Politieman was te ijverig NIEUWS UIT ZEELAND Nieuws in een Notedop Toch Nederlands Limaiark in E<rvnte? Receptie van Jhr. mr. A. F. C. de CasembrooL Zilveren Achilles; vierde feest Concours-Hipp'qne te Middelburg. WSWE LOODSBOOT VOOR VLISSINGEN. WALCHEREN Souburg b'ijft zich verder ontwikkelen. BIJZONDER GERECHTSHOF Hij nam deel aan huiszoekingen. Het Bijzonder Gerechtshof te Middelburg; heeft Vrijdag- morgen opnieuw de zaak te gen de 32-jarige J. Korstan- je uit Sint Jansteen behan deld. Destijds is deze zaak Seschorat en voor nader on- crzoek naar de Raadsheer- Commissaris verwezen. Korstanje zou in bezet tingstijd als opperwachtmees ter der Marechaussee deelge nomen hebben aan huiszoe kingen te Zuiddorpe, Hontc- nisse en Zaamslag en aan. 'n razzia, op onder dullcers te Stoppeldijk. De procureur-fiscaal acht te het ten lafete .gelegde ten dele bewezen en vorderde 'n gevangenisstraf van ,4 jaar met aftrek en ontzetting uit de kiesrechten voor 20 jaar. Er werden tien getuigen h charge gehoord, die na dere bijzonderheden gaven over .de huiszoekingen en de razzia. Langdurig werd ge discussieerd over de arresta tie van zekere onderduiker Vonk. Verdachte beschuldigde in heftige bewoordingen de adjudant van de Rijkspolitie Den Hooglander, die als ge tuige werd gehoord, dat deze de leiding bij de betreffende huiszoeking had gehad en de onderduiker had ontdekt. De landbouwer van de Ree uit Zaamslag bleef bH zijn verklaring, dat verdachte, toen hij hem by een huiszoe king had gearresteerd, zou hebben gezegd: „Weet je wel dat wij het recht hebben je kapot te schieten." NIET PRO-DUITS. Korstanje bezwoer bjj hoog «n. laag, dat hij niet pro- Duits is geweest, doch er was destijds een rapport over hem ingediend, waarin ver meld stood, dat hij door ge drag en daden blijk heeft ge geven een goed nationaal-so- dahst te zijn. De verdedigster, mr. A. Bolle, had de overtuiging, dat Den Hooglander by het getuigenverhoor niet de volle Waarheid had gesproken. Zij geloofde, dat de hele beschul diging gebaseerd is op ach terdocht en vooroordeel en vroeg een objectieve be rechting. t.w. onmiddellijke invrijheidstelling. Korstanje heeft reeds 40 maanden ge zeten. In de ochtendzitting ston den tevens terecht G. Tal boom uit Zuiddorpe, die dienst heeft gedaan bij het Polizci FrciwiJligen Bataillon „Ne derland" en tegen wie 5 laar met aftrek werd geëist en J. F. Eggel uit Middelburg, die als hulplandwachter patrouil les liep en persoonsbewijzen controleerde (eis: 6 jaar met aftrek en levenslange ont zetting uit de rechten). 10 JAAR GEëST. In de middagziting van 't Bflzonder Gerechtshof te Mid delburg werd de zaak tegen A. D. H. Broeksma, die on langs uitgesteld was In ver band met het ontbreken van een getuige, behandeld. Broeksma, eeft 43-1arige electricien uit Middelburg, werd er van beschuldigd als FREDERIC LAMOND De Schotse pianist Frederic Lamond ls op tachtigjarige leeftijd overleden. .Hy ,was een leerling van Franz Liszt. Lamond was vooral zeer be kend als Beethoven-vertolker. In 1893 maakte hij naam door een Brahms-concert te Leip zig, dat een ontzaglijk succes had. Verscheidene jaren reisde hij de gehele wereld rond voor het geven van recitals. Na de eerste wereldoorlog vestigde htf,zlch te Berlijn, waar h(j tot 1937 verblijf hield. Lamond heeft ook eenmaal een cursus gegeven aan het koninklijk conservatorium voor muziek In defl Haag. Amerika helpt Nederland. De „Noordam" is Vrijdag van New-York vertrokken met een lading van 34.000 pond relief goederen, door de - „Uni ted Service to Holland" bij Amerikaanse gezinnen, orga nisaties en instellingen in 18 staten opgehaald. De gehele lading is een geschenk van meer dan 70 Amerikaanse ge meenten ter verdeling in meer dan 100 gemeenten Tn Neder land. landwachier in Lunteren per soonsbewijzen te- hebben ge controleerd'. In 1944 zou nij te Ermelo zekere bakker B. de Vette hebben aangehouden en. toen deze aan zyn bewa king was ontsnapt en cle vlucht had genomen, met 'n karabijn in de richting van de vluchteling hebben ge scholen. Verdachte ontkende hierbij aanwezig te zijn ge weest. Hij had geassisteerd bij huiszoekingen naar ra dio's cn een onderduiker. De procureur-fiscaal was van mening, dat verdachte inderdaad op De Vette heeft geschoten. Hb eiste een ge vangenisstraf van 10 jaar met aftrek en ontzetting uit de kiesrechten voor het le ven. Mr. F. W. Adriaanse, ver dediger van Broeksma, oor deelde. dat er voldoende re den voor bestaat om aan de schuld van ziin cliënt, wat betreft de schietpartij te Er melo te twijfelen. hardvochtig. i Jaar met aftrek werd fevorderd tegen J. J. Scher- ein uit Breskens. die dienst heeft gedaan bi? de O.T. en als „Lagerführer" meisjes bij hun werk heeft op - .gd er*: slecht heeft behandeld. M. Gravers, een 25-jarige bank werker uit Souburg, was toe getreden tot net Polizei Frei- willigen Bataillon „Neder land en hoorde deswege 3 Va jaar met aftrek tegen zich eisen. 'uitspraken J. Korstanje te St. Jan-, steen, vrijspraak op één punt fvan de tenlastelegging na, 3 jaar gevangenisstraf sedert 31 Oct. 1944 ontzetting rech ten voor 10 jaar: A. D. H. Broeksma te Middelburg, 'i jaar met aftrek sedert 16 April 1945, ontzetting rech ten voor het leven; gedeelte lijke vrijspraak: J. F. Eggei te Middelburg. 5 jaar, mei aftrek sedert 6 Mei 1945. ont zetting rechten voor het le ven: G. Talboom te Zuiddor pe. 3*2 jaar met aftrek se dert 5 Nov. 1945; J. J. Scher- beyn te Breskens. 3 jaar met aftrek: M Gravers te Sou burg, 3 jaar met aftrek se dert 5 Nov. 1945. Ook de fiscus Volgens het onder Sow- jet contröle staande Berlijnse radiostation wonen 300.000 in woners van het Ruhrgebled nog in kelders en schuilkel ders. De Franse film „Le dl able au corps" is te Berlijn door de Amerikanen wegens „onzede lijkheid" verboden. Bij een departementale tussentijdse verkiezing te Ver- sailes is 'n Gaullistische can- didaat met een kleine meer derheid op zijn communistische tegenstander gekozen. Het ministerie van land bouw. visserij en voedselvoor ziening deelt mede, dat het niet in het voornemen ligt het rant.soeneringspcrcentage en' of de prfls van gedistilleerd te wijzigen. leeft mee...— Verscheidene Breda- naars keerden na 2 Vt jaar in Indi£ als stoot troepen hun leven op het spel gezet te hebben, met het m.s. „Zttidcr- kruis" terug. Zij werden hartelijk verwelkomd. Elk huis was versierd, de vlaggen hingen uit en er heerste een echte feeststemming. Ook de fiscus, die eeu overigens steeds loffe lijke voortvarendheid ht bh' hPt der belastinggelden, deed mee. Blijkbaar kon de aangelegenheid geen dag uitstel meer dulden. Een der stoottroepers was ternauwernood thuis of de deurwaarder kwam de feestvierende familie verblijden met een dwangbevelDe stoottroeper had nl. nog een kleine belasting schuld. BABY VERBRAND. By een korte, felle brand in de achterbouw van een ca fé aan de Regentesselaan m Den Haag is een baby van drie maanden, Johnny Fancé, in zijn wiegje verbrand. L)c moeder had het kind even Le voren verlaten om in het ca fé te gaan helpen. De brand is ontstaan doordat een bran dende kachel te dicht bjj een betingelde en behangen muur stond. Verschillende reddings oogingen mislukten door de hitte der vlammen en een verstikkende rook. De rechtbank te Cairo heeft thans uitspraak gedaan tn het „Lunaparkproces tegen de impressario Ali Hassan we gens het niet nakomen van contractuele verplichtingen. Ali Hassan daarentegen had beslag laten leggen op de lu naparkinstallaties en eist van de Nederlandse exploitanten schadevergoeding. De rechtbank heeft thans beslist, dat het contract tus sen de Nederlanders en Ali Hassan is verbroken en dat geen van de partijen schade vergoeding zal kunnen eisen Het grootste deel van de Nederlandse lunaparkexploi tant en zal nu zijn materiaal van het terrein van All Has san aan de Nljl weghalen. Men hoopt nu spoedig in Cai ro op een ander terrein onder leiding van een andero Im- Cressarlo een nieuw lunapark openen, temU het zo als wii reeds melden in de bedoeling ligt in 1949 een lunapark In te richten by cle Wereldtentoonstelling to Caï- Zaterdagavond heeft on de Hoog-Buurlose Heide bh' Apeldoorn een brand gewoel die een oppervlakte van 75 ha helde met vliegdennen ver woestte. Wa^rschijnlilk ls de brand moedwillig gesticht Ex-gevangenen huldigen hun bewakers. Het zal wel zelden zijn voorgekomen dat. oud gevangenen zo met hun bewaarders waren inge nomen, dat zjj deze gin gen huldigen. Zaterdag middag gebeurde dit in Arnhem, waar een twee honderd ex-gevangenen van het Arnhemse Huis van Bewaring uit alle delen van het land wa ren bijeengekomen om 29 bewaarders en be waarsters van dit huis, die hen tijdens de oorlog toen zij politieke gevan genen waren hadden ge holpen met het over brengen van berichten, levensmiddelen en bood schappen, hulde to be wijzen en dank te bren gen. Zij kregen behalve een oorkonde, een radio toestel of een geschenk onder couvert. Eerste bunkerschip in Vlissingen. KAPITEIN KKEEG FOTO VAN DE STAD. In de nacht van Zaterdag op Zondag kwam het 5200 ton metende Nederl. stoomschip „Noordwjjk" kapt. J. de Zuur loods Stroo. Van de reders firhardt en Dekkers uit Rot terdam, als eerste bunker schip bii de S.H.V. in de Bui tenhaven. Er werd onmiddellijk mei bunkeren begonnen, zodat hei schip in de loop van de Zon dagmorgen de reis naar de Spaanse haven Huelva kon vervolgen. Het nachtelijk uur belette aan de komst van dit hunker schip een min of meer feeste lijk karakter te geven, doch niettemin bood de directie van de S.H V. de kapitein een foto van Vlissingen aan Het is een verheugend feit, daf het nu toch mogelijk is geweest een bunkerschip de haven van Vlissingen te doen aanlopen, al is het noe niet zo ver, dat de overheid ieder willekeurig schip toe ^temming kan verlenen om in Vlissingen te hunkeren. Deze toestemming is n.I. afhanke lijk van de beschikbare kolen voorraad, welke nog maar klein is. Voor -de oorlog bunkerden tal van schepen in Vlissingen Herverkaveling Walcheren Van de band van ir. M. de Vink, directeur van de Pro vinciale Planologische Diens: te Middelburg, verscheen eer jroehure, getiteld: De herver Kaveling van Walcheren, toe- Iehting op de Herverkave- 'ingswet. Het boekje geeft wat de ti tel belooft: een verduldelij King van bovengenoemde be angrijke wet en een bescbrti- ving van de gang van zaker oy de herverkaveling. Het is 'ënvoudie geschreven en dus voor leder belanghebbend» gemakkelijk te begrijpen. Daardoor voorziet het zekei n een grote behoefte. Zierikzeese melkhandelaai vrijgesproken. De Arrondissements-Recht- oank te Middelburg heeft by vervroeging uitspraak ge- laan in de zaak tegen J. A v. d. S., 39 jaar, melkhande aar te Zlerikzee. verdachi van diefstal van vee uit de A'eide, tn welke zaak door. dc )ff. van Justitie 1 jaar en t' maanden gevangenisstraf was reëist. Thans werd de ver lachte vrijgesproken van het enlaste gelegde, met bevel tot onmiddellijke invrijheid stelling. Zaterdagmiddag hebben de nieuwe Commissaris der Ko ningin in de provincie Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en mevr. de Ca- sembrootvan der Feltz in de Concert- en Gehoorzaal gerecipieerd. De receptie was zeer druk bezocht. Uit alle delen van Zeeland kwamen de bezoekers en van 3 tot 5 uur bewoog zich een vrywel ononderbroken mensenstroom door de zalen. Voor de aanvang van de openbare receptie heeft de Commissaris der Koningin de Zeeuwse burgemeesters ont vangen. Betaling van D.U.W -arbeiders. Er is in Zeeland ernstig geklaagd door de vele D.U W.-arbeiders over de ontoerei kende hetaling bii verlet door onwerkbaar weer. Daarin komt nu enige verbetering De minister van Wederop bouw heeft namelijk benaald dat met ingang van 9 Fe bruari art. 11 sub le der „D UW.-loonregeling 1946" en art 10 sub le der „D U W fxainingsregeling 1946" als volgt moet worden gelezen- ..Wanneer en voor zolang door ongunstige weersgesteldheid fuitgezonderd sneeuw, vorst en de gevolgen daarvan)'niet kan worden gewerkt ont- vangt de werknemer 80 van het voor hen vastgesteide mrloon- per verletunr". Deze wifziging komt o.m hïeroD neer. dat met ingang van 9 Februari niet meer 70 maar 80 van het nur- 'oon voor verleturen wegens ongunstig weer aan de werk- nemer wordt vergoed. OORLOOGSMONUMENT TE BRESKENS. Dezer dagen is men begon nen met het plaatsen van een grafmonument te Breskens Dit omvat het aanbrengen van de fundamenten, waarnr apt monument komt te rusten Later zal het monument zei' worden geplaatst en wel on het massagraf op de nieuwe begraafplaats Op het mono ment zullen de namen van ie ruim 100 slachtoffers dei bevrijding worden gegraveerd die in het massagraf begraven 'iggen. Men hoopt het monument •mstreeks de -bevrijdingsdag (5 Mei) te kunnen onthullen De „Bruinisse 30" bij Schiermonnikoog in het ijs Het vissersvaartuig „Brui aisse 30". is Zaterdag by Schiermonnikoog in het ijs ilijven steken De hemnnnine bestaande uit de gebroeders lullet uit Bruinisse. trof mer n zeer benarde toestaan aan. laar zij sinds Zaterdag geen oroviand en brandstof aan «oord badfien. Men is lopen ie over het ijs naar Schier monnikoog gegaan, waar in hotel van der Werff bet mo- ment wordt argewacht, waar op de „Bruinisse 30" weei 'os zal komen en de toclji aaar Bruinisse voortgezet kan worden. Geen tuinbouwtentoon stelling in Oostburg. Door de Maatschappij tol Bevordering van Ooft- en Tuinbouw in Zeeuw ;ch-Vlaan leren ls besloten de geweste ijke tentoonstelling dit laar te Oost burg niet te laten door raan, omdat er door de gelijk- 'rjdig te houden feesten in ver band met het Regeringsjubi 'eum van H. M. de Koningin te veel risico aan verbonden is Ditmaal oefening van de lachspieren. De feestavond van de Mid delburgse gymnastiekvereni ging „Achilles", die Zaterdag avond ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum werd gegeven, heeft de honderden leden, introducè's en dona teurs verenigd in een massale oefening van de lachspieren. Het Roosendaals Toneel een goede bekende in Mid delburg verwekte name lijk stormen van hilariteit met een allerzotste klucht, uitstekend passend in het ka der van deze avond, die klonk als een klok. Bij de aanvang van het pro gramma werden achtereen volgens hartelijke huldigings woorden gericht aan het adres van de jubilerende directeur, de heer J. A. Bal en van de voorzitter, de heer K. de Vrieé. Hun echtgenoten wer den met bloemen verrast Dc heer Lous, voorzitter van het huldigingscomité dankte de leden, oud-leden en belang stellenden voor hun financiële bijdragen in de kosten van een nieuwe verenigingsvlag, vaantjes voor de signaalafde ling enz. Enkele „Achilles-mensen" lie ten vervolgens de geschiede nis van de vereniging in de afgelopen kwarteeuw in de- clamatievorm de revue passe ren, een' programmaonder deel, dat niet tevoren was aangekondigd, maar dat te recht aller instemming had. en dat besloten werd met het Bondslied. Alle aanwezigen zongen dit mee, dat het schalde. Hierna week. het doek voor „In 't gouden haantje", waar van de situaties, verwikkelin gen en misverstanden zo zot waren, dat men wel een ver bazende Izegrim moest zijn om het onbewogen te aan schouwen. Op plastische wijze toonden de leden van het Roosendaals Toneel, die zich voortreffelijk van hun taak kweten, tot welke zonderlinge Van Rijver. Middelburg en Vlietruiters Kruiningen. Naar wij vernemen, worden er ernstige pogingen in het werk gesteld om op 17 Mei a.s. (Tweede Pinksterdag) op het terrein achter de meelfa briek te Middelburg een groot concours hippique te houden Het voorlopige programma omvat een harddraverij, waarvoor voor een bedrag van 1000.— aan prijzen be schikbaar zal worden gesteld, een ringrijderij om de „Grote Pinksterprijs van Walcheren" waaraan door de beste rijders van Wa'cheren en Beveland zal worden deelgenomen., een springconcours, een wedstrijd tussen jeep en rennaard. een Tallev Hoo. alsmede een con cours van tuiguaarden en dressunmroeven met vier en achttallen. Het is de bedoeling om te komen-tot een groot jaartiïte concours, zoals ook andere steden, hiiv. Breda en 's Her togen hosch, reeds sedert jaren hebben. De voorbereiding bevind» zich in een vergevorderd sta dium en de kansen van sla gen zijn groot. Komt het tót een belan«r!1k 'anrMiks concours, dan zal he» belang der Zeeuwse paarden snort hiermede zeer zeket riin gediend^ De dames J. Anthonis.se O. Andriessc, N. Tiohem, Ch Tlchem en M. Suurland. alle te Scherpen isse, slaagden bi het te Breda gehouden examm van E.N S A.I.D. voor het di ploma lingerie. Try dag a.s. zal te Vlis singen arriveren de nieuwe loodsboot Arcturus, die b?- stemd is voor de dienst in de Scheldemond. De boot zou oorspronkelijk eind November gereed komen, maar het is iets later gewor den. Vrijdagmorgen zal de boot van de werf te Schiedam vertrekken, waar het schip, dat oorspronkelijk voor de Duitsers-als stoomtreller werd gebouwd, geheel voor zijn nieuwe bestemming geschikt is gemaakt. De Arcturus meet 800 ton, loopt 12 mfjl.per uur en biedt plaats aan 52 perso nen, onder' wie 24 loodsen. Het is een zeer modern schip geworden, dat van de nieuwste snufjes op het gebied van eiectrische bediening, ver lichting enz, is voorzien. Er ts ook ruimte voor een radarin stallatie aan boord. Jeugdhulpaciie voor geteisterde gebieden. In ons land bestaat een co mité Jeugdhntnactie voor de Geteisterde Gebieden, welke actie beoogt, naast de hulp verlening aan de getroffen gebieden, de jeugd op te hef fen uit de naoorlogse toe stand van bandeloosheid en negativisme, door haar de so ciale taak van naastenliefde en hulpvaardigheid by te orengen.- Het comité heeft een actie programma voor 1948 ont worpen, dat o.m. het volgen- ie inhoudt: de leerlingen van 1e scholen maken tekeningen op speciaal door het comité ter beschikking gestelde iriefkaarten en verkopen de ze in de familiekring voor de meestbiedende. De opbrengst wordt per klas geïnd en over- remaakt op de bankrekening Jan het comité. Teven9 kun nen de kaarten tentoongesteld .vorden, er kunnen bazars ge- nouden worden en collectes, enz. Middelburg Concert Middelburgs Mannenkoor. Vrijdagavond verscheen voor net eerst sinds jaren het Mid delburgse mannenkoor weer op het podium. Jarenlang nebben déze zangers met ge repeteerd en het is dan ook volkomen begrypelflk dat de resultaten van dit eerste con cert nog niet helemaal lüü waren. Niettemin is er een begin gemaakt en dit begin wekt goede verwachtingen. De resultaten, die onder lei ding van de heer Joh. Cars werden bereikt, zjjn voor een eerste uitvoering uitermate bevredigend. Een uitsiekcnde indruk maakten b.v. de werk jes van E. Wettig-Weissen- norn. Het Middelburgse mannen koor heeft met deze uitvoe ring een basis geschapen voor verdere arbeid. Het con cert was tevens een bewijs dat de mannenkoorzang niet. zoals wel wordt gezegd, ten dode is opgeschreven, doch integendeel een goede toe komst tegemoet gaat. Mis schien is net mogelqk in hei repertoire der vereniging en kele werken op te nemen van jonge vooruitstrevende com oomsten. Wij denken hier aan bijv. Badrngs en Strategier. Het programma werd at- Sewisseld door mevr. B onthuis-Dhont (viool), mej. Riek Caro (sopraan) en mevr. D. Seheltens-Koop.s (aJf), begeleid door de heei Th. C. Ferwerda. De zang dei oeide dames' werd door het oubliek zeer gewaardeerd Vooral het „Siapedoe" var Fagel werd door mej. Carp op prijzenswaardige maniei ezongen. De vioolsoli van mevr. Bonthuis-Dhont nasten geheel in het kader van het •irogramma. De dames wer den bloemen aangeboden. ADSPIRANTEN-AVOND Ook Vrijdagavond heerste reeds een vrolijke stemming In de grote zaal van het Schut tershof te Middelburg, waai de 250 adsDiranten van „AchU. les' 'het zilveren jubileum var hun vereniging vierden. Zn werden welkom geheten door de heren A. F. v. d. Pluym vlce-voorzltter en P. Kooman voorzitter van de feestcom missie. Een daverend hoerage roep ging op, toen de direc teur-leider, de heer J. A. Bal. namens de adspiranten een grote taart werd aangeboden Het programma bestond uit muziek (natuurlyk werd luid keels meegezongen) liedjes met gultaarbegelelding en filmvertoning. Vooral de opna men van de adsplranten-turn- wedstrijden te Krabbendflke oogstten veel succes. Natuur lijk ontbraken ook de versna peringen niet. Tot besluit werden een polonaise en een rondedans gehouden. Er wa- capriolen wethouders, dag bladredacteuren en waarne mend kantonrechters kunnen komen, wanneer vrouwenco- mitées dictatoriaal gaan op treden. Een woord van lot voor Jac. Mol, de regisseur die de hoofdrol op kostelijke wyze vertolkte. De dames brachten hun rolletjes met charme en... onvervalste Brabantse gggs en kregen bij het slot een bloemenhulde. ren vriendelijke woorden voor de huldigingscommissie en bloemen voor het bestuurslid mevr. N. Geere-Roth. die deze avond had voorbereid. CHARTERMEESTER BENOEMD. Tot chartermeester aan het Ryksarchief te Middelburg is benoemd de heer H. P. H. Camp te Amsterdam. Vlissingen „ZEEUWSE AVONTURIERS OP DE ZUIDZEE". Vrydag jl. hield de heer De Bree, leraar aan de H.B.S. te Vfissingen, in het gemeente huis te Groede, voor de leden van de Z.V.U. een bijzonder interessante lezing over „Zeeuwse avonturiers op dp Zuidzee". Als gevolg van de koude weersomstandigheden was het aantal bezoekers min der dan mocht worden ver wacht Allen hebben echter met volle belangstelling ge- 'uislerd. Na afloop mocht de heer De Bree een welverdiend applaus in ontvangst nemen. FEESTAVOND B.W.T.O. Zaterdag hield de afd. Wal cheren van de Bond van Werk meesters en Technici en Op zichthoudend personeel, haar 'aarlijkse feestavond in de -zaal „Concordia" te Vlissin gen. Het cabaretprogramma, dat geheel door eigen krachten verzorgd werd, met medewer king van de heer van de Lin ie. werd zeer vlot afgewerkt Vooral de „Humoristische Dansen" en „Juffrouw Jan sen" deden het uitstekend. Het geheel werd besloten met een gezellig bal, met me dewerking van „The Silver Star". RAADSVERGADERING. De gemeenteraad v-n Vlis singen zal Vrijdag 27 Febr. a s. 's middags om 2 uur by- senlromen. Behandeld zullen o.m. wor den: vaststelling verordening regelende de rechtspositie van arbeidscontraetanten: verkoop van grond aan de woningbouw verenigingen „Goed Wonen" en „St. Willibrord". Si Laurens VERGADERING C.B.T.B. Donderdagavond vergaderde te St. Laurens de afd. C.B.T B. In het gemeentelijk verga derlokaal, onder voorzitter schap van de heer J. Koole Mz. Drs. J. J. Knibbe hield een causerie over „Geleide Econo mie en Bedrijfsorganisatie". Op deze causerie werden door de aanwezigen vele vra gen gesteld, die door spr. na der werden toegelicht. Drs. Knibbe eindigde met dankge bed. Afeslkaoelle HUISVESTING IN ZWIT SERSE BARAKKEN. Aangezien de van elders ko mende arbeiders te Westka- oelle zyn ondèrgebracht in het Stenen kamp, zyn vier ba rakken van het Zwitserse' kamp thans omgebouwd tot woningen voor particulieren. Vier kleine gezinnen wonen tn één barak, terwijl een groot gezin een halve barak tot zijn beschikking heeft. Nieuwjaarsrede van de burgemeester. In de raadszitting van Vrij dag heeft de burgemeester van Oost- en West-Souburg, de heer A. H. S. Stemerding, der traditie getrouw, zijn nieuw jaarsrede uitgesproken. Hij wees allereerst op de voortgang van herstel en op bouw in Souburg, waarbij hij speciaal de riolering, de open bare school, gemeentehuis, gymnastieklokaal, woning bouw en nieuwe stratenacn- aanleg noemde. Aan het her stel der woningen, alleen wérd in 1947 gemiddeld ge werkt met 340 werkkrachten, verdeeld over 70 aannemers. Per 1 Jan. 1947 telde de ge meente 4501 inwoners, op 31 Dec. 5089. Het vóór-oorlogse aantal (5700) is dus nog niet bereikt. Ongetwijfeld zal dit in 1948 het geval zijn. Van de 1635 woningen zyn thans 1403 bewoond, 95 nog onbewoond, 137 verwoest of afgebroken. Er zijn 1132 huisaansluitingen op de waterleiding (voor de inundatie 781). De totale schuld, wegens geldleningen met inbegrip van Ryks- en Prov. voorschotten, bedroeg op 1 Jan. j.l. een be drag van, 655.022.33, het totaal der aflossingen over '47 18.605.30. Het tekort on de begroting 1948 is 157 424 51 (begroting 1947 139.535.21). Het totaal aantal leerlingen, der 4 lagere scholen tezampn bedroeg over 1947 gem. 556, tegen 407 in 1946. CRITTEK OP „DEN HAAG". De burgemeester prees de samenwerking met Middel burgse wederopbouwlnstanties, maar was slecht te spreken over „Den Haag". Gelukkig verloopt de nieuw bouw en uitbreiding van de gemeente uitstekend. Spreker bracht dank aan al len die er toe hebben bijgedra gen. dat Souburg zich weer uit de inundatie-ellende kon op heffen en de oorlogsschade voor een belangrijk deel kon herstellen. „Wri hebben de in nige overtuiging", alaus de burgemeester, „dat het on juist is, dat de belangen der burgers beter zouden worden gediend als Souburg zou op gaan in een grotere gemeente, dan thans geschiedt". „GOUDHAARTJE EN DE TROUBADOUR". Zaterdagavond werd in de tjokvolle zaal van de heer Verbeem te Souburg de kin deroperette „Goudhaartje en de Troubadour" opgevoerd, dat voor de uitvoerende ver eniging, het/ kinderkoor „De Jonge Zangers" een groot suc ces is geworden. Er gaat al tijd een bijzondere bekoring van een kinderoperette uit. Van het begin tot het eind werd de opvoering met - de grootste aandacht gevolgd. Zeer goed geslaagde taferelen kwamen er in voor. Het feest op het dorpsplein en de komst van de Troubadour, op zoek naar Goudhaartje, de dwaal lichtjes en de tovepaar, alles was keurig in orde en de décors waren voortreffelijk verzorgd. Tben. dan ook het laatste tafereel, waarin Goud haartje werd gebonden, was opgevoerd en alle medespe lenden in hun keurige ros- tuumojes voor het voetlicht verschenen, hadden ze een hartelijk en welverdiend applaus in% ontvangst te ne.- men. Voor deze povoering zongen de jonaste kinderen enkele aardige iiedies. terwijl ook nog een soeelliedie „De Tovenaar" door de debutan- tjes werd uitgevoerd. De directeur, de heer van Duivenvoorde kreeg een fruitmand, bloemen en een boek voor de leiding, die hij gedurende 10 jaar gegeven heeft. Ook de niantete. mej. v. d. Volkere uit Vlissingen en mevr. en de hper Beun, die de dansies hadden inge studeerd, ontvingen bloemen. In de pauze was een strijkje te horen. „WEEST GETROUW". Vrijdagavond gaf de C..T.M. V. „Weest Getrouw" te Sou burg haar jaarfeest in „Reho- both". De voorzitter, de heer Jac. Sink% sprak een ope ningswoord waarna de jaar verslagen /an secretaris, pen ningmeester en bibliothecaris volgden. Daar verschillende leden in militaire dienst in Indië zijn, wordt door gere gelde briefwisseling en pak ketjes het contact behouden. De bibliotheek telt thans weer ruim 400 boeken. Na de pau ze, waarin een verloting ge houden werd. werd het to neelstuk „Gebroeders Kal koen opgevoerd. Alle rollen werden goed vertolkt Het ligt in de bedoeling dit to neelstuk binnenkort te herha len, waarvan dan de haten be stemd ziin voor de restauratie «»an de Ned. Herv. kerk. Ds. Spijkerboer sprak een slot woord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2