PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT De federale regering der Indonesische staten De Koningin Emma weer in de vaart Finland aan de beurt? „Gelijkschakeling" in Tsiecho-Slowakije Trek naar Haifa opgeblazen. Bonnenbende opgerold Dr J. in 't Ve'd 191e Jaargang - No. 51 Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks. Maandag 1 Maart 1948 ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct. per week: 3,20 per kwartaal; franco per post l 3.45 per kwartaal. Loose nummers 5 'ct ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct per behalve ..op. Zon- "en Algemeen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Giro n^n359300 P.Z^.yïüddcfburs- Christelijke feestdagen. Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr. 58-6u. tel. 10 en 51 - Middelburg: LondenseKaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 35, tel 2475 (b.g.g.2228) - Oostburg: Gratamastr. 3. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zlerlkzce: Nwe Bogerdstr. C 160. tel Het Wereldgebeuren BRIEF VAN STALIN AAN PAASIKIVI. Is na Tsjecho-SlowakUe Finland aan de beurt? De kiem van een soortgelijke crisis groeit. In een persoonlhke brief aan president Paaslviki, waarvan de tekst Inmiddels be kend is geworden, heeft Stalin er op aangedrongen „zo snel mogelijk alle nodige maatregelen te nemen voor 't sluiten van een verdrag van wederzijdse militaire by- stand.'' Stalin stelde Finland voor de keus de onderhande lingen in Moskou of in Helsinki tc voeren en voegde er aan toe, dat een Fins-Russisch pact „grotelijks zal bij dragen tot bevordering van de vrede." Scandinavische pers ongerust. Stalin wees er op, dat Fin land op het ogenblik het em- te land is aan. de grens van e Sovjet-Unie, dat geen ver drag heeft gesloten met Mos- kou. In zijn antwoord toonde Paasiv'ki zich bereid met de Sovjet-Unie in onderhande ling te treden. De verdragen met Roemenië en Hongarije zouden echter slecht als voor beeld kunnen dienen, om dat die verdragen veel pun ten bevatten die voor Finland ongeschikt zijn." Het „aanbod" van Stalin wordt In de boezem der re gering en in het parlement druk en uitvoerig besproken. De Finnen zyn er zich zeer wel van bewust, dat een ver drag, onverschillig in welke bewoording^ het gesteld is, met zich mee zal brengen, dat Finland definitief bij 't Oostelijk blok wordt ingelijfd. Voor dat Stalin zijn voor stel deed waren alle partijen, uitgezonderd de communisti sche vóór een neutraliteits- polit'ek: vriendschap met de Sovjet-Unie maar geen ver dragen. Ondor de indruk van wat ia andere landen is gebeurd zijn de meeste partijen echter geneigd van standpunt te ver anderen. In elk geval acht men het raadzaam het Rus sische voorstel niet zonder meer van de hand te wijzen en dat is begrijpelijk. In de eerste plaats is de Sovjet-Unie de enige leveran cier van voedsel; als Rus land de leveranties zou stop zetten zou Finland spoedig gebrek krijgen. Bovendien zou een verslechtering der befcrekk ngen met Finland de weg effenen voor een heftige agitat'e in het binnenland van de communisten, die met steun van Moskou een voor wendsel zouden hebben voor een staatsgreep; Op het ogenblik heeft Fin land een coalitie-regering, waarin zitting hebben de soci aal-democraten. de volks-de- mocraten eenheidspartij van communisten cn sociaVsten), de boerenpartij en de Zweed se volkspartij. De communist Leino, die het departement van binnen- la-dse zaken beheert, heeft één der belangrijkste sleutel posities in handen. Moskou heeft geen tijdsli miet gesteld voor de beslis sing.. Wel is er op gewezen, dat de zaak „niet voortdu rend kan worden uitgesteld." ..Aftonbladet', het grootste avondblad van Scandinavië, is verschenen met vetgedruk te kop: „Sovjets stellen mi litair pact met Finland voor. Amerikanen zullen spoedig hun toevlucht tot de wape nen moeten nemen." „Exnressens" (lib.) schrijft: „Brandlucht boven Helsinki. Russische verdrag aan Fin land opgelegd.' Volgens de correspondent hebben de Finse communis ten een reeks stappen on dernomen; welke uitgelegd worden als - pogingen om naar dc macht te grijpen. Het Deense conservatieve blad „National Tidende" schrijft: dat „Het gevaar dichter bij komt." „Het Sovjet-pact zou be tekenen, dat cfe Sovjet-Unie haar militaire grens tot dich ter by de rest van Scandina vië zal uitbx'eiden, waardoor zy een betere strategische positie verkrijgt, van waar uit politieke pressie kan wor den uitgeoeefld." Brits vlagvertoon In Honduras. Britse matrozen van de krui ser Sheffield patrouilleren In jeeps langs de grens van Brits Honduras en Guatemala „bij wyze van vlagvertoon", terwijl andere matrozen zich om het vliegveld en de havens van Belize, de hoofdstad van Hon duras ingraven. Volgens admi raal sir William Tennant, be velhebber van de te hulp ge snelde troepen, dient dit alles alleen als demonstratie voor de Guatemalanen, „wij gaan niet iets ondernemen, doch mocht Guatemalabeginnen, dan zullen wy de volle laag geven. PROTEST VAN' GUATEMALA Guatemala heeft bij de V.N. een formeel protest ingediend tegen de aanwezigheid van Britse kruisers binnen „de ter ritoriale grenzen van Guate mala". Uit de kluis van de Coöp- Landbouwvereniging te Barne- veld werd 40.000 gestolen. Als het grootgrondbezit wordt verdeeld. Volgens een verklaring, uitgegeven vanwege het cen traal actie-comité in Tsjecho- Slowakyo, zal het gehele na tionale leven geconcentreerd worden in het gereorgani seerde en door de communisten beheerste „Nationale Front". Dc besluiten van hètnationale front zullen bin dend zyn voor allen, met inbegrip van de politieke par tijen volgens de verklaring is het absoluut noodzakelijk <le politieke partyen te zuiveren van de „vijanden van ae volksdemocratie." Slechts door liet actie-comité van dc party goedgekeurde partij-organen zullen politieke activl- r* 1if wikkelen. Joodse repressaille- maatregel. Zes en twintig Engelse sol daten zqn om het leven geko men tengevolge van het op blazen van de dagelykse per- sonenexprestrein van Egypte naar Haifa door verzetslieden. De aanslag had plaats, waar de trein door de Joodse stad Réhoboth rijdt, ongeveer 32 km ten Zuid-Oosten van Tel Aviv. De Joodse illegale verzets organisatie „Stern" heeft aan Joodse dagbladen medegedeeld, dat zij verantwoordelijk is voor het opblazen van de trein, als repressaile voor de explo sie, welke vorige week Zondag in de Ben Jehoeda-straat te Jeruzalem plaats vond en vele Joden het leven kostte. DE VOORSPELT: IETS LAGERE TEMPERATUUR. Overwegend droog weer met veranderlyke bewolking. Meest zwakke wind tussen Noord en Oost. Vooral in het Noorden van het land iets la gere temperatuur dan giste ren. tcit kunnen gaan Protestmeeting in Amsterdam. Klemcnt Gottwald, de com munistische premier van Tsjecho-Slowakije, heeft Zon- v- - een bijeeenkomst van boeren verklaaTd, dat de verdeling van al het grond bezit in Tsiecho-Slowakije van meer dan 50 ha onmiddellijk zou worden uitgevoerd. De minister van landbouw, Duris, zeide, dat het land op hot ogenblik sleehtp 6.000 tractors bezat. Het twee jaren plan voorzag echter in de productie van .12.000 en_ het 5-jarenplan in die van 35.000 tractors. Een nieuw belas tingstelsel zou 70 van alle landbouwers van belas ting vrijstellen. Gottwald heeft tegenover afgevaardigden van de com munistische boerenraad, welk lichaam voortaan de lei ding bij de landbouw in Tsje cho-Slowakije zal hebben, verklaard, dat door het ge hele land de openbare be stuursorganen grondig moe ten worden gezuiverd. Nu de crisis ten einde is, aldus de premier, moeten overal ae wortels van de reactie wor den u'tgegraven om in cle toekomst dergelijke samen zweringen onmogelijk te ma ken. DE SOKOL. Het presidium van het cen trale actiecomité heeft be sloten, dat de „Sokol", een gymnastiek-organisatie, voortaan de enige organisatie voor lichamelyke opvoeding in het land zal zijn. ZORIX NAAR MOS KOU TERUG. De vice-minister van bui tenlandse -zakèn van de Sov- jet-UnCe, Zorin, die enkele dagen geleden naar Praag is gekomen om de aaqkomst van Russisch graan te con troleren. heeft Praag per vliegtuig verlaten. WALLACE OVER TSJECHO-SLOWA KIJE. Henry Wallace heeft in de eerste van een serie propa- ganda-toespraken in verband met de presidentsverkiezingen in de Ver. Staten- naar aan leiding van de jongste ge beurtenissen in Tsjecho-Slo wakije verklaard, dat derge lijke gebeurtenissen zich zou den blijven herhalen zolang de Verenigde Staten hun „ka- nonnen- en dollarpol: tiek" zouden voortzetten. „Elke daad in het kader van de Truman-doctrine, aldus Wal lace, is duidelijk gemerkt „an- ti-Sowjet-Russiscn." De man nen in Moskou zouden, van hun standpunt uit, dom zijn wanneer zij niet antwoordden met een daad van pro-Sov jet-Russische consolidatie." PROTESTMETUG IN AMSTERDAM. „Wü hebben niet de stryd aangebonden tegen de ene dictatuur om ons als willo ze slaven uit te leveren aan de andere", waren enkele woorden uit een redevoering die de voorzitter van de Par tij van de Arbeid, Koos Vor- rlnk, Zaterdagmiddag in de stampvolle grote zaal van Amsterdams Concertgebouw uitsprak, op een inderhaast door de federatie Amsterdam uitgeschreven protest-verga dering tegen de gebeurtenis sen in Tsjecho-Slowakyc. „Laat ons niet in vergetel heid sterven in de kerkers van het bolsjewisme". Honga rije, „op welker nachtelyke wegen op dit ogenblik goede socialisten .sluipen, die trach ten het vege lijf - te redden" en Bulgarije, „waar de galg opdoemt, waaraan Petkof is gehangen." Mr. G. J. van Heuven Goedhart, hoofdredacteur van ..Het Parool" en lid van de P. v. d. A., sprak vervolgens over wat hij de „afgrijselijke tragiek" der gebeurtenissen in ^sjecho-Slowakije noemde, waar slechts „de bloedige macht van de terreur heeft gezegevierd." Sellout bij nacht D. C. M. Hct- terscliey, insp. gen. van het loodswezen, aan booril van het S.S. Arcturus. Westelijk pact in de maak. Benelux bepaalt haar standpunt. Na afloop der besprekingen, die Zondagmorgen op de Ne derlandse ambassade te Brus sel zijn gehouden, is het vol gende communiqué uitgege ven: „De eerste ministers en de ministers van buiten landse zaken van Neder land, België en Luxemburg zijn te Brussel bijeengeko men. Zij hebben het ge meenschappelijk standpunt bepaald, dat de drie rege ringen tijdens de komende besprekingen met betrek king tot het sluiten van een Westelijk pact zullen inne men." DE MENING VAN SPAAK. Bij een dejeuner ter gele genheid van het bezoek van een groep Franse parlements leden heeft Spaak verklaard: „Uw bezoek vindt plaats op een moment van reusachtige betekenis in de historie van Frankrijk en België. Wij gaan met onze Britse vrienden on derhandelen over de oprich ting van een Wcst-Europese Unie, welke organisatie, zoals wij haar ons voorstellen, slechts de vrede kan bevor deren." In een interview verklaarde Spaak, dat de weg bereid werd voor een conferentie van de minister-presidenten Minister LieftlnCk In Brussel. Minister Lieftinck heeft Vrijdag besprekingen gevoerd met zijn Belgische collega Eys- kens en de gouverneur van de Belgische bank Frèré. In het bijzonder is het vraag stuk van de lonen en prijzen in de drie landen, de samen werking in het kader van het plan Marshall en het algemeen economisch evenwicht in het bestek van de Belgisch-Neder lands-Luxemburgse samenwer king ter sprake gekomen. van Groot-Brittannië, Frank rijk en do Beneluxlanden over een West-Europese Unie. Spaak voegde er aan toe, dat voor een dergelijke conferen tie eerst een hechte basis ge schapen moest worden. Gevraagd of hij tevreden was met de vorm, welke ge geven is aan de uitnodiging van de Benelux tot de Lon- dense conferentie over West- Duitsland, zeide Spaak: „ja" Toen de aandacht van Spaak gevestigd werd op persberichten uit New York, volgens welke de Ver. Staten van plan zijn aan Groot-Brit tannië, Frankrijk, België en Nederland een verdrag van alliantie voor te stellen, zeide de Belgische minister-presi dent dat hij „van dergelijke plannen in het geheel niets afwist". „Wanneer die berich- ten juist zouden zyn, zouden zij met de grootst mogelijke •mrg behandel moeten wor den, gezien hun reusachtige belangrijkheid." CENTRALE ZAT IN LEEUWARDEN. Verlakkingen oyer hel gehele land. Met de arrestatie van een bonnenhandelaar J, van der V. uit Twyzelaarsheide (Fr.) heeft de C.C.D. draden in han den gekregen van een uitge breide handel in bonnen met vertakkingen door geheel Ne derland. Van der V. werd te Zaandam opgepakt, toen hy pl.ra. 10.000 bonnen van aller lei soort bij zich had. Na ztin arrestatie werd huiszoeking in zijn woning gedaan. De buit bestond uit een groot aantal levensmiddelen-, versnape- rings- en tabakskaarten. Naar aanleiding van de verschijnen de bonnënlrjsten werden de geldige bonnen van de kaarten geknipt en op de Vrijdagse marlet te Leeuwarden verhan deld. Hier kwamen klanten uit alle landstreken met' van der V: en diens collega's sa men, om zich clandestiene waar te verschaffen. Het is in Friesland een be kend feit, dat reizende mars kramers allerlei bonkaarten op het platteland opkopen, of tegen goederen ruilen. De Vrijdagmarkt te Leeuwarden is een vermaard afzetterrein voor bonnen geworden. Nu van der V. tegen de lamp is gelopen, zyn diverse adressen van zyn .„klanten" In grotere plaatsen in het midden, Wes ten en Zuiden des lands be kend geworden. Het onderzoek is reeds ver gevorderd. Hoe wel. men gelooft met deze ar restatie een goede slag gesla gen te hebben, is men er van overtuigd, dat men de groot ste bonnen,,grossiers" nog niet ln handen Heeft. Evenmin ia meïi er tot dusver in ge slaagd, om de grootste bende, die in België gedrukte valse' bonnen verhandelt, geheel op te rollen. Een aantal kleinere complotten is met hun Duitse of Belgische centrale al ln de loop der jaren opgeruimd. Wel echter heeft de zwarte handel in bonnen met de ar restatie van van der V. weer een gevoelige klap gekregen. Dertien staatssecretarissen aangewezen. Hel Wesl-Java-parlemenl. De Philippynse afgevaardig de Romulo steunde Zaterdag in de vergadering van de Vei ligheidsraad de Chinese en Australische voorstellen om grotere bevoegdheid te geven aan de Commissie van Drie. De afgevaardigde van de republiek Djocja, Sastromid- jojo beschuldigde de Neder landers er van, dat zij voort gaan staten te vestigen. Hy wenste een rapport over de volksstemming op Madoera en de arbeid van de West-Java- conferentic. De Nederlandse regering interpreteert de Ren- ville-overeenkomst op een een zijdige wyze, aldus spr. De Chinese afgevaardigde T. F. Tsiang stelde daarna een mo tie voor, waarin de speciale aandacht van de Commissie van Drie gewaagd wordt voor Madoera en West-Java. Mr. van KI effens ontkende, dat de Nederlanders de Ren ville overeenkomst eenzydig zouden interpreteren. De Amerikaanse afgevaar digde Warren Austin steunde het Chinese voorst.el voorzover het vraagt om nadere inlich tingen. Mr. van Klel'fens verklaarde vervolgens geen bezwaar te hebben tegen de Chinese re solutie. De resolutie werd aan genomen met acht stemmen voor en drie onthoudingen. De Australische afgevaar digde trok daarna zijn voor stel in om aan cle Commissie van Drie de beslissing te la ten of zij zelf suggesties mag geven. Een Canadese motie, waarin de Veiligheidsraad cle commissie aanbeveelt haar ar beid voort te zetten en de Vei ligheidsraad op de hoogte te houden van de vorderingen in zake een politieke oplossing, werd aangenomen met zeven stemmen voor en vier onthou dingen. Een amendement van Columbia werd verworpen, waarbij de Commissie van Drie gemachtigd werd haar arbeid voort te zetten met de middelen, die zy zelf geschikt Nederlands-Brilse handelsovereenkomst De in het begin van deze maand gesloten Nederlands Britse handelsovereenkomst, welke voor het jaar 1948 voor ziet in een goederenuitwisse ling ter waarde van 70 millioen pond sterling, is Vrijdag te Londen getekend. wordt minister van Wederopbouw Nieuwe bewindsman wil het tempo van de woningbouw versnellen. EEN PRACHT VAN EEN SCHIP MAAKTE VLOTTE PR OEFVAART. Honderden gasten in Vlissingens builenhaven. Voor dc derde maal in nau welijks een half jaar tijds lieeft do N.V. on. My. „De Schelde" to Vlissingen con prachtig schip afgeleverd. Na de „Willem Ruys" en do „Bor neo" volgde thans de eerste der tijdens de oorlog als troe pent ransportschip gebruikte mailboten van de St. Mil. „Zee- Hnd". de „Koningin Emma", die Zaterdag voor genodigden ter bezichtiging gesteld werd en Zondag haar technische proefvaart maakte. Ongeveer anderhalf jaar ge leden kwam de „Koningin Em ma" in Vlissingen terug, on herkenbaar. Zy was door de Engelsen compleet omge bouwd. De Schelde heeft er 'n geheel nieuwe bovenbouw op gezet. het schip van een flink aantal eerste en tweede klasse hutten voorzien en het daardoor geschikt gemaakt om dienst te doen als nacht boot en om er gedurende do zomermaanden kruistochten ln de Europese wateren mede te maken. Als dagbot. kan de „Koningjn Emma" plaats bie den aan niet minder dan 1800 passagiers en het schip is mo dem ingericht en gestoffeerd. Geen wonder daarom, dat de ma" met vreugde begroet en met verlangen uitziet naar de „Prinses Beatrix", die nog in herstel is en over' enkele maanden in de vaart zal ko men. Het herbouwde schip bood Zaterdagavond in de buitenha ven een feesteiyke aanblik en aan boord, waar „De Schelde" en de „Zeeland" gastheren wa ren, heerste inderdaad een feestelijke stemming. Honder den bewogen zich door ae eet zalen en salons en namen met grote belangstelling de „Em ma" in ogenschouw. Zondag ochtend, is de „Koningin Em ma" uitgevaren by practisch windstil weer en 'n rimpelloze zee. Enige uren lang heeft zy op de rede van Vlissingen ge kruist. terwijl de kompassen werden gesteld. Later vertrok zij. nageoogd door velen, naar Rotterdam, waar zjj tegen het vallen van de duisternis arri veerde. Naar wij vernemen .iad de proeftocht een vlot verloop en wei-den er aan boord tussen „Schelde" en „Zeeland" harte lijke toespraken gewisseld. Een «Mor velen thans gesteld v/orlt is. win- neer Vlissingen de „Emma" terug zal zien keren. Als de „Zeeland" weer naar Vlissin gen komt, luidt het antwoord. Maar wanneer dat geschieden Self-mede man. Bij Kon. Besluit is met in gang van 1 Maart aan de heer L. Neher eervol ontslag ver leend als minister van We- deropbonw en Voikshuisves- j ting met dankbetuiging voor de vele en gewichtige dicn- i sten, door hem bewezen. Met ingang van dezelfde da- J turn is tot Minister van We deropbouw en Volkshuisves ting benoemd mr. dr. J. in 't Veld, burgemeèster van Zaan dam (Partij van de Arbeid). De nieuwe minister zal Maandagavond door H.M. de Koningin beëdigd worden. De nieuwe minister is 5 Juli 1895 te Dubbeldam geboren. Aanvankelijk ontving hij meer uitgebreid lager onderwijs, maar hij wist zich daarna door zelfstudie een uitgebreide kennis te verwerven. Zo be haalde hij reeds op 20-jarige leeftijd de acte M.O. staatsin richting en het diploma voor candidaat gemeentesecretaris. Na staatsexamen te liebben afgelegd, studeerde hy aan de „Zeeland" de „Kotiiyf&a ffm- zal is nog steeds onzeker. universiteit te Leiden, waar hij in 1929 promoveerde op proefschrift: „nieuwe vormen van decentralisatie". Hij begon zijn ambtelijke loopbaan als ambtenaar ter secretarie te Dordrecht, waar na hij administrateur werd ter secretarie van Rotterdam. Met ingang van 1 April 1937 werd hy benoemd tot burge meester van Zaandam. Van 1931 tot 1937 heeft hij voor de S.D.A.P zitting gehad in de Provinciale Staten van Zuid- Holland en sedert laatstge noemd- jaar is hij lid van de Eerste Kamer. De heer in 't Veld is een overtuigd drankbestrijder en een evenovertuigd voorstan der en bewonderaar van soort en goede kunst. Hij is ridder in de Orde van de Nederland se Leeuw, GESPREK MET DE NIEUWE MINISTER. Het A.N.P. heeft een ge sprek gehad met de nieuwe minister, waarin deze zeide, dat men van hem natuurlijk niet kon verwachten, dat hij D« uleuwo loodsboot Arcturus haven van arriveerde Vrijdag J.l. in de Vlissingen. acht en waarin bij menings verschil arbitrage van de C.v. D. verplicht werd gesteld. De organisatie van het nieuwe bestuur in Ned. In- dië vordert thans vry snel. Naar het A.N.P. verneemt ls zeer binnenkort de Instel ling te verwachten van het aangekondigde „collegiaal orgaan" In Ned. Indlë. Dan weet Het Dagblad te Batavia te melden, dat ln dc Interim-regering voor dc In donesische federatie behalve de zes reeds genoemde Indo- nesiëx-s ook opgenomen zullen worden zeven departements hoofden. Deze 13 personen zullen staatssecretarissen zyn en niet verantwoordelijk zijn aan een parlement. zy zyn dus geen ministers. De zeven departementshoof den zyn: mr. J. E. van Hoog straten van het departement handel en nyverheid, Wisak- sono van landbouw en vissery, Pangeran Kartanegara van zelfbestuurszaken. H. van der Wal van binnenlands bestuur, mr. D. Krijger van sociale za ken, prof. dr. Hoessein Dja.ia- diningrat van onderwys en dr. Karamoy van volksgezondheid. WEST-JAVA- PARLEMENT. De pas gekozen voorzitter van het West-Java-parlement, de heer Djoearsa, noemde de parlementsvergadering van Vrydag j.l. een mooi begin. De heer Djoearsa is 46 j. en heeft een twintigjarige loopbaan als bestuursambtenaar achter zich. Het laatste was hij regent van Krawang. Zaterdag hebben zich twee fracties geformeerd in het nieuwe parlement na- melyk een fractie „nasional", die 21 leden telt en deelname aan de verenigde staten van Indonesië voorstaat en een fractie Indonesia, die nog geen beginselverklaring xxitgaf. Petroleum wordt duurder, In verband met het oplopen van de wereldmax-ktnotering voor aardolieproducten, moet de petroleumprijs in de drie zónes met 1 V> 2 cent wor den verhoogd tot reap. 16, 16% en 17 cent per liter. nu reeds in bijzonderheden zijn inzichten met betrekking tot zijn nieuwe taak zou ken baar maken. Hij wilde echter wel zeggen, dat hij deze taak met veel ambitie op zich zal nemen „Door xnijn dagelijkse ar beid", aldus de minister, „heb ik zoveel ervaren van alle ellende, die door het schrik barende woningtekort veroor zaakt wordt, dat ik alles zal doen wat in mijn vermogen ligt, om het tempo van de woningbouw te versnellen. Ik reken daarbii op de medewer king van allen, die by dit vraagstuk betrokken zijn, ambtenaren, provinciale- en gemeentebesturen, woning bouwverenigingen, geldschie ters, aannemers, arbeiders en niet in dc laatste plaats archi tecten. Immers zullen nieuwe bouw methoden moeten bii^raren tot een inhalen van de ach terstand. Van het scheooings- vermogen van de architecten zal het vooral afhangen, of deze nieuwe methoden ons aesthetisch aanvaardbare wo ningen zu"en brengen." DECENTRALISATIE. Nog gevraagd naar zijn standpunt ten aanzien van dc door velen gewenste decen tralisatie bij de wederoobouw. antwoordde de minister: ..Dat ik graag zal kunnen mede werken om aan de provin ciale- en gemeentebesturen een zo ruim mogeliik aandeel te geven in dit werk' van de wederoobouw en voorziening in de woningnood, is. gezien myn verleden, wel vanzelf sprekend. Over de vraag, hoe dit organisatieprobleem moet worden opgelost, behoud ik mij evenwel liever mijn oor deel nog voor. tot ik mij in mijn nieuwe functie zal heb ben ingewerkt, Dit geldt ook voor allerlei andere vraag stukken waarvoor ik mij ge plaatst zal zien." P.T.T. weer bii Verkeer en Waterstaat. Het Rt««t.sbedriif der PTT. dat Indertijd is ondergebracht hij het departement van We deroobouw omdat de heer L. a;- -iX der P.T.T was. aan het hoofd van dat denartement kwnm t «taan. zal met ingang van 1 Maart weer kom»»n te ressor teren onder „Verkeer on Wa terstaat".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1