PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Groententeelt-vakschool voor Zeeland Verdeel de wereld niet! BILT Twee rapporfen iegen hei communisme Vandaag Minister In ft Veld en de wederopbouw Vijflanden conferentie. Hedenavond Euwe tegen Keres. Rijksdienst voor de Wederopbouw. 191e Jaargang - No. 52 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr., Vli|singen. hiScS WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 2 Maart 1948 ABONNEMENTSPRIJS 25 ct. per week. t 3.20 per kwartaal; franco per posi I 3.45 oer kwartaal. Losse nummers S ct Bureaux gevestigd te Vllsstngen: Walstr 58-6u, tel 10 en 51 Middelburg: Londense Kaai 29 tel 2077 en 2924 - Goes: L Vorststr 33. tel 247a (b g g. 2228) - Oostburg: Gratamastr. 3. 'eL 102 Terneuzen: Brouwerbstr. 2 Ziertkzee: Nwe Bogerdstr. C 160. tel 26. Het Wereldgebeuren Afweer voorgesteld tegen verdere expansie. Beschuldigingen aan Rusland. De expansiedrang: van het communisme, doet de stem men. die pleiten voor een ac tieve afweer steeds luider klinken. De commissie voor bestudering van de Europese kwestie, met als voornaamste figuur de Brit Lord Vansittart, heeft een rapport doen ver schenen over de mogelijkheid om een „internationale der de mocratie" op te richten, een soort tegenhanger van de Kominform. De commissie wil, dat een dergelijke organisatie personen van alle landen en alle partijen onder haar leden zal tellen, als begin van een politieke federatie der demo cratische landen. In het rapport wordt de Sowjet-Unie ervan beschuldigd het Duitse militairisme in dienst te stellen van zijn ex pansiepolitiek. Voorts zouden de Sowjets in het afgelopen jaar goud naar het buitenland hebben gezon den om haar propaganda te steunen. Tijdens de November-sta king in Frankrijk zouden de leden der Russische delegatie in Londen voortdurend con tact hebben onderhouden met „agitatoren" in Frankrijk. Aan 200.000 Roemeense en Poolse Joden zou steun ver leend zgn om naar Palestina te emigreren. De hulp aan het Arabische nationalisme zou mede hebben geleid tot het aftreden van de Iraakse rege ring en het mislukken van het EngelsIraakse verdrag. Een commissie uit het Ame rikaanse Huis van Afgevaar digden heCft aan het Congres eveneens een plan voorgelegd tegen „de verdere verbreiding van de communistische revo lutie". Dit rapport zegt, dat de communisten de kunst ver staan om „een revolutionnaire ineenstorting" onvermijdelijk te maken. De Ver. Staten moeten trachten te verhinde ren, dat nog meer lénden naar De Amerikaanse luchtmacht in de toekomst. 35.000 VLIEGTUIGEN. Een gezamenlijke raad van het Amerikaanse congres voor luchtvaartpolitiek heeft Maandag een rapport gepubli ceerd over uitbreiding van de Amerikaanse luchtmacht. Het rapport waarschuwt, dat er reeds wapens bestaan met een grotere vernietigingskracht dan atoombommen en ver klaart, dat de V. S. een zoda nige luchtmacht moet hand haven, dat een plotselinge aanval op het Amerikaanse volk geen succes kan hebben en dat een dergelijke aanval snel beantwoord kan worden. De raad heeft twee verschil lende plannen voor de uitbrei ding der luchtmacht opgesteld. Het ene plan voorziet in een luchtmacht, bestaande uit 35.000 vliegtuigen, «aarvan meer -*an 20.000 voor de lucht macht en 14.000 voor de ma rine bestemd zonden zijn. Deze luchtmacht zou in 1952 gereed moeten zijn. Volgens het tweede plan, dat in 1954 uitgevoerd zou kunnen zyn, wordt een lucht macht van dezelfde sterkte voorgesteld, die echter de vij and bezig houdt totdat de in dustriële capaciteit in actie komt. Het rapport maakt gewag van de mogelijkheid van het verspreiden van radio-actieve stofwolken en bacteriologische besmetting en wjjst erop dat „een nationale verdediging op de traditionele wyze niet meer «ogel jjk is". „Berlin am Mittag" verboden. De Berlin am Mittag is het eerste Berlijnse blad en het eerste onder Sowjet-Russische licentie verschijnend blad in Duitsland, dat voor goed ver boden is. Volgens Beriynse journalis tieke kringen zou de heftig heid van de critiek van het blad op de Westerse mogend heden een belemmering ge vormd hebben voor de Sowjet- Russische autoriteiten om correcte betrekkingen te be waren. De sterk anti-Westerse, on der Sowjet-Russische contróle staande „Berlin am Mittag". welke dikwijls felle aanvallen deed op de Westerse bezet tingsautoriteiteh, heeft haar verschijnen gestaakt. Te Londen worden oefe n in gen gehouden met mobiele brigades voor hulpverlening aan dieren. het communistische kamp overgaan. De commissie stelt daarom in de eerste plaats voor: het ne men van „zekere regerings maatregelen" in de niet-com- munistische landen. In de landen, die door de communisten beheerst worden moet propaganda worden ge voerd, die de Ver. Staten voor stelt als een vooruitstrevend land met een na-revolutionnai- re filosofie. In de Ver. Staten zelf moet de communisten geen gelegenheid worden ge geven om „infiltratietactiek" toe te passen, vooral wat be treft het ambtenarencorps. Biede rapporten hebben één gedachte gemeen: tegenover het straf georganiseerde en gedisciplineerde communisme moet een macht worden ge steld, die in staat is aan elke actie volgens het Praagse voorbeeld het hoofd te bieden Één ding wordt daarbij ver geten: het is niet voldoende als een afweerfront gevormd wordt met dollars en kanon nen. Nodig zjjn zodanige soci ale hervormingen, dat het communisme rijn vat op de grote massa der arbeiders verliest. Daaraan is men nog lang niet toe. Een ronde meer in het wereldtoumooi. Naar wy vernemen heeft de organisatie van het toumooi om het wereldkampioenschap een belangrijke wijziging on dergaan. Op voorstel van de Russi sche schaakautoriteiten Is door Botwinnlk, Keres, Smys- lov, Reshevsky en Euwe be sloten iii plaats van vier ron den, vijf ronden te spelen, waarvan de eerste twee zoals bekend, in Den Haag en de resterende drie in plaats van twee ronden, te Moskou. Ten einde de geluksfactor zo veel mogelijk uit te scha kelen achtten de Russen het juister het aantaj te spelen partijen te vergroten, hetgeen men met vijf ronden heeft ge daan, aangezien nu iedere deelnemer twintig partijen op zijn programma heeft staan Aan de andere kant vergeet men, dat er een nieuwe ge luksfactor is bijgekomen, im mers. met het spelen van vjji ronden is de verdeling over wit en zwart niet gelijk. 185.000 paar zijden kousen op Schiphol. Zaterdagmiddag arriveerde uit Kopenhagen per speciaal gecharterde K.L.M.-Skymas- ter een zending kousen voor de Nederlandse vrouw. Het was een tien tons zending, be staande uit 393 pakken, inhou dende 15.455 dozijn paar zijden dameskousen. De kostbare la ding werd in vrachtauto's naar de grosiers vervoerd. De „Koningin Emma" verliet Zondag de haven van Vllssin- gen voor de technische proefvaart. P. v. d. A. wens! geen samenwerking me! C.P.N. Het Partijbestuur van de Partg van de Arbeid heeft 'n verklaring in het licht gezon den, waarin op scherpe wijze het gebeuren in Tsjecho-Slo- wakije wordt afgekeurd, sym pathie wordt betoond met het lot van het Tsjecho-Slowr.akse volk en de houding van de C.P.N. wordt verworpen. Men acht de tijd gekomen om er bij alle partijgenoten on aan te dringen zich ernstig te be raden over de vraag of zii zich niet van elke vorm van ver dere samenwerking met com munisten in vrije organisaties en comité's uit het politieke-, sociale- en culturele leven hebben te onthouden. De Groninger Studenten vereniging heeft haar sympa thie betuigd met de verkla ringen van de Tsjecho-Slo- waakse studenten. E.V.C. verlang! oplossing van bouwconflic!. Het hoofdbestuur van de E. V.C. heeft aan de minister van Wederonbouw een telegram gestuurd, waarin geconsta teerd wordt, dat de stagnatie in de bouwbedrijven tengevol ge van de loon correctie in omvang toeneemt en in Am sterdam vrijwel algemeen is Men verlangt ter bespreking van een oplossing een onder houd op korte termtjn. Overdrach! commando korps mariniers. Te Rotterdam droeg gene- raal-majoor der mariniers H. F. J. M. A. von Frijtag Drab- be, het commando van het korps mariniers over aan ge- neraal-majoor 2>L R. de Bruij- ne. Z. K. H. Prins Bernhard woonde de overdracht bij evenals luitenant-admiraal C. E. L. Helfrich, die een rede hield. DEMOBILISATIF. VOOR ZIENINGEN 1943. In het Staatsblad 'T 57) is thans het „Besluit Demobillsa- tievoorzieningen 1948" gepu bliceerd. Dit besluit bevat in grote trekken de voorrienin gen getroffen in het belane van militairen van de Ko ninklijke Marine en tComhklij ke Landmacht, die in Neder- landsch-Indië hebben gediend °n in Nederland \vn**"n redp mobiliseerd. Wij gaven reeds een overzicht van deze maat regelen. Brief van Paasfldvi aan Stalin. De Finse president Paasiki- vi, heeft de Sowjet gezant te Helsinki een brief aan Stalin overhandigd, waarin wordt be loofd, dat het voorgestelde vedrag van vriendschap en we derzijdse bijstand door de Fin nen zal worden besproken. De president heeft de rege ring medegedeeld, dat rij haar antwoord Dinsdag moet klaar hebben. is het 3 jaar geleden, dat Attlce verklaarde geen bezwaar to hebben tegen het afstaan van Duits grondgebied aan Nederland; heeft de inlijving plaats van het eerste deel der lichting 1948, voor zover het infante- iïe-personeel betreft; is het de geboortedag van Paus Plus XII; begint het wereld kampioenschap schaken. Koning Leopold van Bel gië heeft in het Cubaanse golftournooi voor amateurs de Spaanse kroonpretendent Don Juan verslagen. Bouw van onderzeebootjagers. Naar het A.N.P. verneemt, is dezer dagen, na het gereed komen van de tekeningen, aan .verschillende scheepswerven opdracht gegeven tot het bou wen van een of meer onderzee bootjagers. Zo zullen door de Kon. M\j ..De Schelde" drie en door de Rotterdamse Droogdokmaat- schapnij, de Nederlandse Dok en Scheepsbouwmaatschappij en waarschijnlijk door de Mari newerf ieder een onderzeeboot jager gebouwd worden. Venvacht wordt, dat deze oorlogsbodems in 1952 door de Koninklijke Marine in gebruik genomen kunnen worden. Te Wageningen zal weer een Nederlandse Landbouw- week worden gehouden, en wel van 12 t/m 16 Juli a.s. Een andere koers moet ingeslagen worden! Tegenstander van semi-permanente scholen. In een onderhoud met het A.N.P., heeft minister In 't Ve'd o.a. nog verklaard: Het kablnet-B^el kon geen enkele concessie doen ten aan zien van de tijdsduur van m'in ministerschap. Ik ben mH be wust, dat ik een groot risico genomen heb. maar er moei toch iemand zijn. die do taak van de minister van wedcrop- bo"w aanvaardt. Te lang heeft men een der belangrijkste ministeries zon der leiding gelaten. „Van het Marsha'1-nla^ hangt, veel af", zei mr. dr In 't Veld. Voor t.a!riike leveringen zijn wii on het buitenband aan gewezen en de bouwniet erin- lenooeitie is in Neder'aod niet gunstig te noemen. Daar komt nog een tekort aan bouwvak arbeiders bh. Ik ge'oof daar om, dat men de montagebou"' moet konnefen a°n de normale bouw, teneinde de achterstand van zeventig duizend woningen in te ionen. Dé architecten zullen moeten leren met de rrieuwe materialen om te gaan. Men zal een andere koers moe ten inslaan. GEEN SEMI- pTTRM ANENTE SCHOLEN Van de semi-permanente bouw. zoals men die voor scho len wil gaan toenassen, ben ik ook geen voorstander. Van het bouwen van fabrieksdomen ben ik ook geen voorstander. Dat bindt de arbeiders in vele gevallen te sterk. Dat wil niet zeggen, dat ik een blokje van zes of tien wonin gen voor de industrieën niet gewenst acht De industrieën leunnen mensen van buiten hun rayon niet huisvesten. DE HUREN Ik verwacht, dat de huren genormaliseerd zullen worden, aangezien de financiering door het rjjk een te grote last bete kent. Een oplossing zou zgn, dat de huren verhoogd zullen worden. Van de verhoging komt een deel ten goede aan de huiseigenaren en de rest wordt als belasting afgeroomd. Overigens is dit meer een kwestie voor financiën dan voor wederopbouw. Steekpartij in de Kalverstraat. Tot ontzetting van een aan tal voorbijgangers viel Zon dagavond in de Kalverstraat te Amsterdam een jongeman een meisje, dat daar met haar verloofde wandelde, met een mes aan. Hy bracht haar een steek in de hals toe en takel de bovendien de verloofde met twee steken in de borst en aan het hoofd toe. De b?ide slachtoffers zijn overgebracht naar het Burger ziekenhuis, doch de verwon dingen bleken niet ernstig te ztjn. Het gewonde meisje, de 19- jarige mej. B. uit Amsterdam, deelde in het ziekenhuis aan een rechercheur van politie mede, dat zrj met haar aan valler verloofd is geweest, zo dat als motief voor de aanslag jalouzie waarschijnlijk wordt geacht. De dader, de 23-jarige H. K. uit Amsterdam, heeft zich aan het bureau Singel aange meld. Zware aardbeving in Oost-lndonesië. Op de seismograaf van het meteorologisch instituut te Ba tavia werd een zeer zware aardbev ng geregistreerd, waarvan het epicentrum voor lopig in de onmiddellyke na bijheid van de eilanden Boeroe en Ceram in de Zuid-Molukken is bepaald. ER KOMT OOK EEN PROEFTUIN. Horgen opening te Middelburg. Morgen zal de eerste Zeeuw se Groententeeltvakschool te .Middelburg geopend worden. Deze verblijdende gebeurtenis is te danken aan een lofwaar dig initiatief van de Zeeuwse Groententelersvereniging en de start Is goed! De lessen wor den een dag per week gege ven, terwijl de cursus 60 da gen omvat en toegankelijk is voor personen van 18 jaar cn ouder, die de iagere tuinbouw- cursus hebben gevolgd, 's Mor gens drie uur theorie, des middtrgs twee en een half uur practrik en dat alles met een volledig bezette cursus met leerlingen uit geheel Zeeland Het is een goed begin! Dit betekent overigens niet. lat er geen moeilgkheden zijn. Met name zit men met het probleem, waar de practische lessen gegeven moeten wor den. Een proefbedrijf is op Walcheren niet te vinden, trouwens in geheel Zeeland niet en voor het geven van practische lessen zullen de 'eerlingen dus moeten trek ken, van teler naar teler. Daarenboven zullen er echter 'eerzame excursies worden ge maakt, onder meer naar Ber- Ten op Zoom, naar het West and en naar Zwynd recht. Het is jammer, dat het me' Ie practische lessen zo gelo pen is, want men was een aar dig stuk op weg om op Wal cheren een proeftuin te stich ten. Er was grond naby de Veersesingel te Middelburg in het vooruitzicht gesteld, maar deze bleek uiteindelyk tocb niet beschikbaar. Toen heeft men gedacht aan een terrein in de Griffioen, maar daar worden woningen gebouwd." Pech na pech dus, maar niettemin is het menseiyker- ivys gesproken zeker, dat het proefbedrijf er zal komen. Men heeft iKsmeiyk het oog laten vallen op een tweetal tuinde rijen in de Nadorst, die zeer vermoedelijk beschikbaar zul len zyn. Komt de proeftuin er, dan is het de bedoeling er een model bedrijf van te maken De Walcherse tuinbouw heeft, wat de groententeelt betreft, behoefte aan goede voorlich ting omtrent de meest econo mische methoden, omdat juist de economische kant van het bedryf tot dusver al te zeer verwaarloosd werd. Een vak man zal als bedryfsleider op treden. Het voordeel van deze werkmethode is, dat er een kans bestaat, dat de proef tuin zichzelf geheel, of gro tendeels zal bedruipen. VOORUITZICHTEN Hoe hét zy, Zeeland star' en dit feit is verheugend, om dat het bewyst, dat ook de groententelers op vooruitgang bedacht zyn. In dit verband kunnen hier enkele opmerkin gen worden gemaakt. De^oor uitzichten voor de groenten teelt zijn over het algemeen niet rooskleurig Ieder land wil exporteren en weigert te importeren. Onze groenten- teelt heeft met zeer ernstige problemen te worstelen. Is het onder die omstandigheden wel juist om ook in Zeeland de groententeelt ter hand te nemen en te stimuleren? Het bestuur van de Groen tentelersvereniging meent van wel. Met name op Walcheren be schikt men over een groot aantal consumenten, voldoende om groententeelt op een op pervlakte van 300 ha. moge- lyk te maken. Tot dusver is het zo, dat de groenten van elders moeten worden aange voerd. Het moet echter moge lijk zyp deze voedingsartike len zelf te produceren, mits men zorgt voor een hoog peil van de groententeelt en voor voldoende spreiding in vroe ge, middel vroege en late varië teiten, alsmede voor koelhui zen. Voor de andere delen van Zeeland geldt vrgwel hetzelf de. Aardbeien, vroege aardap pelen, zaaiuien en bessen zul len goede producten zijn naast de groenten. KWALITEITSPRODUCTEN Weet men in Zeeland te ko men tot een kwaliteitsproduct, dan zyn zelfs de vooruitzich ten voor export niet slecht Met name Oost Zeeuwsch Vlaanderen zal wellicht naar België kunnen uitvoeren en ook op de nationale markt is trouwens voor prima produc ten altgd afzetgebied. Men zal de groententeelt in de hand werken door de vrij komende teeltvergunningen te reserveren voor personen, die voornemens zijn flinke bedrij ven te stichten. Deze zullen immers de grootste kans heb ben om er zich in de toekoms' Toed doorheen te slaan. In ieder geval: de eerst» Zeeuwse Goententeeltvakschoo' aanschouwt Woensdag het Ie venslieht. Moge haar werk j met goede uitslag bekroond worden. Vandenberg sprak over het Marshall-plan. He! ijzeren gordijn moe! op een afstand blijven. Vandenberg, Senator voorzitter van de com missie voor buitenlandse betrekkingen, heeft Maan dag het debat over het plan-Marshall in de Senaat geopend met een waar schuwing, dat „het tfze- ren gordijn niet tot de randen van de Atlantische Oceaan moet komen, door agressie of in gebreke blijven." Hg drong aan op aanvaarding van het 5.300.000.000 dollar om vattende hulpprogram: ,,'t Verdient snelle aanvaar ding in naam van vrede, stabiliteit en vryheid." Met betrekking tot de po gingen tot Europese samen werking zeide Vandenberg, dat de 16 samenwerkende landen moedig hebben gehan deld. „Toch is er in dit plan n ets, dat het Sovjet pohtie- imperium bedreigt met een of andere consequentie, die't niet uit eigen vrije wil uit lokt." HET DUITSE PROBLEEM. Vandenberg ziet wel oplos singen van de spanning tus sen Oost en West. Een verde ling der wereld tussen Wash- Begint Donderdag ie Brussel Naar Reuter meldt zal zeer spoedig te Brussel de vyflan- denconferentie (Engeland België, Nederland, Luxem burg) tot vorming van een Wegt-Europese Unie beginnen. De definitieve begindatum zal door de Belgische regering worden bekend gemaakt» Woensdag begint een voorbe reidende vergadering van de Beneluxlanden. In antwoord op het Lager huis-debat verklaarde de mi- nistèrpresldent Attlee, dat er thans wat betreft de Engelse verdediging grotere samen werking dan ooit bestond met de dominions. Lnide toejuichingen weer klonken ook, toëii Attlee aan kondigde, dat de Belgische re- geying maatregelen trof voor besprekingen „op officieel ni veau" over de Westelyké unie. Deze besprekingen, die Don derdag te Brussel zullen be ginnen, aldus zeide Attlee, zyn van voorbereidende aard. Zij betreffen algemene kwesties op sociaal, economisch en po litiek terrein en op het gebied van de verdediging. Sharir twijfelt. Zaterdag zyn de heren Sjahrir en Critchley uit Fort de Koek te Singapore aange komen. Op een persconferen tie deelde Sjahrir mede, dat de republikeinse regerini Hatta ae vorming van de Staten van Indonesië ernstig neemt en hg betwgfelde, of de tot stand koming ervan zon der de medewerking van de republiek moge'yk zou biyken Sjahrir voegde hieraan toe, dat de oprechtheid van Neder- 'and ten deze nog moet wor den getoond. Sprekend over de vorming van .kleine staten" door de Nederlanders zeide Slahrir. dit ta beschouwen als een schen ding der oo de „Renville" ge sloten overéénkomst. Alle fabrieken van Krupp moeten de productie binnen veertien dagen staken. Het oersoneel zal de fabrieksinstal 'aties demonteren. ington en Moskoü zou geen vrede zyn. maar een eerloze wapenstilstand, die aan een oorlog vooraf zou gaan. Met betrekking tot het Duit se probleem, in verband met het plan-Marshall, zeide Van denberg: „Het succes van dit pian hangt af van het snel le herstel van West-Dults- land, tot bet een effectieve plaats inneemt In de econo mie van Europa en dc we reld. Het moet worden gede centraliseerd. Het moet voor goed worden gedemilitari seerd." Geheel Duitsland moet zonder verwijl weer aan het werk kunnen gaan. Debuu* van achtjarige dirigent Ferrucio Burco. de acht-jarige Italiaanse dirigent, heeft te New York in Carnegie Hall zgn debuut in Amerika gemaakt voor een feestdriftlg publiek. Hij irigeerde uit het hoofd een orkest, bestaande uit 80 musici. In een nrogramma van Beet hoven, Bellini. Verdi. Rossini, Wagner en Berlioz en gaf biyk van een opmerkenswaardig geheugen. Ferrucio was zo klein, dat hy niei boven de musici uit stak toen hg naar het ood'um ging waar hg als een ervaren musicus optrad. Nadat hy 24 maai was teruggeroe pen moest het perso neel worstelen om de menigte op een afstand te houden. Ferrucio liet zich echter niet uit het evenwicht brengen. Na het concert ging hy in een leunstoel in de kleedkamer zitten en kauwde een stuk kauw gom. - De regeringen /an Pakis tan en van Nederland hebben besloten diplomatieke verte genwoordigers uit te wisselen met de rang van ambassadeur. 3 laan dagavond heeft de burgemeester van 's-Gra- vennage, mr. W. A. J.. Vis ser, de loting verricht voor het tournooi om het wereldkampioenschap schaken. Het resultaat was als volgt: 1. Bott- winnlk, 2. Euwe, 3. Smy- slov, 4. Reshevsky, 5. Ke res De partyen van de eer ste ronde, die hedenavond worden gespeeld, zyn tn verband met deze loting als volgt samengesteld: Euwe—Keres; Smysfov Reshevsky, De eerstge- noemden spelen met wit. Bottwinnik is in de eerste ronde vry. De Zeeuwse schaakl'efheb- bers zullen de partyen op dc voet kunnen volgen in het koffiehuis Groenewegen op de Markt te Middelburg; 't kof fiehuis Kievit in de Badhuis straat te Vlissingen of hotel Centraal te te Goes, dank zy de bgzonderc diénst, die het A.N.P. en de Prov. Zeeuwse Crt. hebben georganiseerd in samenwerking met de Zeeuw se schaakverenigingen. In de gemeentelyke zalen van het gebouw in de Java- straat te Den Haag vond Maandagavond de officiële opening plaats van het tour nooi om het wereldkampioen schap schaken, waarvan hét. eerste gedeelte in den Haag in de loop van de maand Maart wordt georganiseerd. De burgemeester van de re sidentie, mr. W. A. J. Visser, sprak voor een groot aantal genodigden de welkomstrede uit Bij de Tweede Kamer is in gediend een wetsontwerp tot regeling van de wederop bouw. In de toelichting worden be schouwingen gegeven over de taken, welke verschillende overheidsinstanties hebben bij de wederopbouw. De aantrek king en doelmatige verdeling van arbeidskrachten wordt genoemd als het meest nijpen de wederoDbouwprobleem in de naaste toekomst, maar wet telijke maatregelen ten aan zien van dit probleem worden niet voorgesteld. Het ontwerp voorziet in dc 'nstelling van een rijksdienst voor de wederopbouw. Het college van a'eemene comm's- sarissen wordt opgeheven. De 'nricMing van dc nieuwe dienst zal bij algemene maat regel van bestuur worden ge regeld. Wet op de bedrijfseconomie Op 24 Januari 1947 werd door de minister van economi sche zaken geïnstalleerd een commissie, die tot taak had een voorontwerp van wet op de publiekrechtelijke organisa tie van het bedrijfsleven uit te werken. Naar het A.N.P. nu ver neemt. is door de secretaris van genoemde commissie aan de minister van economische zaken het opgestelde voor ontwerp van wet met toelich ting aangeboden. Verwacht wordt, dat de aanbieding van het definitieve ontwerp aan de Tweede Kamer der Staten Ge neraal in dit zittingsjaar zal geschieden. De E.V.C. zal niet deelne men aan de conferentie van nationale vakverenigingsoen- trales op 9 en 10 Maart te Londen. DE VOORSPELT: KOUDE OCHTEND. Geldig tot Dinsdagavond: Droog weer met overdrijven de wolkenbanken. Koude och tend met op vele plaatsen mist. Overigens ongeveer de- delfde temneratuur als giste ren. Matige tot zwakke wind uit Oostelijke richtingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1