sS& PDOVIMCIALE 7FFIIWKF COUDANT S=£2 Nieuwe republikeinse Kabinet samengesteld Gandhi's laatste gang Samenwerking in de geallieerde bestuursraad BILT 5ÏÏSSÏra 1 vmdcvc,deJr- r WU v 111UIfiLL LLLUTf UL UUUIvTill I lossc Gommissie van Drie naar Lake Success Generaal Spoor constateert nog incidenten Curasao zonder staten. Een derde loonronde? Afscheid (hr.MrJ.W. Quarles van llfford Geen rantsoenverhoging in Duitsland. Dit blad verschönt dagelijks. AL VER 1ENTIETRUS: 13 per cSdtk?teS'«iS Ale"»"» WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Giro nrP359300 PZ^..Middelburg. Bureaux gevestigd te Vllssingen: Walstr 58-60. tel 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaal 29 tel 2077 en 2924 Goes: L. Vonrtstr 55 tel 2475 fbg.g 2228) - Oostburg. Gratamastr 3. tel 102 Temeuzen BrouwerHstr Zlertkzee Nwe Bogerdstr C 160. tel 26. Naar radio-Djocja meldt, heeft president Soekarno in het werkcomité van het K.N.I.P. het nieuwe republikeinse ka binet bekend gemaakt. De samenstelling is als volgt: Minister-president: drs. Mohammad Hatta, binnenlandse zaken: dr. Soekiman, buitenlandse zaken: Hadji Agoes Sa- lim, welvaart: Sjafroeddin Prawiranegara, arbeidsaangele- genheden. Koesman, onderwijs: dr. Ah Sastroamidjojo, fi nanciën: mr. Maramis, voorlichting: Mohammad Natsir, communicaties en openbare werken: ir. Djoeanda, gezond heid: dr. Leimena, justitie, mr. Soesanto, godsdienstzaken: Iiiaja Masjhoer, voedselvoorziening: Kasimo, wederop bouw en jeugdaangelegenheden: Soepeno. De minister-president beheert tevens de portefeuille van defensie. De verdeling over de ver schillende partijen is dus als volgt: dr. Soekiman, Sjafroed din Prawiranegara, Moham mad Natsir en Kiaja Masjhoer leden van de Masjoemi-partij dr. Ali Sastoamidjojo, mr. Maramis en mr. Soesanto, leden van de P.N.I. (Nat. partij); Hadji Agoes Salim van deTP.S.1.1. (Partei Serikat Islam Indonesia)dr. Leimena van de Christelijke partij; Ka simo van de Kath. partij. De overige ministers te weten. Mohammad Hatta, ir. Djoe anda Koesman en Soepeno zijn partijloos. Belangrijke figuren uit het virige kabinet, die niet zijn teruggekeerd, zijn Sjarfoeddn, Setyadjit Gani en Roem. Gezaghebbende Nederlandse kringen te Batavia verklaar den tegenover Aneta, dat zy zich een oordeel over het nieuwe kabinet Hatta, wilden voorbehouden, doch wezen op de afwezigheid van figuren als Sjarifoeddin, Sjahrir en Setyadjit en in het algemeen van figuren uit de „linker vleugel". Zij achtten voorts de sterke invloed van de Majsoe- mi in dit kabinet een „onbe rekenbare factor". COMMISSIE VAN DRIE IN NEDERLAND. Zaterdagochtend arriveerden op het vliegveld Schiphol prof. Frank Graham en rechter Kirby, het Amerikaanse en Australische lid van de Com missie voor Goede Diensten, die 's avond tezamen met het Belgische lid Paul van Zee land naar Lake Success ver trokken om daar rapport uit te brengen van hun bevindin gen in Insulinde. Prof. Graham verklaarde o.m.: „Nederlad en de Repu bliek hebben onlangs verschil lende historische beslissingen getroffen, die van grote waar de zullen zijn voor de volke ren van Nederland tn Indone sië, zowel voor de republikein se als niet-republikeinse Indo nesiërs. Bovendien zullen de belissingen in de toekomst voor alle volkeren van de we- reid van de grootste waarde blijken te zijn. De machtige ondergrondse contactbewegingen worden vervangen door een actieve beweging, gebaseerd op sa menwerking, die, steeds meer zal gaan in de richting van vrede, vrijheid en opvoering der productie van voedsel en goederen ten tüjte van de ge hele wereld." Op de vraag naar zyn opi nie over het nieuwe kabinet Nu de ronde-tafelconferen tie te Den Haag wordt gehou den, zijn de staten van Cura cao tijdelijk zonder wetgeven de vergadering. Dr. P. H. Maal deelde de vergadering mee, dat hij geen openbare zittingen zou bijwonen, zo lang er 5 leden afwezig waren en er slechts 9 leden over wa ren, waarvan 5 benoemde le den, 2 gouvernementsambte naren en slechts 2 vertegen woordigers van politieke par tijen. Daar de andere verte genwoordiger van een politie ke partij, - C. E. Eman, ook weigert de vergaderingen bij te wonen, zijn er slechts 7 le den over, hetgeen minder is dan het vereiste aantal. PROTEST VAN BONAIRE. Dertien op Aruba wonende Bonaireanen hebben zich te legrafisch tot de minister van overzeese gebiedsdelen ge wend met de mededeling, dat zij ten sterkste afkeuren, dat de vertegenwoordiger van Bo naire in de Curagao'se delega tie, zich van de opdracht der Staten heeft gedistancieerd. Zij verklaren tevens te spre ken „namens practisch alle Bonaireanen." zeido prof. Graham: „Wij hebben groot vertrouwen in het beleid van dr. Mohamad Hatta. Hatta is een voortref felijk leider. Sjarifoeddin en Hatta zijn beiden goede, ster ke mannen. Dit is geen diplomatiek ant woord, doch een verklaring, die ik geheel in overeenstem stemming kan brengen met mijn geweten." T.a.v. de geruchten, als zou prof. Graham aftreden en ver vangen worden door Coert Dubois zeide prof. Graham: „Er is nog geenszins besloten of er verandering in de sa mentelling der commissie zal worden gebracht Het is geen der leden bekend dat er van enige wijziging sprake zou zijn. De commissie blyft uit drie vertegenwoordigers be staan." Zaterdagmiddag heeft de Commisie van Goede Diensten tezamen met de diplomatieke vertegenwoordigers van Aus tralië, België en de Ver. Sta ten en de Nederl. ministers de lunch gebruikt, waarna zij een informele bespreking voerden in verband met de situatie in Indonesië. UITVOERING VAN DE WAPENSTILSTAND. De corespondent van Aneta meldt, dat de eerste 1900 man republikeinse troepen, waar onder het verwaarde studen tenbataljon, zich Dinsdag zullen melden by Tjiwedej. De republikeinse wapens blgven onder Nederlands-repu blikeinse bewaking. Voor de guerillastryders van de Goen- foer-Brigade achter de Neder landse linie is een aparte re- gelng getroffen. RADIOREDE GENERAAL SPOOR Generaal Spoor heeft zich in een radiorede tot de troe pen gericht ter gelegenheid van het feit, dat de maatre gelen en voorschriften van het bestand in werking zyn getreden. Ten aanzien van de bespre kingen tussen de locale com mandanten, welke de laatste dagen plaatsvonden, zeide ge neraal Spoor, dat deze bespre kingen in verschillende gebie den bevredigend verliepen, doch dat in andere gebieden, in het bijzonder in Oost-Java, de nadere uitwerking van de bepalingen van het bestand moeiykheden ondervond. Het gebeurde, aldus de generaal, dat de republikeinse officie ren niet met witte, doch met roodwitte vlag, en niet onge wapend, maar gewapend, aan kwamen. Toch bestaan er ge gronde redenen dat in alge mene zin de bepalingen en regelingen van het bestand zijn nagekomen. De overtui ging dat aan republikeinse zjjde met ernst aan de strikte naleving van de bepalingen wordt gearbeid is gerechtvaar digd. Slechter staat het daarente gen met het werkelijk staken van het vuren en het beëin digen van de vyandelykheden gedurende de afgelopen veer tien dagen na de onderteke ning. Beschietingen van con- vooien, intimidatie der bevol king, ontvoeringen en zelfs moord hebben plaats gehad. Generaal Spoor zeide, dat het aantal ernstige incidenten hem erngtig verontrustte. Hy wil de niet nalaten er op te wy- zen, dat indien de toestand niet zeer snel en grondig ver betert, hy niet zal schromen de geëigende maatregelen te nemen om hieraan zo spoedig mogelyk een einde te maken. Het C.N.V. acht haar onvermijdelijk. Gevolg van de duurte. Het Chr. Nat. Vakverbond heeft in een te Utrecht ge houden buitengewone verga dering tot zesde bestuurder benoemd de heer D. W. Or- mel, thans secretaris van de Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden. Medegedeeld werd, dat het C.N.V. per 1 Jan. 1948 130.967 leden telde, het hoogste aantal dat ooit werd bereik. De tweede voorzitter van het Verbond, de heer W. Strijbis, heeft vervolgens be- langryke mededelingen ge daan over.de 'oon- en prijs politiek. Hij constateerde o.m. dat van een algehele prysver- laging weinig is terechtgeko men. Sinds Sept. 1947 is in de levensmiddelensector een prijsverhoging ingetreden van 2 waartegenover een prijs verlaging stond van Van een voortgaande prijs verlaging is niet veel te ver wachten. Naar sprekers oordeel zal aan een derde loonronde niet meer te ontkomen zijn. In de eerste plaats zullen Zware patrouilles tegen smokkelaars. In de grensstreken is men overgegaan tot het nemen van zeer drastische maatregelen tegen de smokkel. De officier van justitie van het economi sche parket te Roosendaal deelt mede, dat deze maatre gelen bestaan uit de samen stelling van zeer zware pa trouilles, waarby de verschil lende opsporings- en justitiële diensten zijn gecoördineerd. Volledig gemotoriseerde vlie gende brigades zullen het werk van deze patrouilles aanvullen en langs de gehele grens ope reren. De veronderstelling, als zou de overheid overwegen de smokkel te bestreden met pantserwagens, mitrailleurs, licht anti-tankgeschut cn land mijnen, waarbij dan tevens de grenswegen geblokkeerd zou den worden, qualificeerde de officier van justitie echter als fantasie. Februari mei 5 Zondagen. De merkwaardigheid van de maand Februari in dit schrik keljaar is niet alleen haar duur van 29 dagen, dimaal komen er ook 5 Zondagen in voor. de landarbeidersionen omhoog moeten, wil men in het a.s. voorjaar omvangrijke conflic ten voorkomen. Door het doorbreken van de loonstop in de metaalin dustrie zal aan looncorrecties in andere bedryven niet te ontkomen zijn. rfiezbij komt nog de waar- schijniyk per 1 Juli ingaande 2 premie voor de werk loosheidsverzekering, welke premie nie door de arbeiders z I kunnen worden opge bracht. als er niets met de lonen gebeurt. Daarby komt dan nog de aandrang der huiseigenaren tot huurverho ging en de drang der rege ring om tot afschaffing der levensmiddelensubsidies te ge raken. „Ambtenaar geef ons een huis I" Het St. Franclscus Volkstoneel gaf te Utrecht een opvoering van het realistische volksstuk „Ambtenaar geef ons een huis", een tydbeeld in drie bedrij ven, geschreven en ge regisseerd door de journalist A. Welling. Het stuk werd gespeeld door bewoners van de voormalige wijk C te Utrecht. De radiorede van H.M. de Koningin. De rede, welke H.M. de Ko ningin Dinsdagavond 18.30 uur via de Wereldomroep zal uitspreken, zal ook door Hil versum I en II worden uitge zonden. De Wereldomroep zal de uitzending nog enkele ma len herhalen voor verschillen de delen van de wereld en ook de B.B.C. verzorgt een heruitzending. Nissenhutten voor a-soclale gezinnen. B. en W. van. Hilversum hebben besloten een tiental z.g. nissen-hutten aan te ko pen voor de huisvesting van 20 a-sociale gezinnen. De nis sen-hutten worden voorzien van binnenmuren, vloeren, plafonds enz. Waar blijven de bonnen voor consumentencrediet? Het bestuur van het N.V.V. heeft aan de ministers van sociale zaken en van finan ciën een telegram gezonden, waarin geprotesteerd wordt tegen het uitblijven van nieu we bonnen consumentencre diet. Door ruime aanvoer van textiel-utility en daarmede gepaard gaande prijsdaling wenst het publiek de aange wezen textielpunten te benut ten. Verontwaardiging ont staat doordat beter gesitueer den thans van de koopjes pro fiteered en consumentencre- diet-deelnemers niet de zo hoog nodige textielvoorzienin- gen kunnen treffen. Schietpartij iri Hillegersberg. Vrijdagavond speelde zich in luttele minuten tijds een drama af in de gang van de woning van de 53-jarige pluimveefokker J. van der H. aan de Grindweg te Hille gersberg, toen de eerste man van diens vrouw, de 45-jarige P. P. P. van G na een korte woordenwisseling plotseling drie schoten op deze loste en daarna zichzelf voor het hoofd schoot. Da doktoren konden bij van G. slechts de dood constate ren, terwijl van der H. met een schampschot aan het lin keroor en schotwonden in het been en in het lichaam naar het Bergweg-ziekenhuis moest worden vervoerd. - Aan de Universiteit te Groningen slaagde de heer J. E. v. d. Maas te Tholen voor het artsen-examen. Orville Wright overleden. Orville Wright, die met z\jn broeder Wilbur het eerste vliegtuig construeerde, dat in 1903 de eerste geslaagde vlucht maakte, Is in een ziekenhuis te Dayton op 67-jarige Ieeftyd overleden tengevolge van een hartaanval. Orville Wright werd in 1871 te Dayton (Ohio) geboren. On danks een geslaagde eerste vlucht in 1903, die door vyf personen werd gadegeslagen, hadden de gebroeders Wright motorpech bij de volgende vluchten waarby journalisten aanwezig waren. Zyn laatste vlucht heeft hij waarschynlyk in 1923 in de be roemde Barling bommenwer per gemaakt, toen het grootste vliegtuig ter wereld. Plan-Marshall niet vóór 1 April behandeld. In officiële kringen te Washington wordt uitdrukking gegeven aan de vrees, dat er waarschynlyk een wonder moet gebeuren om het plan-Marshall vóór dc oorspronkelyk vastge stelde datum 1 April bij het Congres erdoor te krygen. EEN ENORME MENIGTE STOND AAN DE OEVERS VAN DE DJOEMMA. De mahasabha. Zaterdagmiddag is onder enorme belangstelling 't stof felijk overschot van Gandhi aan de oever van de rivier de Djoemma te New Delhi gecremeerd. De stoet vertrok vanaf het huis van de millionnair Bir- la, waar Gandhi de laatste drie maanden een kamertje bewoonde. Er had zich daar een geweldige menigte ver zameld, waaronder zich Hin does, Mohammedanen, Chris tenen, Boeddhisten, gelovigen en niet-gelovigen bevonden. Een massa bloemen en bloe sems werd over de stoet uit gestort. Ook aan de oever van de heiige rivier hadden zich honderodulzenden men sen verzameld, waarvan ve len openlyk uiting gaven aan hun droefheid. Gandhi's lichaam was op een met bloemen bedekt le gervoertuig gelegd. Er wa- Plan besproken tot sanering van de mark. Wederzijds begrip. Politieke kringen in Bcriyn hebben verklaard, dat de sa nering van de Duitse mark door de vier geallieerde bevel hebbers in Duitsland ln een vriendsehappeiyke geest is be sproken. Generaal Clay diende 'n vol ledig geldsaneringsplan in voor de V. S. en Engeland, terwyl maarschalk Sokolofsky, een ander plan voorlegde, opgesteld door het Sowjet-Russische mi litaire bestuur. De plannen vertoonden een opmerkelijk Benelux-conferentie in Luxemburg. Over de Benelux-conferentie te Luxemburg is het volgende communiqué uitgegeven: De besprekingen der Neder landse, Belgische en Luxem burgse ministers, die zo juist te Luxemburg beëindigd zijn en welke drie dagen hebben geduurd, hebben plaats gevon den in een geest van vertrou wen en samenwerking. Concrete beslissingen werden genomen met betrekking tot verschillende vraagstukken be treffende de werking der douane-unie, de handels- en financiële betrekkingen tussen de leden der unie. Negerstudenten aan Amerikaanse universiteit. Voor de eerste maal in de ge schiedenis der V. S. heeft een universiteit van een der 17 staten (Ohio) negerstudenten toegelaten. De philosophische faculteit van de universiteit te Delaware heeft haar colleges en examens tot en met die ter verkrijging van de titel van in genieur en doctor opengesteld voor kleurlingen, die in de che mie willen studeren. verschil. De Sowjet-Unie be toogde, dat de grootste last uit hoofde van het plan door de kapitalistische klasse zou moe ten worden gedragen, terwyl generaal Clay de lasten cVor de hele bevolking wilde laten dragen. De moeilykhëden zou den geenszins onoverkomelyk zijn en de bestuursraad zou op vele punten tot overeenstem ming kunnen komen. De vertegenwoordigers van de Oostelijke en de Westelyke zónes hebben geen van allen star vastgehouden aan hun oorspronkeiyke voorstellen. Zij waren zich ervan bewust, al dus Reuter, dat het hier „de laatste kans" betrof om het probleem op te lossen en dat maatregelen in de afzonderly- ke zónes zouden bydragen tot de scheuring van Duitsland en tot beëindiging van de samen werking tussen de vier mo gendheden. Men beschouwt de byeen- komst als een duidelijk succes, waarby weliswaar stand- puntsverschillen maar ook be grip aan de dag zyn getreden. Er is meer samenwerking ge toond, dan enige maanden lang in de bestuursraad is voorge komen. EINDELOZE STROOM VAN BEZOEKERS. Jhr. Sandberg tot Essenburg sprak namens Zeeuwse burgemeesters. Een eindeloze mensenstroom is Zaterdagmiddag naar de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg gevloeid, waar de afscheidsreceptie gehouden werd van jhr. mr. J. W. Quar- les van Ufford, de aftredende Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland. Uit alle delen der provincie kwamen de bezoekersvan Schouwen en Duiveland, Tho len en St. Philipsland, de bei de Bevelanden en Walcheren, uit Oost- en West Zeeuwsch- Vlaanderen. Ontelbaren wens ten de hoogste autoriteit in onze provincie nog eenmaal de hand te drukken Overdui delijk werd hier wederom ge demonstreerd, welk een grote plaats zowel jhr. Quarles van Ufford als zijn echtgenote in het hart der Zeeuwen bekle den. Het is ondoenlijk allen op te sommen, die deze receptie bezochten. Men zag burge meesters en leden der ge meentebesturen, rijks-, pro vincie- en gemeente-ambtena ren, van hoog tot laag, depu taties van zeer vele verenigin gen en instellingen en daar naast vele particulieren. Er was geen bevolkingsgroep, die niet vertegenwoordigd was. Uren lang hield deze stroom aan en het kan niet anders, of deze overweldigende belang stelling moet jhr. Quarles van Ufford het zware scheiden van het ambt, dat hem zo lief was, lichter hebben gemaakt. AFSCHEID DER BURGEMEESTERS. Voor de aanvang van de openbare receptie heeft de Co .ïmissaris de Zeeuwse bur gemeesters ten afscheid ont vangen. Hierbij werd het woord gevoerd door jhr. mr. W. C Sandberg tot Essenburg, burgemeester der Zeeuwse hoofdstad, die de aandacht vestigde op de bizondere ban den, die de burgemeesters aan de Commissaris bonden en die hun ontstaan dankten aan factoren, die buiten het strikt ambtelijke lagen. Immers: met raad en daad stond de Commissaris de burgemees ters steeds ter zijde en deze adviezen waren zeer waarde vol, volkomen objectief en ge dragen door een hoge moraal. Steeds ook wekte hij de bur gemeesters op tot trouwe plichtsvervulling jegens Ko ningin en vaderland. De twee de factor kan men zien in de bewogen laatste jaren, gedu rende welke, ondanks het ge dwongen verblijf in Ulven- hout, toch een nauwe samen werking tussen Commissaris en burgemeesters gehand haafd bleef. Spr. zeide na mens de burgemeesters gaar ne te beloven, dat de strijd voor de belangen van Zeeland door hen zal worden voortge zet in dezelfde geest als door jhr. Quarles van Ufford werd voorgestaan. Als blijvend blijk van waardering bood spr. een stoel aan, terwijl aan mevr. Quarles van Ufford bloemen werden aangeboden met de mededeling, dat voor haar in bewerking is een album met de foto's van alle Zeeuwse gemeentehuizen met de ge meentewapens en de handte keningen der burgemeesters. Jhr. Quarles van Ufford dankte Zaterdagochtend heeft jhr. Quarles van Ufford afscheid genomen» van het personeel der Griffie en de Provinciale Diensten. Generaal Lucius Clay, de Amerikaanse gouverneur in Duitsland, die uit de V. S. Is teruggekeerd, heeft ln zijn half maande! yks rapport ver klaard, dat de Amerikaanse voedselexport naar Duitsland niet verhoogd zal worden. „De huidige import van Ame rikaans voedsel in Duitsland is royaal, gezien het voedselte kort, dat op de hele wereld heerst", zo zeide Clay. „De V. S. zullen hun verplichtingen nakomen. Het huidige rantsoen is afhanltelyk van de produc tie, inzameling en distributie van» het binnenlandse voedsel en hiervoor berust de verant- woordeliikeheid geheel bij de Duitsers". SPANNING BIZONIA. Het besluit van de vakvereni gingen van Wlirttemberg-Ba- den aanstaande Dinsdag een staking van 24 uur te organi seren zou wel eens het begin kunnen zyn van een tweede golf van stakingen naar aan leiding van de voedselnood in West-Duitsland, aldus schryft Reuters correspondent Robert Lloyd, De nieuwe haard van gevaar schynt Nedersaksen in de Britse zóne te zyn, waar 't broodrantsoen is verminderd. Labour boycot Churchill's beweging. Volgens de politieke corres pondent van de „Sunday Ti mes" heeft de Britse Labour- party besloten het Europees congres, dat van 7 tot en mot 10 Mei te 's Gravenhage zal worden gehouden en dat door Churchill opgerichte beweging voor een verenigd Europa wil coördineren en versterken, te boycotten. Volgens de correspondent is dit besluit Woensdag door 't hoofdbestuur van de Labour- partij genomen. De correspon dent vervolgt: „Dit is een be vestiging van het één jaar ge leden genomen besluit dat le den van de party Churchill's beweging voor een verenigd Europa niet moeten steunen, daar naar de mening dezer party, een door Churchill ge leide organisatie een dergelijke samenwerking waarschynlyk niet za! bevorderen. ren meer dan honderd kran sen. De rouwwagen werd ge trokken door eenheden van het leger. De baar nipt het stoffelijk overschot werd neergezet op een brandstapel van sandel hout. Dakota's van de Indische Luchtmacht scheerden dui kend over de plaats heen en strooiden bloemen uit over de ontslapene. Pandit Nehroe. de minister-president van In dia, kwam voor het aanste ken van de brandstapel naar voren, viel op zyn knieën en kuste Gandhi's voeten. Devadas, de zoon van Gan dhi, stond bij het hoofdeinde van de baar. Nadat de brand stapel was aangestoken, wierp hij er steeds vers hout op. JEr werd wierook, kam- pfer en cocos aan toege voegd en de zich vormende rookwolk onttrok tenslotte de brandstapel aan het ge zicht. De as van Gandhi zal van daag in een aarden kom wor den gedaan, die in de loop van de volgende dagen te Allahabad, waar de rivieren de Ganges en de Djoemma tezamen komen, aan het wa ter zal worden toevertrouwd. DE WERELD ROUWT. De condoleance-boodschap pen zyn te New Delhi, ae hoofdstad van India, binnen gestroomd in een aantal, zo als zelden eerder in de ge schiedenis is voorgekomen. Zij kwamen uit alle delen dei- wereld. Te New-York zullen de plannen om een gedenkteken voor Gandhi op te richten sneller worden uitgewerkt. De New-Yorlcse bladen wij den kolommen vol aan Gan dhi's grootheid. Radio Moskou deelde zyn dood zonder commentaar mee. Reuter's correspondent te Moskou seinde, dat men in het algemeen bewondering en sympathie heeft voor zijn strhd om de onafhankelyk- heid en vryheid van zijn land. maar de „man in the streef zou een meer revolutionnairo houding boven lijdelyk verzet hebben verkozen. De gehele Britse pers wydt hoofdartikelen aan Gan dhi's dood. DE MAHASABHA. Het verhoor van de moor denaar van Gandhi geschiedt in het grootste geheim. Hij is lid van de „Maha sabha", waarvan de voorma lige voorzitter, Pram Mo- scherdjie, thans minister is van industrie in het kabinet van Nehroe. De Mahasabha is -een conservatieve Hindoe partij, wier politiek streven gericht is op de vestiging van een theocratisch Hindoe regiem in een verenigd Indië. By de laatste verkiezingen werd de Mahasabha door de Congres-party verslagen. Fi nancieel is de Mahasabha zeer machtig. De Mahasabha verweet Gandhi zyn verdraagzaam heid. Zij stond ook vyandig tegenover zyn actie ter ver betering van de positie der „onaanraakbaren." ARREST AV.*- De politie te Bombay heeft^ vyf personen, die er van wor- den verdacht betrokken te zyn geweest by het complot om Gandhi te vermoorden, gearresteerd. Men verwacht, dat er nog meer arrestaties zullen worden verricht. De politie te Poena heeft huiszoeking gedaan in de wo ning van de moordenaar en verscheidene andere leden van de Mahasabha. Gode's huis en de gebouwen van 't Slaatselyk blad, waarvan Go- e hoofdredacteur is, zyn on der zware politiebewaking gesteld. Zowel te Bombay als Poe na zijn verscheidene aanval len van woedende menigten op de huizen van leden van de Mahasabha gedaan. Te Bombay zyn ongeveer twintig personen gearres teerd, die' er van verdacht worden in 'n complot te zijn betrokken, dat wellicht niet slechts tot doel had Gandhi te doden maar ook andere nationale leiders van India uit de weg te ruimen. De politie is, naar verluidt. n samenzwering op het spoor, waarvan de vertak kingen zich bevinden te New- Delhi, ln West-Bengalen en in de Oostelijke Pendsjaab. Er hebben in diverse plaat- en relletjes plaats gehad, waarby verscheidene perso nen werden gedood. DE VOORSPEL 1 AANHOUDEND ZACHT WEER. Geldig tot Maandagavond. Meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Vooral aan de kust tijdelijk krachtige Zuidwestelijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1