Indonesisch debat voortgezet NIEUWS UIT ZEELAND De heren Schouten en Romme dienden moties in over instelling Collegiaal Orgaan Speelt de Ministe va-banque? Op elke wond PU ROL Landbouw-coöperaties hebben een nuttige taak jiélM I Tenslotte behandelde de heer Louwes de functie van de Na S r Wet-Oorlogsschade. Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot nam afscheid TWEEDE KAMER Donderdagmiddag heeft de Tweede Kamer de beraadsla ging over de regeringsverkla ring nopens de ontwikkeling der gebeurtenissen in Indone sië voortgezet. De heer Schouten (ar.), had gerekend op een aanvullende regeringsverklaring en hg ver wonderde zich erover, dat deze niet is gegeven. Ten aanzien van het instel len van het collegiaal orgaan meende spr., dat de urgentie niet zodanig is, dat er geen tijd zou zijn voor het by de wet tot stand brengen van de ver eiste organen. De Kamer is be reid snel te werken. Hoe is na tionale samenwerking te be reiken. als de volksvertegen woordiging practisch wordt uitgeschakeld by het nemen van zo belangryke beslissin gen? DE UNIE. Opmerkende, dat in de ver klaring van 10 December ge zegd is, dat Koningin Wilhel- mina aan het hoofd der Unie is gedacht, concludeerde spr., dat om psychologische redenen is afgeweken van de grondwet telijke term „Koning der Ne derlanden". Verder concludeer de de heer Schouten uit ver schillende redevoeringen, dat men de Unie zó moet zien, dat ze niet over souvereiniteit zal Beschikken. Maar dan is dat wczenlyk een gans ander ka rakter dan de Unie waarover vroeger gesproken is. Hierom trent verwacht spr. een duide lijk antwoord der regering. Vervolgens ging spr. nog in op de gebeurtenissen van de laatste weken. Op 31 Jan. zal geconstateerd kunnen worden, of het bestand wordt nage leefd. Eerst dan kan met de politieke besprekingen aange vangen worden. Het ziet er echter naar uit, dat men eer der zal beginnen. Uit de zes aanvullende pun ten concludeerde de heer Schouten, dat de Commissie van Goede Diensten als het wa re een permanent karakter krügt en een soort commissie van bemiddeling wordt. Van hetgeen in de „5 punten" is vastgesteld vreesde spr. veel ellende. De door de commissie toegepaste methode verdient, naar spr. Inzicht, volledige af keuring. De 5 punten waren op 15 Jan. aan de republiek be kend. aan Nederland niet. EEN MOTIE. De voorzitter deed hierna mededeling van de motie- Schouten, gesteund door de heer Tilanus (CAL), Blcrema (V. en D.) en Zandt (S.G.)„ waarin do Kamer al» haar oor deel uitspreekt, dat de instel ling van het Collegiaal Or gaan en de centrale organen l»U de wet behoort te geschie den en waarin do regering wordt uitgenodigd een daartoe strekkend wetsontwerp aan hangig te maken. PROF. ROMME SPREEKT. Dc heer Romme (K.V.P.) (Ingezonden mededelïnel (Ingezonden mededeling» ■BTFRm&'U (Ingezonden mededeling) Een veelbegeerde uitgave eindelijk voldoende leverbaar. Eugène van Herpen's VIA DOLOROSA, waarop veie in tekenaren nog steeds met smart zitten te wachten, is thans wederom in alle 3 de len compleet bij uw boekhan delaar verkrijgbaar. Ook niet- intekenaren kunnen worden geholpen voor zover de voor raad strekt. EEN TRILOGIE VAN GROTE OVERTUIGENDE KRACHT. Prijs geb. per deel slechts 4.90. (Ingezonden mededeling) verklaarde in dc avondverga dering nog steeds veel belang rijker te vinden dc ontwikke ling van zaken, niet op de kampplaats, maar op de bouw plaats, m.a.w. de ontwikkeling in het overgrote deel van Indo nesië dat constructief bezig is en de ontwikkeling van de ver houding tussen Nederland en dat deel. De Republiek heeft thans de zes beginselen onvoorwaarde lijk aanvaard, maar zy blyft een status welke uitsteekt bo ven die van de andere deelsta ten, pretenderen. De onvoorwaardelijke aan vaarding mag niet worden om gebogen in de richting van de aanvankelijke voorwaardelijke aanvaarding, welke niet aan vaardbaar was voor de Kamer en de regering. Tegen niet na koming door de Republiek van haar verplichtingen moet stel ling genomen worden, niet slechts met woorden, maar ook metterdaad. Dat betekent in de allereerste plaats, dat als 't bestand niet reëel wordt na gekomen, de politieke bespre kingen niet zullen worden voortgezet. Volgens spr. is er geen ver- sclül van mening over, dat de minister-president heeft ver klaard, dat hy voor het „col legiaal orgaan" en voor de „centrale organisatie" van de noodbesluiteu ook voor de overgangstijd afstand heeft gedaan. Thans zou spr. willen vernemen, dat die toezegging uitdrukkelijk wordt gehand haafd. Na instelling bij Kon. Besluit zal onverwijld moeten volgen de indiening van een wetsont werp, waarin deze zaak wordt geregeld. Spr. kondigde een motie in die geest aan. Met de motie-Schouten kon hij zich niet verenigen. De regering heeft de Unie altyd als een souvereinc staat beschouwd. Is dat nu veran derd? De voorzitter deed daarna voorlezing van do inmiddels in gediende motie-Romme welke erkennende, dat instelling bij Kon. Besluit gerechtvaar digd is de regering uitno digt spoedig een aansluitend wetsontwerp inzake de instel ling van een Collegiaal Orgaan in te dienen. De heer Tilanus (C.H.) be treurde het, dat onmiddellijk na een regeringsverklaring ge discussieerd wordt. Z. i. dient dat in de afdelingen te worden voorbereid, zoals wèl met de meest onbelangrijke stukken geschiedt. De minister heeft zyn vreug de erover uitgesproken, dat er een bestand was gesloten en dat er een grondslag voor po litieke besprekingen was ge legd. Maar is de minister daar over thans nog verheugd? De vijandelijke propaganda Is nog geenszins gestaakt. De opperbevelhebber der Republi keinse troepen heeft verklaard, dat de strijd wordt voortgezet. Spr. zou het erg vinden, als In deze omstandigheden de poli tieke besprekingen zouden worden gehouden. In de federale raad zyn vier vacatures. Xs het de bedoêling deze open te houden voor man nen uit Djocja. Hg zou het be treuren, als deze moesten mee spreken by het dirigeren der Nederlandse troepen. Dit had in handen moeten blyven van dr. Van Mook. ANDERE SPREKERS. De heer Vonk (V. V. D.) geeft te kennen, dat wat de re gering doet, naar zijn oordeel dobbelen is. En het lykt soms wel, dat dc minister va-banque speelt. Voorts merkte hij op, dat nu wel vastgesteld is, dat de heren van Mook, Logemann en Jonkman welbewust hebben aangestuurd op wat in het tractaat van Linggadjati is vastgelegd, inclusief het weg werken van de Kroon. Wordt het geen tyd, dat er een einde gemaakt wordt aan de falende Indische politiek der regering? Wat heeft men in 2*2 jaar bereikt? Volgens spr. is men verder van de vrede af geraakt. De heer Joekes (Arb.) acht te het een feit van betekenis, dta op 17 Januari de wapen stilstandovereenkomst is on dertekend, zonder enige reser ve. Voor twijfel of men zich er aan zal houden achtte spr. thans minder reden aanwezig. MADOERA. Als op Madoera op eigen ge zag van een bestuursambte naar een volksstemming is ge houden, dan druist dat regel recht in tegen de 12 en de 6 punten. Dergelyk optreden van ambtenaren zou niet kunnen worden geduld. Er zijn meer ambtelijke instanties, welke blijkbaar haar eigen lyn volgen De motie-Schouten bestreed spr. uitvoerig. Met de gedachte van de motie-Romme kon hij zich verenigen. Tien minuten over twaalf verdaagt de voorzitter de ver gadering tot Vrijdagmiddag. Inleiding van mr. H. J. Louwes en ir. D. in 'tVeldt voor de Zeeuwse Agrarische Raad. De' Donderdag te Goes door de Zeeuwse Agrarische Raad georganiseerde Coöperatie cursus, mocht zich in een be- hoorlyke belangstelling ver heugen, waarbij vooral het jeugdige element goed verte genwoordigd was. De heer M. de Feyter. voorzitter van de L.J.G., opende de cursus met een welkomstwoord tot de deelnemers. Het doel van de Z.A.R. is om door samenwer king en overleg van de boe ren-, de boerinnen en de jon geren organisaties tot con structieve voorstellen te ko men en deze zo mogeigk ook uit te voeren. CORRIGERENDE FUNCTIE. Als eerste spreker behan delde mr. H. J. Louwes, ad junct-secretaris van do Natio nale Coöperatieve Raad het principe, het bestaan en de bestaansvoorwaarden van de landbouw-coöperatie in Ne derland. De heer Louwes schetste in dc eerste plaats de corrigerende functie, aie de landbouw-coöperatie uitoefent op de marge van de handel. Het ontstaan van de coöpera tie is te danken aan de grote landbouwcrisis van 1880 en volgend© jaren. Boeren en tuinders trachtten door te coöpereren verbetering in hun slechte materiële positie te brengen. De afhankeigkheid van do leveranciers van de benodigde grondstoffen en van de afnemers en verwerkers van dc door de boer voortge brachte producten was te groot goworden. Ook een coö peratief credletwezen werd ingesteld. Ongeveer 75 van de in Nederland geproduceerde melk wordt in Coöperatieve zuivel fabrieken tot zuivelproduct verwerkt, ongeveer 85 van het aardappelmeel. 60 r/c van het strocarton en 60 van de suiker wordt in de coöpera tieve aardappelmeel-, strocar ton- en suikerfabrieken ver werkt. Voor de oorlog werd bovendien 60 van de be hoefte aan Kunstmest en j veevoeder coöperatief aange schaft. NAT. COöP. RAAD. tionale Coöperatieve Raad. het centrale lichaam in ons land, ingesteld om de verschil lende belangen te coördineren en te stimuleren. Mr. Louwes. In de namiddag behandelde ir. D. in 't Veldt de voordelen „van de aan- en verkoop-coö peratie". Ook deze tak heeft zich sterk ontwikkeld en ver vult mede een belangrijke taak in de strijd om beheersing van het prijspeil. Speciaal de werkzaamheden van het Cen traal Bureau te Rotterdam werden door deze spreker dui delijk belicht. Ook de werktuigen-coöpera tie stond op het programma. Nu dc mechanisatie zich in de landbouw steeds meer door zet, is dc vraag opgekomen of door gezamenlijke aankoop en gebruik van de grote en dik wijls zeer kostbare landbouw werktuigen de productiekos ten niet te drukken zyn. Reeds vind deze vorm van samenwerking op verschillen de plaatsen toepassing. Dat ook hier zich moeilijkheden kunnen voordoen is begrype- lgk. Mr. Louwes lichtte een en ander toe en deed moge- ïgkheden aan de hand om deze te voorkomen. Deze geslaagde eerste dag werd besloten met een cause rie met lichtbeelden van de heer Geuze, voorzitter der Z. L.M., die op vlotte wgze het onderwerp „de boer in de toe komst" behandelde. "V Alle hens aan dek. Kleverskerkc zal in de toekomst, voor zover het de electrische ver lichting betreft, uit zyn isolement worden ver lost. Men is begonnen net het leggen van een kabel van het pa3 ge bouwde transformator huisje af naar de hof stede van de heer J. Polderdgk. Het graaf werk wordt verricht door bijna de gehele mannelyke bevolking. Echtscheiding op bestelling. Het zal niet dikwijls voor komen, dat een vrouw gerech- teigk wordt medegedeeld, dat haar huwelijk wordt ontbon den endat zij van nits af weet. De 32-jarige gehuwde vrouw C. B. P. van P. wist te ont vluchten uit het vrouwenkamp Weesp, waar zij als politieke delinquente was gedetineerd. Zij was echter spoedig tenein de raad, daar zy voor zich en haar zoontje de kost moest verdienen. Zy ontmoette een Amsterdamse advocaat, die zij uit de N.S.B. kende. Hij zeide haar, dat zij wel wat verdienen kon. Zij moest zich dan uitgeven voor de echtgenote van zekere van de P. en zich onder deze naam bij een advocaat vervoegen, met de mededeling, dat zy van van der P. scheiden wilde. Zy deed dit, tekende valseigk desbetreffende stukken, ging tweemaal naar de president van de rechtbank, die haar tenslotte verlof gaf echtschei ding aanhangig te maken. Voor haar moeite kreeg zy 150. De zaak kwam uit, toen de papieren der echtscheiding de eente mevrouw van der P. bereikte. Woensdagmorgen betuigde de vrouw voor de Amsterdam se rechtbank haar' spijt. Zri zeide er onkundig te zijn in gelopen en voor de beloning te zijn bezweken. De officier van justitie eiste drie maan den. Tegen de advocaat werd 9 maanden gevangenistraf ge- eist. Repatriërende Zeeuwen. Met het m.s. „Johan van Oldenbarneveldt", dat 15 Fe bruari te Amsterdam ver wacht wordt, keren de vol gende militairen van Walche ren uit Indië terug: Vlissingen: J. T. v. Acke- ren, P. Barten, A. P. Braat, J. de Buck, N. A. But, J. H. v. d. Buuse, C. Compeer, A. Conseno, A. Cornelisse, J. G. Daane, C. H. J. Diericx, M. J. v. d. Endt, F. H. Fagg, H. C. Feytse, J. Geldof, J. Goed- bloed, P. J. Gommans, C. Grootjans, W. J. Gunst. H. Harting, F. Hendrikse, A. v. Heyden, W. P. den Hollander, P. F. de Hooge, K. Huibregt- se, C. Janse, J. Jansen, H. Jil- leba, L. de Joode, T. H. Ka- pelle, F. J. Kogelenberg, W. de Kok, K. W. Koningstein, A. Koger. A. J. P. Kouwenhoven, P. Kramp, B. B. A. F. Kriels, K. J. Lagace, A. List, H. J. Luytwieler. J. Mabelis, J. J. Melis, J. v. d. Meulen. Middelburg: J. v. Aalst, 3. H. Appel, P. v. As, J. P. Capponne, J. C. Crucq, J. Da- nen, A. J. Flipse, J. J. Geen- sen. P. J. Geldof, C. v. d. Heide, P. v. Hekken, J. F. v. Hoopen, P. B. L. v. Hooy- donk, C. W. Huiszoon, H. Jansen, J. J. Jansen, A. W. Joosse, A. P. Keymel, C. Klaasse, A. J. Klaassen, A. F. Klaver, J. Kodde, K. J. de Koever, H. W. de Lange, J. de Lange, C. N. Lindenberg, I J. J. Loeff, J. Loekema, Langeraard, H. F. Listing, Lorier, J. Lous, J. L. Moens. Souburg: W. C. A. Adri- aanse, P. L. Brasser, A. Buys, M. J. Contant, G. Hey- mans, M. Jasperse, J. Jobse, B. Koole, I. Lynse, N. J. Minnaard. Domburg: T. Boersma, L. Boogaart, J. Jasperse, J. Jongepier, J. Jongepier, W. Jongepier, P, H. IsJopmeger, J. v. d. Meulen. Grijpskerke: H. Boogaart. J. Boogaart, J. Dingemanse, C. Dommisse. Arnemuiden: A. P. Boone, P. Boone. Serooskerke: J. R. Boyenk, C. Francke. C. de Later, K. L. de Later, W. Meliefste. Zoutelande: P. L. A. Bras ser, W. Janse. Veere: J. Brouwer, H. Leer, L. Maljaars. Oostkapellc: J. C. B. de Bruine, S. Corbijn, M. Job- se, J. H. de Lange. H. de Langen. St. Laurens: J. Bijl, J. Koole. Vrouwenpolder: J. A. Dob belaar. Kaudekerlce: C. la Bruyè- re, C. Mijlse. Ritthem: c. A. Koppejan. Nw. en S®. Joosland: P. Jansen. P. Mesilje. Aagtekerke: J. den Hollan der. J. Jansen. Westkapelle: L. Hendrikse. (Wordt vervolgd). Goes kampioen van Zeeland. De Goese damclub G. D. C. is Woensdagavond kampioen van Zeeland geworden, na een spannende beslissingswed strijd tegen Middelburg. De Goesenaren wonnen op het nippertje met 11—9. Na afloop werden de kam pioenen door verschillende sprekers gecomplimenteerd. Zy zgn nu gerechtigd mee te spelen in ae einstrgd om 't kampioenschap van Neder land. Te 's-Gravenhage slaagde voor het machinisten-examen diploma A de heer A. F. van Dijk te Vlissingen. Commissie gevormd. Voor de Wet vergoeding materiële oorlogsschade in de Tweede Kamer wordt behan deld zal een kleine commis sie, gevormd door alle Her- stelstichtingen, waarin mede zitting heeft een afvaardi ging van de Stichting v. d. Landbouw, onderhandelen met de verschillende Kamerfrac ties. Voor deze commissie zijn de bekwaamste mannen, die studie hebben gemaakt van de wet, regelende de oorlogs schade, gevraagd. C. Zwager man, Rijkszuivelconsulent voor Zeeland, zal deze pro vincie vertegenwoordigen en daarby speciaal de agrarische zaken hebben te behandelen. Gedupeerde grondgebruikers vergaderen. De gedupeerde grondge bruikers op Walcheren hebben Donderdagmiddag in een ver gadering te Middelburg uit drukking gegeven aan hun ons met een uitvoerig verslag grote ongerustheid over de toekomst. Plaatsgebrek noopt van deze vergadering te wach ten tot een volgende editie. Strandschap voor West Z.-Vlaanderen. COMMISSIE GEVORMD. In verband met de plannen om te komen tot een strand schap voor het beheer en de exploitatie van de stranden, is een commissie samengesteld, waarin zitting hebben geno men de heren C. Hamelink en mr. dr. A. J. J. M. Mes, leden van Ged. Staten, ir. M. de Vink, directeur van de Prov. planologische dienst, H. D. M. Glerum, hoofdingenieur-direc teur van de Volkshuisvesting en Volksgezondheid in Zeeland en Smit, directeur van de Prov. Ver. voor Vreemdelin genverkeer. Aan de Ver. van Ned. ge meenten zal worden gevraagd een vertegenwoordiger in de commissie aan te wijzen. De burgemeesters van Bres- kens, Groede en Nieuwvliet, Cadzand en Retranchement, de heren J. A. Eekhout, J. C. Everaars en J. A. Leenhouts, hebben zitting als adviseren de leden. Grote suikerdiefstal te Middelburg. De leiding van een gros siersfirma to Middelburg heeft ontdekt, dat door 3 leden van haar personeel een belangrijke hoeveelheid suiker, benevens andere voedings-, genots- ei. gebruiksartikelen is ont vreemd. By deze diefstallen, die zich uitstrekten over een tijdsverloop van twee jaar. ging men handig te werk: van tyd tot tijd werden kleinere of grotere partyen ontvreemd, zonder dat dit in de zaak, die een dergelijke omvang heeft, dat dagelijks grote hoeveelhe den voedingsmiddelen worden verzonden, opviel. De dieven liepen echter tenslotte tegen de lamp. Do directie van de grossier- derij M. deed aan het einde van de vorige week bg de po litie aangifte van vermissing van suiker uit het pakhuis. By een onderzoek tleek, dat zich aan de diefstal hadden schul dig gemaakt J. W., K. S. en J. C. O., alle drie werkzaam by de firma M. Er kon bewezen worden, dat 1000 kg. suiker in de afgelopen tijd was ont vreemd, dqch er mag worden aangenomen, dat een grotere hoeveelheid is gestolen. Boven dien had het drietal zich ver grepen aan chocolade, koffie, thee en zeep. Zij verkochten hun gestolen waar door aan E. G. S., C. S., P. J. van G. en J. H. De politie heeft de die ven J. W. en J. C. O. en de heler J. H., tet beschikking van de justitie gesteld en de andere betrokkenen een pro ces-verbaal gegeven. Motie over de kwestie-Brinkman. In de Donderdagavond ge houden raadsvergadering van de gemeente Temeuzeu, is op voorstel ran het oudste raads lid, de heer Colsen. een motie aangenomen, waarin de ge meenteraad haar leedwezen uitdrukt over het voornemen van de minister van sociale zaken om de heer J. Brinck- man in do functie van direc teur van het bijkantoor Ter- neuzen van het Gewesteiyk Ar beidsbureau te herstellen. De burgemeester deelde me de, dat er hedenavond een be spreking zou plaats vinden tus sen het gemeentebestuur en enige hoofdambtenaren van het ministerie van sociale za ken. Er bestaat grote kans dat het weder indiensttreden van de heer Brinckman niet zal doorgaan. Als burgemeester van Westkapelle. Vele, treffende toespraken. Westkapelle heeft Donder dagmiddag zijn burgemeester, jhr. mr. A. F. C. de Casem broot, de nieuw benoemde Commissaris der Koningin in Zeeland, op treffende wyzc vaarwel gezegd en velen van buiten Westkapelle hebben de ze gelegenheid benut om hem hun gevoelens van hoogach ting en vriendschap te doen biyken. Dit alles geschiedde in de Wederopbouwcantine bij het voormalige dyksgat, waar een bizondere vergadering van de gemeenteraad was belegd. Jhr. de Casembroot voerde zelf als eerste spreker het woord en herinnerde eraan, dat dit zijn tweede afscheid is w, - - m van Westkapelle. Zeven jaar feleden ging hij heen om Ge- eputeerde te worden. Dit maal echter is het een af- s heid voor goed, een afscheid, dat dubbel zwaar is, omdat dewederopbouw weliswaar vordert, doch helaas slechts traag. Veertien nieuwe woningen zyn voltooid, 32 zijn er in aanbouw, 88 zijn er gegund en 61 bestek-klaar. Als dit alles gereed is, is Westkapelle voor de helft herbouwd. Dank zij 210 noodwoningen zijn echter alle Westkappelaars onderge bracht, zy het dan ook ten dele "in bunkers. Spr. bracht voor hetgeen bereikt was hulde aan wet houders en raadsleden, aan secretaris en secretarie-per soneel, aan ir. J. Gerber, dir. van het Streekbureau Wal cheren en diens medewerkers. Voorts memoreerde de schei dende burgemeester de pret tige samenwerking met maj. van Helden en de rijkspolitie, met de inspecteur van het L.O., de heer A. A. Leen houts, met de heer W. Fran cken, hoofd van het bureau Huisvesting en Verzorging van de Wederopbouw, met de burgemeesters der aangren zende gemeenten, van wie er verscheidene aanwezig waren, en met „Westkapelle nerryst". Er zal nog ontzaglijk veel moeten gebeuren, voor West kapelle weer is als voorheen, zo zeide spr., maar hij be loofde tevens, dat in zyn nieu we ambt Westkapelle zijn bi zondere aandacht zal hebben en dat iedere Westkappelaar, die iets op zijn hart heeft op Dam 6 in Middelburg een open deur vindt. WOORDEN VAN VRIENDSCHAP. door hun bizonder warme toon. In moeilijke tyden van werk loosheid, mobilisatie, oorlog en wederopbouw heeft U meege- voekl wat een Westkappelaar voelde, heeft u uw plient als mens volledig gedaan. Edel achtbare Heer, edel was uw hart en achtbaar uw houding. Over enkele" dagen zyt gij Hoogedelgestrenge Heer. Moge ook dan uw titel kenschetsend zyn voor de wgze, waarop gij uw hoge ambt vervult. Dat is de wens van uw scheidende dorpsgenoten. En vergeet in Middelburg nooit, dat de poor ten van onze gemeente en de poorten van onze harten in Westkapelle altijd voor u open staan Dit zijn woorden, die ge sproken werden door wethou der W. Gabriëlse Azn., die ook mevr. de Casembroot in zyn hulde betrok en namens ae raad en het gehele gemeente- personeel een schilderij van apc-lle srkka: bood voor de werkkamer van de nieuwe Commissaris. Als oudste raadslid voerde hierna de heer H. Cysouw het woord en daarna sprak de ge meentesecretaris, de heer W. J. K. Dieleman, die onder meer zeide: „Wij verliezen aan U een man, die zoals we in Westkapelle zeggen aan ons eigen was en aan wie wij eigen waren, een man, die niet te vervangen is. U stond niet naast of boven het volk, maar te midden van het volk. Uw benoeming tot Commis saris en alle hartelijke woor den van deze middag zijn een troost voor ons, maar een schrale troost, omdat de we deropbouw nog steeds niet Voltooid is. Veertig maal ging de vlag omhoog op een vol tooid nuis, maar nog 468 maal zullen wy de vlag in top moe ten hijsen. Wanneer zal dat nu gebeuren?" De heer Dieleman merkte daarna op, dat hoge ambten ook Vel eens een eenzaam heid kunnen brengen. Weet dan. dat er op de punt van Walcheren een dorp ligt, waar alle mensen u graag zien ko men en allen zullen zeggen: „Kom binnen, burgemeester!" Want u zult Westkapelle niet vergeten, wij zullen u niet vergeten. En we ztfn er trots op, dat het onze burgemees ter is, die Commissaris is ge worden! Dr. M. Huygens sprak na mens Westkapelle herryst en bood namens de bevolking een lichtkroon aan voor de Com- Vele sprekers hebben daar na het woord gevoerd, te veel om meer te doen dan iets uit hun red© aan te stippen. En 'prachtige bloemen aandroegen, al deze toespraken troffen En achtereenvolgens voerden missariswoning, terwijl twee jonge Westkappelaartjes KUNST Toneel Z.V.U. „MIJN ZOONS" VAN ARTHUR MILLER DOOR HET ROTTER DAMS TONEEL. Arthur Millers „Myn zoons" plaatste do Schouwburgbezoe kers in een naoorlogs Ameri kaans gezin, dat van de ietwat vulgaire, weinig scrupuleuze, in de oorlog ryk geworden fa brikant van vliegtuigonderde len Joe Keller. Keller draagt door de levering van ondeug delijk materiaal schuld aan de dood van 21 piloten maar hy heeft de verantwoordelijk heid daarvoor handig weten af te wentelen op zyn compagnon Deever. Zyn ene zoon Larry, zelf ook piloot, is reeds jaren vermist; de andere, Chis, die frontdienst deed, is terugge keerd, maar diep ontgoocheld door zyn na-oorlogse ervarin gen; hy' heeft ontdelct, dat de schone menseiykheid, de be reidheid tot zelfopoffering, die de mannen in de vuurlyn sa menbond, met de wapenstil stand vervloog. De profiteurs profiteren, de idealisten delven het onderspit. Alleen het ge loof aan de rechtschapenheid van zyn vader houdt hem op de been. Zyn moeder ver moedend, vrezend, dat Joe niet onschuldig is, ontwikkelt, ge dreven door haar liefde voor haar man, de idee, dat Larry niet dood is, maar terug zal keren. Zy voorvoelt, dat als zijn dood vast zal komen te staan, alles wat haar bestaan vormt, ineen zal storten en tracht ook anderen Van haar geloof te doordringen. Wat komen moet kan men echter toch niet ontgaan Terwijl Chris liefde opvat voor het meisje van Larry, Deevers' dochter Ann, ontdekt de zoon van Deever de schuld van Joe. Hij tracht in te grijpen en het conflict is geboren: het con flict tussen Chris, die eens klaps twijfelt en de vader, die verder profiteren wil. En als dan Joe's vrouw, Kate, een hu welijk tussen Chis en Ann verhinderen wil, drijft Ann het conflict naar de climax: zy onthult, dat Larry, die de schuld van zijn vader eveneens ontdekte, daarna zelfmoord pleegde. Kate birjkt gelyk te hebben gehad: Alles stort in derdaad ineen. Joe pleegt zelfmoord en daarmede vindt dit rake stuk van Arthur Miller, overvuld van menselijke problemen, een abrupt en ondanks alle tragiek cynisch einde. After all zou het wel zo "menselijk zijn ge weest, als Joe zijn compagnon uit de gevangenis verlost had en zijn schuld had geboet. Het Rotterdams Toneel gaf van dit vlijmende, harde stuk een voortreffelijke opvoering. Richard Flink speelde do rol van Joe meesterlijk, Willy Haak als Kate, was groots, maar met iets te weinig warm te, Joan Remmelts maakte van de rol van Chris een cre atie, Mieke Flink was zeer goed als Ann Deever, evenals Ko van Dijk in de lastige rol van Deever jr. Een zeer goede bijrol van Georgette Reyevski mag hier niet onvermeld blij ven. Voor de Z.V.U. is het prettig, dat althans de derde toneelavond van uitstekend ge halte was. Het geeft hoop voor de volgende voorstellingen. G. B. De ronde van Nederland. WIJZIGING IN DE ROUTE DOOR ZEELAND. Het oorspronkelijk route program voor de Ronde van Nederland zag er voor Vrij dag 30 April als volgt uit: Eindhoven, Den Bosch, Ber gen op Zoom, Krabbendijke, per boot naar Ossenisse, Hulst en voor Zaterdag 1 Mei: Hulst, Bre3kens, per boot naar Vlissingen, Rotterdam. Dit traject was volgens sommige wielerenthousiasten in Zee land niet goed gekozen. Men had liever een étappe Eindho ven—Vlissingen gezien, en de volgende dag een lange rit door heel Z.-Vlaanderen met als eindpunt Breskens en daarna overnachten in Vlis singen Intussen is het Zeeuwse traject door de organisatoren van de ronde gewijzigd. Vlis singen wordt eindpunt van het eerste deel der étappe EindhovenHulst. Nadat de karavaan per boot is overge zet, volgt het tweede deel der étappe, waarschijnlijk meteen tijdrit van Breskens naar Hulst. De volgende dag gaat het in gesloten formatie naar het Noorden, en pas op de Noordelijke oever van de Wes- terschelde wordt de weg vrij gegeven. daarna het woord majoor van Helden, ir. Gerber, het vroe gere hoofd der school, de heer Vos, de secretaris van Dom burg, de heer J. W. Schuur man, de heer A. A. Leen houts, de voorziter van Nieuw Walcheren, notaris J. L. Ver hagen. burgemeester L. Kodde van Zoutelande als oudste burgemeester der buurtge- meenten en.ds. Oosthoek. Jhr. de Casembroot beant woordde ontroerd de sprekers en wenste Westkapelle een goede toekomst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2