PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Parijzenaars leverden hun bankbiljetten in Katholieke middenstand en schadevergoeding BILT Koloniale gedachte heeft afgedaan Schelde-Rijnvaart Bevan in conflict met de Britse artsen Proteststaking in West-Duitsland. Vandaag België geeft geen crediet meer. GEEN AUTOPRET OP ZONDAG. V olkscredietbanken in Zeeland nodig? 191e Jaargang - No. 29 Uitgave van de Firma Provincial» Zeeuwse Courant. Middelburg Drukkery Fa F van de Velde Jr VJissmger Dit blad verscbynt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelii ke feestdagen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 4 Febr. 1948 /UhJiwtcavLbivitiPKlj:» Zl ct per week; 3.20 per kwartaal; franco per post t 3.45 per kwartaal Losse nummers ct ALVERI tlNTlKPRlJS. 12 ct> per mm., minimum p. advertentie 2. Giro nr 359300 P.Z C. Middelburg. Bureaux gevestigd te Vlissingen- Walstr .tel 10 en 51 Middelburg Londense Kaai 29 tel 2077 en 2 Goes.: L Vorststi 55 tel 2475 fbgg 5 Oostburg Gratamastr 3. tel 102 Terneuzen: BrouwerUstr Zierikzee Nwe Bogerdstr C 160 tel 26. Het Wereldgebeuren Arrestaties in Portugal. De politie i in Portugal heeft de laatste dagen talrijke ar restaties verricht, vooral te Lissabon, en verschillende pro vinciale hoofdsteden als Ba ja, in verband met pogingen van oppositionele elementen op 31 Januari de verjaardag van de eerste republikeinse revolu tie in 1891 betogingen op touw te zetten. Naar verluidt zou reeds een duizendtal ar restaties zijn verricht, doch slechts enkele honderden per sonen, waaronder leiders van de democratische eenheidsbe weging, zijn voorlopig vastge houden. Argentinië steunt het plan-Marshall. „Argentinië heeft thans be sloten aan het plan-Marshall deel te nemen", aldus meldt het Argentynse blad La Epoca. Het blad schrijft, dat de be sprekingen tussen Bramuglia, de Argentijnse minister van buitenlandse zaken, en James Bruce, de Amerikaanse ambas sadeur te Buenos Aires, van speciaal belang waren en het voegt hieraan toe: „Men ne^mt aan, dat Argentinië voorne mens is o.a. vlees en graanpro ducten tegen verlaagde prijzen te leveren, indien daarvoor in ruil machinerieën en andere in dustriële uitrusting, waaraan het behoefte heeft, worden ontvangen". De Franse regering heeft een strengere rantsoenering van benzine gelast. haaldelijk voor „een reaction- naire stand" uitmaakt. In een andere open brief in de „Times" stelt de beken de arts Frederick Menzies de vraag, of Bevan er wel eens aan gedacht heeft, wat de ge volgen zouden zijn, indien voor de gehële bevolking me dische behandeling kosteloos kan worden. Menzies vreest een verdub belde toelbop van ingebeelde zieken, hqfgeen gezien de er varingen met het zieken fondswezen in andere landen, zo'n vaart wel niet zal lopen. Het conflict Bevan—B.M.A. dreigt in politiek vaarwater verzeild te geraken, daar Je Conservatieven vanzelfspre kend de tegenkanting van de Britse artsen steunen en voor Bevan de zaak een socialisti sche prestige-kwestie is ge worden. Binnenkort beginnen de discussies hierover in het La gerhuis, dat over het ontwerp de uiteindelijke beslissing heeft. VERZET VAN DE B.M.A. TEGEN DE NATIONALISATIE-PLANNEN. Aneurin Bevan, de Brit se minister van volksgezond heid, behoort niet tot de popu lairste figuren in het Britse kabinet. In tegenstelling tot zijn naamgenoot op één letter na, Bevin, die zich keer op kéer conservatieve pluimpjes op de hoed gestoken ziet. is Bevan in de ogen van Chur chill en zijn medestanders het zwarte schaap onder de La- bourministers.' Niet in het minst omdat Bevan radicaal fs en destijds blijken van sympathie gaf voor de „Re bellen", de linkse groep van Crossman e.a. Het weekblad de „Tribune" dat Bevan tezamen met zijn vrouw, het Lagerbuislid Jen ny Lee. heeft geredigeerd, pu bliceert nog al eens artikejen waarvèn de inhoud afwijkt van het officiële partij-stand punt. Meer dan een jaar ge leden heeft Bevan een wets ontwerp aanhangig gemaakt, dat door zijn veelomyattende strekking een ware opschud ding veroorzaakte in de me dische wereld. Het wetsont werp wilde piet minder dan de gehele Britse gezondheids dienst nationaliseren en van de medische verzorging een staatszaak maken. Een van de voornaamste beDalingen was de instelling van een koste loze medische behandeling voor iedereen, tegen vergoe ding van een benaalde Toon heffing per iaar. van een soort staatsziekenfonds dus. De artsen zouden een vast sa laris krijgen en zodoende tot staatsdienaren worden, daar de mogeliikheid er buitendien nog een particuliere praktijk bi? te verwerven, gering zou zijn. De meeste Engelse doktoren Voelden er niéts voor van hun vrij beroep afscheid te nemen en zich door Bevan tot „me dische ambtenaren", zoals zij het noemden, te doen degra deren Een stemming in de British Medical Association, het verbond van artsen, wees uit, dat 23.110 artsen tegen Bevan's plannen waren eft 18.972 er voor. Daarmee be gon de strijd tussen Bevan en de B.M.A. Een contact-commissie, -in gesteld om met de regering te onderhandelen, stelde voor door een plebisciet uit tema ken, of de Britse medische stand als geheel vóór of te gen het ontwerp is. Bevan noemde volgens een brief van de voorzitter, Guy Dain in „de Times", #zulk een plebisciet een poging tot inti midatie van de medici en daarom ongrondwettig. Dain beklaagt er zich ver der over, dat de Tribune de Britse medische stand her- Aneurin Bevan, Brits minister van Volksgezondheid. Toestand In Palestina wordt steeds slechter. In haar eerste rapport aan de Veiligheidsraad waarschuwt de commissie voor Palestina er voor, dat de "veiligheids- en be stuursdiensten in Palestina in een zullen storten, bU de beëin diging van het Palestynse mandaat, tenzjj de commissie voldoende in de gelegenheid wordt gesteld haar gezag uit te oefenen. „De toestand wordt zowel wat de veiligheid als het bur gerlijk bestuufsgezag betreft waarschijnlijk eer slechter daD beter", aldus het rapport. De kwestie van een internationale strijdmacht zal in een speciaal rapport aan de Veiligheidsraad worden behandeld. Anderhalf millioen hoofd- arbeiders erbij betrokken. In de Brits-Amerikaanse zd- i\e van Duitsland zjjn ongeveer anderhalf millioen hoofdarbei ders in staking gegaan als pro test tegen de lage rantsoenen. De Duitse bond van hoofdar beiders verklaarde, dat naar schatting 90 procent van zijn leden aan de oproep tot een prteststaking van 24 uur ge volg heeft gegeven. De Duit sers in dienst van het militai re, bestuur en het Britse leger zijn aan het werk gebleven. Volgens door Reuter ontvan gen berichten "functioneren de meeste openbare diensten in de Westelijke zönes normaal. He. is overal rystig. Te Hannovei hebben ongeveer 75.000 arbei ders van diverse industriële bedrijven eveneens voor 24 uur het werk neergelegd als pro test tegen de voedselschaarste Het militaire bestuur be schouwt de stakingen als een Duitse aangelegenheid. Zolang de openbare veiligheid niet in gevaar komt, zal het geen stappen doen. De Hamburgse dieren tuin Hagenbeek bestaat op 21 Maart honderd jaar. Hij werd gesticht door de Hamburgse vishandelaar Gottfried Hagen beck, die zijn grootscheeps op gezette wereldhandel in wilde dierfcn begon met een tentoon stelling van zeehonden. is het 125 jaar gele den dat het grote Tsaad- meer aan de N.O. punt van de Nigeria werd ontdekt; is het 15 jaar geleden dat muitery uitbrak op de „Zeven Provinciën"; is het 3 jaar geleden dat Manilla door de Amerikanen werd bc- vrijd. Volgens commentaren in dc Belgische pers, z\jn de Bene- iux-bespre kingen van de afge lopen week in Luxemburg niet bepaald geslaagd te noemen. Naar „La Lanteme" berichi was een van de meest kiese punten, die werden behandeld het verzoek van Nederlandse zijde het door België verleende crediet belangrijk te verhogen In het communiqué werd hier van slechts op discrete wijze melding gemaakt, doch „La Libre Belgiqué" meent te we ten, dat men van Belgische zij de vond, dat de monetaire toe stand een dergelijke verho ging niet toestaat. De „Nieuwe Gids" schrijft dat de Belgische credieten aan het buitenland reeds een be drag van 14 milliard francs hebben bereikt en het onver standig zou zijn nieuwe voQr schotten te verlenen. Volgende week weer geld terug. Nog voor daglicht stonden Maandag lange rijen wachten den voor de Paryse banken in de ene hand een 5000 franc-biljet, in de andere de voedselkaart. Toen de banken tegen ne gen uur opengingen slipten de wachtenden een voor een naar binnen en gaven aan het loket hun bankbiljet af. waar voor zij tegelijkertijd een nummer moesten afstaan van de distributiekaart en een formulier moesten invullqn- Sommigen vatten de zaak van de humoristische kant op en maakten schampere op merkingen over het nieuwe doel van de distributiekaart, doch anderen stonden te hui len, zoals de moeder, die haar baby op de arm had en alles naar de bank bracht wat ze aan geld ln huis had. „Wat moet ik nu deze week doen vroeg zy de ambtenaar ach ter de tralies. „Poffen deze week", was het antwoord, „de volgende week zult u wellicht geld krijgen, misschien een nieuw 500 franc biljet, mis schien vier vyfde van de hui dige. waarde in kleinere bil- letten". Maar de bedriegers slapeD In het vierde kwartaal van het afgelopen jaar kwa men hier te lande, volgens het C.B.S., 54 arbeidsgeschillen voor tegen 91 in het derde kwartaal. Hierbij waren be trokken 7500 werknemers (23.100), waardoor 49 000 (90.700) arbeidsdagen verloren gingen. ook in Parijs niet deze da gen. In een klein restaurant in een voorstad kwam een klant binnen die een rijke maaltyd bestelde. Toen hij zich rond gegeten had zei de man, dat hij slechts een 5000 franc biljet had om te beta len. Hij had echter buiten de waard gerekend die de politie erbij riep, de man liet fouille ren en toen ontdekte dat hy bedrogen was, want de vette klant had maar vijf franc op zak, die hem natuurlijk lich ter gemaakt werden, de rest moest de waard maar op de balk schrijven. Op 26 Januari j.l. is de wet houdende tijdelijke regeling personenverkeer met motorrij tuigen in werking getreden. Dit houdt in, dat een juridische basis is gevormd voor het ver bod van rijden op Zondag me' 'motorrijtuigen. Van nu af za' door het gehele land de politie een strenge controle toepassen Indien een automobilist op Zondag rijdt zonder de daar voor vereiste vergunning, loop' hij de kans niet alleen, een be keuring te krijgen, doch dat bovendien het motorvoertuig zonodig in bewaring wordt ge steld, dus tijdelijk in 'beslap wordt genomen. Op 1 April '48 zullen alle vergunningen om op Zondag tp rijden hun geldigheid verliezen De R.V.I. zal nieuwe vergun ningen uitreiken, welke tevo ren schriftelijk moeten worden aangevraagd. KONINGIN WILHELMINA VRIJHEID EN RECHT VOOR MILLIOENEN. Radiotoespraak tot onze bondgenoten. Dinsdagavond te half 7 hield H. M. Koningin Wil- heLmina een radiorede tot de bondgenoten van Nederland uit de jongste oorlog ln ver band met de ontwikkeling van da gebeurtenissen in In donesië. Deze rede werd uitgezon den door Hilversum I en II, de Wereldomroep, N. B. C. C. (Ver. Staten), B.B.C. (En- eland), Canadese Omroep, 'ranse Omroep, Belgische Nationale Omroep, de „Suid Afrikaanse Uitsaaikorpora- sie" de „British Forces Net work" en de „American For ces Network" in Duitsland, radio Batavia, radio Ban doeng, radio Makassar, radio Medan, de „Curom" (Cura sao) en de Avros (Surina me). Hare Majesteit, die in 't Engels sprak, zeide de aan dacht van de bondgenoten te willen vestigen op een be langrijk ogenblik in het leven van de Volken van ons ge menebest, nl. dat een vrij, federatief Indonesië spoedig zyn plaats zal innemen tus sen de democratische volke ren. Zij herinnerde er aan, hoe zij 7 jaar geleden, het voor nemen aankondigde van het scheppen ener nieuwe staat kundige verhouding tussen Nederland en de andere de len v.an het Rijk en een jaar later de richtlijnen hiervoor gaf." Thans is het gestelde doel, de Ver. Staten van In donesië in een Unie verenigd met het Koninkrijk der Ne derlanden. Suriname en de Antillen, bijna bereikt. LOF VOOR ROOSE VELT EN CHUR CHILL. „In de donkerste dagen van de oorlog vond Noord-Ameri- ka's grote president, mijn on vergetelijke vriend, tezamen met Groot Brit'tannië's onver schrokken strijder voor de vrijheid, blijvende woorden voor ons gemeenschappelijk streven, dat ver uitging bo ven ons onmiddellijk doe): het herwinnen van onze on af hankelij kheid. Het stemt mij gelukkig, dat mannen ln Indonesië en hier de wijsheid en de bekwaamheid bleken te bezitten om staatkundige vormen te vinden, die aan vele mlllioenen mensen de vrijheden en rechten zul len waarborgen waarvoor gy, onze bondgenoten, met ons tezamen hebt gestre den." Hare Majesteit 'sprak haar vertrouwen uit, dat de hin dernissen van anarchie en wanorde zullen worden over wonnen. De Indonesische 'vol ken zijn vastbesloten de ver antwoordelijkheden en plich ten, verbonden aan een de mocratisch bestel, op zich te nemen. Wij helpen nen bij hun streven. Wy verloochenen niet het grote werk. dat in het verleden Is verricht, maar begin te maken. De kolonia le gedachte heeft afgedaan. Wellicht zal dc oplossing die in Indonesië tot stand wordt gebracht, een voorbeeld kun nen zijn voor oyerig Azië. ECONOMISCHE ONTWIKKELING. Een verenigd Indonesië, gezegend' met vele rijk dommen der aarde, kan een groot aandeel nemen in de gemeenschappelijke strijd tegen honger «n ge brek. In vrije samenwer king met Nederland, Su riname en de Antillen, zal een souverein Indonesië voort kunnen werken aan zijn economische ontwik keling die reeds voor de oorlog in Azië haar weer ga met vond. Door Europa en Amerika te voorzien van zyn produc ten én grondstoffen zal het een aanzienlijke bijdrage kun nen leveren tot de geweldige krachtsinspanning, die thans onder het plan-Marshall, van het Amerikaanse volk wordt gevraagd. Zowel Nederlanders als In donesiërs zien uit naar de dag dat de Ver. Staten van Indonesië, op voordracht van Nederland, de hun toekomen de plaats zullen innemen te midden van de Verenigde vol ken. Op die dag zal weer 'n stap zyn gezet op de pioei- hebben de kracht een nieuw zame weg naar de vrijheid. BELGISCHE VERLANGENS INGEWILLIGD? Kanaal van Tfl-neuzen. Het Tweede Kamerlid Schilt- huis heeft aan de ministers van buitenlandse zaken en van verkeer en waterstaat schrifte lijk de volgende vragen ge steld: 1. Hebben de ministers ken nis genomen van een in »le dagbladen verschenen bericht van het A.N.P., waarin als re sultaten van de te Luxemburg gehouden Benelux-conferentie vermeld worden het bereiken van de opheffing van verschei dene beperkingen met betrek king tot de Schelde-Rijn-ver- binding viadc haven van Dordrecht, alsmede een rege ling om te voorkomen, dat het gebruik van de sluis van Ter- neuzen een belemmering is voor de verbinding? 2. Zijn de ministers bereid mede te delen, of inderdaad op de in dit bericht besproken Scherpe critiek. Jp de voorjaarsDoiüsverga- dering van de Ned. Kath. Middenstandsbond heeft de voorntter, de heer J. A Koops, onder meer het wets ontwerp vergoeding materië le oorlogschade besproken. Hij zeide o.ip.: „Het wetsontwerp onder scheidt zich eendeeis gunstig van wat de geruchten deden vrezen. Anderdeels voldoet de 'nhoud nog allesbehalve aan eisen van redelijkheid en •echtmatigheid. Een zekere gedifferentieerde behandeling van economisch zwakkeren en sterkeren, hoe zeer uit rechtsoogpunt bedenkelijk, is onder de huidige omstandig heden, feitelijk misschien on vermijdelijk. Als maar niet 't «revólg wordt, dat met name VLISSINGEN VAT DIT PROBLEEM AAN. De opgeteerde reserves. Leén ik hem niet, so heb ick toren, Leen ik hem so is 't verloren - Jacob Cats. Dit versje van de Zeeuwse dichter Jacob Cats geeft duide lijk aan hoe men oudtijds over lenen dacht. De Zeeuw hield niet van geld ter leen geven en niet van geld ter leen vragen en hij houdt er ook nu nog niet van. Dat bleek bij '^consumenten- crediet, waarvan in verschei dene streken van Zeeland nau welijks gebruik werd gemaakt. Opvallend was echter de grote belangstelling voor dat crediet te Vlissingen en daar uit viel weer de'conclusie te trekken, dat in de grotere steden van Zeeland wel be hoefte aan bijzondere crediet- verlening bestaat. GÉ1JN RESERVE'S. Een belangrijk deel van de stadsbevolking heeft blijkbaar in de laatste twee jaren zijn waarvoor onder meer grote be dragen aan de postspaarbank onttrokken moesten worden. Nu de spaarduitjes verdwenen zijn is er behoefte ontstaan aan crediet. Men heeft te Vlissingen het probleem van deze bijzondere credietverlening zo urgent geacht, dat zij tot een voor werp van studie is gemaakt in het college van B. en W. en bij de Raad van Overleg uit de vakbeweging. Men overweegt de stichting van een volkscre- dietbank, die dan de eerste zou zyn in Zeeland, in een provin cie dus, waar men van ouds her zo sterk gekant is tegen lenen. DE NOOD. Is er dan op 4iet ogenblik zo'n bittere nood in kringen van mensen, die over een re gelmatig arbeidsinkomen be schikken? Het antwoord moet helaas bevestigend lulden. Er zijn gewinnen, die ogenblikke lijk behoefte hebben aan kleine credieten voor het allernodig ste, zo dringend, dat ze soms geneigd zijn die goederen op zeer ongunstige voorwaarden geldelijke reserve's opgeteerd, in afbetalingsmagazijnen te kopen, of leningen bij geld schieters aan te gaan tegen schreeuwend-onbillijke ver plichtingen. DE WERKWIJZE Toen zich soortgelijke ver schijnselen in andere Neder landse steden voordeden heeft men daar volkscredietbanken opgericht, die inderdaad volde den aan de gestelde verwach ting. Zo is er bijvoorbeeld 'n volkscredietbank in Tilburg, waar bonafide gezinnen tegen matige rente een bedrag kun nen lenen, dat maximaal vier maal het weekloon bedraagt. De ervaring leert, dat de bank weinig risico loopt. De uitge leende bedragen worden regel matig terugbetaald. Men heeft in Tilburg ongeveer 50 klan ten per week voor deze lenin gen. De Tilburgse bank is een gemeentelijke instelling, waar voor de gemeenteraad het ka pitaal verstrekte en waarover B. en W. uiteindelijk alle zeg genschap hebben. B. en W. zijn dus in staat het werk van de bank geheel te richten op de bescherming van degenen, die in een noodtoestand verke ren. DE GEVALLEN Wat de gevallen betreft die door de volkscredietbanKen in Nederland behandeld worden die lopen sterk uiteen, maar zij dragen allen eên sociaal ka rakter. Er wordt bijvoorbeeld geld verstrekt aan iemand, die geen contanten heeft om voor z'n textielpunten een behoor lijk costuum te kopen, dat hij dringend nodig heeft voor hei verrichten van zijn arbeid. Er wordt geld verstrekt aan» men sen, die geen spaarpotje meer hebben om versleten meubi lair, beddegoed enz. te vervan gen. In sommige gevallen wordt geld geleend voor het kleden van een kind. dat het geluk heeft als gratis leerling op een middelbare school ge plaatst te worden, in andere gevallen is het weer een droef of een blij familiegebeuren, dat doet uitzien naar enig contant geld. RENDABEL. Het aantrekkelijke van deze credietverlening is, dat de bank rendabel kan werken. Het daarin gestoken kapitaal is geen verloren geld en toch snijdt men de pas af aan lie den, {lie als geldschieter of als afbetalingsleverancier een kwelling voor hun slachtoffers zyn. Wanneer straks de eerste Zeeuwse volkscredietbank te Vlissingen werkt, zal blijken in hoeverre ook in Zeeland aan deze vorm van sociale arbeid behoefte bestaat Men zou moeten wensen, dat die beh sfte niet groot is, want het bestaan van zo'n bank is in feite een getuigenis van ar moede. Maar wanneer de be hoefte bestaat en er zijn daarvoor thans vele aanwijzin gen dan kan de bank een nuttig sociaal instituut zijn. waarvoor wellicht ook plaats is in andere Zeeuwse gemeen ten. de tussengroep zij, die vroeger een matige maar ge zonde grondslag voor econo mische zelfstandigheid beza ten voor de toekomst tot afhankelijkheid en maat schappelijke invaliditeit wordt veroordeeld. Voor de midden stand is het ontwero onaan vaardbaar. Bjj dit vraagstuk faat het niet alleen omhand- aving en herstel in een be paalde graad van financiële welstand. Het gaat in de eerste plaats om handhaving en herstel in een gezonde maatschappelijke zelfstandig heid. Het is daarvoor, aldus spr., dat ik by de behandeling van dit wetsontwerp een allerna- drukkelijkst beroep wil doen op de gehele fractie van onze K. V. P. of nog liever op onze ganse volksvertegen woordiging." punten besluiten zyn genomen of overeenstemming is bereikt, alsmede a) of daarop tevens gedoeld wordt in de zinsnede in het of ficiële perscommmmuniqué, luidende „van Nederlandse zij de zijn verzekeringen gegeven voor de oplossing van verschil lende problemen betreffende het vervoer cn de openbare werken".; b) Welke verzekeringen of toezeggingen van Nederlandse zijde zijn gegeven, c.) of ook vgn Belgische zij de toezeggingen zyn gedaan en waaruit die dan bestaan, d) welke de beperkingen der Schelde-Ryn-verbinding zijn, welker opheffing, indien het A. N.P.-beriCht juist is, verkregen is? 3. Zijn de ministers niet van mening, dat het, gezien de gro te waarde, welke overeenstem ming ten aanzien van het vraagstuk der waterwegen voor het welslagen van Bene lux zou hebben, aanbeveling verdient, bekendheid te geven aan hetgeen daaromtrent in de Luxemburgse bijeenkomst is bereikt en zyn de ministers dan bereid om daarover meer mede te delen dan hetgeen tot nog toe is gepubliceerd en dat slechts kan doen gissen naar wat er eigenlijk is bereikt? Hij rekte zijn leven. De staat Washington kan er blijkbaar maar niet toe komen Jake Bird op te hangen. Bird, een néger van 46 jaar, is een jaar gele den ter dood veroor deeld wegens moord. Even voordat hij te recht gesteld zou wor den, bekende hij een andere moord. Dat rek te zijn leven. En elke keer, dat er een nieuwe dag voor zyn executie was vastgesteld, beken de hy weer een moord. Tenslotte had hij zich schuldig verklaard aan twaalf moorden. De autoriteiten kregen er langzamerhand genoeg van, en een dezer da gen zou hij nu toch werkelijk worden te rechtgesteld. Maar op het critieke moment be kende Bird achttien nieuwe moorden, en zei dat hij meer wist van veertien andere. De po litie kon hem niet de dood insturen zónder hem te hebben onder vraagd. Zo kreeg Bird nog eens zestig dagen uitstel. De gebr. Poepjes Lzn., uit Makkum, ringen ln het Usel- meer een snoekbaars van 19 pond en 3 ons. Consumentencrediet- bonnen. Het uitblijven van nieuwe bonnen van het consumenten- crediet heeft tot ernstige klachten aanleiding gegeven. Aanvankelijk werd de geldig verklaring van nieuwe bonnen reeds omstreeks half Januari verwacht. Naar wy vernemen zal thans eind dezer jweek op het ministerie van Finan ciën over de volgende aanwij zing beslist worden. Het is niet uitgesloten, dat nieuwe bonnen a.s. Zaterdag bekend zullen kunnen worden ge maakt. We knoeien nog steeds. Ambtenaren van de C. C. D, maakten in December '47 in totaal 7379 procéssen-ver baal op. Hierbij waren 10.419 verdachten betrokken, van wie er 351 in verzekerde be waring werden gesteld. In 1554 gevallen \verd tot inbe slagneming van goederen overgegaan. Bij- de officier van justitie werden 3386 processen-ver baal ingediend, 6956 bij de ambtenaar van de Tucht rechtspraak, terwijl 77 -pro cessen-verbaal bjj een andere justitiële instantie werden Ingezonden. In- en uitvoer. De totale invoer, van goe deren in Nederland bedroeg in 1947 16.544.503 ton met een waarde in 4.268,3 mil lioen tegen 11.798.930 ton met een waarde van 2.359,4- in 1946. De uitvoer bedroeg in 1947 5.843.032 ton met een waarde van 1.884,0 millioen, tegen 3.919.Ö93 ton met een waarde van 813,0 mfilioen in 1946. DE VOORSPÉLT, IETS MINDER ZACHT. Geldig tot Woensdagavond: Vooral langs de Wadden eilanden tijdelijk harde, gelei delijk naar West ruimende wind. Zwaar bewolkt met eni ge buien. Later enkele opkla ringen. Iets minder zacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1