Wenen, gevaarlijkste stad van Europa Kapelle als fruitcentrum Splitsing in Oost Europa In Parijs grazen koeien Wat brengt de mode dit voorjaar? TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 4 FEBRUARI 1948 Desperado's uit allerlei landen leven er van roof Ondertussen bloeit het theaterleven (Van onze Oost-Europese correspondent. WENEN, Febr. Het is nach in Wenen. Een man loopt in de verlaten straten luid te zineen. zodat een poli tieagent naar hem toekomt en hem verzoekt de nachtrust niet te verstoren. „Ach agent, wilt U even dat mes uit mijn rug halen", vraagt de nachte lijke zanger, waarop de agent informeert waarom de man dan niet om hulp geroepen heeft. „Ja. ziet U," verklaart de man. .Als ik om hulp ge roepen had was er toch nie mand gekomen." Deze mop circuleert op het ogenblik in Wenen en schetst de toestand van rechtsonzekerheid en on- veilieheid. die thans in Wenen heerst Niets en niemand is meer zeker in de vroeger zo vrolijke stad aan de Donau. Politie werkeloos. De stad wordt bestuurd door de vier grote geallieer den. die het nooit eens ziin en ieder voor zich maatregelen nemen, die hun goeddunken Links en rechts wordt onder ling overleg gevorderd en een beroep is nereens mogelijk Tenslotte bemoeit de politie zieh nergens mee. zodat tal- riike desnorado's uit allerlei landen onderdoken in Wenen om daar te leven van roof en plundering. 's Avonds na negen uur is het hesüst gevaarliik om zich op de straat te begeven, want dan loont men de kans in het geheel niet. of in het gunstig ste geval alleen gekleed in een onderpantaion, naar hui" terug te komen. Nog een dezer dagen kwamen een paar Nederlandse chauffeurs die waarschuwingen in de wind hadden geslagen, let.ter- liik uitgekleed thuis toen zii zich des avonds op straat ge waagd hadden. De voedselnositie De voedselpositie in Wenen is wel iets beter dan in de grote Duitse steden, maar nu twee iaar na het einde van de oorlog, moet men er nog steeds komen met 1700 calorieën Wekelijks krijgt men per hoofd ongeveer 1850 gram breod. 150 gram vlees, wat vet en wat suiker en soms een kilo aardappelen. Dat wil zeg gen, bonnen voor deze goede ren worden aangewezen maar dikwijls niet gehonoreerd. Groenten en fruit zijn er in h_t. geheel niet. Daarbij komt nog dat de lonen zeer laag zijn (onge veer de helft van de lonen in Nederland) terwiil de prijzen belangriik hoger liggen dan in ons land. Er heerst 'dan ook een toestand, ongeveer geliik aan die. welke wij kenden in de hongerwinter. Licht, gas en brandstoffen zijn er vrij wel ook niet en in de winkels is een van de artikelen die men nog kriigen kan het ons zowel bekende wonderkachel- tje. Verder zijn de winkels ongeveer leeg: men kan er slechts wat onbruikbare en LEZERS SCHRIJVEN WAAR BLIJVEN DE ZEEUWSE VROUWEN? Er wordt in Den Haag hard gewerkt aan de voorbereiding van de Tentoonstelling „De Nederlandse Vrouw 1898 1948". die hèt huldeblijk moet worden der Nederlandse vrou wen aan H.M. de Koningin, ter gelegenheid van haar 50- jarig regeringsjubileum. Brieven zijn gezonden aan alle burgemeestersvrouwen, met verzoek, ieder in eigen gemeente een comité op te richten, uit alle groeperingen der bevolking, opdat elke Ne derlandse vrouw in de gele genheid gesteld kan worden, het plan met een kleine of grotere geldelijke bijdrage, variërend van 10 ct tot 10 gulden, te helpen verwezen lijken en haar handtekening te plaatsen op een blad. be stemd voor het aan te bieden Jubileumalbum. Enthousiaste antwoorden zijn binnengekomen uit hon derden steden en dorpen. Er is gesorteerd en geregistreerd. Duizenden huldigingsboekjes zijn verzonden. Enthousiaste besprekingen hebben plaatsen dan op eens is daar de vraag: „Maar .waar blijven de Zeeuwse vrouwen?" En de enige Zeeuwse, die aanwezig is, hoort tot haar verbazing, dat uit 83 van de 101 Zeeuwse ge meenten nog geen antwoord werd ontvangen! De liefde voor Oranje is in Zeeland toch zeker niet min der groot dan in de andere provincies? Voor de goede gang van zaken is het nood zakelijk, dat de plaatselijke comité's zo spoedig mogelijk worden gevormd, opdat ook door hulp en medewerking der Zeeuwse vrouwen het groots opgezette plan kan slagen. E. J. van den Broecke de Man. nutteloze zaken kopen tegen fantastisch hoge prijzen. Men vraagt zich dan ook af waarvan de Wener leeft. Hijzelf zegt van de hoop, maar dat gelooft hij eigenlijk niet, want de toestand is. uit zichtsloos. Iedere avond weer griipt men naar de krant om die even later weer ontmoe digd uit de vingers te laten glijden, als hii ervaren heeft dat het in de geallieerde be stuursraad, het grote theater, weer slaande herrie is geweest, dat weer voorraden en machi nes naar elders verdwenen zijn en dat.de grote vier het nog steeds niet eens zijn ge worden over 't toekomstige lot van Oostenrijk. Dezer dagen hebben de Russen weer vijf enzeventig locomotieven uit Oostenrijk naar Zuidslavië weggeschonken. Natuurlijk was daarover het nodige debat in de bestuursraad: Amerika en Engeland lan ceerden bepaald onvriende lijke dingen aan het adres van de Russen, die op hun beurt opmerkten dat er ook nogal zo een en ander naar de Ame rikaanse en Britse bezettings zones in Duitsland verdwenen was. En uan zijn er nog de ver woestingen. Het mag hier dan niet zo erg zijn als in Duits land, de verwoestingen zijn hier niet onbelangrijk. Het zwaarst getroffen zijn de ar beiderswijken en de enorme blokken arbeiderswoningen, die eens de trots waren van vooruitstrevend Wenen, bie den thans een troosteloze aan blik. Ook de oude binnenstad rondom de Burg heeft veel te lijden gehad. De Stefansdom is uitgebrand, evenzo de Ope ra en het Burgtheater. In het Prater is alleen het reuzenrad nog overgebleven, zij het dan ook zeer beschadigd. Parken en straten zijn verwaarloosd en slechts het zomerverblijf van de vroegere Oostenrijkse heersers Schönbrun ziet er wat beter uit maar daar wonen dan ook de Engelsen Geldsanering Eigenlijk verwondert men zich nog dat er iets gedaan wordt om de toestand wat te verbeteren. Zo is er thans een geldsanering eaande. Na lange tijd heeft men van de gealli eerde raad toestemming ge kregen natuurlijk was het daarvoor al uitgelekt en heef» de sanering weer veel van haar waarde verloren, omdat de sluikhandelaren de gele eenheid kr^en hun geld weer ergens onder te brengen om het oude geld ir. tp nemen en daarvan een d»- A terug te betalen. Alleen de Heine be sitters kunnen al htm geld omwisselen zii worden dus niet_ getroffen de grotere kapitalen ziin echten voorlo nig geblokkeerd. Op deze wiiz' hoont men de hankbü ;etten om loop. die sedert dp vor'^e sanering weer vier maal groter was geworden in verhouding tot de aanwezige «nerWenvoorraad. wat te ver kleinen. Th eater'ever» ,In één opzicht is Wenen niet veranderd: het is de stad van het toneel gebleven. Er ziin nu twintig theaters, die iedere week een heel pro "rammn afwerken. En de be langstelling voor de theaters is zo groot, dat plaatsen sleehts in de sluikhandel te krWgpn ziin. Maar bet theaterleven is dan ook het enige, dat nog herinnert aan voorbiie tiiden Verder leeft men van de ene dag in dp andere, steeds weer honend dat er eindeliik een" T-ri beeJicaing genomen word» omtrent bet uiteinde!ük In» van Ooctenriik. Voor de We. oer zullen wïi bonen dat di' soo^riig zal gebeuren, maar wii twiifelen er aan of dit we1 bet geval zal ziin. De beren eonfereren en de Wener fff Waarschuwing van Stern-groep. De Joodse verzetsgroep Stem heeft in een proclama tie de machthebbers in de Arabische landen met de dood bedreigd indien er in de buur landen van Palestina pogroms gehouden zouden worden. Zij stelt de machthebbers per soonlijk verantwoordelijk voor de veiligheid der Joden. Er zal tot actie worden overge gaan indien zich weer inri- denten, zoals de aanvallen op Joden te Aleppo, zouden voor doen. V.S. verwerpen Russische protestnota. De Amerikaanse ondermi nister van Buitenlandse Za ken, heeft in een antwoord nota aan de Sovjet-Russische ambassadeur in de V.S. de Russische protestnota, waar in verklaard werd, dat Ame rikaanse oorlogsschepen het Italiaanse vredesverdrag schenden door zich in havens en territoriale wateren van Italië te begeven, van de hand gewezen en ongegrond genoemd. 8000 boeren bebouwen er 50.000 ha. grond. 10 Pet. van het melkverbruik gedekt. Parijs omvat niet alleen de eigenlijke stad met haar 26 bestuursdistricten, maar ook de rondom de stad gelegen voorsteden. Ziivormen teza men een geheel, dat de Duit sers tijdens de bezetting van Frankrijk „Groot-Parijs" n -inden en dat de Fransen bestuurstechnisch met- „Dé partement de la Seine" aan duiden. Het Département de la Seine, Pariis dus, heeft ruim vijf millioen inwoners en strekt zich uit over een oppervlakte van 47.800 hecta ren, hetgeen evenveel is als de oppervlakte van de* Noord- Oostpolder. Het merendeel der inwoners verdient ziin dage lijks brood in de handel en in de industrie. En zo klinkt het bijna onge loofwaardig. dat er heden ten dage in Parijs nog bijna 8000 boeren en landarbeiders ziin. Zij leven op die 50.000 hectare gronds. die nog niet door de industrie zijn opge slokt. EEN ECHT DORP. Wii vinden nauwelijks 12 kilometer van de kathedraal de Notre Dame verwijderd, in de nabijheid van de voorstad Vitry, een echt dorp met een kerktoren, een gemeentehuis hofsteden, waarvan de grootsten zich uitstrekken over een oppervlakte van meer dan 200 ha. Een aantal boerenbedrijven zijn ook in de nabijheid van de voorstad Fresnes, die echter kleiner zijn. Het grootste heeft een Personeel stal als raven. Door winkelbidienden en oud-winkelbedienden van een firma te Roosendaal zijn bij deze zaak verduisteringen op grote schaal gepleegd. Er zijn 10 personen bij betrokken, die naar schatting gezamen lijk voor 8000 nebben ont vreemd. oppervlakte van iets meer dan 70 ha. In het Zuidoosten van de stad, in de voorsteden Montreu, Noise-le-Sec en St. Maur bevinden zich eveneens grote agrarische bedrijven, die allen met de ondergrondse of n :t de bus te bereiken ziin. In Groot-Parijs worden on geveer 5Q0 ha. met tarwe be zaaid. De oogst levert oer jaar rond 17.000 centenaars op. Dat is onder de gegeven omstan digheden een aanzienlvke hoe veelheid, maar het is minder dan de reuzenstad nodig heeft om haar bevolking gedurende één enkele dag te voeden. De voerbieten, die op de Parijse boerenbedrijven wor den geoogst, worden door de grondbezitters aan die boeren verkocht, die zich uitsluitend op het zuivelbedrijf toeleggen Er ziin in Pariis ongeveer 3000 melkkoeien, die dank zii een intensieve wijze van voede ring en een bijzondere wii ze van verzorging dagelijks 5Q a 60.000 liter melk geven en aldu ongeveer m van het melkverbruik der stad dek ken. GROENTE EN FRUIT De mest. die uit deze stallen komt, wordt op de talrijke groente- en bloemenvelden en fruitcultures, die in Parijs een oppervlakte van meer dan 600 ha beslaan, gebruikt. Uit deze aanplantingen rollen elke dag weer 's morgens vroeg honderden hoogopgela- den vrachtwagens naar de Markthallen, de. „Maag van Parijs", en van daar gaan deze heerlijke groenten naar de wereldvermaarde keukens van de stad. Een bijzondere rol speelt de wijnbouw in de Pariise land bouw. Aan 't begin van de vorige eeuw waren er in „Groot Parijs" nog 5580 wijn boeren, die per jaar rond 130.000 hl produceerden. Deze productie is echter tot onge veer 30.000 hl teruggelopen Hier vinden wij nog slechts af en toe wijnbergen, waarvan de beroemdste die van Mont- martre is. Daar wordt de wijn oogst tot op de huidige dag jaarlijks als een waar volks- Mest gevierd. NOG STEEDS STRIJD OM DE LANGE ROK. VERBREDE HEUP. De lenteboden komen, terwijl de winter, die ons dit jaar nog geen echte koude bracht, al weer ten einde spoedt. En wij hopen, zowel voor de lentebo den, als voor ons zelf, dat we in onze verwachting niet te leurgesteld zullen worden. Het klinkt misschien banaal, maar het is een feit, dat in de grote stad voor ons vrouwen de mode elk seizoen inluidt. Waar onze belangstelling ieder jaar reeds uit gaat naar het nieuwe wat ons op mode gebied misschien gebracht zal worden, hoeveel te meer is dat de laatste seizoenwisselingen het geval. Er wordt nu reeds vele maanden een strijd gestreden, gelukkig een ongevaarlijke strjjd, maar voor de vrouwen, die nu eenmaal graag goed ge kleed gaan, een belangrijke strijd. Kort of lang? Slank of punten hebben voor een nieuw heupverbredingen? Hoge of la ge taille? Inderdaad gaf tot nog toe het straatbeeld niet veel ver andering te zien; toch voelen we, dat het nieuwe langzaam begint te winnen. Wij zijn ge handicapt door onze textiel-po- sitie, door onze punten; maar is het niet waar, als we wat nieuws kopen zien we wel de gelijk of de lengte, de breedte ons voldoet, of een mouw het nieuwe cachet draagt of onze taille ons figuur dat moderne tipje geeft, dat we toch zo graag naar buiten uit dragen. DE ROK. Al was het verzet tegen het langer worden van de rok, het zij uit nuttigheids oogpunt of uit practische overweging en misschien terecht nog zo fel, de rokken worden langer. En is het niet waar dat als we VOOR JONGE KWEKERS IS GEEN GOEDE GROND MEER BESCHIKBAAR. Nieuw koelhuis in aanbouw Het tekort aan grond, zoals dit zich bijv. op Walcheren voordoet, waardoor het alle jonge boeren niet mogelijk is op dit eiland zich een lonend bestaan in de landbouw te verwerven, begint zich ook Id Zeelands oudste fruitcentrum Kapelle te doen gevoelen Aan leg van nieuwe boomgaarden Is in de omgeving van Kapelle practisch niet meer mogelijk wegens gebrek aan geschikte grond. De ontwatering van de Breede Watering bewesten Yerseke ten gerieve van de laag gelegen gronden heeft tot gevolg dat de hogere gronden rond Kapelle bijna al tijd te droog zijn, welk be zwaar vooral in de afgelopen zomer duidelijk aan de dag ge treden is. Ook begint, vooral bij de jongeren, steeds meer de me ning post te vatten dat Ka pelle. dat b\j de fruitteelt lang aan de spits heeft gestaan, de beste tijd heeft gehad Men wijst er hierbij op dat de boomgaarden oud beginnen te worden, en zodoende de groei en kwaliteit langzaam achter uit gaat lopen, waarbij vol gens deze kringen ook de bo- demftioeheld een grote rol schijnt te spelen. Om dezelfde redenen hebben ook de boom kwekerijen in Kapelle reeds naar andere gronden In om liggende dorpen moeten uit zien. Anderen zijn echter weer niet zo pessimistisch gestemd t.a.v. de oude boomgaarden en zijn van mening dat in een normaal jaar wat weersom standigheden betreft, in de oude boomgaarden nog goede resultaten te bereiken zijn, terwijl ook volgens hen door snoei, omenting en nieuwe aanplant in de plaats van ge rooide bomen, op de oude gronden nog veel te verbete ren zal zijn. Hoé het ook zij, men Is het er wel over eens dat voor de jonge kweker de mogelijkheden om een ren dabel bedrjjf te vestigen, door gebrek aan voldoendp grond, niet groot zijn Zij die dus vooruit willen, zul len er wel toe moeten be sluiten elders een bedrijf te gaan opbouwen. Momenteel hebben de 150 200 kleinere. kwekers In Kapelle nog een lonend bestaan, doch het zal zeer de vraag zijn of dit het geval zal zijn. wanneer de frnltprijzen zich In da lende lijn zullen gaan bewe gen» HET KLEIN-FRUIT Het klein-fruit als onderteelt in de boomgaarden, dat Ka pelle er boven op heeft ge bracht, is practisch verdwe nen. Ook hier doet zich bo- 1em-moeheid gelden en boven dien hebben o m de oorlogs omstandigheden er veel toe bijgedragen, dat deze cultuur snel achteruit ging. Er be stond een gebrek aan arbplds krachten, terwijl er voor aard beien en frambozen, waar in vergelijking met. hard fruit veel meer werk aan Is. relatief te lage prijzen werden betaald De frambozenteelt is wel hel sterkst afgenomen, waarvan een virusziekte mede de oor zaak is. Deze ziekte is n.l niet te bestrijden; men kan er alleen af komen door selectie en aanplant op nieuwe grond. De bramenteeit daarente gen, een cultuur die betrekke lijk nieuw is en waarvoor Ka pelle en de Bommelenvaard de centra vormen, breidt zich langzaam uit. De teelt Is bo vendien lonend. Ook de plaatselijke conser- venindustrie zij het dan nog bescheiden van onzet draait aardig. In het afgelopen jaar werd naar schatting 250 ton vruchten verwerkt. DE VEILING. Al hebben de kwekers te Kapelle dus buiten hun wil met verschillende moeilijkhe den te kampen, het zou zeker onjuist zijn hieruit te conclu deren dat Kapelle voor de fruitteelt geen toekomst meer heeft. Zo donker moet de zaak ook niet worden gezien. Een duidelijk bewijs van het optimisme, dat er uog onder do kwekers leeft, vormt wel het besluit van de veiling Ka- pelle-Rlezelinge en Omstreken om een nieuw koelhuis te bou wen. waarmee men thans druk bezig Is. In 1935 kwam het eerste koelhuis gereed, dat in 1939 door uitbreiding een capaci teit van 200 ton heeft gekre gen. Het nieuwe koelhuis. waarvan men hoopt dat het in September gereed zal zijn, krijgt een capaciteit van 400 ton en verder komt er een be waarplaats met koeling van 200 ton. Daar de adviseurs van de velling van mening zijn dat het systeem van gasbewa- ring eerst in de kinderschoe nen staat, wordt dit hier niet toegepast. Wel wordt de con structie van de koelcellen zo danig dat te allen tijde tot gasbewaring kan worden over gegaan. CIJFERS. Tenslotte moge uit enkele cijfers blijken de belangrijke plaats welke de veiling te Ka pelle in deze omgeving, waar onder ook Kruiningen. Wemel- dinge en Yerseke vallen, in neemt. Terwijl de omzet in 1922 ogv. 2.3 millioen kg. met een bedrag van 255.000 bedroeg, zijn deze cijfers in 1946 tot resp. 13.5 millioen kg. en 5 472 219.31 gestegen. De to taalomzet over 1947 bedroeg f 3.615.199.55, w.o. de op brengst van 12.937.949 kg. fruit. toiletje, dat dit onherroepelijk de lengte moet hebben, die bon ton is. En deze vereiste lengte varieert met de tijd van de dag: 's morgens 32 cm. 's mid dags 30 cm. van de grond en 's avonds net voetvrjj. Bfl de doux-piocos en de wandeltoiletten zjjn de rokken nog nauw, maar denkt u om de lengte. Misschien heeft uw pakje nog een zoom, die opge offerd kan worden. De rokken van de japonne tjes echter zijn „bewegelijk"; dat wii zeggen klokkend of met veel ruimte, die dikwijls naar achteren verwerkt wordt. We lazen in enige Canadese bladen, dat hier vooral werk wordt gemaakt van de heup verbreding. Ingenieuse korte wjjde rokjes soms bezet met strookjes worden gedragen on der de toiletjes en geven het gewenste resultaat, zowel voor de eenvoudige namiddag-jurk jes als voor de avondtoiletten. Er is in Canada dan ook voor dit deel van de mode een ge heel nieuwe onderdeel van on ze garderobe ontstaan. VERBREDE HEUP. Op de japonnetjes zorgen volants of strookjes voor de zo zeer gewenste verbreding van de heup. Het effect van een en ander is niet onflatteus en acccntueerd de vrouwelijkheid. We vragen ons echter wel af of de werkende jonge vrouw en het sportieve jongemeisje, die beide al was het dik wijls uit noodzaak gewend geraakt zijn aan het gemak van de soms een tikje manne lijke kleding, weer blijvend te rug zal keren tot het beeld van haar grootmoeders, zij het dan ook met een moderne in- ilag. We zullen dit moeten afwach ten, maar de vrouw kennend zijn we er van overtuigd, dat, wanneer het in haar bereik ligt, toch velen het komende seizoen zullen ingaan met ee i van die echt vrouwelijke snuf jes en dat de meesten zullen overgaan tot een. al is het dan ook maar bescheiden, verlen ging van de rok De verbreding van de heupen zal misschien voorlopig nog spaak lopen op het gebrek aan textielpunten. Het Amerikaanse depar tement van justitie heeft me degedeeld, dat Gerhard Eisler, Duitser en 52 jaar oud, gear resteerd is om gedeporteerd te worden. Toenemende verwijdering tussen communisten en „burgerlijken". Socialisten voor een Het gedrang op de Parijse beurs voor de koerstabellen de valuta-hoek. dilemma. (Van onze correspondent). PRAAG. Onlangs werd voor een Tsjechisch militair gerechtshof te Olmlitz de zaak van een jonge kapi tein van de lucntmacht be handeld, die de gehele tra giek van de Oost-Europese volkeren, die in een Europe se traditie opgegroeid zgn, aantoont. De kapitein had in een kring van kameraden verklaard, dat hij bij het uit breken van de oorlog naar de Westelijke mogendheden zou overlopen en msjecho-Slo- wakije met atoombommen zou vernietigen. Het was niet zozeer deze ondoordach te uitspraak van een actie ve officier, die de communis ten heeft verontrust, dan wel het feit, dat de rechters hem tot een straf van slechts enkele weken gevangenis ver oordeelden. Met welke verzachtende omstandigheden hebben zjj bij het uitspreken van dit von nis rekening gehouden? De communisten weigeren om 't gebeurde met dronkenschap te verklaren, waarom hex parlementslid Slansky, voor zitter van de parlementaire ïmlssie voor defensie, zich liet verleiden tot de beschul diging, dat het leger officie' ren onderhoudt, die de Re publiek vijandig gezind op de West-Europese reactie georiënteerd zijn. ,.Ja, er zijn bij ons zelfs officieren, die over het Rode Leger spreken als over onbeschaaf de mensen. Zjj zijn aanhan gers van de Goebbels'se rassentheorie over de minder- waardgheid van de Slaven. Vele officieren mogen de par- tisanen niet graag Inden e haten alles was Slavisch is. Slansky meent, dat hij een consequentie van deze hou ding kan zien in het aarze lende ingrijpen van de Tsje chische troepen in Slowakije en Moravië, die daar ter be strijding van ue Oekraïnse Banderowicy (nationalistische vluchtelingen) zijn ingezet. OPPOSITIE ZONDER LEIDING. En toch vergist men zich niet, indien men aanneemt, dat het communisme onder de kracht van zijn ideologi sche expansie verliest en stoot op de toenemende daad werkelijke tegenwerking van al die mensen, welke het starre schema van een col lectieve staat van de hand wijzen, op grond van religi euze en burgerlijke gevoelens, maar ook op grond van zui ver verstandelijke overwe gingen en die pleiten voor 'n van dwang bevrijde en de persoonlijkheid beschermende ontwikkeling van het sociale en politieke leven. Reeds 't feit, dat het culturele leven twee aparte organisaties vol trekt, waarvan de ene com munistisch, de andere partij loos is, bewijst, dat men deze „reactie" niet altjjd kan on derbrengen bij het begrip van een West-Europa uit geïnspi reerde samenzwering tegen de staat of het volk. De an ti-communistische beweging is bij de Oost-Europese vol keren, zoals ons reeds het voorbeeld van de Hongaarse verkiezingen leerde, zonder enige centrale leiding, omdat het een spontane aangelegen heid betreft. De Hongaarse oppositiepartijen zijn slechts in één opzicht eensgezind ge oriënteerd, namelijk dat ze geen communisten willen zijn. Dat is hun kracht, maar ook hun zwakheid, omdat ze weliswaar in de veelheid van de levensproblemen waar zij dagelijks voor komen te staan in zekere mate paal en perk aan de communisti sche uitbreiding stellen, maar niet zelf de leiding der mas sa's in handen kunnen ne men. De communisten zijn nu overgegaan tot hun be kende tactiek om de leiders van de oppositie voor het ge rechtshof te brengen en om wiggen te drijven in de oppo sitie. In alle sociaal-democrati sche partijen bestaan scep tisch gestemde mensen, die de angst koesteren, dat de socialisten onvermijdelijk het stootblok worden, dat onder de slagen van beide kanten mpet versplinteren. De Tsje chische Nationaalsocialisten, de vroegere partij van Be- nesj, hebben reeds het woord „Kommunofascisme" in zwang gebracht, dat men vandaag reeds in de kleinste dorpen hoort. Maar ook voor haar wordt de beslissing be moeilijkt, omdat zij zich niet nauw met uitgesproken bur gerlijke partijen, zoals de Ka tholieke Volkspartij en de Slowaakse Democraten wil verbinden. Er bestaat in deze landen een groot aantal pro feten, die met het voort schrijden van de communis tische manoeuvres 'n afsplit sing van socialistische Kie zers naar twee kanten, naar links en naar het burgerlijke centrum, voorspellen en een twee partijensysteem ver wachten dat pas kan functt- onneren, nadat de Sovjet- Russische bezetting het land heeft verlaten. Voorlopig durven de anti-communisti sche partners in de Donau- landen geen voeling met elk aar te nemen om niet het lot van een Nagy, Manioe, dr. Furlan oft Pêtkoff te onder gaan. STRIJDBARE WIJZE. In een Engels regiment dient op het ogenblik een Chinees kapitein, die beweert do zeven- tiende afstammeling in rechte zich juist bij de Tsjechen in lijn van Confucius te zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5