sahatocen NIEUWS UIT ZEELAND Minister Witteman speelde simultaan je Nieuws in een Noiedop Brief met 40.000 zoekgeraakt. WALCHEREN Ir. A. C. van Amerom gaat heen. EERSTE KAMER De heer Hommes mag achter het „IJzeren Gor dijn" kijken. Begroting van Binnenlandse zaken goedgekeurd. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Witteman is onge twijfeld een van de handigste en meest slagvaardige deba- teurs, die het tegenwoordige kabinet telt. Onverstoorbaar en quasi-deemoedig laat hij stromen van critlek over zich heen gaan en als hij zelf aan het woord komt, kan men er steevast op rekenen, dat hy begint met zijn geachte tegen standers ln het debat alle ge lijk te geven, dat zg zich maar kunnen wensen. „Maar volgt er dan en daarop voert hg vluchtig even alle argu menten aan, die hij tot dus verre achter de hand heeft gehouden, brengt legio gron- den-tot-verontschuldlglng te berde, alles ln een verbluffend Gepantserde smokkelauto geramd. Dinsdagavond om ongeveer kwart over elf werd een ge pantserde smokkelauto met een tweekoppige bemanning en een lading van 7 koeien, onder Moergestel geramd door een pantserwagen van de Koninklijke Marechaussee. De inzittenden van de smokkel auto konden worden gearres teerd. Ook do koeien vielen in politiehanden. De smokkel waren, die Moergestel nader de in de richting België, had slechts een smal kijkgat in de zware bepantsering aan de voorzyde. De wagen was echter na de botsing dusdanig ontwricht dat het de* inzittenden niet gedukte er uit te ontkomen. Bezoldigingsbesluit wordt herzien. Binnen enige weken is de aangekondigde herziening van het bezoldigingsbesluit bur gerlijke rijksambtenaren 1934 te verwachten, waarbij dit be sluit tot 1 Juli 1947 volledig is bijgewerkt. Daarnaast ls een technische herziening van het bezoldi gingsbesluit met kracht ter hand genomen, welke beoogt de eventueel onjuiste verhou dingen, die zich ten aanzien van bepaalde groepen van het overheidspersoneel mochten voordoen, te corrigeren. Zes maanden voor mr. v. d. Deure. De rechtbank te Arnhem deed Dinsdagmorgen uitspraak in de zaak tegen dé bekende Bennekomse advocaat en oud voorzitter van de N.C.R.V., mr. A. v. d. Deure, tegen wie 14 dagen geleden een iaar gevan genisstraf was geëi9t, omdat hg 320.000 van zijn vermo gen op het aangifte-biljet van de Vermogen saamvasbelasting had verzwegen. De rechtbank veroordeelde mr. v. d. Deure tot zes maan den gevangenisstraf met af- irek van voorarrest. (Ingezonden mededeling) Wel niet siek maar xo lusteloos Ge behoeft juist geen ziek bed gehad te hebben om U slap en lusteloos te voelen. Juist na tijden van spanning, óók van tekort aan lichame lijk en geestelijk voedsel, zijn.' die verschijnselen aan de orde van den dag. Neem een tijdje Sanatogcn. Dit zenuwster kend voedsel brengt Uw zenuwgestel weer op peil en ge komt ook lichamelijk weer op krachten. Ingezonden mededeling) ■geNHOEST \CJ\ Q Siroop U fêa Vö CiUl£fTUi tempo en met een voortva rendheid, die zelfs het meest welbespraakte kamerlid ver baasd doet staan. In totaal zeven sprekers hadden ditmaal ophelderingen van hem verzocht, maar de minister bleek er niet in het minst door geïmpoheerd. Met vriendelgke gebaren wuifde hg de bezwaren weg, wees naar wat ln voorbereiding is en wat aan de overzijde van het Bin nenhof bg de behandeling van deze begroting al was ge zegd, vond het minder raad zaam op dit punt en dat punt op dit ogenblik nader in te gaan, enzovoorts. De voorgestelde voorziening gemeentefinanciën brengt op verschillende punten wel ver betering: de minister liet niet na daarop te wgzen. Er komt wat meer armslag en er wordt zelfs naar gestreefd by het vaststellen van de uitkerings som aan de gemeenten voor- namelgk naar objectieve nor men te werk te gaan. De, ge meenten zullen „tot op zekere hoogte" vrg zgn óm met de opbrengst van de vermakelgk- heidsbelasting te doen wat ze willen, bgv. die te besteden voor cultureel werk. Overigens: de autonomie is een hoog goed, maar geen sleutel die past op alle staats rechtelijke verhoudingen, al dus de minister. Dat geldt bgv. voor centrale electrici- teitsvoorzieningem De tech niek stelt daaraan haar bij zondere eisen.' KLACHTEN VAN MINISTERS. Er was geklaagd over het grote aantal circulaires, dat van het departement uitgaat. En een scheidende burgemees ter had in een interview ver klaard, dat er tegenwoordig een ambtenarenregering ach ter een gzeren scherm in Den Haag zit en dat er helemaal geen aardigheid meer aan is. De heer J. Hommes (A.R.) had een en ander gememo reerd. Welnu, dc minister bleek ook niet van te veel cir culaires te houden. Maar hij kan er niets aan doen, dat de burgemeesters er zo vaak om vragen* En liet ijzerèn gor- dgn mag de heer Hommes ge rust ko.men opschuiven; dat zal hem wel meevallen. Ver der is de minister juist erg blij, dat hg zulke deskundige ambtenaren heeft en wat, de aardigheid van het burge meestersambt betreft: derge lijke ambten worden nu een maal niet voor de aardigheid ingesteld. Ook dat van minis ter trouwens niet! Enkele feitelgkheden willen we nog noemen: de salaris commissie ad hoc, die een technische herziening van de ambtenarensalarissen en van de gemeentelgke klassificatie voorbereidt, zal binenkort met haar werk gereed komen. De ergste onbillgkheden zullen daardoor worden weggeno men, maar voor al te hoog gespannen verwachtingen moest de minister toch wel even waarschuwen. De herzie ning zal in ieder geval terug werkende kracht hebben tot 1 Januari 1948. Ook de wederin stelling van het georganiseerd overleg in ambtenaarszaken zal eerlang haar beslag krij gen. De minister verwacht spoedig het rapport van de commissie-Sassen over de filmkeuring. PARTIJTJE SCHAAK. Al by al een vlotte middag: tot nut en vermaak. De mi nister was begonnen met te zeggen, dat hij zich een si- muitaan-speler voelde aan verschillende borden en dat de Kamerleden zelf maar moesten uitmaken of het re sultaat winst, remise óf ver lies was. In schaaktermen zou men wellicht kunnen zeggen, dat hy er af en toe een „vlug gertje" van maakte,, maar de Kamer bleek toch niet onte vreden: er werd tenminste niet gerepliceerd. De minister zag zijn begro ting z.h.s. aangenomen en ve le Kamerleden kwamen hem na afloop harteiyk te hand schudden. Bonbon inplaats van dirigeerstok. Toen men de Engel se dirigent Sir Thomas Beecham bg zgn aan komst in de Verenigde Stoten vroeg of er, naar zijn mening, op 't ogen blik grote toondichters in Europa leefdén, ant woordde hg: nergens op de wereld wordt iets van belang gecompo neerd, want er is nie mand, die daarvan enig begrip heeft. Toen Beecham hoor de, dat een week gele den de 8-iarige Italiaan Ferrucio Burco in de Verenigde Staten was aangekomen om Ameri kaanse orkesten te di rigeren viel hij uit: „Laat 'men de jongen liever naar een speel tuin laten gaan en een bonbon geven. Ik heb eens een Orang Oetan gezien, die piano kon spelen." H. M. de Koningin heeft in Den Haag een concert bgge- woond van „Die Haghe- sanhers" en het Palestrina- koor. Door gasvergiftiging is een 43-jarige vrouw te Tilburg om het leven gekomen. Vrijdag zal de Ned. Sein- toestellenfabriek te Hilversum haar dertigjarig bestaan vie ren. Tot hoofd van de agrari sche afdeling van de Jaarbeurs is benoemd ir. G. Goemans, in specteur van Landbouwherstel in Overijssel, Drente en Fries land. Ex-koning Michael van Roemenië zal zich met een gevolg van tien personen naar de Ver. Staten begeven. De V. S. hebben hiervoor dc nodige visa verstrekt. NIEUWE BONNEN Geldig van 29 Februari tot en met 13 Maart. BONKAARTEN KA, KB, KC, 802. Melk: 211 Melk 4 liter, 213 Melk 7 liter. Vlees: 216 Vlees 100 gram, 217 Vlees 300 gram. Boter: 218, 219 Boter 250 gr. boter of margarine of 200 gram vet. Brood: 234 Algemeen 1600 gr., 235 Algemeen 200 gr.. 223 Reserve 800 gr., 226 Reserve 400 gr. (al les geldig tot en met 6 Maarta.s.) 236 Alge meen 400 gr. brood of 1 rantsoen puddingpoe der, vermicelli e.d. (gel dig tot en met 13 Maart Kaas: 230 Algemeen 150 gr. kaas of 187gr. Korstloze kaas. Koffie en Thee: 237 Alge meen 125 gr. Koffie, 239 Algemeen 50 gr. Thee. Sinaasappelen: 238 Algemeen 500 gr. Sinaasappelen voorinlevering) Citroenen: 224, 227 Reserve 125 gram Citroenen (voorinlevering). BONKAARTEN KD, KE 802. Melk: 713 Melk 12 liter. Vlees: 716. 717 Vlees 100 gr. Boter: 718 Boter 250 gram Boter of Margarine of 200 gram vet. 719 Boter 125 gram Boter of Mar garine of 100 gr. vet. Brood: 734 Algemeen 400 gr., 735 Algemeen 200 gr., 723 Reserve 400 gr. (al les geldig tot en met 6 Maart a.s.), 736 Alge meen 400 gr. brood of 1 rantsoen puddingpoeder, vermicelli, e.d. (geldig tot en met 13 Maart a.s.) Kaas: 724 Reserve 100 gram Kaas of 125 gr. korstlo ze, Kaas. Citroenen: 737 Algemeen 125 gr. Citroenen (voorinle vering). Sinaasappelen: 738 Algemeen 1 kg. Sinaasappelen (voor- inlevering). BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, MF, MG, 3IH 802 (bijz. arbeid, a.s, moeders en zieken). Brood: 1073 Brood 800 gr. Boter enz.: 1078 Boter 250 gr. Eoter of Margarine of 200 gr. vet; 1072 Mar garine 250 gr. Boter of Margarine of 200 gram vet. Kaas: 1074 Kaas 200 gr. Kaas of 250 gr. ^orstloze Kaas. Eieren: 1079 Eieren 5 eieren. Melk: 1077 Melk 5 liter. Mees: 1071 Vlees 300 gr., 1076 Vlees 200 gr. De Sinaasapplen- én Ci troenenbonnen moeten vóór 6 Maart bij een fruithande laar zgn ingeleverd. VOLGEND JAAR MEER KOLEN Van de zijde van het Rjjks- kolenbureau en het C.D.K. acht men vrijgave der huls brandkolen theoretisch moge lijk, aldus de Volkskrant. Dat desondanks toch medio Maart weer zal worden begon nen met het uitreiken van nieuwe brandstoffenkaarten aan de gezinnen, vloeit voort uit de onzekerheid betreffende de tenuitvoerlegging van het plan-Marshall. Niet slechts de productie der eigen mgnen, doch ook de import uit Amerika en Duits land, welke in dollars of pon den moet worden betaald, is noodzakelijk om in de totale minimum-behoefte te voor zien. Wanneer echter de huidige nationale kolenproductie het zelfde beeld blijft vertonen, en voor het tweede kwartaal en het daarop volgende halfjaar op enigerlei wijze door buiten landse hulp de deviezennood kan worden gelenigd, mag in elk geval worden verwacht, dat het rantsoen huisbrandko len in het volgende stooksei- zoen 15 16 eenheden zal be dragen. Marktberichten. Coöp. Velllngsverenlglng '„Walcheren" W.A. Groenten: Andijvie 4058; Boere kool 4149; Rode kool 1518; Savoye kool 1223; Witte kool 3; Spruiten 33 76: Peen n 12—16; Uien 27 —32; Witlof 18—48: Koolra pen 510; Kroten 8, alles per kg en per bos. WAS BESTEMD VOOR DE COöP. BOERENLEENBANK TE YERSEKE. Bij de Utrechtse Coöpera tieve Raiffeisenbank te Utereht is men tot de ont stellende ontdekking geko men, dat eenaangetekende brief, die 40 biljetten van 1000 bevatte, is zoekge raakt. Reeds een half uur, nadat de brief aan het spoor wegpostkantoor was afgege ven, werd de vermissing be merkt. De brief was op de gebruikelgke wgze door Twee bankbeambten per auto naar het postkantoor gebracht en daar afgegeven. Een post ambtenaar heeft 't stuk aan genomen, gewogen, ingeschre ven in het register en er 'n regu voor afgegeven. Men moet daarom wel aan nemen, dat de diefstal in het spoorwegpostkantoor te Utrecht is gepleegd. Een grondig onderzoek werd in gesteld en verscheidene em- ployé's zijn aan een verhoor onderworpen, maar enig spoor van de vermiste 40.000 is tot nog toe niet gevonden. Door de Raiffeisenbank is een hoge beloning uitgeloofd voor degene, die aanwgzingen kan geven, welke tot opspo ring van het vermiste bedrag leiden. Bij informatie vernamen wij van de kassier der Coö peratieve Boerenleenbank te Yerseke, dat deze bank regel matig geldzendingen wisselt met de Raiffeisenbank te Utrecht. Daarbg deden zich nimmer onregelmatigheden voor, totdat enlfele weken geleden de brief met 40.000 werd vermist. Men neemt aan, dat de diefstal te Utrecht heeft plaats gehad en er is dus te Yerseke geen onderzoek ingesteld. Zendin gen als de onderhavige zijn steeds tegen diefstal verze kerd. De tandarts-affaire te Terneuzen Vorige week werd, zoals wij reeds meldden, de tand arts S. te Terneuzen door de Tuchtrechter voor de prijzen veroordeeld tot een boete van 1600. Bovendien zou zijn assistente in verband met door haar afgelegde verkla ringen meineed ten laste wor den gelegd omdat zg een ver klaring aflegde, die geheel in strijd was met de verklaring van de getuige Mej. de M. te Sas van Gent. Wij vernemen nu, dat door de verdediger van de heer S., mr. Tichelman, bij de officier van justitie te Middelburg 'n klacht op vermoeden van meineed is ingediend tegen mej. de M. Er zijn nu dus over en weer vermoedens van meineed uitgesproken. Ook is de heer S. in beroep gegaan tegen het tegen hem uitge sproken vonnis. Bijzondere Politierechter 2000 voor eierensmokkel. Door de bijzondere politie rechter te ^liddelburg werden veroordeeld: C. L., te Krabbendijke. Hij had jeugdige werknemers een hoger loon uitbetaald dan door het College van Rgksbemidde- laars was vastgesteld, 300 boete of 6 m. hechtenis. J. J. S„ te Aerdenhout, had arbeiders te Kattendijke een te hoog weekloon uitbetaald. Boete 250 of 50 dagen. Op 20 Januari j.l. werd aan de grens te Clinge een vracht auto gèladen met 32400 kip peneieren en 14400. eenden eieren aangehouden. De* papie ren, die het vervoer moesten dekken, waren onjuist. Het bleek dat verschillende par tgen werden vervoerd op een bewijs dat slechts voor één vervoer geldig was. G. A. P., te Clinge, werd hiervoor ver oordeeld tot 2000 boete of 6 maanden en 1 maand met af trek voorarrest, verbeurd ver klaring der eieren, teruggave inbeslaggenomen auto. De tweede verdachte in deze zaak. F., te Beveren, kreeg 2 weken gevangenisstraf. Kerknieuws GEREF. KERKEN NAAR ART. 31 K.O. Beroepen te Middelburg H. J. de Vries, cand. te Zuidhorn. ONTHEFFING ALS RESERVE-VELDPREDIKER. Aan ds. H Veldkamp, Gere formeerd predikant te Mid delburg, is ontheffing ver leend uit de functie van re- serve-legerpredikant. Amsterdam herdacht Februari-staking. Ongeveer 20.000 Amster dammers waren gistermiddag op het Waterlooplein te Am sterdam samengestroomd om de plechtige herdenking van de Februaristaking bg te wo nen. Na de plechtige koraalmu- ziek, besteeg de burgemeester van Amsterdam, mr. Am. J. d'Ailly, het spreekgestoelte voor een herdenkingsrede. Talrgke vooraanstaande per sonen uit het voormalige ver zet, vele gemeenteraadsleden en het gehele college van B. en W. woonden de plechtig heid by. Radiozender voor Zeeland. ZENDER EN ZENDMASTEN NABIJ 's-HEER HENDRIKSKINDEREN. Naar wjj vernemen ls het Staatsbedrijf van de P. t. t. thans bezig tie plannen voor een frequen- tiegemoduleerde omroep^ - zender in Zeeland nader uit te werken. Wy maak ten reeds melding van deze plannen. Zoals men weet zijn de beide middengolven van de Nederlandse radio-zenders niet in staat het gehele land afdoende te bestrijken in die zin, dat een ongestoorde ont vangst verzekerd is. Men moet nu op verschillende Elaatsen hulpzenders in ge- ruik nemen. Eén van deze zenders zal in Zeeland ge plaatst worden. De P. T. T. heeft' daarvoor het oog gevestigd op een terrein aan de rijksweg na bij 's-Heer Hendrikskinderen. Op dat terrein zullen twee radiomasten van circa 100 meter hoogte worden opge richt en er komt een eenvou dig zendgebouw bij met wo ning. Voor storing van de radio-ontvangst in de omge ving behoeft niet gevreesd te worden. De zender zal on geveer overéénkomen met die welke thansreeds te Lopik- Jaarsveld staat. Vier weken voor clandestien slachten. J. A. v. d S., melkhande laar te Zierikzee, die onlangs door de Arrondissements rechtbank werd vrijgesproken verdacht van veediefstal, is door de Bijzondere Politie rechter te Zierikzee wegens het frauduleus slachten van een rund, veroordeeld tot 4 weken gevangenisstraf. Ongeval op „De Schelde". Woensdag vonden enige ar beiders op de „Schelde" op het dek van een boot een man voorover liggen, die blgkbaar een val had gemaakt. Hg moest naar het St. Joseph Ziekenhuis worden overge bracht. De toestand van het slacht offer, D. R. uit Goes, is niet levensgevaarlijk. De juiste toedracht van het ongeval is nog niet bekend. BEZWAREN TEGEN INPOLDERING SLOE. Op Vrijdag 27 Febr. om 3.30 n.m. zal in het gebouw van de c.J.M.V. in de- Singelstraat te Middelburg gelegenheid zijn om de bezwaren tegen de inpoldering van het Sloe,-die zijn ingediend, mondeling toe te lichten,. t.o.v. een commis sie van G. S., bestaande uit de heren c. Hamelinck en c. Phi- lipse. Als deskundige zal aan wezig zijn de hoofdir.-dir. van de Rijkswaterstaat dir. Zee land ir. Heyblom. •Stationschef kramer bluft. De heer T. Kramer, stations chef te Krabbenagke, heeft voor de benoeming naar Ba- rendrecht bedankt. Verkeersconfereniie op komst. Op Woensdag 17 Maart zal o.l.v. de Commissaris der Ko ningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, in de confrere- zaal van hat Schuttershof te Middelburg, een verkeers- conferentie worden gehouden, waartoe alle bij het verkeer betrokken groepen zijn uitge nodigd Proeftocht van de „Arcturus". Het nieuwe stoomloodsvaar- tuig „Arcturus", dat Vrijdag van Rotterdam naar Vlissin- gen komt, heeft deze week reeds een proeftocht gemaakt. Schout-bij-Nacht D. C. M. Hetterschij, inspecteur-gene raal van het loodswezen, die zich aan boord bevond als voorzitter van de proeftocht commissie, wijdde op de laat ste dag van de tocht wóórden van lof aan de bouwers (de Rotterdamse Droogdok-mij.) en prees de prettige wijze van samenwerking. Het zusterschip „Markab" zal over enige maanden ge reed zijn. A. Locikefeer geen Kamercandidaat. Het lid van Gedep. Staten van Zeeland, de heer A. Loc kef eer te Hulst, heeft beslo ten geen Kamercandidatuur te aanvaarden voor de K.V.P., aangezien het lidmaatschap van de Kamer onverenigbaar is met de functie van Gedepu teerde. Geen derde programma bij radio-distributie. Naar wij vernemen zullen de aangeslotenen by de Rijks Radio Distributie in Zeeland, het district Breda voorlopig nog geen derde lijnaansluitmg (buitenlandse zenders) kunnen krijgen, als gevolg van het ge brek aan kabel- en ander ma teriaal. De P.T.T.-dienst heeft het beschikbare materiaal thans dringend nodig voor uitbreiding van de netten en om alle abbonnés ln ieder ge val het genot, van twee pro gramma's te schenken. In Middelburg waren op 1 Januari ,jl. 1774 aansluitin- Ten, terwijl op de achtlgst nog '23 namen prijkten. Alle inwo ners, die in de jaren 1944 en 1945 om aansluitingen vér- zochten, kunnen echter" thans naar de radio luisteren. Het district Breda, waaron der Zeeland valt, bestaat uit 61 distributiekringen, waarvan de netten voor drievierde deel ronduit slecht te noemen zgn. In Roosendaal zijn nog steeds vele abonnés, die maar één programma ontvangen. In het gehele district wachten nog steeds 2788 gezinnen op aansluiting. 174 hiervan dien den hun aanvraag in 1944 in, 1212 in 1945, i860 in 1946 en 1542 in 1947. Middelburg ,,'t Zand" feesl op eigen gelegenheid. De buurtvereniging 't Zand heeft besloten onafhankelijk van de vereniging „Uit het VolkVoor het Volk" te Mid delburg de feesten ter. gelegen heid van het 50-jarig rege ringsjubileum van H. M. de Koning!n te vieren. Men zal zich niet door deze vereniging laten „overkoepelen". Dit werd medegedeeld door de voorzitter van. de buurtver eniging, de heer B. Jacobsen, in een feestelijke vergadering, die Dinsdagavond in de grote zaal van het Schuttershof te Middelburg werd gehouden. De vele aanwezigen betuigden door een luid applaus hun in stemming met dit besluit. Wanneer de buurtvereniging 't Zand zich onder de vleugels van „Uit het VolkVoor het Volk" zou scharen, zou men jaarlgks een contributie van 0.75 per lid moeten betalen, doch de kosten voor de feeste lijkheden zelf moeten betalen, hetgeen neerkomt op 15 h 20 per lid. De vereniging, die in Juli 1947 opgericht werd met 44 leden, bezit thans. 325 leden, die 1150 Zandbewoners vertegenwoordigen. Niettemin zou men in het bestuur van „Uit het VolkVoor het Volk" slechts één stem in het kapit tel hebben, evenals buurtver enigingen, die maar enige hon derden stadgenoten vertegen woordigen. De feestelijkheden op 't Zand zijn bepaald op Vrgdag 2 en Zaterdag 3 Juli. De eerste dag wordt een wedstrijd „Wie heeft de mooiste verlichte en onverlichte gevel gehouden 's avonds zal een muziekcorps een rondgang maken. De Za terdagmorgen begint met een reveille, gevolgd door kinder spelen. 's Middags staat een gecostumeerde optocht (met talrgke prg'zen) en een pop- penkastvertoning op het pro gramma. De dag zal worden besloten met een beschaafd openluchtcabaret. Cabaret besloot ook deze feestavond: Jimmy Spake met de Zuidwesters en andere oude bekenden vulden tot groot vermaak van de buurtbewo ners tot omstreeks midder nacht het toneel. Begroetingsavond II-14-R.1. Ter ere van de militairen van II-14-R.I. uit Middelburg en de Walcherse dorpen, werd gisteravond in het Schutters hof te Middelburg een feeste lijke welkomstavond gehou den, georganiseerd door de afd. Middelburg e.o. van de Band Nederland-ïndië. Er werden hartelijke toe spraken gehouden door de Commissaris der Koningin en de burgemeester van Mid delburg. In een volgende editie ko men wij op deze avopd nader terug. IJS IN DE VESTEN NOG NIET GOEDGEKEURD. Door Gemeentewerken van Middelburg is Woensdagmor gen het ijs in de vesten op zgn houdbaarheid beproefd, maar nog niet voldoende betrouw baar bevonden. Hier en daar werden zwakke plekken gecon stateerd. Er is dan ook nog geen goedkeuring gegeven aan schaatsenliefhebbers om daar ter plaatse de ijzers onder te •binden. Hedenmorgen zal op nieuw een keuring worden ge houden. De jeugd heeft echter op de vrije Woensdagmiddag reeds buiten de stad kunnen zwieren. Vlissingen Prof. Schermerhorn komt naar Vlissingen. Prof. W. Schermerhom zal op Dinsdag 9 Maart a.s. spre ken in een openbare vergade ring van de Partij van de Ar beid te Vlissingen. De verga dering wordt gehouden in het Concertgebouw. COLLECTE VOOR DE BRESKENSE VISSERS. Ten bate van de nagelaten betrekkingen van de Bresken- se vissers, die bij de uitoefe ning van hun beroep het le ven hebben verloren, werd er tijdens de voetbalwedstrijd VlissingenBleyerheide een' collecte gehouden, die 289.70% opbracht. Van de KUNST Muziek Liederavond in grote stijl. BRITTEN EN PEARS VOOR DE Z.V.U. Een van de zeldzame won- deren, welke men af en toe nog wel eens tegenkomt op déze overigens zo nuchtere wereld, zijn toondichters en minstrelen van grootse allure. Nog zeldzamer is het, wanneer men een componist van meer dan gewone hoedanigheden sa men ziet-werken mèt een zan ger van uitzonderlgke talen ten. Een dier zeldzame verschy- ningen is b.v. het duo Francis PoulencPierre Bemac, doch ook Benjamin BrittenPeter Pears. Is er wel een idealer combinatie mogelijk dan een liederencomponist en een liè- derenzanger, die elkaar vol komen begrijpen? Diegenen, die Woensdagavond in de Mid delburgse concert- en gehoor zaal de twéé Engelse kunste naar hebben gehoord, zullen moeilijk twee mensen kunnen aanwijzen, wier samenwerking een zo schoon geheel oplevert als de hunne. Toen Benjamin Britten zijn „Seven Sonnets of Michel An- gelo" schreef, moet hij wel steeds aan de mogelijkheden van Pear's stem hebben ge dacht. Hoe had hg anders een dergelgk „belcanto" kunnen schrijven. De juiste realisering van het neergeschreven noten beeld was immers verzekerd! Een zanger met een volmaakt geluid en een volkomen tech niek als Peter Pears moet een componist wel inspireren tot het schrijven van schone liederen. Deze Michel Angelo- sonetten zijn dan ook composi ties van grote betekenis. Op Italiaanse tekst is een rijke melodie geschreven met een begeleiding, die zeer sugges tief is en zich uitstekend bg de tekst aanpast. Britten is een kunstenaar met een uitermate groot ge voel voor stg'L In het kunst lied betekent zgn muzielc evenveel (of meer) als de tekst, in de volkslied-bewer kingen voorziet hg de melodie slechts van enkele accoorden. Toch bereikt hg hier met een minimum aan middelen een maximum aan expressiviteit. De begeleiding van Britten was uitnemend, zonder smake loze virtuositeit, doch knap en degelijk werk. Het was misschien jammer, dat in het programma waarin Brittens liederen en bewerkingen zich wonder goed aan ■«sloten bg de muziek uit de „Golden Age of Purcell" „op verzoek" Schubert was in gevoegd. Niet d£«t wij bezwaar hebben tegen Schubert. Inte gendeel. £)och de Duitse ro mantiek paste niet bg deze ty pisch Engelse muziek. In elk geval is deze Z.V.U.- avond toch een gebeurtenis van de hoogste orde geworden. Een avond zoals er helaas te weinig zgn! Aan het slot van het con cert werden beide artisten herhaaldelgk teruggeroepen en toegiften bleven dan ook niet uit. Met de laatste toegift, een volksliedje uit Kentucky, gaf Pears een juweeltje van ver- fgnde zangkunst. Britten en Pears werden Hollandse tulpen en gladiolen aangeboden. de K. Als Directeur Streekbureau Met ingang van I Mei a.s, zal ir. A. C. van Amerom, directeur van het Streekbu reau West-Zeeuwsch-Vlaaode- rén van de Wederopbouw to Oostbhrg, deze dienst verla ten. Naar wij vernemen ls ir. van Amerom benoemd tot Directeur van de N.V. „Pa- negro", de bouwonderneming, die reeds vele werken in West-Zeeuwsch-Vlaanderen heeft uitgevoerd en. nog di verse werken in uitvoering heeft. afdeling reparatiewerkplaats van „De Schelde" werd aan de V.C. Vlissingen voor dit doel nog 7.30 beschikbaar gesteld, zodat het eindbedrag 297.00% bedraagt. Zoutelande DE SCHOOL JUBILEERT. Vrgdag vierde de School met de Bijbel te Zoutelande haar 30-jarig bestaan. 's Middags vierden dc school kinderen feest in de Noodkerk. Voordrachten, samenzang en tractaties wisselden elkaar af terwgl tenslotte twee mooie films werden vertoond. 's Avonds waren, ondanks de koude, vele ouders, oud leerlingen en genodigden in de Noodkerk samengekomen om dit feit feesteiyk te herdenken. Sprekers waren ds. Oost hoek als voorzitter, terwijl de oprichter van de school ds. G. de .Wjjk uit Smilde overgeko men was en op smakelijke wg ze een en ander vertelde over de stichting van de school. Verschillende felicitaties werden overgebracht o.a. door beide scholen van Biggekerke en door burgemeester D. Kod de. Ook het personeel der school leverde ieder een bij drage. Na de pauze werd dc film „Quo Vadis" vertoond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2