NIEUWS UIT ZEELAND Boeren willen weten waar zij aan toe zijn Hij wist het niet meer Het proleem de kleine boeren ZEEUWS BATALJON BUNA THUIS. Nieuws in een Noiedop Oud mannetje verkocht kapper salonpraat jes WALCHEREN J. P. Ph. Doorenbos gehuldigd. Landbouwcongres P. v. d. A. Op de tweede, tevens laat ste dag van het landbouw- coneres der P.v.d.A., gaf ir. A. Vondeling in zijn inleiding enkele beschouwingen betref fende de oplossing van het vraagstuk van de te kleine bedreven. Ir. Vondeling leid de zyn onderwerp in met te wijzen op de steeds toenemen de bevolking van Nederland, die in 1830 2.6 millioen telde, thans 9.6 millioen bedraagt en voor 1970 op 11.5 millioen geschat wordt De beschikba re cultuurgrond is per hoofd zeer gering en duur. Het streven n&ar welvaart brengt mee, dat de Nederlandse landbouw concurrerend moet kunnen ,-werken. Zowel uit economische als sociale over wegingen dient aan elk land bouwbedrijf de eis te worden gesteld, dat de grootte vol doende is om doelmatig te kunnen produceren. Zeer vele keuterboertjes voldoen aan de eis niet en het aantal zal sterk moeten worden verminderd. In de overgrote meerderheid der ge vallen zal slechts door toe voeging van grond, afkom stig van grote bedrijven, of door samensmelting, uitkomst gebracht kunnen worden. Het zal noodzakelijk zjjn be kwaamheids- en vestigings eisen te gaan stellen. Ook ruiling van grond zou de kleine bedrijven aanzienlijk sterker maken. In de tijd van overgang naar gezonde be- drijfseenheden zou er een overbruggingsregeling moe ten komen, waardoor 'een ze ker bestaansminimum verze kerd zou zjjn. De Partij van de Arbeid houdt zich, aldus spreker, zo intensief met het bedrijf der keuterboeren bezig, omdat de ze met hun 116.000 gezinnen een belangrijk deel uitmaken van het volk. Een half milli oen mensen moeten van deze kleine bedrijven leven. Zij hebben, vervolgde ir. Vonde ling, lang behoord tot de hardste werkers, die het slechtst werden betaald. Zjj mogen niet meer in de om standigheden komen van voor 1940. Nadat in de namiddagver gadering uitvoerig over het onderwerp van gedachten was gewisseld, sprak minister Mansholt zich eveneens voor maatregelen ten gunste der kleine noeren uit. Keren de vliegende schijven terug Te 's-Heer Abtskerke wordt de laatste tijd de omgeving onveilig ge maakt door lichtkogels. Sinds enkele morgens op dezelfde tijd, namelijk 8 uur, schieten de kogels de lucht ln. Ze bewegen zich niet alleen in verti cale richting maar ook in horizontale lijn. De politie breekt zich thans het hoofd over de her komst van deze eigenaar dige projectielen. Iedere dag komen er meldingen binnen van mensen, die de ongewone verschijnse len met verbazing heb ben gadegeslagen. Er wordt ijverig naar de oorzaak gespeurd. Zachte zeep en soda. Het C.D.K. deelt mede, dat van Maandag 9 Februari af de rantsoenbonnen G 40 voor 250 gram zachte zeep recht geven op het kopen van 250 gr. zachte zeep, benevens 125 gr soda. BONNEN CONSUMENTENCREDIET. Hetministerie ^an finan ciën deelt mede, dat met in gang van 9 Februari de waar debonnen 11, 14 en 15 worden geldig verklaard. ONDERSCHEIDEN. H.M. de Koningin heeft mgr. dr. H. A. Poels benoemd tot grootofficier in de orde van Orane-Nassau. De ver sierselen bij deze orde wer den hem Zaterdagmiddag door de minister-president, dr L. J. M. Beel, in tegenwoor digheid van de Commissaris 'der Koningin in Limburg, mr. dr. F. J. Houben, in zijrr woonhuis te Venraij overhan digd. Mgr Poels die bijna 80 jaar is, kreeg deze onderscheiding speciaal voor zijn werk op so ciaal gebied. Zoals bekend, was mgr. Poels tot voor kort zeer ern stig ziek. Hij is naar wij ver nemen, thans weer herstel lende. Frans-Spaanse grens geopend. Het Franse kabinet heeft op een buitengewone vergadering zjjn goedkeuring gehecht aan het wedpropensteilen van de Frans-Spaanse grens. Pierre Abelin, de woordvoer der van de Franse regering, heeft*medegedeeld, dat het we- deropenstellen van de Frans- Spaanse grens in drie etappes zal geschieden. Per tien Febru ari wordt het post-, tclcgraaf- en telefoonverkeer hervat als mede het vervoer van reizigers, per 25 Februari het internati onaal goederenverkeer, tenslot te zullen dan onderhandelin gen begonnen worden over een handelsverdrag. Axelse landbouwers zenden motie aan minister. Door de afdeling Axel van de Z.L.M. werd tydens een druk bezochte vergadering met algeineene stemmen een motie aangenomen, waarin „de grote ontevredenheid tot uiting komt, welke by de landbou were aldaar heerst tengevolge van het niet nakomen van de door de minister gedane be lofte de prezen op 1 November en 1 Februari bekend te zullen maken, waardoor aldus de mo tie „het vertrouwen in de mi nister geheel wordt opgehe ven". Voorts wordt er op gewezen, dat bij herhaling doch zonder resultaat is gevraagd „om meer rechtvaardige beloning en billijke prijszetting aan gaande de landbouwproducten en dat ook van de met zoveel woorden gepropageerde doel stelling van gelijkstelling van het platteland ten opzichte van de stad niets is terecht geko men. Integendeel krijgt men grotere achterstelling van de Volgens officiële cijfers is de bevolking van Japan in 1947 met. 1.500.000 zielen toegenomen. Japanse statis tici verklaren, dat indien de huidige stijging van het ge boortecijfer aanhoudt, de be volking van Japan in 1949 80 millioen zielen zal tellen. Australië heeft 9000 verplaatste personen uit Eu ropa toestemming gegeven zich in Australië te vestigen. Do Opperste Sowjct van de U.S.S.R. neëft drie nieuwe vicc-voorzitters van het pre sidium benoemd en een an dere vice-voorzitter van zjjn functie ontheven. Rotterdam voert tegen do voornemens van de K.L.M. In een krachtige actie voor een eigen vliegveld Schieveen. De kosten van zulk een vlieg veld zouden 26 A 35 milli oen bedragen. Dinsdag zal op het mi nisterie voor det buitenland se handel te Praag een han delsverdrag tussen Nederland en Tsjecho-Slowakije worden ondertekend. Met ingang van Woens dag 10 Februari is tot make laar voor vliegtuigen en vliegtuigmateriaal benoemd de heer G Th. Koene te Am sterdam. 'Hij is de eerste luchtvaartmakclaar in ons land. Anne de Gaulle, de jong ste dochter van generaal Charles de Gaulle, is te Co- lombey les deux Eglises overleden. Zij was 22 jaar oud en sinds haar jeugd in valide. Arabische bom- Instituten in Palestina. Volgens leden van de Brit se veiligheidsdienst in Pales tina bestaan er' in Pales tina geheime „bom-institu- ten" onder leiding, naar men vermoedt, van Arabieren uit Irak. Syrië of andere „bui tenlandse vrijwilligers" Op deze illegale „scholen" zouden allerlei soorten springstof vervaardigd en be proefd worden. Men neemt aan, dat een zestal Joodse winkels als oefenmateriaal gebruikt zijn. Dr Arabieren zijn tevens begonnen met het ondermij nen van wegen tussen Jeruza lem en Tal Aviv, blijkbaar om reizigers uit convooien te dwingen hun bewapende au tobussen te verlaten, waarna Arabische sluipschutters hen onder vuur nemen. landbouw te zien, terwijl Intus sen aan verschillende kringen uit handel, industrie en scheep vaart dc mogelijkheden wor den gelaten om ongekende win- ten toe maken". Dc motie noemt verder de geleide economie der boerenbe drijven niet aanvaardbaar en verlangt zo veel mogelijk vrij heid op deze bedrijven en een einde „aan de nog steeds toe nemende papierlawine". Ook wordt de gelijke leveringsplicht van eieren zeer onrechtvaardig genoemd. Tenslotte komt men tot de conclusie, dat de ge moedsstemming thans het hoogtepunt heeft bereikt en dat het- in het belang van de gehele Nederlandse landbouw is, dat het landbouwbeleid in andere banen wordt geleld, ,,daar men van gedane toezeg gingen of overleg niets meer verwacht". Ontvangst door Prins Bernhard. De opvarenden van het troepentransportschip „Johan van Oldenbarnovelt", dat Dinsdag te Amsterdam a wacht wordt, zullen Woens dag tegen de avond thuisko men, daar eerst tegen 10 uur v.m. begonnen zal worden met de debarkatie. Uit het radiocontact blijkt, dat de stemming bij het Zeeuwse bataljon opperbest Is en het weer gunstig. Zaterdag voer het schip vrij dicht onder de Spaanse kust door, zodat de opvaren den een mooi zicht hierop hadden. In de uitzending voor het Strijdkrachtenprogramma van Zondagavond vertelde een sergeant uit Rotterdam iets over zijn belevenissen. Hij verzocht de familieleden de terugkerende ongens een warme ontvangst te bereiden, want zij hebben dit ruim schoots verdiend. Aan gezagvoerder, officie ren en bemanning van de „Johan van Oldenbarnevelt" is een oorkonde overhandigd als blijk van waardering voor de goede zorgen aan de mill tairen betoond. Zondagavond bevond het schip zich 80 mijl ten Zuiden van dc Golf van Biscaye. Z. K. H. Prins Bernhard zal namens H. M. de Konin gin Dinsdag de repatriërenden verwelkomen. Hj| zal daar toe omstreeks 12.30 uur aan boord gaan van de „Johan van Oldenbarnevelt" ln de sluizen van IJmulden en mee varen naar Amsterdam. Arbeider kreeg deur op het hoofd. In de omgeving van Koe wacht is een arbeider tussen schuurdeur, die uit- de viel en een boeren wagen bekneld geraakt. De zware deur viel op zijn hoofd, waardoor de man een hersen schudding en inwendige kneu zingen opliep. Hjj moest in het ziekenhuis worden opge nomen. BIJZONDER GERECHTSHOF Hij kreeg een „flits". Een aarzelend, oud manne tje met sneeuwwit haar en een klein brilletje, Franeis- de Mul uU Philippine, ont popte zich voor net Hof als een Duitse spion. Hij was in de oorlog '14'18 spion voor Duitsland in Belgic ge weest (dat beweerde hij al thans) en de Kriminalsekre- tar Hoffmann kwam vertellen dat dc Mul zich bij hem had gemeld' om weer als een man nelijke Mata Hari in Duitse dienst te treden. Hjj had maar alvast uit de school ge klapt, d^it twee met name ge noemde personen zwarthan delden en spionage tegen de Duitsers op touw zetten, wat overigens onwaar was. De 2 personen, een vrouw en een man, waren een aantal dagen in- verzekerde bewaring ge steld en tóen weer vrijgela ten. Het mannetje verklaarde, dat hij zich weinig meer her- TRIBUNAAL GOES Gaf 10 voor Frontzorg. Het Tribunaal Goes behan delde de zaak tegen de 57-jari- •ge waterbouwkundig ambte naar P. Warren uit Borssele. De wijze waarop besch. de ver schillende vragen van de voor zitter beantwoordde, ontlokte deze laatste de opmerking „Ik vind niet dat U ïich erg slim verweerd". W. wist niet wat het Tech nisch Gilde was, waar hij zich bij aansloot. Ook had hij niet ingezien dat de Ned. Volks- dienst, waarvoor hij als buurt* schapshoofd werkzaam is ge weest, verekerd was. Om streeks 10 Nov. 1942 gaf hrj 10 voor de Ned. soldaten aan het Oostfront. De reden hier van kon hn ook niet meer pre cies vertellen, daar het al zo lang geleden is. „Hebt U dan zoveel aan uw hoofd?", merkte de voorzitter snedig op. Jan Dekker, de „gemachtig de van de Leider der N.S.B.", had hij een brief geschreven, waarin hjj deze om raad vroeg wat hij moest doen in een zaakje tegen burgemeester Bax, die de opdracht van het maken van een ontwerp voor de verbouwing van de gemeen- tcschuur niet aan hem, doch aan een ander had gegeven. Ter zitting zei besch. ter „verweer" dat hy niet wist wie Jan Dekker was en dat hij cvenmih kon zeggen waarom hy had geschreven. „Schreef U dan soms zo graag?", zo vroeg de voorzitter. Verder had W. zich nog Fcbr. schriftelijk tot het N.S.B.-lid I. Bruynooge om advies ge vraagd wat hij moest doen met" de veldwachter A. de Korte, wiens gedrag „steeds onhebbe- lijker" was geworden. JEen briefje aan de burgemeester had geen resultaat gehad Bruynooge" verleende gaarne medewerking en het gevolg was dat Münzer nog in het zaakje gemengd was. Bij het verhoor bleek dat er reeds van jaren terug een vete tussen W. en de veldwachter bestond. Besch. ontkende dat %nen hier thans met een wraakneming te doen had. „Het lijkt er an ders wel veel op", vond de voorzitter. Nadat nog de echt genote als getuige was ge hoord, was het woord aan de verdediger,, mr. F. W. Adriaan- sc, die de sfeer schetste waar in deze brieven werden ge schreven. Zij waren van een tot wanhoop gebracht man. Voorts vestigde mr. Adriaanse de aandacht op de moeilijke po sitie van zijn cliënt, die bij on derhandelingen met de Duit sers de vuurtoren van Borsse le demonteerde en de kostbare materialen in zjjn huis opborg toen anderen hun 'koper gin gen inleveren. Hy was goed voor zijn werk en het bestuur van het waterschap zou hem wel terug willen hebben. Ten slotte vroeg de verdediger geen verdere maatregelen op te leg ger. W. is reeds door de minister van waterstaat ontslagen. Uitspraak Donderdag 19 inneren kon, maar af en toe een „flits" krijgt. „Nu heb ik zo'n flits" vertrouwde hii de president toe, „maar het kan zo weer weg zijn!". „Het hele zaakje was op- gezet'', zei hij verder „om het vertrouwen te winnen van Hoffmann. Ik was geen slech te vaderlander". Hjj had ook verklapt, dat de vrouw van de waarn. burgemeester van Philippine zich in de tram onvriendelijk over de Duit sers had uitgelaten. De proc. fiscaal eiste 1 j. gevangenisstraf voorwaarde lijk met een proeftijd van 3 jaar. Het bleek, dat de Mul nog steeds huisarrest heeft, hoewel dit instituut al lang opgeheven is. Mr. Tichelman, de verdediger, merkte op, dat de Duitsers er in 1940 nog niet aan dachten om serieux in te gaan op kapperssalonpraat- jes en wees op de slechte zondheid van zjjn cliënt, fiet Hof veroordeelde de Mul tot een geldboete van 300 subs. 3mnd. hechtenis en ontzet ting rechten voor 10 laar. TUINDER LIEP PATROUILLE. De procureur-fiscaal bij het Bjjz. Gerechtshof te Middel burg eiste Vrijdagmorgen jaar gevangenisstraf met af trek tegen de tuinder C. M. de Schipper uit Wemeldinge, die dienst heeft gedaan bij de „Wach- und Schuizdienst" en patrouille heeft gelopen, persoonsbewijzen gecontro leerd en aanwezig was bij een huiszoeking. Later kwam hij bij het Politievrjjwilligersba- taljon „Nederland". Het Hof veroordeelde verdachte tot 6 jaar met aftrek sedert 14 April 1945. BRITSE TOERISTEN NAA NEDERLAND. Volgens de diplomatieke correspondent van de „Eve nings News", behoort Neder land tot de landen, waarvan men aanneemt, dat zjj vrijwel zeker in aanmerking komen als vacantieoord voor Britse toeristen. Tot dezelfde catego rie behoren Frankrijk, Dene marken. Noorwegen, Tsjecho- Slowakije, Joego-Slavië en Griekenland. De correspon dent verklaart, 'dat België evenals Luxemburg, Portugal en Zweden, tot de landen be horen, die voor enige tijd uit geschakeld zijn, daar zij als landen met harde valuta be schouwd worden Generaal Elsenhower heeft zjjn functie als chef van de generale staf der Amerikaan se strijdkrachten overgedragen aan generaal Omar Brandley. In Amsterdam zijn twee commisionnairs in effecten gearesteerd wegens heling en fraude bjj de registratie van effecten. Vlissingse Distributiedienst wordt overgebracht naar Middelburg. Naar wjj van bevoegde zjj- de vernemen staat het vast, dat de distributiedienst Vlls- singen overgebracht zal wor den naar Middelburg en ver vangen zal worden door een agentschap. Hierdoor zal Wal cheren één distributiekring worden. In geheel Nederland is er naar gestreefd het aantal dis tributiekringen aanmerkelijk te verminderen; van de 485 kringen zjjn er maar 194 over gebleven. Het was een vrjj zonderlinge situatie, dat Wal cheren twee kringen .telde (Middelburg en Vlissingen), ieder van ca. 32.000 personen, terwijl de kleinste kringen in Noord-Brabant of Gelderland minstens 100.000 personen omvatten. Zodra een definitieve beslis sing in de zaak zal zijn ge vallen (men deelde ons mede, dat de overbrenging van de dienst naar Middelburg in ieder geval doorgaat), zal een agentschap ingesteld worden, dat een eigen apparaat heeft. Het wordt dus niet zo, dat ambtenaren uit Middelburg ln Vlissingen zitting gaan hou den, zoals ln de dorpen het geval is. Wel zal het perso neelsaantal van de dienst ln Vlisingen worden ingekrom pen. Welkomstavond voor gerepatrieerde Bevelanders. Het. ligt in de bedoeling op 25 Februari in Goes voor do gerepatrieerde soldaten, die hun domicilie in Noord- of Z.- Beveland hebben een officiële welkomstavond te geven. Deze avond wordt opge luisterd met zang van de Goese Oratoriumvereniging, die ge heel belangeloos haar mede werking heeft toegezegd. v Men wil de mannen een nljj- vend aandenking aanbieden als blijk van waardering en dank baarheid voor hetgeen zij in het belang van ons vaderland inTndonesië hebben gedaan. De Band Nederland-Indië heeft de repatrierenden reeds een har telijke welkomstgroet toege zonden als eerfete contact. In de week van 2 t.m. 7 Februari werden te Veere 22.515 kg. haring en 489 kg. consumptiegamalen aange voerd Vissersschuit gestrand. TUSSEN VLISSINGEN EN WESTKAPELLE. Zondagnacht kreeg de Vlis singse redactie onverwacht be zoek van vier Harlinger-vissers op zoek naar slaapgelegenheid Het waren opvarenden van de Harlingen II, een vissers schuit, die Zondagmiddag hal verwege Westkapelle en Vlis singen is gestrand. Om ongeveer half vijf stopte plotseling de motor. Het anker werd uitgeworpen, maar door de ruwe zee weer weggeslagen. Het schuitje, dat 10 ton haring aan boord had, dreef daardoor naar het strand en liep vast. De vijf leden der bemanning konden daarna het schuitje verlaten. Vier van hen wandel den naar Vlissingen, maar de schipper bleef achter om op een boerderij in de buurt een oogje in het zeil te houden. B. en W. van Zierikzee wendden zich tot Dep. van Wederopbouw. In verband met de verla ging vas toegewezen con tingent woonruimte voor 1948 heben B. en W. van Zierikzee zich gewend tot net Depar tement van Wederopbouw en V ol kshuisvesting. Door deze verlaging immers zou het door de Raad aange nomen bouwprogramma niet ten volle tot uitvoering kun nen worden gebracht. Dit bouwprogramma (bouw plan '48) zou bestaan uit het bouwen van minstens 24 ar beiderswoningen. Dit aantal zou bovendien nog kunnen stijgen, indien een paar land- bouwschuren, die hun belang verloren hebben, zouden wor den afgebroken. Daartoe moet eerst onteigening plaats vin den. Voorts zouden nog negen grote middenstandswoningen op de Blokweg komen bene vens een aantal kleinere. B. en W. verzoeken thans het contingent te handhaven en dus voor Zierikzee de 50% toe te passen, maar handha ving van het door de Raad aangenomen programma, daarbij wijzende op de wo ningnood en de ook voor Zie rikzee grote oorlogsschade. Subsidiair hebben B. en W. verhoging van het contingent boven 50%. gevraagd, eventu eel met toewjjzing aan Zierik zee van de contingenten, die elders in Noord-Zeeland niet gebruikt worden. Vlissingen C. W. WOLF TER AARDE BESTELD. Zaterdagmiddag werd het stoffelijk overschot van de heer C. W. Wolf, in leven een vei'dienstelijk lid van ve le verenigingen te Vlissingen grafwaarts gedtagen. In de aula van de Algemene Begraafplaats had een tref fend afscheid plaats Het Vlissings mannenkoor D.O.U., waarvan de overle dene een actief lid was, zong allereerst J. Handels Ecce Quomott Moritur, onder lei ding van de heer J. A. Hol- laers, waarna de voorzitter van de afdeling Vlissingen van de Party van de Arbeid, de heer M. j. van Poelje, de heer Gel jon namens hej Vlis sings mannenkoor D.O.U., de heer van der Meer namens de afdeling Vlissingen van de Alg. Ned. Metaalbewerkers- bond, de heer L. J Verhage namens de Ver. van Vrijz. Hervormden, de heer L. P. van Oorschot als vriend, de heer A de Bart namens de 'Coöperatie ,.De Broeder band" en ten slotte een ver tegenwoordiger van de zie kenkas „Gelijke Plichten Gelijke Rechten, de verdien sten van de heer C. W. Wolf in treffende woorden naar voren brachten. Daarna .werd het stoffelijk overschot van de overledene door zijn vrienden van de Metaalbewerkersbond, graf waarts gedragen, gevolgd door de omfloerste nieuwe vlag van D.O.U. Aan de geopende groeve werd nog het woord gevoerd door een familielid, terwijl een zoon van de overledene bedankte voor de laatste eer en de grote belangstelling en deelneming. NIEUW HOOFD CHR. MULOSCHOOL. In de plaats van de heer J. H. van Hove is per 1 Sep tember a.s. als hoofd der Chr. Muloschool te Vlissingen benoemd de heer M. van der Vegt, leeraar aan dc Chr. Burgerschool te Amsterdam, de school, waarvan de "heer Van Hove hoofd wordt. VROUWEN WERELDGEBEDSDAG. Vrjjdag 13 Februari wordt over de gehele wereld dc Vrou wen-Wereldgebedsdag gehou den die een interkerkelijk ka rakter draagt. Ook te Vlissin gen wordt op die dag te 8 uur in de Lutherse kerk een sa menkomst gehouden. ZBGren andl-b wz .Wi- ,rm IlJfcNTIFICATIEDIENST OPGEHEVEN. Vrijdagmorgen heeft de Identificatiedienst zijn ,taak, het opgraven van dé stoffelij ke overschotten van Duitse soldaten op de Noorderbe graafplaats te Vlissingen, be ëindigd.. Kapt. B. Boodt nam met hartelijke woorden van dank afscheid van degenen, die hem hierbij behulpzaam zijn geweest en sprak vol lof over de arbeid van de gra vers. Een gemeente-werkman dankte mede uit naam van zjjn collega's, de kapitein en sergeant Keizer voor de prettige samenwerking. Middelburg Dankdienst Oostkerk. Het 'Protestants Interkerke lijk Thuisfront heeft op a.s. Vrijdag 8 uur in de Oostkerk Middelburg, ter gelegenheid van' de thuiskomst van het Zeeuwse bataljon een dank dienst georganiseerd. Alle te rugkerende Middelburgse mili tairen zullen zich hier verza melen. Als sprekers zullen optreden ds H. Veldkamp, ds. de Vries, ds. Rijks en kapitein Bakkenes. Het Hervormd kerkkoor onder leiding van de heer J. Reijn, zal medewerking verlenen. Binnenkort begint het P.I.T. eèn boeken- en tijdschriftenac tie. EXAMENS STENOGRAFIE EN MACHINE SCHRIJVEN. Te Middelburg slaagden voor de „Groote" examens stenografie en machine-schrij ven typist Ned. de dames: W. van Damme, L. Wille- boordse, E. van Schelven, B. K. de Wit, A. van Konijnen burg, P. C. M. Janssen, C. E. Huysman, C. J. B. Pril en D. v. Loo; de heren P. van Damme, P. J. Schout, en J. Baljeu, Middelburg: de da- mes: H Korff, "E. A. G. Knoop, E. A. Filius, J. Groe- nenberg, E. Wegeling, W. L. Tas, M. C. Loner, A. E. de Muynck, A. Boogaard, G. Klap. M. Vader. P. de Vries en P, de Pagter, Vlissingen; C. Geerse, Vrouwenpolder; J. S. Ie Roy, Zuidzanae; A. S. Cijsouw, Aardenburg; T. W. Ingelse cn E. P. Boone, Oost- kapelle; S. J. Brakman, Groe- de; P. Koets, Veere; de he ren: W. C. de Wilde, Zuid- zande; W. C. H. Hermie, St. Kruis en P. Cijsouw, Westka pelle. Afgewezen 6. Typen Duits: mej. L. van Sluys, Domburg. Typen Engels: mej. E. A. G. Knoop. Bewijs van Vaar digheid. Steno-typist: mej. W. Bo- lier, Middelburg. 1 Afgewe zen. Kantoorstenograaf Neder lands, de dames: J. M. Mar- teyn, W. van Meerendonk, P. de Lange, P. J. Goeman, W. van Holthuysen en J. F. Til- roe; de hefen J. J. Arnoldus, en J. Pieterse, Middelburg; de dames: M. J. W. van den VEERTIGJARIG JOURNALISTEN JUBILEUM Zaterdag is de nestor van de Zeeuwse journalistiek, de heer J. P. Ph. Doorenbos, die 40 jaar lang zjjn beste krachten aan de verslaggeverij heeft gegeven achtereenvolgens in dienst van het PersbureauDe Zeeuw, de Middelburgsche Courant en de Provinciale Zeeuwse Courant op tref fende wijze in Middelburg ge huldigd. Deze huldiging vorm de de bekroning van een fraaie loopbaan, waarin de heer Doorenbos zich niet alleen een kundig journalist heeft ge toond, maar ook een goed Zeeuw, een man die geen vij anden, maar wel ontelbare vrienden bezit en voor wie geen moeite ooit te veel is ge weest, wanneer het om het be lang van „zjjn krant" ging., Hcszeer de jubilaris alom ge waardeerd wordt, bleek wel uit de vele bloemstukken, de tal rijke gelukstelegrammen en schriftelijke of mondelinge fe licitaties, die hij in ontvangst mocht nemen. De Zeeuwse journalisten kring bood de heer Doorenbos 's middags in „De Nieuwe Doe len" een „broederljjke maal tijd" aan, waar vele collega's benevens de directie der P.Z.C., aanzaten. De heer H. A. Bosshardt, voorzitter van de Z.J.K.,» wees allereerst op het feit, dat de jubilaris in zijn 40-jarige loop baan steeds aan de Zeeuwse pers verbonden is geweest, een zeldzaamheid in de Nederland se journalistiek. De heer F. B. den Boer, di recteur der P.Z.C., schetste de heer Doorenbos ais een harde plichtsgetrouwe werker, waar voor de krant altijd num mer één was. Als uiting van dankbaarheid overhandigde hjj hem een enveloppe met inhoud. De volgende spreker was de heer J. Schraver, redacteur van de N.R.C., die het Hoofdbe stuur van de Ned. Journa listenkring en de journalisten, die lang geleden onder leiding van de heer Doprenbos de eer ste schreden op het journa listieke pad zetten, vertegen woordigde. „Je werk was bij alle kranten gezien, omdat het betrouwbaar en vrjj van Iedere partijdigheid was. Mensen als jij zjjn voor de Kring goud waard, omdat zij het aanzien van de journalistiek hebben helpen bevorderen", aldus deze spreker, die voorts tal van aar dige herinneringen uit het grij ze verleden opdiepte en ten slotte namens de vroegere col lega's een vulpen ten geschen ke gaf. De heer F. van de Velde wees op de uitstekende dien sten, die de jubilaris jarenlang ook aan de Vlissingse Courant heeft bewezen en op zjjn werk vodr het Persbureau De Zeeuw. Hij schetste de heer Doorenbos als een goed journalist en een goed mens. Namens dc redactie van dc P.Z.C. werd de heer Doorenbos toegesproken door de hoofdre dacteur, de heer G. Ballintrjn, die hem e«n voorbeeld voor ve le jongeren noemden, een nestor met benijdenswaardige vitaliteit, die ook bij vele col lega's elders in het land in hoge ere is. De heer Ballintijn bood de heer Doorenbos uit naam van de redactie een ac- tentas aan en liet deze verge zeld gaan van een persoonlijk geschenk. De rij van sprekers werd ge sloten door dc heren N. J. Karhof, redacteur van De Stem, mede namens de Breda se collega's en de directie van de Neerlanöia-Pers en J. J. Te- vel van het Zeeuws Dagblad, uit naam van de jongere col lega's. De heer Doorenbos dankte ontroerd voor de toespraken en de fraaie geschenken. 's Morgens werd hij gehul digd door het administratief personeel der P.Z.C. te Middel burg en Goes, die bij monde van de heer C. P. Buys een fraaie ets aanbood. De Vlis singse administratie schonk een bloemstuk. In een gezellig samenzijn in de middaguren sprak de heer J. Marijs namens het administratief en technisch personeel uit Vlissingen. Een deputatie van de Middelburgse politie jn enige gepensionneer- de politiemannen boden de heer Doorenbos een bloemsttik aan. COMITÉ DE NEDER LANDSE VROUW. Het damescomité voor de tentoonstelling „De Neder landse Vrouw 18981948" ter gelegenheid van het 50-jarig regeringsjubileum van onze Koningin, bestaat uit de vol gende dames: M. Landegent- Geluk, A. v Toledo—Col- paart, N. BootFokker, H. Bon, E. v. d. Bijl—v. Gastel, K. VertonBoot, M. Bolken baasJonker, Zuster Troost en M Vis. Berge, A. F. J. Janssen en J. Theune, Vlissingen; P. Job- se, Biggekerke; J. de Graaf, Kloetinge; P. Volmer, Schoon- dijke; en de heren: J. Cor- bijn, Oostkapelle; en P. de Jonge, Ovezande. Afgewezen 4. Kantoorstenograaf Engels, de dames: W. D. A. van de Velde en J. de Graaf, Kloe- tinge. Kantoorstenograaf mej. W. D. A. v. d. Kloetinge. Diktaatstenograaf lands mej. W. D. A. Velde, Kloetinge. Duits, Velde, Neder- d.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2