NIEUWS UIT ZEELAND Angstig avontuur van Urker vissers IJAUfc» De „Arcturus" kwam te Vlissingen aan „UK 69" Vllsslngen .binnengesleept. „Kampvuren" op de Noordzee. Schipper Kramer van de ,.UK 69" heeft met z'n mannen ang stige ogenblikken beleefd. B\j harde wind en hoge zee heeft zijn schip dagen rondgedreven met een defecte motor en een gescheurd zeil. Het stootte op een wrak, sloeg Iele* en begon te zinken. Op het kritieke mo ment, toen alle kansen op red ding opgegeven waren, werd de „UK 69" ontdekt door een Franse treiler. dlc het schuitje met veel moeite naar Vllssln gen sleepte. SCHIPPER KRAMER VERTELT. Het schip ligt nu by de Zee- hondenwerf. In een bedompt vooronder zitten de vier Urker vissers te eten. Een grote pan stamppot met gebakken vis staat in 't midden. Dinsdagmorgen zijn ze uit IJmuiden vertrokken, Woens dagmiddag in volle zee raak te de motor defect, een tyd later scheurde het zeil. Daar zaten we, zegt schip per Kramer, zonder te weten waar. Onze enige hoop was een passerend schip te praaien. Nu, die waren er vvel, maar ze vonden het blijkbaar niet no dig ons te helpen. Drie Neder landse schepen zijn ons voor- bijgevaren, één op minder dan 500 meter afstand. We hebben geschreeuwd als gekken. Als er 's nachts wat voorbijkwam, schoten we vuurpijlen af. Onze dekens hebben we ver brand om toch maar de aan dacht te trekken. Acht goede dekens met netroleu-i bego ten, en daarna aangestoken, 't waren complete kampvuren. Alles bleef echter zonder resul taat. Het ergste moest nog ko men. Donderdagavond liepen we op een wrak, waarschijn lijk de „Heemskerk" bij West- kapelle. Het water stroomde 't machineruim binnen. Direct zijn we aan 't scheppen ge gaan, maar er was geen hou den aan. De reddinggordels hielden we gereed Toen werden we ontdekt door de treiller „Bar 3052", een Fransman. Net op 't nip pertje. Tien minuten later zou den we voor de haaien zijn ge weest. De schipper wacht even. College voor Suriname. Ter voorbereiding van de a.s. hervormingen. Het A.N.P. verneemt, dat minister Jonkman In een on derhoud met do heren Buis kool en Pos, afgevaardigden van de Surinaamse delegatie, heeft medegedeeld, dat hjj met do Gouverneur van Suriname tot overeenstemming is geko men over de Instelling door de Gouverneur van een college, dat moet worden beschouwd als een voorloper van het Col lege van Gecommitteerden. Aan dit college zal worden op gedragen srtnvel de a.s. hervor mingen in Suriname mede voor te bereiden als de gou verneur by te staan in de uit oefening van het algemeen be stuur. Minister Jonkman verklaar de aan een vertegenwoordiger van het A.N.P., het te betreu ren, dat drie leden der Cura- caose delegatie de conferentie hebben verlaten, juist nu er schot gaat komen in de zaken De memorie van antwoord op het ontwerp tot herziening der staatsregelingen is gereed. Uit deze memorie zal biyken. dat ook zoveel mogelijk aan de wensen der delegaties wordt tegemoet gekomen. Willon-Feyenoord- directeuren slaan terechl. Vier directeuren van „Wil- ton-Fyenoord" stonden Vrij dag voor het Byz. Gerechts hof te Rotterdam terecht, om zich te verantwoorden voor hun houding en gedragingen tijdens de bezetting. Aan allen is ten laste ge legd, dat zjj ontwerpen en te keningen van nieuwe vindin gen op het gebied van ballis tische wapenen en wapeningen aan de vijand ter beschikking hebben gesteld, allerlei soor ten oorlogsschepen hebben ge bouwd en gerepareerd en me? de werking hebben verleend aan het beschikbaarstellen van de insehietterrein by Pet ten aan de Duitsers. Twaalf personen, onder wie dr. A. M. Hirschfeld waren als getuigen gedagvaard, doch deze laatste was wegens een belangrijke regeringsopdracht afwezig. Na het getuigenverhoor werd de zitting geschorst tot Maandagmorgen. Deze mannen zijn wel wat ge woon, maar bij woelige zee op een stuurloze lekke schuit een beetje ronddraven is toch geen dageiykse ervaring. SPRONG IN HET DUISTER. Hendrik de oudste zoon van de schipper is aan boord van de Fransman gesprongen. De ongen grinnikt: „De vent verstond me niethy wilde ons wel aan boord nemen en de schuit laten schieten. Met veel moeite heb ik 'm aan het verstand gebracht dat we dat niet deden. Toen wilde hy ons naar Scheveningen brengen, maar dat konden we niet halen. En fin het Is dan Vlissingen ge worden. Vy'f keer brak de tros. We moesten hozen, dat we er bijna by neer vielen. Van Donderdagavond 8 uur af tot Vrijdagmiddag toezonder ophouden. Maar we hebben het gehaald!" Het schip zal in Vlissingen worden gerepareerd, maar hiermede zal nog wel enige tyd gemoeid zyn. Valt Guatemala Brits Honduras aan Kruisers zij'n reeds onderweg De Britse Admiraliteit heeft meegedeeld, dat de 9.850 ton metende kruiser „Devonshire" met troepen aan boord uit Jamaica is vertrokken naar Belize, de hoofdstad van Brits Honduras. Ook de Britse krui ser „Sheffield" wordt te Beli ze verwacht. Naar het Britse ministerie van buitenlandse zaken offici eel heeft meegedeeld, Is de „Sheffield" naar Honduras ge zonden in verband met een mogeiyko aanval, die zou drei gen van de zyde van „onver antwoordelijke elementen" uit de fxsngrenzende republiek Guatemala. Het 'Amerikaanse departe ment van buitenlandse zaken heeft echter bericht van dé Amerikaanse ambassade in Guatemala ontvangen, waarin de waarheid van de geruchten, dat Guatemala Brits Honduras zou binnentrekken, in twyfel getrokken wordt. Overbruggingstoelage voor ideine boeren. Verwacht wordt, dat de re gering binnen afzienbare tijd een overbruggtagstoelage zal toekennen aan dé kleine boe renbedrijven. Van wel-ingelich- te zyde verneemt „Trouw" thans, dat aan de bedrijven op de lichte gronden tevens een compensatie-toeslag zal wor den gegeven over de jaren 1946 en 1947. Ter financie ring van deze maatregelen zal een bedrag van 50 k 60 mlllioen gulden uit het landbomv-egali- satiefonds worden geput. Verwacht wordt, dat de nieuwe pry zen voor melk en akkerbouwproducten gelijktij dig bekend zullen worden ge maakt. Ere-dodoraal voor ir. Louwe's en ir. Smeding. Op een byeenkomst ter ge legenheid van de 30ste herden king van de stichtingsdag der landbouwhogeschool te Wage- ningen zal aan Sir John Boyd Orr, „director-general of the food and agriculture organiza tion" te Washington, ir. S. L. Louwes, directeur-generaal van de voedselvoorziening en ir. S. Smeding, directeur van de Noord-Oost polderwerken. het eredoctoraat in de land bouwkunde aangeboden wor den. Belgische wielrenners smokkelden mee. In verband met een onder zoek dat de Belgische politie heeft ingesteld naar de ver takkingen van de smokkei zaak B. in België, is zij thans overgegaan tot de aanhouding van zes personen uit het Ant werpse. Tot de gearresteerden behoren de drie wielrenners Albert Hendrickx, Jozef Vink en Jan Maes uit Merksem. (Ingezonden mededeling) I Bij Ruwe Handen, I I Ruwe Huid, Ruwe Lippen 30cr.| (Ingezonden mededeling) Nieuws in een Notedop Het motorschip „Zuider kruis" is Vrijdag naar Indië vertrokken met 1500 militairen aan boord. De Rotterdamse politie is een omvangrijke affaire in de z.g. voetbalpools op het spoor gekomen. Reeds zyn enige aanhoudingen verricht, maar de centrale figuren schy- nen zich in België te bevin den. De Bulgaarse nationale vergadering heeft alle land en alle huizen genationaliseerd, behalve die, welke aan arbei ders behoren. De staking van de 47.000 Belgische grensarbeiders in Frankrijk is geëindigd. In België hebben 620.000 personen een verzoek inge diend erkend te worden als le den van het verzet. Tot nu toe zyn 60.000 als zodanig erkend. Journalist was recherche te vlug al. Toen enkele dagen ge leden op het postkantoor van het Zuidstation te Brussel een poststuk ontplofte, waardoor een van de postbeambten gedood werd, wa$ enkele minuten later reeds een verslaggever van een Brussels blad ter plaat se, lang voordat het par ket arriveerde. Hy kreeg links en rechts zyn in formaties en de volgen de dag verscheen er een uitgebreid verslag ln de krant. Tegenover de politie was het personeel der posterijen blijkbaar niet zo spraakzaam geweest, want de journalist kreeg bezoek van de Brusselse recherche, die hem ver zocht zijn bronnen te noemen. Toen de verslaggever weigerde op de vragen te antwoorden, werd hy gearresteerd en naar een cel overgebracht. Enke le uren later werd de vlotte ridder van de pen toch weer vrygelaten. Raad van Staie is ongerust OVER DE PLANNEN VOOR DE NEDERLANDSE UNIE. „Elsevier" verneemt, dat de Raad van State zich met een missive tot H. M. de Koningin heeft gewend. De Raad heeft de Kroon geadviseerd om zo spoedig mogeiyk de plannen voor de komende Unie bekend te maken en de Noodbeslui- ten van 1942 en 1943 te ver vangen door wetten, daar op grond van deze besluiten thans belangrijke nieuwe organen zouden ontstaan buiten de wetgevende macht om, het geen in strijd Is met de grond wet. De Raad vraagt zich af, waarom ook Suriname en Cu rasao, die met Indonesië geen rechtstreekse betrekkingen on derhouden, in een Unie zullen worden ondergebracht. Voorts betreurt de Raad het dat in de vertogen over de toekomstige verhouding van Nederland en Indonesië het handhaven van het Rijksverband en de souve- reiniteit van de Kroon steeds meer op de achtergrond zijn geraakt. Er wordt gewerkt aan een federatie van Indone sische gebiedsdelen, die met het koninkrijk een Unie zul len vormen, maar over deze Unie is bykans niets bekend. Er is gevaar, dat de federatie tot stand komt voor de Unie er is. De Raad zegt niet te mo gen zwijgen, daar men de nor male adviserende taak niet langer kan waarnemen. Aad de Koning nationaal schaatskampioen. Aad de Koning uit Purmer- end heeft Vrijdagmiddag te Warmenhuizen de nationale titel bemachtigd. Zijn tijden bleven echter boven die, wel ke hij in de vorige wedstrij den had gemaakt, een gevolg van het minder goede ijs. Op de 500 meter bleef van Hoorn zelfs 0.3 sec. onder de tijd van de Purmerender. De ze won echter de 1500 en 5000 meter vrijwel onbedreigd en werd derhalve met ruim ver schil eerste in het algemeen klassement. In Maart een negara Zuicl-Sumatra Het niet-republikeinse blad „Fadjar" publiceert een ver rassende mededeling van Ra den Mohammed Akib, die mo menteel te Bandoeng vertoeft om daar de West-Java confe rentie by te wonen. Akib zou hebben verklaard, dat op 15 Maart a.s. zou wor den overgegaan tot de vorming van de negara Zuid-Sumatra, bestaande uit Palembang, Bengkoelen, Djambl en de Lampongs. De A.R. en de bedrijfsorganisatie. Donderdagmiddag kwam 't centralen convent van de A.R.- partij onder leiding van de heer J. Schouten te Utrecht byeen ter bespreking van het rapport, uitgebracht door de sociaal-economische commis sie, betreffende de bedrijfs organisatie. Men - erkent in deze tijd wel de noodzaak, dat de overheid ingrijpt ln het be- dryfsleven. Als principieel stelsel gedacht is de geleide economie echter verwerpelijk. De bedryfsorganisatie moet worden opgebouwd op de grondslag van de vrye orga nisatie en moet verordenende bevoegdheid hebben. Aan de top behoort een sociaal- economische raad te komen, samengesteld *uit de verte genwoordigers van het be drijfsleven, de arbeiders en een aantal door de overheid te benoemen deskundigen. BRANDSTOFFENBONNEN. Op de voor a.s. moeders bestemde CA-kaarten, voor komende bon „brandstoffen a.s. moeders" geeft recht op één eenheid vaste brandstof fen. De bon 77BV van de brand- stoffenkaart TA 707 is na 6 Maart a.s. niet meer geldig. INKRIMPING DISTRIBUTIEPERSONEEL. In verband met de inkrim ping van de verschillende dis tri buUediensten in Zeeland zal het distributiepersoneel m.i.v. 1 Maart a.s. worden vermin derd met 20 van het huidige aantal ambtenaren. De ambtenaren, die reeds langer dan 3 jaar ln dienst zyn, komen op wachtgeld te staan, zolang zy nog geen andere betrekking hebben ge vonden. Z.L.M.-excursie naar Zweden. Het ligt in de bedoeling van de Z.L.M. in de a.s. voorzomer voor haar leden een exsursie te organiseren naar Zuid-Zweden. Als tydvak wordt gedacht aan de laatste dagen van Mei en de eerste dagen van Juni, zulks in verband met de ontwikke ling der gewassen in Zweden. BENOEMING. Tot consulent der Z.L.M. in vaste dienst werd benoemd ir. D. W. Stolp ,die tot 1 Febru ari 1948 op proef in dienst was. Hitchin komt naar Vlissingen en Middelburg. Naar wij vernemen, zal de Engelse amateur-voetbalclub Hitchin op uitnodiging van de Vlissingse Contactcommissie tijdens de Paasdagen een be zoek aan Walcheren brengen. De Engelsen arriveren reeds op Goede Vrijdag via Oost ende, spelen dan 's Zaterdags tegen een vertegenwoordi gend Vlissings elftal en twee de Paasdag tegen Middelburg. Vorig jaar verloor Vlissingen in Hitchin met 32. De baten van de wedstrij den zijn voor de a.s. reis naar Scarborough. V.V. Goes gaat naar Zwitserland. Naar wy vernemen zal de voetbalvereniging „Goes" op de Zaterdag vóór Pasen een gezelschap van 30 Zwitsers, leden van de Sportvereniging „Seebach" uit Zürich, ontvan gen. Er zullen vriendschappe- lyke wedstrijden tegen twee elftallen van „Goes" gespeeld worden. In Augustus by de viering van de nat. feestdagen in Zwitserland, zal een zelfde aantal leden van „Goes" een vijfdaags bezoek aan Zllrich gaan brengen. Voetbalwedstrijden gaan door. Voor zover het Zaterdag morgen bekend was, gaan de voetbalwedstrijden voor Za terdag 28 en Zondag 29 Fe bruari normaal door, in hoofdzaak volgens het pro gramma. dat reeds voor 21 en 22 Februari was vastge steld. De wedstrijd Sparta— D.H.C. vervalt, s Toegevoegd zyn Blauw-WitSparta en in Zeeland: YersekeM.O.C. De ontziltlng van de Walcherse gronden. GROTE REGENVAL VERMINDERDE HET ZOUTGEHALTE. In het Zeeuwse landbouw blad schrijft ir. B. Verhoeven, dat de by zonder grote regen val in December en Januari aan de ontzilting van de Wal cherse gronden zeer sterk ls ten goede gekomen. Hy geeft voorbeelden van twee standaardplekken, waaruit blykt, dat het zoutgehalte langs de Pekelingse weg op Walcheren, dat op 28 April 1947 op 10 cm. diepte 0.7 gr. zout per liter bodemvocht be droeg en op 2 Sept. 1947 5.1 gram, op 21 Januari nog maar 0.5 gram bedroeg. Op 20 cm diepte luidden deze cyfers 3.3. 5.9 en 0.6 en op 60—80 cm. diepte 7.1, 11.3 en 8,1. Op de standaardplek Vluchtenburg Jn de Zuid-Watering bedroeg op 10 cm. diepte het zoutgehalte op 28 April 1947 6.6, op 2 Sep tember 31.4 en op 21 Januari 0.4 gram. Op 20 cm. diepte wa ren de cijfers 20.2, 23.6 en 3 4 en op 60—80 cm. diepte 17,2 18,4 en 15,3. Uit deze cyfers wordt door Ir. Verhoeven opgemaakt, dat de goed-ontziltende plekken in 1948 zeker geen zoutschade te zien zullen geven. Keersluis te Vlissingen. De buitenkeersluis te Vlis singen zal wegens het uitvoe ren van werkzaamheden aan de binnenhavens te Vlissin gen gesloten blijven op 23, 24, 25, 26 en 27 Maart 1948. AFSCHEID MEJ. KOME. Op 3 Maart a.s. zal in de landbouwhuishoudshcool te Kortgene afscheid genomen worden van mej. Home, die sedert 1923 landbouwhuishcud- lerares in dienst der Z.L.M. is geweest en de stuwende kracht was by de oprichting van de bond van oud-leerlingen en de bond van plattelands vrouwen in Zeeland. Haar li chamelijke gezondheid heelt haar genoodzaakt haar taak neer te leggen. De jaardag van opoe Pauwels. Onder grote belangstelling vierde Woensdag de weduwe P. Pauwels-Tieleman te Kloos- terzande haar honderdste ver jaardag. In de namiddag kwa men ook de Commissaris der Koningin in de provincie Zee land en mevrouw de Casem- broot hun gelukwensen aan bieden. Geen loonsverhoging in hei oesterbed rijf. Het College van Rijksbemid delaars heeft op een verzoek van o.a. de vissersvereniging „Yerseke" besïbten dat de looncorrecties in het oester- en mosselbedryf, in verband met het huidige loonniveau niet kunnen worden verhoogd Geen bezwaren bestaan ech ter tegen wijziging van de vacantieregeling. De normale vacantie wordt vastgesteld op 12 dagen, waarbij de Zaterdag als een volle dag wordt gerekend. Prachtige aanwinst voor de loodsdienst. Eerste nieuwe loodsboot na de oorlog. „Hoe vind je m'n nienwe schuit?" bulderde het Vrij dag over de Noordzee en een machtige stem loeide terug: „Het is een pracht- schult!". De vraag geiaden van trots kwam uit de mond van kapitein J. J. Bakker, die de nieuwe loodsboot Arcturus naar Vlissingen bracht en het Sntwoord laaiend van en thousiasme kwam van de loodsboot Regulus voor West- kapelle. Zo'n debat via de loudheeler en dan op zee heeft een dave rende bekoring en daverend was ook de stemming aan boord van de Arcturus, waar een groep genodigden de eer ste reis meemaakte. Schout bij Nacht D. C. M. Hetterschey zelf ontving te Schiedam de gas ten, waarin hij werd bijgestaan door overste H. Tichelman en Inspecteur P. A. Rueck. Dan waren er schipper H. Koetje, die het toezicht heeft bij de afbouw van nieuwe loodsboten en Ir. J. J. Sten- ger, die de nieuwe schepen projecteert. Om duidelyk te bewijzen, dat het loodswezen zyn oud gedienden niet vergeet trof fen wij er de oud-loods R Zwolsman en de oud-schipper Pot. VAREN EN PRATEN. Al deze heren hebben gedu rende de reis niet nagelaten de lof te zingen van de nieu we aanwinst. De heer Rueck causeerde over het loodswezen enz. wl| komen op die causerie nog nader terug. Schout by Nacht Hetter schey lichtte nog eens toe waarom het loodswezen zo goed op z'n plaats is by de Nederlandse- marine. Ir. J. J Stenger vertelde technische bijzonderheden over de wor dingsgeschiedenis van de Arc turus en de andere nieuwe schepen van de loodsdienst. Schipper Koetje, die beweerde geen redenaar te zijn, gaf een pittige lofrede weg op de lei ding van het loodswezen, een rede, waarop een Kamerlid jaloers zou kunnen zijn en de heer Zwolsman vertelde zo kostelijk van zijn 50-jarige er varing als loods en van de „smakkende" loodsen, die in het grys verleden er om dob belden wie een schip moest beloodsen, dat de aanwezigen niet wisten wat ze meer moes ten bewonderen: de fontein van welsprekendheid in het dag verblijf van de Arcturus of de stralende Februari-zee, waar over de Arcturus als een luxe- jacht voortstoomde. AANKOMST TE VLISSINGEN. Om negen uur vertrokken van de werf der Rotterdamse Droogdokmaatschappy, arri veerde de boot na een paar ere-rondjes gevaren te hebben rond het lichtschip Goeree te kwart voor drie op rede van Vlissingen, waar kolonel J. Callenfels aan boord kwam om zelf het schip over te ne men, dat van nu af dienst zal doen in de Scheldemond en dat daar voor alle schepen, die binnenlopen de voortreffe- ïyke naam van de Nèderlandse loodsdienst hoog zal houden. Wy gaven reeds uitvoerige technische byzonderheden over het nieuwe schip. Een rond wandeling tydens de eerste reis heeft ons er van over tuigd, dat het schip uitnemend voldoet. Uit veler mond hoor den wij de verzekering, dat men niet zou weten wat er aan de Arcturus nog verbeterd zou kunnen worden. Wy wensen de Arcturus een behouden vaart l Zwin-tenioonstelling in Brugge. Eertijds was het Zwin een der drukstbevaren waterwe gen van Zeeuwsch-Vlaande ren. Thans ls het verzand ten gevolge van de economische achteruitgang van Brugge in de 16e eeuw, tevoren een der belangrykste West-Europese havens. Ter herinering aan dit roemrijke verleden organiseert de kunstkring „De vrienden van Brugge' 'van 15 Mei tot 15 Juni in het museum Tul- pinck-Roerich (Jan van Eyck- plaats) een tentoonstelling van documenten en schilde rijen, op het Zwin en de aan liggende steden Brugge, Dam me, Sluis en St. Anna ter Muiden betrekking hebbende. DE MOSSELEXPORT. Tengevolge van de vorst ligt vrywel de gehele mosselindus trie te Yerseke stil. Het valt te begrijpen dat dit een groot verlies betekent, daar juist de exportvergunningen voor En geland en Frankrijk weer. wa ren geregeld. Het is dan ook te hopen dat de vorstperiode spoedig voorbij zal zyn, opdat nog enkele weken de export voortgang zal kunnen vinden. STRANDSCHAP COMMISSIE. De Commissie, welke is in gesteld om de mogelijkheden voor een zg. Strandschap voor West Zeeuwsch Vlaanderen te onderzoeken, is deze week feïnstalleerd. Zy heeft een egin gemaakt met haar werkzaamheden. Rechtbank Middelburg In de zitting van Woensdag 25 Februari sprak de arr. rechtbank te Middelburg de volgende vonnissen uit: J. A. T., 33 jaar, predikant te Zaamslag, wegens overtre ding van de wegenverkeersre geling; bevestiging vonnis Kantonrechter, 25 of 10 da gen. S. v. Pr., 24 jaar. machine bankwerker, verblyvende te Domburg, thans gedetineerd wegens diefstal met inklim ming; 9 maanden gevangenis straf, waarvan 6 maanden voorwaardeiyk, proeftyd 3 jaar, met aftrek voorarrest en onder toezichtstelling van het Ned. Gen. tot Reclassering. J. de W., 34 jaar, koopman te De Klinge, thans gedeti neerd, wegens diefstal van graan; 5 maanden gevange nisstraf, met aftrek voorar rest. A. N. de B., 24 jaar, kan toorbediende te Middelburg, thans gedetineerd, wegens diefstal door middel van in braak en Inklimming; 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek voorarrest. J. P. H., 33 jaar, schilder, te Middelburg, thans gedeti neerd, wegens heling; 1 jaar gevangenisstraf, met aftrek voorarrest. F. A. D., 19 jaar, sjouwer man, te i Middelburg, wegens het veroorzaken van brand door schuld; 1 maand hechte nis. VERKEERS OVERTREDINGEN. De Kantonrechter te Oost burg veroordeelde wegens verkeersovertreding: I. v. d. K. te Goes tot 15 subs. 8 d.; E. H. O. té Middelburg tot 10, subs 5 d. en A. de R. te Vlissingen tot 10 subs. 5 d. WALCHEREN NEET DE HONDERDUIZEND... Tengevolge van een storende zetfout zyn in ons artikel over de toekomstplannen van 't Zand twee cyfers verwisseld Derhalve volgt hier thans een rechtzetting. Het bestuur van de buurtvereniging heeft aan een landelyk fonds ten behoe ve van de bouw van een buurt huis een subsidie gevraagd van 10.000 en niet van 100.000. zoals wij abusievelyk vermeld den. Een Enschedese fabri kant stelde 100.000 metselste nen voor de bouw gratis be schikbaar. EERVOL ONTSLAG. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben met Ingang van 6 Februari 1948 op zijn ver doek eervol ontslag verleend aan P. F. W. Berting, machi nist bij de Provinciale Stoom bootdiensten in Zeeland, en met ingang van 1 Men 1948 aervol ontslag, aan de heer N. Tromp,,commies ter Provin ciale Griffie vari Zeeland, ln verband met zyn benoeming tot verificateur bij de gemeen te Middelburg. Middp»!burq RUIM 13.000 KIEZERS. Blijkens de kiezerslyst voor 1948 telt de gemeente Mid delburg 13.188 stemgerechtig de inwoners voor de Tweede Kamer. Vlissinaen RECHTSPOSITIE VAN ARBEIDS-CONTRAC- TANTEN GEREGELD. Vrijdagmiddag heeft de raad van Vlissingen de verordening regelende de rechtsnositie van de arbeidseontractanten in dienst bij de gemeente vastge steld. Op de discussies, welke aan dit besluit voorafgingen en op de overige punten van deze niet zeer belangrijke agenda komen wij in een volgend num mer terug. Het herstel der R.K. kerk. Vrijdagmiddag werd aanbe steed de uitvoering der her stelwerkzaamheden aan de R K. kerk en pastorie te Vlissin gen. Er waren' 16 inschrijvingen binnengekomen. De laagste in schrijver was de fa. Vermeule uit Deesp voor 81.300. De hoogste inschrijving bedroeg 198.687. Men wil, indien enigszins mogelijk, volgende maand reeds met de uitvoe ring der werken beginnen. Demobilisatieraad geïnstalleerd. Donderdagavond werd te Vlissingen in het gemeente huis de Demobilisatieraad ge ïnstalleerd. In de demobilisatieraad heb ben zitting Burgemeester mr. B. Kolff, voorzitter, H. J. Vis ser, wnd. Directeur Gemeente lijke Dienst voor Sociale Za ken, secretaris-penningmeester Ds. J. S. Hartjes (Prot. Interk. thuisfront) kapelaan H. Kamp- schoër (R.K. thuisfront) A. L. Eversdijk (G.O.I.W.) J. Blankehburgh (Stichting 1940- '45) Mevr. Wesseling (Rode Kruis), L. Jansen (Band Ne- derland-Indië), J. Bootelaar (Bond van Nederl. militaire oorlogsslachtoffers), H. C. Wesseling (Dir. Kon. My. De Schelde), A. König (Raad van Overleg), J. Kempen (Jeugdraad) L. P. van Oor schot, (wethouder van sociale zaken) J. Callenfels (Direc teur Loodswezen) G. Lammers (Dir. R.H.B.S.) J. Groot (Dir. Arbeidsbureau) A. Rorye, (Hfd. Gemeentelijke Woning- dienst). Lt. Dankers van de Sociale Dienst van het Minis terie van Oorlog treed op als adviseur. Aan de raad zijn i 2 Ambtenaren vy. de Gemeen-^ telyke Sociale i>^nst toege-f voegd, n.l. de sociaal werkster mej. M. Linse en de heer J. A. 'H. de Waard. Het werkco mité bestaat uit de heren H. J. Visser, J. Groot, H. C. Wesseling en A. R. König. Dit comité zal geregeld ver gaderen. De voltallige raad zal op ongeregelde tyden byeen- komen. Het kantoor is gevestigd by de Dienst Sociale Zaken, na kantooruren ten huize van de heer de Waard. St Laurens ORANJEVERENIGING. Onder voorzitterschap van de heer J. Riemens hield de Oranjevereniging te St. Lau rens Donderdagavond in de zaal Servaas haar jaarverga dering. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer G. F. Wee- da, bleek, dat het ledental is gestegen tot 160. De penning meester, de heer A. Francke Jzn. kon een batig saldo boe ken van ruim 100.—.. Bij de bestuursverkiezing werden de heren A. Francke Jzn. en M. Vaane herkozen. Besproken werden plannen om ter gelegenheid van het a.s. Regeringsjubileum feeste lijkheden te organiseren. De commissies, die met de organisatie belast zyn, zullen met het bestuur nader overleg plegen op welke datum en op welke manier men het voor genomen feest ten uitvoer zal brengen. O.- en W.-Souburg Herbouwde school heropend. Donderdagmiddag is de ge- Heel herbouwde openbare la gere schood te Souburg offi cieel heropend. Burgemeester A. H. S. Ste- merding heette de genodigden harteiyk welkom, in liet bij zonder de heren A. A. Leen- houts, inspecteur L.O., en M. D. A. Glerum, hoofd vay de Volkshuisvesting. Hij bracht vele bijzonderheden uit de ge schiedenis van de school, die in 1856 werd opgericht, naar voren en dankte de gemeente architect, de heer de Smit en de aannemers, de firma Koot, voor het keurige ontwerp en de uitvoering van het object De heer Duyvenvoorde, hoofd der school, verhaalde van zijn „zwerversleven" met zyn school in de jaren 1939 1944 en bracht dank aan het gemeentebestuur voor deze prachtige school. De heer Gle rum prees de voortvarendheid de heer Leenhouts wees op de hemeltergende toestanden, die zich wht betreft de vestiging van scholen nog voordoen nog voordoen. Hij uitte de hoop, dat spoedig ook de derde school in Souburg gereed zal komen. Na dit officieel gedeelte werd een rondgang gemaakt door de school, die er keurig uit ziet en voorzien is van de nieuwste snufjes. Door de fa. Koot is een fraai tegentableau aan de school aangeboden. Het is aangebracht ln de hall. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Tot de Evangeliebediening ln de Ned. Herv. kerk is door het orov. kerkbestuur van Zeeland toegelaten de heer J. Vuyst te Driebergen, cand. aan de R. U. te Utrecht. CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Murmerwoude (Fr.) K. Slofstra te Vlissm- gen. Ds. J. H. BOERLIJST. Ds. J. H. Boerlyst, Ned. Herv. predikant te Goes, die beroepen was als veldprediker voor de dienst in Indonesië, '.s hiervoor afgekeurd, zodat tegenwoordige ge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2