PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Gandhi vermoord Invalide militairen zijn volwaardige mensen Voor Vlissingen was het jaar 1947 teleurstellend BILT In New Delhi op weg naar de gebedsplaats neergeschoten De prijs der vrijheid. Drie vliegrampen. 191e Jaargang - No. 26 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg. Drukkerij Fa F van de Velde Jr. Vlissmger Dit blad verschijnt dagelijks. A,e'm" WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 31 Jan. 1948 ABOftlXAttKNTSPRUS. 25 ct per week: 1 3.20 per kwartaal; francó per post I 3.45 per kwartaal Losse nummers 5 ct AL VER l'KNTlEPRUS: 12 Ct per mm., minimum p advertentie t 2. Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr. 58-60. tel 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaal 29 tel 2077 en 2924 Goes: L- Vorststr 55 tel 2475 fbgg 22281 - Oostburg: Gratamastr 3. tel. 102 - Temeuzen; BrouwerijStr Zlerlkzee Nwe Bogerdstr C 160. tel 26. AFSCHEID EN WELKOM. Vandaag neemt Zeeland af scheid van jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, dié zijn ambt van Commissaris der Ko ningin neerlegt en in handen geeft van jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Niet langer zullen wij 's morgens de rijzige gestalte van de eerstgenoemde met kalme tred door Middelburgs oude, smalle straten zien gaan, op weg naar Dam 6. Niet langer zal hij, regent in hart en nie ren, in handelwijze en houding, hoofs zijn zwarte hoed lichten in het voorbijgaan. Niet lan ger zal in de Statenzittingen te midden der Gedeputeerden een man tronen, schijnbaar onbewogen, maar blijkens de meesterlijke wijze waarop hij de discussies leidde, fel meele vend met ieders gedachten- uiting en zelf steeds bedacht op het welzijn van Zeeland. En niet langer zal wie met moeilijkheden heeft te kampen en zich tot de Commissaris wendt, achter zijn brilleglazen zijn ogen deelnemend zien op lichten, de veelal strenge mond tot een glimlach zien plooien en een bemoedigende klop op de schouder ontvangen. Schrijver dezes heeft slechts twee jaar lang de eer en het genoegen gehad met jhr. Quar les van Ufford, met „Quarles", zoals hij in de wandeling ge noemd werd, vrij regelmatig in contact te komen. In deze twee jaren heeft hij de Com missaris der Koningin even wel steeds meer leren waar deren als een doelbewust ma gistraat, vasthoudend en als 't nodig was kloekmoedig, als 'n bekwaam bewindsman, als een warm voelend mens. wiens menselijke bewogenheid telkens weer heenbrak door 't scherm der teruggetrokkenheid, dat de autoriteit is. Op deze dag neemt Zeeland tevens afscheid van mevrouw Quarles van Ufford. Zij is een bescheidene geweest onder Zeelands Vrouwen. Wat zij deed, deed zij in het verborge ne. Maar er straalde van haar een weldadige warmte uit. Haar vriendelijkheid was on gekunsteld en meer dan alleen maar innemend. En wie het weten moesten, weten dat ook zij een werkzame kracht is geweest in Zeeland, aan wie velen met warme waardering zullen blijven terugdenken. Jhr. mr. A. F. C. de Casem broot is ondanks zijn betrek kelijke jeugd een populair man in Zeeland. En zijn uiterlijke verschijning staat ln scherp contrast tot die van de schei dende Commissaris. Bij hem domineert, hij al zijn noblesse, een charmante jovialiteit, een bruisende energie. De wijsheid en de bezadigdheid hebben de onstuimige dadendrang nog niet getemperd. Nog grijpt hem de benauwende menigvul digheid der problemen op elk gebied in Zeeland è.è,n en raak zei een Westkappelaar dezer dagen, dat „als hij ergens geen gat meer in ziet, hij desnoods bereid is er een gat in te trap pen." Zo'n figuur blijven in per soonlijk en ambtelijk leven bit tere teleurstellingen dikwijls niet bespaard. Mochten zij ook voor jhr. de Casembroot ko men, dan zouden wij hem wil len toeroepen: „Laat u niet ontmoedigen. Neem uw voor ganger ten voorbeeld, trècht hem te overtreffen, hoe moei lijk dat zal zijn! Vecht, vecht voor Zeeland! Want Zeeland is een land in nood. En het Zeeuwse volk is een volk in nood. En gij, jhr. de Casembroot, hebt het in uw macht veel, zeer veel voor dit volk en voor dit land te doen. Gg weet, dat Zeeland een pro vincie is, waard om voor te vechten. Gij kent ons schone verleden, gij kent de vele mo gelijkheden voor de toekomst! Zwaar is de taak, die thans op jonge schouders komt te rusten. Moge de Voorzienigheid de nieuwe Commissaris leiden op zijn wegen, hem steunen en sterken. Opdat als eenmaal ook voor hem de jaren van grijsheid en ouderdom komen, men van hem zeggen zal, wat thans bij het afscheid van zijn voorganger klinkt: Hij was rechtschapen en edel. En hij deed voor Zeeland wat zijn hand vond te doen. Geboeide getuige. Bij de behandeling van de zaak tegen de 52-jarige Jood se masseur B. I. B. uit Laren moest een reeds terdoodver- oordeelde rechercheur van de inlichtingendienst als getuige worden gehoord. Hij werd met sleutelboeien aan een parketwacht geke tend, binnen geleid. Tegen de vroegere gewoonte in bleef de linkerpols van de getuige gedurende het gehele verhoor geboeid, terwijl de parket wacht naast hem staande het andere einde in de hand hield. Na de aanval op president mr. van Vugt heeft men be sloten terdoodveroordeelde gedetineerden, die als getui ge moeten worden gehoord, steeds geboeid te laten tijdens hun aanwezigheid in de zit tingzaal. Grole verontwaardiging en ontsteltenis onder de Hindoe-bevolking Mahatma Gandhi, de wereldbekende geestelijke leider van de Hindoes Is gisteren om 17 uur plaatselijke tijd in New Delhi vermoord door een 36-jarige Hindoese extremist, Nathoeram Vinajak Godi.v Deze loste van dichtbij vier schoten op Gandhi, waardoor de Mahatma dodelijk werd getroffen in de borst en in de buik. Gandhl viel neer en overleed enige ogenblikken later. Voor hij stierf verzocht Gandhi zijn moordenaar niet te streng te behandelen. In geheel. India heeft het bericht van de moord grote verslagenheid teweeg gebracht. Enkele dagen geleden nog had Pandit Nehroe gezegd; „Gandhi doden zou betekenen de ziel van India doden". Alles gebeurde zo plotse ling, dat niemand onmiddel lijk begreep wat er aan de hand was. Een menigte van vijfhonderd personen stond op Gandhi te wachten, toen deze op weg was van Birla House naar een kleine houten kathe der, waar hij placht te staan om de mensen toe te spreken. Toen hij naderde ging men opzij om hem door te laten. Op dat moment vuurde de moordenaar. Na de schoten vertoonde zich bloed op Gandhi's witte kleed. Enige vrouwen vielen flauw, terwijl andere trachtten hem te beschermen. Enige personen uit de menigte overmeesterden de moordenaar en hielden hem een korte tijd in bedwang, tot dat de politie verscheen. De premier, Pandit Nehroe, werd evenals andere ministers en de gouverneur-generaal, graaf Mountbatten, telefonisch op de hoogte gesteld. Alle winkels in de oude stad sloten de blinden voor de ven sters, toen het bericht van Gandhi's dood zich verspreid de. In geheel India zijn veilig heidsmaatregelen genomen en aan de commanderende officie ren van het leger is bevel ge geven zich gereed te houden de burgerlijke autoriteiten bij te staan. Met een door emotie ver stikte stem bracht later Pan dit Nehroe voor de Indische omroep het volk van het ster ven van Gandhi op de hoog te. „Ik weet riet, hoe ik 't u vertellen moet", begon hij, „de vader der natie is niet meer". „Wij, die onze beminde leer meester zo veel jaren hebben gekend, kunnen bij hem nu niet meer om raad gaan en dit is een zware slag, niet slechts voor mij maar ook voor de millioenen en milli- oenen in dit land". Nehroe sprak eerst in het Hindostani en daarna in het Engels. Zaterdag zal in India ge vast en gebeden worden. Het stoffelijk overschot wordt morgen gecremeerd. VERSLAGENHEID IN DE WERELD. De dood van Gandhi heeft over de gehele wereld diepe indruk gemaakt. Uit vrijwel alle hoofdsteden komen be tuigingen van deelneming. In de Franse Nationale Vergadering, die juist bijeen was, werd een motie aange nomen, waarin diepgevoelde deelneming wordt betuigd aan volk en regering in India. Gandhi, zegt de motie, was een vriend van Frankrijk, een patriot en bovenal een wijs mens, wiens voorbeeld kan le ren, dat liefde sterker is dan haat. Attlee zeide in een verkla ring, dat Engeland zal delen in de smart van India over deze ramp. Ook president Truman heeft onmiddellijk zijn diep gevoeld leedwezen betuigd. Zijn secretaris noemde Gan dhi's dood een droeve gebeur tenis voor de gehele wereld. Te Lake Success zijn de vlaggen der 57 Ver. Naties halfstok gehesen. De minister-president van Pakistan noemde de moord een uiterst schurkachtige daad en betuigde zijn oprecht medeleven. ZIJN LEVENSLOOP. Mohandas Karamchand Gandhi door zijn aanhangers Mahat ma genoemd, stamde uit een aanzienlijke familie en werd in 1869 als de zoon van een mi nister te Porbandar geboren. Van 18881891 studeerde hij te Londen in de rechten, waar na hij advocaat werd te Bom bay. Van 18931914 vertoefde Gandhi in Zuid-Afrika, waar hij zijn streven voor de vrij heden van de in dat land ge vestigde Voor-Indiërs begon. Hier ontwikkelde zich ook zijn opvatting over verzet zonder geweld. Hg zeide het advoca- tenbestaan, waar hij grote in komstenvan ontving, vaarwel en stichtte bij Durban een op Tolstoiaanse leest geschoeide kolonie voor zijn landgenooten. VURIG NATIONALIST. In 1914 ging hij naar Indië terug, waar hij onmiddellijk stelling nam tegen 't niet na komen van de Engelse belof ten tot zelfbestuur. Als doel matigste middel ter vervulling van de Indische wensen, die het meest de psyche der breede massa nabijstond, propageerde hij de burgerlijke ongehoor zaamheid. De Britten tracht ten met alle middelen het ver zet te breken. Van 1920 tot 1933 werd Gandhi talloze ma len gearresteerd. Telftens ging hij in hongerstaking. Dat hij zich door zijn strijd- methoden vijanden had ver worven bleek in 1934, toen 'n aanslag op zijn leven werd ge pleegd. Vorig jaar werd ein delijk het ideaal van Gandhi. het verkrijgertS van nationaal zelfbestuur van Indië, verwe zenlijkt. Daarmee begon voor hem een nieuwe taak: de ontwik keling van de jonge staat, Eenzaam temidden der me nigten is Gandhi door het le ven gegaan, een der zeer zeld- zamen, die het aangedurfd hebben om hun bestaan in overeenstemming te brengen met hun ideaal. Dit ideaa) was: geweldloosheid. Gandhi streed een mensenle ven lang voor de vrijheid van India, maar hij was wars var alle geweld en juist doordat hij consequent vasthield aar zijn beginsel, doordat hij het vastberaden in practijk bracht werd hij tot het symbool dei geweldloosheid in een wereld van geweld en machtsmis bruik. In de geschiedenis der mens heid vindt met er weinigen die zo hoog boven de massa uitrezen, die zo oprecht wer den vereerd ook door hen, aan wie zijn wereldbeschouwing vreemd was, als juist deze Hindoe. Het is een bittere ironie van het noodlot, dat juist deze be lichaming der geweldloosheid zijn leven zag afgfesloten als gevolg van geweld. De oude tegenstelling tussen Moham medanen en Hindoes, die Gan dhi nimmer kon overbruggen of uitwissen is hem tenslotte noodlottig geworden. De vrijheid van India Is op een treurspel uitgelopen. Dui- zendfn en duizenden hebben deze vrijheid reeds met hun leven moeten betalen. Moord, doodslag en terreur zijn gekomen, toen Engeland zich terug moest trekken. En aan deze carricatuur van vrijheid en vrede is de ge weldloze ten offer gevallen. Prinses Beatrix verjaart die al de stuiptrekkingen van een onvergroeid nationalisme moest meemaken, tot een onafhankelijk gebied, waar vrede zou heersen en wel vaart. De laatste vastperiode van Gandhi was een demonstratie tegen de bloedige onlusten en de verdeeldheid in zgn land. DE POLITIEKE GEVOLGEN. In hoeverre de tragedie in New Delhi van politieke be tekenis is kan moeilijk wor den voorspeld. -Een geluk is dat Gandni door een van zijn geloofsgenoten, een extremis tische Hindoe, is vermoord en niet door een Moslem. Gandhi .was de geestelijke leider, die (3e Hindoe-gemeen schappen van verschillend temperament verenigd hield. Hij kwam steeds op voor de rechten der minderheden, de Moslems in India, de Hindoes in Pakistan. Het wegvallen van de ma tigende geestelijke invloed van Gandhi kan een feller oplaaien van de godsdienst onlusten tot gevolg hebben en de tegenstelling India Pakistan verscherpen. Daartegenover staat, dat Pandit Nehroe een figuur is, in staat de taak van Gandhi over te nemen. Vandaag viert het oudste dochtertje van het Prinselijk paar, Prinses ^Beatrix, haar tiende verjaardag. Tien jaar is het dus geleden, dat het Neder landse volk in grote spanning de geboorte van ons eerste Prinsenkind verbeidde en met een feestelijke jubel bégroette. In die tien jaar, is Prinses Beatrix opgegroeid tot een jong meisje, dat door haar prettige manieren ons allei sympathie heeft verworven. Wij verheugen ons vandaag dan ook, met de Prinselijke ouders en de drie zusjes, in de vreugde van deze verjaardag in het witte paleis van Soest- dijk, en wensen Prinses Beatrix toe, dat zij zal opgroeien tot een waardige telg van het Huis van Oranje. Stalin is goed gezond. De Poolse premier heeft ver klaard, dat de gezondheidstoe stand van Stalin bij de bespre kingen te Moskou uitstekend was en dat hij in een zeer goe de lichamelijke conditie,, ver keerde. Grootscheepse actie van de Niwin. Commissie mevr. Spoor. Dezer dagen zal een groot scheepse actie van de Niwin ten Date van de gewonde en invalide militairen in de hos pitalen in Indië beginnen. Deze actie zal de naam dragen „Actie aandelen mevrouw Spoor". De bedoeling is aan delen van 1.te verkopen, waarvan de opbrengst ter be schikking zal worden gesteld, het zy m geld, hetzy ln voor dit geld gekochte goederen, van de commissie mevrouw Spoor in Batavia. DRIELEDIG DOEL. De actie heeft een drie ledig doel. Ten eerste het verstrekken 'van radio-instal laties aan de hospitalen. Ver volgens zullen de gelden wor den gebruikt voor de z.g. ge- schenkendienst, en ten derde bedoelt de actie het inzame len van gelden ten behoeve van de toepassing der reha bilitation of revalldisatie der patiënten. Deze revadilisatie heeft eveneens een drieledig doel. Ten eerste: het zo spoe dig mogelijk weer terug brengen in het arbeidspro ces van de gewonde, zieke of invalide militairen. Ten tweede: het wegnemen van hun sociale zorgen. Ten derde: het wegnmen van een eventueel ontstaan minderwaardigheidscomplex. REVALIDISATIE- CENTRUM. In Nederland bestaat op het ogenblik reeds een cen trum voor revalidisatie, n.l. het landgoed „Aardenburg" nabij Doom, waar zeer gun stige resultaten zgn en wor den bereikt. De ervaringen, welke men op dit gebied in Engeland en Amerika heeft opgedaan, hebben echter aan getoond, dat met de revalidi satie begonnen moet worden, feitelijk „dertig seconden na dat het ongeluk is gebeurd of de verwonding is opgelo pen". Een Westkappélse neemt afscheid van burgemeester jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Burgemeester Kolff over de tegenslagen. Vlissingen, zijn nieuw jaarsrede .-an in de ge- De haven herleefde niet. Het jaar 1947 is in vele opzichten voor ons 'n jaar van teleurstellingen ge weest, aldus ving burge meester mr. B. Kolff van t meenteraadszitting Vrijdag j.l. Een gunstige economi sche ontwikkeling van Eu ropa bleef uit en het her stel van Nederland vor derde slechts langzaam. Vlissingen dat met do in ternationale handel nauw is verweven, ondervond daarvan de terugslag. DE WONING VOORZIENING. Het herstel aan de bescha digde woningen te Vlissingen ging voort. Het aantal nog niet herstelde woningen be draagt 221. Het aantal nood woningen steeg tot 552. De eerste permanente huizen ten getale van 28 kwamen ge reed. Het iaar 1947 gaf min der vooruitgang te zien op woninggebied dan 1946. In April 1947 bleek, dat er nog onmiddellük behoefte vonïi Schelde voor huisvesting van is aan 1864 wonïngen, onge acht de aanvragi K 1300 arbeiders. Spr. protes teerde tegen de vaststelling van het woningbouwcontin- gent voor Vlissingen in 1948. Vlissingen heeft dringend be hoefte aan een extra-conUn- gent voor industrie. SOCIALE ARBEID. De gezondheidstoestand in 1947 was over het algemeen goed. Werkloosheid kwam niet voor. Bijzondere ver strekkingen van textiel, schoenen enz. hadden plaats. Melkvoorziening voor school kinderen ving aan. Van het consumentencrediet werd veel gebruik gemaakt. De sociale bemoeiingen breidden zich re gelmatig uit. Er bestaan Elannen voor volkscrediet en uishoudelgke voorlichting. ONDERWIJS. Spr. wees op het herstel van een aantal beschadigde scholen. Met de herbouw van enkele andere scholen werd begonnen of plannen daar voor werden goedgekeurd. De „De Ruyterschool" werd uitgebreid met een afdeling Werktuigbouwkunde. Het herstel van straten en wegen met riolering ging voort en nieuwe terreinen werden voor woningbouw ge schikt gemaakt. De. opruiming van bunkers en onderkomens vorderde, 'n Aanvang werd gemaakt met het ruimen van Duitse graven op de Noorderbe graafplaats. De aanleg van beplanting op het Bellamypark, de Sin gel, enz. kon beginnen. De reinigingsdienst breidde haar taak uit met bestryding van wandgedierte en ratten. Het jaar 1947 was voor de Vleeskeuringsdienst een gun stig jaar. B. en W. zijn ge kant tegen een plan tot ge meenschappelijke exploitatie van een slachthuis met de gemeente Middelburg. POLITIE EN BRANDWEER. De burgemeester zwaaide lof toe aan politie en brand weer. De sterkte van het po litiecorps werd teruggebracht tot 40 ambtenaren. Het werk nam toe door 't toezicht op de vreemdelingen, Tegen ze denverwildering trad de po litie scherp op. De baldadig heid bij de jeugd verminder de. Het brandweercorps is te ruggebracht tot 10 man vast personeel met 25 vrijwilligers. Er zal naar gestreefd wor den het gemeentemuseum in 1948 weder open te stellen. Er is een plan in studie betreffende de gehele water voorziening van Walcheren Met herstel en uitbreiding werd voortgegaan. Het gemeentelijk vismijn- bedrijf had in 1947 een guns tig jaar. Het behaalde een re cordomzet van 952.201. Door het drukke strandbe- zoek leverde de strandexploi- tatie een batig saldo van cir ca 7000 op. DE FINANCIËN. Het tekort der gemeente Vlissingen voor het jaar '47 werd becijferd op ruim een millioen gulden. De kasgeld positie verbeterde, diverse gemeenteleningen werden ge converteerd en een nieuwe verordening voor de lonen van ambtenaren en werklie den werd vastgesteld. De gasvoorziening baarde in 1947 nog ernstige zorgen. Begin December kon ee» tweede oven in gebruik wor den genomen, waardoor de grootste moeilijkheden wa ren overwonnen. De gasafgif- te Bteeg tot 2.2 millioen m3. De afname van electriciteit steeg tot 8,5 millioen kilo watt, waarmee het vooroor logse -peil nog niet werd be reikt. Getracht zal worden tot ver groting van de capaciteit te geraken. DE HAVEN. Wat betreft het herstel van dc haven ls 1947 zeer teleurstellend geweest. De munding werd verbreed en op een diepte van 9 meter onder N.AJr. gebracht. Aan ping werkt. Het herstel van de sluizen kan nog twee drie jaar duren, zodat een norma le verbinding met de binnen havens niet voor 1950 ver wacht kan worden. Spr. wees op de nadelen daarvan voor de Kon. Mg De Schelde, de Vlismar, de Mij. Zeeland, het Loodswezen enz. Ei* werd gedurende het af gelopen jaar in Vlissingen weinig gebunkerd, wel vond •nige opslag plaats. Spr. gaf een overzicht van de activi- 'eit der N.V. Haven van Vlis singen en besprak de herop bouw van het bedrijf der Mg. Zeeland. Wat het bunkeren betreft wordt voor 1948 geen gei ht. grote uitbreiding verwacl Na een woord van danlt aan de mgnopruimingsdienst, constateerde spr. dat de te rugkeer van de Marine naar Vlissingen als waarschijnlijk mag worden beschouwd. Spr. gaf een overzicht van de belangrijkste bedrijfsresul taten. welke de N.V. de Schel de bereikte, waar het aantal arbeiders steeg tot 2670, het aantal ambtenaren tot 509 en het loon- en salarisbedrag tot 7 millioen gulden. KONINKLIJK BEZOEK. Burgemeester Kolff herin nerde aan het bezoek, dat 't Prinselijk paar en de Britse premier met verscheidene Ne derlandse ministers en am bassadeurs brachten aan Vlissingen toen op 4 Novem ber de boomplantdag plaats had. Spr. richtte een bijzon der woord van Waardering tot de stichting „Nieuw Walche ren" voor het door haar ge nomen initiatief en ook voor de medewerking bjj de uit voering van de omvangrijke boomplantingen, die thans in de gemeente op gang zijn. Met een woord van dank ap-i het gemeentepersoneel en in het bijzonder aan de ge meente-secretaris, besloot de burgemeester zijn rede. Het werk dient dan ook reeds direct in de hospitalen in Indië te beginnen. Hier voor is evenwel veel materi aal nodig: sportartikelen, werktuigen, gereedschappen, materialen enz. De kisten, welke de Niwin voor dit doel gaat samenstel len, bevatten dan ook allerlei artikelen, kleurpotloden, tim mergereedschap, een uitrus ting voor metaalbewerking en duizend andere zaken. Wanneer een „kist" compleet is hebben twee drie non- derd invaliden materiaal om weer te leren hun ledematen te gebruiken en hun oude handigheid terug te winnen. Het doel is thans een vijf tigtal van dergelijke kisten samen te stellen en te ver spreiden over de hospitalen in Indië. LUCHTMAARSCHALK ONDER SLACHTOFFERS? Het Engelse vliegtuig „Star Tiger" is tussen de Azo- ren en Bermuda vermist. Aan boord bevonden zich Iuchtmaarschalk Cunningham en 15 passagiers, plus een be manning van 6 personen. AMERIKAANSE DAKOTA. De Amerikaanse Dakota, die vermist werd tussen Istres en Udine, is vijftien km. van Digne (Zuidwest Frankrijk) teruggevonden. Het toestel ligt ondersteboven, bijna 2500 meter boven de zeespiegel in de bergen. Er werden geen tekenen van leven waargeno men. Een Amerikaanse superfort, die op zoek was naar de in Zuid-Frankrijk vermiste Da kota, is bij Digne met tien personen aan boord neerge stort. Er zouden 2 overleven den zijn. KORTE PREDICATIE HET ÉNE NODIGE. „Maar weinige dingen zijn nodig, of slecnts één ding.Luc. 10 42. Onze tgd kent de fraaie term „kosten-van-levenson- derhoud", waarmede bedoeld wordt het bedrag dat ver eist wordt om de noodzakelij ke voedingsmiddelen en ande re, voor het leven onmisbare dingen, aan te schaffen: dat gene wat nodig is. En de statistiek zegt ons, iets wat we zelf ook reeds lang wis ten, dat de kosten-van-levens- onderhoud in de laatste ze ven, acht jaren enorm geste- fen zijn, want alles is duur- er geworden en er zgn toch een aantal dingen die we on mogelijk missen kunnen, die volstrent noodzakelijk voor ons znn: ons dagelijks brood, onze kleding, onze brandstof. Wel hebben we in de oorlog kunnen leren dat die „onmis bare dingen" een heel wat kleinere groep vormen dan we altöd gemeend hadden, maar er blg'ven er toch, in onze tijd van zuinigheid en versobering, nog heel wat over, en net kost maar al te dikwjjls moeite om ze machtig te worden; wij zgn ons zeer bewust geworden van dat wat wèl, en dat wat niét gemist kan worden. maar weinige dingen zijn nodig, of slechts één ding;" het klinkt als een hoon, een bespotting van on ze wereld met haar schaars te en distributie en zwarte handel; we gevoelen ons min of meer geprikkeld en bele digd wanneer we dit horen zoals we ons zo vaak ge prikkeld voelen door de Bg- bel of slechts één ding, ja, want ten slotte is het le ven van de geest belangrij ker dan het leven van het lichaam, en Hg, de Heer, aan wiens voeten ook wij kunnen zitten luisteren, brengt ons het enige dat voor ieder onmisbaar is, het voedsel voor de geest, dat niet opraakt, de kleding, die niet verslijt, de brandstof, die ons verwarmt voor de eeuwigheid, Hij schenkt ons het goede deel, dat niet weg genomen zal worden. P. J. Barnomv. Rctranchement. DE VOORSPELT: VRIJ VEEL WIND. Aanvankelijk tijdelijk storm achtige, later wat afnemende Zuid-westelijke wind. Meest zwaar bewolkt met enkele buien. Zacht voor de tijd van het jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1