NIEUWS UIT ZEELAND Visprijzen omhoog Minister Jonkman over positie van de Kroon Nieuws in een Noiedop Felle strijd tussen Langedij k en Broekman Drie millioen Duitsers staakten Militaire Willemsorde voor Vlissinger. WALCHEREN TWEEDE KAMER HET INDISCH DEBAT VOORTGEZET. Waaraan de regering gebonden is. Dc Tweede Kamer heeft Dinsdag de beraadslaging over dc regeringsverklaring nopens dc ontwikkeling der gebeurte nissen in Indonesië voortge zet. Thans kwam de minister van overzeese gebiedsdelen, de heer Jonkman, aan het woord. Hij, herinnert aan de mede deling omtrent het weder tot stancl komen van het bestand en het politiek accoord, waar van nader de Engelse teksten zijn medegedeeld. Voorts her innert hij aan de verdere gang van zaken in de Kamer en de nader overgelegde stukken. Spr. merkt op, dat er enig misverstand brj de republi keinse delegatie was ont staan. Het „statement" en de notulen van Kalioerang kon den niet aan de overeenkomst worden toegevoegd. Voor een Nederlandse ver taling der overgelegde stuk ken zal de regering gaarne ten spoedigste zorgön. De wenselijkheid van een aanvullende regeringsverkla ring erkent spr., maar de re gering was niet voldoende op de hoogte. Hy merkt vervolgens on, dat de partyen alleen gebon den zijn door de door haar aanvaarde documenten en wel do bestandsovereenkomst, de 12, alsmede de 6 additionele beginselen als basis voor po litieke besprekingen. Het „statement" van 17 Jan. komt alleen voor rekening van de commissie van goede diensten zelf. Het is niet mogelijk de no tulen aan de Kamer over te leggen. Spr. licht toe, dat de basis voor de politieke be sprekingen aansluit op de be ginselen van Linggadjati, waaraan de regering onver-- kort vasthoudt. Vervolgens deelt de minister o.a. mede, dat onder gevangenen worden verstaan alle gevangenen en in Hun beweging beperkte personen. Waarom de klompen schaars zijn. Hoe komt het toch dat de klompen zo schaars blijven? Gebrek aan grondstoffen, ver telde ons de heer J. W. ten Hove, te Enter, waarnemend voorzitter van de vakgroep klompenindustrie. De toewijzing van hout aan de klompcnmakersbedrbven, peppel- en wilgenhout uit eigen land, bedraagt on geveer de helft van wat men nódig heeft. De klompenma kers in Nederland ontvangen gezamenlijk 56.000 m3 terwijl ruim 100.000 m3 gevraagd wordt. Om de klompenmakersbe- d rijven toch zo goed mogelijk op gang te houden heeft de regering ^ïout uit Duitsland geïmporteerd en wel 17.500 m3. De prijs van het Duitse hout ligt echter ongeveer i 20 per m3 boven die van het inlandse hout. Als meii nu nagaat, dat men van een m3 hout onge veer 50 paar klompenkan maken, dan wordt dus de prijs voor een paar klompen van Duits hout ongeveer 40 cent hoger dan de klompen van inlands hout. WH mogon de zgn. „Duitse" klompen echter niet duurder verko- pen, aldus de heer Ten Ho ve. Dat dit ontevredenheid onden de klompenmakers en dat ait de zwarte handel in klompen in de hand heeft ge werkt, ligt voor de hand, want geen bedrijf, hpe goed het ook is geoutilleerd, is in staat lonend te werken met het geïmporteerde hout. Als reden voor het weige ren van de toestemming tot het verhogen 'van de prijs van de klompen van Duits hout gemaakt, werd volgens onze zegsman door minister Mansholt bij een conferentie met dc "vakgroep opgegeven, dat by een verhoging van de klompenprys ook de lonen der landarbeiders verhoogd moesten worden, hetgeen hem niet direct wenselijk voor kwam. Onder protest wordt nu het Duitse hout gebruikt. Dc secretaris-generaal van het Wereldverbond van vakverenigingen, heeft de ver wachting uitgesproken, dat 't centrale comité van het ver bond op zrin volgende vergade ring het plan-Marshall zal ver werpen. Slechts drie van de 9 leden zouden zich waarschijn- iyk vóór het plan uitspreken. De commissie voor Goede Diensten heeft een. bezoek ge bracht aan de voorzitter van dc Veiligheidsraad, A. G. L. Monaugnton (Canada). Ver wacht wordt, dat het rap port van dc commissie begin volgende week aan dc Raad* zal worden voorgelegd. Dezer, dagen werd de 20- jarige Hagenaar A. L. H. ge arresteerd. Tijdens verhoren bekende hy 24 inbraken en 3 strafbare pogingen daartoe ge durende 1947 te hebben ge pleegd. In het tweede punt van het standpunt, aanvaarding van dé. zes beginselen als basis voor de besprekingen, wordt de status van beide partyen niet gewijzigd. De kroon der Unie wordt geacht te worden opgedragen aan Koningin Wilhelmina en haar huis. De iongste volksstemming op Maaoera besprekende, zegt spr. dat deze niet beslissend Is voor wat op grond der ad ditionele artikelen zal worden aanvaard. Overigens is de re gering nog r.aaere gegevens daarover wachtend. Gewelddadige oplegging van haar wil, aldus min. Jonkman, mocht het beleid der regering niet beheersen, zij heeft naar vreedzaam overleg gestreèfd. Wat daar door is bereikt zet de mi nister nader uiteen. Mét voldoening heeft de re-, gering van de heer de Groot vernomen, dat hij de leuze „Indië los van Holland" heeft losgelaten. De minister verzekert, dat de regering onverkort vast houdt aan vroegere uitspra ken ter zake. van de Unie. len kan inderdaad spreken van drie souvereiniteiten. De Unie is souverein in eigen kring, zoals ook in la gere rang de deelstaten sou verein zijn* De regering betreurt, dat de heren Vonk en Zandt scherpe aanvallen hebben ge.- daan op de luitenant-gouver neur-generaal. Wat bereikt is, is voor een groot deel aan hem te danken. De minister ontraadt de motie-Schouten ten sterkste, evenals die van de heer Hoog- carspel, welke de regering te zeer zal binden. De motie- Romme i^voor de regering aannemelijke Verhoogde spoortarieven De Ned. S] wijzen op de enorme stijging, die benzine, stookkolen, gasolie en smeerolie hebben onder gaan sedert 1939. Deze stijging bedraagt 120 tot 315 procent Is de ze mededeling voorbode van tariefverhoging? De vier open plaatsen in de prefederale raad zijn be stemd vpor de republiek. De vraag van de heer de Groot, of er Amerikaanse luchtbases zijn op Celebes, Borneo en Nieuw-Guinea be antwoordt de minister ontken nend. DE MOTIES. By de triplieken verklaarde de heer Schouten (AJFt) van mening te zijn, dat de minister nader had moeten ingaan op het beleid, dat verder gèvolgd zal worden ten aanzien van het Collegiaal Orgaan en de Centrale Organisatie. De heer Tilanus (C.H.) was bevreesd, dat de Republiek teveel invloed zal krygen in de Federale Raad. De heer Joekes (Arb.) merkte'op, dat de bespreking gen te Kalioeran In geen ge val als basis, waarop men zich kan beroepen, mag worden aangemerkt. Minister Jonkman attenteerde er op, dat de 4 plaatsen in de prefederale raad zyn bestemd voor de gehele Republiek. De motie-Schouten en de mo- tie-Hoogcarspel werden hierop verworpen, resf». met 60 tegon 24 stemmen en 51 tegen 32 stemmen. De motie-Romme wérd aangenomen met 52 (K. V.P. en Arb.) tegen 31 stem men. Het wetsontwerp tot verïen- fing van de werkingsduur van e wet-houdende maatregelen op het gebied van het lager-on- derwijs werd z.h.s. goedge keurd. Hierna werd.de verga dering verdaagd. Bevredigende prestatie van Huiskes. Zweden won de ski-estafette. Dinsdagmorgen om 9 uur be- fonnen de wedstrijden op de 0.000 m. Het organisatiecomi té had besloten, dat de zes besten op de 5000 m. de eerste ritten zouden rijden. Broekman lootte no. 5 en Lan- gedijk no. 6, zodat ook op de ze afstand twee Hollanders te genover elkaar stonden. De eerste ritten hadden het ijs stroef gemaakt. Toen de beide Hollanders op het ijs versche nen, was de kans op een der- do prijs al bij voorbaat uitge sloten. Toch werd het een ver beten strijd. Het ging om de' eer van de .snelste Nederlander op deze afstand. Broekman's jeugd zegevierde over de routi- nen van Langedyk. De jonge Lierenaar legde met de prach tige tyd van 17.54.7 beslag op dc vijfdo plaats. Zijn rivaal werd eervolle zesde met 17.55. Winnaar van de gouden me daille op deze afstand werd de Zweed Scyffard, die een tijd noteerde van 17.26.3. Toen Huiskes in de baan kwam hij reed in de elfde rit was het ijs zo stroef geworden, dat al bij voorbaat aangenomen kon worden, dat hij niet bene den de twintig minuten zou blijven. Zijn tyd van 20.16.4 ging zelfs nog veler verwach tingen te boven. DE ESTAFETTE SKI-WEDSTRIJD, Zweden heeft de estafette wedstrijd voor ski-ploegen ge wonnen. Met een tijd vna 2 uur 32 min en 8 sec. bleven de win naars bijna 9 min. beneden de tijd der Kinnen en ruim 11 min. beneden die der Noren. Het hockey-toumooi werd' voortgezet met de wedstrijd CanadaItalië, en de Verenig de StatenZwitserland. De Canadezen wonnen met 211 en de Amerikanen met 52. Dc Tsjechen hebben nu de lei ding met 4 gewonnen partijen, terwijl Oostenrijk en Italië met vier verloren partijen de laat ste plaats bezetten. De Itali aanse doelman werd in 4 wed strijden 90 maal gepasseerd. HOGE TEMPERATUUR. Het nog af te werken pro-, gramma van de Olympische winterspelen schijnt tot jnls-' lukken gedoemd te zijn. Het weer is geheel omgeslagen en dc tetnperatuur komt soms Nadjamoeddin in verzekerde betvaring. De voormalige minister-pre sident van Oost-Indonesië, Nadjamoeddin, is uit Batavia, alwaar hy sedert zijn aan komst uit Nederland verbleef, te Makassar aangekomen. Hem werd toegestaan, de woning zijner familie te bezoeken, al waar daags tevoren zijn paoe der was overleden. Tijdens dit bezoek bleef hij onder politie toezicht. Maandag wertl Nad jamoeddin, tegen wie een ge rechtelijk onderzoek gaande is in verband- met economische delicten, gepleegd tijdens zijn ambtsperiode, in verzekerde bewaring gesteld. zelfs boven het vriespunt. Het begon al, toen de 10.000 m, ge reden Werd. De hoge tempera tuur maakte het ijs zo stroef, dat cracks als Liaklev en Cronshey, de strijd moesten staken. Ook dc kunstrydsters, die inmiddels met de ver plichte figuren begonnen zijn, klagen over het zachte ijs. Bar bara Ann Scott, de Europese kampioene, heeft op het ogen blik de leiding, gevolgd door Eva Pa vlek (Oost.) en Jeanet- te Alltweg (Eng.). DE VLAG GESTOLEN. Toen de deelnemers Dinsdag morgen op de baan verschenen; zagen zij tot hun verbazing, dat de Olympische vlag ver dwenen was. In het protocol van het LO.C. staat, dat deze vlag van het begin tot het eind der spelen moet waaien. Men moet dus aannemen dat de vlag gestolen is. Een slecht voorteken In de Engels-Amérikaanse zóne van Duitsland zyn bijna 3 millioen Duitsers voor 24 uur in staking gegaan. Winkels bioscopen en restaurants wer den gesloten uit protest tegen de lage voedselrantsoenen. De staking had een rustig verloop. Hitier en Eva Braun voor hun rechters. Te Berlijn is bekend ge maakt, dat binnenkort door 'n zuiveringsrechtbank te Mün- ehen een proces aanhangig zal wordên gemaakt tegen wijlen Hitier en zijn echtgenote, Eva Brauy. Het Tribunaal kan be velen, dat al hun eigendomenen voor herstelbetalingen aan de staat worden toegewezen. Nederlandse schenking aanvaard. Het N.O.C. deelde mede, dat het organisatie comité der Olympische Spelen te Londen de schenking van 100.000 kg. groente door Nederland gaarne heeft aanvaard. Het ligt in de bedoeling, dat de voorzitter van het organisatie-comité, Lord Burghley, en de secretaris, mr. Holt, een bezoek aan Neder land zullen brengen, by welke gelegenheid deze schenking of ficieel zal worden aangeboden. Bandiet overvalt echtpaar in slaapkamer. In de Nagtegaalstraat te Utrecht drong een Pool het huis van het echtpaar D. bin nen en kwam in de slaapka mer terecht Toen de echtge note van D. alarm maakte, be gon de Pool de heer D. met een ijzeren staaf te bewer ken, maar het slachtoffer verzette zich krachtig. De Pool sprong toen. uit het raam en kwam met een schedel breuk op straat tereoht Ge zamenlijk met de Pool is daarna de heer D., met een lelijk gedeukte schedel, naar een ziekenhuis gebracht GEZAGVOERDER A ROMIJN ONDEfcSCHEEDEN. Bij K.B. Js benoemd tot ridder der 4e klasse in de Mi litaire Willemsorde, de gezag voerder ter koopvaardij, de heer A. Romijn te Vlissingen. Deze Vlissingse koopvaar dijkapitein was gezagvoerder op het motorschip „Aagte- fcerk", dat in Januari 1942 op reis van Glasgow naar Suez door een duikboot en door een vliegtuig werd aan gevallen. De heer Romijn wist de „Aagtekerk" daarbij zo te manoeuvreren dat de onder zeeboot waarschijnlijk werd vernietigd en de vliegaanval werd afgeslagen. De „Aagtekerk" werd verder op 14 Juni 1942 ge bombardeerd, waarbij 'het schip in brand werd gezet. Onder deze moeilijke om standigheden betoonde de heer Romijn, ondanks zijn ernstige verwondingen, zich een gezagvoerder, die met grote plichtsbetrachting en zelfverloochening optfad, ten behoeve van het behoud van schip en lading en de veilig heid der opvarenden. Jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford. Naar wfj vernemen, ligt het in de bedoeling van de thans afgetreden Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr J. W. Quarles van Ufford, om zich enkele maanden buiten de provincie te begeven en zich daarna op het buigen „Berkenbosch" onder de ge meente Oostkapelle te vesti gen Receptie jhr. mr. A. F.'C. de Casembroot. Ter gelegenheid van zijn ambtsaanvaarding zullen de Commissaris, der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en mevr. de Casembrootvan der Feltz, Zaterdag 21 Febr. a.s. te 3 uur, recipiëren in* de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg. Middelburg VEERTIG JAAR JOURNALIST. Op Zaterdag 7 Februari a.s. zal de bekende Middelburgse verslaggever J. Doorenbos zijn véertigjarig journalisten-jubi leum vieren. In verband hier mede wordt hem door de Zeeuwsq Journalistenkring in hotel De Nieuwe Doelen een maaltijd^ aangeboden, geduren de welke de jubilaris door de directie der Prov. Zeeuwse Crt. en collega's zal worden gehul digd. Sedert 1908 was de heer Doorenbos als verslaggever in Middelburg werkzaam, eerst aan de Middelburgse Courant, later aan de Provinciale Zeeuwse Courant. De laatste jaren verzorgde hij voor ons blad de berichtgeving in Goes. Op 31 December is de heer Doorenbos met pensioen ge gaan, doch dit meer in naam dan metterdaad. Hij kan van het joumalistenwerk niet scheiden en is geheel vrijwillig een welkome medewerker op onze Middelburgse redactie. De heer J. Doorenbos heeft zich in zyn vak met name toe gelegd op de verslaggeverij en de reportage. Hij verwierf zich zeer veel relaties, mag zich nog steeds in het bezit daarvan verheugen en is voor alle re dactieleden de vraagbaak als het Zeeuwse mensen en toe standen betreft. Zijn ook thans nog zeer grote activiteit, zijn hulpvaardigheid, zijn nauwkeu righeid en zyn andere prettige eigenschappen maken hem tot een zeer gewaardeerd collega. Verscheidene Vooraanstaande Nederlandse journalisten, zoals J. Schrave, Toestand^chryver van de N.R.C., Tj. N. Adema„ bekend schrijver en oud-hoofd- redacteur van de Alkmaavse Courant en J. Rugaard, oiid- hoofdredacteur van de nieuwe Apeldoomse Crt. zetten onder zijn leiding hun eerste schre den op het glibberige pad dot journalistiek. In het Middel burgse verenigingsleven speel de de jubilaris jaren lang een rol. CURSUS ELECTRISCH LASSEN. Óp initiatief van de afdeling Middelburg van de Bond van Smedenpatroons werd in de Ijzergieterij en Machinefa briek van de firma Boddaert en Co. 'n cursus electrisch- iassen begonnen. Hierbij waren aanwezig het dagelijks bestuur van de af deling en de heer G. Wagen voorde, controleur van het Wettelijk leerlingwezen in Zeeland. Zowel1 van de zijde der pa troons als van de gezellen was hiervoor grote belang stelling. Zowel de theoi'etische en practische lessen zullen wor den gegeven door de heer A. P. Wagenvoorde, smeltlas- deskundige te Middelburg. Benoemd tot tijdelijk hoofd der openbare Lagere School te Borssele de heer Minderhoud te Middelburg. Vlissingen R.K. MIDDENSTANDS VERENIGING. Door de R.K. Middenstands- vereüiging afd. Vlissingen werd Maandagavond in het' febouw „Concordia" een vas- enavondviering gehouden. De toneelclub der vereni ging leverde een aantal vlot te, humoristische schetsen. Het gehele programma werd op keurige wijze afgewerkt. Een geanimeerd bal besloot de feestavond. Nieuw- en St Joosland Geen vermakelijkheids belasting Maandag kwam de raad dep gemeente Nieuw- en St. Joos land onder voorzitterschap van burgemeester mr. F. S. K. graaf van Randwijck bijeen. In z\jn openingsrede herdacht de voorzitter de gebeurtenissen in het afgelopèn jaar en besprak hy de uitbreidingsplannen en de plannen ten aanzien van de woningbouw voor 1948. De nieuwe bouwverordening werd door G. S. goedgekeurd en is inmiddels in werking ge treden. Uit een brief van de planolo gische dienst bleek, dat de ge meente per 1000 inwoners het laagste percentage kinderen van 0 tot 4 jaar en het hoog ste percentage van 20 tot 24 -jaar telt. Een reden te meer om de woningbouw krachtig ter hand te nemen. Door G. S. waren goedge keurd de wyziging- der begro ting, de kasgeldlening van 3000 en de distributie van woonruimte. De ondernemingsbelasting voor 1947 werd gebracht van 1356 op 2400 en voor 1948 van 2016 op 3600. Een., voorstel Janse (Arb.) om de rondvraag weer in te stellen, daar gebleken is, dat het bésluit om deze op te hef fen, in strijd met de wet is, werd met 5 tegen 2 stemmen verworpen. Besloten werd het brand spuithuisje te herbouwen. De kosten hiervoor worden ge raamd *bp 5000. Voorts werd besloten tot slui ting van een reconstructie-ver zekering van 5000. De jaar- lyksé vergoeding voor de brandweer werd vastgesteld op 450. Bij brand zullen afzon derlijke uurlonen worden ver goed. Het verplaatsingslcostenbe- sjuit voor gemeentepersoneel word verworpen. Uitvoerig werden de gewijzig de uitbreidingsplannen en de bebouwingsvoorschriften be sproken. Een voorstel om ver- makeiyksheidsbèlasting in te voeren weid .verworpen. Op voorstel van de heer van Nimwégen (Arb.) werd beslo ten een commissie te benoe men, die 'de verordening op de heffing van leges ter secreta ire zal herzien. In deze com missie werden benoemd dc he ren C. A. Polderdijk, J. Boone, C. van Nifhwegen en P. J. Brakman. Het reglement van orde werd gewijzigd. Thans zullen alle voorstellen tot verandering van. dit reglement schriftelijk en door ten minste 2 leden ge daan moeten worden. Voor de straatverlichting zal een leningaangegaan worden van 3300 met de Coöp.' Boe renleenbank te Arnemuiden. Een voorstel van B. en W. om toe te treden tot de prov. Brandweerbon d werd aange nomen. Een voorstel van B. en W. om de algemene politieverorde ning aan te vullen met een be paling betreffende het sluiten der eafé's werd 'verworpen. ,Een voorstel van de heer Kwekkeboom- om tijdens de Zomermaanden de sluitingstijd te bepalen op 11 uur werd aan genomen. Op voorstel van B. en W. werden dé bepalingen betreffende het bouw- en wo ningtoezicht gewijzigd. Hier door zullen de kosten voor de gemeente jaarlyks met 200 verhoogd worden. Een voorstel van de heer S. Joosse om voortaan op Vrijdag te- vergaderen- werd aangeno men. De grenswijziging op Zuid-Beveland. OVEZANDE WIL VIJF GEMEENTEN. De gemeenteraad van Ove- zande, die Donderdag by een- kwam, besprak (het plan van herindeling der gemeenten in de zak van Zuid-Beveland. De raad was van oordeel, dat inkrimping van 12 tot 3 gemeenten te drastisch was en meende, dat 3 gemeenten 'de uiterste grens was. Ge dacht werd aan de voigende combinaties: I. Ovezande, Driewegen en Kwadendarm me; II. Hoedekenskerke, Baarland, Oudelande en Elle- woutsdyk; HL 's Gravenpol der, Nisse, te Heer Abtskerke; IV. Borssele en Nieuwdorp en V. 's Heerenhoek en Hein- kenszand. Wordt W. Zeeuwsch Vlaanderen losgelaten? ACHTERSTAND BIJ HERBOUW. In de algemene ledenverga dering van de Katholieke Volksparty afdeling „IJzen- dyke'A werd de vogende motie aangenomen: „De afdeling „IJzendijke" van de Katholieke Volksparty in vergadering bijeen, spreekt zijn grote verbazing en diepe teleurstelling uit over het be sluit van het Ministerie van Openbare Werken en Weder opbouw, om van nu af aan geen urgentie te verlenen voor de woningbouw in de geteisterde gebieden, doch het behoefte-element over het ge hele land reeds nu tot basis te nemen en wel op de vol gende gronden: a. West Zeeuwsch-Vlaande- ren voelt zich ondanks aller lei beloften door de Overheid losgelaten, terwyl nog een schrikbare achterstand Dij de herbouw valt in te halen: b. De vrees bestaat dat niet voldoende materialen ter be schikking zullen komen, en dat ook het gebrek aan ar beidskrachten steeds nijpender za! worden, zodat de weder opbouw van onze tot de zwaarst getroffen gebieden behorende streek de eerste tientallen van jaren niet ver wezen] y kt zal zyn; c. Het is onbillijk om niet allereerst en met de groot ste krachtsinspanning te her stellen wat door een minder heid is geofferd voor allen; d. 'Het voorafgaande recht vaardigt het vermoeden, dat in Belsië verblijvende évacué's van West .Zeeuwsch-Vlaande- ren zich daar blijvend zullen vestigen en dat nieuwe vesti gingen aldaar door oorlogsge- dupeerden, wier woningen de eerste jaren niet zullen kun nen wórden herbouwd, gelei delijk aan zullen toenemen.V Schilderijenexpositie in kunsthandel Visser. In de kunsthandel Visser te Middelburg, die na verbouwd tezijn, heropend is, expose ren momenteel de Zeeuwse kunstenaars Elle Bol-Smit, J. Melse en Louis Heymans en de \oud-Zeeuw W. Helder. Elle Bol-Smit„ heeft een sterke voorliefde voor het de tail. Haar „bosgrondjes" zijn hier voorbeelden van; zij zyn 'uiterst precieus, hebben* een vrouwelijke toets, maar ver tonen weinig diepgang. Het gevaar by déze* wijze van schilderen, dat men door de bomen in dit geval de bla ren, het mos en de takjes het bos niet meer ziet, spreekt bij dit werk wel zeer sterk. Voortreffelyk vonden wy enige kryttekeningen .van poezen. Daarentegen zijn „De kastanjes" en „Schedeltjes op mos" te vlak en te dilettan tistisch. Van geheel ander genre is het oeuvre van Wim Helder, die hier met een aantal Ve- luwse schilderijen is vertegen woordigd: gedekt van kleur met een forse streek, 'sfeer volle landschappen en sterke boerenkoppen. Van Louis Heymans zyn twee nieuwe olieverfschilde rijen aanwezig: een boeiend stilleven dat zeer goed is van compositie en „Knotwilgen bij de sloot", waarin de lichtpar- tyen het sterkste element vor men. Van Melse hangt een vlotte, rake schets van de Middelburgse Oostkerk- Fijnere vissoorten geheel vrij. Grove vis duurder. Met ingang van 4 Februari wordt de maximumprysrege- ling voor fyne vissooorten op geheven. Bovendien wordt een verhoging van kracht voor de tot nu toe geldende maxi- mumpryzen voor grove zee vissoorten, variërende van 0.09 tot 0.24 per kg. Tof de fynt! vissoorten wor den gerekend: rode en zwarte poon, zeewolf, pieterman, rog, vleet, griet, tong, tarbot, heil bot, schartong en tongschaar, alsmede zgn. nammen (zonder kop). De - nieuwe maximumver- kooppryzen voor de kleinhan del van grove vis zijn voor niet gestripte vis per kg. net to: toters 0.35, makreel 0.70, grote schelvis (44 cm. en groter) 1.05, middelschel vis. (30—44 cm.) 0.80, kleine schelvis I (2530 cm.) 0.70, kleine schelvis II (tot 25 cm.) 0.40, grote ka beljauw, hake en leng (72 cm. en groter) en middelka beljauw, hake en leng (55 72 cm.) 0.75, kleine kabel jauw, hake en leng (tot 55 cm.) 0.60, kooivis 0.50, wijting 0-50, grote schol (40 cm. en groter) 0.85, 'middel schol (2740 cm.) 0.90, 1<J. schol (tot 27 cm.), 0.60, schar 0.60, mullets 0.48, horsmakreel 0.40. Voor ge stripte vis worden deze pry-, zen met 5 cent* per kg. ver hoogd, behalve voor toters, kleine schelvis, n, schol en schar, waarvoor 10 cent per kg. meer en voor mui lets, waarvoor 7 cent meer mag worden berekend. Voor viskuit en visiever zyn de volgende maximum prijzen per kg. netto vastge steld: 0.70 resp. 1.60. KUNST TENTOONSTELLING A. W. VERHORST. De schilder A. W. Verhorst van Heemstede exposeert thans werk in de kunsthandel F. Murk te Zierikzee. Het wérk verraadt een vlot te hand en een kunstzinnig oog. Allereerst trekt de aan dacht een simpele roeiboot in vaag zonlicht, waarvan het ef fect door de schilder meester- lyk is benut. Tintelend van zonneschijn is het stukje gracht, waarvan het spiegelend watervlak de herinnering oproept aan Ge- zelle's gedicht „Het schryver- ke". De Nobelpoort te Zierikzee schijnt byzonder de liefde te hebben van de schilder. Wij zien haar in crayon, houtskool en aquarel. Van de verschillende stads beelden willen we noemen de Oude Haven (Noordzyde) dro mend in de hete middagzon. Maar ook buiten Zierikzee heeft de schilder schone plek jes ontdekt. Wy wijzen op het rustige, eenzame Noordwelle. De pittoreske toren vtó Dreischor, door kleur en om geving de geest van het verle den bewarend en hier voor treffelyk tot zyn recht gé bracht. Tenslotte het Interieur van de Ned. Herv. Kerk van Brou wershaven. Een van links in vallende stralenbundel van zonnelicht, waarin men als 't ware de stofjes ziet dansen, geeft aan deze ruimte warmte, kleur en diepte, waardoor, dank zij de bekwame hand van de meester, het bouwwerk in zyn volle schoonheid tot ont plooiing komt. DE HAVEN TE YERSEKE. Gedurende het jaar 1947 zyn in de haven te Yerseke de vol gende hoeveelheden' goederen gelost: mosselen 8.533.667 kg.; bouwmaterialen 5.251.191 kg.; brandstoffen 1.459.199 kg.; mosselschelpen, slippers, en haantjes 1.1112.240 kg.; sui kerbieten 2.151.708 kg.; pulp 2.191.956 kg.; beurtvaartgoede- ren enz. 254.138 kg. Het aan tal binnenvaartschepen, dat de haven aandeed,'bedroeg 83. BENOEMING. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben met ingang van 1 Januari 1948 benoemd tot Ingeneur bij de Provinciale Waterstaat, met standplaats Zierikzee, de heer Ir. C. Koning te Soest. FILMS VAN DE WEEK Een grote film: „De kleine man"- NoëlNoël, die men zich uit „Gekooide Jeugd" zal herinne ren, speelt de titelrol in ccii van de laatste en beste ver- zetsfilm, die wy zagen, „De kleine man" (Le Père tranquil- le). Deze kléine man is het ty pe van de klein-burger, die niet wil opvallen, maar rustig zyn orchideeën kweekt en zyn krantje leest.- Daarnaast ver vult hij echter, zonder dat zyn omgeving er ook maar iets van vermoedt, een belangrijke rol jn het ondergronds verzet, nuchter, niet belust op sensa tie en heldenrollen en bovenal eenvoudig. Eenvoud is ook het kenmerk van deze film, die misschien juist daarom zó overtuigend is géworden. (Electro, Middelburg). In Alhambra, Vlissingen wordt jeen nieuwe, zeer realis tische' Russische oorlogsfilm ver.toond, „Natascha, de parti- sane", goed van regie, fotogra fie en spel. I. Pirjef, winnaar van de Stalinprijs, regisseerde dit werl% De sensatie viert hoogty in Luxor, Vlissingen, waar „Vliegtuigdiefstal" over het doek flitst. Opnieuw zegevieren recht en edelmoedigheid, ter wijl de schurken met de kous op de kop naar huis gaan. Ja mes Dunn en„ Frances Gifford in de hoofdrollen. (Ingezonden, mededeling)'. (Ingezonden mededeling) Neem de oorzaak van Uw Rheumatiek weg. Dat kan. Met dat luttele beet* je Kruschen Salts, Iedere mor den in Ow eerste kopje thee. )at geeft nieuwe kracht aan Uw bloedzuiverende organen; *t bloed gaat weer sneller stro-' men; onzuiverheden, die zich nu vastzetten, krygen dan geen kans meer, want ze worden afgevoerd, regelmatig en gron dig. De weldadige gevolgen blyken aJ gauw. Uw pynen wosden minder en de aanval len nemen in aantal af; elke 1ag voelt ge U méér monter en opgewekt, na een nacht van weldadige rust; Uw le venslust keert weer, kortom ge voelt allengs U weer fit als vanouds. Vraag Kruschen Salts by Uw Apotheker "of Drogist, (Ingezonden mededeling)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2