De Eilanden boven en beneden de Wind Veer Anna Jacoba-Zijpe Om de millioenen van Paderewski Iets uit de geschiedenis van Curasao De Belgische hulp aan Zeeuwsch Vlaanderen Politierechter Middelburg Taxi-rit van 6 k.m.: 25.0UÖ Drachmen. TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 26 FEBRUARI 1948 Pas in 1815 definitief bezit Het beeld dat Curasao thans biedt Is dat van voorspoed en welvaart. Maar deze welvaart vindt haar oorsprong1 in letterlijke zin in een buitenlandse bron en daarom is ztf, hoé groot de voordelen ook zijn, welke z\| afwerpt, een ietwat hachelyke aangelegenheid. Curacao ligt op een merkwaar dige pl&'Jts op de wereldkaart. Het ligt op dat punt, waar Noord- en Zuid-Amerika en Midden-Amerika, om zo te zeg gen aan elkaar raken en men zou de ligging van het eiland als bemiddelend kunnen kenschetsen. Bemiddelend ook ln die zin, dat het min of meer een raakpunt is voor de elkaar1 te genwerkende krachten, echter niet zo, dat het in de veel vuldig ln het lichtgeraakte Latijns Amerika voorkomende conflicten party koos, of er zyns ondanks in werd betrok ken. Daar was heel nat stuurmanskunst voor nodig. De landen in het Carabische zeegebied beleefden vele revo luties en het lag wel voor de hand, dat in de 19e eeuw, toen men over het begrip neu traliteit wellicht een wat ge- moedelgker opvatting huldigde de kooplieden op Curacao trachtten door de levering van oorlogsbenodigdheden aan hun trekken te komen. Zo speelde Curagao zijn rol ln deze con flicten. Het speelde zijn rol vooral in de rumoerige ge schiedenis van Venezuela: Cu ragao was geregeld een toe vluchtsoord voor de aanhan- Sers van de toevallig onder- ggende partij en zo kon het niet uitblijven, dat er beschul digingen van partijdigheid werden gelanceerd. OORLOGSDREIGING. Het kwam zelfs tot een ver breking der diplomatieke be trekkingen en n dreiging van oordog hing ln de lucht. Een krachtig optreden van Neder landse zijde voorkwam erger, maar toen Den Haag aan Wil lemstad opdracht gaf, de re- volutionnair Guzman, die op Curagao ondergedoken was, uit te wyzen, dreigde het weer mis te lopen. Want deze Guz man werd in 1873 president van Venezuela en hij maakte het de Nederlanders danig lastig. Maatregelen lokten te genmaatregelen uit en van Nederlandse zijde was men niet altjjd even kieskeurig en tactisch in zijn middelen. Ook nu werden de betrekkinc-en verbroken en toen men in 1894 tot een vergelijk kwam, be loofde Nederland strikte onzij digheid bij voorkomende gele genheden. Men kon nooit we ten: Venezuela was een broei- plaats van intrige. In de vol gende jaren deden zich her- haa'delijk moeilijkheden voor en het snel van vroeger her haalde zich. Het duurde tot 1920. Toen werden de diplomatie ke .betrekkingen hersteld. De, vriendschapsbetrekkingen bleven ook dank zij het optre den van de Venezolaanse pre sident bewaard. Zg konden zelfs niet worden verstoord door het incident in 1929, toen Urbina zijn raid op Curagao ondernam, de gouverneur ter roriseerde en in hem Neder lands autoriteit aanrandde. De betrekkingen zgn goed en dat is voor Curagao van belang. Want de enige pijler, waarop de welvaart van Cura-. gao rust, staat in Venezolaan se grond. DE NEGERS. Men zal de vraag stellen naar de bevolking van Cura sao. Zoals reeds gezegd: De Spanjaarden waren de eersten, die er met, waarschijnlijk. In diaanse stammen, het eiland bewoonden. Maar toen de Ne derlanders in 1634 voet aan wal zetten, verdreven zjj de meeste Spanjaarden. Met hen kwamen uit Brazilië, waar on der leiding van de energieke Johan Mauri ts van Nassau korte tijd een Nederlandse ne derzetting bloeide, niaar echter door de bekrompen politiek der W.I.C. moest wgrden op gegeven, vele Portugese Joden naar Curagao. Deze Joden vonden onder bescherming der Nederlanders hun vrijheid te rug en zy hebben zich met de andere kolonisten vrijwel ge assimileerd, maar nog heden ten dage dragen voorname families de namen van Por tugees-Joodse voorvaderen. Een der merkwaardige fei ten waarop in dit verband de aandacht moet worden geves tigd is, dat de verschijning van negers in de Nieuwe We reld van Curagao uit is te verklaren. De resten van de oorspronkelgke bewoners van het eiland waren tegen het werk, waartoe zjj werden ge bruikt, niet opgewassen. De grote sterfte noopte tot aan- De West in cijfers. Surlpame heeft een oppervlakte van pl.m. 160.000 km2 onge veer vijfmaal de opper vlakte van Nederland en telt 191.000 inwoners. Hiervan wonen er onge veer 50.000 in de hoofdstad Paramaribo: de overigen, onder wie 20.000 Bosnegers en In dianen, zgn over 't land verspreid. In tegenstelling tot Curagao wonen ln Suri name veel Brits-Indiërs en Javanen. Hoe groot de invloed van de olie-industrie op de loop der bevolking van Curagao en Aruba is blijkt uit het feit, dat vergeleken bg 1914 die van Curagao in 1938 was verdubbeld en die van Aruba bijna was verdrievoudigd. De be volking van de zes eilan den bedroeg in 1945 on geveer 127.000. Daarbij dient dan nog te wor den vermeld, dat de be volking van de andere eilanden in aantal af nam. Voor Saba bedroeg dit zelfs 50 pet. voer van mensen uit andere streken. De bisschop van 1 San Domingo nam het initiatief tot het tewerk stellen van negers uit Afrika. Aan dit initiatief dankt Amerika zjjn negerbevolking en zjjn rassenprobleem. Een rassenprobleem, dat men op Curagao niet kent het is on-Nederlands en dus wordt het verschil in ras en geloof ook in dit stuk van Neder land niet aanvaard. (Nadruk verboden"). Verbetering in de 2e helft van Maart a.s. Er komen pontons met klapbruggen. Reeds geruime tgd heeft een comité op Schouwen en Duiveland een intensieve actie gevoerd voor verbetering van het veer Anna Jacobapolder Zgpe, waarover de rijksweg loopt, die dit eiland verbindt met de rest van Nederland. Het comité had twee be langrijke wensen. Het wilde de veerdienst niet langer geëxploiteerd zien door de R.T.M., en het vroeg voor het onderhouden van de ver binding nieuwe veerboten met „koplading" d.w.z. boten, waarop de auto's enz. over de kop van de boot kunnen af- en aanrgden. De minister van waterstaat heeft deze wensen van het comité niet ingewil ligd. De R.T.M. behoudt de ex ploitatie van het veer en de veerboten behoeven geen bó ten met koplading te zgn. WAT ER KOMT. Wel komt er in de tweede helft van de maand Maart een aanzieniyke verbetering. Deze week zou de proeftocht plaats hebben van de nieuwge bouwde R.T.M. veerboot „Gre- velingen", een flinke boot met SPOEDIGE HULP WAS DUBBELE HULP. In de donkere dagen van 1944. wy ontvingen het officiële verslag van de hulpverlening aan oorlogsslachtoffers in Bel gië en dit geeft ons aanleiding nog eens melding te maken van de byzondere gewaardeer de hulp die het Belgisch Nationaal Steunfonds voor de ff ïteisterde gebieden en in het jzonder het comité van het ationale werk voor hulpver lening te Brugge heeft ver- strektaan de bevolking van Zeeuwsch Vlaanderen. Het officiële verslag geeft daar van een kort overzicht. Zoals bekend werden de plaatsen Sluis, Eede, Aarden burg. LJzendgke, Schoondgke, Oostburg en Breskens eind October en beg.n November 1944, toen de geallieerde be vrijdingslegers binnenvielen om de Duitse weerstand te breken, zodanig onder vuur genomen, dat de bewoners ol- wel ter plaatse een gebrekkig onderkomen moesten zoeken ofwel de wük naar België ne men om aldaar, als vluchte lingen ingekwartierd te wor den. Tgdens deze geallieerde operaties en de weergaloze bombardementen bleek duide lijk aan het Comité van het Nationaal Werk voor Hulp verlening te Brugge, dat West Zeeuwsch Vlaanderen een oord van nood en ellende zou wor den en dat de bevolking op de hulp van het N.S.V.G. aange- wezn was. Nog vóór het Bel gisch Comité voor hulp aan Nederland tot stand kwam werd door het Nat. Comité voor hulpverlenig, dat de geal lieerde legers op de voet volg de, in naam van het N.S.V.G. noodzakeiyke hulp aan levens middelen en kleding geboden onder de leuze, dat spoedige steun dubbele steun is. VOOR 1.840.000 FRANCS Proviand, textlelwaren, meu bilair en gebruiksvoorwerpen werden naar het strijdgebied gebracht en aan de achterge bleven gemeentebesturen ter uitdeling verstrekt. Zeer vele konden daardoor ln de eerste moeliyke tjjd geholpen worden. Voor een beurag van niet m-nder dan 1.840.000 franc? (vóóroorlogse waarde) heeft 't Belgische Comité voor Hulp aan Nederland goederen en levensmiddelen verstrekt. Het Initiatief voor deze ac tie werd aangenomen door de heer Vandamme te Brugge. Na de bevrijding hebben de bur gemeesters van de geteisterde gemeenten niet nagelaten har- teiyke dankbetuigingen aan 't Brugse Comité te zenden. De Nederlandse vluchtelin gen, die te Knocke, Beemem, Brugge of randgemeenten een onderkomen hadden gezocht, genoten een liefdevolle zorg en deelden volledig in de steun die aan de Belgische vluchte lingen ten goede kwam. zyiading. De proeftocht kon niet doorgaan, omdat de boot nog niet gereed was, doch over enkele weken zal ze wel ge reed zgn en dan zgn ook de belangrijke verbeteringen klaar, die de rijkswaterstaat onderhanden heeft aan de rijkstramweghavens te Zijpe en Anna Jacobapolder. Daar komen namelijk twee nieuwe pontons te liggen, die bg de N.V. De Schelde ge bouwd worden. De pontons zullen met de oever verbonden worden door nieuwe toegangsbrug- gen, die op heel wat zwaar der vervoer berekend zyn dan de oude bruggen. Op de ponton komen klei ne klapbruggen, dio de ver binding tot stand brenrren tussen ponton en boot. Het uitleggen van loopplanken enz. zal dus niet meer nodig rijn. Door deze verbeteringen wordt de capaciteit van het veer aanmerkelgk opgevoerd; ook de snelheid van lossen en laden zal toenemen. OVERWEGINGEN. Van waterstaatszijde wijst men er ons op, dat er belang rijke veren zgn, waarop boten met zglading varen, zoals het veer MaassluisRozenburg en het veer DordrechtPapen- d recht. Men neemt aan, dat het veer Anna-Jacoba-Polder Zijpe in deze klasse van veren voorlopig kan big'ven. Wat de bezwaren tegen de R.TJVf.-exploitatie betreft weea men er ons op, dat de dienst van de R.T.M. veerboten op het traject Anna Jacobapolder Zgpe geheel losgemaakt Wordt van de aankomst en vertrekuren der trams. Voor de trampassagiers vaart een apart pontje. Men wil mi aan de R.T.M. de gelegenheid laten na de ver beteringen te bewgzen, dat zg zeer wel in staat is het veer op een aanvaardbare wgze in bedrijf te houden. Overzicht raffinaderij en opslaginstallatie ke Shell te Curagao. van de Koninkljj- Luchtfoto K.L.M. Diefstal en oplichting. politierechter de vol- Door de A. Middelburg werden gende personen veroordeeld G. K. C. P. v. T., 37 schilder te Rotterdam, werk zaam te Souburg, wegens verduistering van een hoe veelheid verf, 40 of 20 da gen. W. V., 33 j.. werkplan te Amsterdam, werkzaam te Vlissingen, wegens diefstal van een rugzak, 6 weken ge vangenisstraf. A. K., 29 j.. en M. C. C., 31 j.. beiden grondwerker te Ossendrecht. wegens diefstal van een hoeveelheid aardap pelen, ieder 20 of 10 d. J. A. J.. 36 j., metselaar te Bergen op Zoom. wegens 't feit dat hij te Rilland-Bath zich een 'bedrag van 64 heeft toegeëigend, 3 weken gevangenisstraf. M. de H., 18 j., C. de H., 26 j., beiden bomenrooier te Beek en M. B.. 35 j., beton werker te Breda, allen werk zaam te Middelburg, wegens diefstal van een hoeveelheid lood, ieder 30 of 10 dagen. OPLICHTING. W. H., 66 j., koopman te Rucphen, wegens oplichting 14 dagen gevangenisstraf. De Poolse bankwerker S. Eva Braun en de wet. PERIKELEN VAN BERLIJNSE BURGERLIJKE STAND. Evan Braun is noch wettig overleden noch wettig ge huwd met Adolf Hitler, aldus heeft gisteren het bevolkings bureau van Berlijn medege deeld. Dr. Otto Gritschneder, de advocaat van Eva's moeder, frau Franziska Braun, heeft de bevestiging verzocht van de dood van Eva Braun en van haar huwelgk, ten einde orde te kunnen scheppen in de eigendomsrechten van de familie Braun. Dit verzoek werd als volgt beantwoord door de ambtenaar van de burgerlgke stand Grod: „De dood van genoemde Eva Hit- Ier kan met worden beves tigd. Er bevindt z'ch van zo geheten persoon in ons bureau geen overlgdensacte. Het is ook niet bekend, of haar lijk in de naaste omge ving van de Rgkskanselary is gevonden. Evenmin is enig stoffeltfk overschot als dal van Evan Braun of Eva Hit- Ier geïdentificeerd. Voorts is het niet mogelijk van het be trokken bureau bevestiging te krijgen van de wettigheid van het huwelgk van genoem de Eva Hitier. Er bevindt zich ten burele van de Bur gerlijke Stand geen enkel do cument. dat zou kunnen aan tonen dat dit huwelijk inder daad is gesloten. Indien net stoffelijk over schot gevonden zou zgn in de ruïnes van de Rgkskanselary en als zodanig zou zyn ge- identLficeerd, dan nog zou slechts een overlgdensacte ten name van Eva Braun kun nen worden afgegeven." Volgens Gritschneder zou Hitier een testament hebben nagelaten waarin Eva en haar moeder tot erfgenamen werden benoemd van een groot deel van de landgoede ren van de voormalige Füh- rer. Die erfenis zou hen in staat stellen gedurende de rest van hun leven een rgk bestaan te leiden. K. te Vlissingen wegens mis handeling van J. Bimmel 40 of 20 dagen. D. H.. 40 j., werkman te Westkapelle, wegens beledi ging van wachtmeester Lok- fQ 30 of 15 dagen, J. G. R.. 18 j.. bakker te icer. In het Klein Vlaanderen en op het Seisbolwerk te Middel burg worden thans talrjjke bomen, die aan de lepziekte lij den, gerooid. In het najaar-komt hier nieuwe beplanting. Londen, "ja" zefts met Zlirïci Koudekerke, wegens beledi ging van Chra. Mulder, 15 of 10 dagen. J. H., 24 j., havenarebei- der te Middelburg, wegens diefstal van 10, toebehoren de aan A. H. Delmote, 2 we ken gevangenisstraf. P. S., 22 j., chauffeur te Middelburg, wegens diefstal Van een pak stro, ten nadele van J. de Jonge, 25 of 10 dagen. G. J.. 29 j.. boomkwekers knecht te Kapelle, wegens diefstal van een hoeveelheid straatstenen, 40 of 20 da gen. P. v. B.. 33 j., transport arbeider te Hansweert, we gens diefstal van 2 overjas sen uit een stuurhut van een te Hansweert liggend vaar tuig, 60 of 25 dagen. VERFDIEFSTAJL. K. M., 37 j., koopman te Vlake, wegens diefstal van 1 bus verf en enige verfkwas ten, 1 m. gevangenisstraf. D. S.. 31 j.. schipper te Souburg, wegens diefstal van een kachel 10 of 5 dagen. J. A. J., 36 j., metselaar te Bergen op Zoom, wegens ver nieling van een spiegel in een pension te Goes, 15 of 10 dagen. K. S., 26 j., schilder te Aardenburg, wegens diefstal van een winterjas uit een in aanbouw zijnd pand te Mid delburg. 75 of 25 dagen. W. P., 33 j.. constructie werker te Souburg, wegens diefstal van een gegalvani seerde pijp. toebehorende aan de Kon. Mg. „De Schelde" 30 of 15 dagen. P. de O., 27 j., metselaar te Rotterdam, verblijvende in het barakkenkamp te Seroos- kerke, wegens diefstal van 'n oliespuit. een vetspuit, een Engelse sleutel, een schroef- sleutel en 2 vglen, 75 of 25 dagen. De 25-.iarige chauffeur J. L. van der L. te 's-Graven- hage, wegens oplichting te Souburg, 3 m. gevangenis straf. Nieuw licht in geruchtmakende zaak. Twee erfgenamen opgedoken. Sedert, het ogenblik dat Ignaz Paderewski, de Pool se musicus en staatsman, dc ogen voorgoed sloot hg stierf in de zomer van 1941 te New-York zyn er tel kens geruchten de ronde ge gaan over onregelmatighe den met zyn nalatenschap, welke enkele millioenen Zwitserse franken groot was. In September 1940 woonde Paderewski in Zwitserland. In verband met de grote machts ontplooiing van de As-mo- gendheden achtte hg het raad zaam zgn landgoed Riena-Bes- sen te verlaten en hij begaf zich naar de Ver. Staten. Pa derewski was toen tachtig jaar en leed aan een hartkwaal. Hij overleefde de reis naar de Nieuwe Wereld, maar het duurde niet lang of hg werd ziek. Negen maanden na aan komst in de Ver. Staten over leed hij. Het wekte destgds grote verbazing dat de over ledene geen testament had achtergelaten. Het gevolg was dat zgn aanzienlijke vermogen dat verschillende overzeese be zittingen omvatte, werd toege wezen aan zijn zuster Antoni- na Wilkonska. die haar broer slechts korte tyd overleefde. Als enige erfgenaam werd aangewezen de vroegere secre taris van Paderewski, Sylwin PADEREWSKI. Strakacz. Toen dit bekend werd herinnerde men zich plotseling dat Paderewski reeds in Januari 1929, enkele dagen voor een moeilgke ope ratie, welke de meester yi Lausanne onderging, een testa ment had opgemaakt, hetgeen echter onvindbaar bleek. Er werden verschillende verden kingen geuit, met name door de gescheiden vrouw Simono Giron, die tot de kring van personen behoorde, welke re gelmatig bijeenkwam in het landhuis Riond-Bessen. Zg Bittere armoede in Griekse hoofdstad. Maar winkels vol luxe artikelen. druk, de vrouwen echter zien er, ondanks alle armoe, ele gant gekleed uit een élé- gance, die meer al te vaak wordt verkregen ten koste van de voeding. Het centrum der stad be vestigt de eerste indruk. Trossen mensen hangen aan de volgepropte trams, lange ryen lege taxi's staan op de standplaatsen. De winkels lig gen vol elegante artikelen, die de vergelgking met ParHs, 1ch Athene, Febr. Kenmer kend voor alle armoedehoe- ken van Europa zgn de in lompen geklede opgeschoten jongelieden, die vooral op de stations en in de havenwg'ken de reizigers voor duur geld Amerikaanse sigaretten te koop aanbieden. In Athene zgn deze zwervende sluikhan delaars bgzonder talrijk. Reeds bg het aan land gaan, op de kade, krijgt de vreem deling door hun optreden 'n eerste indruk van de duurte, 3000 drachmen voor een pak je Lucky Strike, 500 voor 'n stuk nougat. Voor eep rit van 6 km. naar het centrum der stad betaalt men de chauf feur 25.000 drachmen, met de ondergrondse kost de rit u 400; net ligt voor de hand. dat de ondergrondse propvol is en de taxi's weinig te doen hebben Onder de kleine kraampjes overwegen de vishandelaars. Ook Turkse koffie wordt aan geboden, opgediend tezamen met een glas koud water, verder alcoholische dranken, gebakjes, vruchten en inland se sigaretten. Maar de Athe- ners lopen vry'wel allen met moede, onverschillige gezich ten voorby. De mannen, meestal slecht geschoren, ma- ken een ontmoedigende in- hoofd op de treden van hun kunnen doorstaan. Onder de uitgestalde levensmiddelen ziet men behalve zuidvruch ten en het beroemde goede schapenvlees van de Balkan, tal van Amerikaanse conser ven. Van de fijnste wollen stoffen tot de beste whisky, niets ontbreekt, behalve kó persDe pryzen zgn dan ook, vergeleken met voor de oorlog, ontzagiyk gestegen. De arbeiders, die niet zelden een dagloon genieten van 30.000 tot 40.000 drachmen, staan er nog betrekkelijk goed voor. Maar de boeren met hun schrale oogst en voortdurende vorderingen van beide kanten, zitten lelgk in de klem. De ambtenaren drei gen nu en dan met staking, de Amerikanen moeten dan helpen een compromis te vin den. Vroeger werd er vaak ge sproken van de sprookjes achtige weelde der Griekse koopheden. Daarvan is niets meer te zien. Steeds groter wordt het aanval armlasti gen, vluchtelingen, werklo zen. De laatsten krijgen on- veer 5000 drachmen steun per dag. Zg huizen met zeven of acht personen in één woning en kunnen zich nog redelijk wel voeden met him donkere soep. Hoe vreedzaam overigens de aanblik is der oude mannen, die met hun Turkse fez op het hnnM «n J. I.3 schreef ^en brief aan de pre sident van de Zwitserse Nati onale Raad, waarin zg zware beschuldigingen uitte het was in 1943 aan het adres van een advocaat te Lausanne, Henry Vallotton, die lid was van de Nationale Raad. De laatste diende een klacht in te gen mevrouw Giron wegens lasten, gevolg waarvan zg tot twee maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. Nadat Vallatton tot gezant in Brazilië was benoemd, werd een andere advocaat uit Lau sanne. André Baumgarter, aangesteld als beheerder van 't vermogen van Paderewski. Toen mevrouw Giron haar ge vangenisstraf had uitgezeten hervatte zij haar beschuldi gingen. HALFBROER NIET OVERLEDEN. De objectieve waarnemer van deze geruchtmakende zaak kan zich, aldus merkt de Neue ZUricher Ztg. op, niet aan de indruk onttrekken dat de be voegde instanties zich wat haastig hebben afgemaakt van de vraag of er misschien nog meer wettige erfgenamen aan wezig waren dan alleen de zustpr van Paderewski. Men bevond zich toen mid den in de oorlog en het was bg- na onmogelijk zich in verbin ding te stellen met personen in het bezette Polen, die mo gelijk iets meer afwisten van het bestaan van erfgenamen van Paderewski. Het is namelijk thans geble ken dat een halfbroer van de overledene, Joseph Paderewski, niet in een concentratiekamp Is overleden, zoals aanvankelyk was gemeld, maar onder zeer kommervolle omstandigheden nog ln Polen leeft. Hij had in aanmerking moeten komen voor de erfenis, alsmede een nu plotseling in de Oekraïne opgedoken halfzuster van de meester, Maria Paderewski. Naar gemeld wordt zullen zowel Joseph als Maria hun aanspraken op een deel van het vermogen ran Paderewski geldend maken by de beheer der Strakacz. Hoewel nog vele punten om opheldering vra gen, Is het waarschijnlijk dat de rechters zich nogmaals zul len moeten bezig honden met de omvangrijke nalatenschap van Ignaz Paderewski. (Nadruk verboden). Zelfverzorgingsregeling voor vlees gewijzigd. Er is een wijziging aange bracht in de voorschriften voor gezinsleden, welke aan spraken als zelf verzorger voor vlees kunnen doen gelden. Ter beperking van het aan tal toeslagkaarten voor bij zondere arbeid is thans be paald dat, indien van een ge zin enige leden in de zelfver- zorging worden opgenomen, 1it in de eerste plaats zal gel den voor het gezinshoofd. Aan de betrokkenen wordt het verder overgelaten, uit te maken wie van de overige ge zinsleden opgenomen zal wor den, om het vereiste aantal zelfverzorgers te verkrggen. Zes jaar voor giftmengster. De rechtbank te Almelo deed uitspraak in de zaak te gen E. L., te Zwolle. Haar was ten laste gelegd, dat zg des tgds te Wierden haar echtge noot door middel van ratten kruit om het leven had ge bracht. De rechtbank veroordeelde haar tot zes jaar gevangenis straf met aftrek. huis ziten en daar hun lange rozenkransen bidden, even een tonig is hun -Karige middag maal, dat dag aan dag bestaat uit aardappelen, een paar bonen en enkele schyfjes to maat. Ernstig is het leven in Athene, nijpend de nood. Toch is voor de Grieken de aloude hoofdstad nog een eiland van overvloed en vrede in hun door onophoudeiyke burger oorlog geteisterde land. LEZERS SCHRIJVEN MISHANDELING IN INTERNERINGSKAMPEN De heer A. Dek te Kruinin- gen, die gedurende 8 maanden ir. het kamp „De Witte Drie hoek" te Rilland geïnterneerd was, maar door het Tribunaal werd vrijgesproken, schrijft ons uitvoerig over mishandelingen, welke in dat interneringskamp plaats hadden. Hy verklaart, dat schoppen en slaan aan de orde van de dag war$n, ter- wgl de geïnterneerden ook de overtuiging hadden, dat goe deren. welke hun eigendom waren, door bewakingsperso neel werden weggenomen. Ik ben bezig, zo schryft de heer Dek ons, proces verbaal te laten opmaken tegen deze mishandelaars, «naar ik onder vind daarbij tegenwerking. De heer Dek verschafte ons drie namen van bewakers, die hem persoonlgk mishandeld hebben en hy is voorts van mening dat de commandant toestemming voor mishande ling gaf toen een groep geïn terneerden uit Vught naar Rilland kwam. Hg noemt een aantal geval len van mishandeling en geeft de namen van vflf bewakers, die een vastgebonden geïnter neerde mishandelden. Ook noemt hg tenslotte een geval van een bewaker die sigaret ten en voedsel aannam, dat hem door de echtgenote van een geïnterneerde werd ver strekt om aan die geïnter neerde te geven. De sigaretten en 't voedsel bereikten hun be stemming niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5