NIEUWS UIT ZEELAND Op zoek naar de verdwenen 40+000 Zondagsrust in gevaar? De Sloe-inpolderincj Nu reeds strijd om het komende kabinet Nieuws in een Notedop Walcheren Grondwetsherziening op de achtergrond? (Van onze parlementaire redacteur) Tenvyi do Kamerleden zich In Den Haas: voorbereiden op do behandeling van enkele belangrijke wetsontwerpen, zoals dat voor do vergoeding der materiële oorlogsschade en de werkloosheidsverzekering, terwijl de spanning toeneemt over do vraag of men met die behaudellng gereed zal komen voor d© Kamers in verband met de grondwetsherziening uit eengaan, verdiept men zich toch tevens in toenemende mate In het probleem, hoe het kabinet er na de vermoedelijk In Jail to houden verkiezingen uit zal zien. Het Is zelfs zo, dat vergeleken by dit probleem de grondwetsherziening zelve min of meer op de achtergrond raakt. Standpunt der belangrijkste partners. Voorzover de standpunten thans bekend zijn, kan men zeggen, dat de meningen van de huidige regeringspartijen nogal uiteenlopen. De voor zitter van de K.V.P., de heer Andriessen, heeft verklaard, wel iets voor uitbreiding van de basis te voelen. Nu, daarop was door de andere partijen al van meet af aangedrongen Maar hoe wilt ge dat bewerk- steligen, vroeg rar. Kropman, de voorzitter van de Katholie ke fractie in de Eerste Kamer zo lang de meningen over Indië de kloof tussen ons en u gapende houden? Zou dit het enige verschil punt z\jn? De K.V.P. schijnt voorshands geneigd deze vraag bevestigend te beantwoorden,, al heeft bjjv. prof Romme zich zich daarover nog niet zo po sitief uitgela ten. Deze poli ticus laat zich nu eenmaal niet grAag op een voorbarige uit spraak vatten Maar wfl gelo ven niet te vei te gaan, wan neer wij veron derstellen, dat een meerder heid in de K.V.P. niet ongaar ne van de enge huwelijks band met de Partij van de Ar beid bevrijd zou zjjn en aan een wat ruimer samengesteld bondgenootschap de voorkeur zou geven. Bij alle ongewisheden schijnt één ding zeker en dat is dat de Partij van de Arbeid daar niets voor voelt. Van haar zijd© worden nog heel wat meer punten van geschil aan gevoerd, punten die zeker niet van belang ontbloot zijn. De voorzitter van de Tweede Ka merfractie van deze partij, jhr. mr. Van der Goes van Naters, heeft bereids in een interview in het Parool ver- Prof. Romme. Scandinavische premiers vergaderen. De eerstc-ministers van Zwe den, Noorwegen en Denemar ken komen 18 Maart te Stockholm hijeen. Gelooft wordt dat zij de problemen zullen bespreken die voort vloeien uit de jongste gebeur tenissen m Finland en Tsjecho- Slowakjje. Engels Nederlands toeristenverkeer. De Engelse regering heeft bepaald, dat Engelsen weder om hun vacantie in Nederland kunnen doorbrengen. Er zijn Engels-Nederlandse plannen ter bevordering van het tou- rlstenverkecr in de maak. De 49-jarige stucadoor D. Ruitenberg, is bij zijn wërk voorover in een kalkmolen ge vallen en deerlijk verminkt Een arts kon slechts de dood constateren. President Truman heeft opnieuw verklaard, dat htt faame een onderhoud met talin zou hebben, doch alleen wanneer deze naar Washing ton komt. De komende presi dentsverkiezingen beïnvloeden de afdoening van binnen- en buitenlandse kwesties zeer na delig. Het bestuur van de Ned. Katholieke Arbeidersbeweging heeft besloten in te gaan op 'n uitnodiging van de Engelse vakbeweging tot deelneming aan een op 9 en 10 Maart te Londen te houden conferentie, gewijd aan het Marshall-plan De heer C. de Bruijn zal de K.A.B. vertegenwoordigen. De temporaire krijgsraad te Batavia heeft uitspraak ge daan in een aantal zaken te gen Japanse bewakers van krijgsgevangenkampen, die zich schuldig hebben ge maakt aan oorlogsmisdrijven. De straffen variëren van 20 tot 3 jaar internering. d. Goes van Naters. klaard, een verbreding van de basis niet uit voerbaar te fn achten, indien L men tenminste zfln partij daar in mede zou willen betrek ken. En hij heeft tevens te kennen gege ven, over de te- genwoordige coalitie niet zo ontevreden te zijn. Dat laat-Mr* ste hebben we wel eens anders gehoord, maar het lijkt ons, dat de heer Van der Goes in zekere zin wel degelijk recht heeft om aldus te spreken. Voor insiders is het n.i. niet onbekend, dat de samenwer- lting tussen de Katholieke en socialistische ministers in het Kabinet aanzienlijk vlotter verloopt, dan die tussen hun partijen in het parlement. En wij menen ook, dat deze sa menwerking voor ons land vruchten heeft afgeworpen, die bij een anders samenge stelde combinatie niet mogelijk De vliegende componist. Sen dezer dagen vetioa met het K.L.M.-vliegtuig naar Amerika de Neder landse dirigent-compo nist Nico van der Lin den. Tijdens zijn verblijt van 3 of 4 weken in de Ver. Staten zal van der Linden in New-York de eerste uitvoering leiden van zijn Roosevelt-sym- phonie, een eendelige compositie voor groot orkest, die hij uit be wondering voor de gro te staatsman compo neerde. Nico van der Linden zal de eerste componist zijn, die op een hoogte van 6000 meter de mu zikale impressies van 'n luchtreis zal optekenen, waaruit een luchtvaart- symphonie moet ont staan onder het motto „een vrij man als vrije vogel in de lucht naar het land der vrijheid". zouden zijn gebleken. Wij zijn derhalve geneigd, aan de woorden van de politieke lei der der socialistische partij meer waarde toe te kennen, dan aan die van zijn collega- Kamerlid Frans Goedhart, die als Picter 't Hoen in het Pa rool op het genoemde inter view gereageerd heeft. Hij heeft daarbij niet alleen even eens een bredere coalitie ver worpen, maar tevens nog wat onvriendelijke opmerkingen over de huidige combinatie daaraan toegevoegd. Wanneer wij politiek als de kunst van het bereikbare beschouwen, valen deze laatste uitlatingen stelig bulten de regels dier kunst. (Nadruk verboden) (Ingezonden mpdedeilns Wee p'Jn - weg griep wn-Jkir.i Prijs per koker 25 tabletten 40 ct. in welvoorziene Apoth. en Drog. DE DIEFSTAL WAS ZEER GERAFFINEERD. Nog geen practisch resultaat „Het onderzoek naar de verdwijning van de aangete kende zending met 40.000 inhoud, die de Coöperatieve Centrale Raiffelsenbank te Utrecht op 30 Januari naar de Boerenleenbank te Yer- seke heeft verzonden en die tot nu toe niet Is terecht Sakomen, Is niet gemakke- k en vordert uiterst lang zaam", aldus een der direc tieleden van een Expertise bureau te Amsterdam, dat naast de rijksrecherche voor do assuradeuren een onder zoek in deze zaak Instelde. In een onderhoud met een A.N.P.-redacteur vertelde het directielid nog het volgende: „Op 1 Februari kwam het be richt, dat op 30 Januari te 16.15 uur een aangetekende zending op het postkantoor te Utrecht was aangeboden. Drie kwartier later werd de Raif- feisenbank opgebeld met de mededeling, dat het stuk werd vermist. De P.T.T.-recherche werd gewaarschuwd en de drie postbeambten, door wier han den het stuk moest zijn ge gaan, werden aan een verhoor onderworpen. Uit niets bleek echter, dat hun de ontvreem ding (indien hiervan sprake is) kon worden ten laste ge legd. De Raiffelsenbank, die de financiële belangen van verscheidene Boerenleenban ken behartigt, verzendt gere geld aangetekende stukken per post naar de diverse kan toren. Gewoonlijk brengt de bediende, die de enveloppen sluit en in de daarvoor be stemde citybag doet, de brie ven naar het postkantoor. Hij wordt hierbij meestal verge zeld door de portier van de bank. IN EEN TASJE Het is geen uitzondering, wanneer in de citybag zes A zeven ton In bankbiljetten In de verschillende brieven zijn gesloten. Aan het postkan toor is het altijd erg druk. De postambtenaar neemt de zen ding in ontvangst en verifieert de brieven, hierby vaak geas sisteerd door de bankbediende, stempelt het geleidebiljet af en zorgt voor de verdere be handeling. Het is heel wel mogelijk, dat iemand, die de stukken met de Prof. dr. W. J. de Haas 70 jaar. Prof. dr. W. J. de Haas, hoogleraar in de natuurkun de en meteorologie aan de rijksuniversiteit te Leiden en directeur van het Kamerlingh Onnes-laboratorium, herdenkt idaag zhn 70ste verjaar dag. waardoor hfl aan het einde van het lopende cursus jaar genoemde ambten zal neerleggen. De thans wereldvermaarde geleerde werd In Lisso gebo ren, ontving zijn schooloplei ding te Middelburg en na een korte studie in notariële rich ting zwaaide hij om naar de wis- en natuurkunde. Het Poolso parlemeöt heeft de oprichting van een jeugdbeweging, waartoe de jeugd van 16 tot 21 jaar ver plicht is toe te treden, goed gekeurd. postbeambten verifieert by het oplezen een stuit overslaat en op deze wijze toch een stempel voor recu krijgt voor een zending, die hij niet heeft afgegeven. Het hoeft natuurlijk hele maal niet op deze wijze te zijn gebeurd, doch het moet zeker als een mogelijkheid onder ogen worden gezien. Theore tisch moet echter de ont vreemding op het postkantoor zijn geschied, want het post stempel, dat de brief is afge geven staat op het geleidebil jet. GERAFFINEERD. In ieder geval is de ont vreemding op uiterst geraffi neerde wijze gebeurd en zelfs de beloning, die wij uitgeloofd hebben heeft ons geen nieuwe aanwijzingen in handen ge speeld. Gewoonlijk wordt op de enveloppe der geldzendin gen slechts een bedrag ge noemd, dat 2 procent van de werkelijke inhoud aangeeft. Zo stond op de zending van 40.000.— als aangegeven waarde 800Het is moge lijk, dat de man, die zich het geld heeft toegeëigend tot zijn schrik veel meer in de enve loppe vond, dan hij verwacht te. Het valt niet mee zich van 40.000 te ontdoen en het is niet uitgesloten, dat de bezit ter zich bloot geeft wanneer hij probeert zijn geld onder te brengen". Tenslotte vertelde het direc tielid nog, dat het expertise bureau zich tot verscheidene psychometristen heeft gewend in de hoop klaarheid in het mysterie te brengen. Hoewel er interessante aanwgzingen werden gegeven, waren de re sultaten toch niet van die aard. dat van enig practisch resultaat sprake is. Kerknieuws EEN FUSIE IN OUD- GEItEF. KRING. De Oud-Geref. gemeenten in ons vaderland vallen in ver schillende groepen en schake ringen uiteen. Er zijn er die geheel van plaatselijk karakter zijn en in geen enkel bredei verband leven, maar er zijn er ook, die met elkander in kerkelijk verband leven. Twee van de belangrijkste groepen van Oud-Geref. gemeenten zijn die van ds. VV. H. Blaak te St Philipsland, de opvolger van de bekende Zeeuwse predikant, ds. L. Boone en die van ds. J. v. 't Hoorr te Utrecht. Beide groepen hebben vergaderd en besloten een fusie aan te gaan waarbjj 43 gemeenten z\in aan gesloten. Deze gemeenten be schikken thans over 9 predi kanten, w.o. ds. Blaak te St. Philipsland, ds. de Gruiter te Oostburg en ds. de Reuver te Temeuzen. GEREF. KERKEN. Bedankt voor 's-Gravendeel P. de Bruijn te Krabbendgke.' GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te St. Annaland M. Blok te Zeist en T. Dorre- steijn te Opheusden. Tweetal te 's-Gravenhage A. van Stuijvenberg te Yor- seke en D. L. Aangeenbrug te Dordrecht. Engels bezoek aan Zeeland. De provinciale Zeeuwse ver eniging voor vreemdelingen verkeer ontvangt op 3 Maart een groep directeuren van En gelse reisburcaux. In totaal komen er 30 bezoekers, die Woensdagsmiddags te Goes arriveren, waar ze in diverse hotels zullen logeren. Des avonds zjjn de Engelsen de gasten van het Provinciaal Bestuur, dat 'n diner aanbiedt in Hotel de Korenbeurs. Donderdag 4 Maart gaan de heren de oestercultuur in Yer- seke bekijken, waarna een rit langs de Oosterschelde wordt gemaakt. Te ongeveer een uur arriveren de bezoekers in Mid delburg. Er staat een rit over Walcheren en een lunch te Vlissingen of Middelburg op het program. In de namiddag ontvangt de Middelburgse V.V.V. de gasten in het Verkcershuis. Des avonds biedt het gemeentebe stuur van Middelburg een di ner aan in Hotel de Nieuwe Doelen. Vrijdagmorgen vertrekken de heren naar Rotterdam. Subsidiëring Chr. Lyceum te Goes. Het Chr. Lyceum te Goes heeft zich tot de gemeentebe sturen in Zeeland gewend met het verzoek deze onderwijsin richting voor subsidiëring in aanmerking te brengen, indien leerlingen uit him gemeente deze school bezoeken. Wij deel den reeds mede, dat de ge meente Heinkenszand zich daartoe bereid verklaarde Thans vernemen wij, dat ook de gemeenteraden van Aagte- kerke, Duivendiike, 's Heei Arendskerke. Renesse, Rit them, Scharendgke en St. Phi lipsland zich bereid verklaar den bg voorkomende gelegen heid subsidie te verlenen. Het Groene Kruis kreeg een contactorgaan. Het contactorgaan van de Prov. Zeeuwse Vereniging Het Groene Kruis is weer ver schenen Het staat onder re dactie van de heer A. de Lan ge te Goes en het zal voorlo pig vier maal per jaar uitko men. In zijn inleidend woord schrijft de voorzitter, jhr R. J. H Q. Röell van Haamstede, dat er nog vele taken zijn voor de Kruisverenigingen Hij noemt de tuberculosebe strijding, de afweer van ver schillende infectieziekten, de rheumatiekbestrijding, de schooltan 'artsen enz. Reeds werd het vorig jaar de orga nisatie van de commissie voor kinderhygiëne in betere ba nen geleid. Het orgaan bevat tal van gegevens, die voor de organi satie van het Groene Kruis werk nuttig zijn en het zal stellig een stimulerende in vloed hebben op deze zo be langrijke arbeid in Zeeland W.Z. Vlaamse Stichting Het Streekbelang. BESTUUR GEÏNSTALLERD. In de bovenzaal van café de Vuyst te Oostburg werd gistermiddag het bestuur van de W.-Zeeuws-Vlaamse stich ting „Het Streekbelang" geïn stalleerd door de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr. A. F. C. de Casembroot. Deze installatie, waarvoor grote belangstelling bestond werd geonend door de voorzit ter der Stichting, notaris A H. M.' v. d. Hoek. De secretaris de heer W. C. M. Ntfsen. schetste het ontstaan der Stichting als gevolg van de nood der tijden, want dit jaar zal het vier jaar geleden zijn. dat W.-Z.-Vlaanderen werd be vrijd. 4 jaren van bittere ont goocheling, van ernstige te leurstelling en grote desillusie Deze jaren hebben ons ge leerd. dat wij alleen door eigen arbeid en door eigen initiatief en energie W.-Z.-Vlaanderen op de been kunnen helpen. Wii hebben moeten leren, dat wij zelf moeten vechten en strij den voor de eerbiediging van onze rechten en verlangens. Uit deze overweging is de Stichting ontstaan, met het doel de bevordering van het streekbelang en verhoging van het welvaarts- en welstands- peil. De Stichting heeft besloten in eerste instantie zoveel mo gelijk middenstandswoningen en winkelruimten te doen bou wen ten einde op deze wijze een groot bezwaar te onder vangen, dat verbonden is aan de vestiging van intellectuelen in deze streek. De gebouwen worden zodra de daarop rustende schuld door de Stichting is afgelost, het eigendom van de gebruikers, hetgeen mogelijk is, omdat de Stichting niet het maken van winst beoogt. In ons blad van morgen ko men wij op deze bijeenkomst terug. Jhr. de Casembroot bezocl-t Belgische ambtgenoten. De Commissaris van de Ko ningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, brengt vandaag een bezoek aan Brug ge om kennis te maken met !e Gouverneur van de provin cie West Vlaanderen. Binnen kort denkt jhr. de Casembroot oo k een bezoek aan de Gou verneur van Oost-Vlaanderen te brengen. De Commissaris stelde na zjjn ambtsaanvaarding prijs op een spoedig contact met z\jn ambtgenoten in.de aan Zeeland grenzende .Belgische nrovincles, met wie in de toe komst samenspreking over verschillende gemeenschappe lijke problemen nodig zul zijn. Aan de gevolgen overleden. De arbeider -T. Ros uit Goes, die vorige week op de werf van „De Schelde" te Vlis singen aan boord van de fer ryboot van het bovendek op het zijdek viel, is in het St. Joseph zieken huls aan zijn ver wondingen bezweken. Baby In kussen gestikt, In Domburg heeft zich een tragisch ongeval voorgedaan, dat het leven kostte aan de éénjarige baby van de familie H. De ouders hadden ter voor koming van tocht een kussen bij het hoofd van het kindje gelegd. Maandagochtend kwam men tot de ontstellende ontdekking, dat de baby ge stikt was. Vanzelfsprekeno wekte het bericht van dit on geval grote beroering in het dorp: de deelneming met de getroffen ouders was alge meen. Verstelbare schroeven voor loodsboten. Kort geleden heeft de Kon Mij. De Schelde te Vlissinger. een type verstelbare scheeps schroef ontwikkeld, dat bij een proefneming heel goed heeft voldaan. Naar wij ver nemen wordt thans op de werf De Schelde een schroef van dit type gemaakt voor het Loodswezen. Een van de nieuw te bouwen loodsboten zal van deze schroef voorzien worden om na te gaan, welke voordelen deze schroef biedt voor de loodsboten. Worden gunstige ervaringen opge daan, dan zullen alle stoom- loodsboten in de toekomst voorzièn worden van verstel bare schroeven. MidcMhurq CENTRALE A.R. KIESVER ENIGING („MIDDELBURG" Zaterdagmiddag vergaderde de Centrale A.R. Kiesvereni ging „Middelburg" in zaal Den Boer, onder leiding van de heer P. Boon van Sint Lau rens, wegens ziekte van de voorzitter Dr. K. Huizenga. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer J. de Wolf bleek, dat in de meeste Kies verenigingen goed wordt ge werkt en dat voor het millioen- plan zelfs in sommige vereni gingen boven de aansiag ts bijeengebracht. Ook de pen ningmeester de heer A. Ge- schïere J.Hzn., kon van goede dingen gewagen, zijn kas sloot met een batig saldo. In het :uur werden herkozen de heren P. Boon en J. Kwekke- boom en in de vacature van de heer J. van Dijk werd ge kozen de heer J. S. Hoek. De afgevaardigden naar Prov. Comité en Centralen-Cohvent werden by acclamatie herbe noemd. Mededelingen werden ge daan over het gehouden Cen- tralen-Convent op 26 Febr. te Utrecht. Besloten werd om pogingen aan te wenden de gerezen moeilijkheden tussen de Kies verenigingen Middelburg en 't Zand liit de weg te ruimen. De heer J. de Wolf eindigde met dankgebed. BAZAR VOOR „PRO REGE". Woensdagavond te 8 uur zal in de Bogardzaal te Mid delburg een bazar ten bate van het Prot. Chr. Militair Tehuis worden geopend. Deze fancy-fair is ook Donderdag, Vrijdag en Zaterdag geopend. Vlissingen AANRIJDING. Maandagavond omstreeks 6 uur kwamen twee personen wagens op de hoek van de Scheldestraat en Glacisstraat te Vlissingen met elkaar in botsing. Beide \yagens werden licht beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het ongeval ontstond door dat een der autobestuurders geen voorrang verleende. O.- en W -Souburg OUDERVERENIGING Vrijdagavond vergaderde de oudervereniging van de Geref. Meisjes- en Jongensclubs, on der leiding van de heer B. Koole. De jongensclub telt thans 30 leden, de meisjesver eniging 29 leden. Herkozen werd tot voorzitter der ouder vereniging de heer B. Koole. De heer W. Huson en mej. L. Davidse, gaven een overzicht van de verenigingswerkzaam heden. De voorzitter bracht beiden dank voor hun werk. Ds. v .d. Berg eindigde met dankgebed. In de week van 23 t.m. 28 Febr. werden te Veere 474.880 k.g. haring en 95ï> kg. con- sumptiegamalen aangevoerd, De heer H. Stroo te St. Laurens, ambtenaar ter se cretarie te Domburg, is be noemd tot ambtenaar ter se cretarie te Vlissingen. Hij ontving eveneens een benoe ming te Deventer. Actie „De Nederlandse vrouw 18981948" dreigt te mislukken. Bezwaren van Zeeuwse burgemeestersvrouwen. Maandagmiddag waren ve le burgemeestersvrouwen, be nevens vertegenwoordigsters van de U.V.v. en de Ned. Chr. Vrouwenbond, bijeen in de raadzaal van het Middel burgse genieentehu's om een uiteenzetting over het doel en de inrichting van de tentoon- Bezwaarden kwamen aan het woord. Vertraging van de uitvoering Niet minder dan 24 be langhebbenden. waaronder gemeentebesturén, polder besturen en particulieren waren Vrijdagmiddag in het C.J.M.V. gebouw te Middel burg aanwezig om hun schriftelijke bezwaren te gen de indijkingsplannen van het Zuid-Sloe, voor een commissie uit Gedeputeerde Staten, bestaande uit de he ren C. Hamelink en C. Phi- lipse, toe te lichten. Enige polderbesturen had den zich zelfs de technische bijstand verzekerd van een ingenieur. AFWATERING. Zoals wij reeds vroeger schreven, zijn de besturen van de Zuid-Kraayertpolder, de Nieuwe West-Kraayertpolder en de Jacobapolder bang, dat het voor de nieuwe indijking aangenomen polderpeil van 0.50 m N.A P. niet mogelijk zal zijn het overtollige water van de polders te lozen. Ten tweede maken de be sturen bezwaar tegen de breedte en de ligging van de vlak achter de nieuwe zeewe ring gelegen waterleiding waardoor zij een te geringe waterafvoer verwachten en verondieping van die water leiding door de druk van het buitenwater. De door het Rijk aangewe zen deskundige, ir. Heijblom hoofdingenieur-directeur van deRijkswaterstaat, was bereid deze bezwaren ernstig te on derdeken en niet slechts te overwegen de waterleiding te verbreden en te verdiepen doch ook om deze zo nodig op enige afstand van de nieuwe zeedijk te leggen. HAVEN VAN NIEUWDORP De haven van Nieuwdorp. welke door de gemeente 's H Arendskerke wordt geëexploi- teerd, zal ook, wij wezen hier reeds eerder op, binnen de indijking komen te liggen. De gemeente 's Heer Arends kerke zal de gelden, welke zij beweert thans jaarlijks uit die haven te trekken, na de indij king moeten missen. Allerlei belanghebbenden bij deze haven: het gemeentebe stuur, polderbesturen, verte genwoordigers van de land en tuinbouw, de schippers, kwamen nu Vrijdagmiddag voor hun haven op. Van de andere zijde werd echter opgemerkt, dat het technisch niet goed mogelijk is op een andere plaats in het Sloe een nieuwe haven of los- wal te maken. Het Rijk, de ondernemer van de inpoldering, zal name lijk alles in het werk stellen om de aanslibbing van de Zuidelijker gelegen schorren te bevorderen. Hierdoor wordt een snelle aanwas van de buitengronden verwacht, waardoor de nieu we haven of de nieuwe loswaJ binnen niet al te langen tijd iveer onbruikbaar zou wor den. DIJKSVERLAGING VAN DE BIJLEVELTPOLDER. Ir. Heyblom was bereid de bezwaren, welke hiertegen waren gerezen, onder het oog te zien. Blijkt het nodig een plaatse lijke verlaging inde djjk te maken, dan zal dat In ieder geval niet kunnen zonder dat bij de door de Provincie te verlenen vergunning de nodi ge waarborgen voor de polder worden gegeven. WEGEN. Wij wezen er reeds op, dat vele bewoners van de zak van Zuid-Beveland s trales een kortere verbinding met Middelburg zullen krijgen, wat mogelijk voor sommige dorpen de trek naar Goes zar doen verplaatsen naar Middel burg. Er waren nu reclamanten die van dat toenemend ver keer bezwaren verwachten voor de aan de indijking aan sluitende polderwegen. De ondernemer van het werk zegde echter toe, dat bil het maken van de aansluitin gen aan de bestaande wegen zoveel mogelijk met de wen sen van de polderbesturen re kening zal worden gehouden. Indien de toename van het verkeer van dien aard zal blijken te zijn, dat verbetering van die wegen en zwaardei onderhoud noodzakelijk zal zijn, dan zal door de Provincie de vraag moeten worden over wogen, één of meer van deze wegen op het Provinciaal- of op het Tertiair wegenplan te plaatsen. Dit laatste zal echter toch ook wel verband moeten hou den met de toekomstige inpol dering, waardoor het niet uit gesloten zou zijn, dat de gro tere verkeersweg meer Zui delijk moet worden gelegd. Krachtens de wet op de droogmakerijen en de Indij kingen zullen Gedeputeerde Staten, als een onafhanke lijk en objectief college, nu hun advies over de pkmnen èn over de bezwaren aan de Minister van Verkeer en Waterstaat, moeten uitbren gen. De wet waakt dus voor de belangen van de betrokke nen. Wèl lUkt het bU dit alles de vraag te worden, of in derdaad, zoals immers in hef voornemen lag. reeds de volgende maand de eerste spade In de grond zal wor den gezet. De werkloosheid. Op 21 Februari j.L stonden bij het Gewestelijk Arbeids bureau voor Zeeland inge schreven 2292 werkzoekende mannen en 78 vrouwen. Van de werkzoekenden waren 1791 mannen tewerk gesteld bij de D.U.W. stelling „De Nederlandse vrouw 18981948" aan te ho ren. Uitvoerig werd gedis cussieerd over het open stel len van deze expositie, die ter gelegenheid van het re geringsjubileum van 18 Aug. tot .29 Sept. in de Houtrust- hallèn te Den Haag wordt gehouden, op Zondagmidda gen na kerktijd. Het meren deel van de aanwez'ge da mes zag hier een reden in om zeer tot haar sp(jt zich van deelname aan deze vrouvvenactie te onthouden. De vergadering stond on der leiding van mevr. S. C. de Casembrootvan der Feltz, echtgenote van de Commissaris der Koningin, 't Bestuurslid mevr. J. L. Ser retSijthoff vertelde, dat de tentoonstelling wil uitbeelden datgene wat in de afgelopen halve éeuw door vrouwen tot stand is gebracht. De leidster van de tentoon stelling, mevr. J. Meihuizen ter Braake, deelde hierna enige nadere bijzonderheden over de inrichting van de ex positie mee. Na deze beide causerieën vroeg mevr. Teilegen. lid van het hoofdbestuur van de Ned. Chr. Vrouwenbond, 't woord. „Doordat niet de hand wordt gehouden aan de Zondags heiliging, worden honderddui zenden Christelijke vrouwen en meisjes uitgesloten van deelname aan de actie. Uit Zeeland komt een fel protest en het verzoek om het be sluit de tentoonstelling Zon dags na 12 uur open te stel len, te herzien", aldus merk te zy op. Mevr. Meihuizen verklaar de, dat niet alleen sommige predikanten, maar ook het Hof de nu voorgestelde re geling aanvaardbaar achten. Het bestuur yoelt zich mede verantwoordeiyk voor het ge- Dast doorbrengen van de vrge tijd door degenen, die alleen Zondag gelegenheid hebben uit te gaan. De expositie dient het sociaal- en politiek belang. Een minderheid mag niet verhinderen, dat de zeer ta'rrjken, die alleen Zondags kunnen komen, van het be zoek aan de tentoonstelling gespeend biyven. Laat iedere vrouw hier vrij in zyn. Mevr. Tellegen kon dit be toog echter niet aanvaarden en kreeg daarbij steun van vele andere dames. Mevr. Meihuizen beloofde dit standpunt In het hoofdbe stuur ter sprake te zullen brengen, doch gaf weinig hoop, dat thans nog wyzi- ging gebracht zal worden ia het op uitvoerig onderzoek gefundeerde besluit tot open stelling. Dit betekent, dat deze ac tie, waarvan de voornaamste doelstelling is de eenheid van de Nederlandse vrouw te demonstreren, in ons gewest tot gedeelteiyke mislukking gedoemd is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2