'A NIEUWS UIT ZEELAND Jf n r Schelde ontving Zeeuws bataljon .Achilles" besloot haar jubileumfeesten Congres van Europa. Joodse verklaring in de Veiligheidsraad. Verplichte afbraak. WALCHEREN Arbeidscontractanten krijgen rechtspositie Voortreffelijke pres taties van de leden. Opnieuw bloemen en toespraken. De apotheose van het zilve ren jubileum der Middelburg se gymnastiekvereniging „Achilles" werd gevormd door een grootse uitvoering m een stampvolle Schuttershofzaal. Het was een waardig en bui tengewoon geslaagd besluit van een reeks feestelijkheden, die voor „Achilles" onvergete lijk zijn en die mede een sti mulans zijn om met frisse moed, geruggesteund door de honderden werkende leden er. het leger van vrienden en do nateurs. de volgende kwart eeuw binnen te stappen. Het is een goede gedachte geweest om tot besluit van de feestweken de uitvoeringen van leden en adsmranten ie geven en dus te iateu zien, waartoe men in staal is. Het schetterend en schallend saluut van de voortreffelijke signaalafdeling, onder leiding var Jan de Graaf, was een ouverture, die de toeschouwers direct in de juiste jubileum- stemming bracht. Ter ere van de energieke en kundige direc teur, de heer J. A. Bal, werd de door J. de Graaf gecompo neerde jubileummais uitge voerd. Jenny Bal gaf nog eeus een reprise van het deels rnato- rium „25 jaar Achillea". Hierna was het toneel afin de werkende leden, ile van ge degen oefening blvja gaven door uitstekende nrestatfes. Beter dan goedbedoelde huldi gingswoorden gaf hun werk van wat „Achilles" In 25 jaar is geworden: een van de beste gymnastiekverenigingen in ons land. Vrijwel vlekkeloos verliepen de rhyihmische-, vrrje-, lenigheids- en turn oefeningen. die m non-stop tempo werden gebracht. Plaatsgebrek verhindert ens uitvoerig op alle prestaties van de heren, dames en oudere jon gens en meisjes in te gaan. Een uitzondering verdienen echter de bijzondere verrich tingen van de heren onder lei- j ding van de heer W. Florusse en het nummer grondgyni- nastiek; alle lof voor hot kleine blonde meisje, dat daar bij een goed figuur sloeg, on danks het feit dat zij als in valster voor de eerste maal mee deed. Een sterretje ook voor het werk van do gasten uit Vcenendaal, de beste tur ners van Sparta aldaar, die eerste klas gymnastiek en tur nen gaven te zien en daarvoor een ware ovatie ir: ontvangst moesten nemen. Hun leider huldigde de heer en mevrouw Bal en de voorzitter van „Achilles, de heer K. de Vries en bood mevr. Bal, die haar man zo dikwijls aan de ver- De Nederlandse regering recipieert. Het Nederlandse Comité be last met de organisatie van hot Congres van Europa deelt ons het volgende mede: In het bewustzijn van hun Europese verantwoordelijkheid zal een groot aantal perso nen, representanten van de levende, actieve krachten in do Europese wereld, te 's- Gravenhage bijeenkomen van 711 Mei a.s. voor het eer ste Congers van Europa. Zij stellen zich ten doel krachtige druk uit te oefenon op de regeringen hunner lan den, teneinde deze er toe te brengen de maatregelen te nemen, die onmisbaar zijn voor de verwezenlijking van een grotere eenheid tussen de Europese naties. De Nederlandse regering heeft het Congres van Euro pa voor zijn plenaire zittin gen de Ridderzaal ter be schikking gesteld. Op de openingsdag zal zii de gede legeerden in een officiële re ceptie ontvangen. Het Hgt in de bedoeling op Zondag 9 Mei een massa-meeting te houden in het Stadion te Amsterdam. In de verschillende landen hebben daartoe gevormde co- mité's lijsten opgesteld van voor deelneming in aanmer king komende personen. Van de Britse labourpartij heeft zich een groter aantal deel nemers aangemeld dan een plaats zal kunnen krijgen. Verwacht worden deelne mers uit Italië, Frankrijk, Portugal, Zwitserland, Bel gië, Luxemburg, de Scandi navische landen. Engeland, Duitsland en Nederland. enlging moet afstaan, een me daille aan. Vanzelfsprekend waren er ook aan het begin kleine hul digingen van bloemen voor de directeur en de voorzitter. Me vrouw Florusse. echtgenote van de leider der herenafde ling en mevr. Kooi nan, leidster van de adspiranten uitvoering, kregen eveneens bloemen aangeboden. Een gezellig bal bc-slóot de avond, waarin na- turlflk een verloting niet ont brak. DE JF.T'GD. Ook de adspirant.enuitvoe- ring, die Zaterdagmiddag werd gehouden, was een volkomen succes. De avant-garde van Achilles toekomst toonde de beginselen van de gymnastiek en het turnen al aardig onder de knie te hebben. Helaas was er een wanklank: b;j het num mer grondgymnastiek kwam een meisje zo ongelukkig te valleD, dat het de pols brak. 's Avonds was zij echter weer in het Schuttershof present cn kreeg, omdat zij zich zo kranig had gehouden, can bouquet bloemen en een luid applaus. Russen herdenken Willem Barendsz. De Russische Geo- graphische Vereniging heeft een zitting ge houden, ter herinne ring aan de 350ste sterfdag van de Pool- onderzoeker Willem Barendsz. Vele expedities brach ten later een bezoek aan de plaats der over wintering, waar zij her inneringen vonden aan Barendsz verblijf al daar. De gevonden sou venirs werden onder gebracht in het Pool- museum te Leningrad. Nog steeds mijnen. Het mijnengevaar blijkt nog steeds aanwezig te zfln in Noord-Limburg. Werd vorige week door een explosie vlak aan de Rijksweg te Well een boerenwagen en een paard aan stukken gereten, terwijl de voerman ernstig werd ge wond, thans stootte een van de arbeiders, werkzaam in de bossen tussen Helden en Kes- sel plotseling op een mijn. Een nauwkeurig onderzoek leidde tot de ontdekking van een tot dusverre nog geheel onbekend mijnenveld^ Ochtend-sneltrein VlissingenHolland. Naar wy zomerdienstri vernemen zal geling van LOON OP SCHELDE ALSOF O.V.W.-ERS NIET WEG GEWEEST ZIJN. Herscholing aangeboden (Ingezonden mededeling j M A ART- DING IS 2EKER: HUM geelt Uw mi jubels El&ED Beter kdn niel! j X V. GL1MFABKIEK O VERSCHIK door het bedrijf. Voor de uit Indonesië' terug gekeerde mannen van het Zeeuwse Bataljon had de di rectie der N.V. Kon. Mij. „De Schelde" Zaterdagochtend een begroetingssamenkomst geor ganiseerd in het „Scheldc- kwartier". Namens de directie, die plotseling naar Den Haag ontboden was, riep de heer Matzinger de oorlogsvrijwilligers een wel kom toe, hen gclijkwensend met hun voorbeeldig gedrag en opmerkend, dat. terwijl zij in Indonesië him plicht uitste kend vervulden ook de. Schel- dedirectie niet stil zat. Er is bij „De Schelde" sedert 194-1 veel veranderd. De vacantie is van 6 op 12 dagen gebracht, met behoud van het normale inkomen, de uitkering bij lang durige ziekte is op anderhalf jaar gebracht, de uitkering volgens de ongevallenwet even eens, terwijl naast het ouder domspensioen 'n weduwen- en wezenpensioen is ingesteld, met hogere uitkeringen dan voorheen. Er is een gezellige plaats van samenkomst ge schapen in de vorm van het Scheldekwartier, een sociale werkster steunt gezinnen, die met moeilijkheden hebben te kampen, kortom er is veel ver beterd. Hierna deed spr. de belang rijke mededeling, dat allen, die vroeger op „De Schelde" ge werkt hebben kunnen terug komen op het loon, dat zy ver diend zouden hebben als zy niét naar Indië waren ge weest, zodat hun loopbaan door hun Indische tijd niet ge schaad wordt. Ook zij echter, Tegen de Amerikaanse voorstellen. Bij de hervatting van het debat over Palestina in de Veiligheidsraad heeft Mosje Sjertolc, hoofd van de politie ke afdeling van het Joodse bureau, een verklaring afge legd, waarin de volgende pun ten voorkwamen: le het plan voor de verdeling is het uiterste minimum, dat de Jo den kunnen aanvaarden; 2e. de Arabische leden van de Ver. Naties trachten het be sluit van de algemene verga dering door agressie en ge weldpleging teniet te doen; 3e. de Joden zullen nooit ge noegen nemen met de status van de minderheid; 4e. Enge land is te laken, omdat het niet toestaat, dat de Joodse strijdkrachten wapens ont vangen; 5e het Joodse bureau vraagt de Veiligheidsraad wa pentoezendingen toe te staan aan hen, die bereid zijn het verdelingsplan tot stand te doen komen; 6e. de korte lings door Amerika gedane voorstellen zullen tot verdere vertraging en complicaties leiden, welke het gehele plan in gevaar brengen. Joseph Nisot (België) ver klaarde, dat zjjn delegatie het Amerikaanse voorstel zal steunen om een commissie van de Veiligheidsraad in te stellen, bestaande uit de Grote Vijf, welke het vraagstuk ver der zal onderzoeken. België kon zich niet verenigen met het gedeelte der resolutie. De zitting werd tot 2 Maart verdaagd. die tot dusver niet by „De Schelde" waren kunnen hier werk vinden en „de Schelde' zal zorgdragen voor eventueel nodige her- of omscholing. Van deze mededeling werd met grote belangstelling ken nis genomen.' Vervolgens voer de de voorzitter van de arbei- dersvertegenwoordiging van „de Schelde", de heer M. C. Kuyi, het woord, die op de prettige samenwerking van arbeidersvertegenwoordiging met directie wees en mededeel de, dat wie op „de Schelde" vooruit wil, inderdaad vooruit kan komen. Namens de Demobilisatie- raad sprak It. T. Dankers, die dit welkom door „de Schelde" een unicum in Nederland noemde, wees op het belang van een goede vakopleiding en de jongens de raad gaf, liever dicht bij huis werk te zoeken, dan elders, waar zij duur kost geld moeten betalen etc. Laatste, spreker was de heer Oorver, die de jongens alle medewerking beloofde van de Raad van Arbeid. Nadat verversingen waren aangeboden, maakte het grote gezelschap een wandeling over de terreinen van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde". Van clandestiene bouw. Het college van algemene commissarissen voor de weder opbouw heeft besloten, dat 'n aantal zonder rijksgoedkeuting gebouwde bouwwerken zullen worden afgebroken. Het be treft hier de volgende geval len: Een tot danszaal verbouwde paardenstal en clandestien ge bouwde bijgebouwen te Ber- geijlc, een betonnen staantribu- ne te Kerkrade, een rijwiel-re paratiewerkplaats te Ommen en een werkplaats te Alkmaar, voorts een schuur te Putten, en een aanbouw aan een fa brieksgebouw te Bladel. In al deze gevallen is tevens beslist, dat de afbraak geen doorgang zal vinden indien B. en W. van de betrokken gemeenten erin slagen aan de bouwwerken een andere bestemming te geven, zodanig, dat de oorspronkelij ke opdrachtgevers geen voor deel uit het zonder rijksgoed keuring gebouwde zullen trek ken. Verkoop woningwet hulzen. De directeur-generaal van volkshuisvesting heeft aan de gemeentebesturen doen weten, dat er zijnerzijds geen be zwaar tegen bestaat, dat on der bepaalde voorwaarden oor logsgetroffenen woningwetwo ningen, welke zij thans als huurder bewonen in eigendom verkrijgen. Deze eigendomsoverdracht moet door de directeur-gene raal voornoemd worden goed gekeurd. De tot stand gebrachte wo ningoverdracht kan als ver vulling van de herbouwplioht van de koper worden be schouwd. De gelegenheid tot over dracht van woningwetwonin gen zal slechts worden openge steld gedurende één jaar na dat de thans m behandeling zynde wet op de materiële oor logsschaden 1947 in 't Staats blad is geplaatst. De verdwenen Zweèdse schepen. De Poolse regering heeft In antwoord op een Zweedse no ta, waarin om hulp bij de op sporing der verdwenen be manning van de Zweedse schepen Iwan en Kinnekulle wordt verzocht, verklaard, dat het in de Poolse territoriale wateren een grondig onder zoek zal doen instellen. Nederlandse Spoorwegen, die in Mei in werking zal treden, voor Zeeland enige belangrij ke wijzingingen met zich meebrengen. De ochtendtrein, die te 6.18 uur uit Vlissingen, te 6.30 uit Middelburg en te 6.59 uit Goes vertrekt, hoofdzakelijk schoolkinderen vervoert en niet verder gaat dan Roosen daal, zal sneltrein naar Rot terdam worden. Hierdoor wordt de mogelijkheid ge schapen, dat men tijdig in de morgenuren in Den Haag, Rotterdam of Amsterdam kan komen, zonder dat het nodig is met de eerste trein, die te 5.18 uur uit Vlissingen ver trekt, te reizen. Van de lokaal-dienst Vlis singenKruiningen, in de wandeling de „bokkenex- ?>ress" genaamd, zal een aan- al treinen uitvallen. De ochtend- en middagtreinen, waarmede Schelde-arbeiders naar en van hun werk gaan, blijven echter ryden. Ook de Zaterdagmiddagtrein, die eveneens hoofdzakelijk Schel- depersoneel als passagiers heeft, blijft gehandhaafd in de nieuwe dienstregeling. Ongerustheid onder mosselkwekers. DE DEENSE CONCURRENTIE. Men schrijft ons: Onder de Zeeuwse mossel- kwekers is grote onrust ont staan in verband met de gro te zendingen Deense mossels welke thans in Frankrijk «orden aangevoerd en ver kocht worden op de Paryse markt. Deze mossels worden met snelle schepen door. de Denen naar Duinkerken ge bracht waar ze worden over- feladen op trucs die ze ver- er naar Parijs brengen. Ze worden „geschoond" geleverd, zijn groot van stuk en bui tengewoon hard. Wanneer de Zeeuwse mossels niet in prys worden verlaagd cn de rege ring de evporthefting hand haaft, ziet het1 er naar uit dat de Zeeuwse mossels spoe dig van de Paryse markt zul len verdwynen. Ook is hei niet uitgesloten dat de Denen zullen proberen de Belgische markt te veroveren. De kievitten zijn er. De heer Butter, een bekend natuurvorser in het Oosten van het land, zag Zaterdag de aankomst van de eerste kie vitten op weiden langs de Gelderse IJssel nabij de vroe gere steenfabriek „de Vliet- berg" onder Wilp, gemeente Voorst. Hetvorige jaar con stateerde hij de aankomst dier vogels ter plaatse pas op 14 Maart. Automagnaat op bezoek. Henri Ford II, die Zaterdag per auto in Nederland arri veerde, heeft een bezoek ge bracht aan een deel der Phi- lipsfabrieken. t Henri Ford II uitte zijn be wondering voor de prestaties van het Philipsconcern'. Het echtpaar Ford gebruikte het noenmaal in de huize Wiele waal bij dr. Philips. Later in de middag reed Henri Ford via Utrecht naar Amsterdam, waar hij in het Amstel-Hotel zijn intrek nam. Haar man vergiftigd. De officier van justitie bij de Arrondissementsrechtbank te Amsterdam eiste Vrijdag 15 jaar gevangenisstraf tegen E-. L. K., die vorig jaar haar man vermoordde door middel van rattenkruit. Tegen haar min naar, die haar behulpzaam was geweest, werd eveneens 15 jaar geëist. Smokkeldrama te Sint Jansteen. SMOKKELAAR ERNSTIG GEWOND. Zaterdagmorgen surveilleer den in de Magdalenastraat te St. Jansteen enkele douane ambtenaren toen zij een zeke re M. de L. ontdekten, die zich per fiets en beladen met een zak naar de Belgische grens begaf. De smokkelaar werd ge sommeerd te stoppen, waarbij tegelijk een paar waar schuwingsschoten werden ge lost. Terwijl een van de ambte naren over een hek sprong om de smokkelaar te arresteren, ging onverwacht zijn revolver af. De kogel trof M. de L. in de rechterzijde van de rug. De gewonde werd naar St. Nico- laas (B.) vervoerd, waar ope ratief ingrijpen noodzakelijk bleek. De zak, die de man bij zich had, bevatte een hoeveel heid lijnzaad, een artikel, dat in smokkelaarskringen thans levendig verhandeld wordt. Naar de oorzaak van het on geval zal nog een ambtelijk onderzoek worden ingesteld. M. de L. was een bekend type- in de smokkelaarswereld, af komstig van De Trom, Kem- seke. De ambtenaar was zeer on der indruk van het gebeurde. Installatie stichting „Het streekbelang". Vandaag wordt te Oostburg het bestuur en het college van commissarissen der West- Z.- Viaamse stichting „Het Streekbelang" geïnstalleerd Deze installatie zal geschieden door de ere-voorzitter der stichting, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, Commissaris der Koningin in Zeeland. Koninklijke onderscheidingen voor trouwe dienst Bij K. B. van 13 Februari 1948, no. 11, is aan de heer J. Priester, voorheen magazijn chef bij de firma Gebrs. Mul der, grossiers in pharmaceu- tische artikelen te Goes, de zilveren eremedaille, verbon den aan de Orde van Oranje- Nassau, verleend. Bij K. B. van 20 Februari 1948, no. 22, is de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in zilver-toe gekend aan de heer A. G. Speelman, te Burgh, op 21 Maart 1948 50 jaar onafge broken werkzaam als landar beider op de hofstede van de heer Vis, te Haamstede. Bij hetzelfde K. B. werd de bronzen eremedaille, verbon den aan de Orde van Oranje- Nassau, toegekend aan de he ren J Danker, te Yerseke, die op 5 November 1947 50 jaar onafgebroken werkzaam was als landarbeider op het land bouwbedrijf „Zoute" aldaar L. Potappel, te Stavenisse, die 54 jaar onafgebroken als land arbeider werkzaam is geweest op de hofstede, laatstelijk be woond door de heer L. C. Potappel, aldaar; C. Verheule, te Wolphaartsdijk, die ruim 53 jaar onafgebroken als land arbeider werkzaam is ge weest op de hofstede, laatste lijk bewoond door de heer Blok aldaar en F. Welvaert, te Oostburg, die op 1 Maart 1948 55 jaar in dienst is op de boerderij van J. A. Nortier, aldaar V^lissinqen VOOR HET KAREL DOORMANFONDS. De leerlingen van de Zee vaartschool hebben Zaterdag 975.20 bijeen gecollecteerd in Vlissingen voor het Karei Doormanfonds. Middelburg BEVESTIGING EN INTREDE DS, P. VAN TIL. Zondagmorgen is ds. P. van Til, voormalig legerpre- dikant te Amersfoort, in de Noordtrkerk bevestigd als derde predikant van de Ger. Kerk te Middelburg. De be vestiging geschiedde door ds. H. Veldkamp, die predikte naar aanleiding van Matt. 27 vers 19. 's Middags deed ds. van Til zijn intrede in de Noorder- kerk en 's avonds in de Hof- pleinkerk. Beide keren pre dikte hij over Joh. 18 vers 37 en 38a: „Jezus, de Getui ge der Waarheid voor Pila- tus". 's Avonds heeft dr. A. H. Oussoren de nieuwe voor ganger toegesproken namens kerkeraad, de classis Middel burg en de collegas, Burge meester jhr. mr. W. C. Sand- berg tot Essenburg, heette ds. van Til welkom in de Middelburgse gemeenschap. Het is 15 jaar geleden, dat bij de Geref. Kerk te Middel burg drie predikanten werk zaam waren. BRANDJE TIJDIG BEDWONGEN. Vrijdagavond omstreeks half 7 werd een begin van brand ontdekt in het perceel Kin derdijk 64 te Middelburg, waar de limonadefabriek Wemco is gevestigd. De vloer I onder een kachel was in brand geraakt en het vuur had zich ook reeds medege deeld aan de schoorsteenman tel en het behang daarboven. Door snel optreden van de brandweer kon uitbreiding voorkomen wordeh. De brand droeg echter reeds een zoda nig karakter, dat men met een straal op de waterleiding moest werken Doordat nog personeel aan wezig was, werd de brand tij dig ontdekt. Enige uren later zou het pand geheel of ge deeltelijk een prooi der vlam men zijn geworden, want het is onbewoond. Vrouwenoolder DUINBRAND. Zaterdagmorgen ontstond brand in de duinen bij Vrou wenpolder. De brandweer van Oostkapelle rukte uit, doch toen men arriveerde in de dui nen, bleek, dat arbeiders door het opwerpen van zand, het vuur grotendeels geblust had den, zodat met nablussen kon worden volstaan. De oorzaak is vermoedelijk het onbe dachtzaam wegwerpen van brandende lucifers. Ongeveer 1000 m2 helm is verbrand. Oostkapelle STIERENKEURING Woensdag werd te Oostka pelle op het erf van de heer K. Coppoolse een stierenkeu ring gehouden. Aangevoerd waren 7 dieren, waarvan er 5 werden goedgekeurd, t.w. 4 van de heer J. Maljaars Jzn en 1 van de heer P. Louwer- se. Keurmeesters waren de he ren Kleinepier, Waes en Sik- tema. PROVINCIALE COMMISSIE NED. JONG. VERBOND. De Provinciale Commissie Zeeland van het Nederlands Jongelingsverbond, hield Za terdagmiddag een voorjaars werkvergadering in de „Prins van Oranje" te Goes onder voorzitterschap van ds. de Vries uit Middelburg. De algemeen secretaris voor Zeeland, de heer H. Gordeau, was verhinderd deze middag een onderwerp in te leiden. In zijn plaats sprak de heer Leunes uit Terneuzen over „Hoe krijgen wij onze leden aan het werk?" Megedeeld werd dat de pro vinciale bondsdag dit jaar in Middelburg zal worden ge houden op 2e Paasdag. De nationale bondsdag wordt dit jaar op Hemelvaartsdag te Amsterdam gehouden. Tenslotte hield de heer C. Duvekot uit Goes een dag sluiting. BENOEMING. Tot directeur van het kan toor der Amsterdamse bank te Assen is met ingang van I Maart benoemd de heer J. J. Domenie, thans in gelijke functie te Goes. Stichting „West Zeeuwsch Vlaanderen herbouwt". Dezer dagen is, zoals wy reeds gemeld hebben, te Schoondyke de Stichting „West Zeeuwsch-Vlaande» ren Herbouwt" opgericht. Het bestuur van deze stich ting werd samengesteld uit de heren.F. A. van Rosevelt, bur gemeester van Schoondijke, voorzitter, J. M. A. C. van Dongen, burgemeester van Aardenburg, vice-voorzitter; C. M. Zuydweg, dir. Centr. Dienst W.Z.-VL, W. C. C. Brasem, dir. Centr. Adv.bur. Restauratiewerk^, Dr. A. Henkemans, dirTNat. Grond bezit N.V., Mr. K. Hoekzema, burgemeester van Oostburg en A. P. Kostense, burgemeester van Biervliet. Als secretaris-penningmees ter werd door het bestuur be noemd de heer J. A. van Tien hoven. Erelid is Ir. C. H. van Amerom, directeur van het Streekbureau West Zeeuwsch- Vlaanderen. Men hoopt en vertrouwt, dat deze Stichting de herbouw aanmerkelijk zal stimuleren, waardoor kan worden bereikt, dat binnen de kortst mogelijke tijd West Zeeuwsch-Vlaande- ren geen opbouwproblemen meer kennen zal. GEMEENTbRAAD VLISSINGEN Sanering van de oude stad zal jaren duren. Vrijdagmiddag vergaderde de gemeenteraad van Vlissingen, onder voorzitterschap van burgemeester mr. B. Kolff. Afwezig mevr. Hartjes en de heren Visser en Knoop. GEEN VOLDOENDE SAMENWERKING By de overlegging van het verslag der Vlissingse Zwem- club wijzen de heren Van Rooyen (C. H.) en de Wit (A.- R.) op de minder goede accom modatie bij de Zwemschool. Het schoolzwemmen kan ook niet meer worden beoefend en dit wordt zeer betreurd. De heer Schillemans (C.P. N.) wyst op de minder goede samenwerking tussen de Vliss. Zwemclub en de Vliss. Red dingsbrigade. De heer König (Arb.) wijst op de plannen voor industrie vestiging waardoor de lig- ligplaats van het zwemschip in gevaar komt. Wethouder Van Oorschot (Arb.) zijn meningsverschillen onderling niet bekend. Beide verenigingen werken zeer nut tig. B. en W. doen alle pogin gen om zoveel mogelijk de zwem sport te bevorderen. Wethouder Van Popering (Arb.) geeft de toezegging dat B. en W. diligent zullen zijn in het zoeken van een andere, ligplaats voor het zwemschip. RECHTSPOSITIE AR BEIDSCONTRACT AN TEN. Bij de vaststelling van een verordening regelende de rechtspositie- van de arbeids contractanten in dienst bij de gemeente, voeren verschillende leden het woord. De heer de Wit (A.-R.) dringt er op aan, dat de arbeidscontractanten, wier werkkring van meer lang durige aard is, voor vast wor den aangesteld. Verder dringt hij aan op gelijk verlof als voor de vaste ambtenaren en instelling van een wachtgeld regeling, zoals by het Rijk is vastgesteld. Wethouder Poppe (A.-R.) zegt, dat de gemeente gebon- is aan 'n norm van vaste werk lieden. De arbeidsovereenkomst is nu geheel aangepast bij de Rijksregeling. De verordening zal ingaan per 1 Jan. j.l. De heren Marys (A.-R.) en de Wit (A.-R.) dringen er nog maals met klem op aan, dat arbeidscontractanten die al meerderejaren bij de gemeen te werkzaam zyn, vast wor den aangesteld. Wethouder van Oorschot (Arb.) verdedigt nog nader het voorstel van B. en W. Het col lege is van de overtuiging uit gegaan de positie van de ar beidscontractanten zo goed mogelijk te waarborgen en hun rechtspositie te regelen. Hij zegde, toe, dat B. en W. ern stig de mogelijkheid zullen overwegen, om hen, die reedt lange tijd in dienst der ge meente zijn, in vaste dienst aan te stellen. De heer Van Popering (Arb.) wijst er op, dat bij de straat makers reeds vele in vaste dienst zijn aangesteld. By ge meentewerken stuit dit mo menteel nog op vele moeilijk heden. Het voorstel wordt daarna aangenomen. SANERING OUDE STAD Bij het voorstel om instem ming te betuigen met de ba sisplannen Gravenstr. en Bree- waterstr. dringt de heer Post (Arb.) er op aan, dat de plan nen spoedig verwezenlijkt zul len worden. De heer Corveleyn (R. K.) vraagt of ook de particuliere bouwers financieel gesteund zullen worden. De bouwvereni gingen verkeren hier wel in een zeer bijzondere positie. Weth. Van Popering (Arb.) zegt, dat de uitvoering van het plan Breowaterstraat een eer ste vereiste is, doch herbouw van andere „open plekken" zullen B. en W. ten zeerste toejuichen en bevorderen. Spr hoopt dat de nieuwe financiële regeling voor velen een aan sporing zal zijn te gaan bou wen. De herbouwplichtigen vallen nu eenmaal onder an dere bepalingen dan de wo ningbouwverenigingen. Spr. wees er op, dat de sanering van de oude stad vele jaren zal vergen en belangrijke fi nanciële offers zal vragen. Het voorstel wordt daarna aangenomen. RONDVRAAG Op vragen van de heer Cor- O.- en W -Souburg 3077 KIEZERS. De kiezerslijst van de ge meente Öost- en West-Sou burg vermeldt de namen van 3079 inwoners, die bij de eerst volgende verkiezingen hun stem zullen uitbrengen. Wesfkanelle WEDEROPBOUWERS ZAGEN DE KNALPOT- REVUE. Woensdagavond heeft de motorclub „Scheldegouwen" in het D.U.W.-kamp te Westka- pelle een opvoering gegeven van de Knalpot-revue. Een prettige stemming in de zaal en een enthousiast pu bliek maakten de avond tot 'n groot succes. De lachsalvo's waren niet van de lucht. Biggekerke FILMAVOND. Voor de leden van de afd. der Z.L.M. te Biggekerke werd de film vertoond over het hon derdjarig bestaan van de Z.L. M. Ir. Stolp gaf bij deze film een toelichting. De heer A. de Voogd opende en sloot deze bijeenkomst. Meliskerke SPOORWEGFILM. Te Meliskerke werd Woens dagavond een propagandafilm van N.S. „Honderd jaar Spoor wegen", vertoond. Hieruit bleek, hoe snel het spoorweg bedrijf zich na de bevryding weer heeft hersteld. veleijn (R.K.) betreffende de verplaatsing van de distributie- dienst Vlissingen naar Mid delburg, antwoorden B. en W., dat het zeer veel afhangt van de wyze van uitvoering van deze maatregel, nl. of hy in strijd moet worden geacht met het gemeentebelang. Indien dit laatste het geval mocht zijn, stellen B. en W. zich voor tegen de verplaatsing te pro testeren. De heer Post (Arb.) zou er de voorkeur aan geven, dat de kring Vlissingen gevestigd blijft, daar Vlissingen de groot ste stad is met een bloeiend badbedrijf en groot-industrie. Verder besprak hij de belangen van het eventueel af te vloeien personeel. De voorzitter is van mening, dat het zeer onbillijk zou zyn als alleen personeel in Vlissin gen zou afvloeien. De heer Van Poelje (Arb.) wil de bewoners van de nood woningen vergunning geven tot het houden van kippen. Wethouder Van Oorschot (Arb.) zet uiteen dat dit met het oog op de volksgezondheid, volgens de bestaande bepalin gen nog onmogelijk is. B. en W. willen deze kwestie echter nog eens onder het oog zien, indien men met verzoeken komt. De heer Dc Wit (A.-R.) dringt er op aan in vacatures alleen mannelijk personeel aan te stellen, wat B. en W. in overweging zullen nemen. Hierna sluiting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2