PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De geneesheer van Perzië Geen Nederlands voedsel naar de Roer Zeeuwsch Vlaanderen en zijn spoorkaartjes BILT Nat. Steunfonds Amerikaans kabinet verdeeld over Palestina HEFTIGE STRIJD INKASJIMIR. De conferentie Nederland-Suriname-Cura^ao deed prachtig werk 191e Jaargang - No. 33 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr., VU wringen. Dit blad verschijnt dagelijks. Maandag 9 Febr. 1948 ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct. per week; 3,20 per kwartaal; franco per post 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct. per Ale*mcc° WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN ggy Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr. 58-60, tel. 10 en 51 - Middelburg: .ondense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Gratamastr. 3. tel. 102 - Ter neuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: Nwe Bogerdstr. C160. tel. 26. Het Wereldgebeuren AMERIKAANSE CONGRESLEDEN SCHRIJVEN DOLLARS VOOR. Strijd om de sluier. Sinds Ghavam es Sultaneh, de vroegere premier van Iran, werd weggejaagd omdat hij niet genoeg anti-Russisch ge zind was, is het land snel en volledig in Amerikaans vaar water terechtgekomen. De be schuldiging van radio Mos kou, gepaard gaande met een scherp protest van het Krem lin, dat Amerikaanse officie ren een steeds belangrijker rol spelen in het Perzische leger zijn weliswaar punt voor punt door het Amerikaanse departement tegengesproken, maar erg overtuigend klonk de tegenspraak niet Het wordt integendeel hoe langer hoe duidelyker, dat in derdaad Perzië langzamer hand 'eenzelfde rol krijgt toe bedeeld als Griekenland en Turkije: voorpost tegen ver dere uitbreiding van de Sow- jet-invloed, waarbij dan nog komt, dat de Perzische olie huiten Sowjet-bereilc moet worden gehouden. Reeds hebben twee republi keinse afgevaardigden in een rapport aan het Congres voorgesteld tot hulpverlening aan Perzië over te gaan op dezelfde .basis als aan Grie kenland, Turkije ter verster king van het Perzische leger. De nieuwe premier Hakimi zal daar wel oren naar heb ben. Hij is in het land meer bekend onder de naam „hakim ol molk" hetgeen zoveel zeg gen wil als „geneesheer, van het Rijk". Als heftig anti- Sowjet en pro-Amerikaans gezind zal Hakimi ongetwij feld als panacee voor alle bin nenlandse kwaaltjes, armoede, corruptie enz., de dollar voor schrijven. Als paardemidel heeft hij voorlopig een plan opgesteld ter beperking van de onpro ductieve uitgaven. Vele auto's van ministeries, behalve van de ministers en hun plaats vervanger, zijn reeds verkocht, verschillende Perzische mis sies zijn uit het buitenland teruggeroepen, enkele rege- ïingsbureaux opgeheven. Aan de opstelling van een soort welvaartsplan, dat de kosten van levensonderhoud moet verlagen, wordt gewerkt. Volgens Reuter's correspon dent intereseert de bevolking zich op het ogenblik minder voor de politiek dan wel voor de sluier. Na twaalf jaar van gedeel telijke emancipatie heerst na melijk 'n bittere tegenstelling over de status van de vrouw. De vrouw wordt weer bedreigd met de „tsjador", de zwarte sluier,' die haar van -het hoofd tot de voeten bedekt, met alles wat daar mee samen hangt. Een vooraanstaand Moslim leider is een actie begonnen om de publieke opinie tegen het ongesluierd in het open baar verschijnen vah vrou wen, dat hij onzedelijk noemt, op te zetten. Hij beoogt ook Ex-gevangenen huldigen bewakers. Honderden politieke gevangenen, die in het Huis van Bewaring heb ben gezeten tijdens de bezetting, gaan op 21 Februari hun vroegere bewakers huldigen, die vaak met gevaar voor eigen leven deze arres tanten hielpen. Schumacher wil heel Duitsland onder plan-Marshall. Dr. Kurt Schumacher, de leider van de Duitse sociaal-de mocratische party, heeft op een vergadering van duizenden van zijn supporters verklaard, dat zijn partij er naar streefde geheel Duitsland, en niet alleen West-Duitsland, in de wer kingsfeer van het plan-Mars hall te brengen. Schumacher legde er de na druk op, dat door het nieuwe economische handvest voor de Brits-Amerikaanse zóne géén West-Duitse staat was opge richt. Hij zeide verder, dat zijn partij er de voorkeur aan gaf in Bizonia in de oppositie te blijven, en niet het bestuur met de-Christen-democraten te de len. Monument voor Multaluli. Zaterdagmiddag 6 Maart zal in de urnentuin van het crematorium te Velsen een monument worden onthuld, waarin de urnen met de as van Eduard Douwes Dekker en zijn echtgenote zullen worden bijgezet. het sluiten van nachtclubs, bars en dergelijke en hy wil uit de kranten alle foto's van onvoldoend geklede vrouwen bannen. De bladen van alle politieke richtingen hebben het voor de emancipatié opgenomen. Het feministische blad „De stem der vrouw" gaat nog verder. In een hoofdartikel betoogt het, dat de vrouw het recht toekomt gekozen te worden en te kiezen, daar dit door het handvest der V.N. Is erkend. De emancipatie begon in 1936 onder de vader van de tegenwoordige Sjah, toen ty- dens een- openbare plechtig heid de koningin en twee prin sessen ongesluierd in het openbaar verschenen. Zij kreeg tijdens de oorlog, toen de vrouwen hielpen by de oor logsinspanningen, nog een verdere stoot Wat is belangrijker: de olie of de Joodse stemmen? Naar verluidt hebben de oliebelangen in het Midden- Oosten enerzycls en de Joden in de V. St. anderzijds ver deeldheid veroorzaakt onder de naaste politieke adviseurs van president Truman. In betrouwbare kringen wordt gezegd, dat de Ameirkaanse regering niet kan besluiten of zy het verdeelplan voor Pa lestina ten volle zal steunen of dat zij deze kwestie aan haar lot moet overlaten. De vier millioen Joden in de V. S., wier stemmen bij de verkiezing in November meetellen, zijn een belangrijke factor in deze kwestie. Naar verluidt wil de helft van het kabinet het ver deelplan steunen om zich van die stemmen te verzekeren, terwyl de andere helft, onder leiding van de minister van de fensie, James Forrestal, zich van de beslissing der V. N. zou willen distanciëren ter wille van de olie in het Midden-Oos ten. Amerikanen leveren liever zelf. Duitse protesten. Een Nederlands aanbod om door middel van de leverantie van voedsel tot een bedrag van 15 millioen gulden bjj te dragen in de oplossing van de voedsel- moeiiykheden aan de Roer is door de bezettingsautoritelten afgewezen omdat het in con flict kwam met geldende bepa lingen voor de voedselvoor ziening In de wereld en de voorziening van Duitsland in het bizonder. Deze aanbieding was gedaan aan het yieuwe beheer der Duitse mijnen, dat over een groot dollarfonds beschikt; en Tweeduizend aanVallers gedood. Indische troepen, voorzien van machinegeweren en ge steund door artillerie en luchtmacht, hebben rondom de stad Naosjera in West- Kasjmir twee dagen lang slag geleverd tegen elfdui zend Pathans en andere aan vallers. die Vrijdagmorgen vóór zonsopgang poogden de Indische stellingen te bestor men Alle aanvallen zijn afgesla gen. De slag wordt beschre ven als de meest verbitterde sinds de actie in de provincie Djammoe. Ongeveer tweedui zend der aanvallers moeten gedood zijn. Indische patrouil les hebben reeds ongeveer duizend lijken geborgen. Toen een aantal bestormers er in slaagden in de Indische stellingen door te dringen, ontstonden gevechten van man tegen man. Zondag is een gedeelte van Gandhi's as naar het terrein van *de strijd overgebracht. Het zal worden begraven na bij een op te richten monu ment voor de Mahatma. Italiaanse vloot wordt verdeeld. De Italiaanse regering heeft bekend gemaakt, hoe, inge volge de beslissing van de vloot-commissie der Grote Vier, de oorlogsbodems der Italiaanse vloot onder de ge allieerden verdeeld zullen worden. Het grootste aantal schepen ontvangt de Sowjet-Unie, hieronder het slagschip Tulio Cesare (bijna 24.000 ton.) Ook Engeland en de V.S. zouden elk een slagschip hebben ge kregen, Frankrijk krijgt kruisers en torpedobootjagers, Grieken land een kruiser, Joego-Slavië torpedobootjagers en mijnen vegers en Albanië een kanon neerboot. Italië houdt een vloot over, die o.m. twee slagschepen en vier kruisers telt. Voorts tor pedobootjagers, duikboten, mijnenvegers, transportsche pen, enz. daaruit had kunnen betalen. Alleen de levering van 1600 ton haring werd goedgekeurd. Van Duitse zijde protesteert men tegen het feit, dat de-door de kolenexport verkregen dol lars alleen aangewezen mogen worden voor de aankoop van Amerikaanse voedselpakketten, de Care-pakketten, die 8 dollar kosten, terwyl men hetzelfde voedsel gemakkelyk in naburi ge landen voor 5 dollar kan kopen. Meer en meer gaan in Duits land stemmen op voor de her vatting van het natuurlijke handelsverkeer tussen Neder land en Duitsland, onder meer omdat meijs thans gedwongen wordt zo onvoordelig mogelyk te kopen. Inmiddels duurt door het af- wyzen van dit Nederlandse aanbod door de geallieerden het drama van de hervatting van onze handel met Duitsland voort. Amerikaanse generaals in hun rassen-eer getast. Na felle critiek geleverd te hebben op de kortelings be kend gemaakte verklaring van president Truman over de burgerlyke rechten van de ne gers, hebben de gouverneurs van de Zuidelyke staten der V. S. tydens een conferentie een ultimatum aan het nationale bestuur der democratische par ty gesteld. Het bestuur werd aangeraden op te houden met de aanvallen op de superiori teit van het blanke ras. Anders zal men in de Zuidelijke staten in verzet komen tegen het partijbestuur. Horoscopen-manie in België. In de „Nieuwe Gids" lezen wy: „Een verschijnsel dat zich in de Franstalige pers van ons land meer en meer uitbreidt, is het publiceren van een dagelykse horoscoop; In trein en tram kan men dikwijls vaststellen, dat de lezers van sommige bladen eerst en vooral hun horoscoop nagaan, blijkbaar om him ge dragingen van die dag te lichten naar de aan wijzingen hiervan. Niemand zal weten hoeveel dwaasheden er iedere dag aan deze ma nie zijn toe te schrij ven. Het volstaat de voorspellingen die de diverse bladen hun le zers opdissen naast elk aar te leggen om vast te stellen dat het ene blad precies het tegen overgestelde voorspie gelt als het andere. Na de Koninklijke rede. SCHERPE CRITIEK VAN PROF. GERRITSON. Prof. dr. C. Gerritson heeft Zaterdag te Utrecht voor een sectievergadering van de O. H.U. en voor het Comité Handhaving Rijkseenheid ge sproken over de Koninklyke rede. Hij veroordeelde het krachtig, dat zoals hy zeide de regering H. M. de Konin gin notoire onwaarheden heeft laten zeggen. Hierdoor ondermynt de re gering het koninklijk gezag Maar daar het uitgesloten ls, dat de Koningin, zelfs op ad vies van het ministerie, zaken zou uitspreken*, waarvan /y weet dat ze onwaar zijn, moet worden geconcludeerd, dat het ministerie het konmkl'rjk recht om over alle zaken van ryksbelang onmiddellijk en naar waarheid te worden in gelicht, niet eerbiedigt. Spre ker bracht dit in verband met wat hy noemde „de even bedenkelyke omstandigheid, dat het naderen tot de troon door de regering aan lieden, die haar mishagen, wordt be let of belemmerd". Prof. Gerritson beschuldig de verder de regering van het breken van beloften en ein digde met „een dubbele, diep ernstige waarschuwing": I. dat de onschendbaarheid des konings, en zyn behou denheid om de adviezen van zyn ministers te vol gen hun natuurlyke gren zen vinden in de verplich tingen door hem by de in huldigingseed op zich ge nomen. 2. dat geen dynastie ooit het verlies van het grootste deel van het territoor van de staat heeft overleefd. NEDERLANDSE GOOD- WILL-MISSIE NAAR ETHIOPIË. Zondagmorgen vertrok per speciaal gecharterd K.L.M.- toestel een Nederlandse good- will-missie naar Ethiopië. Zij gaat naar Addis-Abeba voor het voeren van besprekingen en komt over een maand per vliegtuig terug. Den Haag heeft nog kans. VERKLARING VAN TRYGVE Trygve Lie, de secretaris generaal van de V. N., is Za terdag uit Kopenhagen te Uew York teruggekeerd, na in ver schillende Europese steden een onderzoek te hebben ingesteld naar de mogelykheid van huis vesting der volgende algemene vergadering van de V. N. Elke betrokken regering, al dus Lie, heeft haar uiterste best gedaan om aan de eisen van dé zetelcommissie te vol doen. Wat Den Haag betreft, moest voor de accommodatie mede rekening worden gehouden met Amsterdam en Rotterdam, daar in Den Haag alleen niet voldoende hotelruimte beschik baar is. Alle voorgestelde ste den Parijs, Geneve, Brussel en Den Haag hebben voor- en nadelen. Op de vraag of hy in Europa had gemerkt dat de belangstel ling voor de V. N. verflauwde, antwoordde Lie, dat de belang stelling juist toenam. „De Europeanen zien vol verwach ting de uitvoering van 't plan- Marshall en de daden van de V. N. tegemoet". Badpakken-probleem. Als gevolg van het gebrek aan badpakken, komt in ver scheidene plaatsen het school zwemmen in gevaar. Alleen de zweminrichtingen hebben in 1948 20.000 badpakken no dig, om van de behoeften van particulieren nog maar te zwijgen De fabrikanten zijn vrij om badpakken te maken, maar weigeren dit, zolang zij geen extra grondstoffen krij gen. Het bestuur der organi satie van bad- en zwemin richtingen heeft bij de rege ring tegen deze toestand ge protesteerd. Het verklop der besprekingen. Een opmerkelijk telegram. In de afgelopen week zijn de 3 secties van de conferentie ge reed gekomen met de algeme ne beschouwingen over de on derwerpen, vastgesteld op de 2e besloten pleunumvergade- ring, n.l.: 1. de grondslagen der Koninklyke rede van 7 Decem ber 1942; 2. de indeling van het te hervormen gemeenschappelijk staatsverband. Deze besprekin gen geschiedden aan de hand van een tweetal leidraden, sa mengesteld door het secre tariaat-generaal. 4 VERDERE BESPREKINGEN. Heden zal het eindverslag der sectievergaderingen in de sentrale sectie behandeld De dood loert in de kuststrook. ER LIGGEN NOG 200.000 MIJNEN. Minister Witteman heeft te Arnhem een aantal onder scheidingen uitgereikt er daarbij een rede uitgesproken, waarin hy zeide dat einde 1947 de opruiming van de grote voor de hand liggende voor raden munitie in ons land was voltooid. Er liggen echter overal in ons land nog granaten, bom men en munitie verspreid en uit ter beschikking staande mynenkaarten, die echter niet In' alle opzichten betrouwbaar zyn, is gebleken dat In de kuststrook nog 200.000 mij nen moeten liggen. Verzet gesteund met 86 millioen. "Leiders werden terechtgesteld. Uit publicaties van het Ryks- instituut voor Oorlogsdocu mentatie blykt thans, dat het Nationaal Steun Fonds (N.S. F.) gedurende de laatste pe riode der bezetting het Neder lands verzet sterk gestimuleerd en voor een groot deel gefinan cierd heeft. Het Fonds ont stond uit een aantal kleinere organisaties. De families van opvarenden van koopvaardij schepen werden wekelyks of maandelijks gesteund, met me dewerking van de regering in Londen. Ook de persoonsbewy- zencontróle en de L.O. werden gesteund. Millioenen guldens werden ook aan de verzorging der stakende spoorwegmannen besteed. De leiders waren de oud-zee officieren I. J. van den Bosch en Walraven van Hall. Uiteraard maakte de Sicher- heitspolizei in de laatste be- zettingswinter met inzet van Een nieuw francs- en guldensconfllct. Wat elders kan, mag in Zeeuwsch Vlaanderen niet. Ofschoon men mooht ver wachten, dat de overname van de Nederlandse baanvakken van de Spoorwegmaatschappy „MechelenTemeuzen" door de N.S. op zijn minst genomen toch zeker geen nadelige ga- volgen voor Zeeuwsch-Vlaarr- deren zou brengen, blykt het tegendeel het geval te zyn! De eerste maatregel, die de N.S. heeft genomen brengt tenmin ste al direct groat ongerief voor de streek met zich mee. Zoals men weet, kon men zo lang MechelenTerneuzen het station Sajs van Gent exploi teerde aldaar tegen betaling in Nederlands geld spoorkaartjes naar diverse bestemmingen in België kopen, waarvan de gel digheid inging op het station Selsaete, het punt waar men op de trein stapt. Vanzelfsprekend werd deze sevice door de Zeeuwsch-Vla- mingen ten zeerste op prys ge steld, omdat ieder weet, dat Belgische franken maar matig worden verstrekt. DE STREEK* GEDUPEERD Ongeloofiyk genoeg heeft nu de N.S. aan deze verkoop een einde gemaakt, wat tot gevolg heeft, dat de vele streekbewo- ners, die om particuliere of zakelijke redenen regelmatig naar België moeten reizen, ten verrekend! zeerste gedupeerd zyn. Hoewel het ons spijt al aanstonds cri tiek te moeten uitoefenen op de handelingen van onze spoor wegen, moet toch worden vastgesteld, dat in dit geval de belangen van de bevolking van dit stukje Nederland be ter werden behartigd door de Belgische Maaschappy, dan door de N.S. Bovendien heeft de N.S. hier blijk gegeven to taal niet op de hoogte te zyn van de omstandigheden in een gebied, waar ze toch de spoor- lynen exploiteert. DE MOTIEVEN. Eerlijkheidshalve moet wor den toegegeven, dat de motie ven, die tot dit besluit hebben geleid, op het eerste gezicht aannemelijk klinken. Ten eer ste hoeft ons land nu niet meer alle in Sas van Gent gekochte en met Nederlands geld betaal de spoorkaartjes m franken aan België terug te betalen, wat dus een deviezenwinst be tekent en ten tweede wordt'n mogelykheid tot het op slinkse wyze verkrijgen van Belgische franken weggenomen. Deze laatste mogelykheid bestond inderdaad, want iemand, die in Sas van Gent b.v. een kaartje retour Arlon kocht, kon in Gent dat kaartje inleveren en van verder reizen afzien. In dat geval werd dc retourwaar- de direct contant uitbetaald terwyl de prijs van de afstand Arlon-Gent later kon worden DE PRACTIJK. Maar, deze beoogde deviezen- winst zal in de practyk op de- viezenverlies neerkomen! Den Haag en de N.S. kunnen ervan overtuigd zyn, dat er nu meer dan vroeger geld de grens zal worden overgesmokkeld en daar een guldén zwart nu een maal slechts ca. 8 franken doet, zullen er heel wat gul dens nodig zijn! Of dit nu al of niet een misdaad tegen het vaderland is, zal maar bij wei nig Zeeuwsch-Vlamingen grensbewoners in het algemeen hebben op dit gebied hun eigen opvattingen!. enig gewicht in de schaal leggen. WAT ELDERS KAN! Bovendien is het motief de viezenwinst nog verder aan vechtbaar, want ook in Z. Vlaanderen, weet men best, dat b.v. in Roosendaal wel spoor kaartjes naar buitenlandse be stemmingen tegen betaling in Nederlands geld verkrijgbaar zyn en ook, dat elk reisbureau in „Holland" dit eveneens kan doen! Zou nu in deze gevallen geen verrekening in buiten landse valuta moeten plaats vinden? Waarschynlyk wel en in dit geval moet*worden ge constateerd, dat wat voor Zeeuwsch-Vlaanderen te duur zou zijn, wel voor overig Ne derland mogelyk is! Alles samengevat geloven wy dan ook, dat deze maatre gel, hoe goed hy overigens ook bedoeld mag zyn. toch zal moe ten worden herzien! Mocht dit echter niet het ge val zijn, dan zit er niets an ders op dan één of ander reis bureau te verzoeken een filiaal in Zeeuwsch-Vlaanderen te ko men openen! Over gebrek aan klanten zou dit zeker niet te klagen hebben! alle krachten jacht op deze geduchte tegenstanders. Zware slagen troffen het N.S.F.: I. J. van den Bosch, werd in dc herfst van 1944 in het Noorden gearresteerd en op 27 October J944 gefusilleerd. Walraven van Hall werd op 27 Januari 1945 in Haarlem gevangen ge nomen met andere leden van het landelijk werkcomité en op 12 Februari 1945 in Haarlem gefussilleerd. Ondanks deze verliezen slaag de het N.S.F. er in tot de dag der bevrijding zijn werk voort te zetten. Toen op 5 Mei 1945 de rekening werd opgemaakt, bleek dat het N.S.F. in enkele jaren tyds meer dan 86 mil lioen gulden ten behoeve van het verzet by een had gebracht. Overblijfselen van Lidulna van Schiedam gevonden Tijdens restauratiewerken in de Grote Kerk (St. Janskerk) te Schiedam is onlangs ter plaatse, waar zich eertyds de kapel van de Heilige Lidulna bevond, een graf ontdekt, dat door zyn byzondere verzor ging de aandacht heeft ge trokken. Het graf, dat ge bouwd was van baksteen, was van binnen gepleisterd en ver sierd met beschilderde, in een cirkel gevatte, kruizen. He laas is het graf met het zich er boven bevindend metsel werk op onoordeelkundige wy ze geopend, met het gevolg, dat het zwaar beschadigd werd. Er werden beenderen in het graf gevonden en vermoede- lyk betreft het hier fragmen ten van een skelet van een vrouw. De mogelijkheid is niet uit gesloten, dat men te doen heeft met overbiyfselen van de H. Liduina. De geestelyk- heid van Schiedam acht dit echter niet waarschynlijk, daar reeds in 1615 alle reli kwieën naar Brusel zyn ge bracht. Een van Gogh gevonden De heer T R. de Róoy te Eindhoven, van beroep kap persbediende, maar in zijn vrije tijd een ambitieus teke naar, heeft in 1943 in een huis te Nuenen een schilderstuk ontdekt, dat sterk zijn aan dacht trok. De eigenaren, twee bejaarde mensen, waren aanvankelijk niet bereid hem het stuk te verkopen. In 1945 werden zy daartoe tenslotte bereid gevonden. De heer de Rooy is er van overtuigd, dat hy een studiewerk heeft aan gekocht van Vincent van Gogh, die geruime tijd te Nuenen heeft gewoond. Er bestaat voor deze vondst veel belangstelling. samengesteld worden, waarna publicatie in de een of andere vorm zal volgen. Maandag 16 Februari a.s. zal de eerste openbare vergadering gehouden worden. De komende week zullen de secties zich bezig houden met de behandeling van onderwer pen, betrekking hebbend op de afzonderlyke delen van de staatszorg als: buitenlandse, economische, financiële, mili taire, sociale, culturele en an dere aangelegenheden. In de loop van de volgende week zullen voorts de Suri naamse en Curagaose delega ties met de Nederlandse rege ring besprekingen voeren over de vraag hoe in de overgangs- tyd zo goed mogelyk kan wor den voorzien in de verwezen lijking van de opzet der her ziening. TELEGRAM DER DEMOCRATISCHE PARTIJ. De democratische party op Curagao heeft na een massa vergadering in een telegram aan de West-Indische delega ties aangedrongen op onmid dellijke vergadering van de be- stuurswyze tier Antillen. Zij verklaart, dat zy by on wil der Nederlandse regering om onmiddellijk bestuursveran- deringen in te voeren, gaarne ziet dat de delegatie Zaterdag terugkeert. Het regeringsbeleid In Londen. DE VERHOREN BEGINNEN. De enquête-commissie rege ringsbeleid 19401945, zal op 17 Februari een aanvang ma ken met de verhoren en heeft zij tegen die datum opgeroe pen om voor één der subcom missies te verschijnen de gep. generaal I. H Reijnders, oud- opperbevelhetber van land en zeemacht en mr. dr. A. A. van Rhijn, die te Londen voorzitter was van de Alge mene Rekenkamer. De eerste zal verhoord worden over het militaire beleid gedurende de Meidagen van 1940. Laatstge noemde is opgeroepen voor het geven van nadere inlich tingen omtrent het financiële beleid, daaronder begrepen het aankoopbeleid. Op 18 Februari zullen voor de enquête-commissie ver schijnen de oud-luit.-generaal A. Q. H. Dyxhoom, oud-mi- nister van oorlog en oud-mi- nister-president jhr. mr. D. J. de Geer, die respectievelijk zullen worden verhoord over het militaire- en het finan ciële en aankoopbeleid. Tenslotte zal 19 Februari worden verhoord prof mr. A. M. de^Jong, dirqcteur-seqreta- ris van de Nederlandse Bank, wien inlichtingen over het fi nanciële en aankoop-beleid zullen worden gevraagd. Slachtoffer der omstandigheden Tegen de Amsterdamse re chercheur G. Nieuwenhuis, die tijdens de oorlog dienst deed op het bureau Joodse zaken en tal van Joden arresteerde, van wie er 15 niet terugkeer den uit Duitse kampen, is 10 jaar geëist voor het Byzonder Gerecnshof. Het merkwaardi ge bij dit geval was, dat N. op verzoek van zijn collega's by dit bureau geplaatst was, omdat hij zeer anti-Duits was. Hy heeft vele Joden geholpen en voortdurend gepoogd weg te komen van het bureau Joodse zaken. Tal van poli tiemannen legden voor hem zeer gunstige verklaringen af en noemden hem een slachtoffer der omstandighe den. Dit jaar zullen reeds 1000 Duitse volkswagens in Nederland worden geïmpor teerd. In Brunssum is een pa- tatefrite-verkoper aangehou den, die zonder vergunning ook gehakt en biefstuk ver kocht. Zyn echtgenote deed in zwarte textiel en distributie bonnen. Met dit tweetal lie pen nog 6 anderen tegen de lamp. DE VOORSPELT HARDE WIND. Weersverwachting, medege deeld door het K.N.M.I. te de Bilt Geldig van Maandag morgen tot Maandagavond Nu en dan stormachtige wind, vooral in het Noorden. Overigens meest krachtige wind uit Westelijke richtin gen. Wisselend bewolkt met enkele buien. Geleidelijk iets kouder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1