Dollar invoerprogramma wordt beknot De Valera niet herkozen NIEUWS UIT ZEELAND Rumoer rond het Goese gasthuis Grensincident bij Venlo opgehelderd Gevlucht uit angst voor Russische bezetting Sluitende gemeentebegroting voor Bijzondere politierechter „ZONNETIJ IV'-ZAAK BERECHT. Hoofdverdachten krijgen boetes van i 0.000. Vier opvarenden van het jacht „Zonnetij IV". dat op 20 November 1947 *e Hans- weert In beslag werd geno men, omdat de douane meende met een smokkel- schlp te doen te hebben, hoorden zich Dinsdag door de Bijzondere Politierechter te Middelburg veroordelen wegens het in strijd met het Deviezen besluit medevoeren van betaalmiddelen en goe deren. Het waren de 43-jarige di recteur I. S. uit Aërdenhout. diens echtgenote, de 42-jarige R. I., de 53-jaiige ingenieur F. K. uit Zandvoort en diens vrouw, de 34-jarige M. A. V die ten laste werden gelegd, dat zij in strijd met 'de voor schriften buiten- en binnen landse betaalmiddelen, 'vreem de munten en een grote verza meling postzegels medevoer den, terwijl moet worden aan genomen, dat die goederen be stemd waren voor frauduleuze uitvoer. Voorts waren de ver dachten, die poogden met hun jacht Nederland te verlaten, téneinde 'zich elders te vesti gen, in het bezit van een aan tal sieraden, een grote voor raad huishoudelijke artikelen, glaswerk, sigaren en gedistil leerd. PANIEKSTEMMING. Verdachte S. verklaarde til dens de zitting, dat hij* angst had gevoeld woor een mogelij ke bezetting v&n Nederland door een vreemde mogendheid en daarom maatregelen had getroffen om ons land op een - daartoe geschikt ogenblik te verlaten. Hij had contact ge zocht met verdachte K. en 'sa men hadden zij het jacht ge kocht. Hij had een deel van zijn inboedel op het scheepje gebracht,, echter niets wat niet mocht worden uitgevoerd. Buitenlands geld hal hij niet aan boord gebracht. K. zorgde voor de proviandering. K. zeide, dat men in pa niekstemming verkeerde en bevreesd was voor een nieu we bezetting van ons land. In do kringen, waarin K. verkeerde, was men alge meen van gevoelen, dat zulks zou gebeuren en daar om wilde hij het land ver laten. liet plan was om ce- durende de winter In Afri ka te blijven. Ook deze verdachte zou geen vreemd geld aan boord hebben gebracht. TENLASTE GELEGDE BEWEZEN. De Officier van Justitie achtte het primair ten laste gelegdo bewezen. Hij eiste te gen S. en K. ieder een boete van 3000 of 6 maanden hech tenis met verbeurdverklaring van een deel der goederen en teruggave van de rest. De eis tegen verdachten I. en V. luid de voor ieder 50 boete of 10 dagen hechtenis. Mr. M. van Vugt, advocaat tc Amsterdam, achtte deze wijze van deviezensmokkel wel enig In haar soort. De hele zaak is erg overdreven: In Amsterdam en Haarlem meen de men aanvankelijk, dat zich aan boord van de „Zonnetij" een miUioenenschat zou bevin den. Deze verdachten zijn er echter de mensen niet naar om deviezen aan boord tc ne men teneinde te trachten daarmede in het buitenland hun voordeel te doen. Slechts aan de voorschriften - betref fende het visum op paspoor ten was niet voldaan. EEN HOPELOOS GEVAL. Spreker noemde zjjn cliënt K. sociaal-economisch bezien oen hopeloos geval. Hij deelde de domme opvatting van dui zenden mensen in Nederland, dat voor Nederland het ge vaar van een Russische bezet ting zou dreigen. In zijn angst heeft h;j zjjn hele boeltje ver kocht. - Pleiter achtte pas een devie zen overtreding aanwezig, wan neer moet worden aangeno men, dat men met de meegef voerde deviezen in het buiten land zrjn voordeel zou willen behalen. De in de dagvaarding vermelde opzet achtte hij riiet bewezen en hij vroeg de ver beurdverklaring te beperken tot tabak, sigaren en sigaret ten. De levensmiddelen waren voor eigen gebruik. Het jachf heeft een waarde vah 75.000 Pleiter besloot met het ver zoek deze zaak te willen be zien in de sfeer waarin de ge beurtenissen zich hebben vol trokken. TE GROTE PSYCHISCHE SPANNING. Ook de tweede verdediger, mr. B. W. Stomps te Heemste de, was van mening, dat bij de verdachten geen opzet in het spel is geweest Verdachte S. is bewaarder geweest van de wapenkamer van de B.S. te Heemstede. In de oorlog heeft hij steeds moed. ja zelfs ver metelheid getoond. Zijn zusters en broers zijn overleden. De osychieche spanning is to groot geweest. Pleiter vroeg de ver beurdverklaring niet uit te strekken tot de gebruiksgoede ren. Do uitspraak luidde tenslotte: verdachten K. en S. ieder een boete van 10.0(10 subs. 10 maanden hechtenis; verdachten I. en V. ieder een boete van 50 of 10 dagen hechtenis Verbeurdverklaring der bank biljetten en teruggave van het geen niet in de dagvaarding vermeld stond. Ook het zeil jacht is niet verbeurd ver klaard. NIEUWE BONNEN Geldig van 22 Februari tot en met, 6 Maart 1948. BONKAARTEN KA, KB, Kt 802. Suiker: 207 Algemeen 750 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop, enz. of 750 gr. versnaperin gen. Waspoedér: 205 Algemeen 250 grajn. Bloem: 203 Algemeen 100 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel. Brood: 202 Algemeen 400 gT. of 1 rantsoen gebak (alleen geldig tot en met 0 Maart). 201 Algemeen 1600 gr., 200 Algemeen 200, gr., 19-1 Re servé 800 gr., 196 Reserve 400 gr. alles geldig tot en met 28 Februari a.s.) Eieren: 150 Algemeen 2 eieren (geldig tot en met 28 Febru ari a-s.) BONKAARTEN KD, KE 802. Suiker: 709, 707 Algemeen 250 gr. suiker, boterhamstrooise) enz. of 500 gr. jam, stroop, enz. of 250 gr. versnaperin gen. Waspoeder: 705 Algemeen 509 gram. Bloem: 703 Algemeen 100 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinderbis cuits. Brood: 702 Algemeen 400 gr. of 1 rantsoen gebak (allen geldig tot én met 6 Maart a s.701 Algemeen 400 gr.. 700 Algemeen 200 gr., 694 Reserve 400 gr., (alles geldig tot en niet 28 Februari as.) Bloem: 696 Reserve 500 gr bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinderbis cuits. Eieren: 650 Algemeen 2 qieren (geldig tót en met 28 Febru ari). f BONKAARTEN MA, MB. DlC. MH 803 (bijzondere arbeid a.s. moeders en zieken). Suiker: 1065 Suiker 250 gr suiker, boterhamstrooise! enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. versnaperin gen. TABAK- EN VERSNAPERIN GENK AARTEN, ENZ, QA. QB, QC 802. Tabak: 13,14,17 Tabak 2 rant soenen sigaretten of kerf tabak. Versnaperingen: 15 Versnape ringen 200 gr. versnaperin gen of 200 gr. suiker, boter hamstrooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. 18 Versnaperingen 100 gr. versnaperingen of 100 gr. suiker, hotcrhamstrooi:> 1 enz. of 200 gr. jam, stroop enz. Niet aangewezen zjjn en ver nietigd kunnen worden: de bonnen 152, 154, 155, 654 en 655 melk. 160, 161, 162. 164, 167, 666 en 667 reserve, 169 en 669 algemeen. EERSTfc KAMER Vordering van Amerikaanse effecten. Zonodig moet deel van ons goud nood voorkomen. Minister Lieftinck heeft Woensdag tjjdens de a!ge- mene financiële beschouwin gen over de Rijksbegroting voor 1948 in de Eerste. Ka mer medegedeeld, dat de re gering zal overgaan tot ver dere beknotting van hel dol lar-invoerprogramma en tot. het vorderen van Ameri kaanse effecten. Deze maat regelen acht de regering on vermijdelijk om een dollar- Hquiditeitscrlsis te voorko- komen. Zoveel mogelijk zullen noodzakelijke invoeren be trokken «orden uit andere dan doUargebeideu. Niet noodzakelijke aankooen zul len uitgesteld worden- of ge heel achterwege blijven. Als deze maatregelen, on voldoende zullen zjjn, dan is de regering bereid ook een deel van de goudvoorraad in tc zetten om een ernstige stagnatie In de bedrijvig heid en werkloosheid te voorkomen.. DE BESCHOUWEÏGEN. Bij de aanvang van de zit ting zeide de heer Stikker (V. V.D.), dat de minister verant woordelijk is voor het zich voltrekken der inflatie. De steun van het plan-Marshall mag niet gebruikt worden voor dekking van begrotinsg- tekorten. Eigen investeringen moeten worden beperkt; ge streefd moet worden naar af bouw van de overheidstaak, subsidies moeten verlaagd en nieuwe verplichtingen niet aangegaan worden. Tenslotte zeide spr. aan Indië's crediet- v/aardigheld te twijfelen. De heer Wijffels (KVP) deel- John Costello thans president van Eire. 'Eamon de Valera, die zes maal tot m'ni ster-p re sident van Eire werd ge kozen en dit ambt 16 laar zonder onderbreking heeft bekleed, Is Woens dag ln het Ierse parle ment, de Dail. door een combinatie der oppositie partijen verslagen. Tot zijn opvolger werd ge kozen de 57-jarlge advo caat John Costello, die lid Is van de Fine Gael, de KartU van Richard Mulca- y, welke 36 zetels in de Dail bezet- Bij de eersto sftumrting in de overbezette vergaderzaal werd De Valera met 74 tegen 70 stemmen verslagen en bij de tweede stemming koos de Dail Costello. met 75 tegen 68 stemmen tot minister-pre sident. Muleahy noemde de ver kiezing van Costello „geen handelszaakje, doch een ma nifestatie van een nieuwe geest." Sean Mac Bride, de leider van de nieuwe republikeinse partij, verklaarde, dat alle partijen die Costello hebben gesteund, zjjn verenigd in 't verlangen een eind te maken aan de verdeling van Ierland in Eire en Ulster, dat vere nigd is met Groot-Brittanniè. De Valera's partij, de Fian- na Fail, slaagde er bij de on langs gehouden algemene ver kiezingen niet m een absolu te meerderheid te behalen. Zij heeft thans -68 zetels in de Dail, terwül de andere partijen 74 zetels hebben, Costello heeft veel waarde ring ontvangen door zijn bij drage als procureur-generaal aan het statuut van Westmin ster in 1931, waardoor de do minions onafhankelijkheid kregen. Hierdoor was Eire in staat in de tweede wereld oorlog neutraal te blijven. de het inzicht van de mi nister. Hij keurde het al', dat suggesties over belastingver hoging tegelgk met de rege ling van de oorlogsschade het departement hebben verlaten De heer Van dé' Kielt (P.v.d A-) oordeelde het levensverze- keringsbedrijf rijp voor socia üsatic. Hij steunde de minister De heer "Van Santen (CPNi verklaarde de comm. critiek op het Marshall-plan en wees op de Oost-Europese exportper spectieven. LIEFTINCK HEEFT ZORG Min. Lieftinck betoogde, dat het volkomen terecht is, dat ons het buitenlands vertrou wen wordt geschonken. Het op de boen houden van een krijgs macht ln Indonesië, de veder- opbouw en de sociale maatre gelen vragen grote geldelijke offers. Het project voor de vergoe ding materiële oorlogsschade werpt zijn schaduw vooruit op de financiële problemen voor de komende jaren en de minis ter verheelt zich niet. dat de oplossing van dit urgente vraagstuk uit financieel oog punt hem met zorg vervult. Sprekend over het land- bouwégalisatiefonds zeide hij erop te vertrouwen, dat de prijsdalende tendenzen de overhand zullen krijgen. Ten aanzien van wederopbouw en herstel, staatsschuld en subsi die voor het levensmiddelen pakket is geen bezuiniging mogelijk. Als de Marshall hulp niet komt zal een her ziening der begroting 1948 on vermijdelijk zijn. Gelden uit Indië zou de mi nister willen storten in een investeringsfonds. Directe de- viezenhulp door Nederland aan Indië berust op een fabel. De frote krachtsinspanning ten ehoeve van Ned. Indië zou niet verantwoord zijn, wanneer wjj niet de plicht hadden het millioenenvolk te helpen. Een derde deviezennota Is in voorbereiding. Wijziging arbeidsvoorwaarden spoorwegpersoneel. Het spoorwegpersoneel kreeg einde 1945 een nieuw regle ment arbeidsvoorwaarden met een bijbehorende loonregeling Dit reglement trad op 1 Jan. 1946 in werking en werd voor de cjuur van twee jaren goed gekeurd. De geldigheidsduur liep derhalve 31 Dec. 1947 af. Begin Nov. van het vorig jaar werd tussen de directie en de personeelraad der Ne derlandse Spoorwegen over eenstemming bereikt over de noodzakelijk geoordeelde wij zigingen. Deze wijzigingen hielden, behalve enkele tech nische en partiële veranderin gen, ook een beperkte loon- correctie in voor de laagst be zoldigde groepen van perso neel. Bij de verkieizng van arb. in dc Franse bedryfskemen hebben „de communisten tach tig procent der stemmen van de mijnwerkers op zich ver enigd". Botvisserij reeds toegestaan De Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft bepaald, dat het in de Zeeuwse stromen reeds than;-- toegestaan is de botvissery uit te oefenen en bot in een vaar tuig, bun of kaar voorhanden te hebben. Walcheren. Coöp. suikerfabriek Roosendaal GA. Te Roosendaal vergaderden Dinsdag 150 leden van de ver eniging „Coöp* Beetwortelsui kerfabriek Roosendaal g.a" De vergadering nam op har telijke wijze afscheid van de heer Jac, Vos Antz., die van de oprichting der fabriek af bestuurslid is geweest en nu zijn functie neerlegde. Tot vertegenwoordigers ter algemene vergadering van de „Verenigde Coöp. Suikerfabrie ken U.A." gevestigd te Din- teloord, werden gekozen de he ren A. de Wit te Oud-Vosse- meèr, en J. de Lrjster-de Raadt te Oost-Voorne. Tot bestuursleden werden herkozen de heren J. F. Brooy- mans te St. Annaland, Joh. P. van Oers te Heerle-Wouw en J. Punt Izn. te Frjnaart. Het oestuur werd aangevuld met de heren Jac. Boonrfian te Nieuwdorp en Ant. Vos Jaczn. te Roosendaal, beiden zoons van aftredende bestuursleden. Getracht wordt tekort te verminderen. Het Gasthuis aan de Oostwal tc Goes, waar over in de loop «er jaren reeds zoveel te doen is ge weest, vormt in deze da gen weer het onderwerp van gesprek in de krin gen van hen die met het ziekenhuiswezen op Zuid en Noord-Revelanii te ma ken 'hebben. Kort en goed draait de zaak hier om. Over 1947 heeft het Gasthuis een tekort op de exploitatierekening van ongeveer een halve ton, dat geheel ten laste van de ge meente Goes komt. Daar ongeveer twee derde deel van 't aantal patiënten uit cie buitengemeenten komt. werd vorig jaar reeds een beroep op deze gemeenten ge daan in het jaarlijkse tekori bij te dragen, doch dit werd toen unaniem geweigerd. Het ligt echter voor de hand dat Goes niet kan voort gaan elk jaar een groot te kort voor haar rekening te nemen van een instelling, waarvan ook de inwoners van andere gemeenten op Zuid en Noord-Beveland op grote schaal profiteren. Het ge meentebestuur van Goes is dit ook niet langer van plan en zal op korte termijn maat regelen nemen. CONSEQUENTIES. En nu Zijn het juist de consequenties die uit een dooi Goes te nemen beslissing kun nen voortvloeien, welke de gemoederen ip beweging heb ben gebracht, In protestantse leringen en bij voorstanders van een vrije ziekenhuiskeuze vreest men; dat, vfranneer de gemeente Goes er bijv. toe mocht besluiten het Gasthuis op beperktere schaal te gaan exploiteren, voor de niét-ka tholieke patiënten geen vrjje ziekenhuiskeuze meer zal be staan. In verband hierrhede hebben verschillende bijeen komsten plaats gehad van predikanten en medici en •ïaar het schijnt ook leden van het Gasthuisbestuur, waarin werd aangedrongen het Gasthuis een semi- overheidsinstelling op prot. chr. grondslag" nog meer te steunen door het zen den van patiënten naar dit ziekenhuis. Van Katholieke zijde wordt tegen de wtfze. waarop deze actie wordt ge voerd, ernstig bezwaar ge maakt. De vraag of de gebe zigde middelen geoorloofd dan \yel niet geoorloofd zijn. is echter moeilijk te beant woorden. Dit laten wij aan de beoordeling der betrokken partijen over. Wij signaleren slechts. Ontspanning voor Waicheren's jeugd. Nu de wederopbouw van Walcheren vordert heeft ook de jeugdrccreatie een punt van bespreking uitgemaakt door de daarbij betrokken4 per sonen. Het behoeft geen betoog, dat, nu Walcheren de algeme ne belangstelling heeft in bin nen- en buitenland, het bezoek aan dat eiland zal toenemen, ook van de jeugd. Zoals algemeen bekend is, is de logies-ruimte in de dor pen en steden nog hiet op het vooroorlogse peil. hoewel hard wordt gewerkt om - zoveel mo gelijk gasten te kunnen her bergen. Voor het onderbrengen van de trekkende jeugd worden thans met de Jeugdherberg Centrale onderhandelingen ge voerd om wederom een jeugd herberg te openen in de ge meente Vlissingen met een ca- oaciteit van ongeveer 100 bed den- en een jeugdherberg in het Noordelijk gedeelte vdn het eiland "Walcheren, met een ca- naciteit van ongeveer 80 bed den. Deze jeugdherbergen zullen ook ingeschakeld worden in het algemeen jeugdwerk, dus ook ten behoeve van confe renties, jéugdbijeen komsten ieugdcursussen, in één woord deze jeugdherbergen kunnen dienst doen als jeugdcentrum voor alle gezindten. Wij vertrouwen dat het bo venstaande de belangstelling krijgt van alle jeugdorganisa ties. Duitse autoriteit leidde de schaking. De Nederlander Jean Lem- mens, die op 9 September 1939 te Venlo met twee kapiteins van de Engelse geheime dienst S. P. Best en R. Stevens, die lüj reed, door een groep S.S.- mannen met geweld de grens over Duitsland werd Ingehaald heeft als getuige in het proces te Neurenberg tegen 21 voor malige hoge functionarissen van het Duitse ministerie van buitenlandse zaken, generaal Schellenberg, die de „vredesbe sprekingen" van Himmler met graaf Bernadotte van Zweden regelde, herkend als degeen. die de aanval op de Engelse officieren Jeidde. Volgens Lemmens had Schel lenberg onder de naam Schem- mel de twee officieren meer malen aan de grens ontmoet. Op de dag van de schaking, toen zij weer op enkele meters van de grens op Nederlands grondgebied bijeen waren, zag hij Schellenberg een teken ge ven. Onmiddellijk reed een auto met S.S.-lieden dc grens over en opende het vuur, waar bij de Nederlandse eerste lui tenant KJopf gewond werd. De beide Engelse officieren en Lemmens zelf werden gevan gen genomen, Duitsland binnen gebracht en in Diisseldorf on dervraagd. NAAR SACHSENHAUSEN In December 3939 werd Lem mens van de beruchte Gestapo kelder in de Prins Albrecht- strasse naar het concentratie kamp Sachsenhausen bracht. De te«le Engelse kapiteins werden in 1945 behouden in Duitsland aangetroffen en be vinden zich thans in Enge land. Dinsdag is in het Lagerhuis juist een vraag gesteld over de veroordeling tot levenslange gevangenisstraf, die een Sow- 'et-Russisch Tribunaal ovm twee bewakers van het kamp Sachsenhausen heeft uitge sproken op grond van de be schuldiging, dat zij de twee hier boven genoemde Engelse officieren hebben ongehangen! Van Engelse zijde wordt er in aansluiting op hef bo venstaande op gewezen, dat de beide Engelse officieren naar de grens gingen, omdat een Duitse afgezant „Vredes voorstellen" wilde overhandi gen. Zij werden vergezeld van een Nederlands officier, die zou opletten, dat er niets ge beurde in strijd met de Ne derlandse neutraliteit. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Lutten (O.) H. Baardeloos, pred. in alg. dienst, kamp Westorbork; naar Aalst N. Warmoltz te Vreeswijk. CHR. GEREF. KERK. Ds. H.'van Leeuwen te Tho- len werd met Ds. A. Hllbers te Assen tot een tweetal ge steld bij de Chr. Geref. Kerk te Arnhem. Ds. J. M. Arnt8en te Oegst geest-Rijndjjk heeft het beroep overge- bij de Geref. Kerk te Anna I Jacobapolder aangenomen. Vlissingen INSPECTIE HAVENARBÊID. Bij K. B. is de heer M. M Blankert van 1 Jan. af be noemd tot onder-inspecteur van de havenarbeid in tijde lijke dienst. Hij is tewerkge steld in het late district der inspectie van de havenarbeid, standplaats Vlissingen. KATH. ARB. BOND. Woensdagavond hield de af deling -Vlissingen van de K.A. B.- haar jaarlijkse ledenverga dering. De voorzitter, de heer F. Schets, opende de vergade ring, waarna het strijdlied werd gezdngen. De heer Schets herdacht in een rede de penningmeester van de afdeling, de heer P. J. ten Hacken. Spreker schetste het karakter en de werkkracht van de heer ten Hacken, die van 1926 af tot aan zijn dood met accuratesse het penning meesterschap vervulae. Als voorzitter van de afd. Zeeland van de Kath. Grafische Bond Aias hij een hard werker voor le culturele en materiële be langen van zijn leden. De geest. acjWseur, kap. Kampschoër,. die verhinderd was de vergadering bij te wo nen, sprak in een brief aan dé vergadering zijn bewondering uit voor de heer ten Hacken, die zoveel sociaal werk ver richtte. Het verslag van de secre taris werd onveranderd goed gekeurd. Verslag penning meester moest wegens over lijden van de heer ten Hacken tot een volgende vergadering worden uitgesteld. Alle aftre dende bestuursleden werden herkozen. O.a. werd besproken de viering van het 700-jarig bestaan van de Vlissingse pa rochie en de viering van het 60-jarig bestaan van de Haar lemse Diocesane Bond. Van de rondvraag werd een druk gebruik gemaakt. Hierna werd de vergadering door de voorzitter gesloten. Middelburg HERSTEL NED. HERV. SCHOOL. Het bestuur der Ned. Her vormde school aan de Zuid- singel te Middelburg heeft aan het gemeentebestuur me dewerking verzocht bij -het herstel der school en het aan schaffen van schoolbanken, B. en W. zijn hiertoe geneigd Zij hebben voorts aan de raad verzocht eën crediet van 1750 ter beschikking té wil len stellen vóór noodzakelijk herstel in het schoolgebouw nabij dé Breëweg. BUNKERS WORElJï OPGERUIMD. B. en W. van Middelburg hebben aan de raad verzocht een crediet van 5000 be schikbaar te stellen voor het opruimen van bunkers op de speelplaats van de school aan de Verwerij straat en het weer in orde brengen van dit ter rein. B. en W. rekenen op een Rijksbijdrage in deze van 90%. GEMEENTERAADS ZITTING. Maandag 23 Februari te 2 uur zal de gemeenteraad van Middelburg in maandelijkse vergadering bijeen komen. St. Laurens GEMEENTEBESTUUR ONT VING TERUGGEKEERDE OORLOGSVRIJWILLIGERS. Dinsdag wapperde de vlag op het gemeentehuis van St. Laurens, waar 's middags de acht uit Indië teruggekeerde oorlogsvrijwilligers met hun familie officieel door het ge- meentebestur in de raadzaal werden ontvangen. Ook de le den van de raad waren hierbij ter ontvangst aanwezig. Burgemeester J. W. van 't Hoff sprak de aanwezigen toe en gaf uiting aan de blijdschap over de behouden terugkeer. Met leedwezen herdacht hij hem, die het vorig jaar door een ongeval in Indië om het leven was gekomen; hij gaf de verzekering, dat ook het ge meentebestuur deelde in de smart der ouders. Onder het aanbieden van verversingen bleef men nog geruime tijd bijeen, waarbij door verschillende gerepatri- eerden verhaald werd van hun wedervaren tjjdens him ver blijf in Indië. O.- en W.-Souburg CHR. HIST. KIESVER. Maandagavond hield de Chr. Hist, kiesver. te Souburg haar jaarvergadering. Na een ope ningswoord van de voorzitter, de heer Deij, werden de jaar verslagen door secretaris en penningmeester voorgelezen. Uit het jaarverslag van de se cretaris bleek dat de vereni? ging in ledental vooruit gaat. Het verslag van de penning? meester gaf een klein batig slot te zien. Door het aftreden van de heren P. Geijon en G. J. Janse als bestuurslid wer den gekozen de heren W. Sin- ke en v. d. Have. De heer de Pagter werd herkozen. Nadat nog enkele huishou delijke zaken waren besproken sloot <Je voorzitter de Verga dering. TTAA« yj/lAfL.MA 1.350.000 AAN NIEUWE LENINGEN. Verhoging vermakelijkheids belasting. De raad der gemeente Mid delburg zal vergaderen op Maandag 23 Februari aan staande. In een schrijven aan de Raad delen B. en W. mede, dat zy in staat zjjn voor het jaar 1948i een sluitende begroting te kun nen aanbieden, een feit, dal van grote betekenis yvordt ge acht, omdat de gemeente daar door uit do put der noodlijdend heid wordt getild en haar fi nanciële zelfstandigheid her krijgt. Het wil evenwel niet zeggen, dat er reden is tot uit bundige vreugde, omdat ten eerste dè voorstellen der Com missie Oud nog niet zijn aan vaard en voorts de financiële verhouding tussen Rijk en Ge meente nog te vaag en onze ker is. B. en W. wjjzen als voorbeeld erop, dat Oorspronkelijk de bij drage welke de gemeente vol gens het plan der Commissie Oud zou ontvangen, berekend was op 286.153, terwijl later vast kwam te staan, dat deze bijdrage in werkelijkheid slechts 158.700 zal bedragen. Dit komt dus neer op een ver laging met 127.453. Dit voor beeld bewijst» hoe wisselvallig de uitkomsten kunnen zjjn en hoe voorzichtig do gemeente moet zijn in haar financieel be leid. Daar de begroting sluitend was gemaakt met een bijzonde- uitkering van 286>153 moesten de wegvallende 127.453 gevonden worden door andere dekkingsmidde len. B. en W. zjjn erin geslaagd hiervoor een oplossing te vin den, onder meer door verschil lende uitgaven te Verlagen met een totaal bedrag van ƒ36.000 en te verhogen ontvangsten ten bedrage van 12.000. De reste rende 79.000 konden door vernaderingen van ramingen worden gevonden. Van betekenis Is hierhjj, dat B. en W. dc Raad voorstellen de bijdrage voor de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk te verlagen met 1000, aangezien naar hun mening de culturele en sociale verzorging in deze gemeente zodanig zijn. dat een extra uit gave voor stimulering en coör dinatie niet verantwoord wordt geacht. De begroting heeft dus thans een sober beeld van de realiteit. Een zuinig, efficiënt beheer zal moeten worden gevoerd wil de gemeente het hoofd kunnen bieden aan de moeilijkheden óp financieel gebied. Indien 's lands regering een blijvende, goede en billijke regeling inza ke de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten zal hebben getroffen, kan op de duur een herademing voojrde gemeente optreden. LENINGEN EN VERMAKELIJKHEIDS BELASTING. De agenda bevat verder voor stellen tot het aangaan van geldleningen tot een bedrag van 1.350.000 en 'n voorstel tot wijziging verordening ver- makelijksheidsbelasting. Voorgesteld wordt voor con certen, toneeluitvoeringen, ten toonstellingen, lezingen etc., en sportwedstrijden een vermake lijkheidsbelasting van 20 voor revues, variétés. sencatie- spbrt, circussen, etc., 50 voor bioscoopvoorstellingen als deze bestaan in het ver tonen van een film als be doeld in art, 1, lid 2 der Bi oscoopwet 35 en voor alle andere bioscoopvoorstellingen van 45 Jagende fotograaf smokkelde wol. Op 12 Februari jl. werd door de Rijkspolitie huiszoeking verricht ln de woning en land- bouwschuur van J. M. te Ou- delande, waar 61 knotten wol en 35 fotografische lampen werden aangetroffen. Bjj een nader onderzoek deelde M. mede, dat deze artikelen door een Antwerpse fotograaf, ze kere E. L. E., die met zjjn jacht dikwijls op de Schelde komt jagen, op zijn boerderij waren gebracht. Hierop iö E, door de Rijkspolitie te Water op 15 Januari jl. aangehou den en gearresteerd. Dinsdag heeft de Bijzondere Politierechter te Middelburg deze zaak behandeld. E. be vestigde de mededelingen van M. en gaf toe meermalen met zijn jacht telkens 5 kg. wol van België uit Nederland bin nen te hebben gebracht, zon der daarvan aangifte te doen bij de commiezen. Hjj werd veroordeeld tot een gevange nisstraf van 7 weken met af trek van voorarrest en terug gave der inbeslaggenomen goederen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2