Uit het geheime van Hermann dagboek Göring Schiphol groeit Schots wonderkind Göring's samenzwering na München De oudste Zeeuwen-vereniging TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 30 JANUAR11948 De aanval op Polen wordt voorbereid Na München richtte Maarschalk Goering tezamen met andere Nazi-leiders zijn aandacht op de nieuwe mogelijk heden tot territoriale veranderingen in Oost-Europa en maakte uitgebreide aantekeningen over dit onderwerp in zijn prive-notit:eboek. Ru meest Oostelijke gedeelte van Tsjecho-Slovakije, Ruthenië (dat hij steeds Carpatho-Oekraine noemt), 't - is onder werp van dè besprekingen. Hongarije eist de provincie voor zichzelf op; Polen koestert een levendige belang- ling in het wel en wee van deze -eek. Goering zelf ziet de provincie als een centrum van politieke intn- fes, dat op de een of andere dag tot resultaat kan heb- en dat de Oekraine losgemaakt wordt van Sovjet-Rus land. GEEN GEVOL MACHTIGDE. Hy heeft een lang over het gehele Oost-Europe- se probleem met de Poolse Ambassadeur in Berlijn, Jo seph Lipski. De heer Lipski was Ambassadeur in Berlijn sinds 1933. Toen het tot de crisis met Polen kwam in Augustus 1939, was hij de man, van wie Ribbentrop be weerde, dat hy „ongemach- tigd" was om de beslissende „laatste minuut" eisen van Duitsland op de vooravond van de oorlog te aanvaarden, omdat hij zichzelf beschreef als Ambassadeur en niet als „gevolmachtigde". Na 't uit breken van de oorlog verliet hij Duitsland en diende als particulier bij het Poolse le ger in het Westen. Hier volgen Goering's be merkingen over zijn bespre- kingén betreffende de Mün- chener overeenkomst in 1938: „Lipski, 21 October. Be sprekingen over de Poolse bedoelingen. Contact aan houden, misverstanden vermijden. Hongaars-Slo- vaaks probleem. Pressie op Hongarjje. Probleem Carpatho- Oe kraine. Polen geïnteres seerd maar niet ïn terri toriale vraagstukken. Po len bevreesa, dat zich daar communistische op standjes zouden kunnen voordoen. Land helt over naar Hongarije. Moest brug kunnen zijn voor re geling van de groot-Oe- kraimsche kwestie. Maar deze kleine landstreek be tekent niets voor groot- Oekraine. Verschillende godsdiensten. Rutheniërs zyn geen Oekrainers. Een communistisch cen trum voor de Balkan en tegen Polen was en is daar nog steeds aanwe zig. Voor Polen is zo'n bron van onverzoenlijkheid in de Oekraine zeer alar merend. Kan leiden tot verscherping van het Oe- krainische vraagstuk in Polen. Polen wenst der halve dat dit gedeelte aan Hongarije komt, zodat het onder contröle gesteld kan worden. Propaganda maken in 't Westen om het effect te bewerkstelligen, dat de nu bestaande grens een gevaar zou zijn voor Duitsland. Dat is natuur lijk nonsens." De nu bestaande grens, waarover Goering het heeft, is een normale grens die het resultaat zou zijn tussen Po len en Hongarije als Ruthe nië aan Hongarije zou wor den toegewezen. Dit gebeur de, maar niet voor 1939. EN GOERING SCHRIJFT MAAR... Zijn verwijzing naar de pro paganda in het Westen is in dit verband erg duister. Het is erg moeilijk om uit te ma- ken, wat hij nu bedoelt: of er al zo'n propaganda wordt gevoerd of dat Duitsland zulk een propaganda moest gaan maken. Zijn notities over het ge- Srek me* Lipski draaien nu naar Roemenië, koning Ca rol en de activiteit van de Roemeense gezant in Berlijn, Prins Connen. „Inlichtingen over Boekarest. Het stand punt van de koning hij begrypt het voordeel van 't komen tot betere verstand houding met Hongarije. Con nen heeft invloed gehad op de politiek. Geheel in beslag genomen door Genève. Vol- ouden dat Duitsland tegen wyziging van de thans be staande grens is. Connen is nog altijd voorstander van de handhaving van de Kleine Entente. In vereniging met ons en Italië zou een aan merkelijke ontbinding kunnen worden bereikt." Plotseling zwaaien Goe ring's gedachten weer af en wij zien het begin van het zorgvuldig overogen samen zweerdersplan ontstaan, waardoor Duitsland zijn aan val op Polen, die bijna een jaar later plaats vond, tracht te te rechtvaardigen. Zijn no tities over het gesprek met Ambassadeur Lipski eindigen met de woorden: „Ik protes teer tegen de behandeling van de Duitsers in het Poolse territorium. Bewijsstukken moeten naar Lipski gezonden worden. Ernstige waarschu wing vanwege Warschau om de Duitsers goed te behande len." Lipski, in Lonaen geïn- Interviewd, vergeleek Goe ring's notities met zijn eigen dagboek en gaf het volgende commentaar: „Het gesprek in kwestie vond plaats in Karinhal in dt morgen van de 21ste Oc tober 1938. Ik haastte mij een gedetailleerd verslag te zenden aan het Poolse Ministerie van Buitenlandse Zaken en ik ben in het bezit van een afschrift van dat verslag. Goering's notities zyn een ruwe samenvatting van de punten, die tijdens ons gesprek naar voren kwamen; de argumenten die zowel Goering als ikzelf gebruikten zijn op verwarde wjjze te boek gesteld en ge ven geen aanwijzing betref fende kern van de door elke partij aangeroerde on derwerpen." S.S.R. te benadelen; ten twee de dachten zij, dat door van Roethenië een brandpunt van Oekraïnisch nationalisme te maken en een onwelkom cen trum van Duitse propaganda, juist op de drempel van Po len, ztj konden bereiken dat Polen een indirecte slag werd toegebracht. ONPOPULAIR IN WILHELMSTRASSE. In de periode, volgende op München, zo vervolgt Lipski nog steeds, was von Ribben trop teruggekeerd naar Beie ren. Daar maakte hij zichzelf ongenaakbaar voor het corps diplomatique in Berlyn. Inlicn- tingen bereikten ons echter, dat hy o.a; druk bezig was met contacten op te nemen met zijn Oekraïmsche agenten en dat het idee van een verenigd DuitslandItalië, heersend over Europa, druk besproken werd door Boedapest en Praag. Onder die omstandig heden moest ik Goering op zoeken om de nadruk te leg gen op het Poolse standpunt. De Sovjet-ambassadeur, Merekaloff, was kennelijk ge ïnteresseerd in dit vraagstuk, het bleek uit gesprekken, die ik in die dagen met hem voer- dat hij vol le was voor doelstellingen.'' DE NAZI'S VERDER. GRIJPEN „Wat betreft de politieke achtergrond van het gesprek", zo voegde Lipksi hieraan toe. „moeten de volgende feiten wel opgemerkt worden. De Nazi-leiders die in die dagen ln een overwinningsroes ver keerden door hun gemakke lijke triomf te München, ver hoogden hun activiteit in Oost-Europa.N In verband met de Hongaarse eisen ten aan zien van Slowakije en Ruthe nië concertreerden de Nazi's hun activiteit op de Oekrai- nische kwestie." Wenen, dat het hoofdkwar tier was van de Oekraïnische terroristen (onder auspiciën van Himmler) werd het cen trum van deze agitatie, waar- by elke vorm van revolution- naire intrige en oproerige pro paganda ten nutte werd ge maakt. De Duitsers hadden twee re" denen, waarom zij het Oekraï nische probleem onder de pu blieke belangstelling brachten. In de eerste plaats hoopten j door het prediken van de ee van afscheiding van de Oekraïne van Rusland de U. irk. in uic uugeii mei w de, overduidelijk, dat ledig op zijn hoede v de Duitse doelstellin De heer Lipski drukte grote verrassing uit over de ontdekking, dat Goering een dagboek had bygehouden. „Goering", zo zegt hy, „was en dat was bekend genoeg zeer impopulair by het Duitse ministerie van buiten landse zaken, omdat h(j de of ficiële personen daar nooit in lichtte over de resultaten van de vele conferenties, die hy met buitenlandse afgezanten hield." Jubileum H. Dlemer. PROEFSCHRIFT OVER C.A.O. VOOR DE TYPOGRAFIE. Op 30 Januari zal aan de Universiteit van Amsterdam mr. F. M. Stolwijk promove ren op het proefschrift „de collectieve arbeidsovereen komst voor de typografie". Het stellen van de promo tie op 30 Januari is als erken telijkheid bedoeld voor de heer H. Diemer, die op deze datum zyn zilveren jubileum viert als voorzitter van de „Centra le Commissie" welke de be- drijfsuitspraak in de typogra fie uitoefent. Het proefschrift is aan de heer Diemer opge dragen. Fransen in de Ronde van Nederland. Voor de Ronde van Neder land, die van 24 April t/„m 2 Mei zal worden verreden, worden de volgende Franse rennners ingschreven: Louvi- ot, Oudron, Soulizc, Gouter- e. Selonto, Quillier en Ver- lli. Leen Stokman uit Wissekerke (met guitaar), Oscar Verbiest uit Koewacht en Janus Jacobse uit Serooskerke. 7 jaai - Zij leest Marx en More, Dante en Darwin Iedere moeder vindt haar eigen kind het mooiste en pienterste van alle peuters op aard, hetgeen vanzelfsprekend onzin is, maar niettemin na- tuurlyk en goed. Wanneer zo'n hummel zijn eerste tandjes krijgt, zijn eerste schuchtere woordjes prevelt, zijn eerste wankele schreden in zijn klei ne wereldje, de box, zet, staan vader en moeder om hem heen en zeggen trots lachend tegen elkaar: „Ons kind is toch wèl voorlijk!" Maar wat zullen de oüders van de kleine donkere Carol Gallacher uit het Schotse plaatsje Cardonald bij Glas gow dan wel gezegd hebben, toen zy hun spruit in actie zagen? Op 2-jarige leeftijd zong dit ukje met haar hel dere zwarte ogen al de Mar seillaise in het Frans, en toen zij vier was wisselde zij haar poppenspel al af met ae lec tuur van „Vanity Fair" (Ker mis der IJdelheid). Nu is Ca rol zeven en toont zich der mate voorlyk, dat Schotse kinderpsychologen, dife haar ontwikkeling met begrijpelijke belangstelling beschouwden, met stomheid geslagen zyn. „ZIJ IS EEN GENIE". Toen het meisje enkele ja- Voor alles Zeeuw! fnZe ie V Zeelandia" in Rotterdam is 'n bloeiende organisatiè van Het opleven een opmerkelijke Zeeuwse saamhorig heid in de dagen van Mei 1940, toen een la wine van verraderlij- ke Duitse bommen ons kleine, dappere landje de doodsteek gaf door het regel recht in z^n hart, Rotterdam, te treffen, is voor de Zeeuwen in Rotterdam nog steeds de grote ge beurtenis uit die da gen. Bij de duizenden Rotterdamse slacht offers waren ook vele Zeeuwen, leden van de oudste en grootste Zeeuwse vereniging buiten Zeeland, Zee landia. „Zeelandia" echter verhief zich uit de chaos en ont plooide een geweldi ge activiteit. Zo wer den bij de Gero-fa- b rieken lepeltjes, voorzien van een Zeeuws wapentje, aangemaakt, die te gen bijzondere pryzen werden verkocht en waarvan de op brengst voor de ge troffen leden was. Vol trots vertelt de heer A. F. H. Kraak. Middelburger van ge- bcorte en voorzitter van Zeelandia, hoe hij met zyn vrouw, gei den in Zeeuws cos- tuum, 12 van die ver gulde lepeltjes aan H. M. de Koningin aan bood, toen zij na de bevrijding weer in Nederland kwam. tic heer Kraak is een gezellig prater. Toen hij hoorde, dat wij van „de Middel burger" (zo heet voor hem de P.Z.C. nog steeds) kwamen, be hoefden wij hem niets meer te vragen. Wij' luisterden maar en maakten zo nu en dan een aantekening. En als hij iets vergat, dan was daar me vrouw Kraak, die zijn mededelingen aanvul de. „Zeeuw in hart en nieren, dat voelen wij ons" vertelt hij. „Al 38 jaar zyn wij uit Zeeland weg, maar nog steeds zijn wij in de eerste plaats Zeeuw en dan pas Rotterdammer. En ik kan gerust zeggen, dat alle 350 leden er zo over denken. En nu wilt u zeker wel eens iets over de ver eniging horen?" Nog voor wy dit beaamd hebben, be gint hij te vertellen. Van het succes van Zeelandia's toneel groep, van de opvoe ring van „Jacob de Veerman" in Middel burg, waarvan de op brengst ten bate kwam van de Stich ting Nieuw-Walche- ren, van de „Hulpac tie Scheldemonden", waarvoor in geheel Rotterdam door kin deren in Zeeuwse klederdracht werd gecollecteerd voor de getroffen gebie den, van de bomen- en struiken-actie, van de adoptie van Sou burg, waar te zijner tyd een laan of een straat op kosten van Zeelandia beplant zal worden, van het be zoek aan Rotterdam door kinderen van Zeeuwsch-Vlaamse scholen, die bij leden van Zeelandia gelo geerd hebben, van de toneeluitvoering, die ten bate van het her stel van Nisse's kerk orgel werd gegeven, en nog veel meer. „Is er contact tus sen leden van Zeelan dia en andere Zeeuw se verenigingen?" vragen wy. Meteen blykt, dat we nu een hobby van de heer Kraak ter sprake ge bracht hebben. En thousiast vertelt hij van de plannen om 'n federale bond van Zeeuwse verenigin gen buiten Zeeland te stichten. Een alge meen bondsblad zou dan uitgegeven kun nen worden, waardoor de Zeeuwen buiten Zeeland op de hoogte kunnen blyven van eikaars doen en laten. Uit de opmerkin gen van mevrouw Kraak blijkt, dat haar man de hoofd rolvertolker en de stuwende kracht van Zeelandia's toneel groep is. In sappig Zeeuws vertelt zy, dat voor 11 Febru ari een grote toneel uitvoering op het programma staat. In theater „Palace" te Rotterdam zal dan „As het tie verloapt" opgevoerd worden. Dan komt het ge sprek op de boom plan tdag. „Dat was voor ons een ware feestdag. Elk lid, dat maar even in de ge legenheid was, is toen naar familie op Walcheren gegaan, om het begin van Walcherens herrijzen van dichtbij mee te maken, En degenen, die niet naar Zeeland konden hebben toch wel de radioreporta ges van A tot Z ge volgd". Op de „Willem Ruys", die nu in Rot terdam ligt, zijn de leden van Zeelandia dubbel trots. Immers de Ruys is in Zeeland gebouwd. De heer Kraak betreurt het, dat de leden der vereniging dit trotse schip nog niet hebben kunnen bezichtigen. Maar zodra de gele genheid er is, zal men die niet voorbij laten gaan. Uit het hele ge sprek blykt wel, dat deze Rotterdamse Zeeuwen zich in deze wereldstad toch al- tjjd Zeeuw blyven voelen en met hun hart in het land van de Schelde zyn. Als wy afscheid nemen van onze vriendelijke gastheer en gast vrouw, weten wij, dat men dsiar in die Rot terdamse Zeeuwenge meenschap meeleeft met het wel en wee van de geboortegrond en dat men elke Zeeuw, die er komt. een gastvrije ont vangst zal bereiden. ren geleden op school kwam, viel de hoofdonderwijzer haast om van verbazing over haar prestaties in de klas. Hij be sloot haar naar een kinder kliniek in Glasgow te zenden, opdat men haar psychoana lytisch zou kunnen onderzoe ken. Een van de bekendste Britse k inderpsychologen onderwierp Carol aan een examen. Honderd punten, bij dergelijke examens be haald. zijn normaal. 120 tot 130 duiden op ontwikkelend talent, 140 of meer op groot talent. Carol scoorde... 181 punten. Dit, terwijl de eer vol op universiteiten afge studeerde jongelui bij der gelijke testen gemiddeld slechts 145 punten verove' ren! Carol bleek over de voca bulaire van een 10-jarig kind te beschikken, terwijl haar geestelijke leeftijd het dubbe le was van haar lichamelijke. „Dit kind» is zonder twyfel een genie. Zij gaat een prachtige toekomst tegemoet", zei de directeur van de kliniek. VERDIEPT IN SHAKESPEARE. Haar vader reist dikwijls in het buitenland en Carol mocht enkele keren mee. Toen zij 3 jaar was stond zij als een nie tig hoopje mens naast de Egyptische pyramiden en op 6-jarige leeftijd bekeek zij in het St. Mattheusmuseum te Pisa de 13e-eeuwse Italiaanse kunst. Op de school in Cardonald is zij haar leef' tijdgenootjes een jaar vooruit en is altijd de eerste in alle vakken. Hoogst zelden kan zij een som niet oplossen. Buiten school is Carol echter een nor maal meiske. dat graag met haar poppen en kameraadjes speelt, maar even graag leest. Kortgeleden las zij liet be kende werk „World Famous Books in Outline" uit. Hierin staan o.m. samenvattingen van Plato's „De republiek", Dan te's „Goddelijke comedle", Darwin's „Over de oorsprong der rassen", Thomas More's „Utopia", Marx' „Das Kapi- tal" en Tolstoi's „Oorlog en Vrede". Thans is zij verdiept in „Midsummer Night's Dream", want haar oom gaf haar als kerstcadeautje de verzamelde werken van Shakespeare. Hoe de kleine Carol zich verder zal ontwikkelen? Mis schien kent zij over 3 jaar de Encyclopaedia Brittanlca van buiten. Maar een blauwkousje zal zy niet worden, want daar voor is zij te levendig. Wij zijn echter wel bang, dat. wan neer zij later nog eens trouwt, haar man een minderwaardig heidscomplex zal krijgen. Geschil over zuidvruchten Op 3 Februari zal door het scheidsgerecht voor de voedsel voorziening te 's-Gravenhage in kort geding behandeld wor den een zaak van een der le den der vrye zuidvruchtenbond te Leiden. Verzocht wordt in kort geding te bepalen, dat de verzoeker, ln het bezit van 'n erkenning, bij de distributie van Zuidvruchten zal worden betrokken en zal worden toe gelaten tot inlevering van dis tributiebonnen op eigen naam en dienovereenkomstig zal worden bevoorraad. Voorts zal nog een ander geschil betrekking hebbende op de handel in Zuidvruchten behandeld worden, waarvan de beslissing zal afhangen of alleen het verenigd import kantoor te Rotterdam gerech tigd is tot de import van Zuidvruchten. Minder passagiers op binnenlandse lijnen, nu er meer treinen rijden. In 1947 ruim 53.000 starts en landingen. (Van onze luchtvaart- medewerker) Welke belangrijke plaats de luchthaven van do Gemeente Amsterdam thans inneemt, blijkt uit enkele cUfers, die afkomstig zijn uit een over zicht, dlo de Gemeentc-Han- delslnrlchting en over de lucht haven Schiphol hebben samen gesteld. Het aantal passagiers bedroeg in 1938, het laatste normale jaar voor het uitbre ken van de oorlog, in totaal 78.520. Volgens de voorlopige cijfer" steeg dit ryfer over 1947 tot 229.577. Het goede renvervoer in '38 bedroeg 1.920.065 kg., in '47 8.023.122 kg.; het postvervoer resp. 568.922 kg. en 1.340.864 kg. Niettemin is het totale aan tal passagiers in vergelijking met 1946 met 67.973 gedaald. Deze, op zichzelf te betreuren, achteruitgang komt echter hoofdzakelijk door een sterke teruggang op de binnenlandse lijnen der K.L.M., waar m 1947 64.944 passagiers minder wer den vervoerd, dan over 1946. Ook het Europese luchtnet vertoont een teruggang van 12.119 passagiers; hier tegen over staat, dat het vervoer op de inter-continentale lucht lijnen een belangrijke stijging vertoont met 9.090 passagiers. NEDERLAND NIET AIR-MINDED". Deze achteruitgang van het binnenlandse luchtvervoer is op zichzelf betreurenswaardig. Zij toont weer eens zonne klaar, dat er nog veel water loor dc Rijn zal stromen, al vorens Nederland werkelijk „air-minded" genoemd mag worden. Anderzijds zijn de snellere treinverbindingen en de herstelde bruggen oorzaak, dat vele zakenlieden thans hetzij per spoor, hetzij per auto reizen. Dit zelfde geldt ook in zekere mate voor de achteruitgang van het aantal passagiers op de Europese lij nen. Hierbij echter speelt het deviezenvraagstuk een beslis sende rol. Daarmede staat of valt de toekomst van een in ternationaal luchtverkeer. Schiphol dient in de eerste plaats als basis voor het K.L. M.-verkeer, daarnaast doen thans regelmatig toestellen van A.B. Aerotransport (Zwe den), Aer Lingus (Ierland), Air France (Frankrijk), Ame rican Overseas Airlines (U.S. A.), British European Airwais (Engeland), Ceskoslovenské Aeroline (Ts. Slowakije), Det Danske Luftartselskab (Dene marken), Dct Norske Luft- fartselskab (Noorwegen), Sa bena (België), Scottish Airli nes (Schotland), Swissair (Zwitserland) en vele charter maatschappijen Schiphol aan. De groeiende betekenis van de charterluchtvaart blykt mede uit het feit, dat van de 23.866 landingen en opstijgin gen, die voor rekening van de lijndiensten komen, er 1295 chartervliegtuigen uitgevoerd worden. Verder werden er 22.953 terreinvluchten ge maakt (rondvluchten, proef- en lesvluchten), 1032 starts en landingen door particuliere toestellen, 3542 door de Rijks luchtvaartschool en 18 door de Nationale Luchtvaart- school. Fokker maakte 418 starts en landingen, militaire vliegtuigen 547, hetgeen neer komt op een totaal van 53.671 starts en landingen in 1947. Het hoogste gemiddelde had de maand Augustus met 6512 starts en landingen, hetgeen gemiddeld 235 per dag is, of iedere drie minuten per dag een aankomend of vertrekkend vleigtuig. DE WEDEROPBOUW. De wederopbouw vordert thans zichtbaar. Het stations gebouw „Buitenland", dat 220 m. lang en 45 m. breed is, na dert zyn voltooiing en één der vleugels wordt deze maand reeds in gebruik genomen. De kantoren van de Luchtver keersbeveiliging, Rijkslucht vaartdienst, Meteodienst K.N. M.I. eh Gemeente-Havendienst worden hier gevestigd. De verkeerstoren en het stations gebouw zullen in het voorjaar klaar komen. Rondom de aan komsthal komen de kantoren der K.L.M. en buitenlandse luchtvaartondernemingen, ruimte voor opslag van aan komende en vertrekkende goe deren en een kantoor P.T.T., voor sortering van poststuk ken. De wachtkamer en het restaurant voor passagiers zal gescheiden zijn van het bezoe kersrestaurant, in verband met eventuele mogelijkheden tot deviezensmokkel. Boven het op de eerste verdieping gelegen bezoekersrestaurant komt een ten dele door glas afgeschermd dekterras, van waar uit men een uniek over zicht op het actieve leven van de hoofdstedelijke luchthaven verkrygt. Het jaar 1948 zal voor Schiphol grotendeels het einde van het provisorische beteke nen. SPORT EN WEDSTRIJDEN Geen Amerikaanse ploeg ir het ijshockeytournooi. De ere-jury van de Olym pische winterspelen heeft be sloten, dat geen van beide Amerikaanse ijshockey ploe gen tot het Olympisch ijs hockeytournooi zal kunnen worden toegelaten. Men heeft dit besluit gënomen, omdat men de opvatting is toege daan dat aan beide zijden on regelmatigheden zijn begaan. Engelse athletiekploeg naar Amsterdam. Een Engels athletiek-team zal op 20 Juni aan wedstrij den in Amsterdam deelnemen. Tijdens de atletiekwedstrijden op Pinkster-Maandag 17 'Mei in White City zal een interna tionale wedstrijd gehouden worden tussen Schotland, Noord-Ierland, Ierse Vrijstaat, Nederland en Zweden, waar aan naar men hoopt ook een ploeg athleten uit het gemene best zal deelnemen. Deze wed strijd omvat 100 m„ 400 m., 1500 m. en hoogspringen. Aan Nederland ls gevraagd vier athleten te zenden. ZWEMMEN Schotse records sneyvelen. De Franse kampioen Alex Jany, heeft Dinsdag voor de zesde maal op zijn tournée een nieuw Schots record gevestigd door de 50 yards (borstcrawl) te zwemmen in 23 sec. Het vo rig record stond op 23.4 sec. Karen Harup won van haar landgenote Fritze Nathansen op de 220 yards (borstcrawl) maar bleef 1.4 sec boven het Schotse record, dat met 2 min. 27.6 sec. sinds 1934 op naam staat van Willy den Ouden.. Een nieuwe ster. Dezer dagen, by een twee kamp tussen de Robben en het Haagse Zian, is Jan Stender met een verrassing gekomen: de 15-jarige Tonny Hom, die de 100 m. (oude schoolslag) won in de tijd van JL.23.6, een tijd van Wil Haverlag in haar snelste periode. Dit jeugdige nieuwelingetje stapt na zulk een prestatie, ook op de 200 m., zo fris ais een hoentje uit het water, zo dat van haar nog wel het een en ander kan worden ver wacht. NEL VAN VLJET. De mededeling van Bob Rentier, directeur van de Town Swimming Club te Chi cago. dat Nel van Vliet een aanvrage zal indienen voor het Amerikaanse staatsbur gerschap, is in strijd met Nel's eigen mededeling, dat zij, in dien zij een verzoek daartoe ontvangt, nog gaarne voor Nederland op de Olympische Spelen zal uitkomen. Vader van Vliet zeide niets van het voornemen van zijn dochter af te weten. De meisjes van de Haganali-jeugdbeweging worden zwaar getraind in verband met de mogelijkheid van ernstige militai re activiteit in Palestina.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5