Levenslang geëist tegen Bierens NIEUWS UIT ZEELAND Dr MEENK'S Mr. dr. J. In 't Veld min. van wederopbouw? Nieuws in een Notedop DE SLUIZEN BIJ HANSWEERT WALCHEREN B1JZ. GERECHTSHOF Vrouwelijke getuige ging hem te lijf. Opnieuw- heeft de procureur-fiscaal by het Bijzonder Ge rechtshof te Middelburg in de zitting van gisteren een le venslange gevangenisstraf geëist, ditmaal tegen de alom beruchtte 56-jarige ex-opperschaarleider-comnmmlant van tie liulplaudwaeht Jacobus Willem Bierens te Middelburg, die zich meer dan enig andere Zeeuwse X.S.B.-er door zijn op treden gehaat heeft gemaakt en die schuldig of mede-schul dig moet worden geacht aan de dood van verschillende goe de vaderlanders. De belangstelling van de zjjde van het publiek was over stelpend groot: de toehoordersruimtc was tot in alle hoeken gevuld en kon de vele belangstellenden ternauwernood ber- en. Bierens, een kleine slanke man met een Hitier-kneveltje, kwam glimlachend in de zaal en bleef gedurende de rechts zitting, die urenlang durde, onbewogen. Noch de haaf, waar mede de door hem gedupeerde getuigen hem bejegenden, noch de bewijskracht van de door hem zelf ondertekende verklaringen aan de S.D. of de scherpe vragen van de Pre sident en het vernietigend requisitoir van de proc.-fiscaal schenen hem uit het evenwicht te kunnen brengen. Schuld aan dood van goede vaderlanders Als eerste getuige werd de hoofdrechercheur van politie J. Meyers gehoord, die een proces-verbaal van 73 pagi na's over deze zaak heeft ge maakt en toch nog niet net gehele zondenregister van Bierens compleet had. In Juli 1944 deed Bierens te Koudekerke huiszoeking naar onderduikers en het Joodse echtpaar LezerGos- schalk. De heer Lezer wist te ontvluchten. Getuige P. J. den Hollander vertelde, hoe haar man, de heer Ingelse, te Middelbyrg was gearresteerd- dooi- Bierens en met een karwats mishan deld. Verdachte ontkende dit; hy had geen karwats in zijn bezit. De president merkte sar castisch op, dat hot Hof ge tuige de ervaringen niet veel vertrouwen in hem heeft. Ingeise wordt nog steeds ver mist. Vervolgens werd gehoord dc weduwe van de heer J. L. Steketee, Neeltje de Rijke uit Middelburg. Bierens nad bij haar huiszoeking gedaan naar een radiotoestel en haar man gearresteerd. Deze is later omgekomen. EEN INCIDENT. De getuige wond zich op en slingerde verdachte verwen- Hingen als „boef" en „schurk" naar het hoofd. Toen het ver hoor beëindigd was kon zü zich niet meer beheersen en sloeg Bierens met haar tas tegen de schouder. Zjj werd uit >de zaal geleid. In 1914 arresteerde Bierens, die met zrjn trawanten een huiszoeking deed. de fruit kweker Braat uit Nieuw- en St. Joosland. die op het luis teren naar de Engelse zender werd betrapt. Toen hij werd weggevoerd, had Bierens hem toegevoegd: „Neem maar af scheid van je vrouw en kin deren, want je zult wel tegen de muur gaan". J. J. de Graafl' uit Arne- mulden was een ander slacht offer van Bierens arrrestatic- lust. Bierens kwam naar een onderduiker zoeken en deelde bovendien aan dc S.D. mede, dat hy in de woning van De Graaff o.m. 23 losse patronen, afkomstig van Duitse gewe ren. had gevonden. De landbouwer Vos uit Koudekerke, waar het echt paar Lezer zat ondergedoken, vertelde hoe schandelijk Bie rens hem bij de huiszoeking had behandeld. Ook onthulde hij. dat de verdachte, toen de heer Lezer wist te ontvluchten en de landwachters op hem schoten, gesnauwd had te- Amsterdamse beurs 4 Fcbr. .5 Febr. N.I. Handb. B. 126 129 Nod. Handb. My. 178% A.K.U. 190% 191% Calvé 208 209 Unilever 319% 320% Fokker V 188 200 Ned. Ford ::98% Kon. Petr. 353% 351 Amst. Rubb. 175% 175% H.A. Lijn 223 220 Scheepv. U. 184% 185 H.V.A. 241% 246% Deli Mij. 185% 185% Met nauwelijks 2% mihoen guldén was dc handel giste ren een stuk minder dan de vorige 'dagen en ook heden zag het er naar uit, dat de omzetten geen grote afmetin gen' aannamen. (Ingezonden mededeling) Poeto Pactol-Pacfolin.' (Ingezonden mededeling) SCALDIS HOESTPOEDERS verdrijven do hoest rodicaall 45 cent per etui van 6 stuks. BRASKAMP N.V.FABRIKANTE VAN GENEESMIDDELEN (Ingezonden mededeling) gen zyn bendegenoten: „Heb je dienog niet doodge schoten?" Wegens ..contractbreuk" werd in Mei '44 in St. Lau rens zekere J. van Beveren gearresteerd door Bierens. Van Beveren heeft gevangen gezeten, ten gevolge waarvan nij anderhalf jaar ziek is ge weest. IN XEUEXGAMME OMGEKOMEN. Getuige M. Wondergeyi, we duwe van J. de Visser te Vrouwenpolder, gaf een expo sé hoe ac landwacht by een huiszoeking naar een radio toestel in naar woning optrad. Haar man werd ernstig mis handeld en er werd een be langrijk bedrag aan geld mee- geroofd. De Visser is naar Duitsland overgebracht en is in het concentratiekamp-Neu- engamme overleden. Een humoristische noot vormde het verhoor van ge tuige A. Mesu uit Vrouwen polder, die een bezoek van B'erens en consorten had ge had en hiervan op niet onver makelijke wijze vertelde. In Augustus 1944 opereerde Bierens in Koudekerke, waar hij de heer L. Filius en de al daar ondergedoken zoon Joost heeft gearresteerd. Het ze nuwgestel van dc heer Filius heeft door een en ander ern stig geleden. BIERENS OP 'T MATJE. Na het verhoor van 13 ge tuigen, moest Bierens zich verantwoorden. Verdachte was aanvankelijk Inspecteur van politic en bewoog zich latei op verzekeringsgebied. In Mei 1934 werd hy lid van de N. S.B., maar bedankte na een ruzie. In 1940 werd hij weei lid, omdat hg er voordeel in zag. Verdachte gaf zijn daden gedeeltelijk toe, maar had nog wel eens uitvluchten bij de hand: Eenmaal zeide hij, dat hij de mensen ter wille had willen zijn, hetgeen 'n homerisch ge lach aan 't talryke publiek ont lokte. Bij een van de huiszoe kingen had B. wel zijn revol ver getrokken, doch dit was; voor de hond. „BEWIJS VAN GOED GEDRAG". De president, nir. J. H. F. Bloemers, las tijdens dit vérhoor een brief van de S.D. voor, waarin Bierens een na/.lpluimpje op de laudwachterspet werd ge stoken en gezegd werd, dat hy op voorbeeldige wyze de S.D. reeds verschillende nia- len hulp verleend had. Mr. Bloemers verweet ver dachte, dat hij zijn zoon mee nam bij huiszoekingen. Verd.: „Ik heb ergere din gen met myn zoon gedaan. Hij is geronseld voor de S.S. en ik neb hem als zyn com mandant moeten arresteren". Hij hing een uitvoerig ver slag op over de huiszoeking bii De Visser, dat enigszins afweek van dc verklaring der weduwe. Deze interrumpeerde op een gegeven moment: „Dat lieg jer Op Dolle Dinsdag vertrok Bierens uit Zeeland en ber waakte in Overijssel spoorlij nen tegen sabotage. Voordat het requisitoir werd gehouden, werden nog twee getuigen gehoord, de S. D.-chauffcur Joosse en de landwachter Torbijn. Torbjjn, die ziek is. moest op een brancard voor het Hof gebracht worden. REQUISITOIR. De procureur-fiscaal, jhr. mr. Verspyck, bracht in zijn requi sitoir allereerst hulde aan de hoofdrechercheur Meijer, die deze zaak op voortreffelijke wijze heeft uitgezocht. Zijn taak was te vergelijken met het leegscheppen van een vuil nisemmer met een theelepeltje. „De dagvaarding had nog tweemaal zo lang kunnen jsijn". aldus spreker, die verdachte schuldig achtte aan de huis zoekingen, aan verraad, dief stal, belediging, mishandeling en huisvredebreuk. „Onbelang rijke zaken heeft hij erkend, verschillende gewichtige pun ten ontkend en voor het overi ge de verantwoordelijkheid verschoven op anderen. Hy heeft verschillende slachtof fers gemaakt en werkte nauw samen met de S.D." Spreker achtte geen ver zachtende omstandigheden aanwezig en meende, dat Bie rens voor goed uit de maat schappij mout worden verwij derd. Hij eiste, een levenslange Op zoek naar een erfenis. Kort geleden stierf in Califomië een fabri kant, die als rijk be kend stond, doch die toen het testament werd voorgelezen zyn geld noch in zijn safe, noch op een bank bleek ie hebben. „Zoekt en gij zult vinden!" was de raad waarmede het tes tament sloot. En de erfgenamen gingen op zoek, want de fabrikant werd op een half millioen dollar geschat. Een der neven, die het huis van de overledene doorzocht nad, maakte in de dub bele bodem van een vuilnisemmer 150.00 dol lar buit aan bankbiljet ten. Een schatgraver in dc achtertuin wist een kistje met 100.000 dol lar, een collega in de voortuin een kistje met 30.000 dollar op te del ven. „Er moet meer zijn", wat de slogan, waaron der de erfgenamen ver der zochten. En inder daad: in de holle lyst van een spiegel in een hotelkamer in een an dere stad vonden zij nogeens 90.000 dollar, terwy'1 40.000 dollar ver stopt bleek te zijn in de divan vap een dei- erfgenamen. Ih totaal kwamen dus ruim 400.000 dollar te recht. Alle erfgenamen, die hun zonderling fa milielid wel eens te lo geren hebben gehad zijn thans druk bezig de be kledingen van hun meu bels open te snijden. Wie weet wat ze nog vin den. Envan de er fenis kan de reparatie gemakkelijk betaald worden gevangenisstraf en levenslange ontzetting uit de rechten. HET? PLEIDOOI. In een uitvoerig pleidooi bracht de verdediger, mr. A. Kuipers, als zyn mening naar voten, dat een levenslange ont zetting uit de maatschappij hier een te zware straf is. Bie rens is een dienstklopper eerste klas geweest,' maar werd onge vraagd tot commandant ge bombardeerd. Hij heeft zich met uitzondering van een'pe- riode van 5 maanden goed ge dragen. Pleiter bracht een aan tal verzachtende omstandighe den naar voren.. Voordat het onderzoek ge sloten werd, verklaarde Bie rens nog, dat hy met zyn slachtoffers te doen heeft, maar dat er nu niets meer aan te veranderen is. Deze medede ling werd door de toehoorders met gemengde gevoelens ont vangen. De uitspraak werd bepaald op Vrijdag 20 Febr. a.s. (Van onze Haagse redacteur) Blükens een publicatie in Het Parool, zou mr. dr. J. In 't Veld. burgemeester van Zaandam en lid van dc Eer ste Kamer voor de Partij van de Arbeid, uitgenodigd zyn om op te treden als minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, zodra definitief vast staat, dat de heer Neher deel gaat uitmaken van het Collegiaal Orgaan. Hoewel ons bjj informatie gebleken is, dat deze zaak nog geenszins in een defini tief stadium is gekomen en met name de heer In 't Veld zelf zich van enige uitlating wenst te onthouden, achten wij liet geenszins uitgesloten, dat een beslissing in aeze zin zal worden genomen. Buspassagiere veroorzaakte dood van motorrijder. Een buspassagiere, die Don derdagmiddag bij de halte Gooise Boer aan de Rijksweg te Bussum uit een bus stapte, stak voor de bus de weg over. Uit de richting Laren naderde de 33-jarige Naardense motor rijder A. van der Hulst. De passagiere werd gegrepen, maar kwam er met enkele schrammen af. De motorrijder, die tegen de grond werd ge worpen, liep een zware hersen schudding op en overleed later in 't Diakonessenhuis te Naar- den. De bekende revue-artiste Henri ëtte Davids, by al haar vrienden bekend onder de naam van „Heintje", wordt 13 Fe bruari. 60 jaar. In de Mansjoeryse hoofd stad Moekden is thans duide lijk de artillerie der commu nisten legers waarneembaar. Deze sluiten de stad reeds verscheidene dagen in. Het benzinegebrek in Frankryk is dermate ernstig, dat men zich beter niet per aulo naar dit land begeven lean; vrijwel geen enkele pomp heeft nog voorraad. Engeland heeft wederom 100 millioen dollar vap de Amerikaanse lening opgeno men. Het restant bedraagt thans 100 millioen dollar. Tot de belangrijke resulta ten van de Beneluxconferen- tic te Luxemburg behoort ook het herstel der sluizen te Hansweert, aldus het Volk. Ze zullen tlians electrisch worden uitgerust, welke werkzaamheden geen stagna tie voor de seheepvaart zul len opleveren. De beraadsla gingen hebben, wat een spoe dig herstel der sluizen be treft zich voltrokken in een sfeer van vertrouwen en sa menwerking. Alles goed aan boord van de „Oldenbarnevelt". Vrijdagavond werd in het •adioprogramma voor de strijdkrachten de eerste re portage uitgezonden van het m.s. „Johan van Oldenbarne velt", dat zich kort tevoren uit Algiers had begeven. De reportage was opgeno men voordat net schip Gi braltar passeerde. Kapitein Karei Nort hield een inlei ding en vertelde enkele bij zonderheden over zijn tocht naar Algiers met het troe penschip „Waterman". Hij moest zijn reportage over 't Zeeuwse bataljon tot de vol lende uitzending bewaren, lie voor Zaterdagavond werd aangekondigd. Wel kon hij verzekeren, dal de stemming aan boord van de „Oldenbarnevelt" uitste kend is. Het kan ook met anders, zo zei hij, want het is een ideaal troepenschip. Het weder tijdens de reis is prachtig geweest en de voe ding was uitstekend. Repatriërende Zeeuwen. Met het s.s. „Zuiderkruis", dat op 17 Februari te Rotter dam wordt verwacht, keren de volgende Zeeuwse militairen uit Indië terug: Middelburg: J. J. Geldof; M. v. Hemert, Chh Bravenboer. W. Adriaanse, H. Tammeling: Vlissingen: W. van Balen, J. Gazan, Chr. Polderman, W. J. Polderman, G. Pauli, E» F. van Overbeeke^. O.- en W.-Souburg: H. v. DJjk; Amemuiden: C. Dïngemanse; Serooskerke: W de Visser; Goes: J. B. Johanis- se, W. Dingemanse; Kapelle- Biezelinge: L. Rottier; Yerse- ke: W. v. Putten; Heinkens- zand: C. v. d. Velde, M. Ver meulen; Colijnsplaat: A. Wijs hake; Temeuzen: A. Schaap: Axel: J. Dieleman, C. v. Espen; Ernstig ongeval. Donderdagmiddag sloegen paarden die voor de wagen van de landarbeider P. W. te Aardenburg waren gespannen, op hol. De wagen botste tegen een paal, waardoor P. W. en zijn kleinzoontje van de wa gen werden geslingerd. P. W. liep een bovenbeen breuk. schouderontwrichting en vleeswonden op. Zijn 5-jarig kleinzoontje is vermoedelijk met het bovenarmpje onder een der wagenwielen terecht gekomen, waardoor dit werd verbrijzeld. Beide slachtoffers werden naar het ziekenhuis te Oost burg vervoerd. Het armpje van het kind moest worden geam puteerd. Huisslachtregeling 1948-'49. De prov. voedselcommissa- ris heeft de huisslachtrege- lin voor de komende slacht- periode bekend gemaakt. Van 9 Februari a.s. af wordt voor land- en tuin bouwers en voor land- en tuinbouwarbeiders de gele genheid opengesteld een 2e, 3e en 4e huisslachtvergunning aan te vragen.Ook de eerste huisslachtvergunning, voor zover niet aangevraagd, kan alsnog verzocht worden De hoeveelheid slachtdieren kan voor gezinnen met twaalf personen, stijgen tot 4 rtuks. Per arken worden drie per sonen in de zelfverzorging opgenomen. Personen, die hun hoofd'. - roep niet in de land- of tuin bouw Rebben, kunnen van 9 E^bruari af, ook een vergun ning voor het aanhouden van een varken vragen. Daarby zal worden gelet op de aan wezigheid van zelfgeteelde ruw voederproducten Het slachtseizoen voor schapen valt thans gelijk m< t da* voor varkens. Vergun ning voor het slachten van een schaap moet vóór 1 April a.s. worden aangevraagd De ze dieren moeten tenminste drie maanden geweld zijn. Een honderdjarige in Zeeland. Mevrouw de weduwe P. Pau welsTieleman te Klooster- zande zal 25 Februari a.s. haar 100ste verjaardag vieren. Me vrouw P. verheugt zich nog in een goede gezondheid. Uit de burgerij werd een feestcommis sie opgericht. De Engelse tanks te Westkapelle. Het opruimen van de En gelse tanks in Westkapelle gaat niet vlot Dc mynoprui- mingsdienst zal namelijk eerst een onderzoek instel len naar eventueel achterge bleven munitie, daar de tanks met snijbranders worden ge sloopt en het gevaar niet denkbeeldig is dat hierdoor een explosie zou ontstaan. Bond van groente- en fruitgrossiers. Op initiatief van het voorlo pig werkcomité van de bond van vrije grossiers in groente, fruit, zuivelvruchten en aard appelen, werd Donderdag in hotel Centraal te Goes een vergadering gehouden om te komen tot oprichting van een afdeling Zeeland. De heren Vreugd enhil uit Gouda en Van den Berg uit Leeuwarden hebben in een toespraak de practyken van de vakgroep en het bedrijfsschap besproken, met verschillende voorbeelden toegelicht, en vervolgens de wenselijkheid van een vrye handel bepleit. Tenslotte werd besloten tot oprichting van de afdeling Zeeland. Van de 18 hiervoor in aanmerking ko mende personen, zijn staande de vergadering 10 personen toegetreden. Het afdelingsbestuur werd als volgt samengesteld: J. Hoog- strateDe Bad, Kapcile-Bie- zelinge, voorzitter; C. Bos- schaart, Vlissingen, secretaris; P. Hoogesteger, Goes, penning meester; G. de Visser, Vlissin gen en F. van Oosten, Goes, leden. M ACHINESCHADE De zeeboot GeUa, die op weg was van Antwerpen n. zee. liep ter hoogte van Waarde machineschade op. Het schip is in het Schaar ten anker gegaan. Men zal trachten de machine met ei gen middelen te repareren. Or onze kantoren te Mid delburg, Vlissingen, Goes en Oostburg, liggen de passagierslijsten van net s.s, „Zuiderkruis', dat J7 Februari te Rotterdam verwacht wordt, ter inza ge. Vlissipgen SPREEKUUR WETH. VAN SOCIALE ZAKEN. De wethouder van Sociale Zaken te Vlissingen zal in- plaats van op Woensdag 11, op Donderdag 12 Februari a.s. spreekuur houden van 14.30 16 uur. AFSCHEID PATER J. ENGERING. De R.K. Vrouwenbond heeft Donderdagavond in het R.K. Militair Tehuis te Vlissingen een afscheidsavond aangebo den aan pater J. Engering. die 12 Maart a.s. naar Trans vaal terugkeert, waar hij reeds dertien jaar in de mis sie werkte. Nadat pater van Rijn de Afri kaanse missiefilm „De zwarte zuster" had vertoond, dankte pater Engering de aanwezigen voor hun medeleven met zijn arbeid. Hij hoopte over tién jaar weer een bezoek aan zijn geboortestad Vlissingen te kunen brengen. Middelburg KONIJNEN- TENTOONSTELLING. Op 31 Jan. en 1 Febr. werd te Tilburg, tot sluiting van het seizoen, een kampioens- konijnententoonstelling gehou den door de drie Zuidelijke provinciale afd. van de N.K. B. Om voor kampioen in aan merking te kunnen komen moest een dier, na door drie Verschillende keurmeesters te zijn beoordeeld, minstens 15 punten behalen. De successen van leden van Nut en Sport te Middelburg waren met een inzending van 10 dieren als volgt: J. C. v. d. Boudt met Po len 22 p. en 18 p.; T. van Laarschot met Angora 18 p.; T met Ajaska Hollander en 15 p.; A. Clement met witte Weners 17 p.; H. de Heer met idem 12 p. en 10 p. en M. J. Hoogesteger met idem 14 p. Van Laarschot en den Hollander werden tevens kampioen in hun klasse. Van de ingezonden 134 dieren be haalden slechts 5 dieren 22 punten. BUURTBEWONERS BIJEEN Voor de tweede maal se der de bevrijding bood de Middelburgse buurtvereni ging H.S.S., de bewoners van Haringplaats, Spanjaardstraat eA Spuistraat, een gezelljge avond aan. De voorzitter van H.S.S., de heer H. Pieters, opende de bijeenkomst met enkele passende woorden, waarna een gevarieerd pro gramma werd afgewerkt. KLEINE ONGEVALLEN. Een kleine jongen, die bij de hoek van de Loskade en de Stationsstraat te Middel burg plotseling wilde over steken, werd aangereden door een passerende auto. Het knaapje kwam in hoofdzaak met de schrik vrij. Op de Koningsbrug ont stond een botsing tussen twee vrachtwagens, die elkaar wil den passeren. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. JAARVERGADERING „SWIFT". Donderdag hield de korfbal vereniging „Swift" te Middel burg haar algemene jaarverga dering onder voorzitterschap van de heer H. Bruggeman. Daar er in Zeeland een drin gend gebrek aan scheidsrech ters is, werden de leden opge wekt een cursus te volgen. De voorzitter wees op het grote belang van adspirant-leden en verzoekt de leden hun zorg daaraan te willen besteden. De 2de Paasdag zullen het eerste en tweede 12-tal deelnemen aan de seriewedstryden van „Quick" te Dordrecht, terwijl^ op Hemelvaartsdag de traditio nele Z.K.B.-seriewedstrijden in Middelburg gehouden zullen worden. Tevens zal weer con tact met Gent gezocht worden. Een actie zal op touw worden f;ezet ter werving van dona- eurs. Binnenkort zal voor le den en donateurs een contact avond gegeven worden. In de kascommissie werden benoemd: dc heren G. Slimmen en D. Janssen. De 12-tal com missie bestaat uit de volgende leden: mej. J. Joziasse, en de heren H. Bruggeman en P. Eiff. Het plan is om naast de vereniging „Swift" een vetera nen 12-tal op te richten. Het bestuur werd als volgt samengesteld: H. Bruggeman, voorzitter, P. Eiff, secr., mej L. Vader, penningmeesteresse, L. de Voogd en F. Schouten, leden. KONIJNEN- TENTOONSTELLING. Op de op 31 Jan. en 1 Fe bruari j.l. te Leiden gehouden kampioenstentoonstelling van konijnen behaalde de heer G. Hoek te Nw. en St. Joosland, lid van de Konijnenfokkers vereniging „Nut en Sport" te Middelburg, met Konijngrijs Vlaamse Reus voedster jong het kampioenschap met predi- caat 2 x ZZG en 1 x ZG met 20 punten. KATHOLIEKE MEISJES GEMEENSCHAP. Woensdagavond gaf dft Ka tholieke Meisjesgemeenschap te Middelburg een feestavond in de smaakvol ingeruimde voorzaal van het St. Vincen- tiushuis. Er werd een zeer aantrek kelijk programma uitgevoerd. Nadat een zangclub onder lei ding van mej. Uitterhove 'n paar Indische liedjes had doen horen, sprak Lies Wijf fels over: Myn geloof, mijn levensstijl. Hierna sprak, de bibliothe caris van <Je Provinciale Bi bliotheek over De Kloosters van Middelburg in hun bloei tijd. Met nog wat muziek werd de avond besloten. UITVOERING „WILHELMINA". Woensdagavond gaf de Middelburgse turnvereniging „WUhelmina" een gymnastiek- uitvoering in 't Schuttershof. Na' een openingswoord door de voorzitter, de heer R. de Roo, werden door de leden een twintigtal uitstekend ge slaagde nummers ten beste gegeven. In het bijzonder ver- ient vermelding de grond- gymnastiek van de heren, die ook in Sept. brj de sportont- moeting tegen Amersfoort veel succes oogstte. De lei ding was in handen van mej. P. Klop en de heer H. A. Ac- da. Voor de aanvang werden aan enkele jongens en meisjes insignes uitgereikt. De dames van Leeuwen en van Roo wer den' bloemen aangeboden. O.- en W -Soubufg VERGADERING „SCHOOL MET DE BIJBEL." Woensdagavond werd door de vereniging „School met de bijbel" te Souburg een jaarver gadering gehouden .onder-voor zitterschap van de heer A. J. Arendse. Uit het jaarverslag van de penningmeester bleek, dat er een batig saldo is. Er zijn thans 170 leerlingen, ter wijl er drie vaste en een tijde lijke leerkracht aan de school verbonden zijn. By het school onderzoek bleek, dat alle leer lingen gezond waren. De voorzitter, die 27 jaar als bestuurslid werkzaam is ge weest, waarvan 25 jaar als voorzitter, stelde zich niet her kiesbaar. In zijn plaats werd gekozen de heerA. Arendse. Voorts werd in het bestuür ge kozen de heer P. v. d. Putte en herkozen de heer G. J. de Graag. De heer P. Vingerling dankte de voorzitter namens het bestuur en de heer A. A. Los namens het personeel voor het vele werk, dat hij heeft verricht. Hierna werd de ver gadering gesloten. Nieuw- en St. Joosland EEN JEÜGDGEBOUW Maandagavond zyn te Nw- en St. Joosland vertegenwoor digers bijeen geweest van de Ned. Herv. Kerk: Kerkeraad, Kerkvoogden, Notabelen, Kies college, Zondagschool, Jonge- lings- en MeisjesVerenigingen, in totaal ongeveer 40 personen, onder leiding van de consulent ds. Keijzer. De bedoeling van de bijeenkomst was om plan nen te ontwerpen voor de" stichting van een nieuwe pas torie, indien de gehele gemeen te daartoe medewerking zou willen verlenen. De oude pas torie zou dan worden omge bouwd voor een Jeugdgebouw, om de jeugd van alle gezindten zoveel mogelijk ontspanning te geven. Tot slot van de bijeen komst werd een commissie be noemd, die de plannen verder zou uitwerken, bestaande uit de heren: A. de Jager, voorzit ter; W. A. Kloet, secretaris; M. Kakcbeke; P. G. de Lange; A. C. Polderdijk; P. K. Polder dijk; Chr. Reijnhoudt, L. de Voogd en A. M. van Zweden, leden. Amemuiden Vishal verpacht. NIEUWE WONINGEN NOG STEEDS NIET BEWOOND. Dezer dagen vergaderde de raad der gemeente Amemui den onder voorzitterschap van burgemeester J. Langebeekc. De voorzitter opende deze vergadering met gebed. Na een nieuwe openbare inschrij ving te hebben opengesteld kwam thans in behandeling de gunning voor pacht van dc vishal. Na uitvoerige bespre kingen werd met 8 van de 10 stemmen besloten de pacht te gunnen aan de heer J. Marteijm voor de som van 700,voor de tyd van een jaar. Op een verzoek van de heer H. Maat tot het in pacht ver krijgen van een stukje ge meente-grond voor het daar op plaatsen van een loodgie ters werkplaats werd gunstig beslist. Tot leden in 'de com missie tot wering van school verzuim werden benoemd de heren Joz. Siereveld. BI. Ven- tevogel, S. F. Alberts, M. A. Hageman en A. Buijs Azn. Terwijl als leden der commis sie voor Kleverskerke werden benoemd de heren: J. Polder dijk, W. Marteijn, R. C. Groen en P. Besuyen. Daar de fa. Polak, ondanks herhaalde aanmaningen nala tig blijft om haar erfpachts terrein in deze gemeente be hoorlijk af te heinen en het daardoor een verzamelplaats wordt voor vuil, besloot de geméenteraad het erfpachts- recht van het onbebouwde ge deelte overeenkomstig de erf- pachtsvoorwaarden op te zeg gen. Door de heer J. van Belzen werden inlichtingen gevraagd omtrent woningen die nog steeds niet bewoond zyn, on danks de grote woningnood. De voorz. zeide deze aangele genheid op de eerstvolgende vergadering van de commissie woonruimtewet 1947 te zullen bespreken. De heer M. Siere veld vroeg inlichtingen om trent de toewijzing van de iri aanbouw zijnde woningen, ter wijl door de heer C. de Nooij- er inlichtingen werden ge vraagd over ae z.g. gefingeer de verkoop van woningen. De voorzitter deelde daarop mede dat voor de in aanbouw zijnde woningen nog beslissin gen genomen moeten worden. De heer M. Siereveld ver zocht om de raadsvergaderin gen voortaan des avonds te houden met het oog op de vissers, hetgeen bij vele raadsleden bezwaar oplever de. De voorzitter zou hierom trent in een voltallige verga dering de mening van alle raadsleden willen vragen. Door de heer Siereveld werd de vraag gesteld, waarom B. en W. geen steun hebben uit gekeerd aan de vissers, die daarop blijkens een dóór de Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders ontvan- 6en schrijven recht hadden. oor de voorzitter werd ma- degedeeld dat eerst Vrijdag j.l. een regeling ontvangen werd inzake deze "uitkering.. Voor de toepassing van deze regeling moest eerst overleg gepleegd worden met de ambtenaar van Sociale Za ken. Na breedvoerige bespre kingen werd besloten, dat, wanneer er geen bevredigende oplossing wordt gevonden, de burgemeester "en een paar le den van de raad (vissers) een onderhoud zullen aanvragen met het departement van So ciale Zaken. 1 De voorzitter sloot deze vergadering met dankgebed. UITVOERING „IN GALOP." - Donderdagavond gaf de Ringrijdersvereniging „In Galop te Amemuiden, voor een stampvolle zaal een uit voering. De voorzitter, de heer A. Kodde, opende deze avond met een kort welkomswoord en heette allen welkom. Hier na sprak mej. C. Tessers 'n propaganda-rede. De avond werd gevuld met toneel, film en muziek. In de pauze werd een verloting ge houden. Burgerlijke stand MIDDELBURG. Bevallen: F. H. Ilmer Scadee, d.; A. van Muyen— Buter, d.; D. H. Kruyder— -JOA T 'V - z op—ueut -jauiuiij, -y iz burgJoosse, z.; J. E. Vroomv. Woensel, d.; P. LampertDekker, d.: A. M. NetWillemse, z.; M. E. MoesBack. d.: N. C. de BreeWisse, d.; W. v. Spar- rentakPoppe, z.: C. Bion- dinaDorleiin. z.: M. P. Hen- driksede Vos, z.; M. D. v. GiezenWitte, z.; J. J. van der SluisSchot, d.; 'H. de VosEvertse, z. Getrouwd: A. Frank, 37 j. en H. Koers, 33 j.: F. E. Ap pel, 23 i en C. H. Peeters, 23 j.: S. Sijtema, 27 j. en E. L. Meijboom, 23 j.: W. Koogje, 23 i. en M. C. Joosse, 19 P. M. ^luijmers, 40 j. en S. A. van Ouwerkerk, 40 j.; A. M. van Hest, 26 i. en P, Schoe, 20 i. Ondertrouwd: J. M. Kleijn, 24 j. en F. M. Willeboordse, 22 j.: H. Stroo. 27 j. en J. M. Rijkse, 25 i.: F. W. Teurlings en M. A. Boüwens. Overleden: M. Kwekke- boom, 75 j., wedn. v. C. Si- monse: J. C. Vreke, 77 i., vr. v. P. Walraven; A. M. Óerle- mans, 77 j.: A. J. de Zeeuw, 45 j.; A. J. M. Hoptepen, 7 w. AAGTEKERKE. Bevallen: F. Blaasde Wit te, z.; E. C. Jobse—de Vis ser, z. Geslaagd voor het examen 2e stuurman de heer J. J. Pop pe, leerling „De Ruyterschool". Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2