Politieke beschouwingen SANATOCEN NIEUWS UIT ZEELAND Minister van den Brink over onze economie Nieuws in een Notedop WALCHEREN 39 ton kolen zonder bon verhóndeld TWEEDE KAMER De middenstand. De Tweede Kamer heeft Woensdagmiddag de behande ling van de begroting van economische zaken voortgezet. De heer Verkerk (A.R.) meen de. dat de onrust bn de mid denstand slechts zal kunnen worden weggenomen door een beleid, dat gedragen wordt door de normen van gerech tigheid en verdelende recht vaardigheid. In het bijzonder vroeg spr. aandacht voor de toestand van kruideniers en bakkers. Ook de heer Hooy (K.V.P.) kwam op voor de middenstand en vroeg of niet meer dan eenmaal ten koste van de middenstand de weg van de minste weerstand ge kozen is. Speciaal bracht spr. enige grieven t.a.v. de prijzen naar voren. Ook verzocht hy een weg te zoeken om de om zetbelasting te doen doorbe rekenen. Inkrimping van de Rijksbureaux aentte de heer Hooy zeer gewenst. De heer Kikkert (C.H.) ver klaarde zich tegenstander van ordening van bovenaf en be toogde, dat de organisatie Woltersom belemmerend werkt. De heer Haken (C.P.N.) kwam op voor een derde loon- ronde en betoogde voorts, dat het Marshall-plan politieke be doelingen heeft. Vooral voor de Nederlandse scheepsbouw duchtte hy grote gevaren. Ten slotte verzocht spr., de minister de afwijzende beschik king inzake aanschaffing van werkkleding voor de D/u.W.- arbeiders te herzien. Gedelegeerden uit de West confereren met minister Jonkman. Dinsdagmorgen werd de eer ste bijeenkomst gehouden van de Curagaose gedelegeerden met minister Jonkman. Besproken werd de mogelijk heid tot invoering van een po litiek verantwoordelijk bestuur in de Nederlandse Antillen. De minister deelde mede, dat de regering overleg zou plegen met de gouverneur van Cura sao over de mogelijkheid om, in afwachting van de staatsre geling, thans in Curagao een college in te stellen, waarvan dc leden in voortdurend en nauw contact met het bestuur aldaar zullen staan. Verder werd dc zelfstandig heid van Aruba en de moge lijkheid tot het verkrijgen van een eigen status in het Konink rijk besproken. Bezwaren kwamen niet naar voren. Van Arubaanse zijnde werd verzocht een staatscommissie in te stellen, teneinde de gevolgen tc onder zoeken, die zouden kunnen voortspruiten uit het eventu eel verlenen van een nieuwe status. Ook werden besprekingen ge voerd tussen do Surinaamse gedelegeerden, minister Jonk man en minister Götzen. Als desiderata werden o.a. naar voren gebracht de onver wijlde vorming van een college van gecommitteerden, teneinde de gouverneur by de uitoefe ning van het algemene bestuur by te staan, spoedige instelling van een commissariaat voor Surinaamse zaken in Neder land en ten slotto wil men de herziene staatsregeling voor Suriname binnen drie maanden in werking zien treden. Van de zyde van de minister van overzeese gebiedsdelen werd medegedeeld, dat hy wel willend staat tegenover deze wensen en onverwijld met de gouverneur van Suriname over leg zal plegen over een zo spoedig mogelijke verwezenlq king. De heer Kupers (Arb.) pleit te voor eenheid in het grond stoffen- en onjuiste prqzen- beleid. Als er nu nog zwarte lonen worden betaald, wijst dit op een onjuiste prijzen politiek. MINISTER v. d. BRINK AAN HET WOORD. Minister van den Brink, die hierop zijn maiden-speech als minister hield, verklaarde het beleid van zijn voorganger in. grote lynen te zullen volgen. Als gunstige aspecten zag spr. het uitblijven van inflatie en de grote sociale rust, welke sinds de bevrijding heeft geheerst. Daartegenover staat, dat ons nationale vermogen aanmer kelijk ls ingeteerd. Voor ons land is het doï'artekort zeer nijpend. Als dit zo blijft zal de regering een veel lager pro ductie- en exportprogram tot stand moeten brengen. Voorts zijn er de economische aspec ten van het Duitse en van het Indonesische vraagstuk, ter wijl we het internationaal prij- zenniveau natuuriyk in het geheel niet In de hand hebben. Het Marshall-plan biedt de mogeiykheid het wederep- bouwwerk te voltooien zonder tot een drastische verlaging van het welvaartspeil te gera ken. Op dezelfde basis zal ook verder gebouwd kunnen wor den aan welvaartstoeneming. Gestreefd wordt naar een zo spoedig mogelijke verwe zenlijking van de economische unie met de Benelux-landen. Zeer belangrijk is, dat de verdeling van het consumptie fonds regelmatiger is gewor den. T.a.v.*de loon- en prijs politiek dient te worden toe gezien, dat gezonde bedrijfs economische overwegingen niet in het gedrang komen. Het productiepeil is sedert 1945 belangrijk gestegen en een verdere stijging van de export moet de hoeksteen zijn van het economisch beleid voor de eerstvolgende jaren. Persoon lijk is de minister tegen be lasting op de export. Bij industrialisatie, welke door de ondernemers zelf tot stand gebracht zal moeten worden, moet de regering steunend en stimulerend op treden. Uitbreiding van de textiel- productie is niet mogelijk. Een productiewet achtte de minister niet nodig. De be staande dlstributicwet biedt voldoende bevoegdheden. De minister zeide publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie met alle krachj te zullen be vorderen. Aan de commissie van der Ven is gevraagd vóór 1 Maart advies uit te brengen over het wetsontwerp. Spreker is bereid mede te werken aan sanering van be paalde bcdrytstakken In de middenstand, wanneer dit no dig Is. Het initiatief moet ecliter niet van de overheid uitgaan. Spr. ontkent, dat het aan constructief beleid t.a.v. de middenstand ontbreekt. Spr. zeide het op prys te stellen Indien de vaststelling van de winstmarges geschiedt in overeenstemming met het bedryfsieven. Zeer binnenkort zal een aantiil marges in het kruideniersbedrüf herzien wor den. Een winkelsluitingswet en een nieuwe vestigingswet zjjn in voorbereiding. Na de rede van minister van den Brink, welke 2V. uur duurde, werd de zitting ver daagd tot Donderdagmiddag. (Ingezonden mededeling) By alle f inspannend werk! Zesdaagse te Antwerpen. Na de sprints van Woensdag avond 9 uur luidde de stand in de Antwerpse zesdaagse: 1. AdriaenssensBruylandt 33 punten. Op 1 ronde: 2. Bru- neelNaeye 193 pnt., 3. Thys- senDepauw 87 pnt.. 4. Ockers Van Steenbergen 73 pnt., 5. LapebieSeres en KintHom- me 64 pnt., 7. SchultcBoeyen 28 pnt.. De overige koppels la gen op 4 of meer ronden. Euwe's dochter wist van niets. Onze nationale schaak kampioen, dr. Max Euwe, is getrouwd en heeft drie dochters. Zo wel zyn vrouw als z'n dochters kunnen scha ken, maar zq hebben er geen byzondere inte resse voor en spreken er practisch nooit over. Er zijn belangrijker za ken dan het schaak spel, meent men in hui ze Euwe! Dr. Euwe lacht er smakelijk om als de interviewer van de Nw. Rott. Crt. een ongelovig gezicht zet. „Ik zal u een duide lijk bewqs geven", zegt hy dan. „Mqn tweede dochtertje was vijftien jaar, toen zij hoorde, dat ik in Amersfoort had deelgenomen aan een (vrq onbelangrqk, nationaal toumooi en als eerste was geëin digd." „Hé", riep ze stom verbaasd uit, „speel jn zó goed, dat je dat kunt winnen?" Dat was in 1942. Ik was toen al meer dan twintig jaar landskampioen en had al tweemaal de eer gehad tegen Aljechin te mogen spelen om de hoogste schaaktitel ter wereld. Mjjn dochter had daar toen nog nooit iets van ge hoord Vier Niwin-artisten bij de Dakota-vliegramp gedood. Bij de vliegtuigramp, lie Dinsdagmiddag voorviel bij Padalaring tussen Tjilame en Sasaksaat op Java, zijn omge komen de volgende vier Ni win-artisten: de 38-jarige Jo- han Gütlich te Rotterdam, cel list; de 26-jarige Elisabeth Everts, pianiste; de 42-jarige Francien Gerritsen, voor drachtkunstenares en de 21- jarige Rudy Broer van Dijk, violist, alle drie uit 's Gra- venhage. Dit gezelschap zou over twee dagen naar Nederland zijn vertrokken Het toestel 'is neergestort en daarna in brand gevlogen. Slechts de cockpit was ge deeltelijk uitgebrand. De stof felijke overschotten zijn Woensdagochtend naar het hospitaal te Tjimahi overge bracht. Er is opdracht gegeven alles Niwin-voorstellingen in Ne- derlands-Indië gedurende één dag te staken. Kleintje koffie-surrogaat. Begin Maart zullen aan ho tels e.d. en instellingen, uit sluitend toewijzingen voor koffiesurrogaat worden ver strekt. De dringend geboden bezuiniging op de koffie-aan- kopen in het buitenland, maakt deze maatregel nood zakelijk. NIEUWE BONNEN BONKAARTEN KA, KB, KC, 802. Melk: 181 Melk 4 liter, 183 Melk 7 liter. Vlees: 186 Vlees 100 gram, 187 Vlees 300 gram. Boter: 188, 189 Boter 250 gr. boter of margarine of 200 gram vet. Kaas: 209 Algemeen 150 gram of 187^3 gram korstloze kaas. 193 Reserve 200 gr. of 250 gr. korstloze kaas. Eieren: 208 Algemeen 2 eieren. Brood: 206 Algemeen 400 gr. of 1 rantsoen vermicelli e.d., 204 Algemeen 1600 gr. brood, 195 Reserve 800 gr. 198 Reserve 400 gr. (alles geldig tot en met 21 Februari a.s.). Sinaasappelen: 199 Algemeen 500 gram sinaasappelen (vóórinlevering tot 21 Febr.). Citroenen: 192 Reserve 125 gr. citroenen (vóórinlevering tot 21 Febr.). BONKAARTEN KD, KE, 802. Melk: 683 Melk 12 liter. Vlees: 686, 687 Vlees 100 gr. Boter: 688 Boter 250 gr. bo ter of margarine of 200 gr. vet, 689 Boter 125 gr. boter of margarine of 100 gr. vet. Eieren: 708 Algemeen 2 eie ren. Brood: 706 Algemeen 400 gr. Of 1 rantsoen vemiicelli e.d. 704 Algemeen 400 gr brood; 695 Reserve 400 gr. (alles geldig tot en met 21 Febr. a.s.). Kaas: 693 Reserve 100 gr. of 125 gr. korstloze kaas. Sinaasappelen: 699 Algemeen 1 kg sinaasappelen (vóór inlevering tot 21 Febr.). BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, MF, MG, DlH 803 (byz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Brood: 1063 Brood 800 gram. Boter enz.: 1068 Boter 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet, 1062 Margarine 250 gr. boter of marga rine of 200 gr. vet. Kaas: 1064 Kaas 200 gr. of 250 gr. korstloze kaas. Eieren: 1069 Eieren 5 eieren Melk: 1067 Melk 5 liter. Vlees: 1061 Vlees 300 gr. 1066 Vlees 200 gr. De Verenigde Naties niet naar Den Haag. Trygve Lie heeft verklaard, dat Den Haag in verband met het huisvestingsvraagstuk wellicht uitgeschakeld zal worden als zetel voor de a.s. algemene vergadering der Verenigde Naties Te Lake Succes is men van mening, dat Parijs zal worden geko zen. Dreigende staking in vitale bedrijven in België. De Belgische regering beeft de provinciale gouverneurs bevel gegeven de gas- en elec- triciteitsbedrijvcn te require- ren. Zoals bekend, dreigen 9000 arbeiders zich bij de andere Belgische stakers te voegen. De kansen op het voorkomen der staking zijn echter gering. EERSTE KAMER Altijd fit en welgemoed, tegen alle zorgen in. Dat doet de extra weerstand, die ge opbouwt met Sanatogen, het ideale zenuwsterkend voedsel dat ge in deze dagen meer dan ooit nodig hebt. Dc weldadige werking van Sana togen op Uw zenuwgestel, maakt een heel ander mens van U en de zonkanten van het leven worden ook weer UW deel. H* rc*dfl H.M. de Koningin zal Vrijdag a.s. haar intrek ne men in Huis ten Bosch te 's- Gravenhage. In het Stedelqk Museum te Amsterdam is Dinsdag een tentoonstelling geopend, wel ke de film schetst in haar historische ontwikkeling en het „probleem film" belicht van artistiek, economisch en sociaal standpunt. Te Amsterdam is een auto in de Keulse vaart gere den. De enige vrouwelijke in zittende, de 35-jarige fröbel- klasleidster van de A. v R. O., werd gered door twee Am sterdamse werklieden. De aansluiting van de rondweg om Tilburg op de Bredascheweg zal binnenkort worden aanbesteed. De Russische schaakdele gatie vertrekt vandaag uit Moskou naar Den Haag. Botwinnik, Keres en Smyslov zullen de reis op 16 Februari Loon- en prijzenpolitiek vindt waardering. De Eerste Kamer is Woens dagmiddag begonnen met de algemene politieke beschou wing over de Rijksbegroting voor 1948. De heer Anema (A. R.) ojtende de rij van sprekers en betoogde, dat de minister president nog steeds geen juiste kijk kan krijgen op de kern der oppositie. Het in de hand houden van de Ionen en pryzen door de regering heeft echter zijn volledige instem ming, evenals de Benelux-ge- dachte. Spr.s fractie heeft waardering voor de activiteit van de leden der regering, maar zij zal toch critiek leve ren, waar dit nodig is. Ook de beer Kolff (C.H.) had lof voor de grote werk kracht der ministers. Spr. voorspelde grote moeilijkhe den met het onderbrengen van de tegenstribbelende republiek in de federatie en waarschuw de met klem tegen het voort durend negeren van grond- wettelgke bepalingen. Spr. wilde weten of de Ver. Staten van Indonesië een dominion- status krijgen. Het niet bezet ten van Djocja noemde de heer Kolff een fout, welke zich leiyk heeft gewroken. WEDEROPBOUW. Tav. de wederopbouw acht te spr. de tegenwoordige toe stand zeer onbevredigend. In de eerste plaats zal In de lei ding van het departement moeten worden voorzien. Het beste zou zyn een goed vak man als tllrectenr-generaal, die niet naar Indonesië zal be hoeven te gacm. De heer Kropman (K.V.P.) constateerde, dat het samen gaan van de beide grote par tyen in de regering is ge slaagd ook al schynt er ent- ge verkoeling te ontstaan naar aanleiding van de Indo nesische politiek. De grote klacht van de te ver gaande Prins Bernhard bezocht de „Willem Ruys". Z. K. H. Prins Bernhard heeft gisteravond geheel on verwacht een bezoek gebracht aan de „Willem Ruys", die zo als bekend onlangs van zqn eerste reis naar Batavia in de Rotterdamse haven terugkeer de. De Prins, die om 5 uur op de terreinen van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd arriveerde, heeft het nieuwe' vlaggeschip met veel belangstelling bezich tigd. Ook de keukens en vooral de machinekamer had de in teresse van de Koninklijke be zoeker. Na de bezichtiging zat Z. K. H. in de intieme kring van di rectieleden van de Lloyd en enkele reders aan een diner aan in de eerste klas eetzaal van het schip. Eerst tegen 11 uur in de avond vertrok Prins Bernhard, wiens bezoek aan Rotterdam vrijwel onopge merkt bleef, van de Lloydkade naar Soestdyk. De beeldspraak der negro-spirituals. Voor de leden van de Z.V. U. heeft de musicoloog Casper Höweler uit Blaricum Maan dagavond te Goes en Dinsdag te Vlissingen een met licht beelden en gramofoonplaten geïllustreerde lezing gehou den over de beeldspraak der negro-spirftuals. De heer Höweler wist zijn toehoorders op boeiende wijze te brengen tot beter begrip van deze merkwaardige volks muziek en vooral voor de rij ke inhoud van de teksten, welke telkens teruggrijpen op de bekende bijbelverhalen of gedeelten uit Bunyans „Pel grimsreis naar de Eeuwig heid" Toch zouden deze tek sten in de regel niet te be grijpen zijn, indien wij de betekenis niet kenden van een aantal „codewoorden",' die telkens weer in deze verzen terugkeren en symbolen vor men voor bepaalde religieuze begrippen. De heer Höweler heeft van deze codewoorden een uitgebreide studie ge maakt, welke ook in het bui tenland, met name in Ameri ka, de aandacht heeft getrok ken. BENOEMINGEN. De heer W. Goeman te Yer- scke is met ingang van 1 Maart 1948 benoemd tot Adj.- secretaris van de Stichting voor de landbouw in Zeeland. Met ingang van dezelfde da tum is benoemd tot Inspecteur voor Zeeland van het Bedrqfs- pensioenfonds voor de land bouw de heer P. van Lange- velde te Oostburg. Vlissingen BAND-NEDERLAND- INDEE Dinsdagavond hield de band Ned.-Indië, afd. Vlissingen een ledenvergadering. De voorzitter de heer L. Schmezer verwelkomde alle aanwezigen hartelijk. De heer Schmelzer dee.de hierna mede nog geen bericht ontvangen te hebben op het protest, be treffende het langer in Indië moeten vertoeven van de dienstplichtigen. Spreker hoop te echter op een gunstig re sultaat. Hierna volgde de rond vraag. De heer j. de Buck, secretaris, protesteerde tegen de huldiging van het Zeeuw se bataljon door het gemeente-s Spek. bureaucratie is niet onge grond. Men dient het over heidsapparaat zodanig te re organiseren, dat met een mi nimum aan personeel 'n maxi-' mum aan prestatie kan wor den geleverd. DECENTRALISATIE. De heer Molenaar (V. en D.) pleitte voo:r decentralisatie en wees op de urgentie van de vraag of de werkwijze van de kamers en de regering met betrekking tot de begroting wel efficient is. Spr. erkende, dat de ministers alle zeer qve- rig zqn, maar vroeg zich toch af of zy wel het juiste for maat bezitten. De Koninklijke rede van de vorige week kon spr. oiliyken. Ooit ondersteunt zyn fractie de loon- en prijs politiek. Spr.'s fractie ls be reid na de verkiezingen mede verantwoordelgkheid te dra gen en sluit in haar wil tot samenwerking geen enkele partij uit. De heer v. d. Kieft (Arb.) meende, dat de regering in het algemeen een juist beleid heeft gevoerd. In de gegeven politieke omstandigheden is geen combinatie te zien, wel ke een stabieler regeringsbe leid zou waarborgen. De ver schillen met de oppositie be palen zich niet tot de Indone sische kwestie alleen. Er is een even grote afstand in eco nomische en sociale kwesties. Spr. vroeg ten slotte of de re gering reeds maatregelen heeft overwogen om in de toe komst massale werkloosheid te voorkomeh. Ten slotte sprak nog de heer van Santen C.P.N.die de „anti-communistische kruis tocht" in deze kamer ver schillende sprekers hadden zich ook in deze zitting tegen de communisten gekeerd betreurde. De minister-president dank te de kamerleden voor de woorden van waardering en brak daarna zqn rede af. De vergadering werd verdaagd tot Donderdagmiddag. eieren en zuivel voor En?e!and. Handelsovereenkomst gesloten. Dr gccombineeftr handels politieke en financiële, bespre kingen tussen Groot-Brittaii- nië en Nederland zqn Woens dag op succesvolle wijze beëin digd. Er werd overeenstem ming bereikt op alle hoofdpun ten, met inbegrip van dat van de financiële regeling der oor- (ogsschuldeii. Iu 1948 zullen er voor een waarde van zeventig miliioen pond sterling aan goe deren tussen Groot-Britannië en Nederland uitgewisseld wor den. Nederland zal in 1948 gro tere hoeveelheden voedsel naar Engeland zenden, met inbe grip van eieren, spek en zuivel producten. Het zal van Groot- Brittannië industriële produc ten ontvangen. De verschepin gen van steenkolen van Groot- Britannië naar Nederland zul len worden hervat. Rauter komt 1 April voor. De strafzaak tegen generaal Rauter, die tqdens de bezetting van ons land de functie van „Höhere S.S. und Polizei- führer" vervuld heeft, zal op Donderdag 1 April en volgen de dagen door het bijzonder gerechtshof te 's-GraVenhage worden behandeld. DE BESCHUUDING. De tenlastelegging jegens Rauter omvat zeven punten waarvan de Jodenvervolging, waarbij 110.000 Joden werden weggevoerd en 104.000 niet terugkeerden, op de eerste plaats is gesteld. Ook wordt Rauter verantwoordelqk ge steld voor de deportatie van arbeidskrachten en de daar toe georganiseerde razzia's en voor de systematische be roving van Nederlanders van huisraad, kleding, enz. Punt 4 wordt gevormd door de in beslagneming van de radio toestellen. Dan volgen de raz zia's tegen de studenten, de maatregelen tegen de familie leden van ondergedoken po- litie-beambten en de vergel dingsmaatregelen voor tegen de Duitsers gerichte hande lingen als represaillemoorden, arrestaties, geldboeten, enz. Dc tenlastelegging consta teert. dat Rauter door ver schillende van dc met name genoemde handelingen opzet telijk en systematisch terro risme bedreef jegens het Ne derlandse volk. Toelage voor gedemoblliseerden Het Tweede kamerlid Schoo- nenberg heeft aan de minister van oorlog gevraagd, of hij bereid is alle dienstplichtige soldaten en onderofficieren, ook hun, die uitsluitend in Nederland gediend hebben, bij demobilisatie een toelage van 200 gulden te verstrek ken, ten einde de toegewezen 120 textielpunten en schoe bestuur op de dag van aan komst. Volgens spr. verlangen alle jongens er naar zo vlug mogelijk thuis te zqn. Alle leden stemden hiermede in. Dhr. Labruyere 2e secreta ris, kon tot z'n vreugde mede delen dat het ledenaantal van de band Ned.-Indië sinds De cember aanzienlijk gestegen is. De voorzitter besloot de vergadering met de mededeling dat het bestuur een feestavond wil organiseren voor onze thuiskomende jongens, uit sluitend uitgaande van de band Ned.-Indië, de plannen zullen op de eerstvolgende ledenver gadering worden besproken. Vrouwenpolder TIEN WONINGWET WONINGEN Een dezer dagen kwam de Raad van Vrouwenpolder bij een. Na de opening deelt de voorzitter mede, dat 175 ton steenslag t.b.v. de Veersedqk door B. en W. werd aangekocht. Verder deelt hij mede, dat machtiging van G.S. is ver kregen tot aanleggen van 'n nieuwe speelplaats bq de Bqz. lagere schooi tc Gapinge tot een bedrag van f 3300,—. Financiële medewerking wordt verleend aan een aanvraag van het schoolbestuur te Vrou wenpolder voor de aanschaf fing van leermiddelen, meu bilair, en de bouw van een 3e schoollokaal. Ter 'voorziening in kasgeld wordt besloten bq de Boerenleenbank te Se- rooskerke een rekening-cou rant overeenkomst te sluiten tot een maximumbedrag van f 15000.Het bedrag waar tegen de toren te Gapinge te gen brand is verzekerd werd gebracht op f 75000.Voorts wordt aan B. en W. machti ging verleend tot aan schaffing van meubilair voor de raadzaal te Vrouwenpolder, en voor de herstelling van het meubilair te Gapinge. Tot slot werd besloten tot de bouw van 10 wonlng-wetwoningen in 't kader van het bouwplan 1948. Westkapelle RESULTAAT RÖNTGENONDERZOEK. Het resultaat van het mas saal Röntgenonderzoek te Westkapelle is buitengewoon gunstig gebleken. Van de 1450 personen die zqn onderzocht werden er 13 opgeroepen vooi herhaald onderzoek. Hiervan waren nog 12 personen gezond lichte afwijking. Distributiediensten 1 's H. Arendskerke en Krabbendijke verdwijnen. Naar wq vernemen zullen de distributiediensten 's Heer- Arendskerke en Krabbendqke worden opgeheven. Beide dien sten zullen worden gecombi neerd met de distributiedienst Goes. MEER WERKLOZEN. Terwijl het aantal bij de gewestelijke arbeidsbureaux in ons land als werkloos ge registreerde mannen in de maand Januari steeg van 50.180 tot 60.822, is dit aantal in Zeeland gestegen van 2049 tot 2431. In het algemeen bleek de stijging het grootst in streken met een overwe gend agrarisch karakter. St. Laurens „DE LOFSTEM". De Chr. Gemengde zang vereniging ,De Lofstem" te St Laurens hield Maandag avond haar le jaarvergade ring in het gemeentelijk ver gaderlokaal, onder voorzitter schap van de heer A. Pou- wer. Het goed verzorgde pro gramma, bestaande uit zang, tableaux, voordracht en enke le schetsjes, werd op vlotte wijze afgewerkt. De nummers die het koor ten gehore bracht o.Lv. de directeur, de heer Francke, getuigden van een goede oefening. Met een opwekkend slotwoord en dankgebed besloot ds. H J. J. Keizer deze geslaagde feestavond. Meliskerke MELKCONTRÓLE. Maandagmiddag vergaderde te Meliskerke de vereniging voor melkcontróle. Van ver schillende instanties was sub sidie ontvangen ter stimule ring van het werk der ver eniging. Er werd medege deeld dat de leden verplicht zijn alle op hun bedrijf aan wezige koeien te laten con troleren. Er werd een tweede con troleur benoemd. Ten aanzien van de kunstmatige insemina tie neemt de vereniging nog een afwachtende houding aan. Serooskerke LANDBOUWVERENIGING- Maandagavond vergaderde de Landbouwvereniging Se rooskerke (W.) afd. Z.L.M. De vergadering stond onder leiding van haar voorzitter de heer P. de Buck. Voor de veekeuring werd 5 beschikbaar gesteld. Als afge vaardigden naar de algemene vergadering werden benoemd de heren H. de Pagter en H. J. Allaart. De heer Schlingeman, secre taris der Z.L.M., sprak over „Wat doet de Z.L.M. nu nog?" en over „De .bedrijfspensioen regeling", waarop een geani meerde bespreking volgde. Arnemuiden VERGADERING „ONS BELANG". Woensdagmiddag hield de landbouwersvereniging „Ons Belang" te Arnemuiden haar algemene vergadering, onder voorzitterschap van de heer J. Polderdqk. Bq de bestuursverkiezing werden de heren J. Scheele herkozen en M. v. d. Hoek ge kozen. In de kascontrole wer den benoemd de heren W. Cor- ré en A. Kluqfhout. De afvaar diging naar Kring en Algeme ne vergadering der Z.L.M. zal door het bestuur moeten wor- en vertoonde er slechts 1 eeny den geregeld. Hierna werd ver- "i f1»n« lmf 1 O toond de film van het 100-ja- rig bestaan der Z.L.M. Politierechter Middelburg Sleepbootkapiteins namen slechts een gedeelte van hun voorraad op. f 200.- per 1000 kg. De politierechter te Middel burg behandelde de volgende zaak: In Juli 1947 constateerden controleurs van de C.C.D., dat te Graauw steenkolen zonder bon verkocht werden voor 200 per 1000 kg. Na onder zoek bleek, dat deze kolen af komstig wanen van de groot handel J. P. M. A. te Ter neu zen en dat zij In verschillende plaatsen in Zeeuwsch-Vlaan- deren zonder bon te koop aan geboden werden. Tydens het verhoor verklaarde A„ dat hq grote hoeveelheden Ameri kaanse kolen had afgeleverd, aan particulieren voor de ge wone prijs, aan siyters voor 60 a 70 en aan anderen voor 75 per 1000 kg. Hy be weerde deze kolen te hebben vrij gekregen, doordat sleep bootkapiteins, die bq hem kwamen bunkeren, niet de ge hele voorraad, waarop "'4 nenbon te kunnen honoreren? recht hadden, opnamen. Voiw het In strijd met de voor schriften verhandelen van de ze kolen stonden terecht: J. P. M. A., 41 jaar, groot handelaar te Terneuzen, we gens het zonder bon afleveren van ongeveer 160.000 kg kolen. Straf: 4000 of 8 maanden. A. T., 48 jaar, vrachtrqder, en L. J., 30 jaar, handelaar, beiden te Terneuzen, wegens het afleveren van ongeveer 70.000 kg kolen zonder bon. Straf: ieder 1000 of 2 maan den en 3 maanden gevangenis straf voorwaardelqk, met een proeftqd van 2 laar. Wegens het in ontvangst nemen van deze kolen werden verschillende personen boeten opgelegd variërende van f 50.tot f 1500 met voor- waardeiyke gevangenisstraf fen. In totaal werden In deze zaak 39,000 kg kolen In be slag genomen. Ongeveer 30 af nemers hebben door schikking een strafvervolging kunnen voorkomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2