PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Benesj kon niet anders Zuivering in Sowjet-zóne geëindigd Suiker, glas, spiegelglas, fosfaten, meel, blauwsel, stijfsel en glucose BILT Moskou wil verdrag met Finland. Vandaag... West-Java heeft een voorlopig Parlement Bij weigering zou de crisis nog ernstiger geworden zijn .Het Kabinet beëdigd DE TOESTAND IN PRAAG Sas van Gent produceert het! 191e Jaargang - No. 50 Uitgave van de Firma Provincial* Zee uw st Courant Middelburg DruKKeru Fa F van de Velde Jr. Vkssingen Dit oiad versc nnnt dagelijlta. betu... op Zon ügemeen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Chnstemke feestdagen Zaterdag 28 Febr. 1948 AUUNNfc.Mc.iN laHKlJö Jt per week f 3.2C pei kwartaal franco pei port 3.45 oei kwartaal Losse nummer» ct AI'VCHIKNULFKUS Ct Ct pet mm minimum p advertentie 2. Glre nr 35»300 PZC Mirtrietburg. Bureaux gevesti±,_ te Vlissingeo Waistr »8-60 tel 10 en 51 Middelburg .ondense Kaai 2» wel 2077 en 2 Goes L Vorststi 55 tel 2475 tb gg 2228i Oosthurg Gratamasti 3 tel 102 Terneuzen Brouwernstr 2 Zlenkze Nwe Boverrisir iwi i '26. WREED. Het incident in één der Am sterdamse rechtszalen, waar een paar weken geleden een reeds maandenlang ter dood veroordeelde zijn rechter naar de keel vloog en daarna door de cipiers en bewakers zo met gummistokken en ploer tendoders werd bewerkt, dat hy weken lang in het zieken- hu.s verpleegd moest worden, blijkt indruk te hebben ge maakt op vele Nederlanders. En al is de man in kwestie nog steeds niet terecht ge steld hij moet blijven ge tuigen in andere zaken en al worstelt hy nog steeds met de hoop, dat hy gratie kan krijgen, dat hij, onder onver schillig welke omstandighe den dan ook, zal mogen bly- ven leven, zyn sprong naar de keel van de rechter heelt tenminste uitwerking. Zie, toen de oorlog pas achter de rug was, zouden ontelbare oorlogsmisdadigers de doodstraf als rechtvaard g hebben aanvaard. De herin nering was toen nog vers. De tijden waren hevig bewogen. Snel recht zou recht geweest zijn. Maar nu is de bevrij ding al weer zo lang achter de rug en de mensen, die ty- dens ae oorlog schobbejakken waren, zyn al weer zo anders geworden. Zy begrypen nu zelf niet meer, hoe ze eens hun afschuwelijke daden heb- bei kunnen verrichten. Ze hebben zich gewend aan de eentonige regelmaat van het celbestaan, zij hebben hun vrouw weer gezien, hun kin deren. Ze hebben nog altijd hoopen zij weten, dat zy ieder moment ter dood kun nen worden gebracht, dat zy levend doden zyn en dat er ieder ogenblik een klop op de deur kan klinken, die het begin van het einde is. Dit zweven tussen dood en leven moet een ondraaglijke mar teling zijn, erger dan de doodstraf. En voor de man, die zyn rechter naar de keel greep, duurt die marteling nu al vijf maanden lang. Vry Nederland heeft er deze week over geschreven. Vijf maanden. Dat is 153 da gen, dat is 3672 uren, dat is meer dan twee ho.nderd en twintigduizend minuten Zoals deze man zyn er meer. Is dit niet beschamend? Is het niet onzegbaar wreed? Wil men het „oog om oog, tand om tand" toepassen, goed. Tenslotte hebben dege nen, die nu ter dood veroor deeld worden, de levens op Jiun geweten van -Nederlands beste zonen. Maar laat men alle wreedheid achterwege laten. Laat men een ter dood veroordeelde geen maanden laten wachten op zyn terecht stelling. Een permanente doodstrijd van vijf maanden is vreselijker, dan een snelle executie. Wij zijn het eens met Vry Nederland. Het is barbaars dat dit ge beurt. In Nederland. A.D. 1948. Ook Nazi's in Brilse zóne vrij. Maarschalk Sokolofsky, be velhebber der Sovjet zóne van Duitsland, heeft bepaald, dat de zuiveringscommissies in de zóne haar werk op 10 Maart a.s. zullen beëindigen. De zuivering van voorma lige fascisten en militair sten, Idus de order, die in de Duit- pers is gepubliceerd, is thans ten einde. Met het oog hierop kunnen voormalige le den der Nazipartij, die niet schuldig zyn aan misdaden en door eerbaar werk kunnen boeten voor hun deelneming aan fascistische organisaties, in alle takken van net open bare leven, handel en indu strie worden ingeschakeld om hun verkeerde gedrag goed te maken en de Sovjet zóne te helpen opbouwen. Alleen functies by admini- tratieve departementen mo gen voorlopig niet door deze personen worden bekleed. De berechting van oorlogs misdadigers zal aan Duitse gerechtshoven worden over gedragen. Alle zuiveringsbe palingen, die in strijd zfön met de huidige instructies, zullen niet meer van kracht zyn. DE „TAAK" DER NAZI'S Als een der taken voor de Oud-Nazi's, die op order van maarschalk Sokolofski zijn President Paasiviki beraadslaagt. Te Helsinki is medegedeeld, dat de Sowjet-Unie Finland verzocht heeft, met haar een verdrag van wederzijdse mili taire by stand te sluiten. Het Sowjet-Russisch ver zoek was, vervat in een nota, aan de Finse regering over handigd, waarin de Sow jet regering er by de Finse op aan dringt „zo snel mogelijk alle nodige maatregelen te nemen" voor het sluiten van een der gelijk verdrag. Het Finse kabinet en Paa- sikivi, de president, beraad slaagden gistermorgen ove<r het Sovjet-Russische verzoek. De president pleegde ook overleg- met de leiders van de parlementsfracties. De Finse grondwet laat niet toe, dat de president of de re gering een militair pact met een vreemde mogendheid sluit. Slechts de „Volksdemocra ten", een unie van communis ten en uiterst linkse socialis ten, die ongeveer een vjjfde van de parlement-zetels bezet, blijken voorstanders van een dergelijk pact te zijn. Men acht het echter moge lijk, dat het parlement de re gering zal machtigen het pact te tekenen om wille van de goede betrekkingen met de U.S.S.R. Woensdag j.l. verordende Leino, de communistische mi nister van binnenlandse za ken en hoofd van de „Sta- T)o". de staatspolitie, dat alle Finse paspoortbeambten meer beperking moeten betrachten bii het uitreiken van uitreis- verguningen, aan personen, die „waarschijnlijk naar het buitenland wilden met de be doeling de veil'gheid van het land of de gemeenschap in gevaar te brengen." Tögliaiti in Moskou In bepaalde Italiaanse krin gen te Londen verzekert men. dat Togliatti, leider van de Communistische Partij van Italië, zich momenteel te Moskou bevindt. Nazi's worden Ingeschakeld in de opbouw. toegelaten tot deelneming aan de „democratische herop- bduw" in de Sovjet-Russische zóne, is door kolonel Orloff genoemd: „Heropbouw van vreedzame Duitste steden, die in de laatste maanden van de oorlog door de Britse en Amerikaanse vliegers in de Sovjet-Russische zóne zijn verwoest." NAZI'S VRIJ OP EREWOORD. De leden van de Nazl-or- fan'saties, die sedert het ein- e van de oorlog in de Brit se zóne varf Duitsland geïn terneerd geweest zyn, zullen op erewoord worden vrijgela ten, tenzij men meent dat hun vrijlating op gronden van veiligheidsbelang niet aan te raden zou zijn. Sedert December zjjn 3500 ..lichte gevallen" vrijgelaten. Thans verblijven nog 6145 Nazi's in de kampen. Alle vrjj te laten personen zullen voor het gerecht moeten ver- schynen wanneer hun zaak aan de orde komt. Een „intrigue" rondom Palestina AANBOD VAN KONING ABDOELLAH De New-York Herald Tribu ne meldt uit Lake Success, dat „een practische Intrigue, welke de kwestie-Palestina misschien uit het critieke sta dium zal halen, vorm begint aan te nemen. Men zou er nameiyk toe wil len geraken, dat koning Ab- doellah van Transjordamë het volgens verdelingsplan aan de Palestijnse Arabieren toege dachte grondgebied overneemt. Koning Abdoellah zou dan de Joden moeten toestaan een onafhankelijke staat te orga niseren. Koning Abdoellah zou van zijn kant „hoge officiële goed keuring" van het plan wensen en waarborging van net lid maatschap van de V.N., dat door het Sowjetrusslsch veto tot tweemaal toe aan Trans- jordanië onthouden Is geble ven. Volgens de New-York He rald Tribune is de gehele zaak „diplomat ek hoogst onge woon" doch bestaat er zeer grote belangstelling voor het idee. ...Is het 300 jaar gele den, dat koning Chris tian IV van Denemar ken, de stichter van Os lo overleed; ...ls het 20 jaar geleden dat de radio-telefonische verbinding met Indië via Kootwyk werd open gesteld. MORGEN ...ls het schrikkeldag!! Theodor Stelzer, de minister president van Sleeswijk-Hol- stein, die waarschijniyk hoofd wordt van de nieuwe regering in Bizonia. Méér krantenpapier De leden van het contact centrum op voorlichtingsge- bied hebben de minister-presi dent verzocht by de invoer van goederen aan krantenpapier en grondstoffen daarvoor voorrang te verlenen. Conferentie als zodanig erkend. Bij besluit var. de It.-gou- verneur-generaal is de derde West-Java-conferentie erkend als voorlopige volksvertegen woordiging van de yegara Djawa Barat. De conferentie hoorde de voorlezing van het besluit In stilte aan en er was geen re actie in de zaal. Dr. van Mook heeft tevens doen weten, dat hy nader contact met de con ferentie zal opnemen. Hy wordt dan ook in ée loop van de volgende week te Bandoene verwacht. Bij de conferentie was in gekomen een motie van de op positieleider Soejoso, onderte kend door 47 afgevaardigden, waarin gezegd wordt, dat het meningsverschil tussen de stromingen op de conferentie in wezen betrekking heeft op het standpunt der conferentie ten aanzien van de Renville- overeenkomst. Voorgesteld wordt duidelijk te verklaren, dat de derde West-Java-confe rentie de Renvllle-overeen- komst ten volle erkent, in het punt betreffende 't plebisciet. RADEN DJOEARSA STAATSHOOFD. De voorzitter van de voor bereidende commissie, Raden Djoearsa, is gekozen tot voor zitter van de voorlopige volks vertegen woordiging. Naar men verwacht zal Maandag de verkiezing van 't staatshoofd plaatsvinden. Smokkelschepen. De rijkspolitie te water te Sliedrecht heeft een goede vangst gedaan. Op de Merwe- de werden door haar twee schepen aangehouden, afkom stig uit de Russische zóne van Berlijn. Niet.,minder dan 96 di verse artikelen bleken met deze schepen over de grens ge smokkeld te zyn, zoals radio-, toestellen, gelykrichters, mo- toronderdélen, scheepsuitrus ting, roeiboten, kolen, motor brandstof, tekengereedschap- pen, een grote party gummi- warén enz. Het nieuwe Tsjecho-Slowaakse kabinet heeït de eed afge legd op de grondwet ten overstaan van president Benesj. Na de eedsaflegging beantwoordde Gottwald in krachti ge bewoordingen de Brits-Amerikaanse-Franso verklaring, waarin het communistisch optreden In Tsjecho-Slowakye veroordeeld werd. Gottwald dankte de president voor het In zyn nieuwe regering gestelde vertrouwen. „Thahs is het heider als de dag, dat de poging om dc regering en het nationale front omver te werpen een wanhopige aanval was op de fundamenten zelf van onze staat. Ons volk heeft geant woord door reusachtige de monstraties van eenheid, een storm van verontwaardiging en een spontane eis, de re actionaire en revolutionaire elementen uit de regering te verwijderen ter verzekering van de vreedzame ontwikke ling van onze voiksdemocra- tische orde in de toekomst." President Benesj antwoord de: „Ik heb het ontslag van de voormalige leden van de regering aanvaard en het de creet van de benoeming der nieuwe regering getekend. Mijnheer de minister-presi dent, gy hebt terecht ver klaard, dat het niet gemak- keiyk is geweest tot uit be sluit te Romen. Integendeel, zoals gy zelf zeide, ls het voor my persoonlijk zeer moeiiyk geweest. Lang en zeer ernstig heb ik over de crisis nagedacht. Ik kwam tot de conclusie, dat het nood- zakeiyk was op uw voorstel len in te gaan. Gij weet, dat wfl de gehele kwestie lang besproken heb ben en dat wij lang over de oplossing nagedacht hebben. Doch ik heb gezien dat de crisis anders ernstiger zou worden en tenslotte zou leiden tot een dergelijke verdeling van het land, dat een alge mene verwarring zou kunnen ontstaan. Het is echter nood zakelijk, dat de staat geleid en bestuurd wordt. Gy wenst de staatszaken in nieuwe banen te leiden en vol gens een nieuwe vorm van de mocratie., Ik wens voor u en voor het land, dat het allen geluk zal brengen" aldus be sloot Benesj zijn toespraak. Bij het verlaten van de vergadering wenste Gottweld Benesj gezondheid en sterkte. Benesj heeft met zijn echt genote Praag verlaten om het weekeinde door te brengen in zyn buiten te Fezimove Üsti in Zuid-Bohemen. Mensen bezuiden de Schelde voelen voor industrie Onderscheidt het Land van Hulst met de gehele grens strook van Oost Zeeuvvsch Vlaanderen zich door veel heid van bedryven, Sas van Gent, het industriecentrum van Zeeuwsch Vlaanderen, valt op, doordat hier op 'n be- trekkeiyk klein gebied een flink aantal grote bedrijven byeen ligt. De oorzaak van de Industrievestiging juist op dit punt, ligt voor de hand. Aan een prachtig, voor zeeschepen van 9000 ton goed bevaarbaar kanaal, halfweg tussen Gent en Terneuzen, beschikkende over de mogelykheld om zowel uit Zeeuwsch Vlaanderen zelf, als uit het nabye België arbeidskrachten aan te trekken, vormt Sas van Gent als het ware een natuurlyk industrieterrein. dat wel tot bloei moest komen. En Inderdaad tot bloei kwam. Want al is Sas van Gent klein gebleven (de ge meente telt 3515 inwoners) de industrie ls er van gro te betekenis. ir. A. H. L. de Bel staat, zag er na de bevrijding hopeloos uit. Een ontzettende ravage, een omvangryke oorlogsscha de, die weinig lokte tot her stel en hervatting der pro ductie. Men heeft toen ech ter de handen uit de mou wen gestoken en dag en nacht gewerkt voor het her stel en inderdaad: na veer tien maanden kon de produc ts worden hervat Nog al- tyd werkt de fabriek slechts op halve kracht, maar zij draait en dat is de hoofd zaak, omdat daardoor een aanzienlijke hoeveelheid de viezen wordt bespaard. Eigenlyk betreft het hier twee fabrieken. In de ene, die voor de oorlog zelf glas maakte, wordt thans geïm porteerd ruw glas gepolijst en geslepen tot spiegelglas. Het is het enige Nederlandse bedrijf van deze aard en waar in Nederland spiegelglas ge bruikt wordt, is het tien te gen één ui* Sa# van Gent afkomstig Twee machtige suikerfa brieken, de Coöperatieve en de fabriek der Centrale Sui- kermaatschappy, belde onge veer even groot, hebben een capaciteit van circa 1.600.000 kg. bleten per uur en in de campagnetijd werken er zo'n diRke 900 man. Dan is er dc Walzermolen, een meelfabriek, die haar meel levert In Zeeland, Lim burg en Noord-Brabant. Er wensen slechts weinig men sen, daar alles machinaal ge schiedt. Het graan wordt deels uit Zeeland, deels van overzee, via Rottehrdam aan gevoerd. HIER MAAKT MEN SECURIT. De belangwekkendste be- dryven zyn wel de Glasfabriek en de Stijfsel- en Glucosefa- br'ek. j De fabriek der Nieuwe Ne- derlandse Maatschappy tot i Vervaardiging van Spiegel glas, aan het hoofd waarvan Bovendien maakt deze glas fabriek nog een uniek pro duct: het zogenaamde Secu- ritglas, waarvoor de fabriek bet monopolie in Nederland heeft. De vervaardiging ge schiedt van gewoon glas, uat op een bepaalde manier ver warmt en gekoeld wordt en dan onsplinterbaar Is. De spoorwegen, de tramweg- maatschappyen, de auto's en de bussen, zy zouden het moeiiyk meer zonder Seciirlt kunnen stellen. Per jaar kan de fabriek 300.000 m2 spie gelglas en 50.000 m2 Securit vervaardigen. Maardan zouden er 1100 man moeten werken en helaas werken er nog maar 550 MERKWAARDIGE BIJPRODUCTIE. De chemische fabriek van dezelfde maatschappy maakt superfosfaat en zwavelzuur en had vroeger uit de ver werkte grondstof "jbyriet een aantal merkwaardige bypro- ducten, die men in Nederland eigenlyk niet zoeken zou: ko- Êsr, pyrietafval, dat naar •uitsland ging en lood, dat verkocht werd aan dc lood- fabreken! Plannen voor uitbreiding in overvloed! Maar het ont breekt ook in Sas van Gent aan woongelegenheid en het is moeilijk werkkrachten aan te trekken. Naast de glasfabriek ligt nog 'n blauwselfabriek, even eens een merkwaardige Indu strie. die onder meer het be kende zakjesblauw vervaaj- d'gt. GLUCOSE. En ten slotte is er de Stijf- sel en Glucosefabriek. Hier wordt vrijwel uitsluitend mals verwerkt en het spreekt dus wel vanzelf, dat al was de fabriek tijdens de oorlog on beschadigd gebleven, de pro ductie niet onmiddelHjk Kon worden hervat by de bevry ding. De grondstof mankeer de. Men beeft er zich toen op toegelegd om onmiddellijk allerlei voedingsmiddelen, d e aan bederf onderhevig waren, te verwerken. Men heeft toen ontzaglijk veel gepresteerd en dat is misschien te weinig bekend en te weinig gewaar deerd. Nu is de grondstof er weer en maakt men dus maisstyf- sel en maïszetmeel voor de consumptie, veevoeder en olie, puddingpoeders en dextrine, glucose, massé, industriesui ker en dextrose. En tegen woordig vooral ook Dextro- pure, een pharmaceutisch product, dat veel in zieken huizen gebruikt wordt en vroeger uit Amerika geïm porteerd moest worden, voor glucose ls de fabriek te Sas van Gent de grootste in het land. De producten worden ten dele in Nederland ver bruikt, ten dele gaan zij naar het buitenland, met name naar Engeland. Momenteel werken er weer een 400 man, maar de pro ductie en dus ook het aantal werkkrachten kan worden opgevoerd. Gebrek aan grond stof f en en gebrekaan ma chines zUn evenals gebrek aan werkkrachten evenwel 'n handicap. GEVOEL VOOR INDUSTRIE. Men ziet: Zeeuwsch Vlaan deren is industrieland en Sas van Gent mag er als indu striecentrum zyn! Gelukkig, dat de mensen ui Zeeuwsch Vlaanderen indu- strie-minded zyn. Zy hebben geen afkeer van fabrieks werk. Zy voelen wel voor In dustrie. Maar voldoende werkkrachten voor een waar- iyk grootscheepse industrie zouden uit België moeten komen, wat natuurlyk zeer goed mogeiyk Is, maar mo menteel uiterst moeiiyk in verband met de valutaproble- men. Misschien breken er In dit opzicht weldra betere tQden aan, als gevolg van de Be- nelux-samenwerklng wellicht Als dit gesch'edt, zal Zw. Vlaanderen er slechts wel by kunnen varen I Een politieke vluchteling uit Praag heeft te Frankfurt verklaard, dat Zoria, Molotofs rechterhand en voormalig Sowjet-gezant in Tsjecho- Slowakye, die op 19 Februari te Praag was aangekomen, de communisten voor de putsch heeft klaargemaakt. Hy zei voorts, dat hy het „definitieve bewijs" had, dat een Fierllnger, de pro-commu nistische sociaal-democrati sche leider, door de commu nisten het presidentschap was beloofd, indien Benesj aftrad Voorts verklaarde deze zegsman, dat de niet-commu- nistische partijen in Tsjecho- Slowakije in haar positie wa ren aangemoedigd door in lichtingen uit Moskou, dat het Kremlin op het ogenblik geen voorstander van een commu nistische coup was, uit vrees voor prestige-verlies. PORTRET VAN STAUN IN DE SCHOLEN. Dr. Nejedly, de communisti- sshe minister van opvoeding heeft verklaard, dat in alle Tsjecho-Slowaakse scholen hei portret van Stalin zal worden opgehangen. Tevens zullen nieuwe leerboeken voor poli'ie ke opvoeding worden uitge reikt. De Praagse radio heeft me degedeeld, dat het .actie-comi té van de Slowaakse Demo cratische Party 21 Slowaakse afgevaardigden tri de Slowaak se Nationale Vergadering zal terugroepen. Vier leden van de Slowaakse Nationale Raad zijn op grond van de wet op de bescherming van de natie in staat van be schuldiging gesteld. De Veilig heidsdienst eist hun „uitleve ring" om hen te doen berech ten. De zuivering gaat inmiddels voort. Aan verschillende de partementen zyn tientallen ambtenaren ontslagen of ge- pensionneerd. Radio Praag heeft aange kondigd, dat de Tsjechische eu de Slowaakse omroep samen gevoegd zullen worden tot „een enkele moderne radio- omroep, die de denkbeelden van de volksdemocratie zal be vorderen". PERS GEWAARSCHUWD. Tydens een persconferentie op net Tsjecho-Slowaakse de partement van buitenlandse zaken, werden de buitenlandse dagbladcorrespondenten ge waarschuwd, dat in het ver volg tegen degenen, die onwa re berichten verspreidden, maatregelen kunnen worden genomen. ENGELSE PERS. Naar aanleiding van de ge beurtenissen in l'sjecho-bio- wakye schryft de „Times" o.m.: Men kan met zekerheid zeg gen, dat deze Feoruari-revo- tuLe niet piaats haa kunnen neooen, wanneer üe Kussen net niet gewild hadden. Hei proces van pohtieKe annexa tie, dat de Sowjeu-Russiacne veiligheidszone in Oost-Euro pa wil waaroorgen, heelt een scherpe wending naar hel westen genomen. De „Daiiy Telegraph" zou net juisi acnten, iiiaieri de re geringen van de Ver. Siaten, FranKryk en Engeland op nun veroordeling van net ge- oeurde een daad zouden doen volgen, die een uitbreiding van het communistische oi- tenaief zou voornomen, „in Engeland, doch vooral elders in Europa, waar het proces reeds veruer voortgeschreden is, kan dit alleen tot staan worden genracht, indien de drie regeringen op onouDbei- zinn.ge en snelle wyze de leiding nemen by het zowei economisch als politiek orga niseren van alle lanoen. vryneiü nog leeft." VERKLARING VAN BIDAULT. De Franse minister van ouitenlandse zaken, Bidault, neeft het debat over de bui tenlandse politiek tn de Natio nale Vergadering geopend mei een verklaring over l'ajecho .Slowakije. Hy zeide onder luide toejuichingen o.m.: „De Fransen moeten zich er van oewust zyn, dat het nu meei ian ooit nodig ls, dat er eens gezindheid bestaat tussen al len, die de vrijheid van het land en het individu boven al les liefhebben! Het probleem van handhaving van democra tie en vryheid is nu op de voorgrond getreden. Tien Jaar geleden duidde de naam Praag als onveilig signaal het begin van Hitiers offensieve stap aan. Zekere methoden doen 'aan het verleden denken". Hier was Bidault door uit roepen van communostlsche zijde vrywel niet meer te ver staan. AMERIKAANS MINISTER. De Amerikaanse minister van handel, Averell Harriman. heeft voor de subcommissie voor de toewyzingen van het Amerikaanse congres ver klaard, dat de Sowjet-Unie „een groter gevaar is dan Hit- Ier was". „Ik ben van mening, dat wy de toestand thans nog meester kunnen biyven en ik ben van mening, dat we de druk van deze agressieve mo gendheid tegen haar kunnen keren. Maar indien we haar bezit lieten nemen van Cen traal Europa met zyn 270.000.000 inwoners, komen we tegenover een situatie te staan, welke wy niet baas kun nen". TSJECHISCH ANTWOORD. Het officiële Tsjecho-Slo waakse nieuwsbureau Ceteka heeft geantwoord op de ge- mcenschappeiyke veroordeling van de politieke veranderingen In Tsjecho-Slowakye door En- feland, Frankryk en de Ver. taten: „deze landen hebben niet het minste recht om zelfs door middel van hun crltiek zich te mengen In de binnen landse aangelegenbeden van Tsjech o-SI o wakye". Ceteka zegt verder, dat de gemeenschanneiyke verk'aring gebaseerd was op de onware bewering, dat de crisis opzet telijk en langs kunstmatige weg veroorzaakt was. KORTE PREDICATIE HIJ, DIE ALLES DRAAGT. En Hy, dragende Zyn kruis, ging uit. Johannes 19 17. Eén der redenen, waarom het evangelie van Johannes ons zo dierbaar is, ligt toch wel in het feit, dat de oogge tuige telkens en telkens om de hoek komt kyken. Steeds weer ontmoeten wij In het vierde evangelie kleine, fijne trekjes, waarin „de discipel, dien Jezus liefhad" biyk geeft van de diepe Indruk, welke de omgang met de Heiland op hem heeft gemaakt. Zulk een Karakteristieke by- zonderheid treffen wy heden aan In de korte tekst, welke wy hierboven afschreven. En deze bijzonderheid komt nog beter tot haar recht, wanneer wy met de vertaling van Prof. Brouwer lezen: En zelf Zyn krui3 dragend, ging Hy naar buiten. Het was in Palestina de ge woonte, dat de ter kruisdood veroordeelde zelf de palen, waaraan hij genageld zou worden, naar de gezichtsplaats droeg. Straks zal het naar het llchameiyke geoordeeld te zwaar worden en moet Si mon van Cyrene deze taak overnemen. Maar In de herin nering van Johannes ligt het zwaartepunt op het begin: Zelf Zijn kruis dragend. In deze simpele woorden ligt het Evangelie van het Lyden opgesloten: Jezus met een kruis. Want dat Zelf-dra- gan is als een zinnebeeld: het is de aanschouweiyke voor stelling van Jezus' ganse le venshouding. Het kruis, de zonde ligt als een beklemmen de benauwenis over deze we reld en wy allen worden er door beneveld en terneerge slagen. Êén is er. welke door de vloedgolf dier macht niet wordt weggeslagen. Hy laat de last over zich komen, stelt Zyn schouders onder het juk en draagt het kruis. Hoe draagt Hy dit kruis der zonde? Gedreven door Zijn Liefde staat de Heiland aan het begin van de weg. welke van het paleis van Pilatus 'eldt naar de heuvel van Gol gotha. Hy buigt zich thans onder het kruis om de last van de zonde der gehele we reld te dragen enwég te dragen. Zie hier, waartoe Jezus dit kruis Zelf draagt. Hy, de Zoon Gods welke met die zonde niets te maken had draagt het kruis om voor U en voor my, die In stille ont roering in deemoed aan de kruisweg staan, de vergeving der zonden te verkrygen by 1en Vader. Ds. B. BREEK. Kattendyke, 28 Februari 1948. DE VOORSPELT; HETZELFDE WEERTYPE. Geldig tót Zaterdagavond. Alleen In de ochtenduren nog lichte vorst. Iets minder zonnig dan gisteren. Zwakke tot matige wind uit Oostelij ke, doch In het Zuiden tijdelijk uit uiteenlopende richtingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1