§0 Fietsen, fietsbanden en serviesgoed van de bon NIEUWS UIT ZEELAND BILT P.v.tf.A.-fractie bezorgd over economisch beleid Na de debarkatie Verlaging van het tabaksrantsoen? Jhr. de Casembroot begroette de Zeeuwse jongens Nederlandse Dakota bij Bandoeng neergestort. WALCHEREN Textiel slaat er beter voor dan een half jaar geleden De regering ljfat zich by de beoordeling van de distri butie-vraagstukken lelden door de gedachte, dat een zo spoedig mogelfjke opheffing der rantsoeneringsmaatregelen niet alleen gewenst, doch ook noodzakelijk is. Zy meent echter, voornamelijk in verband met onze benarde devie zen-positie, voorlopig ten aanzien van bepaalde gebruiks goederen nog de nodige voorzichtigheid in acht te moe ten nemen. Onzekerheid tenaanzien van de deviezensitua- tie brengt met zich mede dat van een verzekerde import van tal van onontbeerlijke grond- en hulpstoffen nog niet kan worden gesproken. binnenlandse voorziening met textlelgoederen voorlopig on- feveer op het huidige peil an worden gehandhaafd. Besloten is echter de rantsoenering van de ar tikels fietsen, fietsbanden en serviesgoed op tc hef fen. Venvacht mag wor den, dat het In elk geval- mogciyk zal zijn de pro ductie van dc eerst ge noemde artikelen op een pell te handhaven, (lat aan een redelijke behoefte kan worden voldaan. De productie van servies- f;oed Is vrijwel op voor-oor- ogs peil. In vroegere jaren werden echter regelmatig grote hoeveelheden geïmpor teerd. Dit laatste en net feit, dat er tengevolge van de oorlogsomstandigheden een grote inhaalvraag bestaat, veroorzaken de schaarste aan serviesgoed. De huidige dis tributieregeling is echter on bevredigend geworden, omdat na voorziening van de voor- rangscategorieen, zoals repa- triërenden. huwenden, enz., thans een aanzienlijke hoe veelheid overblijft. Het Is evenwel onmogelijk door mid del van een eenvoudig distri butie-systeem te zorgen, dat deze goederen daar komen, waar zij het meest nodig zyn. Aangezien 85 pet. van de productie uit utility-aarde- werk bestaat, is te verwach ten, dat na opheffing van de distributie, slechts zij, die aardewerk strikt nodig heb ben, dit eenvoudige goed zul len kopen. Er is voorts een regeling getroffen dat die soorten aaniewerk. welke speciaal voor ziekenhuizen, horecabe drijven e.d. vervaardigd wor den, ook aldaar terecht ko men. Tenslotte zy opgemerkt, dat door aantrekken van werkkrachten en door gedeel telijke mechanisering de pro ductie van serviesgoed dus danig wordt opgevoerd, dat binnen afzienbare tijd een re delijk voorzieningspeil zal zyn bereikt. TEXTJEL. De situatie op het terrein der textielvoorziening kan 't beste zo worden getypeerd, dat ondanks het feit, dat be paalde textlelgoederen nog moeilijk verkrijgbaar zijn, men op de geldig verklaarde tex tielpunten. dit in tegenstel ling tot de toestand van een holr jaar geleden, in vrij rui me mate tegen redelijke prij zen, nutlge textlelgoederen kan kopen. Ondanks de hui dige moeilijke deviozenpositie is het waarschijnlijk, dat de Speelgoed voor Prinses Marijke. Herstellende militairen in In donesië hebben voor de ver jaardag van Prinses Marijke speelgoed vervaardigd. De Gon8tellation, die Dinsdag uit Batavia vertrok, zal dit ver jaarsgeschenk onder de per soonlijke hoede van de gezag voerder naar Nederland bren gen. (Ingezonden mededeling) (Ingezonden mededeling) Jaag die Rheumatiek uit Uw ledematen. Ontdoe Uzelf van die slopen de kwaal. Neem regelmatig Kruschen Salts iedere mor gen in Uw eerste kopje thee cn ge voelt U ai gauw een heel ander men3. Dat doet de wetenschappelijke samenstel ling van Kruschen zes mi nerale zouten. Die wekken de bloedzuiverende organen weer op tot jeugdig krachtige wer king. Ook Uw organen hebben die opwekking nodig. Waarom zoudt ge ze die dan niet ge ven, met Kruschen Salts onder Uw bereik cn met het voor uitzicht weer helemaal do oude te worden, fief en fit en tot het verzetten van bergen in staat? Kruschen Salts wordt over de hele wereld ver kocht. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. (Ingezonden mededeling Het is evenwel nog niet mogelijk inet zekerheid te zeggen hoeveel textielpunten lil totaal over het jaar 1948 zullen worden geldig ver klaard. SCHOENEN Wat betreft de distributie van schoenen zy opgemerkt, dat dc schoenindustrie in be langrijke mate. afhankelijk ls van dc mogelijkheid voldoen de grondstoffen te importe ren. Zolang de zekerheid van de import niet vaststaat^, mag het niet verantwoord worden geacht, de schoenenrantsoc- nering op te heffen. BRANDSTOFFEN. Het is, in verband met de huidige productie- en import mogelijkheden. noodzakelijk gebleken het vastgestelde rantsoen brandstoffen voor het huidige stookseizoen op 12 eenheden per gezin te handhaven. Gebleken is, dat ouiten deze normale verstrek king om een kleine hoeveel- neid kolen extra ter beschik king kon worden gesteld. Deze hoeveelheid was zo klein, dat een keuze moest worden gedaan tussen een aantal categorieën, welke min of meer gelijke rechten kon den doen gelden. De keuze is gevallen op de grote ge zinnen en als motief hiervoor heeft gegolden, dat hiermede een groot aantal kleine kin deren en een belangrijk deel der studerende jeugd werd geholpen. TABAK. Ondanks de moeilijke devie- zenoositie is er steeds naai gestreefd, het tabaksrantsoen zo ruim mogelijk te houden. Juist in verband met devie- zenschaarste zal het in de naaste toekomst zeker niet mogelijk zijn het tabaksrant- soon te verhogen. Zelfs moet met de mogelykheid van een kleine rantsoenverlaging re kening worden gehouden. In verband met geruchten omtrent een mogelyke ophef fing van de rantsoenering van kerftabak, kan nog wor den medegedeeld, dat een der gelijke partiële opheffing, zo als indertijd voor sigaren is geschied, niet wordt overwo gen. ZEEP. De regering streeft cr naar, om ook voor het artikel zeep een systeem van keuze-bon nen in te voeren, waarop dan of harde zeep, of zachte zeep, of waspoedcr kan worden ge kocht. STORMLOOP OM SERVIESGOED. Door heel Nederland zijn de vrouwen een stormloop begonnen op de serviesgoed winkels. In grote warenhui zen was de drukte zo groot, dat de verkoop van andere artikelen niet kon doorgaan. Hier en daar kwam het tot handtastelijkheden Ook in Zeeland waren de servies goedwinkels weldra overbe volkt. In Goes was het juist marktdag. Hier trokken stad en platteland gezamenlijk op. Na tien uur geen maaltijden meer in hotels. Het ligt in de bedoeling van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorz., om voor hotels, restaurants, enz., een aantal vérstrekkende ver soberingsmaatregelen uit te vaardigen. In de eerste plaats zullen 's avonds na tien uur nergens fneer maaltijden mo gen worden verstrekt. Verder zullen in de toekomst gehakt, croquetjes en saucysenbrood- 1es onbereikbare zaken zijn. Soep met vlees zal eveneens worden afgeschaft. De in de restaurants te verstrekken porties vlees, die op het oogen- blilc rauw 100 gram mo gen bedragen, zullen tot 75 gram moeten worden terugge bracht. Ten slotte zal het ver boden zyn om tussen half drie en zes uur 's middags warme maaltijden te serveren, aldus meldt „De Volkskrant". In de eerste helft van Mei zal een lnadelijke collecte voor de nagelaten betrekkingen van de verzetsslachtoffcrs worden gehouden. „Ze zien het nuchter'' Vanmorgen vroeg hadden wij telefonisch nog een kort gesprek met de Commissaris der Koningin in Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die gisteravond laat nog uit Amsterdam is teruggekeerd, nadat hij als een van de eersten in den lande de terugkerende Zeeu wen reeds in IJmuiden in het vaderland had welkom geheten. Jhr. de Casembroot vertelde ons, dat hy tydens de tocht van IJmuiden naar Amsterdam met tal van Zeeuwse jongens heeft gesproken: „De stemming was werkelyk uitstekend en wat mij het meeste goed deed, is dat zij zulk een nuchtere kijk op de werkelijkheid hebben. Ze begrypen, dat het allemaal niet zo eenvoudig zal gaan bij hun terugkeer in de burgermaatschappij. Maar het zyn kerels geworden en ze zullen het wel red den". Ook vertelde de Commissaris der Koningin nog hoe hij van alle kanten niets dan lof heeft vernoria en over het Zeeuwse bataljon. In een korte radiotoespraak tot de familieleden, die natuurlijk vol ongeduld op het moment van de thuis komst wachten, heeft jhr. de Casembroot al deze dingen eveneens verteld. Hy is gisteravond nog naar Zeeland teruggekeerd om hier vandaag aanwezig te kunnen zyn by de ontvangst van de jongens. O.m. zal de Commissa ris de tocht van de Oost-Zeeuws-Vlamingen met de „Koningsplaat" naar Pcrkpolder meemaken. „Prins Willem 1" 1 had pech. Dinsdagmiddag kreeg de „Prins Willem I" van de Prov. Stoombootdienst, die op weg was van Vlissingen naar Breskens, een defect aan het roer, waardoor de boot stuurloos ronddreef. Aanvan- kelyk is getracht met hulp van de andere provinciale boot, de „Oosterscnelde", de „Prins Willem I" binnen tc brengen, doch toen dit niet gelukte is sleepboothulp in geroepen. Even na half vnf sleepte de „Blankenburg" T onfortuiniyke schip de Vlis- singse haven binnen. De pas sagiers, die reeds van 13.20 uur af onderweg waren, ston den toen weer in de haven van vertrek ARNHEM'S „ZEELANDIA" VOOR DE ZIEKEN. Enige leden van de Arnhem se Zeeuwen-vereniging „Zee- landia" hebben voor de zieke bewoners van Huize Vreeden- hoff te Arnhem een opvoering gegeven van het karakterstuk: „Het leven is een loterie" van K. Koets. De toeschouwers leefden intens mee met het ge beuren op het toneel en waren het er ria afloop over eens, dat het een onderhoudende en ge zellige avond was geweest. Het was niet de eerste maal dat „Zeelandia" welkome gast was in Vreedenhoff. Waar hebben gedein obiliseerden recht op? De Sociale Dienst van het Ministerie van Oorlog. Nu vyfhonderd van onze Zeeuwse mannen op 't punt staan de wapenrok af te leggen, na een verbltyf van 2% jaar in Indië, zal het ongetwijfeld velen interesse ren te vernemen hoe de Overheid deze oorlogsvrij willigers ontvangt en hen bijstaat by hun stappen om weer in de burgermaat schappij te worden opgeno men. Het werk van de Sociale Dienst van het Ministerie van Oorlog bespreken wy el ders In dit nummer. Alle door deze Dienst te verrichten werkzaamheden zijn vastgelegd in het in Jan. jl. verschenen Demobilisatie- besluit 1947. Dit besluit is van toepassing op alle nè. 1 Maart 1946 demobiliserende militai ren die dienst deden in Ned. Indië en voorziet in: le. de demobilisatie ln Ne derland; 2e. een demobilisatieuitke ring. De dcmobiliserenden ontvangen nl. 100 vermeer derd met 10 voor elke maand in de overzeese gebiedsdelen doorgebracht; 3e. verstrekking van een burgercostuum plus 130 tex tielpunten of zo men geen door het Ryk aangekocht cos- tuum wenst te ontvangen, krijgt men 70 plus 190 tex tielpunten. NEGENTIEN DODEN. Een Dakota van het Neder landse leger is Dinsdag 24 ki lometer ten N.W. van Ban doeng, 20 minuten na het ver trek uit Batavia, neergestort. Alle 19 Inzittenden, te weten de bemanning van 4 koppen, 11 soldaten en vier burgers, on der wie twee vrouwen, kwamen om het leven. De doden werden door een Nedeiandse legerpa trouille gevonden. Wordt wereldvak verbond ontbonden? Naar dc Washingtonse cor respondent van de New York Times „uit hoge diplomatieke en vakverbondskringen" ver neemt, zal het wereldvcrbond van vakverenigingen in Octo ber worden ontbonden. Het is waarschtjnlyk, dat de Britse, Amerikaanse en enkele andere vakverbondscentra reeds eerder hun contributie aan het verbond zullen staken Men verwacht, dat er uitein delijk een nieuwe wereldvakor ganisatie zal worden gevormd zonder de Sowjet-Unie. Wel zouden de beide grote Ameri kaanse vakverbonden A.F.I. en C.I.O. deel uitmaken van de nieuwe organisatie. De logger „Sch. 5", die sinds 17 November op de kust bij Terheide vastzat, is Dinsdagmiddag vlot gekomen. De lederwarenleveran- ciers. gebrs. R. uit Amster dam, die betrokken waren bij de „Bijenkorf-affaire", zijn door dc tuchtrechter veroor deeld tot een boete van 2500. voor het weer op gang bren gen van hun bedrijf ln aan- 4e. Na terugkeer uit Indië ontvangt elke militair 14 da gen verlof voor elk jaar in de overzeese gebiedsdelen door gebracht. 5e. Elke militair kan scho ling, herscholing of omscho ling aanvragen met een even tuele vergoeding tijdens deze periode. 6e. Zolang geen passende werkkring is verkregen, ont vangen de gehuwden en kost winners gedurende zes maan den 80 van het laatstgeno ten Nederlandse militaire In komen en de volgende zes maanden 60 r/c van dit salaris Voor de ongehuwden en nlet- kostwinners zijn deze percenta ges gelijk, doch de tijdvakken waarover deze wachtgelden kunnen worden verkregen, be dragen tweemaal drie maan den. 7e. Voorts kan de gedemo biliseerde in aanmerking ko men voor het volgen vanTnld- ielbaar en hoger onderwijs Hiertoe kan een renteloos voorschot van ten hoogste 1400 per jaar worden ver kregen, welke voorschot over zoveel jaren kan worden kwijtgescholden als de betrok kene in militaire dienst is ge weest. Was hy dus twee jaar in dienst, dan kan hem 2800 worden kwijtgescholden. By de toekenning van deze renteloze voorschotten worden echter de omstandigheden van de ouders in aanmerking ge nomen. 8e. Ook kan demobilisatie in Ned. Indië geschieden, doch echter alleen Indien de mili tair onmiddellyk een passende werkkring heeft. 9e. Middenstanders kunnen merking komen voor crediet- verlening of periodieke uit keringen. Dit is in grote lynen de In houd van het Demobilisatie- besluit. Maar wat moet de militair zelf doen? NA DE DEBARKATIE. Om te beginnen gaat hij met verlof naar huis. Na een week wordt hy on het bureau van de Sociale Dienst verwacht, waar hij eventuele puzzles nog ter onlossing kan voorleggen. Van het onderhoud, dat men da*»r met hem heeft, wordt 'n rapport opgemaakt, waarvan een afschrift naar het Demo- bi li satiecentrum te Huis ter Heide gaat. Na de derde volle week verlof, moet hij naar Huis ter Heide, voor net on dergaan van een medische keuring. Hy die zelf nog een burgercostuum had, verschijnt in civiel en de militair die een burgercostuum via het Ryk wenst, gaat in uniform. In Utrecht kan deze laatste dan een burgercostuum verkry- gen. Na de medische keuring kan de demobiliserende zijn wensen kenbaar maken, zo het bureau van de Soc. dienst niet geheel aan zyn verlangens mocht hebben kunnen voldoen, verder kan hy zyn zaken met zyn commandant bespreken. Daarna volgt het definitieve afscheid van het militaire le ven met een gang naar de fou- rier voor het inleveren van de uitrusting. De administrateur rekent het laatste salaris e.d. af en via het regelingsbureau komt de gedemobiliseerde bul ten de poort als burger. Een jaar na demobilisatie heeft hy nog recht op hulp van de So ciale Dienst, zo dit nodig mocht zijn. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Bedankt voor Wolfaartsdijk W. L. Heijmans te Oudelan- de; voor Piershil J. Baarslag te Krab ben dyke. Bedankt voor Ritthem J. de Boer, cand. te Zaandam. DE VOORSPELT: WEER TOENEMENDE BEWOLKING. Aanvankelijk weinig wind met opklaringen, doch hier en daar nevel of mist. Later weer toenemende wind uit Zuidelijke richtingen. In de loop van de dag toenemende bewolking met later enige re gen. In het Noordoosten van het land iets lagere tempe ratuur, elders weinig veran dering. Boomgaard wordt gerooid. Dinsdagmorgen is te Elle- woutsdijk begonnen met het rooien van een boomgaard by de landbouwer B. Dit is een gevolg van een uitspraak van de Tuchtrech ter. B. had namelyk enkele jaren geleden de boomgaard zonder vergunning geplant. Het is voor de eerste maal in Zeeland dat een dergelyke maatregel wordt uitgevoerd. Oude Zilvermeeuw. Volgens een te Noordgou- we ontvangen berichtkaart van het Rijksmuseum van Na tuurlijke Historie te Leiden werd pl.m. 23 Januari 1948 te Boekhouden (België) een zil vermeeuw geschoten, die op 8 Juni 1924 als donsjong in de duinen bij Haamstede geringd werd. Deze vogel was dus reeds in zyn 24ste laar. ERNSTIG ONGEVAL. Op een der woningbouw- werken onder de gemeente 's Heer Arendskerke gebeur de Maandagmorgen een ern stig ongeluk. Een 43-1arige electricien uit Den Haag viel van de tweede op de eerste balklaag. waarbij hy zeer ernstige verwondingen opliep. Beide armen en benen wa ren gebroken en het slacht offer had bovendien een zwa re hersenschudding. De man is naar Goes vervoerd en al daar in het ziekenhuis opge nomen. Dinsdagmorgen was hy nog buiten kennis. TWEEDE KAMiR PLEIDOOI VOOR DE MIDDENSTAND. Teveel bezuinigingen bij de Marine. De Tweede Kamer heeft Dinsdagmiddag een, aanvang gemaakt met de behandeling van de begroting van econo mische zaken. Bij de algemene beraadsla gingen verklaarde de heer Ne- derhorst (Arb.), dat zijn frac tie met ernstige bezorgdheid vervuld is over het economisch beleid. Het beleid mist door tastendheid en daadkracht. Op wetgevend gebied ls practisch niets gepresteerd. Een fout van het beleid vindt spr. het ge brek aan publiciteit. Het planbureau is verdord tot 'n researchbureau. De heer Nederhorst drong aan op het overleggen van een productie plan en een nieuwe deviezenno- ta. Thans geschiedt alles te zeer in ambtelijke kring. - De heer Smeenk (A.-R.), zag ernstige gevaren in socia lisatie, maar voor bepaalde gemonopoliseerde bedrijven zou een regeling mogelyk zyn ook zonder tot socialisatie over te gaan. Voor het vraagstuk der pry- zen zag spr. geen andere op lossing dan verhoging der pro ductie waardoor prysverlaging zal intreden. De heer Schilthuis (Arb.) had vergeefs gezocht naar constructieve denkbeelden voor verbetering van de toe stand van de middenstand. Spr. wees op de bezwaren van het verbod voor doorbereke ning van de omzetbelasting. Het aantal middenstandson dernemingen zal z.i. aan de behoefte moeten worden aan gepast. De heer Kortenhorst (K.V. P.) meende, dat voor sommige artikelen de distributie te lang gehandhaafd wordt. Voorts pleitte spr. voor een prygen- wet. Ten aanzien van de Bene lux merkte de heer Korten horst op, dat de gelijkheid van het prys- en loonniveau hèt punt van samenwerking moet vormen. Ook de heer Schmal (C.H.) pleitte voor doorberekening der loonbelasting en voor ver hoging van de winstmarges voor kleine middenstanders. De heer Korthals (V en D.) eritiseerde de overgang van de secretaris-generaal van econ. zaken naar een van de grote concerns. Voorts vroeg deze spreker of de minister bereid is de instelling van een efficiency-commissie te over wegen. Nadat de heer van Dis (St Ger.) nog enige bezwaren te gen de regeringspoli tl ek had ontwikkeld, waarbij hij pleitte voor opheffing van de distri butie van fietsen, fietsbanden en koppen en schotels wel ke reeds enige uren eerder was bekend gemaakt werd de zitting geschorst. MARINE. In de avondvergadering werd begonnen met de behan deling van de begroting van marine. Verschillende sprekers meenden, dat er te veel wordt bezuinigd op het departement van marine, terwyl de marine toch een zeer belangryke taak heeft te vervullen. De heer Ruys de Berenbrouck (K.V.P.) drong aan op opheffing van het interimaat voor dit depar tement. Dc heer Vorrink (Arb.) wees op de noodzakelykheid van innige samenwerking met hen, die waarschijnlijk onze bondgenoten zullen zijn in een eventueel conflict. De heer Korthals (V. ea D.) pleitte voor een vast omiy'nd vlootplan, waarin ook de po sitie van de koopvaardy be paald moet zijn. De heer Til anus (C.H.) zou gaarne van de minister ver nemen, dat van uit Indonesië terugkerende gewonden geen verklaring wordt gevraagd, dat zij deze verwondingen niet in en door de dienst hebben opgelopen. Deze spreker waar schuwde tegen verdere in krimping van het korps mari niers. Minister Fiévez bracht hul de aan de mannen van de ma rine, waarna de zitting werd verdaagd. Wachthuisje heropend Het bekende wachthuisje" voor buspassagiers op de Markt te Middelburg is Dins dag weer voor het publiek opengesteld. Het wordt ge ëxploiteerd door de heer Ch. van Bi ene. Hiermede is het wachthuisprobleem dus opge lost. Vlissingen Schoolverzuim neemt af. Het schoolverzuim ln Vlissingen neemt af. Dat blykt uit het jongste rap port van de commissie tot wering van schoolverzuim. In 1947 waren er geen ge vallen van absoluut schoolver zuim (in 1946: 4) en 64 ge vallen van relatief schoolver zuim (in 1946: 184). De redenen, die de ouders of verantwoordelyke personen op gaven, waren de sedert eeu wen daarvoor geijkte: bood schappen doen, moeder helpen, tante helpen enz. Veertien procent van het verzuim was toe to schryven aan spijbelen, waarop de warme zomer vermoedelijk wel van invloed is geweest. Van de 64 gevallen kwa men er 29 voor de eerste maal in contact met de commissie en 35 waren gevallen van her haling. In vier gevallen volgde veroordeling door de kanton rechter. Totaal werden' 48 ou ders of verantwoordelyke per sonen voor de commissie ge roepen. Tenslotte constateert de commisie in haar rapport dat niet alleen wat het aantal, maar wat de aard der school verzuimen betreft een verbe tering valt te constateren. MUTATIES. B. en V/. van Vlissingen stellen voor te benoemen tot leraar in de Nederlandse taal aan de Gem. Middelbare Han delsavondschool, de heer J. A#de Haas. Voorts adviseren zij in de Commissie Woonruimtewet als opvolger van de heer J. A. M. Smits, de heer C. Kamer mans te benoemen. HERSTEL VAN STRATEN. B. en W. van Vlissingen nebben aan de gemeenteraad een lijst overgelegd van be schadigde ^issingse straten, die nog niet in een herstel plan waren opgenomen. Zij stellen de gemeenteraad voor tot herstel van deze straten over te gaan. De kosten be lopen ruim 46.000, waar van 90 ten laste van het Rijk komt. Middelburg Welkomstavond voor militairen te Middelburg. De afdeling Middelburg e.o. van de Band Nederland-Indië biedt op 25 Februari een fee stelijke welkomstavond aan de gerepatrieerde militairen en de leden van de Band aan. Reeds werden het college van B.& W. van Middelburg en de leden van de Demobilisatie- raad Middelburg, uitgenodigd deze avond by te wonen. Voorts zullen de Protesanse en Katholieke geesteiykheid, de Burgemeesters van de om liggende plattelandsgemeen tes en de garnizoenscomman dant 'n uitnodiging ontvangen. De avond wordt gegeven in in het Schuttershof en begint te half acht. VOETGANGER AANGEREDEN. Maandagmorgen omstreeks 7.50 uur is een voetganger door een wielryder, die uit de poort naast het evacuatie bureau te Middelburg kwam en de Zuid singel wilde oprijden, aangere den. De gemeentepolitie ver zoekt getuigen van dit onge valletje zich by het politiebu reau te melden. STRIJD TUSSEN GOUD EN GENIE. De Bekende Rotterdamse predikant, ds. G. Westmijse, heeft Maandagavond in het Schuttershof ta Middelburg voor de Ned. Reisvei-eniging 'n voordracht gehouden over het leven van Rembrandt onder de titel „Botsing tussen goud en genie in een tragisch kunstenaarsleven". De spreker verplaatste zich èn zyn toehoorders in de tyd van Rembrandt en vertelde op beeldende wyze over diens le ven, dat waarlijk tragisch was, maar waarin toch ook zoveel momenten van groot geluk voorkwamen. Duidelijk liet hy uitkomen, dat het „Friese goud", het bezit van Rem brandt's eerste vrouw Saskia en haar testament noodlottig werden voor de meester omdat zy de oorzaak werden van zijn financiële ondergang. Nieuw- en St. Joosland VARKENSFONDS. Donderdagavond Weid het Varkensfonds zijn jaarvergade ring onder voorzitterschap van de heer Joh. Marinissen. Uit de jaarverslagen bleek o.m., dat het ledental 53 bedraagt. De penningmeester kon een ba tig saldo boeken van 42.90. De contributie werd vastge steld op 25 cent en 10 cent in- ningskosten. De vlcesprijs blyft als vorige jaren regle mentair vastgelegd. Bij de be stuursverkiezing werd de voor zitter herkozen. Over een in de rondvraag gedaan voorstel om ook de fokzeugen in het fonds te laten, staakten de stemmen. Het regiement vraagt hierin om voorziening. 0.- en W.-Souburg „CON AMORE" ZONG. Zaterdagavond gaf het da meszangkoor „Con Amore", o. 1. v. de heer H. v. Duyven- voorde, in de zaal Verbeem te Souburg een geslaagde uit voering. De zangnummers werden op behoorlijke wyze uitge voerd. Met name moeten ge noemd worden vier duetten, gezongen door mevr. Cijsouw, sopraan, en mevr. Duijven voorde, alt. Ook het Nonnen koor van Joh. Strauss, met als soliste mevr. Cijsouw, was goed van gehalte. Na de pau ze werd met succes het blij spel „Liefde per televisie" op gevoerd. Serooskerke RECITEERCLUB. Door de Reciteerclub te Se rooskerke werd Zaterdag- en Maandagavond voor een stampvolle zaal het blijspel „Tot wederdienst bereid" op gevoerd. De voorzitter, de heer J. Cevaal, heette alle aanwezi gen hartelijk welkom. Het stuk, dat op vlotte wij ze werd uitgevoerd, oogstte veel bijval. Meliskerke „CON AMORE" Zaterdag hield de Chr. ge mengde zangvereniging „Con Amore" te Meliskerke haar jaarvergadering. Uit de versla gen van secretaris en penning meester bleek, dat 1947 een gunstig verenigingsjaar ge weest is. Na de bestuursverkie zing zag het bestuur er als volgt uit: de heer P. Davidse, voorzitter, de heer J. Riemens, secretaris, de heer J. Wisse, penningmeester en de heren A. Janse en H. Koppejan, leden. De vereniging telt 55 leden. Aan het concours van de Ring Zeeland der Chr. zangvereni gingen op Hemelvaartsdag zal deelgenomen worden. Zoutelande CHR. HIST. UNIE Tot bestuurslid van de C, H. Kiesver. te Zoutelande is benoemd de heer Jac. Riemens, zulks ter vervulling van de vacature ontstaan door het overijlde van de heer Cyvat,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2