PROVIKCIAIE ZEEUWSE COURANT Recht boven de wet Alarmerend rapport aan de Veiligheidsraad De slechte wegen BILT De moord op „moeke" Marsman Consumentencrediet brengt misère Verkapte loterij. Vandaag Bittere klachten van de West Lening voor Suriname gevraagd Een Rijkskabinet in West Zeeuwsch Vlaanderen Amerikaanse sloep gezonken. 191e Jaargang - No. 41 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vllssingen Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 18 Febr. '48 ABONNEMKN'ltiPRUSto Ct pCT week: t 3.20 per kwartaal: franco per post I 3.45 oer kwartaal Losse nummers 5 ct ADVBRTKNTUCPIUJS: 12 ct per mm., minimum p advertentie 2. Giro nr 359300 P ZC.. Middelburg. Bureaux gevestigd te Vllssingen: Walstr i8-60. tel 10 en 51 - Middelburg: .ondense Kaal 29, tel 2077 en 2924 Goes: L Vorststr 55. tel 2475 (b.g g 2228) - Oostburg: Gratamastr tel 102 - Temeuzen: Brouwerilstr 2 «.Zlerltaet Nwe pogerdstr C 160. 1?1 26. Het Wereldgebeuren LEGER GEVRAAGD VOOR PALESTINA. TOESTAND IS ERNSTIG, De V. N. commissie voor Pa lestina, belast met de uitvoe ring van het delingsplan, heeft opnieuw een rapport ingediend by de Veiligheidsraad, dat voor wie het nu nog niet weet duidelijk maakt hoezeer en hoe spel handelen geboden is om bloedvergieten op grote schaal te voorkomen. De conclusie is ook in dit rapport, dat de toestand in Pa lestina buitengewoon ernstig is en dat men verwachten kan, dat zij nog ernstiger wordt. Er is alle reden om aan te nemen, dat na beëindiging van het Britse mandaat de Arabie ren met wapengeweld zullen optreden. De commissie kan geen orde en yet handhaven, zonder dat zir de beschikking heeft over een voldoende mili taire macht. Zonder strgd- krachten zal het ook onmoge lijk zgn de grenzen vast te stellen of andere taken te ver vullen. Daarom doen de com missieleden nogmaals een be roep op de Veiligheidsraad een internationale gewapende macht bijeen te brengen om de verdeling door te kunnen zet ten. Dit dringt temeer daar na 15 Mei, de dag waarop de Britse troepen Palestina zul len hebben verlaten, geen ge organiseerde militie meer aan wezig zal zijn om de orde te handhaven. Jeruzalem kan zich dan niet meer verdedi gen. Immers, op 15 Mei zal de Palestijnse politie, bestaan de uit Arabieren en Joden, ont bonden worden en de uitrus ting blijft achter, voor „hun opvolgers". Maar wie zijn dat? De En gelsen willen niet, dat buiten de politie iemand in Palestina voorzien wordt van wapenen of munitie, voor dat het man daat is beëindigd. Dat betekent, dat de Joden geen landweer mogen vormen en zich derhalve niet effectief kunnen verdedigen tegen Ara bische overvallen. Als dit rapport de Veilig heidsraad niet tot handelen kan brengen is niets er meer toe in staat. De grote moeilgkheid is, dat de grote mogendheden de Ara bische wereld niet al te zeer voor het hoofd durven stoten vanwege de oliebelangen in het midden-Oosten. Engeland, dat zich nooit achter het verdelingsplan heeft gesteld, saboteert het stilzwij- gend. De Ver. Staten hebben nog steeds niet hun houding kun nen bepalen. Het enige* wat Truman deze week gedaan heeft is het zenden van een brief aan koning Ibn Saocd, waarin wordt aangedrongen, dat de koning de Arabieren Is zuivering slechts wraakoefening DE ACTIE VAN MEMOELLER. Ds. Niemoeller heeft in een nieuwe verklaring zijn in een vroegere herderlijke brief ge dane oproep tot boycot van de zuiveringsprocedure door de Duitse protestanten en in het bijzonder de predikanten, her haald. Niemoeller veroordeelt de zuiveringsprocedure omdat zij door een geest van wraak neming beheerst zou worden. Zyn actie heeft tot levendige discussies aanleiding gegeven. Protestantse geestelijke lei ders vallen Niemoeller bg. Brussels postpersoneel werkt weer. Het personeel der posterijen in België werkt weer vrijwel normaal. De regering over weegt, de bijna 1000 leden van het personeel, die gisteren werden ontslagen omdat zy het werk niet voor 12 uur hadden hervat, opnieuw in .dienst te nemen. Het is name lijk gebleken dat het hier om mannen gaat, die vrywel allen een belangrijke rol in het ver zet tegen de Duitsers hebben gespeeld. Bij de Brusselse tram heb ben gisteren ongeveer 800 le den van het personeel ge- In de Borinage breidt de staking onder de mg nwerkers zich nog uit. In 20 mgnputten was het werk gisteren volle dig yeergelegd, terwgl in vgf andere slechts gedeeltelgk werd gewerkt. De staking onder de grens arbeiders duurt onverminderd voort. RADIO MOSKOU OVER HET SOWJET-LEGER In een radio-causserie van radio Moskou werd gezegd, dat het Sowjet-leger alle andere legers van de wereld over treft in gevechtskracht, uit rusting en de kunst van het oorlogvoeren. tot zelfbeheersing zal aanma ken met betrekking tot Pales tina. Het probleem Palestina wordt hoe langer hoe meer een test-case, een proefgeval, voor de Ver. Naties. Als aan alarm erende rapporten geen aan dacht wordt geschonken, als de particuliere oliebelangen blijven overheersen, als de Vei ligheidsraad werkloos blgft, heeft het V. N. prestige zo'n knak gekregen, dat elk toe komstig besluit al bg voorbaat weinig waarde meer zal heb ben. VERHOOGDE TERUGBETALING. Het bestuur van de KA. B. te Maastricht heeft een telegram gezonden aan de directeur van het centraal bureau consumentencrediet te Den Haag, waarin opge merkt wordt, dat de herzie ne regeling der terugbeta lingen van het consumen tencrediet grote ontstem ming' wekt als gevolg der inconsequenties en onbillijk heden in deze regeling. Voor vele gezinnen zjjn de vastgestelde terugbetalingen, aldus het telegram, volgens de thans geldende normen en gegeven de bestaande span ning tussen lonen en prgzen, ondraaglgk gewerden. Vooral de verhoogde terugbetalingen voor 2 Februari. Prins Bernhard bezocht de kruiser „Spokane". Prins Bernhard arriveerde Dinsdagmiddag, in gezelschap van'zgn adjudant luitenant ter zee eerste klasse F. Stein- metz bij het gebouw van de Kon.» Roei- en Zeilvereniging „De Maas", voor het brengen van 'n onofficieel bezoek aan de Amerikaanse luchtdoelkrui ser Spokana. Dè Prins werd ontvangen door 'n officier van de kruiser, die hem naar een in de jachthaven gereed liggende speedboot geleidde. In snelle vaart bracht deze boot de prins en zijn gevolg naar de voor de parkkade op stroom liggende kruiser. Z. K. H. Prins Bernhard heeft zich Dinsdagmiddag, als vertegenwoordiger van H. M. en in zgn functie van in specteur-generaal der Ko ninklijke landmacht, te Hoek van Holland aan boord bege ven van de „Zuiderkruis", die met het eerste bataljon stoot troepen uit Indonesië terug keerde. DE VONISSEN TEGEN PFEIFER CS Een volksrechtbank te Boe dapest heeft Karoly Pfeifer, leider van de Hongaarse so ciaal-democraten. bg verstek tot 8 jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens het smeden van een samenzwering ter om verwerping van het democra tische regiem in Hongarge. DIRECTEUR KREEG 3 MXD. De 54-jarige J. B. van L. uit Amsterdam, directeur van de commanditaire vennootschap het assurantie- en effectenkan toor „Het Centrum", een maatschappij die z.g. spaar- brieveh uitgaf, is door de Am sterdamse Arrondissements rechtbank wegens overtreding van de loterijwet tot een ge vangenisstraf tot de tijd van drie maanden veroordeeld. De eis luidde vier maanden. De rechtbank was van me ning, dat de uitgifte van de spaarbrieven in wezen niets anders was dan het houden van een loterij en vernietigde des wege het verleden jaar door het kantongerecht tegen ver dachte gewezen vonnis. Radiozender irr beslag genomen. - Maandag heeft de Almelose politic een inval gedaan in 'n woning aan de Hogebeltseweg en aldaar een radiozendinstal- latie in beslag genomen. Een radioamateur zond re gelmatig met deze zendinstal- latie uit, waarvan in Twente veel hinder werd ondervonden wegens storing op vele golf lengten. ...wordt Prinses Maryke één jaar; ...is het 100 jaar gele den, dat de bekende Slantkundige prof. dr. (ugo de Vries werd ge boren; ...Is het 5 jaar geleden, dat Goebbels zyn be ruchte tien vragen stel de. Het ontoereikend motorpark. uk kw,vliti.it is slecht Volgens de K.N A.C. kan 't aantal motorrijtuigen in ons land en de verdeling daarvan aangenomen worden op 205.500, n.l. 70.200 per sonenauto's, 61.200 vracht auto's (waaronder bestelau to's en tractors), 70.500 mo torrijwielen (waaronder drie wielers) en 3600 bussen. Per 1 Mei 1940 waren deze aan tallen resp. 235.200, 104.000, 56.500, 70.000 en 4700. De kwaliteit van het motorrgtui- genpark van thans staat bo vendien aanzienlgk achter bg dat van voor de oorlog, aldus de K.N.A.C. DE DRIE VERDACHTEN ONTKENNEN. BEZWARENDE OMSTANDIGHEDEN. Voor een eivolfe zaal heeft de arrondissementsrechtbank te Amsterdam Dinsdagmorgen een aanvang gemaakt met de behandeling van de op 2 No vember 1946 in perceel War moesstraat 99 op de 61-jarige Anna M. Marsman gepleegde moord. Van deze moord worden de 25-jarige Comelis Hoogenboom zrjn 23-jarige broer Jacob Hoogenboom (beiden uit Deltt, maar bekende straattypes uit Amsterdam) en de 24-jarige Leen H. van der Helm uit Amsterdam verdacht. Naar men zich zal herinne ren, was dé vermoorde houd ster van een pension ln de Warmoesstraat. Gistermorgen stond het drietal aanvankelgk geza menlijk terecht. Van der H. ontkende iets met de moord uit te staan te hebben, wel zei de hij. gezien te hebben, dat de oude vrouw overvallen werd. Jaap Hoogenboom ontkende eveneens. Kees ontkende wel iswaar de moord gepleegd te hebben, maar gaf toe. dat er een plan bestaan had om haar bewusteloos te slaan en haar te beroven van haar spaar centjes. De president mr. M. D. K. C. van Lier, ging daarna over tot het horen van de getuigen. Achtereenvolgens legden com missaris H. Dykstra van de Amsterdamse politie, adjudant R. Versteeg en de politieagen ten G. H. R. Bruin kreef. en G. Dgkstra verklaringen af over het geleide onderzoek. Zij allen hadden de kamer herschapen in een chaos aangetroffen. De benen van het slachtoffer wa ren met linnen stroken bij eengebonden. De linnenkast was opengebroken, de inhoud over cte grond gespreid en de stoelen en tafels waren omver geworpen. De glasruit van de straatdeur was met een deken afgedekt. De Amsterdamse taxichauf feur W. Wallert verklaarde, dat hij van der Helm, die voorgaf een deserteur te zgn, des morgens om 4.30 uur naar den Haag had gereden. Een kennis van van der Helm de 25-jarige Amster damse musicus J. Draaier, be vestigde als getuige dat men daags tevoren op de Nieuwen- dgk te Amsterdam over van der Helm vertelde, dat deze binnenkort een goede slag zou slaan. Verdachten beshuidigen elkaar In het verdere verloop der zitting legde in kruisverhoren eerst Cornelis Hoogenboom als getuige tegen v. a. Helm een verklaring af, waarin de laatste beschuldigd werd van de moord en hij zelf toegaf de benen van het slachtoffer te hebben vastgebonden. Als getuige tegen Jaap werd daarop v. d. Helm weer binnengeleid, die het op Jaap voorzien had en beweerde, dat hij wakker geworden door ge stommelnaar benden liep in het pension en daar de beide broers moelcë zag overvallen. Volgens hem was het Jaap. die zijn handen om de keel van de oude vrouw had. Wegens het ontbreken van verscheidene getuigen werd de behandeling van alle drie za ken daarop tot Dinsdagmor gen 13 April a.s. geschorst. Op 24 Februari zal de eer ste groep kinderen van Neder landse ouders uit Berlgn en de Sowjet-zöne voor een verblgl van drie maanden naar ons land vertrekken. Rond-de-tafel conferentie Dinsdag werd de Rond-de- tafel conferentie voortgezet. De heer Meyerink verklaart zich vooreerst oneens met de uiteenzetting van dr. Buiskool volgens welke de Wet zou moe ten wyken voor het recht als de wet aan het recht in de weg staat. Spr. is doordron gen van de ernst van de volks wil in de gebieden overzee en hg heeft de beschuldigingen van traagheid aan het adres der regering uitvoerig over wogen, maar toch acht hg na rgpelgk overwegen vooralsnog geen reden aanwezig om het boetekleed aan te doen. Spr. heeft wel enige twij fel omtrent de zuiverheid van het inzicht in democra tie, dat nien overzee heeft en hjj baseert deze twU- fel o.m. op de houding der Surinaamse opstandeling veroordeeld. Tc Paramaribo werd Maan dag jl. uitspraak gedaan in het proces tegen Sanches, die be schuldigd werd van samenzwe ring tegen het gouvernement van Suriname met het doel. zich van de regering meester te maken. Het vonnis luidde zeven maanden gevangenisstr. met aftrek sedert November. Tevens werd hem een boete van 50 opgelegd wegens aan sporing tot opstand. Men ver wacht niet, dat Sanches in ho ger beroep zal gaan. Eet meer plankton. De Amerikaanse la boratoria, speciaal die, tvelke zich bezig houden met oceanisch onder zoek, hebben ontdekt, dat plaajtton een micro-organisme, dat in onnoemelgke hoeveelhe- den door het zeewater zwerft en vele vissen tot voedsel dient, dienstbaar gemaakt kan worden aan de oplossing van 't wereldvoedselprobleem. De Amerikaanse „Fish ing Gazette" vertelt hierover, dat geleerden in een laboratorium in Florida erin geslaagd zgn, uit 20.000 micro-or ganismen een hoogst voedzame en vitaminen- rijke sandwich te ver vaardigen. Verder heeft men zich met succes be zig gehouden met de fa bricage van plankton- zeep. De onderzoekers zijn het er over eens dat de enorme plankton- voorraden der oceanen het wereldvoedseltekort voor een aanzienlijk deel zouden kunnen opheffen. „democratische party" uit Curasao, die thans niet ty conferentie compareert. Vervolgens gaat spr. over tot het ontwikkelen van zijn denkbeeld over de toekomsti ge unie. Hy staat op het standpunt, dat men één kabi net moet creëren voor Neder land, Curagao en Suriname, waarin elk der gebiedsdelen uit de West een mmisterszetel toegewezen krijgt. Ook deze spr. acht uitbrei ding van het Nederlands par lement met zetels voor de West zeer aanvaardbaar. Tenslotte bepleit spr. de bg- stand voor Suriname in de vorm van een lening tegen zeer lage rente. De volgende spreker J. P. Kaulesar Sukul beklaagde zich bitter over het lang uitblgven van wgzigingen. Als de grond wet hiertoe dan in de weg staat, wijzig die grondwet dan terstond, zo verlangt hij. Oo> deze spr. oordeelt dat de wet eventueel voor het recht moet wyken. Suriname wil en zal niet achterblijven bij andere volken. De heer A. Curiel heeft de overtuiging gekregen, dat een beroep op de goodwill dezer vergadering op z'n plaats is Spr. somt al datgene, wat thans Nederland en de West scheidt op, maar hy wil gelo ven in vrede op aarde. TE LANG GEDUURD. De heer Joekes betreurt ook, dat er zoveel tgd heeft moeten verlopen, voor men tot deze conferentie kon geraken Spr. bestrijdt de mening van de heer Wijngaarde, dat Ne derland nu met voorstellen had moeten komen. Dit lgkt hem toch in strijd met het „open" karakter van een rond-de-tafel-conferentic. Be langrijk acht spr. allereerst, dat in Nederland en de West een grote mate van x overeen stemming bestaat over de grondslagen van de toekom stige opbouw. De conferentie make straks van haar rapport een concept- rijksgrondwet, zo stelt spr. voor. Hy staat uitvoerig stil bg de wensen van Aruba en bepleit de instelling van een speciale commissie om de hier op betrekking hebbende pro blemen nader te onderzoeken. DE GRONDRECHTEN. Spr. gaat dan over tot de grondrechten. Hg wil hierbg opnemen de vrijheid van on derwijs en een aantal bepalin gen over het kiesrecht. Ook deze spr. bepleit de in stelling van een rgkshof met leden uit alle vier de de len, dat zal moeten optreden b.v. wanneer een der delen de grondrechten schendt. T.a.v. het rijlcsparlement komt spr. na een rgpe overweging van alle gedane voorstellen nog niet tot een bevredigende op lossing. Nederland noch Suri name of Curacao hebben in zake een dergelgke ontwikke ling ervaring. Onderhoudskosten soms weggegooid geld. De komende verbeteringen Een ingenieur, dio de we gen in Zeeland door en door kent, zei eens: „Zou er ln Nederland wel een streek zijn, waar de wegen zó slecht /4jn als in Zeeuwsch- V'laanderen"? Inderdaad van d' Ee tot Hontenisse en van Hulst tot aan .Cadzand, is de toestand van de wegen slecht, op som mige plaatsen zelfs abnormaal slécht. Hoe dat komt? In de eerste plaats omdat er vóór. de oor log bij de betrokken onder houdsplichtigen niet altgd vol doende medewerking was. Daarnaast konden er geduren de de bezetting geen werken worden uitgevoerd, zodat de toestand van de wegen, nd de bevrgding verergerd was. BELANGSTELLING. Thans is er, over't algemeen, bij de wegenverzorgers veel belangstelling voor de verbe tering van de dikwgls in zo deplorabele toestand verkeren de wegen. Stuitte vóór de oorlog de verbetering meestal af op financiële bezwaren, de geweldige prgsstgging, waar door de uitgaven thans bgna 3 maal zo hoog zyn dan vóór 1940, maakt de oplossing nog moeiiyker. Bovendien kunnen op grond èn van de financiën èn van de urgentie, de wer ken niet alle tegeiyk worden aangepakt. Het nieuwe College van Ge deputeerde Staten pakte even wel in 1947 de zaak voor de gehele provincie piet kracht aan. De resultaten zgn reeds zichtbaar. In 1947 werd in O. Zeeuwsch-Vlaanderen de ver betering van de wegvakken Zaamslag en Ronde Putten van de weg Axel-Zaamslag ter hand genomen. Verder: de Moerspuibrug, het wegvak be oosten Clinge, enz. ROND SLUIS. Wg willen het hier evenwel over West Zeeuwsch-Vlaande ren hebben. In 1947 werd begonnen met de verbetering van het weg vak Prinseweg, van de weg NieuwvlietSluis, waarvan de aarden baan reeds vóór de oorlog gelegd was. doch welke weg destijds niet" kon worden afgewerkt. Als deze weg gereed is, zal Sluis een directe verbinding hebben met Nieuwvliet, Groe- de en Breskens en omgekeerd. Bedriegen de tekenen niet, dan zal dit jaar echter een be gin worden gemaakt met de uitvoering van enige wegen plannen, welke a.h.w. om uit voering schreeuwen. EEN NACHTMERRIE. Allereerst de weg Water- landkerkje-Oostburg. Deze weg is zo slecht dat hij voor B. en W. van 'Kerkje, niet het minst om de talrijke klachten waaronder die van de autobus ondernemer wel de voornaam ste zal zgn een nachtmer rie dreigt te worden.. De Raad van Waterland- kerkje, hoewel dit van de 600 inwoners een zwaar offer eis te, heeft zgn medewerking reeds ^toegezegd en blijkens het raadsversiag is ook Oostburg hiertoe bereid. Oostburg wil evenwel de verbetering, dit of het volgend jaar, zien doorgetroken tot IJzendijke. De Oostburgse vroedschap gaf hierdoor blgk een vooruit ziende blik te bezitten. DE BRAAKMAN. Als ih 1949 de 800 ha van de Braakman zullen worden in gedijkt, zal er toch noodzake- ïyk een nieuwe verbindings weg tussen Oost- en West- Zeeuwsch-Vlaanderen, via de ingedijkte Braakman, moeten komen. Naar alle waarschiinlgkheid zal deze weg ten Zuiden van Biervliet en verder naar IJzen- dgke lopen. Officieel schijnt dit, naar wy menen, echter nog niet bekend te zgn. Indien de ze weg daardoor zou aanslui ten en dat ligt in de ver onderstelling aan de verbe terde weg IJzendijkeOost- burg, dan is daardoor een veel kortere verbinding tussen Oost en West tot stand gebracht dan thans via Philippine— IJzendijke. Oostburg zal hiervan dan zeker de vruchten plukken. De eveneens zeer slecht*: weg IJzendijke-Biervliet zal daardoor veel van zijn waarde verliezen, zodat deze wel niet zal worden verbeterd. Zeer nodig Is het ook dat een gedeelte van de weg Hoofdplaat-Biervliet Nieuw- landse Molen) wordt verbe terd. Het lijkt er op, dat dit evenwel dit jaar nog niet het geval zal zijn. Niet alleen voor Hoofdplaat, doch ook voor Biervliet, dat het vorig jaar het weggedeelte Nieuwlandse Molen-Helenadijk herstelde, zou deze aansluiten de verbetering van de grootste betekenis zijn. BIJ PHILIPPINE. Op het programma voor dit jaar schijnt ook nog te staan de verbetering van de z.g. Verbindingsweg Oost-West Z. Vlaanderen, door de Dijek- meesterpolder, bij Pliilippine. De breedte van deze weg is totaal onvoldoende. Vele boeren uit die streek zullen zich nog herinneren, dat toen deze weg in de vorige winter, tengevolge van op- dooi door de minderwaar dige constructie van de weg moest worden afgeslo ten, het verkeer moest wor den omgeleid over polder wegen die daarvoor niet ge schikt waren, of over Bel gië, wat nog meer bezwaren gaf. Weliswaar zal deze weg bij ipdijking van de Braakman aan belang inboeten, doch voor het Zuidelgk gelegen gebieü blgft hy toch zyn betekenis houden. Het zal tenslotte de bewo ners van Retranchement en niet het minst de Burgemees ter èn de autobusondernemer i een pak van het hart zyn, indien dit jaar ook de weg RetranchementOude Tol wordt verbeterd, hetgeen even eens in het voornemen ligt. De Grindwegcommissie, die over de gehele weg Nieuw- vliet-Zuidzande-Retranche- ment gaat en een 5-tal ge meenten plus Het Vrye van Sluis vertegenwoordigt, heeft haar financiële medewerking Voor de uitvoering reeds toe gezegd. WEGGEGOOID GELD. By vele van deze wegen is de toestand thans zó slecht, dat de weg dikwijls meer aan onderhoud kost welk geld meestal nog wegge gooid is dan aan rente en aflossing, nd verbetering, zal moeten worden opge bracht. Het is te begrijpen, dat de betrokken gemeente- en polder besturen in „het Westen", al les doen om de verbetering te bespoedigen. Ook straks zullen er uiter aard nog wegen ln West Zw.* Vlaanderen overblijven, die dringend verbetering behoe ven. Wy wyzen op de weg Bres- kens-HoofdpIaat en Oostburg- Groede. Keulen en Aken zyn echter niet op één dag gebouwd. Gezien do financiële moei lijkheden van Provincie en onderhoudsplichtigen, die dit alles gezamenlijk financieren. lUkt het, dat West Zw.-Vlaan- deren, wat de wegsverbeterln gen betreft zeker niet achter aan komt en dat 1949, als alk- tekenen niet bedriegen, „liet Westen" weer een stap filch ter by de oplossing van dit vraagstuk zal brengen. Uitvoerig bespreekt spr. nog zyn bezwaren tegen dc motic-da Costa Gomez, die zJ. onvoldoende rekening houdt met de omstandigheid, dat ve le jder Nederlandse gedelegeer den ook lid zyn van het parle ment, dat de grondwetsherzie ning in behandeling heeft. De ze leden worden door de motie in een beetje moeilijke situatie gebracht. De volgende spreker, dr. R. H. Pos, is in het algemeen een voorstander van handhaving van de rechtsorde, maar er is een grote afstand ontstaan tussen de rechtsorde en het rechtsgevoel. Het is echter on juist, te denken, dat de nieu we koers een zaak is van lou ter wet en rechtsorde. Veel belangrijker is vooreerst het vinden van een nieuwe maat- scnappelgke structuur. Dr. Pos neemt enige moeite waar in ons- land om afstand te doen van de historische traditie. MIDDAGVERGADERING. De eerste spreker in de mid dagvergadering is dr. W. C. de la Try Ellis, dio een uit eenzetting geeft van de Aru baanse verlangens. Hy neemt het idee van de heer loekes over. Direct hierna gaat de ver gadering voort met besprekin gen in tweede termijn. Dr. Buiskool pleit voor het reali teitsbesef en bocritiseert de rede van de heer De Kort. Hy doet een aantal technische voorstellen. De heer Da Costa Gomez dient een motie in, waarin verzocht wordt het wetsontwerp tot herziening van de Curagaose staatsrege ling met de meeste spoed te behandelen en spoedige verkie zingen te bevorderen. Tevens vraagt hg stemming over de voorstellen van de Centrale Sectie. De heer De Kort meent, dat allereerst de formulering moet worden gevonden voor de or ganen. De heer Wgngaarde noemt de discussie een einde loos en waardeloos academisch debat. Hg is erg teleurgesteld. Prof. Logeman ziet de toe stand echter optimistischer en zal gaarne de motie-Da OoRta Gomez steunen. Mr. Lim Spo sluit zich aan bg de woorden van de heer Wijngaarde. De motie-Da Costa Go mez, uitgebreid tot Surina me, wordt in stemming ge bracht en aangenomen. Ook de voorstellen van de Cen trale Sectic tot bet zoeken van contact door de confe rentie met de grondwetsher- zleningscommissie, tot het. vormen door de conferentie van twee ln plaats van drie secties en tot aanvulling der Centrale Sectic met 3 le den worden z.h.s. aangeno men. Als voorzitters der twee secties worden aangewezen de heren Pos en Da Costo Gomez. Deze secties komen Woensdag bijeen. Vermoedelijk 21 doden. Maandagavond is op de re de van Hyères een sloep van do Amerikaanse oorlogs bodem „Midway" na een aan varing gezonken. Er bevonden zich 200 Ame rikaanse matrozen aan boord van dc sloep. Over het aan tal slachtoffers zHit vele te genstrijdige berichten ver spreid. Dinsdag werd op een Sersconferentie te Hyères, die oor Amerikaanse officieren werd bygewoond, bekend ge maakt, dat 6 man verdron ken waren en 12 vermist werden. Volgens de laatste berichten is de sloep tegen een boei gevaren. Onrust in Tripolis. Tc Tripolis is de noodtoe stand afgekondigd en een avondklok ingesteld in ver band met de demonstraties te gen de arrestatie van de poli tieke leider Fikl Hassan. Dc politie slaagde er niet in de de monstranten uiteen tc jagen cri moest de hulp van Britse troe pen inroepen, die van traan gas gebruik maakten. Onder de demonstranten waren drie doden en acht gewonden. or VOORSPELT t WEINIG VERANDERING. Geldig tot Woensdagavond: Matige, nu en dan vry krachtige Oosteiyke wind. Enkele overdrijvende wolken velden. afgewisseld door zon- neschyn. Droog weer. Tem- oeratuur in de loop van de dag oplopend tot iets boven het vriespunt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1