Rioals een jong meisje Spook in de pastorie NIEUWS UIT ZEELAND Kt Kruisingen, dorp met vele mogelijkheden -SPORT. Oplossing kledingpuzzle. LEZERS SCHRIJVEN L TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 3 FEBRUARI 1948 Een stad vol levenslust Bijgelovige Brazilianen Wanneer men Rio de Janeiro met Europese steden vergelijkt is het alsof men een aardig jong meisje van nog geen twin tig lentes tussen een stelletje oude theetantes zet. Een meisje dan dat gedeeltelijk gekleed is in een mondain japonnetje en gèdeeltelijk in de dracht van een bosbewoonster. De uitersten liggen hier vlak naast elkaar. Van de boulevards naar het oerwoud is het slechts een half uur ryden. Een paar passen van de moderne wolkenkrabber staat de hut van de inboorling. Het is de schoonheid van een frisse jeugd: tevergeefs zoekt men er oude kathedralen, gedenktekens en grafmonumenten. Het schijnt of alles pas gisteren is gebouwd en of zo juist de schilder is geweest. Een Hollywood-regisseur zou menen in een filmstad te zijn, alleen is het décor nu echt. In het begin begrijpt men niets van deze stadsaanleg. Men wandelt van de Bocht uit door de Rio Branca en plotse- ling staat men aan het eind der „Avenida" weer voor de Bocht. Men gaat rechts: op eens is men aan de voet van een berg gekomen. Men gaat links: onverwachts staat men voor de zee. OVERAL WATER. Overal waterhet harde blauw van de oceaan, de Bocht met het doorzichtige blauw met 't doorzichtige blauw van turkoois, en tenslotte de La gune de Lagoa do Freites, die de stad aan de derde zij de begrensd, met haar stil staand water, haar witte zei len, haar jachtclub en haar renbaan. En dan de bergen met hun grappige nametf, die in een sprookje thuishoren de Suikerhoed, de Liggende Reus, de Pape gaaiensnavel, de Sar- cophaag van de Keizer, ......de Aardige Steen, de Vinger Gods. De toppen en hellingen zijn bedekt met een groene wildernis. Steeds heeft men het gevoel dat deze wilde massa langzaam naderbij sluipt om plotseling de hele stad met begerige vangarmen en lange grijpvingers te ver stikken. En vergeten we niet de bos sen, die als brutale troepen van een vreemde mogendheid rond Rio zijn gelegerd. Eén ogenblik van onachtzaamheid is voldoende om een hele tuin door de niets-ontziende wilder nis-soldaten te laten verove ren. TEGENSTELLINGEN Zo van alle kanten „ingere gen" ligt Rio als een wonder lijke verzameling van tegen stellingen, het knappe jonge meisje, dat weliswaar goed ge kleed is, maar naar het begrip van oude dames toch wel wat gedurfd en opzichtigWol kenkrabbers, ellendige hutten, kleine paleizen, Portugese landhuizen en departementsge bouwen van Le Corbusier, dit alles kan met één woord wor den aangeduid alsRio de Janeiro. Rio is de droom van de mo derne stedebouwkundige. Niemand verhindert hem oude wijken neer te laten ha len en er nieuwe reuzenge- bouwen voor in de plaats te zetten. In plaats van oude, nauwe steegjes zoals in de oude steden van Europa, h\:ft Rio prachtige brede straten. Daarom is men des te meer verrast wanneer men hier en daar nog een overblijfsel uit het verleden aantreft, zoals b.v. een kleine Renaissance- kerk, verloren tussen de wol kenkrabbers, of zoals het pa- Ongeveer 150 abonné's heb ben ons geholpen om een juiste vergelijking te maken tussen de textielprijzen in Padoestan en Nederland en tot onze grote voldoening bleken verreweg de meeste inzenders goed met Zlews te kunnen rekenen. Een jasje en twee panta lons kosten 46 zlew. Een jas je kost echter evenveel als een vest en een pantalon sa men. Voor 46 zlew krijgt men dus een vest en drie panta lons. Een andere zaak ver koopt een pantalon en twee vesten voor 27 zlew. In deze zaak betaalt men dus voor drie pantalons en ze§ vesten 81 zlew. Dus in de ene zaak drie pantalons en een vest voor 46 zlew en in de ande re drie pantalons en zes ves ten voor 81 zlew. Vijf vesten kosten dus 35 zlew of één vest 7 zlew. Hieruit is ge makkelijk te verrekenen dat een colbertjasje 20 zlew en een pantalon 13 zlew kost. DE PRIJSWINNAARS. Na loting konden wij dc vol- fende inzenders als de geluk- ige prijswinnaars aanwijzen: Walcheren: N. de Visser, Grintweg 156, Aagtekerke; F. J. v. Noord.Jlam 24, Mid delburg: F. H. Malipaard, Primulalaan 9, Vlissingen. Noord- en Zuid-Beveland A. de Dreu, Rijksweg C 7, 's-Heer Hendrikskinderen; J. C. Bos, Molenweg 40a, Nis- se: I. M. Imanse, Westsin gel 145, Goes. Schouwen-Duiveland, Tho- len en St. Philipsland: Joh. Smits, Buurtweg B 58a, Sta- venisse; A. J. Hansede Waar, K 52, Kerkwerve; L. Moclker Jzn., Hoogstraat 52, Tholen. Zeeuwsch-VlaanderenC. L. Swartele, Oranjedijk A 7, IJzendijke; J. J. Vermeulen, A 6, Groede: A. Luteijn, M 59, Zuidzande. De prijzen zullen hen wor den toegezonden. leisje met zjjn klassieke syme- trie, waarin het ministerie van buitenlandse zaken is onder gebracht. Maar deze getuigen uit vroe ger dagen bestaan alleen nog maar. omdat ze blijkbaar zijn vergeten. Want Rio is eigen lijk niets anders dan een reus achtig bouwterrein. Het la waai van de betonmachines, van de luchtdruk-boren en van de kranen overstemt de nor male straatgeluiden. Zelfs 's- nachts wordt er doorgewerkt in het licht van reusachtige schijnwerpers. Met grote haast wordt een gebouw van 6 ver diepingen gesloopt, om in de plaats daarvan een wolken krabber te kunnen bouwen. Een juist voltooid gebouw van 6 étages wordt met de meeste spoed afgebroken, omdat men het bij nader inzien beter vond op deze plaats een straat aan te leggen. Het is een niet al te zwaar levenslot in Rio arm te zijn. Het is er immers nooit koud en te eten is er altijd wel wat. Maar het is ook niet zwaar om als rijke in Rio te leven. Voor hem is het er aange naam, vrolijk en licht; het volk is beminnelijk, gelukkig en eerljjk. Iedereen leeft in deze stad zoals het hem goeddunkt. Moet men in Rio iemand spreken, wel, een vrij simpele opgave. Men gaat eenvoudig op het terras van een der tal rijke café's zitten en men wacht tot de man, die men hebben moet, voorbij komt BIJGELOOF. Behalve met een bruisende levenslust is de Braziliaan be hept met een diep bijgeloof. Bijna elke avond worden er „geestverdrijvingen" gehouden. Menigten bijgelovigen en nieuwsgierigen wonen deze scènes van massa-hysterie bij. De massavreugde breekt echter pas los bij het carna val. Het hele jaar door spaart de inwoner van Rio voor deze drie jubeldagen. Drie dagen en drie nachten gaat niemand naar bed, drie dagen en drie nachten is Rio vervuld van 't rhythme der „samba". Het schijnt als of deze muziek zoet is als ho ning en toch is zij hard en on verbiddelijk als staal. De ca dans van deze exotische mu ziek lijkt op een fontein, die onvermoeid stijgt en valt. De stad lijkt gedurende die dagen in een roes. Een roes echter zonder alcohol, want het schenken daarvan is tijdens het carnaval streng verboden. DE DOMINÉ LUISTERT EN HUIVERT. Gasten vluchten voor de „ouwe baas". Er bestaan van die gezel lige dikke boeken, zoals „A century of horror" en „A century of ghost stories", waarin de argeloze lezer „ver gast" wordt op griezel- en spookverhalen, die hem de haren ten berge doen rijzen, hem alle verdachte schaduwen in de kamer op hun waarde doet beproeven en hem tenslotte haastig on der de veilige dekens doet schieten, in afwachting van £e onvermijdelijke nacht mer ries. Evenwel: het zijn maar verzinsels en wie gelooft er nu nog in deze verlichte eeuw aan spoken? Zo heeft ook ds. Ernest Beard M. A., de dominé van de kleine St. Andrew-kerk in het Engelse dorpje Ham (Richmond. Surrey) er altijd over gedacht. Deze grijzende, evenwichtige vrijgezel is al tijd te nuchter en te gelovig geweest, om bijgelovig te zijn. Maar recente gebeurtenissen in zijn eenzame, sombere nastorie. die fantastischer en luguberder zijn dan de gru welijkste spookroman. hebben zijn ongeloof in geestverschij ningen aan het wankelen ge bracht. En niet ten onrechte! GEEST SPRINGT OP BED. Ds. Beard's woning wordt namelijk regelmatig bezocht door een spook, dat welis waar nog nooit door iemand is gezien, maar dat zoveel te beter gehoord enge voeld kan worden en dat op een bijzonder luidruch tige wijze zijn aanwezigheid kenbaar maakt.' Wanneer de predikant 's avonds rustig by het haard vuur zit te lezen, komt „the old man", de ouwe baas. zoals zijn gastheer-tegenwil-en dank de geest noemt, de ka mer binnen met een geluid, alsof het dak lekt en een dronpel water gestadig op een rubber mat kletst. Hij slaat tegen een meubelstuk, ver schuift een boek en maakt een geluid, alsof hij een drank uitschenkt. Soms schijnt het, dat de geest de dominé be veelt haar bed te gaan, want hij manifesteert zich het sterkst bij de slaapkamerdeur. Vaak, wanneer ds. Beard onder de wol ligt, komt de „ouwe baas" de slaapkamer binnen, springt plotseling op hetvbed en drukt zijn ge wicht op de benen van de arme predikant, die hij soms bij de keel grfjpt. En kele malen later in de nacht komt hij opnieuw. In de kerk, vlak bij de pastorie valt hij ds. Beard echter nimmer lastig. AFKEER VAN DE KLOK. Dicht bij de pastorie verrijst Ham House, gedurende 300 jaar de woning van de Dysart- familie, die in de 17e eeuw een rol speelde tegen Charles II. Ds. Beard gelooft echter niet, dat het de geest van een der D.ysarts is. die hem komt plagen. Het lijkt hem eerder een geest van een dier. Op merkelijk is het, dat het tik ken van een klok het spook onrustig en het geluid van het slagwerk zelfs wild maakt. In Engeland heeft deze historie vanzelfsprekend nog al wat sensatie verwekt en velen zijn uiteraard sceptisch gestemd ten aanzien van de "uistheid der feiten. Hoe men hierover ook denkt, vast staat in ieder geval, dat ds. Beard niet het type is van een fan tast. noch nerveus of over spannen en dat vrienden van de predikant zowel als vreem delingen de vreemde gebeur tenissen eveneens hebben waargenomen. Enkele gasten waren zelfs zo onthutst, dat zij na hun mysterieuze erva ringen ijlings vertrokken en sindsdien niet meer over de, drempel kwamen DUINEN MET PRIKKELDRAAD. ,Om het verstuiven van de duinen te Zoutelande tegen te gaan en de begroeiing te be vorderen is men er toe over gegaan deze duinen af te zet ten met manshoge prikkel draad-versperringen. Het is van nu af de bevol king van Zoutelande alsmede de aanstaande zomergasten gegeven onze mooie duinen te bewonderen lopende langs een pad nauwelijks breed genoeg om elkaar te passeren met aan weerszijden genoemde prikkel draadversperring. Afgezien van het gevaar dat de vele mantels en japonnen zullen lopen, wordt het land schap op een ergerlijke manier ontsierd door de vele houten palen en zijn onze duinen geko men in een toestand die ons aan de bezettingstijd doet her inneren. Kan hier geen andere oplos sing worden gevonden? Meester kreeg op zijn broek. Een schoolmeester uit \bcoude kreeg enige :ijd geleden van een .voedende papa een pak slaag ten aanschouwe van de hele klas. Het dochtertje van de ge belgde vader was thuis fekomen met de mede ding, dat de meester ïaar met een stok had geslagen. Direct was de vader sr op uit getrokken om 3e mishandeling van zijn lieverd te wreken. Hm deed dit onder cnooltijd en bovendien 'rij hardhandig. De on- ierwjjzer moest zich >nder doktersbehande- ing stellen. Later ïleek dat het dochter- je had gelogen, zij was lelcmaal niet gesla- De procureur-gene raal van het Amster dams gerechtshof :axerde de schoolmees- .ersmishandeling op vijftig gulden. De vader betuigde dankbaarheid en beloofde beter schap Noordwijk verdiende deviezen. In de algemene vergadering van de V.V.V. „Noordwijk Vooruit" heeft de heer Wenc kebach, voorzitter, medege deeld dat het badseizoen 1947 alle records aan inkomsten voor de bloemenbadplaats heeft geslagen, 400.000 werd aldus spr. aan onze nationale devie zenpot toegevoegd door het zeer talrijke bezoek van vreem delingen. In totaal werden de inkomsten van het badseizoen op vijf millioen gulden geschat, tegen een vooroorlogs jaarge middelde van 800.000. De eiermarkt te Ede gaat weer beginnen. Met ingang van 2 Februari a.s. zal te Ede, de eertijds zo populaire vrije eiermarkt weer ingesteld worden. Om de belangstelling te sti muleren, zullen premies be schikbaar gesteld worden voor de grootste aanvoeren. Het besluit betekent voor boeren en pluimveehouders van de West Veluwe een zij het bescheiden begin van te rugkeer naar vooroorlogse toestanden. Beplanting langs watergangen. Bij de herbeplanting van Walcheren wordt nogal eens gezondigd tegen 't voorschrift van art. 27 van het Reglement van politie voor de polders of waterschappen in Zeeland, waarbij beplanting binnen 2 meter uit een watergang of sprink verboden is. Beplanting op zo korte af stand heeft op de duur tot ge volg, dat blad en takken in de waterleiding terecht komen en daar verstoppingen veroorza ken; bovendien zou het hout gewas bij het delven schade lijden en zou de aanwézigheid ervan het delfwerk bemoeilij ken. Hoe jammer het ook is, wan neer pas aangebrachte be plantingen weer voor een deel moeten worden opgeruimd, toch ziet het polderbestur zich genoodzaakt, aan dit verbod streng de hand te houden. Het heeft daarom in een publicatie nog eens de aandacht op het voorschrift gevestigd. WALCHEREN Middelburg EEN VERDWAALDE BOOM De Middelburgse plantsoe nendienst heeft dezer dagen bj vergissing een boom ge plant. In het aanvankelijk her bouwplan was een boom ge dacht op de markt voor het sociteitsgebouw. Overeenkom stig dit plan, waarvan men inmiddels is afgestapt, werd een tienjarige kastanje in de grond gezet. Het nieuwe Bouwplan, dat nog moet wor den vastgesteld, wil echter op deze plaats geen boom zien groeien en daarom zal hii binnenkort weer weggehaald worden. Zijn toekomstige be stemming is het Koorkerkhof. UITVOERING „MERCURIUS". De vereniging van handels- en kantoorbedienden „Mercu- rius" gaf Zaterdagavond in het Schuttershof te Middel burg een goed geslaagde uit voering van „Het wespen nest", dat reeds eerder door ons werd besproken. Vlissingen ALS DE WEIDEN BLOEIEN De filmdienst van de Ar beidersbeweging Arfi vertoon de Vrijdagavond in het Con certgebouw te Vlissingen de bekroonde Zweedse film „Als de weiden bloeien". Hierin wordt de strijd van de opko mende arbeidersbeweging en de klassenstrijd van de land arbeiders weergegeven. De toeschouwers volgden met veel belangstelling deze goed gespeelde rolprent. De heer A. J. Koning sprak namens de Vlissingse Bestuurdersbond, onder wier auspiciën deze film werd vertoond, een ope ningswoord. De Amerikaanse Skiloper John Batt, tijdens zijn training te St. Moritz. ALGEMENE PENSIOEN- BOND. De Algemene Pensioenbond kwam Zaterdag te Vlissingen bijeen ter behandeling van een circulaire van het hoofd bestuur. Hierin werd gememoreerd dat, hoewel in 1947 veel werd bereikt, nog veel gedaan moet worden, vooral ten opzichte van de nieuwe pensioenwet. De vergadering besloot met kracht bij het hoofdbestuur aan te dringen te trachten de nieuwe pensioenregeling er zo vlug mogelijk door te Krijgen. vVestkapelle VERGADERING ZIEKEN HUIS VERPLEGIN G. Donderdagavond vergaderde de Ziekenhuisverpleging West- kapelle onder voorzitterschap van de heer P. Hengst. Door het abnormaal hoge aantal patiënten in 1947 was er een nadelig slot. De ver eniging telt thans 1015 leden. Tot voorzitter werd herkozen de heer P. Hengst en tot lid van de controle-commissie de heer W. v. Vaardighem. Be sloten werd het bedrag van de verplegingskosten voor 1948 vast te stellen op 135. De andere rechten bleven on veranderd. TROPISCH NEDERLAND. Vrijdagavond werd in de Gereformeerde Kerk te West- kapelle onder auspiciën van de Zuiderzending de Polygoon- Profiltiproductie „Tropisch Nederland" vertoond, met ge sproken toelichting op de filmband van Kommer Kleyn. De opkomst was matig. Meliskerke A.R. KIESVERENIGING. De A.R. Kiesvereniging te Meliskerke kwam in vergade ring bijeen. Medegedeeld werd, dat het z.g. Millioenenplan spoedig zal worden afge werkt. De heer W. de Buck hield een inleiding oyer het onderwerp „Waarom 'zjjn wij anti-revolutionnair?", waar op een levendige bespreking volgde. De jaarvergadering zal op 26 Februari worden gehouden. HET RODE KRUIS VERGADERDE. De afdeling 'Meliskerke van net Rode Kruis hield c-en ver gadering. De afdeling telt thans 117 leden en heeft een batig saldo van 544,97. Er zal Koninklijke goedkeuring worden aangevraagd. Besloten werd zoveel mogelijk perso nen te bewegen zich op te geven als donor voor de bloedtransfusie. Ook zal een collecte worden gehouden. Door het vertrek van de heer Y. de Wolf was in het bestuur een vacature ont staan. In plaats van hem werd gekozen de heer J. Koen. Vestiging van industrie noodzakelijk. Gemeentebestuur is zeer actief. Op onderwijsgebied ziet het er naar uit dat Kruiningen een centrumgemeente voor Oostelijk Zuid-Beveland gaat worden. Vorig jaar werd in een keurige Zweedse barak die volgens deskundigen 30 jaar mee kan een Land- bouwhuishoudschool van de Z.L.M. geopend. Dezelfde or ganisatie gaat thans ook een Lagere Landbouwschool in deze gemeente oprichten, die vermoedelijk voorlopig in een lokaal van de Zweedse barak zal worden ondergebracht. De plannen voor de bouw van een schoolgebouw met wo ning voor de Lagere Land bouwschool zijn er reeds en de gemeenteraad van Krui ningen zal vandaag moeten besluiten om aan de stichting van dit schoolgebouw mede te werken. Voorts werd op 1 Septem ber 1946 in twee lokalen van de openbare school een Open bare Ulo-school geopend, die voor Oostelijk Zuid-Beveland in een grote behoefte blijkt te voorzien. Nadat met 23 leer lingen begonnen was, telde de school bij het ingaan van het tweede schooljaar reeds 40 leerlingen, welk aantal moge lijk nog tot 80 zal kunnen uit breiden. Ter voorziening in lokaalruimte voor deze Ulo school heeft het gemeentebe stuur plannen aan de bestaan de school een tijdelijke uit bouw te verbinden. Ook het fröbelonderwijs dat in sommige plattelandsge meenten nog wel eens te wen sen overlaat, is hier goed ge regeld. Zowel Kruiningen als Hansweert hebben een ge meentelijke fröbelschool met elk een gediplomeerd hoofd en een helpster. TWEE BADHUIZEN. Andere voorbeelden waar uit blijkt dat het gemeente bestuur zijn taak tenvolle be grijpt. zijn de aanwezigheid van twee gemeentelijke bad huizen, nl. te Kruiningen en Hansweert. die zich in een be hoorlijke belangstelling mogen verheugen, alsmede de wijze waarophet herstel van de in de oorlogsjaren verwaarloosde wegen is aangepakt. De we- §en verkeren thans in een ehoorlijke staat, terwijl de nog resterende de Zanddijk wordt momenteel van een klinkerbestrating voorzien op korte termijn een beurt krijgen. VESTIGING VAN INDUSTRIE NOODZAKELIJK. Tenslotte de toekomstmoge lijkheden voor Kruiningen. Deze zijn vele. Industrialisatie zal echter beslist nodig zijri, wil men voorkomen dat men na beëindiging van de ruil verkaveling die nadat men er aanvankelijk min of meer sceptisch tegenover stond, thans van groot nut blijkt weer met een leeertie werk lozen komt te zitten. De lig ging der gemeente, in de na bijheid van een druk spoor wegstation en de veerhaven (waar de Rijkswaterstaat een restaurant wil laten bouwen), nabij het Kanaal door Zuid- Beveland en de grote ver- j keersweg naar het achterland. is buitengewoon gunstig voor de vestiging van voorna melijk kleine industrieën: Ook in Hansweert zijn hiervoor nog mogelijkheden. Reeds ver schillende aanvragen voor vestiging van industrie wer den tot het gemeentebestuur gericht. Kruiningen is dus wel een gemeente waar muziek in zit. Aan de activiteit van de be volking zal het zeker niet ont breken. als het er op aan komt van de toekomstkansen te profiteren. Een sprekend voorbeeld van wat ook een plattelandsge meente vermag te doen. wan neer er een vooruitstrevende geest onder de bevolking leeft, vormt de gemeente Kruinin gen. De energie waarmee een van de vorige burgemeesters, wijlen de heer Elenbaas. zich voor de opbouw van zijn ge meente heeft gegeven, blijkt nog steeds stimulerend op de tegenwoordige bestuurderen te werken, waardoor Kruinin gen op verschillend gebied plattelandsgemeenten ver vooruit is. Het is niet. dat Kruiningen in de laatste jaren moeilijk heden bespaard zijn gebleven. Integendeel! In een tijdsver loop van 5 j. werd het dorp zelfs driemaal zware slagen toegebracht door inundatie nl. in 1939. 1940 en 1944. De land bouw heeft hiervan veel scha de ondervonden, terwijl door dezelfde oorzaak een grote achterstand in de aanleg van nieuwe boomgaarden is ont staan. Vooral in de afgelopen droge zomer zijn van dit alles de nadelige gevolgen wel zeer sterk aan de dag getreden. Voorts had men ook van direct oorlogsgeweld te lijden. In het dorp Kruiningen werd veel glasschade aangericht door de vliegende bommen, terwijl in het eveneens onder Kruiningen behorende Hans weert. vooral rond de sluis- werkor. veel vernield werd. DE NIEUWBOUW Sedert de bevrijding is er echter een massa werk ver zet. De glasschade was vrij spoedig verholpen en het her stel van Hansweert is thans ook ver gereed. Mede tenge volge van verschillende nieu we vestigingen waarover straks iets meer was er ook in Kruiningen 'n woningtekort ontstaan. Het gemeentebe stuur heeft dit probleem gron dig aangepakt. In 1946 kwa men er reeds 4 nieuwe wo ningen gereed en vorig jaar werden er 77 aanbesteed, waarvan er thans-18 bewoond zijn. Men hoopt dat de overige deze zomer klaar zullen ko men. Verder heeft het ge meentebestuur plannen voor de bouw van nog 40 of 60 wo ningen te Kruiningen en Hansweert. NIEUWE VESTIGINGEN. Zoals reeds kort aangestipt, hebben na de bevrijding ver schillende nieuwe vestigingen plaats gehad. Als eerste hier van zij genoemd de .Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst voor de Zeeuwse eilanden en Goe- ree-Overflakkee, welke dienst vroeger op laatstgenoemd eilan was gevestigd. Toen deze dienst de wens te ken nen gaf zich in Kruiningen te willrn vestigen, was het grote probleem: kantoor- en woon ruimte. Voor het kantoor werd een tijdelijke oplossing ge vonden. terwijl voor huisves ting van het personeel toe stemming werd verkregen tot het bouwen van 12 nieuwe woningen boven het reeds toegewezen aantal voor de eigen bevolking. Ook is een nieuw kantoor voor deze dienst in aanbouw, dat dezer dagen zal worden geopend. St. Laurens PAKKETTENACTIE. Dc Gereformeerde en Her vormde jeugdverenigingen te St. Laurens nebben in samen werking met het plaatselijke N.I.W.I.N.-comité pakketten verzonden aan de inwoners van de gemeente, die thans in Indonesië verblijven in mili taire dienst. Ook de repatri- erenden zullen een verrassing ontvangen. Vrouwenpolder BIJEENKOMST LEESCLUB. Donderdagavond kwamen de leden van de leesclub On der Ons te Vrouwenpolder in een samenkomst bijeen, onder leiding van mevr. C. Polder- man-Duvekot. Uit het finan cieel verslag bleek, dat de vereniging een batig saldo heeft van 40 .Er werd be sloten om deze zomer een reisje te maken per autobus. De avond werd verder gevuld met toneelstukjes en voor drachten. eeuwse nippers De heer R. C. Groen te Enschede, die benoemd was als hoofd der school te Kle- verskerkeArnemuiden, heeft zijn benoeming aangenomen. Geslaagd voor het machi nistendiploma A, de heer A. F. van Dijk, leerling van de De Ruyterschool te Vlissingen. Mej. Adriaanse, onderwij zeres aan de Julianaschool te Souburg, heeft tegen 1 Mei a.s. eervol ontslag gevraagd. De tombola, voor het ver kiezingsfonds van de P. v. d. A. bracht op de V.A.R.A.- wond te Goes bijna 300^- op. De inzameling te Vlissin gen bracht 65.op. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen 1 Febr.: Springcraft v. Antwer pen, Ruja v. Antwerpen, Con- fid v. Rouaan, Prinses Juliana v. Antwerpen. Vertrokken 1 Febr.: Vrede n. Gotenburg. Ruja n. Rotter dam: 2 Febr.: Zwerver n. Londen, Confid n. Antwerpen. Gepaseerd n. Antwerpen 1 Febr.: Jans uit zee. Gepasseerd v. Antwerpen 31 Jan.: Sacando n. Rotter dam, Oranjefontein n. South ampton, Aalsdijk n. New York, Bestevaer n. Rotter dam. Arkeldijk n. Rotterdam; 1 Febr.Algenib n. Rotter dam, Tarno n. Montevideo, Bill S n. Great Yarmouth, Laurenskerk n. Marseille, La- renberg n. Bordeaux. Officiële Publicaties DRANKWET. B. en W. van Middelburg, brengen ter algemene kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van M. Minderhoud, wonende te Middelburg. Mei doornlaan 18, om een slijtver- gunning ingevolge de drank wet voor de beneden lokaliteit van het perceel Pijpstraat 23 te Middelburg. Binnen twee weken na heden kan ieder tegen het verlenen van deze vergunning schrifte lijk bezwaren bij hen indienen. Middelburg, 23 Januari 1948. SCHULDVORDERING TEN LASTE VAN DE GEMEENTE MIDDELBURG. B. en W. van Middelburg verzoeken hen, die over het kalenderjaar 1947 schuldvor- vorderingen ten laste van de gemeente bezitten, die vorde ringen (daaronder begrepen die voor gemeente bedrijven en diensten) met de nodige be wijsstukken vóór 15 Februari 1948 in te zenden. Middelburg, 22 Januari 1948. UITLOTING GELDLENING. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat op 5 Febr. a.s., 10 uur, in de burgemeesterskamer van het tijdelijk gemeentehuis (Wa- genaarstraat 12) door hen in het openbaar zal worden uige- loot één obligatie groot f 500 van de ten laste van de ge meente lopende geldlening groot 35.000 opgenomen in 1899. IN 7 KORT Wandelsport. De internationale vier-daag- se afstandsmarsen van de N.B.V.L.O. zullen dit jaar van 27 t/m 30 Juli te Nijmegen ge houden worden. Krachtsport. Zaterdag 21 Februari a.s. zal in Luxemburg de landen- worstelwedstrijd Luxemburg Nederland worden gehouden. Olympische Spelen. Er worden 10.000 bronzen medailles vervaardigd voor be zoekers van de Olympische Spelen 1948.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5