Griekenland strijdt niet slechts tegen de opstandelingen Benelux-perikelen op het douanekantoor Nieuw Nederlands wapen „Wereldkampioen" schaken r Gesprek met de Griekse gezant (I) Capablanca en Aljechin ontliepen de strijd Kroniek der j&e&en Muzen Vrouwen en priesters gemarteld (Van onze speciale verslaggever). Toen Zflne Excellentie Nicholas G. Lély, gezant van dc ko ninklijke Griekse regering in Nederland, mjj de hand reikte, trof mU zijn eenvoud en die van zijn omgeving. Hij maakte korte metten met de protocollaire vormelijkheid en toonde zich slechts een beminnelijk mens, aristocratisch in zijn voor komen, doch brandend van ijver voor zijn volk in al zijn geledingen. Ik schat hem een goede vijftiger, deze diplomaat, die zjjn land reeds zo lang trouw heeft gediend voor hij naar Den Haag kwam nog in New York, waar hy, naar de kanselier van de legatie mij vertelde minister van propaganda was geweest. En dit laatste laat zich denken, wanneer hij be gint te spreken over de moeilijkheden waarin Griekenland zich thans bevindt. Want in welluidend Grieks rijen zich knap-gelormuleerde zinnen aaneen, tesamen een logisch en gefundeerd betoog vormend, dat overtuigd door zijn bewijs kracht. Griekenland bevindt zich in oorlog, houdt dit betoog in fei te in. Griekenland strijdt niet tegen de, in vergelijking met het leger, handvol rebellen, maar verdedigt zich tegen zijn na buren Albanië, Bulgarije en Joegoslavië, die deze rebellen steunen. Griekenlands lot zal dat van Europa kunnen bepa len, want hier meten zich op dit ogenblik in eerste instantie de Westerse en de Sowjet-Russische opvattingen ten aanzien van dc democratie. DIT DOEN JUIST DE COMMUNISTEN. Hoe zou u het vinden, vroeg de gezant mij in het begin van ons gesprek, wanneer de ka tholieke party in Nederland, die nu het land mederegeert door de wil van het volk, nu eens haar positie had willen verwerven of aan het bewind had willen komen met behulp van een gewapende macht? En dit doen juist de commu nisten in Griekenland. Nie mand zou iets tegen de com munisten kunnen hebben als zij hun indeeën trachtten te verbreiden door overreding en niet door wapengeweld. Is het echter geoorloofd dat een par ty er een eigen gewapend le ger op na houdt? Om welke reden, merkte ik op, zouden velen de huidige re gering fascistisch noemen? Maar, werd mij geantwoord, de communisten hebben al tij dens de Griekse stryd tegen 't Italiaanse fascisme de regerin gen als fascistisch gebrand merkt. En niet alleen dit, maar zy noemden de oorlog, waartoe Griekenland gedwon gen werd, bovendien nog ka pitalistisch, terwijl het toch meer dan duidelyk was voor de gehele wereld, dat Grieken land streed voor zyn vrijheid. Maar was de houding van de Griekse regering gedurende de oorlog en kort daarna dan niet partijdig?, vroeg ik. Het bewys van het tegen deel ligt al in hot feit, dat zo wel vóór als kort na de be vrijding communisten als mi nisters in de regering waren opgenomen, antwoordde de ge zant. Eerst veel later zyn de com munisten onwettig verklaard. Moet niet een belangrijk mo tief voor de opstand, vroeg ik verder, worden gezocht in de grote armoede en slechte eco nomische omstandigheden, waarin het Griekse volk zich bevindt? ANDERE VRAAG. Inderdaad lieten de commu nisten een dergelijk geluid ho ren. merkte dc gezant op. Maar, voegde hy er aan toe, ik zou hier een vraag tegen over willen stellen: Als de op stand inderdaad zijn oorzaak vond in de economische toe standen, waarom zgn dan de opstandelingen zo weinig in getal, naar verhouding van de zeveneneenhalf mlllioen der totale bevolking? In feite zo vervolgde hy is de toe stand echter zo, dat het Griek se volk <«s huidige regering door middel van vrye verkie zingen heeft gekozen, trouw blijft aan de Griekse tradities, voor deze tradities oorlog voert en er zelfs voor sneu velt. Want het Griekse volk weet, dat communisme gelijk staat met totaal gebrek aan vrijheid, aan terreur, aan gees- teiykc beroving van elk huma nitair en godsdienstig ideaal, en tegclijkertyd inhoudt een leven vol ontberingen en ellen- de. Maar, zo voerde ik aan, de communisten hebben ver klaard, dat de verkiezingen Juist niet vry waren en zou den ook niet aan de verkie zingen hebben willen deelne men. De gezant stond op vanach ter zijn bureau en keek my aan inplaats van zyn tolk. zy heb ben niet mee willen doen, zei hy, omdat zy by voorbaat wis ten, dat zy nooit de meerder heid zouden krijgen, zoals zy rondbazuinden. En zij onthiel den zich ook van de verklezin- 8en, om hun tweede opstand kunnen rechtvaardigen, la ter. Excellentie, ik zou u een zeer openhartige vraag willen stel len, waarop ik graag een vol komen ceriyk antwoord zou willen ontvangen. Bent u van mening dat de opstandelingen direct door de Russen worden gesteund Weet u dan niet antwoond- Het zou misschien beter zyn de regering-Markos slechts 'n communistisch blok te noemen (zg bestaat voor het over grote deel uit door de Griekse rechtbanken herhaaldelyk veroordeelde misdadigers). De leden hiervan zyn direct ver antwoordelijk voor het beest achtig vermoorden van duizen den onschuldige weerloze man nen, vrouwen en kinderen. De laatste tyd zelfs is de razemy der communisten gekeerd te gen vrouwen en jonge meisjes, die zg met ruw geweld ontvoe ren naar de bergen en die daar onzegbare martelingen moeten ondergaan. Onder deze slacht offers hebben enkelen, liever dan in hun handen te vallen en zo onteerd te worden, zich in de aferond «'estort. Dc vrouwenorganisaties van Grie kenland hebben geprotesteerd bg de Internationale Vrouwen organisaties en. ook de aarts bisschop van Athene, Damas- kinos, heeft een protest ge stuurd aan de Verenigde Na ties, de Balkancommissie de Wereldraad der Kerken te Genève. Doch de beestachtigheid der communisten keert zich in niet mindere mate tegen de priesters .waarvan er tot op heden meer dan 200 vermoord zgn. Hiervan zgn er levend begraven, anderen weer, zoals met name George Skrekas en Athanassios, zgn levend aan een boom gekruisigd, ongeacht de andere folteringen waar aan zy zijn blootgesteld ge weest. Duizenden families rou wen om de onschuldige slacht offers en sedert enige weken jammeren honderden andere gezinnen om hun dochters, die de rebellen, die zich democra ten durven noemen, wreed uit hun schoot hebben gerukt. En zo'n misdadigersregering kan toch de ideeën van geen enkel in termen van vrgheid denkend volk vertegenwoordi gen? In een volgend nummer zul len wy het tweede deel van dit vraaggesprek publiceren. Boodschap aan de Nederlanders Ik ben werkelgk gelukkig, dat mgn verlangen, om myn land in Nederland te vertegenwoordigen, in ver vulling is gegaan. Buiten en behalve de belangstelling voor myn zen ding, om mede te werken aan de velerlei betrekkingen, die van oudsher onze twee volkeren verbinden, en die bovendien nu door gemeenschappeiyke wapenbroeder schap in de achter ons liggende stryd voor de wereld vrijheid eens te meer bevestigd zgn, koesterde ik de vurige wens, van naby het volk te leren kennen, welks moed de wereld verbaasd heeft doen staan, toen het, met zyn Koningin aan het hoofd, gewaagd heeft met een dergelijke dapperheid tegen de horden van Hitier tegenstand te bieden. Diezelfde trouw zie ik nu niet alleen in de onwankel bare toe wy ding van het Nederlandse volk aan zyn hoogstaande tradities van Vrgheid en Democratie, maar ook in de vervulling van verheven idealen van bescha ving, waartoe het heeft bygedragen door de verzorging van Wetenschap en Kunst, staande in de eerste rijen, en voorts in de studie van de Griekse taal en'archeolo gie, welke dit land tot een roemrijk middelpunt hiervan hebben gemaakt. Myn bewondering wordt echter te meer opgewekt, nu ik zie, dat het Nederlandse volk met dezelfde vast beradenheid, waarmee het indertijd de vyand tegemoet is getreden, zich nu geworpen heeft op de wederop bouw van het land, na de hitleriaanse storm, en dat het in de laatste twee jaar reeds zulke verbazingwekkende vorderingen heeft gemaakt, waardoor het tot een na- volglngswaard voorbeeld voor andere landen is gewor den. w.g. NICHOLAS G. LÊLY. Gezant van Griekenland. Geldsmokke! nog steeds omvangrijk Vijl avondjanonnen.... Partisanen in Salonikl. Drievan de 153 partlsanen, die gevangen werden genomentijdens de aanval op de stad. De uitvoering van de tol- unie der Benelux heeft een bevredigend verloop aan de de grens. De legale invoer, waarop de douane al meer dan honderd jaar het toezicht heeft, be weegt zich niet langs de wir war van paadjes en kleine zandwegen, van wellanden en heidevelden hi de omgeving der grens. Voor de legale invoer zijn er de grote verkeerswegen of de spoorwegverbindingen, wel ke aan de grens een douane kantoor hebben. Maar ook hier dient de fraude bestreden te worden. Sinds 1 Januari is er iets veranderd. De invoerrechten, welke in 1944 werden afge schaft, worden weer geheven, doch in het kader van de Be nelux wordt er van goederen uit een dezer landen geen in voerrecht gevraagd. In een visitatie-zaal, staan de op een der zuidelyke grens stations waren we dezer dagen getuige van enkele byzondere gevallen, welke zich door deze Benelux-overeenkomst kun nen voordoen. Een der re'zi- gers, een Italiaan, had enige goederen by zich. Aan de Bel gische grens had hij evenwel het invoerrecht betaald, waar van hij een bewijs toor.de. In voerrecht in óns land zou een dubbele heffing betekenen, zo dat de Nederlandse douane hem niets in rekening bracht. veel uit het hotelrekening te ran40.000 fr. „Er komen er Een bewogen geschiedenis rondom deze titel de de heer Lély, dat zy in elk geval in de Veiligheidsraad der Verenigde Naties openiyk door de Sowjets worden gesteund? GEEN REGERING MARKOS. En wat is uw mening ovei de onlangs gevormde regering Markos? Na maanden van training, voorbereiding, studie en physie- kc rust zullen de vijf schaakreuzen, die in Den Haag vertoe ven, Dinsdag de grote str'jd beginnen. Het lijktwellicht voor de leek zinloos, dat in deze tjjd van grote materiële en politieke zorgen, zoveel energie en belang stelling wordt gericht op een naar buiten schijnbaar onschul dig stuivertje wisselen van houten figuurtjes. Men vergeet dan. om met Huizlnga te spreken, de grote rol van het spelelement in onze cultuur. Men vergeet dan, dat elke reeks van zetten het resultaat is van militante geestesarbeid, phase In een vreedzame maar genadeloze botsing van vernuft, intellect en wilskracht aan weerskanten, altyd weer boeiend door een rest van ondoor grondelijkheid ook voor de bekwaamsten. Daarbij komt, dat de publieke belangstelling geprikkeld is, omdat de titel „wereldkampioen schaken" de inzet is. En juist om deze titel is in de loop der schaakgeschiedenis veel te doen geweest. In de N.R.Ot. schreef Lod. Prins hierover het volgende: Dr. Adolf Andersscn was honderd jaar geleden de ster- ste schaker ter wereld. Hij werd als zodanig erkend maar heeft nooit een andere titel ge voerd dan die welke hy als wiskundestudent had verwor ven. Paul Morphy, die hem in 1858 verslag, was rechtsgeleer de en eindigde zyn meteoor achtige schaakloopbaan in die hoedanigheid, niet als oud-we reldkampioen. Wilhelm Steinitz daarentegen, die zichzelf we reldkampioen ging noemen, nadat ook hy (in 1886) zich sterker dan Anderssen had ge toond, is wel de grootste schaakwysgeer, maar mis schien nooit dc beste schaak speler van zyn tyd geweest. Dit leidt tot de vraag: is wereldkampioen schaken een titel of een hoedanigheid? En tot het antwoord: een titel die een hoedanigheid aanduidt maar er niet identiek mede bc hoeft te zijn. althans niet i steeds mede is geweest. Aanvankelijk heeft deze dis crepantie geen problemen doen ontstaan. Lasker, de nieuwe kampioen van 1894, hield niet alleen zijn voorganger Steinitz onder, maar ook zyn genera tiegenoten Tarrasch, Marshall, Janowski, bleef onverslagen tegen Schleehter en won tus sen 1892 en 1924 tornooien zoals die te Londen, St. Pe tersburg, Mëhrisch Ostrau en New York, ert zodra hij begon te gevoelen niet meer dc beste onder de besten te zyn, stelde hij zijn kroon vrijwillig ter be schikking. Lasker is de inleider gewor den van een toestand waarvan de onhoudbaarheid al meer en meer in hot oog is gaan lopen De titel wereldkampioen werd een monopolie waarmede de handers zich tegen hun uitda ging gingen barricaderen door c.-mrme financiële oiscn te stol len en niet alleen „financiële eisen. Tien jaren lang heeft Capablanca zich na zjjn triom fantelijke verschijning te San Sebastian, 1911, moeten uitslo ven om alle hinderpalen die Lasker hun tweekamp in de weg bleef leggen, op te rui men. Boze tongen hebben be weerd, dat Lasker met zijn be lagers in onmin wilde leven om in de juiste stemming te geraken, bij wyze van p.sychi- sche voorbereiding dus. Ten slotte toog Lasker tegen een geweldig honorarium naar Ha vanna, maar met de kroon in de hand en onder de uitdruk- kelgke verzekering die niet meer te zullen dragen ook al zou Capablanca zyn recht er op niet vermogen te veroveren. Zelfs de grote bewondering voor eikaars grandioze be kwaamheden heeft deze twee schaaktitanen nooit de vijand schap kunnen doen vergeten, in die jaren ontstaan MUN TITEL Met Capablanca verscheen het begrip „myn" titel ten to nele. Die titel bleef onver vreemdbaar eigendom, ook na dat hy alweer driemaal van houder was verwisseld. Alje chin liep rond met „zUn", Ca- pablanca'8 titel, Euwe ook, later Aljechin weer. Nu was de Cubaan ontegen zeglijk een kampioen par droit de naissance en dat heeft hij met indrukwekkende succes sen tussen 1911 en 1936 ook kunnen bewyzen. Maar de dreiging, die er in Aljechin stak, heeft hy terdege be speurd. En voordat die t\ als uitdager en uitgedaagde tegenover elkaar kwamen te zitten, was Aljechin, geheel in overeenstemming met zijn ha bitus trouwens, een getergd man, diep verbitterd om d< buitensporige tol, die hy had moeten betalen en om de chi cane, die hij telkens opnieuw had moeten omgaan. Nooit heeft hij het Capablan ca vergeven. Nooit heeft hy zyn aartsvyand revanche wil len gunnen. Een scheidsrechter moest tydens het A.V.R.O - tournooi bemiddeling verlenen om Capablanca en Aljechin remise 'te kunnen laten over eenkomen. Als een geestdrif- zuiden via België naar ons land, maar weinig uit het oosten over ons land naar Bel gië", merkte iemand ondeu gend op BIJ FAMILIE GEWEEST Onlangs kwam er op een der douane-kantoren aan de Limburgs-Belgische grens een reiziger, die twee weken in België vertoefd had. Hij was naar zyn mededeling bg fami lie geweest, die alles voor hem betaald had. BH onderzoek kwam een hotel: voorschyn, van En dan het geval van een da me, die uit Zwitserland langs een der Limburgse kantoren in ons land terugkeerde. Zy had enige kleren meegebracht, „want men kan hier zo moei lijk 'n kledigstuk krijgen". De douane begreep niet waarom zg nu juist vijf avondjaponnen wilde invoeren GELDSMOKKEL Ten aanzien van de geld- smokkel wees men er on3 op hoe sehynbaar kleine gekl- smokkels onze deviezenpot ste vig kunnen aantasten. Zo schat men dat er vorige zo mer wekelyks f 20.000 by Hoogcruts in Limburg de grens werd overgcsmokkeld Qoor de reizigers in autobus sen. GOEDKOPE BENZINE Een automobilist liet' zyn reservoir peilen, dat nog vry- wel vol zat, bg terugkeer was het nog vol. waartegen men geen bezwaar had. Hel b'.eek echter, dat de tank by het binnenkomen slechts water bevatte. De wagen reed op een klein reservoir met benziiie onder de kap, in ons land Het men het water weglopen en vulde dat met benzine. Voor de Belgische reizigers is 1iet aantrekkelijk om h er Denzine te kopen. In België betaalt men' 35 tot 38 ets per liter, in cr.s land aanvankelijk 22 ets. en nu 23 ets. Men kocht deze benzine even-vel met zwarte guldens, zodat met een disagio van ongeveer 60% zy hier de benzine in feite kopen voor .12 ets per liter. Huis mei tuin voor f 240. Dezer dagen werd tc Oos- tcrwoide een huis met een lap tuingrond geveild. Maxi mumprijs 1040. Maar dat was de Ooster- woiderS blijkbaar nog Le duur. De atslsger telde af... telkens een tientje nimder. Maar het was 240 gewor den voor er „gemynd" werd. Een kamer met tuingrond bracht maar 125 op. Te Breda wordt het Commando Luchtvaart troepen grond ig getraind. Jonge instructeurs. Het was gezellig warm in het officierscassino van de Chassékazerne te Breda, toen majoor M. A. Smeenk, waar nemend commandant van het Commando Luchtvaarttroe pen, ons op een koude Fe- bruarimorgen ontving, om ons het een en ander te vertellen over dit nieuwe wapen van de Nederlandse krijgsmacht. Buiten, in de kou, klonken de commando's en het stam pen van de straf-excerceren- de soldaten. Onder het genot van een warme kop koffie wydde de majoor ons in over het ontstaan en de taak van de luchtvaarttroepen, NIEUW' WAPEN. Toen het in 1940 scheen, dat Duitsland zich klaar maakte voor de sprong op Engeland, voelde men daar de noodzakelijkheid van een gespecialiseerd wapen tegen parachutisten en luchtlan dingstroepen. Uit de Duitse aanval op West-Europa leer de men, dat de luchtinfante- rie zich voomameiyk richt op het bezetten van vliegvelden. Men schiep dus een nieuw onderdeel van de luchtmacht, dac men uitrustte met lichte ihfanterie-wapens en lichte luchtafweer. Voor Nederland, dat zyn leger natuurlyk moet instellen op defensie, was dit wapen by uitstek geschikt. Boekaankondiging. „HOE KRIJG IK MIJN RIJBEWIJS?" Door de N.V. Uitgevers Mij. „Kosmos" te Amsterdam is, in samenwerking met de Kon. Nederl. Toeristenbond A,N.W. B., uitgegeven de zesde, geheel bygewerkte druk „Hoe krijg ik myn rybcwys?". handlei ding voor de ryvaardigheids- r>*-ocf door -T. H. Pcpoink. Smakelijk likken. Welke smaak moeten de enveloppen hebben? „De klant is weer ko ning", meent Irving Sto ne, vice-president van elft Amerikaanss maat schappij voor uitgevers van briefpapier. Op eeo onlangs gehouden verga dering van het dagelijks bestuur verklaarde hij „Mync heren, de witte broodsweken zyn afge lopen, de klant moet. veer meer hebben dan waarvóór hij betaalt" en als eerste nieuwe snuf ie stelde hij voor de gum langs de envelonpe, die dagelijks door miliioenen geproefd wordt, van be ten- smaken t-i voorzien. Onderzoekingen had den uitgewezen, dat do Amerikanen jaarlijks 46 duizend myJ enveloopft- gum be'ikken, vooropge zet. d*t iedere envelop eet lil: krijgt. VerdeV kwam vast te staan dat n-«genoeg 95 percent van de mensen wer keliik 'nngs de enveloppe lik ken. terwijl slechts 5 percent van een snons- je of enig ander middel gebruik maakt. Maar nu de vraag wel ke smaak aan de gum te vreven. Rhum werd afge keurd. omdat er kerkge nootschappen zijn die te gen het gebmik van al* cohoMcn zijn. Verder werd chocolade voorge steld, cherry, limonade, doch geen hiervan kon de goedkeurine van de heren wegdragen. Ten- s'otte werd met het eens ove». pepermunt De eerste "zending van 25.000 gepepermunte en- ve'oppes ze 1 binnenkort naar Bangkok. Siam, gestuurd worden, terwijl de Amerikaanse winkels binnen twee weken hun ^^■.'oorraden zullen hebben.^^i tig publiek Capablanca te Buenos Aires toejuicht om het succes dat hy in de landen- wedstryd. voor Cuba heeft be haald, verlaat Aljechin brie send dp saai. De vete der we reldkampioenen is op weg tra ditie tc worden. ALJECHIN. Ook Aljechin bleken de er varingen niets te hebben ge leerd, integendeel. Pheno- menaal schaker als hij was, de vrees, die zich inet zyn antipa thie tegen Capablanca meng de. was er niét minder om en zyn monopolie veroorloofde hem iedere ontwijking die hy verkoos. Met Bogoljoebow en Euwe speelde hij tweekampen, maar eenmaal in zijn verwach tingen bedrogen (de beroemde tweekamp met Euwe. de enige wereldkampioen tot dusverre die dadelijk na zjjn overwin ning revanche aanbood) en in 1937, twee jaar later, slechts door een uiterste krachtsin spanning weer in het bezit van „zijn" titel gekomen, is hij doof gebleven voor leder uitda ging, hetgeen te erger was omdat de jonge meesters hem intussen kennelijk voorbij wa ren gestreefd. Flohr, officieel candfdaat van dc F.I.D.E. in 1937, heeft maandenlang gel den ingezameld en onderhan delingen gevoerd om zijn le vensdoel tc bereiken ver geefs. Paul Keres, na zijn triomf in het A.V.R.O.-tomooi gereed met contract, borgsom en al, heeft een uur lang ge antichambreerd in wylen het Carlton Hotel waar Aljechin verblijf hield maar werd niet ontvangen. Euwe werd voortzetting van de traditie in de nazi-pers beledigd. En het toppunt van impasse werd bereikt, toen na de oorlog nie mand met een ongezuiverde Aljechin wilde spelen, de Br. Schaakbond bjj wyze van de monstratie daartegen, bemid deling ging verlenen voor het totstandkomen van een titel- tweekamp AljechinBotwin- nik en de wereldkampioen overleed. De F.I.D.E. ging er zich mee bemoeien en als resultaat daarvan zal nu voor het eerst de titel worden verspeeld in een tournooi met een beperkt aantal spelers. Het is te hopen, dat de internationale schaak bond de teugels strak in han den zal biyven houden, zodat straks de nieuwe wereldkam pioen zich tc richten heeft naar de door haar op te stellen sportieve regels. DE TAAK. Het Commando te Breda heeft drie taken. Ten eerste het opleiden van de lucht vaarttroepen, die dus een aan val van parachutisten en luchtlandingstroepen moeten verhinderen. Ten tweede het militair trainen van al het personeel van de Luchtstryd- krachten, voordat het aantfe technische opleiding begint. Ten derde het militair vor men van reserve-officieren van de Luchtstrydkrachten. GRONDIGE OPLEIDING. Majoor Smeenk leidde ons rond door de kazerne. We brachten een bezoek aan het lokaal, waar allerlei openge werkte wapens lagen, die, om de manschappen in de wer king daarvan te onderrichten, door het kader zelf waren opengewerkt, we woonden 'n les by in vliegtuigherkenning, die door twee ionge korpo raals werd geleld, we ge bruikten de maaltjjd in de officiers-eetzaal, woonden les sen by in wapenkunde, brach ten een bezoek aan de sport school, de manschappencanti- ne, de keuken, en nog veel meer. We kregen wel de in druk, dat de opleiding gron dig is. De lessen, die meest door jong kader worden ge geven, worden met belang stelling gevolgd. De verschil lende zalen zien er keurig verzorgd uit en vooral in de cantine heerste een gezellige sfeer. OP HET EXCERCITIE- VELD. 's Middags werd geëx- cerceerd, waarbij voor deze gelegenheid het L.S.K.-mu- ziekkorps pittige marsmuziek speelde. Er lopen geruchten, dat dit muziekcorps zal moe ten verdwijnen. Dat zou jam mer zijn. want het geheel maakte nu een keurige in druk en muziek is o.i. bij zo'n onderdeel zeer zeker geen overbodige luxe. Daarna was er een ma noeuvre-oefening. Enthousi ast stormden de mannen over de hindemïsbaan, terwijl het geknal van „losse flodders" en rookgranaten niet van de lucht was. Ten slotte gebruikèn we de avondmaaltyd bij de man schappen. Klachten over het eten zyn er in het geheel niet. Die kunnen er ook niet zijn, want de maaltyden zijn er uitstekend. Al met al is gebleken, dat daar in Breda goed getrainde en onderrichte militairen af geleverd worden en dat de verdediging van onze vlieg velden by hen in goede han den zal zijn. Holland-Festival. Bayreuth had zijn Festspiele, Salzburg was evenzeer" een nuiziek-centrum, dat uit de gehele wereld belangstelling tot zich wist te trekken. Ne derland had geen grote jaar lijkss muzlekgebeurtenis en gezien de grote reputatie van ons Concertgebouworkest was dat toch eigenlijk een gemis. Daarom valt het slechts toe te juichen, dat in 1947 beslo ten werd tot oorichting van de Stichtig Holland Festival, een stichting, die klaarblijke lijk efficiënt gewerkt heeft en dit jaar reeds zal starten met een festival, dat niet minder dan een maand zal duren. Het zal gehouden worden van 15 Juni tot 15, Juli en wel te Amsterdam en den Haag- Scheveningen. Leden-oprich ters der Stichting zyn de ge meentebesturen van Amster dam, Roterdam en den Haag, de A.N.V.V., het Concertge bouw te Amsterdam, Zeebad Scheveningen, de Nederlandse Opera, Philips, Rijksmuseum, Stichting Radio Unie en de Wagnervereniging te Amster dam. Overheidssteun is voor de uitvoering der plannen niet aangevraagd, omdat van par ticuliere zijde voldoende toe zeggingen werden ontvangen om de mogelykheid van een festival van een maand zeker te stellen. Voor muziekliefhebbers wordt het een programma om van te smullen. Het Con certgebouworkest zal optreden onder leiding van Eduard van Beinum, Igor Stawinsky en Georg Szell met als solisten Robert Cassadesus, Kathleen Ferrier, Jehudi Menuhin en Julius Patzak. Het Residentie orkest zal geleid worden door Carl Schüricht, Charles Munch en B.emstein met als solisten Nathan Millstein, Simon Gold berg, Smeterlin, Robertson en Bartlett. Verder zal het Rot terdams Philharmonisch Or kest werken van Nederlandse componisten brengen, de Wag nervereniging brengt Peleas et Melissande. Een Engelse groep brengt de nieuwste ope ra van Benjamin Britten (on der zijn leiding), de Neder landse Opera komt met Hoff- mans vertellingen, Carmen, Faust, Fledermaus en met de wereldpremière van een Spaanse operette De Gouver nante, terwijl verder nog de Bachvereniging concerten brengt. Men ziet: de dingen zyn goed aangepakt Laat ons ho pen. dat het Holland Festival een succes wordt ;ons land kan slechts winnen by jaar lijkse evenementen als dezel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 4