PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Sensationele wending in de Rond-de-T af el-conferentie BiLT Commissie van Goede Diensten b'eefqeheel correct Terneuzen-Gent een Belgisch belang Wanneer treedt het E.R.P. in werking? Vier afgevaardigden van de Antillen trekken zich voorlopig terug Daden gevraagd. Vandaag 191e Jaargang - No. 40 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwst Courant Middelburg Drukheru Fa F van de. Velde Jr Vlissingen Dit oiad verse Aunt dagelijks, behaive op Zon- en Algemeen Christemke feestdagen WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRCSKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 17 Febr. 1948 ABONNfclMtSN ISPKiJS 4b ct per week, i 3.20 per kwartaal. Cranco per post i 3.45 oer kwartaal Losse nummers 5 ct ADVKKTKN l IfclFKIJS 12 Ct per mm minimum p advertentie t 2. Giro nr 359300 PZC Middelburg. Bureaux gevestigw te Vlissingen Walstr >8-80. tel 10 en 51 Middelburg .ondense kaai 29 .el 2077 en 2924 Goes L Vorststr 55. tel 2475 ibgg 2228) - Oostburg Gratamastr 3. tel 102 Temeuzen Brouwerustr 2 - Zlertkze* Nwe Bogerrtstr C uw i 'I 26. De rond-dé-taf el-conferentie in Den Haag- beleefde Maandag haar eerste openbare vergadering. In de vergaderzaal van de Eerste Kamer waren de gedelegeerden gezeten als bij de officiële openingsbyeenkomst, twee weken geleden. Te linker- en te rechterzijde van de voorzitter, de afgevaardig den van de Nederlandse Antillen en Suriname. Daarnaast, links en rechts van de regeringstafel, de Nederlandse afge vaardigden, de regeringsadviseurs en de Indonesische waar nemers. Bij elkander een gezelschap, dat niet heel veel klei ner is, dan wat wij in deze vergaderzaal gewend zijn. Er was spanning voelbaar. Geruchten deden de ronde, dat er toch nog een kink in de kabel was gekomen of aan stonds zou komen. Dat toch een deel van de delegatie van Curagao zich van verdere medewerking zou onthouden. De voorzitter, minister Jonkman, hield een korte ope ningsrede. Als eerste spreker trad dan op mr. S. W. van der Meer. die mede namens de heren C. 1 A. Eman, E. Jonckheer en J E. Vrausquin, medededeelde. dat de delegatie van de Ne derlandse Antillen van de sta ten van Curagao een opdracht heeft ontvangen. Deze op dracht houdt in, dat de dele gatie vóór de aanvang der conferentie van de Nederland se regering zekerheid dient te verkrijgen omtrent enkele fei telijke hervormingen. In geval van niet volledig bevestigend antwoord werd opgedragen, te verklaren, dat dit een derma- te grote teleurstelling veroor zaakt, dat alle besprekingen overbodig zyn. Wy kunnen hier niet rus tig als vrije mannen met u praten, aldus mr. v. d. Meer, als wij weten, dat te gelijkertijd de grootste on rust heerst op Curasao en Aruba. Onrust waaraan het huidig Nederlands bestuur aldaar debet is en waarvoor uiteindelijk de verantwoor delijkheid in Den Haag be rust. Het is reeds voorlopig ge bleken, dat onze gedachten over de toekomstige verhou dingen in het Koninkrijk vrij wel parallel lopen, met die van de Nederlandse en Suri naamse gedelegeerden. Maar wat zouden wij gaan spreken over de toekomst ?Het heden eist alle aandacht op. Wij we ten wel, dat wij hier in Neder land van alle zijden goodwill ondervinden en dat er hier geen sprake is van onwil Maar wat schieten wij op met goodwill Mr. v. d. Meer deelde hier na, mede namens de reeds genoemde gedelegeerden, mede, dat zij derhalve niet aan het werk van déze con ferentie zullen deelnemen vóórdat het vertrouwen door daden enigszins hersteld is. Na deze verklaring verliet de heer van der Meer de ver gadering. Slechts vier van de Parijs zal Ver. Naties huisvesten. Parijs is gekozen als de plaats, waar de volgende al gemene vergadering der Ver enigde Naties zal bijeenko men. Staking In België gedeeltelijk opgeheven. Na een onderhoud met de Belgische minister van ver keer, Van Acker, hebben d8 af gevaardigden van de stakende arbeiders in de gas- en electri- citeitsbedryven besloten, dat 't werk in deze1'bedrijven Maan dag te middernacht zal worden hervat. Ongeveer 1000 postbeambten, die ondanks de waarschuwing van de regering niet op hun werk zijn verschenen, hebben bericht ontvangen, dat zij ont slagen zijn. Djinnah krijgt een opvolger. De Nawab van Bhopal zal Mohammed Ali Djinnah als gouverneur-generaal van Pa kistan opvolgen. Deze wijzi ging is noodzakelijk gewor den door de zwakke gezond heid van Djinnah. DE VOORSPELT. WEINIG BEWOLKING. Geldig tot Dinsdagavond. Weinig bewolking, droog weer en lange, perioden var zonneschijn. Meest zwakke naar Zuid-Oost draaiende wind Overdag temperatuur oplopend tot minstens enkele graden boven het vriespunt. acht Curacaose gedelegeerden waren overgebleven. SURINAMERS BLIJVEN De heer Buiskool onder streept, terstond hierna, dat de deelname der Surinaam se delegatie haar eisen niet lager stelt, dan de delegatie der Antillen. Het enige ver schil, aldus spr. is, dat de afgevaardigden van Surina me niet hun deelneming aan deze conferentie afhankelijk hebben willen stellen van de onmiddellijke de-facto wijzi gingen. Vervolgens ging spr. uitvoe rig de voorgeschiedenis dezer conferentie na. Duidelyk moet dan echter worden begrepen, dat thans, 5 jaar na de Ko ninklijke belofte, Suriname nog steeds onder verouderd koloniaal regiem staat. Wij begrijpen,, dat wy niet straks deze conferentie al in een nieuw kleed zullen verla ten, maar wel zullen wij hier ter-- conferentie de grondsla gen moeten leggen voor spoe dige ingrijpende verandering. TIEN PUNTEN Met betrekking tot het cen traal rapport geeft spr. ver volgens een samenvatting van 10 punten, welke de samen werking aangeven, die Suri name voorstaat: Suriname is vóór de instelling van een rijksparlement gekozen door de landsparlementen; de in stelling van een rijkskabinet, los van de landsregeringen- een rijksraad, als rechtspre kend college bij geschillen. Er moet een verzekering zijn van financieel economische bij stand. Een kerngroep uit deze conferentie zal bij de nieuwe constructie moeten uitmaken wat algemene en wat interne zaken zijn. Vonrts moeten waarnemer? van Suriname in de delegaties bij de V. N. worden opgeno men. En in het veranderd ko ninkrijk zullen tenslotte de In donesische gebieden zo zij dat willen moeten kunnen worden opgenomen. 0 DR. DA COSTA GOMEZ De derde spreker, dr. M. F da Costa Gomez, begon met zijn leedwezen uit te spreker» over de afwezigheid van vier leden der Curagaose delegatie, die eveneens het Nederlandse tempo als traag brandmerkte Deze spreker bepleitte voorts de onmiddellijke instel ling van een verantwoordelijk béstuur in de Nederlandse An tillen naar analogie van hetgeen door het staatsnood- recht in Indië is mogelijk ge maakt. Spr. verzocht vervolgens de grootst mogelijke verhaasting van de behandeling van het wyzigingsontwerp in de Twee de Kamer, instructies aan de gouverneur om nieuwe verkie zingen op Curaqao voor te be reiden en de instelling van een commissie om te onderzoe ken op welke wijze de a.s. grondwetsherziening kan wor den versneld. EEN MOTIE Tenslotte diende dr. da Costa Gomez een motie in, welke de wenselijkheid uitspreekt, dat de centrale sectie een ontwerp zal opstellen van het nieuwe koninkrijk, dat aanvaard dient te worden door de verschillen de volksvertegenwoordigingen en vervolgens door de Neder landse wetgever zal worden oekrachtigd. zonder dat hij daarbij eenzijdige wijzigingen zal kunnen 'aanbrengen. MIDDAGZITTING. In de middagzitting van de rond-de-tafelconferentie kwam allereerst aan het woord dr W. L. P. M. de Kort, die aan-J ving met er op te wijzen, daf de Nederlandse gedelegeerden niet namens de gehele delega tie spreken. De gelijkwaardigheid in verbondenheid stelt Nederland voor het grootste probleem. Spr. is voorstander van een rijkskabinet, rijksparlement, een rijkshof en een vertegen woordiger des konings. Spr. is voor een uitgebreid kiesrecht. Do heer J. A. de Miranda wyst er op, dat slechts 2 van de bevolking in Suriname kiesgerechtigd is. De heer L. D. Gerharts noemt het onwaar, dat op Curacao zoveel onrust zou heersen als de heer van der Meer voorgeeft. Curacao is eigenijjk nooit een Neder landse kolonie geweest, maar een volksplanting. Spr. waarschuwt tegen de invoering van de algemene dienstplicht op Curagao. Te genover Indonesië staat men op Curaqao nagenoeg onver schillig. De neer Karamat Ali dringt aan op kiesrecht voor alle Su rinaamse volwassenen en wijst op dringende sociale voorzie ningen. De heer P. J. Wyngaarde zegt, dat het geduld der Su- rinamers uitgeput is. Zy zul len zo nodig een beroep op het wereldgeweten doen. Prof. dr. J. H. A. Loge- mann is tegen ondergraving van de grondwettelijke rechtsorde. Wy moeten voortmaken met de grond wetsherziening om nog dit jaar de grote stap te kun nen doen. De heer Lim A Po meent dat Suriname wel 800 millioen nodig heeft en bovendien men sen! Te 5 uur wordt de vergade ring verdaagd. Aneta-correspondent gaf uitlatingen onjuist en tendentieus weer. Verklaring van dr. L. J. M. Beel. In verband met de dis cussies rondom de bericht geving van AN ETA New York, terzake van de ver trouwelijke persconferentie, welke te Lake Success dooi woordvoerders van de com missie van goede diensten is gegeven, verklaarde Maandagmorgen de minis ter-president dr. L. J. M. Be°' tegenover A.N.P. het volgende „Ik heb menselijkerwijze de zekerheid, dat Kirby en Gra ham, noch leen andere woord voerder der commissie van goede diensten, op de ver trouwelijke persconierentie te Lake Success iets hebben ge zegd, wat hun bevoegdheden overschrijdt. Zy hebben niets gezegd, wat myn vertrouwen in de correctheid van hun handelwijze tn officiële func tie kan schokken. Ik vermoed, dat de pers, wanneer zy over de informa- t'es zou beschikken, welke mi} ten dienste staan, eveneens van oordeel zou zijn, dat het verslag van de correspondent van Aneta een onjuiste en daardoor tendentieuze weer gave van de uitlatingen van 5e woordvoerder der commissie is. Ik moet er op wijzen, dat de correspondent van Ane ta de enige Nederlander was, die de conferentie heeft bijgewoond. Hij was tevens de enige van de aanwezige journalisten, die een ver slag heeft doorgegeven tei publicatie en hij was de enige, die blijkbaar de in druk heeft gekregen, althans gerapporteerd, dat de heren Kirby en Graham in hun uil- latingen zijn afgeweken van de objectieve houding, die van hen kan worden verwacht. De Nederlands -Indische re gering heeft haar communi qué, waarin een veroordeling van de aangenomen houding werd opgenomen, op deugde lijke gronden herroepen. Ik betreur, dat een naar mijn overtuiging onverantwoorde lijke berichtgeving oorzaak ts geweest, van onverdiende aan vallen op de Commissie van Goede Diensten, voor welker arbeid en opoffering ik nog maals mijn waardering moge uitspreken. Waarom cr op de Benelux-conferentie nog niet over gesproken werd Een prioriteitskwestie De kwestie van de ver breding van het kanaal van Gent naar Temeuzen en de vergroting van de zeeslui zen in laatstgenoemde plaats heeft de laatste we ken opnieuw in het cen trum van de belangstelling gestaan, niet het minst door berichten en beschouwingen in sommige Belgische bla den, welke voor ons land een weinig prettige toon de den horen. Wat is toch is het geval? Bij de jongste Benelux-minis- tersconferentie te Luxemburg hebben de Nederlanders zich verzet tegen het in bespreking brengen van enige kwesties, wélke voor onze Zuiderburen van bijzonder groot belang zijn de Stop van Temaayen, het kanaal en de sluizen van Ter- neuzen en het Moerdijkkanaal De Ned. min. meenden, dat dit alles zuiver Belgische be langen raakt en dus als een in terne kwestie van de Belgen moet worden beschouwd, welke zich niet leent voor bespreking in een conferentie als die te Luxemburg. Dit wil natuurlijk niet zeg gen, dat de onderhavige kwes tie niet een onderwerp van be: spreking tussen de Nederland se en Belgische regering zou kunnen worden: de werken zouden immers op Nederland.- territoir moeten worden uitge voerd. Maar het Nederlandse standpunt is volkomen begrij pelijk omdat het hier toch in de allereerste plaats gaat om Beligsche belangen. GENT—TERNEUZEN Hier in Zeeland gaat onze belangstelling natuurlijk in de eerste plaats uit naar de plan nen t.a.v. het kanaal Gent Temeuzen, een kwestie, welke voor de haven van Gent niets minder dan een levensbelang uitmaakt. De plannen voor de verbreding van het kanaal en de vergroting van de sluizen worden dan ook in Gent uitge werkt en men pakt ze royaal aan. Geen wonder, want berus ten in de huidige toestand, waarbij Liberty- en Victory- schepen Gent zelfs niet kunnen bereiken, zou betekenen, dat de stad als havenstad ten dode werd gedoemd. ANTWERPEN. Helaas heeft men in Belgiè lang niet overal een zuiver in zicht in deze materie en met name in Antwerpen wordt tel kens weer betoogd, dat het hier niet om een nationaal Bel gisch belang, maar over een gemengd GentsNedêrlandse .vwestie gaat. Nu past het ons natuurlijk niet een oordeel te vellen over de wijze, waarop men in België de verhouding tussen Antwerpen en Gent als havensteden meent te moeten regelen, maar dat neemt toch niet weg, dat wij de min of meer onvriendelijke uitlatin gen in de Belgische pers als 'n symptoom van concurrentie zucht van Antwerpen ten op zichte van Gent moeten signa- teren. Het ligt immers in de lijn van Antwerpen de nationa le belangen, welke toch ook aan de bloei van de haven- van Gent gebonden moeten zijn. enigszins te verdoezelen. PRIORITEITSKWESTIE Nog dezer dagen heeft de Belgische minister van openba re werken tegenover een Bel- ga-redacteur verklaard, dat met het plan voor GentTer- neuzen een bedrag van 500 millioen franc gemoeid is. Een tweede sluis bij de Kruisschans te Antwerpen zou 600 millioen franc moeten kosten, het doen verdwijnen van de Stop van Temaayen 250 millioen franc. Reeds in October is een com missie ingesteld, welke de re gering te Brussel zal hebben te adviseren o.m. over de volg orden waarin deze werken zullen moeten worden uitge voerd. Men verwacht in Maart haar rapport. Minister Behogno wees er tegenover Belga dan ook met nadruk op, dat het amendement van de Senaats commissie voor buitenlandse zaken om het crediet voor dc- bestudering van de Stop van Temaayen van 5 op 25 millioe»' "ranc te brengen, geen practi- zehe betekenis heeft. Onaange naam is echter, dat de indruk wordt gevestigd, dat Ter- naayen reeds prioriteit heeft is het 275 jaar ge leden dat de Franse blijspeldichter Poquelin (pseud. Molière) te Pa rijs overleed; is het 7 jaar gele den dat tussen Turkije en Bulgarije een niet- aanvalsverdrag werd ge sloten. Laat u niet bij de neus nemen Er is gebleken, dat nog veel woningbureaux zich niet aan de tarieven voor bemiddeling bij woningruil en kamerhuur houden. De vergoeding voor be middeling by een huurovereen komst is ten hoogste 5, bit* woningruil ten hoogste 10, 15 of 20 naar gelang van de huursom van het gevraagde pa^d. Een inschrijfgeld by wo ningruil mag slechts met schriftelijke toestemming van 't directoriaal-generaal van de prijzen worden gevraagd. Het moet echter bij het tot stand komen van de ruil van het be middelingsgeld worden afge trokken. Montagewoningen bij de vleet. Op 1 Februari kwamen 150 montagewoningen gereed, ter wijl er 2030 in uitvoering wa ren. Voorts was op genoemde datum gunning verleend voor 1733 dergelyke woningen. Bo vendien waren in voorbereiding 2271 montagewoningen, waar van 821 in vergevorderd sta dium verkeerden. Een vliegtuig vol Welden PASSEERDE ZONDAG SCHIPHOL. Zondag landde op Schiphol een vliegtuig, waarin zich elf Noren bevonden, die te Parijs de première hadden bygewoona van de film „De strijd om het zware water". Deze Noren na men tijdens de oorlog deel aan de Noorse verzetsbeweging en wisten te beletten^. dat de Duitsers in Noorwegen een fabriek voor zwaar water exploitatie brachten, waardoor de Duitsers er niet in slaagden atoombommen te fabriceren niet behulp $an dat „zware water". Onder de Noren bevond zich kapitein Haukelis, die de ver zetsgroep leidde en Einar Skin- nerland, die er in slaagde de aDparatuur van de fabriek ty- diens de afvoer.naar Duitsland te vernietigen. De „Zuiderkruis". Het s.s. „Zuiderkruis" wordt vanavond te Rotterdam ver wacht. Aan boord bevinden zich circa 120U demobilisoren- den. De ontscheping vangt Woensdag aan te 9 uur. Het Wereldgebeuren TWEE EUROPESE DIPLOMATEN OP REIS. Voorlopig nog afwachten. Terwyl de commissies voor buitenlandse zaken uit het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden en de Senaat te Washington midden in de be sprekingen zitten, betreffende het ontwerp-European Reco very Plan, dat wij hier meest al net Marshall-plan noemen, reizen twee diplomaten, een Brit en een Fransman, door Europa, bm over hetzelfde plan besprekingen te voeren. Men hoort daar weinig over; overal waar zy vertoeven, ko men slechts summiere mede delingen in de pers, niet om dat ,er over geheime of ge heimzinnige onderwerpen on derhandeld wordt, maar om dat men in elk geval vermij den wil de gemoederen te prikkelen, waardoor er schade aan de Europese zaak zóu kunnen worden toegebracht. Hoorde men aanvankelijk in de Verenigde Staten de me ning verkondigen, dat de Eu ropeanen maar passief zaten af te wachten wat Amerika te hunnen gerieve zou willen doen, zonder dat zij zelve de armen uit de mouw staken, toen de Britse en de Franse ambassadeur kort voor de in diening van het E.R.P.-ont- werp op het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse za ken lieten weten, dat de wen- 3eliikhe:d onder het oog werd gezien de zektien onderhavige landen op korte termijn bijeen te roepén, riep Lovett, Marsh- Londense conferentie uitgesteld. Een woordvoerder van het Engelse ministerie van bui tenlandse zaken heeft thans bevestigd, dat Engeland en de V.S. de Franse regering heb- öen voorgesteld ae Londense driemogendhedencoyferentie over Duitsland, die van 19 tot 23 Februari gehouden zou worden, uit te stellen. Deze woordvoerder gaf eveneens als reden op, dat Douglas, ambassadeur van de V.S. in Engeland, die aan het hoofd zal staan van de Ame rikaanse delegatie, te Wash ington nog inlichtingen moet geven over de, behoeften van het Europese herstel. Oudste kardinaal overleden. Kardinaal Granito Pignatel- li di Belmonte, de oudste Rooms-katholieke kardinaal, is op 96-jarige leeftijd te Rome overleden. Hij was Deken van het he'lig college der kardi nalen en prefect van de cere moniële congregatie. De Frans-Spaanse grens is heropend: Fransen en Span jaarden mogen weer vrij de grens overschrijden. gekregen, hetgeen beslist niet het geval is. DE RIJNVAART Inmiddels hebben de bespre kingen in Luxemburg toch wel enig resultaat opgeleverd, ge- ,lijk uit de berichten, welke wij hierover publiceerden, reeds is gebleken. Speciaal de Belgische Rijnvaart heeft de aandacht van de ministers gehad en in dit verband zijn van Neder landse zyden verschillende toe zeggingen gedaan: de sluizen van Han$weert zullen nog dit jaar geheel hersteld worden waarbij de belemmeringen voor de scheepvaart zoveel mogelijk beperkt zullen worden een belemmering by de Vlakebrug welke volgens de Belgen de zcheenvoart zou hinderen wordt binnen enkele weken verwijderd, en de Bailey-hef- brug over de middensluis van Temeuzen zal worden wegge nomen zodra de vaart door de grote Westsluis eens gestag neerd zou zyn. Men kan dus vaststellen, dat van Nederland se zijde alles in het werk zal worden gesteld om althans dc Rijnvaart van Gent geen be- 'emmeringen in de weg te leg gen. Maar Gent wil meer. Begrij pelijk! En daarom zal ook de kwes tie van de uitweg naar zee nog wel eens onderwerp van be spreking tussen Nederlandse en Belgische ministers worden Maar dan zal men het eerst in België onderling eens moeten worden. Pas wanneer België *oont te begrypen, dat het hiei een zuiver Belgisch belang be- *reft en b. reid is daaruit ook de consequenties te trekken ~ullen de detailskwesties met de Nederlandse autoriteiten geregeld kunnen worden. all's onderminister uit: „Dat zou de doodskus zyn voor het E.R.P." Ofschoon de beide Europese diplomaten enigszins verbaasd waren over deze re actie, gezien de stemming in Amerika, seinden zrj naar hun regeringen, dat net psycholo gisch beter ware de beoogde conferentie achterwege te la ten. Zij bleef toen achterwege; in plaats daarvan zyn echter twee hoge ambtenaren van resp. het Britse en het Fran se ministerie van buitenlandse zaken op reis gegaan om in alles zestien hoofdsteden te polsen, hoe de zaken nu ston den. lit Den Haag ontmoetten zy niet alleen Nederland, maar geheel Benelux. De besprekingen gaan tel kenmale over vier punten, te weten de vraag in hoeverre er in elk der zestien landen sprake is van vooruitgang se dert de Parijse conferentie over het Marshall-plan; in hoeverre er al schot zit in de Europese onderlinge sa menwerking op economisch gebied; in hoeverre er reeds voorbereidingen zyn of kun nen worden getroffen voor een definitieve organisatie ten be hoeve van ae zestien landen en tenslotte in hoeverre het wenselijk of mogelijk is tech nische rapporten uit te bren gen over de stand van zaken in Europa. De definitieve organisatie is een der tere punten, om dat men het er in de Ameri kaanse parlementaire kringen niet over eens is, welke be voegdheden de Amerikaanse E.R.P.-organisatie moet heb ben. Men zal moeten afwach ten, hoe dat uitpakt. Wel vyorfTt er allerwege gepolst of het reeds mogelijk is een alzijdig handelsverdrag tussen de zestien landen tot stand te brengen. En tenslotte treft men voorbereidingen voor de volgende Marshall-conferentie, die waarschynlyk nu niet eer der gehouden zal worden dan nadat het wetsontwerp in een .veilig" stadium is gekomen. Het E.R.P.-wetsontwerp is op 19 December ingediend. Men- verwacht tegen 20 Fe bruari de behandeling in de voltallige Senaat ongeveer een maand later in het Huis van Afgevaardigden. Gema tigde optimisten verwachten, dat er vóór 1 April in prin cipe beslist zal zyn. Valt die beslissing gunstig uit, dan kan het E.R.P. met een voorlopig bedrag van 500 millioen dol lar in werking treden. Het uiteindelijke bedrag moet dan nog nader worden vastgesteld. Arbeidsoverschotten in Brabant Het Economisch Technolo gisch Instituut van Noord- Brabant heeft een rapport het licht laten zien, betreffende het arbeidsoverschot voort spruitend uit de landbouw in Brabant. De grootste over schotten komen voor in de Noord oosthoek van Brabant en in West-Brabant rond Et- ten-Leur. De arbeidstekorten treden op in de West-Brabant se kleigebieden en rond de in dustriële gebieden. Concluderend zegt het rap port o.m. dat sommige indus triecentra voor een snelle in dustrialisatie niet in aanmer king komen, andere daarente gen kunnen hun industrialisa tie-tempo verhogen zonder schade voor de landbouw. Door loonpolitiek of arbeids plicht kunnen plaatselijke ar beidstekorten in de landbohw uit het agrarisch overschot worden aangevuld. Enige ge deelten van Brabant (meer speciaal Uden, en Roosendaal) vragen dringend om emigratie of industrialisatie. Prinses Marijke één jaar. Morgen wordt de jong ste Oranjetelg, Prinses Marijke, een jaar oud. We herinneren ons nog levendig hoe in het af gelopen jaar het kleine prinsesje een oogoperatie moest ondergaan, die naar wens is verlopen. De plechtige doop- dienst in de Utrechtse dom werd door duizen den Nederlanders be luisterd, die hoorden hoe voor het eerst het ijle stemmetje van het prin senkind door de aether klonk. Wy hopen, dat zij even voorspoedig als haar zusjes mag opgroeien! Vrydagmiddag is het Amerikaanse s.s. „K. I. Luck- enbach". te Rotterdam gear riveerd met een grote zending goederen samengebracht door de „United Service for Hol land" en door verscheidene Amerikaanse Rotaryclubs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1