De kool draait door. Wie wordt wereldkampioen schaken? STEMMEN Nederland bouwt weer vliegtuigen Wanhoop in Noord-Griekenland Volksgericht op Schouwen Dorpstypen en belevenissen Sombere wolken boven de Langedijk Over de grenzen hongeren millioenen, maar in Langedijk is de kool voor de koeien Export-stop en zacht weer rampzalig - voor de tuinders Een sombere wolkenlucht opent zich boven het uitge strekte rijk der duizend eilanden en even somber is de ge moedstemming van honderden tuinders daar aan de Lan- iets van deze stemming te peilen, behoeft men zich slechts een ogenblik te begeven, onder de handelaars en belangstellenden in de houten uanken van het gele vei lingsgebouw van de LangedUkcr Groen tencentrale, waar ze ais schooljongens naast elkaar geschoven zitten. Doch zo onbezorgd en enthousiast als schooljeugd dikwijls is, ril» deze mannen niet. De kwinkslag, die een enkele maal gehoord mag worden, klinkt hier even vreemd als vrolyk kindergelach op een kerkhof EXPORT-STOP EN ZACHTE WEER RAMPZALIG OOR DE TUINDERS. Voor het overige kijken de ogen suil naar ue schuiten met kool, die door het vaar water in het midden van 't gebouw voorby worden ge boomd. Keurig ligt de prach tige kool in de platte vaar tuigen opgestapeld. Er boven een bordje, waarop teler en gewicht van het aangebode ne staan vermeld. Rode kool, groene kool en vooral witte kool. De een na de andere schui ven de vaartuigen aan ons voorby. Dc man aan het roer heeft zyn blik strak gericht naar de wjjzer van de gewel dige veilingklok. De wflzer, die draait en weer draait en hy hoopt, dat er een cijfer zal aangloeien en de wijzer 3<V.np UB UI op UO 43)1(03 sq{nz jjuoqeS Udp(3z 'UBB)S jfjs U3AÖ[q [BZ J(Ol(3S U33 )31U zün boot weer naar buiten. Morgen maar weer eens pro beren of overmorgen...... Een uur iang duurt dat zó en dan op het eind, als het buiten tien uur slaat, wordt bekend, dat slechts twee en een halve wagon (ongeveer 25000 kg) kool is verkocht en dat 95.000 kg (bijna tien wagon ladingen j kool zullen worden doorgedraaid voor veevoeder, omdat er voor de menselijke consumptie geen afnemers Z(jn. Wel zijn er boeren, die be langstelling tonen. Hun na men worden afgeroepen, de fewenste hoeveelheden geno- eerd voor 1.50 de 100 kg. De tuinder krijgt 2.meer van het Centraal Bureau. „Ja, meneer, klinkt het achter onsDe koe is onze beste afneemstcr geworden. Het gaat alles voor het mes en ook ons hangt het zwaard boeven het hoofd." Overigens wordt er niet veel meer gesproken op de veiling. Zwijgend gaat men heen, men is er al aan ge wend. Het is immers zo al weken langEn herinne ringen worden opgehaald aan de crisistijd in de dertiger jaren. WAAROM? De eerste vraag, die bij 't constateren van dit alles rijst is: Hoe is dit toch mogelijk, nu er nog zoveel voedselge brek heerst, nu ander voed sel vaak zoveel duurder is? Wij zijn gistermorgen kort na de veiling eens binnenge stapt in het betaalkantoor van de Langedijker Groen- tencentrale oni met de heer De Boer eens van gedachten te wisselen. Verschillende factoren schij nen samen te spannen om ditmaal de tuinder ernstige schade te berokkenen. ill 1946 gingen onze man nen naar Duitsland en slo ten met toestemming der be- zetingsautoriteiten verkoop contracten af. Het werd een goed jaar. Er was zelfs meer vraag dan wij konden leve ren. Aangemoedigd door de ze resultaten werd de teeltop pervlakte nog vrij belangrijk uitgebreid zodat er, toen men op 1 December j.L tot inventarisatie der voorraden in schuur en op het veld overging, bleek te zijn: 1.285.0Qp kg rode; 1.166.UU0 witte en 2.880.000 kg gele kool. Deze grote productie is mede een gevolg van het zachte weer, waardoor de kool in December zelfs be ter groeide dan in Augustus en September. De witte kool wordt tegen goede prijzen door België en Frankrijk af- frenomen, ook dc bezettings- egers in Duitsland nemen iets. Doch toestemming tot het sluiten van contracten met de Duitse burgerij als in 1946 werd nu niet verkre gen. Afzet in het binnenland is en ook niet voldoende tenge volge van het laat op de markt blijven van anderè veldgewassen en nu wordt de eerste kas-andijvie en spina zie al aangeboden. Een dubbele klap dusDuits land neemt niet af, het zach te weer werkt hier ook ave rechts. Telers zoals bij St. Pan- cras en Broek op Langendijk die zich geheel wierpen op de gele kool, boeken dit sei zoen zeer ernstige schade. Het hangt louter van hun draagkracht af of ze zich daarvan zullen kunnen her stellen. ER IS NOG HOOP. Er zyn opnieuw onderhan delingen gaande met Oosten rijk, Tsjecho-Slowakije en Duitsland. Doch of het iets zal opleveren Er wordt al zo lang gewacht. Elke dag ziet men opnieuw uit naar het nieuws, dat uitblijft en nog iets zou kunnen vermin deren van de schade, die er reeds is. Mogen regering en instan ties" niets onbeproefd laten om alsnog een late uitweg te vinden. „En als 't niet lukt?", zo vroegen wij. „Dan proberen wij net een volgend jaar weer, meneer." En als we dan buiten komen en we zien het heiblok de palen slaan, waarop straks de nieuwe bol- lenvclung zal verrijzen, dan weten wij dat dit volk van liet land, dat zich ver uit strekt naar het Westen, het Noorden en het Zuiden, de ijzeren wil heeft om vol te houden. Moge echter zijn harde arbeid alsnog zijn be loning krijgen, opdat de zon weer doorbreke boven de Lan gedijk en het uitzicht op de toekomst weer kleurrijk zal rijn. De economische organisatie van Duitsland^ SIR ROBERTSON OPTIMISTISCH OVER DE VOEDSELCRISIS. Generaal Sir Brian Robert son, de Britse militaire gou verneur in Duitsland, heeft verklaard, dat de uitvaardiging van de onlangs te Frankfort besloten economische reorgani satie, zeer binnenkort zal wor den gepubliceerd. Naar aanleiding van de voed selpositie verklaarde Robert son, dat hij bereid is troepen uit te lenen ten einde mee te helpen bij het doorvoeren van strenge maatregelen, welke beogen de Duitse boeren .tot medewerking aan een eerlijke verdeling van voedselvoorraden te brengen. Robertson ver klaarde zich optimistisch over het oplossen van de voedsel- crisis. DE DIRECTIE IS OPTIMISTISCH. Waar komt.de nieuwe fabriek „Onze nationale vliegtuigin dustrie, eens over de gehele wereld befaamd, heeft dooi de oorlog zware slagen te verduren gehad. Na de bevrh- ding was bijvoorbeeld van ae Fokkerfabrieken te Amster dam niet veel meer over dan enkele grotendeels verwoeste gebouwen. De inventaris was geroofd. De wederopbouw van de vliegtuigindustrie viel na de oorlog zeker niet in de laatste plaats onder de be moeiing van de regering. Steun op velerlei gebied mocht er toe bijdragen, dat de Neder landse vliegtuigindustrie, thans als eenheidsbedrijf onder de naam Ver. Ned. Vliegtuigfa brieken „Fokker", een bloei end bedrijf is geworden, dat thans met 20U0 man personeel werkt, terwijl de fabriekster reinen in oppervlakte groter zijn dan die van de oorspron kelijke van de oude Fokkerfa briek", aldus ir. P. J. C. Vos, alg. directeur, op een Te Amsterdam gehouden pers conferentie. Uitvoerig gewaagde ir. Vos van de talrijke buitenlandse opdrachten, die de onderne ming thans moet uitvoeren. In 1947 waren er vier buiten landse klanten, dit jaar zijn er niet minder dan 15. De „Fokker" heeft, werk in uit voering in opdracht van Bel gische, Joegoslavische, Portu gese, Zwitserse, Engelse, Noorse, Franse en Finse luchtvaart- en chartermaat schappijen, terwijl voor de Ned. regering vliegtuigen voor leger en marine in licentie zullen worden gebouwd, naar buitenlands ontwerp. Aanvan kelijk was het de bedoeling 50 Amerikaanse Harvard trai ners te construeren. De op dracht werd echter in zoverre gewijzigd, dat de door de re gering opgekochte Harvards thans alleen by „Fokker" in revisie zullen gaan. VOOR DE MARINE. Voor de Nederlandse mari ne zal „Fokker" 24 Hawkcr Seafuries bouwen. De onder handelingen over de aankoop der licentierechten zijn thans gehal, die door de onderne ming van carosseries worden voorzien, in opdracht van de Ned. spoorwegen. De hele op dracht omvat een 240-tal bus sen, de fabriek is in staat om er zes per week af te leveren. DE NIEUWE FABRIEK. In antwoord op de vraag, waar definitief de fabriek der Verenigde Vliegtuigindustrieën zal worden geplaatst, ant- woorde ir. Vos, aat de onder handelingen nog steeds in volle gang zijn. OPTIMISME. Ir. Vos eindigde zijn betoog met ej op te wijzen, dat de directie aan de hand der be drijfsresultaten alle aanleiding heett met gematigd optimis me de toekomst tegemoet te zien. De Verenigde Staten hebbeu voor ln Engeland besteld. In deze fabriek ren per dag gemaakt, doch men hoopt het productiecijfer te kunnen opvoeren tot 500 per dag. mlliioen tractoren worden 250 tracto- Strijd zal op 1 Maart beginnen Fine doet niet mee (Van onze Haagse redacteur). De eerste helft van het tour- nool om het wereldkampioen schap schaken, die in Neder land plaats vindt, zal op 1 Maart officieel worden geo pend. Op 2 Maart wordt in de grote zaal van de Haagse Die rentuin een begin gemaakt met de wedstrijden. Er zullen vyf deelnemers zyn, nl. de Russen Botwinnik, Keres en Smyslov, de Amerikaan Reshevsky en onze landgenoot dr. Max Euwe. De Amerikaanse schaakmees ter Fine zal zo goed als zeker niet van de partij zyn. Tijdens de eerste helft van het toumooi zullen de spelers elkander tweemaal ontmoeten en per week worden drie ron den gespeeld. De speeltijden zijn elke avond van 5.30 tot 10.30 uur. Er wordt nog ge zocht naar een een mogelijk heid om het verloop der par tijen ook in zalen in andere steden van het land door het 'publiek te doen volgen. Blijft het aantal deelnemers vijf, dan zullen er in Den Haag dus '20 partijen gespeeld moeten wor den. Op 25 Maart zal het tournooi in Den Haag worden beëindigd. Binnen 14 dagen daarna zal de tweede helft in Moskou een aanvang nemen, daar Neder land en Rusland gezamenlijk met de organisatie belast zijn. Ook daar zullen de spelers elk ander tweemaal moeten be strijden. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, dr J. Gielen, treedt op als be schermheer van het Haagse toumooi. In hot e re-comité hebben o.m. zitting de ambas sadeurs van Amerika en Rus land. Verwacht wordt, dat de Russen met een vrij groot ge zelschap naar Den Haag ko men. Over het volgende toumooi om de wereldtitel in 1951 te spelen kunnen nog onder staande bijzonderheden wor den medegedeeld. De wereld schaakbond heeft de wereld in 5 zónes ingedeeld, t.w. West- Europa, Rusland, het overige Europa, Noord-Amerika en de rest van de wereld. In elke zó ne is of wordt nog een toumooi gehouden tot aanwij zing van de zönekampioen. De 5 winnaars ontmoeten elkaar in een interzöne-toumooi, sa men met enkele spelers, die daartoe door de F.I.D.E. wor den aangewezen. No. 1 van dit gezelschap komt vervolgens uit in het candidatentournooi met de nummers 2 t.m. 5 (of 6 al naar gelang van het deel nemen van Fine) v. d. thans te houden wereldkamp en wie in dit candidatentournooi de ere- oalm wegdraagt, zal uiteinde lijk met de wereldkampioen 1948 in een tweekamp zijn krachten moeren meten. Raadsleden 'doodgeschoten. Te Lemer, een afgele gen plaats in de V. S., heeft een man met een geweer van zwaar kali ber drie leden van de ge meenteraad tijdens een raadszitting neergescho ten, daar men hem geen vergunning voor een bierhuis wilde verlenen. Stroom van vluchtelingen neemt steeds toe In de woning van een dansleraar te Darmstadt wer den 13 oude meesters ontdekt ter waarde van meer dan 125.000 pond Deze doeken, waaronder zich werken van Erans Hals, Jan Steen en Watteau bevinden, schijnen tijdens de oorlog uit Franse particuliere en publieke col lecties te zijn gestolen. Oorlog in het klein (Van onze correspondent.) Athene, Febr. De nood kreten en smeekbeden om hulp uit de Noordelijke pro vincies van Griekenland, die het toneel van een min of meei openlijke oorlog zijn ge worden (de gebieden dus grenzende aan Albanië, Joe goslavië en Bulgarije), nemen van week tot week een drin gender karakter aan. De stroom van vluchtelingen, die uit deze gebieden vloeit, wordt steeds groter en vormt een ernstig probleem voor de economie van het hele land, niet slechts wat de verzor ging van de vluchtelingen aangaat, maar in de eerste plaats vanwege de voort durend dalende landbouw productie in deze gebieden. Het betreft hier vrijwel een boerenbevolking en daarbij een boerenbevolking uit de belangrijkste productiegebie den van Griekenland! Deze stroom van vluchte lingen is nu tot 270.000 men sen aangegroeid: 170.000 er van komen alleen al uit de landbouwstreken van Mace donië. In middelgrote plaat sen uit de provincie zoals Fiorina, Larisse, Arta is het aantal inwoners dit jaar byna verdubbeld, terwijl in dorpen, die „veilig" heten, 't aantal inwoners zelfs vertienvoudigd is. Overal kon|t men groepen van dakloze vluchtelingen tegen, die hun hele have en goed hebben verloren. Vertwijfeling. De vertwijfeling in boven genoemde gebieden is zo hoog gestegen, dat een eerste ver eiste is. dat er aan deze toe stand ten snefcte een einde wordt gemaakt. Voor de boe- re". die verhinderd zijn, om welke productieve arbeid dan ook te verrichten, blijft slechts de mogelijkheid over om hun grond te verlaten, d.w.z. öf naar de partisanen over te lonen öf naar 't Zui den weg te trekken. Aansla- gr~> moord, plundering en brandstichting zijn dagelijkse verschijnselen geworden en niemand is van zijn leven zeker. Op ieder aanvaarden van een politiek standpunt volgt onmiddellijk de wraak van de tegenpartij. Bijzonder on houdbare toestanden heersen er in de streek van de Alba nese' grens, bij Janina, waar het „Democratische Leger" er naar streeft om een voldoend groot gebied onder zijn con trole te krijgen om daar de eigen „Vrije Republiek" te vestigen. Vreedzame bergdorpen ver anderen hier in één nacht in rokende puinhopen, want de troepen van Generaal Markos zijn slechts zeer zelden in staat om de veroverde dorpen blijvend te bezetten. En te rugtocht betekent hier steeds brand en vernieling, het weg voeren van de veestapel en alle voorraden, die er te vin den zijn. Reeds sedert maanden is de bevolking, vooral het man nelijk deel, gewend onder de blote hemel te slapen, in de bossen en de grotten, om aan de politieke vergelding en de gedwongen recrutering te ont komen. Ook in dit land, waar het klimaat zo gunstig is, daalt de temperatuur des nachts in de kale winderige bergen van het Pindus-mas- sief tot 15 graden onder nul. Sommige steden lijken elke nacht op een enorm volks kampement. tot zich de man nen 's ochtends weer in de omliggende dorpen naar het werk op de velden begeven. Allen hebben slechts één vraag op de lippen: „Hoe lang moet dat nog zo doorgaan?" UIT DE KERKEN Pastorie van Kaj Munk wordt museum. De Deense dichter-predikant Kaj Munk, die door de Duit sers gedurende de bezetting vermoord werd, zou 12 Janu- ari 50 jaar zijn geworden. In verband daarmee heeft de Deense regering besloten zyn huis, de pastorie te Vedersö in Jutland, in te richten als museum. De weduwe van Munk krijgt toestemming om er nog tien jaar te bhjven wonen. Daarna zal het voor het publiek worden openge steld. Uitgave van het Patriar chaat te Moskou. Door het Patriarchaat te Moskou is onlangs een bloem lezing uitgegeven van preken, voordrachten en herderlijke brieven van Metropoliet Nico- laas van Moskou. Het boek wordt in het bijzonder onder de aandacht gebracht van de Orthodoxe Christenen in Sovjet Rusland, daar 't een van de eerste uitgaven op dit gebied is. In een uitvoerige bespre king in het blad van de Pa triarchale Kerk in Moskou wordt o.m. gezegd: „Evenals de grote apostel Paulus in zijn onvermoeide arbeid om het Evangelie, te verspreiden er eens de nadruk op legde, dat hij Romeins burger was, zo blijkt Metropoliet Nicolaas bij al wat hij doet, een burger te zijn van zijn vaderland. Met de overleden Patriarch Ser- gius en de tegenwoordige Pa triarch Alexis, is Metropoliet Nicolaas een van de patriot ten van de grote Russische Kerk, die eeuwig roem ver worven hebben door hun on wankelbare trouw en zelfop offerende liefde voor hun vaderland en voor hun Kerk". Circusartiste deed misstap. By de première van het nieuwe programma, dat cir cus Strassburger in Carré te Amsterdam gaf, heeft zich een ongeval voorgedaan, dat wonderlijk goed is afgelopen. In het vierde nummer treedt mei. Willy Hubert op, die met het noofd omlaag door een aantal ringen loopt, wel ke op een hoogte van onge veer 7 meter aan een stang zjjn bevestigd. De acrobate stapte op een gegeven ogen blik mis en viel naar beneden met het hoofd op de rand van de piste. Zij was geheel bui ten bewustzijn, doch kwam na enkele minuten weer bij. Een dokteres uit het publiek kon geen uitwendige verwondin gen constateren, doch slechts een hersenschudding. Na ver der onderzoek in het zieken huis kon de acrobate worden. nog aan de gang. De Seafury is een krachtige, r P.K. motor uitgeruste jager, bestemd voor 'iet gebruik op aircarriers. De S 11 „Instructor" is een eigen ontwerp lesvliegtuig. Het eerste prototype heeft reeds een succesvolle proef vlucht gemaakt. Dit is het eerste vliegtuig, dat „Fokker" geheel in metaal heeft ^ver vaardigd. Voorts heeft „Fok ker" op stapel staan de S 12 en de S 13, beide bestemd voor het instrueren vdn pilo ten. De Fokkerfabrieken houden zich ook bezig met het ver vaardigen van autocarosse- ries. Op het ogenblik staan er 36 Zweedse ..scania vabis" autobuschassis in de monta- (Slot). Dan strijkt hü de nieuwe diensibuüe met ue vingers on- aer do Km. men mooie, jonge deerne! Ze laat het zich wel gevallen, weert hem niet af. Dit is fataal. Zonder bedenken stort hü zich ir. het nieuwe avontuur. Zijn vrouw ziet genoeg', raadt de rest door muren en plan ken heen, Haai" huwelijk ligt in stukken. Kon ze maar gaan! 't Is niet te duiden, zo onder hetzelfde aak. Maar ze duldt het, moét het dulden, om de kinderen. Waar moet ze met haar kinderen heen? Het liefdevuur laait hoger op. Kees laat zich door niets weerhouden. Elke betere ge dachte, alle zelf-controle is hopeloos zoek. De gedienstige ziet haar meesteres uitdagend aan. weet zich beschermd door haar heer en meester. Hfj behangt haar kanten muts met goud en paarlen. 't Kost hem zijn laatste kalf van de stal. Als zii des Zon dags in de kerk komt. schrijdt ze met vorstelijke tred naar de plaats van de vrouw. Ze weet zich te kleden. De blik van haar donkere, vonken schietende osen is betoverend. Men is er stil van. „Het liefje van de boer." zeggen de zwijgende blik ken rondom. Maar niettemin een verschijning, die indruk maakt. De boeren veinzen minachting, op zijn minst on verschilligheid. maar zij trekt de ogen tot zich, alsof zij ze aan koorden had. Na meer dan 100 ()erso- nen te hebben gehoord, heeft de commissie voor buitenland se betrekkingen van de Ameri- onfortuinlyke I kaanse Senaat de audities be naar huis vervoerd treffende het plan-Marshall ge- eindigd. De dagen vlieden. Het wordt Mei. Op de Zandhoeve valt de laatste schroom voor ontucht en overspel weg. Als de arbeid op het bedrijf rust, de zon is ondergegaan en de schemering valt. wil de boer met zijn lief alleen zijn. Hij jaagt vrouw en kinderen het huis uit. Schreiend en snik kend dolen de verstotelingen langs het eenzame, donkere pad. om tegen de nacht stil weer het huis binnen te slui pen en te gaan slapen. 't Gaat als een lopend vuurtje door het dorp. De ver ontwaardiging is algemeen. Deze en die hebben het zielige groepje langs de schemerige dijk zien dolen. Het hart brak ze er bij. Het huis uitgejaagdde nacht in De vingers jeuken om de ontaarde boer tot rede te brengen Op het dorp begint het te gisten, de mannen steken de koppen bij elkaar. De politie zou er machteloos tegenover staan, wordt er ge mompeld. Dan zullen ze het recht in eigen hand nemen. Onopvallend, bij twee of drie tegelijk, spoedt men zich met het vallen van de avond langs vele en velerlei paden naar de Zandhoeve. Achter hoeken en kanten wacht men het donker van de nacht af. Dan komen, uit de dekking Als een levende prop wringt zich de massa door de nauwe deuropening naar binnen. De boer. als een rat in de val, be ducht voor zijn leven, worstelt en wroet, tegen de stroom in, om het huis uit te komen, stomoen en slagen braverend. „Kees! Kees! Wat is er? Wat gebeurt er?" klinkt een angstige stem uit de slaap kamer. Daar ligt. halverlijve over de beddeolank hangend, d medeschuldige aan het ge val, doodsbleek van schrik en ontzetting, de lange zwarte haarvlechten neerslierend op de vloer. Als ze de ogen op slaat, ontwaart ze in het half donker grimmige, snookach- ♦ig._ tronies. „Het bed uit! En ganw!" klinkt het. „Of Daar staat ze al. ten aan- schomve van het manvolk. Ir» door een paar fanatiekelingen achtervolgd. De gemoederen komen tot rust Een tweetal bejaarde mannen werpen zich als lei ders van de strafoefening op. zien toe. dat der vrouw geen lichamelijk letsel wordt toe gebracht. Zo is het consigne: Men slaat geen vrouw! Als bij afspraak formeert zich de troep als voor een op tocht. En dan gaat het. voorop de aanvoerders met de over spelige vrouw, op 'het dorp toe. Langs het donkere mulle karrepad schrijdt de stoet zwijgend voort, daargelaten een verwensing of een scheld woord af en toe. Manmoedig stapt de ge- gevangene, inmiddels van de schrik bekomen, tussen haar door van bos en struweel zwarte gedaanten geslopen. Zwijgend groeperen ze zich op het kleine plateau voor de hoeve. Gestadig groeit de troep aan. Velen lokte slechts de sen- satielust hierheen. Maar ook zijn er mannen van de daad. Vlugge voetstappen weerklin ken en geroep: Of er nu nog iets gebeuren zal? Dit is het sein. De massa komt in be weging, dringt op tot voor dt woning ,.En dan klinken plotseling luide knuppelslagen op de ge sloten deur. Even later valt een stilte. De deur wordt wijd geopend en daar staat Kees. half gekleed, de deurknop in de hand. Luid. theatraal, klinkt zijn stem: „Hier woont Kees van de Zandhoeve en zolang die hier woont Hü stokt, nu het tot hem doordringt, bij het zien van die honderd dreigende ge zichten. dat het hoge ernst is. Een held is hij allerminst. Wat zou hü ook vermogen? Met een slag werpt hij de deur dicht. Maar die sluit niet hele maal Er steekt oen knun- nel tussen deur en koziin. En nu sDeelt zich binnen weinige minuten een heel stout, stuk af! J. VIJVERBERG nachtgewaad, ais het een ge waad heten mag! 't Maakt geen indruk, allerminst in deze stond. Men gunt haar nauwelijks de tijd, om de allernodigste kleaingstulcken aan te trekken. Reeds grijpen grove handen haar bij de ar men en voeren haar mee, de gang door, het erf op, de nacht in Daar buiten gaat het ru moerig toe. Er wordt slag ge leverd. Kees is de man, die de klappen krijgt. H(j springt in 't rond, afwerend de armen zwaaiend om zijn dierbaar hoofd te beschermen. Men roept, men schreeuwt, de hartstochten zijn losge laten. „Gooi ze in de sloot! Ver zuil ze allebei!" Daar schuift een zwarte drom voorbij met in zijn midden een bleke schim. Aller belangstelling gaat thans uit naar de vrouw, de andere sexe. Kees ziet zijn kans om het gedunde cordon te doorbre ken. Hij loopt, wat hij lopen kan. op zijn kousevoeten het veld in, een eindweegs nog bewakers voort. Ze versaagt niet. De saamgeknepen lippen, de fonkelende zwarte ogen zeggen voldoende, dat ze zich zelf blijft: de trotse, zelfver zekerde meid. De zware gang door de zandweg loopt ten einde. Het ganse dorp is op de been, on danks het late uur. Omstuwd door de jeugd gaat de tocht langs de volle straten, op de roffel van honderdvoudig klompengeklots. Men komt in de dorpsstraat, waar het gemeentehuis is. De deur staat wagenwijd open. Een brede strook licht van petroleumlampen valt door de opening op de straat. Daar achter wachten de brave vrouwen van het dorp. Wie harer zal de eerste steen wèrpen Er wordt halt gehouden. Twee uniformen treden in het licht. Waar die opeens van daan komen? Waar zaten die hellebard >ers. toen het toneel bü de Zandhoeve zich af speelde? 't Is een doorgestoken kaart, zeggen de omstanders: de politie wist er alles van. De twee veldwachters ne men de vrouw van de „wre kende gerechtigheid" over, leiden haar binnen de be schermende muren van het gebouw, waardoorheen de wraakgierige en op sensatie beluste blikken niet vermo gen door te dringen. De deur wordt gesloten. De film is afgedraaid. Middernacht is lang voorbij, als de deur weer geopend wordt. De veldwachters treden naar buiten, nemen de delin- quente, thans behoorlijk ge kleed en gekapt, tussen hen in. Ze stappen de thans stille dorpsstraat door, het begin van de urenlange weg naar het dorp, waar ze vandaan is, leveren haar af, met het krie ken van de dag, in de veilige hoede van het ouderhuis. En hoe vergaat het- Kees op zijn snelle vlucht? Hij loopt voor zijn leven, over weiland, over bouwland, dro ge sloten door, begroeide wallen over. Zonder richting, zonder waarheen! De laatste achtervolger heeft al lang de race opgegeven. Maar Kees verwacht nóg elk ogenblik de dodelijke slag. Nog hoort hü zijn moorde naar. Hü hoort hem in het gerucht van zijn eigen voeten over het dorre blad, in het terugslaan van de takken, als hij door de elzenmanteling heenbreekt. Daar donkert voor zijn ver- wild rde ogen een schuur, een huis! Dat moet buurman zijn! In zijn vaart scheurt hij een open in de ligusterheg, bonkt met beide vuisten de deur. „Wie daar?" bast het bin nen. „Ik! Kees!Kees van de Zandhoeve!Ze willen me vermoorden!... Doe open!... Gauw! Gauw! De deur wijkt. Kees schiet de boer-inzijn-onderbroek voor bij, de kamer in Hevige consternatie! 't Hele huisgezin op de vloer. Daar zit Kees, hijgend, bla zend, het hoofd met builen, bloedige schrammen, de kle ren bemodderd. gescheurd. Tekst en uitleg in weinige, onsomonhqrir'ende woorden. Men maakt een bed gereed. Kees is veilig, veilig voor moordenaarsl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 4