Vlissingen werd gekleed Openbare Vergadering Geen appels naar Engeland NIEUWS UIT ZEELAND Middelburgse melkfabriek weer in gebruik Nieuws in een Noiedop België was goedkoper. Naar wij vernemen hebben dc onderhandelingen, welke van midden December 1947 af gevoerd zijn tussen het Engel se ministerie van voedselvoor ziening enerzijds en het Cen traal Bureau voor de Tuin bouwveilingen en de „Groe- fex" (Stichting groenten- en fruitexport) anderzijds over de verkoop van een aanzien lijk kwantum Nederlandse appelen naar Engeland, geen resultaten opgeleverd. In verband met het verge vorderde seizoen bleek het niet mogelijk van Nederland se zijde de levering te garan deren van het minimum kwantum, waarvoor Engeland belangstelling had. Bovendien was er een aanzienlijk ver schil tussen de door het En gelse ministerie van voedsel voorziening aangeboden prijs en de aan Nederlandse zijde gevraagde prijs, welk verschil niet te overbruggen bleek. Engeland heeft inmiddels een zeer groot kwantum appe len in België gekocht tegen prijzen en voorwaarden, die voor Nederland onaanvaard baar waren. Van Nederlandse zijde was een offerte opgesteld voor de uitvoer van 10 miilioen kg. appelen. Nadat een Neder landse delegatie voorberei dende besprekingen in Enge land had gevoerd, zag het er NIEUWE BONNEN Geldig van 8 Februari tot en met 21 Februari 1948. BONKAARTEN KA, KB, KC 802. Suiker: 175 Algemeen, 500 gr. suiker. boterhamstrooisel enz. of 1000 gr. jam, stroop enz. of 500 gr. versnaperin gen. Brood: 176 Algemeen, 1600 gr.; 165 Reserve, 800 gr.; 168 Reserve, 400 gr. (alles geldig t/m 14 Februari a.s.); 177 Algemeen, 400 gr. of 1 rantsoen gebak (geldig t/m 21 Februari a.s.). Zeep: 179 Algemeen, 250 gr. zachte zeep plus 125 gr. so da. BONKAARTEN KD, KE 802. Bananen: 673 Algemeen, 500 Ïr. (vóórinlevermg uiterlijk 4 Febr.). Suiker: 674, 675 Algemeen, 250 gr. suiker, boterham- strooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. versnaperingen. Brood: 676 Algemeen, 400 gr.; 664 Reserve, 400 gr. (alles feldig tot en met 14 Fe- ruan); 677 Algemeen 400 gr. of 1 rantsoen gebak, (geldig tot en met 21 Fe bruari a.s.). Zeep: 679 Algemeen, 500 gr. zachte zeep plus 250 gr. soda. Bloem: 668 Reserve. 500 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinderbis cuits. BONKAARTEN MA. MB, MC, MD, MH 802 (bijzondere ar beid, a.s. moeders en zieken). Suiker: 1055 Suiker, 250 gr. suiker. boterhamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. versnaperin gen. TABAK- EN VERSXAPE- RINGEXKAARTEX. ENZ. QA, QB, QC 802. Tabak: 07, 11 Tabak, 2 rant soenen sigaretten of kerf- Versnaperingen: 09 Versnape ringen, 200 gr. versnaperin gen of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 100 gram jam, stroop enz. 12 Versnaperingen, 100 gr. versnaperingen of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gr. jam, stroop enz. De keuzebonnen voor brood of gebak zijn van nu af aan slechts twee in plaats van vier weken geldig. naar uit, dat de exportmoge lijkheden inderdaad geëffec tueerd zouden worden. Het Epgclse ministerie van finan ciën achtte evenwel de ge vraagde prijs te hoog, zodat er enige stagnatie in de on derhandelingen kwam. Intus sen liep de prijs van de appe len in Nederland met de dag op De voorraad buiten de koelhuizen werd langzamer hand geruimd, zodat het oor spronkelijk ontworpen leve ringsschema, zoals dit aan de hand van de gegevens, die door de veilingen waren ver strekt, was opgesteld, niet ge handhaafd kon blijven. Ten slotte werden de onderhan delingen op basis van een le vering tot 5 miilioen k.g. ap pelen voortgezet. Inmiddels werd vernomen, dat de Engelsen pogingen de den en er tenslotte in ge slaagd zijn in België de partij te kopen, welke zij aanvan kelijk uit Nederland wilden betrekken. „De Kleine Trek". Dordrecht, dat toch al kan bogen op een rijk verenigingsleven, is sinds enige weken in het bezit van twee „rook"- verenigingen. De ene heeft als naam gekregen „De Jonge Moriaan" en de tweede heet „De Kleine Trek". Beide ver enigingen* zijn al druk bezig wedstrijden te houden. Een lid van „De Klei ne Trek" presteerde het, om drie gram tabak in een pijp 15 minuten aan te houden. Bekende Gandhi's moordenaar? Gandhi's moordenaar zou een bekentenis van 36 blad zijden hebben geschreven, waarin hij leden van de Ma- hasabha beschuldigt, met na me een ijzermagnaat, multi- millionnair uit New Delhi. Van andere zijde wordt ver nomen, dat de Mahasabha de samenzwering voorbereid zou hebben en dat de leden zelfs op dé dag van de aanslag uitgenodigd waren naar hun radio te luisteren om „onge lofelijk en groot nieuws" te vernemen. LAATSTE NIEUWS CLAY WIL TRIZ0NIA Generaal Clay heeft te Pa rijs verklaard, dat het noodza kelijk is, dat door aansluiting van Frankrijk bU de Brits- Amerikaanse bezettingszone in Duitsland een „Trizonia," wordt gevormd. Dit zal het economisch her stel van Duitsland en daarme de de uitvoering van het plan- Marshall bevorderen. Duits land dient zolang bezet te blij ven, totdat een democratisch bewind de taak van de bezet ters kan overnemen. Volgens Clay zijn reeds tekenen aan te wijzen van democratisering in het voormalig Hitlerrijk. Het hervormde bestuur van de Brits-Amerikaanse zóne zal niet het model zijn voor een toekomstige centrale regering van enig deel van Duitsland. Hector McNeil naar Brussel. De Britse minister van staat, Hector McNeil. is per vliegtuig naar Brussel., ver trokken voor besprekingen met de Benelux-Ianden over het Brits-Franse voorstel aan die landen, betreffende een bondgenootschapsverdrag naar het voorbeeld van het Brits—Franse verdrag van Duinkerken. Geen vervroegde Britse evacuatie van Palestina De Britse minister van de fensie, Alexander, heeft des gevraagd in het Lagerhuis verklaard, dat de regering de mogelijkheid van een vroege re evacuatie van Palestina heeft overwogen, doch tot de slotsom is gekomen, dat de oorspronkelijk vastgestelde datum 15 Mei voor de be ëindiging van het mandaat en 1 Augustus voor het te rugtrekken der troepen dienen te worden gehand haafd. De regering zou geen ver gunning verlenen voor de ex port van wapenen naar enig deel van het nabije Oosten, behalve voor de leveranties volgens de bepalingen van be staande verdragen met enke le Arabische mogendheden. Kerknieuws GENERALE SYNODE DER GEREFORMEERDE KERKEN. Tc Eindhoven is Dinsdag aangevangen de generale sy node der Gereformeerde ker ken, die geheel aan de behan deling van zendingszaken zal zijn gewijd. Aan de synode ging een ure des gebeds voor af, waarin als spreker optrad ds. H. A. Munnik van Zwolle. De synode werd geopend door ds. A. J. Fanoy als eer ste predikant van de kerk van Eindhoven. GEREF. GEM. Bedankt voor Borsselc Dorresteijn te Opheusden. (Ingezonden mededeling) Weg pijn - Weg griep! Ruim meet dan 50 jaren lang is Sanapirin een zeer gewaardeerd geneesmiddel. Prijs per koker 1 25 tabletten 40 ct. In welvoorziene Apoth. cnDrof Voor dc derde maal in deze winter is de Waal buiten haar oevers getreden. De gier- pont „Prinses Juliana" by Tiel, moest uit de vaart worden ge nomen. - De staking bij de meelfa briek „Holland" te Amsterdam, welke op 25 Augustus 1947 be gon, heeft een productieverlies van 400.000 balen meel opgele verd. De Britse minister van oorlog heeft bekend gemaakt, dat het Britse leger 20.000 de serteurs telt. In 1947 hadden slechts 3000 deserteurs zich b(j de autoriteiten gemeld. De militante geheime Hin doe-organisatie R.S.S., die naar schatting enkele honderddui zenden leden telt, is in geheel Indië verboden. Te Duinkerken is brand uitgebroken aan boord van het Deense vrachtschip .,Otto Petersen". Een hoeveelheid textiel en 30 ton suiker gin gen verloren. De schade wordt op 250.000 gulden ge raamd. Volgens de „Berlinske Ti- dende" zou het huwelijk van ex-koning Michaël van Roeme nië en Prinses Anne de Bour bonPanna, plaats vinden in Mei, waarschijnlijk te Kopen hagen. Britten slaags met Arabieren. Britse valschermtroepen en wachttroepen in het gebied van de Syrische grens in Noord-Palestina zijn slaags feraakt met een grote Ara- ische strijdmacht, welke over de Syrische grens Palestina zou zijn binnengekomen. De Britten kregen steun van Pa lestijnse politie. De Arabieren waren in nieuwe khaki-uniformen ge kleed en bewapend met mo derne Franse geweren. Volgens radio Cairo, is een groep van zeshonderd vrijwil ligers voor het „leger van Jarmoek" uit Syrië in Pales tina binnengekomen. Volgens een officieel communiqué van het Arabisch hoofdkwartier heeft deze groep zich in sterke stellingen genesteld en heeft zij de beschikking over veertien stukken ge schut. Rusland heeft india niet gecondoleerd. In regeringskringen te New Delhi toont men een zekere verbazing over het feit, dat er van de Sovjet-Unie nog geen condoleantie met de dood van Gandhi ontvangen is, terwyl uit alle delen van de wereld sympathiebetuigin gen zijn binnengestroomd. Turks ambassadeur uit Moskou teruggeroepen. De Turkse regering heeft haar ambassadeur uit Mos kou teruggeroepen. Deze maatregel houdt verband met de weigering van de Sovjets om de Russische ambassa deur te Ankara, die reeds geruimen tijd geleden naar Moskou werd teruggeroepen, toe te staan op zijn post te rug te keren. Geen Amerikaans vloolbezoek aan Italië? Te Washington doen geruch ten de ronde, dat Italië aan de Ver. Staten in overweging ge geven zou hebben de bezoeken van Amerikaanse oorlogsscha pen aan Italiaanse havens af te gelasten, „vanwege de po litieke munt, welke de Itali aanse communisten er uit slaan". Bevin wil Nazi-documenten nog niet publiceren. Minister Bevin heeft de lei der van de oppositie, Churchill, in het Parlement meegedeeld, dat de regering de publicatie van de buitgemaakte documen ten van het Nazi-ministerie van buitenlandse zaken over de Sowjet-RussischeDuitse be trekkingen nog steeds in over weging houdt. Anglo-Iraaks verdrag van de baan. Volgens personen, die nau we betrekkingen met de nieu we Iraakse regering onder houden, heeft de waarnemen de Britse ambassadeur in Irak officieel mededeling ont vangen, dat de nieuwe rege ring van Irak het te Ports mouth gesloten Anglo-Iraaks verdrag verwerpt. Zeeuws bataljon voor de microfoon. Stemt af op het Strijdkrachtenprogramma! In een der Middellandse Zeehavens is een radiore porter van het Strydkrach- tenprogramma aan boord van het m.s. „Johan van OI- debameveld" gegaan voor het verzorgen van een reeks radio-uitzendingen, die het moederland zullen voorberei den op de aankomst van het Zeeuwse bataljon, dat als eerste repatrieert uit Nederlands Indië. De eerste reportage zal heden Donderdag in het strydkrachtenprogram- ma (18.30 Hilv. I.) worden opgenomen. De „Johan van Oldebarne- veld" passeerde Woensdag Malta en wordt 10 Febru ari in Nederland verwacht. De eerste spinazie aangevoerd. Op de veiling van de coö peratieve veilingsvereniging „Walcheren", werd Dinsdag door de heer I. den Hollander te Oostkapelle, de eerste spi nazie aangevoerd. Straarijden op Schouwen. Maandag is te Renesse he* straarijden begonnen. Dit rij den is een oude gewoonte, waarbij de paarden, die een hele winter op stal hebben gestaan, naar het strand wor den gebracht Zestien ruiters, onder wie 2 vrouwelijke, reden naar Haamstede en Burgh. Aan de grens van de gemeente wer den zy opgewacht door het muziekcorps „Luctor et Emer- go", waarna rond het dorp werd gereder. Jubileum A. Demanez. Maandag herdacht de heer A. Demanez, stationschef te Axel, het feit, dat hij 50 jaar geleden bij de Spoorwegmaat schappij „MechelénTemeu- zen" in dienst- trad. De N.S., die momenteel het station Axel exploiteren, wil den vanzelfsprekend dit zeld zaam jubileum niet opgemerkt laten voorbijgaan en feliciteer den bij monde van hun inspec teur te Temeuzen, de heer van Oortmerssen, de jublaris. Te vens boden zij de gebruikelijke enveloppe met inhoud aan. Dc heer Dubois, adjunct-se cretaris van de Directie van MechelenTemeuzen, sprak de jubilaris toe namens zijn Directie en legde vooral de na druk op de trouwe plichtsbe trachting, die de heer Dema nez gedurende zijn gehele loop baan aan de dag had gelegd. Beginnen als volontair te Wil- lebroeck en eindigen' als stati onschef te Axel is niet voor iedereen weggelegd. Dhr. Du bois sprak ook namens de R.K. Bond van Spoor- en Tramweg personeel „St. Raphael". Ver der voerden nog de heer J. Dieleman, stationschef te Ter- neuzen als oud-collega en de heer J. Dieleman, onderchef te Axel, namens het personeel van het station Axel 't woord. Deze laatste bood tevens de heer Demanez een prachtige leeslamp en mevr. Demanez bloemen aan. Handel in natuurlijke meststoffen vrij. De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening heeft ontheffing verleend van de bepalingen van het bedrflfs- vergunning8besluit 1941, voor zover het de handel in natuur lijke meststoffen betreft. Dit houdt in, dat een handelsbe drijf in natuurlijke meststoffen mag worden gevestigd, wan neer aan objectieve eisen van het erkenningselement hande laren in natuurlijke meststof- I f en is voldaan. Protestvergaderingen tegen schaderegeling. Oorlogsgetroffenen niet enthousiast. De Landelijke federatie van Stichtingen van Oorlogsge troffenen, die tot nu toe steeds geijverd heeft voor in tegrale vergoeding op basis van vervangingswaarde voor alle getroffenen, heeft het ontwerp van wet op de mate riële oorlogsschaden met wei nig enthousiasme ontvangen. De federatie heeft het voornemen in het gehele land protestvergaderingen te be leggen tegen het ontwerp van wet. De reeks zou besloten worden met een meeting in de dierentuin te 's-Graven- hage. Ook in Zierikzee zal een dergelijke vergadering worden gehouden. Inspecteur Invoerrechten en Accijnzen te Temeuzen. Bij K. B' is met ingang van 1 Febr. 1948 benoemd tot In specteur van 's Rijks Belastin gen en ontvanger der Invoer rechten en Accijnzen, de heer A. Vreeswijk, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der Invoerrechten en Accijnzen te Temeuzen. Geslaagd voor Radiotele grafist le klasse de heren A. K. Deurlo en G. J. Overtveld; voor machinist-diploma A de heer J. J. de Jonge, leerlin gen van de „De Ruyterschool" te Vlissingen. Walcheren Vlissingen COLLECTE VOOR DE NABESTAANDEN DER OMGEKOMEN BRESKENSE VISSERS. Zondag zal vóór de wed strijd Vlissingen—Helmondia een collecte worden gehouden voor de nabestaanden van de omgekomen Breskense vis sers. Zoals men weet kwamen bij de twee rampen, die de Bres kense vissersvloot troffen de doelverdediger van „Bres- kens" en de linksbuiten van „Breskens" met drie zoons om het leven. Koudekenke's bedreigde toekomst. Dinsdag 27 Ja.iuari kwam de raad der gemeente Kou- dekerke onder voorzitter schap van burgemeester L. J. Dregmans bijeen. In zijn openingsrede me moreerde de voorzitterde voornaamste gebeurtenissen van het afgelopen jaar. Spre ker vroeg zich af, of er in heel Nederland een gemeen te is, die in een ongunstiger positie verkeert dan Koude- kerke. Deze gemeente is overstroomd geweest en thans worden naar territoir en haar toekomst als bad plaats bedreigd. Over de we deropbouw zeide spr., dat er vele klachten waren, maar dat er toch veel gepresteerd is. Zes nieuwe woningen aan de Duinstraat kwamen klaar, de electrificatie vordert, ter wijl men binnenkort met de Coöperatie hoopt dit jaar 10 miilioen kilo melk te verwerken. Minder kapitaal voor investeringen. Nog niet voor de helft van de behoefte. De minister van binnen landse zaken heeft er in een circulaire aan de gemeentebe sturen de nadruk op gelegd, dat in 1948 in sterkere mate dan in vorige jaren rekening zal moeten worden gehouden met de hoeveelheid beschik bare kapitaal en deviezen. Reeds staat vast, dat het be drag, dat in het kader van onze totale betalingsbalans voor investering beschikbaar kan komen, minder dan de helft bedraagt van de voorlo pig berekende behoefte Onderzocht wordt welke maatregelen nodig zijn om niet strikt noodzakelijke in vesteringen tegen te gaan, doch in afwachting daarv m dringt de minister nu reeds aan op de grootst mogelijke soberheid bjj aanleg en on derhoud van openbare wer ken. Ook op de gewone dienst zal het verkregen evenwicht tussen inkomsten en uitgaven beslist bewaard moeten blij ven. Nog leven in de „Star Tiger" Aan de Amerikaanse Oost kust heeft men radiosignalen ontvangen, waaruit men de woorden „Star Tiger" kon ont cijferen, de naam van het Brit se Tudor-vliegtuig, dat sinds Vrijdag met 31 personen aan boord wordt vermist. Opnieuw is men begonnen met reddings pogingen. Spoedig flessenmelk voor moeder de vrouw. Sedert enige dagen heerst weer de oude, vertrouwde be drijvigheid in en om de melk fabriek aan de Poeledaele sin gel te Middelburg. Wagens en vrachtauto's met rinkelende melkbussen ryden in de mor genuren af en aan, machine rieën zoemen, in het laborato rium wordt de ene proef op vetgehalte na de andere geno men en in de tanks bevindt zich weer de kostelijkste voed zame drank, die men zich kan wensen, de zuivere, blanke vol le melk van Walclierens vee. Het fabriekspand, waarvan de ligging tydens de oorlogs handelingen wel byzonder on gunstig was en dat dan ook zeer ernstig beschadigd werd, is thans zo ver hersteld, dat de Coöp. Stoomzuivelfabriek en Melkinrichting Walcheren het gedeeltelijk weer in gebruik kon nemen en daardoor het fi liaal aan het Hofplein kon ont lasten. Dagelijks wordt 22 a 23.000 kilo melk ontvangen en men hoopt dit jaar de 10 mii lioen kilo te halen, waardoor het overbodig wordt melk uit andere delen van ons land aan te voeren. Men verwacht te vens dit voorjaar het Walche- rens vee T.B.C.-vrij te hebben, zodat de consument melk van de beste kwaliteit ontvangt. Natuurlijk kan men nog niet op volle toeren draaien. Was alles normaal, dan zou de jaar lijkse melkproductie 23 mill, kilo kunnen zijn. Voor de oor log was dit 16 mill, kilo, doch sedertdien zijn nog enige hon derden boeren als lid toegetre den. Momenteel zijn bijna 800 Walcherense boeren by de coö peratie aangesloten. NOG GEEN ROOMPRODUCTIB. Iedere morgen wordt in de melkontvangstplaats de inhoud van 1500 2000 melkbussen in de bascules gestort en via ver gaarbak en tank naar de regu latieve platenpasteUrisatiein- richting gebracht, waar de mi cro-organismen worden gedood. Door middel van tanks wordt de melk naar de distributie plaats gevoerd, waar de slij ters hun aandeel in ontvangst nemen. In de toekomst wil men zich voornamelijk op de flessenmelk toeleggen, die kant en klaar afgeleverd kan worden. Wan neer de aanvoer groter wordt zullen ook de centrifuges ter splitsing tem de melk in room en ondermelk weer volop kun nen draaien, zullen de schroe ven in de enorme roomzuur- bassins weer kunnen wentelen en kan de nieuwe automatische boterpakmachine, die men na lang wachten uit Zwitserland heeft ontvangen en die per uur 2160 pakjes klaar voor ver koop kan afleveren, in gebruik genomen worden. In de vroegere directeurswo ning zal kantoor worden ge houden. Het plein hierachter wordt in de toekomst overkapt en zal flessenmelkinrichting worden. De koelruimte van de fabriek is vergroot; men be schikt over een koelmachinp met een capaciteit van 80.000 calorieën per uur. GEEN MELK TE ZIEN. De fabriek bezit teyens een eigen stoommachine Van 100 pk., waardoor men zelf electri- sche kracht kan opwekken. Iedere machine wordt uit hy giënische overwegingen asloos aangedreven. Opmerkelijk is het, dat men in het gehele be drijf, met uitzondering van de ontvangstplaats, nergens de melk krijgt te zien: de behan deling geschiedt in gesloten apparaten en ook de bewaar- tanks en leidingen zijn geslo ten, waardoor geen bacteriën bij het product kunnen komen. Een belangrijk deel van de apparatuur moest vernieuwd of hersteld worden, o.a. het ketelhuis, waarvan de beide ketels ieder een verwarmend oppervlak hebben van 60 m2. Wel heeft een vijftal leden van het personeel tijdens de inun datie drijvend in kaasbak ken, nog wat materiaal op gevist, doch hier kon niet veel meer mee worden begonnen. Naar de directeur der fa briek ons mededeelde, zal men voorlopig nog niet overgaan tot de melkpoeder- of kaasma kerij. Men wil de ontwikkeling van de melkproductie afwach ten. alvorens in deze een be slissing te nemen. drinkwaterleiding gereed hoopt te zijn. De heer Jasperse beant woordde de rede van de voorzitter. Hij memoreerde t vele werk, dat door de bur gemeester is verricht. Vastgesteld werd een ver ordening ter voorkoming, we ring of beteugeling van be smettelijke ziekten in scho len. Enkele leden brachten als hun mening naar voren, dat met deze maatregel in breuk gemaakt wordt op het vertrouwen, dat een onder wijzer dient te genieten en dat het te ver gaat, wanneer de politie ten alle ttjde bin nen kan treden. De voorzitter antwoordde dat het onderwijzend perso neel het volle vertrouwen ge niet, maar dat men op alle mogelijke gebeurtenissen voorbereid moet zijn. Er werd een verordening vastgesteld ter voorkoming van brandgevaar in garages. In samenwerking met de jemeente Biggekerke zal een smalfilmprojector worden aangeschaft ten behoeve van het onderwijs. De vaststelling van een verordening op het kampe ren werd op verzoek aange houden tot een volgende ver gadering. In de woonruimtecommissie werd in de plaats van de heer J. van Donge gekozen de heer J. W. Christiaansen. Voorts werd een motie aan genomen, waarin by' Gedepu teerden wordt aangedrongen de mogelijkheid tot het bou wen van hotels en pensions te Dishoek open te laten. Tijdens de rondvraag vroeg de heer W. Ova naar de be schikbaarstelling van kolen voor het droogstoken. Hier op antwoordde de voorzitter dat de bonnen in twee keer uitgereikt zullen worden. Nieuw- en St. Joosland CHR. BIST. KIESVERENIGING. Op Vrijdag 6 Februari a.s. des avonds half acht zal in de zaal „De Roode Leeuw" te Nw.- en St. Joosland voor de Chr. Hist. Kiesvereniging spre ken, de heer H. Kikkert, lid der Tweede Kamer der Staten- Generaal, met als onderwerp: „De huidige politieke toestand" Arnemuiden i NIEUW KERKORGEL. De Kerkeraad en de Commis sie van Beheer der Gerefor meerde Kerk te Arnemuiden hebben besloten over te gaan tot aanschaffing van een nieuw kerkorgel. Eerst zal een beroep worden gedaan op de gemeente om gelden voor dit doel bijeen te brengen. De orgelcommissie is reeds met haar taak bégonnen. Het oude kerkorgel werd in 1944 door granaatinslag ver nield terwijl het tegenwoordige orgel niet langer meer ge schikt is om leiding aan het kerkgezang te geven. Marktberichten. VEILING „WALCHEREN". 3 Februari 1948. Groenten: Andnvie 45; Boe- re kool 1523; Rode kool '12 16; Savoye kool gr. 537; Spruiten 26—42; Peen II 5 9; Postelein 21—25; Prei 29 43; Snijsla 205210; Spina zie 88—122 Uien 5—16; Wit lof 11—21; Veldsla 32—81, al les per kg.; Bloemkool I 42 60; Bloemkool II 21—40; Bloemkool Hl 1127, alles per stuk; Gele sav. 9 per kg. Fruit: Appels: Goudreinet 3540 per kg. 5684 GEZINNEN KREGEN Ook de ziekenhuizen geholpen. EXTRA-TEXTIEL. Zij, die onder jute-zak- ken sliepen en in opge lapte kleren rondliepen, hoorden in November 1946 met vreugde, dat er extra textiel kwam voor de nood- gebieden Zeeland heeft daarvan "zijn deel gehad en nu gaat een deel van de be volking weer beter gekleed en het slaapt heel wat aan genamer. Van hoeveel betekenis deze extra-textieluitdeling is ge weest, illustreren de volgende cijfers voor Vlissingen: op circa 20.000 inwoners, werden in het jaar Nov. '46 tot Nov. '47 beschikbaar gesteld 13.100 eenheden, bestaande uit 1 éénpersoonsdekens, 2 één-per- soonslakens, een sloop en 50 extra textielpunten. Totaal werden 652.000 ex tra-textielpunten uitgereikt. Goederen en punten werden verstrekt aan 5684 gezinnen, totaal tellende 18.029 perso nen. Daaruit blijkt dus, dat vrij wel de gehele stadsbevolking van deze extra-textieltoewij zing heeft geprofiteerd. De inkoopwaarde van de verstrekte „eenheden" be droeg circa f 245.000 en de verkoopwaarde circa 280.000. Dit betekende een mee valler voor de textielwinke liers, over wie de aflevering liep en die ook door de extra- punten-toewijzing hun omzet ten belangrijk zagen stijgen. De leiding van deze bijzon dere verstrekking berustte bij de Herstelraad Vlissingen, on der voorzitterschap van de heer L. P. van Oorschot en de uitvoering berustte bij het gemeentelijk bureau voor so ciale zaken. De uitgifte is over het al gemeen bevredigend verlo pen, ook al, doordat Volks herstel uit het sigaretten- fonds een bedrag van 24.000 beschikbaar stelde, waardoor gezinnen, die niet in staat wa ren de hun toegewezen goe deren te betalen, financiële hulp konden krijgen. Ruim zeshonderd mensen werden op deze wijze geholpen.1 Door de ruime toewijzing voor Vlissingen was het mo gelijk het Gasthuis, het zie kenhuis „Bethesda" en het St. Josephziekenhuis in het dis tributieschema op te nemen. Nagekomen advertentie Partij van de Arbeid. Afdeling Vlissingen Secr. Anjelierenlaan 47. op Vrijdag 6 Februari a.s., des avonds 8 uur, in zaal „Con cordia", Palingstraat. Onderwerp „Onze deviezenpositie en het Marshall-plan". Spreker: Mr. ir. B. W. HAVEMAN uit Amsterdam. Toegang vrij. Gelegenheid tot het stellen van vragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2