Militairen stemmen NIEUWS UIT ZEELAND Verdedigingscomité's der Franse communisten Begroting van Sociale Zaken Zeeland betaalde in 1947 een ton aan de tuchtrechter Pensionhouder ging over de schreef IWfcEOfc KAM;K De waarde van periodieke vrije verkiezingen. De opheffing der Bijzondere rechtspleging. (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer heeft Maandagmiddag in een wei nig bewogen vergadering een lijvige agenda afgewerkt. Het was een middag zonder op merkelijke gebeurtenissen geen politiek steekspel, geen vuurwerk of knaleffect deed zich voor. Hetgeen niet weg neemt, dat men een dergelij ke demonstratie van vlot en redelijk parlementair overleg, dat in de eerste plaats zo als thans het geval was op nuchterheid en zakelijkheid afgestemd is, te meer waar deert, wanneer men bedenkt hoe het elders in Europa met de vrijheden van het volk en zijn recht tot mederegeren ge- seld is. Een weerklank van deze on aantrekkelijke werkelijkheid buien onze grenzen viel deze middag wel te beluisteren. Dat was toen mr.. A. W. Bur ger (Arb.) bij de behandeling van het wetsontwerp tot ge deeltelijke herziening der kieswet met het oog op de voor dit jaar verwachte ka merverkiezingen en het wets ontwerp, dat het mogelijk zal maken dat overzee verblij vende militairen door middel van een volmacht aan deze verkiezingen deel zullen kun nen nemen, wees 'op de grote waarde van de periodieke vrije verkiezingen als perma nente controle van het volk op de daden van zijn regeer ders. De minister vertelde. dat hij een kieswet eigenlijk een verschrikkelijk ingewikkeld ding vindt, waarvoor men een knobbel" moet hebben; wel nu, zei hij er eerlijk bij: zo'n knobbel heb ik niet. Maar het Centraal Stembureau had al les keurig voor elkaar ge bracht en op dat kompas voel de de minister zich zeker ge noeg om de nog uitgesproken verlangens af te wijzen. NIET GEWAARDEERD. Het stelsel van volmachten op zich zelf werd trouwens in het algemeen niet bijster ge waardeerd, ook niet door de bewindsman: maar in de ge geven omstandigheden had men het na rijp beraad, als het meest juiste moeten aan vaarden. Over die stemming door militairen zijn overigens nog wel enkele aardige dingen ge zegd. De minister had zich af kerig betoond van politieke propaganda onder de soldaten ter voorbereiding van de ver kiezingen. De heer Korthals bleek het wel met hem eens De andere sprekers vonden dat er echter wel enig ver schil bestaat tussen voorlich ting en propaganda De mi nister toonde zich ontvanke lijk voor een suggestie van de communistische woordvoerder om de PCJ-zender in te scha kelen ter politieke voorlich ting; daarover zal hij overleg plegen. Evenals over de voor lichting zelve, want de aan drang die in die richting op hem was uitgeoefend, bleek op de minister wel indruk ge- maakt te hebben Beide wets ontwerpen kwamen er ten slotte z.h.st door. BIJZONDER RECHT. Hetzelfde geschiedde met het wetsontwerp tot opheffing van de Bijzondere Gerechts hoven, de Bijzondere Raad (Ingezonden mededeling :b\} kalmeren Uw zenuwen (Ingezonden mededeling) Benen als een Barometer en steeds maar rauw weer op til Rheumatische p(jnen in armen en benen, neen »n alle (edema- ten - nu bier, dan daar - zrjn in ons vochtig wispelturig klimaat voor velen onfeilbare voorboden van verandering van weer Wapen U tegen die slopende pijnen. Neem Kru- schen Salts. De aansporende werking van Krusehen op Uw bloedzulve* rende organen drtift de Pi1n- verwekkende schadelijke zuren op de vlucht en neemt zo de oorzaak weg van die steed» weerkerende plaag, die Uw hele gestel ondermijnt Tob niet langer door. vraag van daag Kruscben bi) Uw Apo theker of Drogist en neem van morgen af regelmatig de klei ne dagelijkse losla tn Uw eer ste kopje thee. van Cassatie en de tribunalen. Men weet, dat de bedoeling is, dat de tribunalen op 1 Juni 1948 ophouden te bestaan en de resterende zaken -— als -alles goed gaat zal hun aan tal zeer gering zijn over dragen aan de kantongerech ten. De opheffingsdata voor de Bijzondere Hoven en de Raad van Cassatie zullen nader moe ten worden vastgesteld, geval voor geval. De minister van Justitie, mr. J. H. van Maar- seveen, hoopt, dat alle bijzon dere hoven op 1 Januari van het volgende jaar wel met hun taak gereed zullen zijn en dat de hoven te Leeuwarden, Den Bosch en Arnhem omstreeks de helft van dit jaar zullen kunnen verdwijnen. Een wette lijke regeling zal te zijner tijd dienen te voorzien in de geble ken jurisnrudentiegeschillen tussen de Bijzondere Raad van Casatie en de Hoge Raad. De Kamer hechtte o.m. haar goedkeuring aan het ontwerp tot wijziging van de pensioenen van weduwen en wezen van overleden Kamerleden en aan het verdrag betreffende de culturele en intellectuele be trekkingen tussen Nederland en Frankrijk. Bij laatstge noemd onderwerp deelde de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, dr. J. J. Gielen, o.m. mede, dat het soortgelijke verdrag met En geland thans binnenkort 'ge reed zal zijn en dat eveneens spoedig de benoeming van een Cultureel Attaché te Londen venvacht lean worden. Voorts vernamen wij, dat de minister bereid is, het onderwijs in de Franse taal aan onze Middel bare scholen eens onder de loupe te nemen. DE VERLIEFDE MIJNWERKER. Men zal zich herin neren, dat de Baltlsche mijnwerker Petro Se- vhcnko ongeveer een week geleden, plotse ling weigerde voedsel tot zich te nemen en omtrent de reden van deze hongerstaking niets losliet; Intussen is gebleken, dat de zon derlinge Balt voorne mens was de honger dood te sterven uit pro test tegen het feit, dat hij van de autoriteitèn geen toestemming had gekregen zijn verloofde, die in een kamp voor verplaatste personen in Duitsland verblijf houdt, een bezoek te brengen. Nadat de verliefde mijnwerker de honger staking zes dagen had voortgezet, willigde men zijn verzoek in en hij za! dezer d&gen naar Duitsland mogen ver trekken, zij hst .enigs zins vermagerd. Het debat over het plan-Marshall. In het debat in de Ameri kaanse Senaat over het plan- Marshall" heeft de republi keinse voorzitter van de com missie voor buitenlandse be trekkingen, senator Vanden- berg, een voorstel afgewezen om de hulp van Europa slechts voor het eerste jaar goed te keuren. Vandenberg zeide, dat de Europese landen het recht hebben te rekenen op de vol le vier jaar en drie maanden Amerikaanse hulp. ITALIANEN DOEN NIET MEE. Het bestuur van het Itali aanse vakverbond heeft be sloten niet deel te nemen aan de Lohdense conferentie over het plan-Marshall. EERSIt KAMER Niet naar West-Duitsland. (Van onze parlementaire redacteur). Met 18 tegen 12 stemmen heeft de Eerste Kamer Dins dagmiddag de door mr. E. Bron- gersma (Arbeid) ingediende motie, houdende een uitnodi ging aan de regering om het bezoek van een parlementaire commissie aan West-Duitsland te bevorderen, verworpen. Al leen de Party van de Arfeéïd en de C.P N. stemden voor Hiermede is overigens niet ge zégd, dat de Kamer de gedach- Weer goedkope ijsjes. In het komende zomersei zoen zal de prijs van het „ijsje" ruim 10 lager liggen dan 't vorig jaar het geval was. zo wel op straat als in ijssalon? zullen de gewone ijswafels te gen de vooroorlogse prijzen van 5 en 10 rent verkrygb"a>- moeten zyn. Zij moeten dan tenminste 22en 45 gram wegen. Het duurste ijsje, dat mag worden verkocht, is er een van 20 cent, dat dan ook ten minste 90 gram moet we gen. In café's en restaurants zal de prijs vqn een coupe ijs doorgaans met 5 cent en van sorbet en plombière met 10 cent omlaag gaan. Statusquo-lijnen op Java en Sumatra vastgesteld. In een communiqué van de Commissie voor Goede Dien sten wordt medegedeeld, dat de vaststelling van alle sta tusquo-lijnen op Java en Su matra thans gereed is. Radiop'raten vgrloren de strijd. Det laatste maanden speur de de P.T.T. in Twente teza men met de politie naar enige „radiopiraten", die iedere Zon dagmorgen op de 400 m. clan destiene radiouitzendingen verzorgden onder de namen van Waterdemon, Nachtegaal, Pampuspiraat en Tarzan Deze uitzendingen, waarbij in hoofdzaak gramofoonpla- ten werden gedraaid, veroor zaakten in Twente veel sto ring. De P.T.T. heeft iyi in sa menwerking met de politie 'n ateie tegen deze „radiopiraten" ingezet en in 14 dagen t\jds er twee kunnen arresteren. Beide malen «bleken de zend- installaties zich in Almelo te bevinden. Zondag j.L werd een inval gedaan. Een volledige zendtnstallatie. een pick-up, een radiotoestel en enige gramofoonplaten wer den in beslag genomen. Kosteloze bon voor verkeersovertreders. Op 5 Maart begint in ruim 120 Nederlandse gemeenten die gemeentelijke politie heb ben, een nieuwe verkeersac tie, die 3 weken zal duren en gericht is op de veiligheid van het langzame verkeci. Bjj overtredingen heeft de politie opdracht doorgaans 'n ..kosteloze bon" uit te reiken Deze bon vertelt de verkeers- dellnquent wat hrj op de weg doen en laten moet. te van het zenden van een der gelijke commissie definitief verwerpt; deze zaak was hier niet aan de orde. Maar de mi nister van Buitenlandse Za ken, mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Ooster hout, had te kennen gegeven, ook zonder een dergelijke mo tie de verlangde medewerking wel te zullen geven en daar mee nam een deel der afge vaardigden genoegen. Weer anderen keurden de friotie lilt staatsrechtelijk, oogpunt af, dat deed bijv. prof. mr. Ane- ma (A.R.), die vond dat de Senaat hiermede op het terrein van de Tweede Kamer zou ko men. De Kamer heeft verder een aantal hamerstukken afgedaan en een begin gemaakt met de behandeling van de begroting van Sociale Zaken. Het is be kend, dat het beleid van de heer W. Drees als minister van Sociale Zaken in brede kringen instemming vindt en ook buiten de regeringspar tijen zeer wordt gewaardeerd. Deze middag heeft dan ook geen nieuwe gezichtspunten geopend; men beseft allerwe- ge, dat het financieel-moge- lijke gedaan wordt. Critiek geldt detailpunten en die heb ben we ook thans gehoord; we kunnen daarop beter terugko men, wanneer de minister aan het woord is geweest. De spre kers van thans waren de he ren mr. Vixseboxse (C.H.), de communist J. van Santen principieel opposant tegen het loon- en prijsbeleid A. C. de Bruyn (K.V.P.) pleitbe zorger voor grote gezinnen en de adviezen van de Stichting van de Arbeid J. Schipper en A. W. Bieuwenga (beiden A.R.), dr. F. Wibaut en H. Oosterhuis (beiden Arbeid) en H. M. van Lieshout (K.V.P.). Engelse vliegers helpen Walcheren. Zij willen helpen zelf aange richte schade te herstellen Enige tnd geleden ver scheen in Engeland's leiden de dagblad „The Times" een ingezonden stuk, ondertekend door sergeant P. H. Cribb, die de luchtaanval, waardoor het eerste gat in de West- kappelse dtjk op 4 November 1944 werd geslagen, leidde. Hierin geeft ny als zijn me ning weer, dat het zeer ge past zou zijn, wanneer de mannen, die aan de twee uur durende luchtaanval deelna men, een bijdrage zouden le veren in het werk, dat ver richt moet worden om het schone land van weleer te herwinnen. Hy verzocht de redactie van „The Times" een oproep te plaatsen aan alle mannen, die bij deze of andere luchtaanvallen op Walcheren betrokken waren, om deel te nemen aan het vyf-shilling-fonds ten behoe ve van de herbeplanting van hèt eiland. De heer Cribb verklaarde zich bereid in zijn vrije tijd als secretaris of penningmees ter op te treden. „The Times" walde deze sympathieke actie vanzelf sprekend steunen. Ook het Engelse lucht vaartministerie hechtte er zyn goedkeuring aan. Het be stuur van de Stichting „Nw. Walcheren" heeft thans aan de heer Cribb een brief ge zonden, waarin het zijn waar dering uitspreekt voor dit mooie initiatief en tevens enige practische raadgev:n- gen verstrekt betreffende overmaking van het ingeza melde geld. Nationale koopvaardijweek. Prijswinnaars in Zeeland. Van de Stichting Nationale Koopvaardijweek 1948 verne men wij het volgende: De ra diopraatjes van kapitein Crom- hout, georganiseerd door .de Stichting „Nationale Koop vaardijweek 1948", zijn een, groot succes, hetgeen gebleken is uit de honderden oplossin gen, die zyn binnengekomen op de eerste poging van kapi tein Cromho.it om zijn toe hoorders gezagvoerder aan boord van een schip te maken De kapitein heeft een aan tal rondvaarten en zeer goede boeken over zee en schepen beschikbaar gesteld aan hen, die hem op de beste manier uit de gestelde .moeilijkheden heb ben geholpen. De namen der prijswinnaars uit Zeeland zijn; Henk Arendse, Segeerstr. 39. Middelburg; Joop Mathijssen. Hof pi «in 18, Middelburg: Louiske van Berlekom, Noord Bolwerk 11, Middelburg; Riemlce Callenfels, Nieuwen- dijk 11, Vlissingen. Extra trein naar de Jaarbeurs. Inverband met voorjaars- beurs 1948 zijn door de Ne derlandse Spoorwegen extra- treinen naar Utrecht inge legd. Ook uit Zeeland zat een extfatrein naar de Jaarbeurs vertrekken, n.L op Vrijdag 9 April van Vlissingen uit. WIELRENNEN De zesdaagste te Gent. Na de sprints van Dinsdag avond 11 uur was de stand in de zesdaagse te Gent als volgt: 1. AdriaenssensBruyland 165 pnt. Op 1 ronde: 2. Bruneelde Kuysscher 221 pnt.; 3 Sercu— Spelte 133 pnt.; 4. Strom- Arnold 76 pnt.; 5. Kintvan Steenbergen 67 pnt. Op 2 ronden: 6. Van Vliet— Middelkamp 100 pnt. Op 3 ronden: 7. Lapebie— Seres 90 pnt. Op 4 ronden: 8. Thyssen— de Pauw 82 pnt.. De overige koppels op 7 en meer ronden Naar het voorbeeld der Tsjechische actie-d omité's. Geen nieuws voor de regering. Dé „France Soir" meldt dat. volgens een to Belgrado uitge geven bulletin van de Komin form, in Frankrijk „communis tische verdedigingscomité's" zullen worden opgericht „naar het voorbeeld van die in Tsje- cho-Slowakye". Volgens de ..France Soir" wordt in het bulletin vertelaard dat de communistische activi teit in Frankrijk omvat „een verdedigingslinie in de ver schillende takken van de natio nale economie en verdedigings comité's onder de verschillen de groepen van de bevolking, ajbelders, boeren, kunstenaars en handelslieden". Het bericht cegt verder: „deze organisaties hebben ten doel de Franse economie en politieke onafhan kelijkheid te verdedigen tegen over de zich ontwikkelende tendenties van Brits-Ameri kaanse imperialisme". Er zouden communistische verdediginscomité's opgericht zijn in 'n zeventigtal vliegtuig fabrieken in Frankrijk, terwijl andere comité's „zijn opgericht of worden opgericht in de au to-, bouw- en electrische ener gie-industrie". REGERING WIST ER VAN Een vertegenwoordiger van Jules Moch, de Franse minis ter van binnenlandse zaken verklaarde tegenover een eor: respondent van Reuter, dat de oprichting van „zogenaamde verdedigingscomité's" in het gehele land door de Franse communistische party voor de regering niet als nieuws was gekomen. Deze comité's, aldus de vertegenwoordiger, gelijken vreemd genoeg op de actie- comité's, die de communisti sche party in Tsjecho-Slowa Itije aan de absolute macht ge holpen hebben. De Franse po litlê en de veiligheidsdienst zgn volledig op de hoogte van het bestaan van deze verdedigings comité's in Frankryk". In de mist De veerdienst Vlissingen Breskens is Maandagavond tengevolge van de plotseling opkomende mist enige uren ge stremd geweest. De veerboot, die met helder weer om 9.30 uur uit Breskens vertrok, kwam namelyk voor de haven van Vlissingen in een mist bank terecht. Tot byna 11.15 u. heeft deze boot voor anker ge legen, terwyi alsmaar signalen werden gegeven op de mist hoorn. Het gelukte echter niet contact te krijgen met de wal Dat maakte vooral de dames onder de passagiers wat on rustig, temeer, daar er geen radio aan boord was. R.K. Kamercandidaten uit Zeeland. Als candidaten voor de a.s. verkiezingen voor de Tweede Kamer zyn in de kring Mid delburg (provincie Zeeland) van de Kath. Volksparty voor lopig op de lust geplaatst de heren C. C. Devolder (Koe wacht), J. F. A. M. van Don gen (Aardenburg), mr. A. J. M. Eikhuizen (Ovezande), W. L. M. Groffen (Vlissingen) en P. Raas ('s-Heerenhoek). De heren pastoor W. Frogcr (Scnoondyke) en A. L. S S. Lockef eer (Hulst), die aan- vankelyk ook candidaat ge steld zouden worden, hebben zich niet beschikbaar gesteld. Comedia brengt Shaw's Candida. Binnenkort zullen in Zee land onder auspiciën van de Z V. U. door de toneelgroep Co- media voorstellingen worden gegeven van Shaw's bekende spel Candida, t.\v. op 15 Maart te Temeuzen, 17 Maart te Zie- rikzee, 18 Maart te Middel burg en 19 Maart te Vlissin gen. Onder regie van Joan Remmelts spelen Ellen de Thouars, Mary Dresselhuys. Jack Dixon, Cor Hermus, Fons Rademakers en Gijsbert Tersteeg. Elly van Stekelen burg ontwierp de décors. JONGE BEPLANTING ONDERVOND WEING VORSTSCHADE. Van de recente vorstperio de heeft de jonge beplanting in Middelburg weinig schade ondervinden. Wel waren de kruidgewassen door het voor jaarsweer, 'dat aan deze pe riode vooraf ging, reeds sterk uitgelopen, met het gevolg, dat het prille groen door de vorst inkromp. De vorig jaar geplante bomen waren nog niet uitgelopen. Nieuwe bussen voor Stoomtram „Walcheren". Wanneer er te Vlissingen een trein aankomt onderne men de passagiers altyd een wedloop naar de uitgang om zich een plaatsje in de bus te veroveren. Het komt namelijk wel eens voor, dat men naar de stad moet lopen, als men er niet vlug genoeg bij is. Aan deze toestand zal nu weldra een einde komen, want de My. „Stoomtram Walche ren" neeft enige nieuwe bus sen besteld, waarvan de eerste, die bestemd ls om de lienst Stad-Station-Havendorp te verzorgen, reeds is afgeleverd. De nieuwe bus ziet er keurig uit. Met 46 zitplaatsen zal het verkeer van de stad naar het Station en omgekeerd in de toekomst zeker geen moeilyk- heden meer opleveren. Maandagmiddag bood de di rectie van „Stoomtram Wal cheren" een proefrit aan, waaraan o.m. werd deelgeno men door het college van B, en W. en door een aantal be stuursleden van de V.V.V. te Vlissingen. Na de rit bleef het gezél schap nog enige tnd byeen. Namens de directie van „Stoomtram Walcheren" werd het woord gevoerd door Jhr. mr. Dj van Doorn, die mede deelde, dat In de a.s. zomer nog vele verbeteringen in het vervoer per bus te verwach ten zyn. Namens het gemeen tebestuur werd het woord ge voerd door burgemeester mr. B. Kofff en namens het be stuur van de V.V.V. door de heer J. L. Verhagen. WALCHEREN De knaipot knalt in Vlissingen en Middelburg. Kort geleden werd de door de motorclub „Scheldegouwen" samengestelde en ten tonele gebrachte revue „De Knaipot" opgevoerd voor de werkers van de .Wederopbouw in het kamp te Westkapelle. Hét succes was van die aard, dat ook andere kampen ver zochten met de revue te mo gen kennismaken. Als resul taat van de gevoerde bespre kingen zal thans de Knalpot- revue op Woensdag 10 Maart worden opgevoerd in het Zwitsers barakkenkamp te Vlissingen, en een week later te Middelburg worden ver toond. Buiten het kader van deze opvoeringen valt de opvoering op 31 Maart te Bergen op Zoom. Hier zal worden ge speeld voor de West-Brabant se motorrijders. Vlissingen HULDIGING G. VAN BELZEN. Dinsdagavond vergaderde in -het Concertgebouw te Vlis singen de. afd. Walcheren van de Bond van Politieambtena ren tot bescherming van die den. In deze vergadering werd de heer G. van Belzen gehul digd, die gedurende 25 jaar secretaris van de afdeling is geweest. Tevoren had hij reeds in zijn woning bezoek ontvangen van het hoofdbestuurslid, de heer J. de Jonge, die hem na mens de bond een herinne ringsmedaille had aangebo den. De voorzitter N. Goedhart sprak in de vergadering de Heel Nederland betaalde ruim 12 millioen. Er vielen in 1947 bijna 50.000 processen-verbaal. In Nederland zyn 19 tucht- gerechten, die in 1947 12.737.118.28 aan boeten hebben gevorderd en 48.052 processen verbaal verwerk ten, terwijl 62.500 verdach ten hun zondenregister moesten toelichten. Er vielen ook hardere klap pen dan boetes: 224 maal werd sluiting van een bedrijf bevolen en 296 maal werd de uitoefening van een beroep, verboden. Het tuchtgerecht in Zeelan'' behandelde in het Jaar 19' totaal 1890 zaken en het leg de een bedrag van 109.593.55 aan boetes op. Er kwamen in dat jaar 1302 nieuwe proces sen verbaal binnen, die be trekking hadden op 1819 ver dachten. De prijzencommissies in geheel Nederland hebben in 1947 totaal 6495 klachten be handeld, waarby klachten over textielpryzen de overhana hadden. Daarna kwamen klachten over levensmiddelen- prijzen, "ambachtstarieven en huishuren. In totaal lieten deze com missies 46.412.36 terugbeta len. De Zeeuwse prijzencom missies brachten het slechts tot i 310.58. Bovenaan stond de provincie Utrecht, waar ruim 14.000 terugbetaald werd. Uit de cijfers biykt, dat de Ex-afdelingscommandant der marechaussee voor het B. G Voor het Bijzonder Gerechts hof te Middelburg zal Vrij dagmorgen J. Kramer uit Goes terecht staan, die er van wordt beschuldigd onder gedoken Joden te hebben aan gebracht en vele andere goe de vaderlanders gearresteerd en aan de Duitsers overgele verd te hebben. Verdachte was lu'tenantVafdelingscom- mandant van de marechaus see. Er zullen 11 getuigen worden gehoord. Mr. J. L. J. A. van Meche- len te Gouda zal Kramer ver dedigen. De zaak Weyris. Over de zaak tegen het Axel se tribunaallid Weyns verne men wy. dat zy thans in on derzoek is by de procureur- generaal, die uit zal maken, ol de beide beschuldigden al dan niet zullen worden vervolgd. medewerking van het publiek aan de prijshandhaving nog altijd te gering is. Tegenovei de bijna 50.000 overtredingen, welke door ambtelyke opsoo- ringsorganen aan het ro.'len werden gebracht, staan slechts 6495 zaken, die door het pu bliek bij de pryzeneommissies werden voorgebracht. In het belang van het- pu bliek en in dat van de bonafide zakendrijvendén, die zich aan 1e correcte prijzen houden, is het wel gewénst, dat in het iaar 1948 scherp wordt gelet op de handhaving van de juis te prijs! jubilaris barteiyk toe en bood hem een fraai geschenk aan. fachtmeester de Munter Sint Laurens sprak na mens de leden. Onder dege nen, die de heer van Belzen persoonlijk geluk wensten be vonden zich ook de dames Niemeijer en de prootHar te, die een boekwerk aanbo den. De heer van Belzen dankte. In de huld: ging werd ook betrokken de heer P. H. de Moor, die gedurende 25 jaar lid van de afdeling is ge weest. Geslaagd voor het pro- Daedeutisch exafnen electro- technisch ingenieur, de heer M. C. Quist te Vlissingen. O - en W -Souburg OUDERAyOND OPENBARE LAGERE SCHOOL. Dezer dagen werd in Sou burg e§n ouderavond gehou den van de Openbare Lagere School. Deze by eenkomst stond in het teken van opening van de herbouwde school. Een lange rij van sprekers voerde het woord: de heren van Duyvenvoorde, hoofd der school, -de Bruine, oud-hoofd, J. de Priester, wethouder en voorzitter van Volksonderwijs, afd. Souburg, de Voógt en Cornells, oud-oh'derwyzers, Snippers, medefirmant Aanne mingsbedrijf fa. Koot en de Smit, gemeent-architect. Na de pauze hadden de ou ders de gelegenheid het nieu we schoolgebouw te bezichti gen. Kourf^kerke DE WITTE ENGEL. Vrijdagavond werd in de voormalige lagere school te Koudekerke de Rode Kruis- film: „De Witte Engel,' ver toond. De voorzitter der afdeling Koudekerke van het Neder landse Rode Kruis heette de aanwezigen welkom en wees op het doel van deze film avond: men wil komen tot een Koudekerksetransport colonne. Voorafgegaan door een tekenfilm en een film van het Rode Kruiswerk in Indo- nes'ë, werd door de - heer Blokland van het Ned. Rode Kruis de hoofdfilm vertoond. In ziin slotwoord wekte de voorztter de aanwezigen op het Rode Kruiswerk met woord en daad te steunen. De' jongeren spoorde hij aan deel te nemen aan de E. H. B. O.-cursus. Burgerlijke stand SEROOSKERKE. Bevallen: F. Melisde Vries, z.; J. Jobsede Visser, d. Overleden: E. Koole, 82 j. wed. v. W. Huyssoon. Tuchtrechter voor de prijzen Voerde hij plagerij- campagne? Dinsdagmiddag stond voor do Tuchtrechter v. d. Prij zen te Middelburg M. ul< Goes terecht, die pension houdt en kamers onderver huurt. Hem werd ten laste gelegd, dat h\j daarbij te hoge pryzen heeft gerekend. De Tuchtrechter veroordeel de hem deswege tot een to tale boete van f 530. M. had van 28 Oct. '46 tot 1 Jan. '48 een zlt-slaapkamei verhuurd aan de dames J. S. en J. C. S. Uit de verklarin gen van deze dames kwam vast te staan, dat zy aanvan- keiyk 173.50 per maand had den moeten betalen. Later toen M. had vernomen, dat collega's last kregen met de Prijsbeheersing, was dit ver laagd tot 152. De huur sters hadden echter niet ge vraagd om het teveel ontvan- gene terug te krygen. Hel eten was aanvankeiyk behoor- iyk geweest, doch eind 1947 werd dit zeer onvoldoende: iedere maand moest men voot 25.— bykopen, opdat men geen honger zou lyden. M. zei. dat hij aangeboden had het te veel betaalae terug te geven maar de getuigen konden zich dit niet herinneren. Het von nis luidde 100. Een andere pensiongast, M J. G., had over twee perloden eveneens teveel betaald. Verd. werd derhalve veroordeeld tot boetes van 30.— en 15.—. J. B. huurde een deel van van M. voor 39.— per maand. Later kreeg hy 15.— terug. Vonnis 200.—. P. W. A. V. moest voor een gedeelte van het huia 55. per maand neerleggen. Later werd dit 21.50. Het verschil werd niet teruggegeven. M. werd voor dit geval een boete van 85opgelegd. Hy moet 50. betalen, pmdat hy D. B. 95.— per maand liet be talen voor pension. B. was la ter onderhuurder geworden en betaalde in Dec. jl. 40.— en in Jan. jl. 19.L. W. huur de eveneens een deel van de woning en betaalde daarvoor f 35.— per maand'. Ook voor dit geval werd M. een buete van f 50.-r opgelegd. De tuchtrechter keurde de oraetijken van M. ten zeerste af en vropg hem of het waar is, dat hij briéven voor zijrt huurders heeft opengemaakt. M. ontkende dit ten stelligste. Ook was het niet waar. dat hij een plagery-onmni«rne heeft gevoerd en het licht heeft afgesloten. Hij kon er zich niets van herinneren, maar wel Is de ston een paar keer kapot geweest- Enkele personen, die wo aingriilmte van M. in onder- hnur hchhen. toonden na af- ,'oop van de zitting enige pn- "ernstheld over eventuele nieuwe maatregelen door M. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Bedankt voor Nieuw- en St. Joosland D. Kalmyn te Drei-. een woning aan de Westwal schor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2