PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Rijksconferentie met de West door Dr.L J. M. Beel geopend BILT Eisenhower accoord mei Einstein Status der Republiek toch onveranderd? Speciale maatregelen voor Walcheren gevraagd Oud moet plaais maken voor nieuw! Bouwen een kwestie van leven en dood 191e Jaargang - No. 23 Uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg Drukkerij Fa F van de Velde Jr. Vüssinger Dit blad verscimnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christel!] ke feestdagen WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 28 Jan. 1948 AÜUi».»«w*lls.w iSPKIJJa 21, ct per v/eek: I 3.20 per kwartaal; franco per post 3.45 per kwartaal Losse nummers 5 ct AL VËRl'tSNTUSPRUS12 ct per mm., minimum p advertentie t 2. Giro nr 359300 PZC Middelburg. Bureaux gevestigd te VlifeingenWalstr 58-60. tel 10 en 51 - Middelburg Londense Kaal 29 tel 2077 en 2924 Goes: L Vorststi 55 tel 24"5 fbgg J i - Oostburg: Gratamastr 3. tel Terneuzen BroewerUstr i Zterikzee Nwe Bogerdstr C 160 tel 26. Nederland, Suriname en Curasao behoren te zamen Dinsdagochtend om 11 uur is in de zaal van de Eerste Ka mer der Staten Generaal de conferentie NederlandSuriname —•Curasao officieel geopend. Aanwezig waren: de voltallige delegaties van Nederland, Suriname en Curacao, de voorzitters van de Eerste en Twee de Kamer der Staten Generaal, 9 leden van de Ministerraad met hun respectievelijke echtgenoten, mej. A. M. Tellegen, directie van het kabinet van EL RL de Koningin, verschillende leden van de Raad van State en vele andere autoriteiten. De minister-president, dr. L. J. M. Beel, opende de bijeen komst met het uitspreken van een rede, welke daarna door de minister van-overzeese gebiedsdelen, tevens voorzitter van de conferentie, mr. J. A. Jonkman, werd beantwoord. In zijn openingsrede gaf dr. Beel een overzicht van de voor geschiedenis van deze confe rentie, waarbij hij uitging van de bekendmaking door de land voogden in Indonesië, Surina me en Curasao van 16 Juni 1941, dat het in het voornemen van het Opperbestuur lag ter stond na de bevrijding van het moederland de aanpassing van de structuur van het Ko ninkrijk aan de eisen van de tijd tot programmapunt te maken, welke bekendmaking op 7 December 1942 werd ge volgd door de bekende Ko ninklijke rede. Als grondslagen voor de staatkundige hervor mingen wees H. M. de Konin gin toen aan: de vernieuwing van het koninkrijk in een staatsgebouw, waarin de ver schillende volkeren gelijkwaar dig en vrijwillig samenwonen In de troonrede van 23 Juli 1946 werd ten aanzien van West-Indië verklaard, in aan sluiting op de petities van en besprekingen met de delegaties van de staten van Suriname en van Curagao, dat wat reeds zonder grondwetswijziging ter bevrediging van de drang naai vernieuwing der staatsinstel lingen aldaar zou kunnen ge schieden, ten spoedigste zou worden bevorderd, opdat Suri name en de Nederlandse Antil len zullen kunnen beginnen met op nieuwe voet eigen le ven, deelgenootschap in het koninkrijk en in het bijzonder hun taak in eigen omgeving ter hand te nemen. De Commissie-Generaal, uit gezonden om in Indonesië de voorbereiding der nieuwe rechtsorde te bevorderen, le verde daartoe een belangrijke bijdrage door het staatkundige beginselprogram op te stellen, dat in de overeenkomst van Linggadjati werd belichaamd, hetwelk richtsnoer werd van het regeringsbeleid ten aan zien van Indonesië en hetwelk ook internationaal waardering vond. Dit programma behelst o.m. de omzetting van 't Koninkrijk der Nederlanden in een Neder lands-Indonesische Unie onder het Huis van Oranje, samenge steld uit twee leden: een Indo nesische federatie, genaamd d^ Verenigde Staten van Indone sië, en 'n federatie, waarin men Suriname en de Nederlandse Antillen, met Nederland ver enigd dacht, nadrukkelijk ech ter laat dit programma onver kort de mogelijkheid in het bij zonder de verhouding van Ne derland, Suriname en Cura cao nader, en anders te rege len. De in de troonrede van Juli 1946 aangekondigde herziening van de staatsregelingen van Suriname en van Curagao bin nen het raam van de grond wet, zoals die thans luidt, kon pas eind November j.l. in een tweetal wetsontwerpen aan det Tweede Kamer worden aangeboden. Desalniettemin zal het toch belangrijk zijn deze voor de overgangstijd beuoelde herzieningen zo spoedig moge lijk in werking te doen treden. NIET LANGER WACHTEN. De regering besloot echter, niet langer te wachten op een zodanige ontwikekling in Indo nesië, dat het bijeenroepen van een algemene ronde tafel con ferentie mogelijk zal worden, noch. af te wachten tot de voorgenomen herziening van de West-Indische staatsrege lingen haar beslag zal hebben gekregen, en heeft H. M. de Koningin voorgesteld vóór die Rijksconferentie uit deze con ferentie van vertegenwoordi gers van Nederland, Suriname en Curagao bijeen te roepen om thans in het bijzonder de ver nieuwing van de staatkundige betrekkingen tussen deze staatsdelen ter hand te nemen. GRONDSLAGEN Grondslag voor de arbeid der conferentie zal naar het oordeel der regering moeten zijn de koninklijke rede van 7 December 1942. De toege: zegde zelfstandigheid der rijks delen en de van hen verlangde duurzame samenwerking zul len hebben te rusten op de drie zuilen van vrijheid, gelijkwaar digheid en verbondenheid. Dit betekent thans, dat Nederland zelfstandig zal blijven en Su riname en de Nederlandse An tillen zelfstandig zullen wor den. Stellig zult gij bereid zijn, aldus dr. Beel, uw arbeid mede te doen dragen door het besef, dat deze voorgenomen staat kundige her.ormingen de ver antwoordelijkheid voor goed bestuur en algemeen welzijn van de tegenwoordige grond wettelijke organen op andere organen zal doen overgaan en dat die oude organen, alvoren* terug te treden, zullen mogen verlangen, dat de nieuwe rechtsorde een democratische rechtsorde zij, waarin de fun damentele menselijke rechten en vrijheden zijn gewaarborgd dat die nieuwe rechtsorde doel matig worde en financieel en economisch verantwoord, en bevredigend wederzijdse belan gen en behoeften, leidend tot culturele verheffing over en weer, en dienende ook de inter nationale samenleving. Daar bij zult u op de bijstand, welke de deelgenoten wederzijds elkander zullen willen verlenen, mogen rekenen. ZWARE TAAK. De regering geeft zich re kenschap ervan, dat zij de conferentie heeft geroepen tot een zware taak. Bij haar arbeid zal de eerste vraag deze zijn, of de vierde lige opzet van het koninkrijk, in de grondwet van 1922 aan gegeven en waarop de ko ninklijke rede uiteraard steun de, als zodanig nog te volgen is. U ziet ons koninkrijk voor u, over -*ier werelddelen uitge strekt: Nederl. in Europa, In donesië in Azië, de Nederland se Antillen en Suriname in Amerika en Nederlands-Nieuw Guinea in het Australische we relddeel. Elk staatsdeel op zichzelf is betrekkelijk klein maar verenigd en samenwer kend zijn zij groot. /oor mjj staat echtei vast, aldus besloot dr. Beel. dat in Nederland, Surina me en de Nederlandse An tillen gezamenlijk sterk het bewustzijn leeft om als ge ordende groep tezamen te behoren. En dit spreekt te sterker, waar wij allen opzien naar het Huis van Oranje, dat onpartijdig tronmd ooven de staatsde len zich wijdt aan het welzijn van ons allen. En waar wij allen steeds de toewijding mogen ervare- van H. M. Koningin Wilhel- mina, wie de algemene en bijzondere vrijheid en de rechtenvan alle harer o. - derdanen zo zeer ter harte gaat. Onder de bede, dat het u met Gods hulp moge worden gegeven uw taak voorspoedi te volbrengen, opende dr. Beel 1e conferentie. Minister Jonkman antwoo-dt. Curagao wenst spoedig feitelijke hervormingen. De Minister van Overzeese Gebiedsdelen, mr. J. A. Jonk man, beantwoordde de rede van dr. Beel, er op wijzende, dat hij wél voorzitter, maar geen lid van de conferentie Is en slechts een raadgevende stem bezit. Terecht hebt u ons voorge houden, aldus mr. Jonkman dat een zware taak ons wacht Niet eenvoudig is het uit de rampspoed van een wereld oorlog, uit de langdurige be proeving van bezetting door d<> vijand van Nederland en Indo nesië. en uit de inmiddels na- tuurlijk gegroeide zelfstandig heid van de vrij gebleven Ne derlandse Antillen en Surina me, door de woelige en inge wikkelde na-oorlogse omstan digheden heen, de weg naar de verlangde nieuwe rechtsorde te vinden. In dit verband moge ik van de zijde der Curacao- sche delegatie, die m;j zulk® heeft verzocht, mededelen dat zjj met de meeste klem onder de aandacht der Ne derlandse regering heeft ge bracht, dat naar haar oor deel reeds vóór de staat kundige hervormingen uil waarmede deze conferentk zich heeft, bezig te houden •sten spoedigste in feite her vormingen noodzakelijk zijn, welke volgens haar woorden in de eerste plaats Goede yangst. Acht Deense vissers in twee kleine schepen hebben hun grootste en beste vangst de ha ven Esbjerg in West- Jutland binnen ge bracht: Twee landings schepen van 200 ton, die zij drijvende in de Noordzee aantroffen. Massamoord In Voor-Indië. Bij een aanval van volks stammen op het vluchtelingen kamp Paratsjinar in de N.- Westelijke grensprovincie van Pakistan zijn ongeveer 130 niet-Mohammedaanse vluchte lingen gedood. 50 gewond en 50 ontvoerd, aldus heeft de regering van India Dinsdag avond meegedeeld. als in de koninklijke rede in het vooruitzicht gesteld, de gelijkstandigheid van dc Nederl. Antillen en Ne derland erkennen en welke in de tweede plaats Aruba tot een zelfstandig gelijkge rechtigd staatsdeel ma ken, onafhankelijk van dc andere Nederlandse Antil len. Het spreekt vanzelf dat dez_< mededeling op geen enkele wij ze andere vertegenwoordiger* bindt of te kort doet. Spr. deed ten slotte een be roep op de leden van de con terentie met vereende krach ten haar welslagen te bevorde ren. daarbij herinnerende aar de bijzondere betekenis van het iaar 1948'. waarin de Vredr van Munster, de belangrlikc Grondwetswijziging van 1848 en het regeringsjubileum van H. M. de Koningin worden her dacht. REEDS AAN HET WERK In aansluiting op de officiële openingszitting werd nog Dinsdag de eerste besloten ver gadering gehouden van de con ferentie. In deze vergadering werd uit elk der drie delega» ties een vertegenwoordiger aangewezen voor een „centra le sectie", welke met de voor zitter aan de conferentie voor steden zal voorleggen voor de op de conferentie te volgen procedure. Als zodanig zullen optreden: prof. mr. C. P. M Romme, mr. dr. R. H. ""os en mr. dr. M. F. da Costa Gomez. Een voorstel van orde, door de heer da Costa Gomez inge diend in verband met de door de Staten van Curacao aan de Curagaose delegatie verstrek te opdracht, werd op voorstel van de Surinaamse en Neder landse delegaties, waarmede dc Curagaose delegatie instemde tenslotte ter voorbereiding naar de centrale sectie verwe zen. DE RECEPTIE. Dinsdagmiddag heeft de re gering ter gelegenheid van de opening der conferentie ln dr Ridderzaal een receptie gege ven, waarbij leden van de Su rinaamse en Curaeaose delega tie aanwezig waren. Talrijke autoriteiten bezochten de re ceptie. Franse socialisten tegen devaluatie. Dè Franse socialistische pariementsfractie heeft beslo ten tegen het regeringswets ontwerp voor de vrjje goud- markt te stemmen. Ook de commissie voor de financiën van de Franse as semblee heeft het gehele wets ontwerp tot Wijziging van de valutaregeling verworpen. De parlementaire fractie der socialistische partij heeft besloten een delegatie naar minister Schuman af te vaar digen teneinde wijziging in de politiek en tegemoetkoming aan de verlangens der socia listische partij te bewerkstel ligen. Volgens Reuter was het niet duidelijk, wat de fractie voor nemens is te doen. Men acht het mogelijk, dat zij de rege ring zal blijven steunen, in dien de minister van financiën, Mayer, of althans zijn onder minister voor economische za ken, aftreedt. De Nationale vergadering moest Dinsdag worden ver daagd, daar het kabinet haar spoedzitting betreffende de socialistische oppositie tegen het wetsontwerp nog niet be ëindigd had- De Franse premier Schuman, deelde na de zitting mede, dat de regering niet zou kunnen aanblijven, wanneer de natio nale vergadering tegen het wetsontwerp betreffende de instelling van een vrije markt ln goud zou stemmen. Deze spoedzitting was Dins dagavond pas laat geëindigd. Het Wereldgebeuren TE VEEL AMERIKAANSE MILITAIREN IN BESTUURSFUNCTIES. Kortgeleden hebben prof. Einstein en twintig andere vooraanstaande figuren in Amerika een waarschuwing gepubliceerd, waaraan in de pers weinig aandacht is ge schonken, maar die niettemin enige belangstelling verdient. Amerika gaat dezelfde kant uit als het Japan en Duitsland van voor de oorlog, omdat de militaire contróle op de bui tenlandse politiek, de publieke opinie, de opvoeding op de universiteiten, het weten- schapelqk onderzoek en zelfs het spel van verkennen hoe langer hoe sterker wordt, voorspelde Einstein. Op die manier kan Amerika geen democratisch land blij ven. De militairen nemen de twee machtigste posities in de Ver Staten in: Admiraal William Leahy is president Truman's persoonlijk adviseur en generaal George Marshall is minister van buitenlandse za ken. Verder staan aan het hoofd van de regeringen in de door de Amerikanen bezette gebieden ook niets anders dan militairen, terwijl een aantal sleutelposities op het departe ment van buitenlandse zaken Eigen leger, financiën en buitenlandse betrekkingen. Nieuw kabinet nog niet gereed. De „Merdeka" schrijft dat er tijdens het bezoek der Com missie voor Goede Diensten te Djocja een uitgebreide ge- dachtenwisseling neeft plaats gevonden, waarin de gevolgen van het aanvaarden der zes punten van de Commissie voor Goede Diensten onder ogen werden gezien. Dit deze gedachtenwisscling zou duidelijk gebleken zijn, dat do aanvaarding dezer zes pun ten niet betekent, dat er in de huidige status der repu bliek een verandering komt. Volgens republikeinse krin gen is het derhalve duidelijk, dat dit standpunt is vervat in t eerste der zes door de Com missie toegevoegde punten, zodat do status der republiek blijft, gelijk zij thans is, d.w.z. iet behoud van een eigen le ger, eigen financiën en eigen buitenlandse betrekkingen. De status der beide partijen zal zich eerst dan wijzigen, wan neer eenmaal de Ver. Staten vas Indonesië zullen zijn ge- De ellende van Zeeuwsch-Vlaanderen dat de heer Neher voor de tweede maal met een belang rijke regeringsopdracht naar Indië Is gezonden. Spr. wil gaarne ingelicht worden over do voorzieningen, die ten aan zien van dit departement worden getroffen. Hij constateert vervolgens, dat er een stijgende onrust ln het land bestaat met betrek king tot de wederopbouw. Hü bepleit de wenselijkheid aller eerst de huidige noden te leni gen. De heer Steinmetz (KVP) achtte versobering van de bouwvoorschriften in de hui dige omstandigheden noodza kelijk. Men zal met eenvoudi ger bouw moeten komen. CORRECTIE VOOR WAL CHEREN GEVRAAGD. De heer Smeenk (A.R.) verklaarde van oordeel te zijn, dat er een correctie moet worden aangebracht in het bouwplan 1948 ten be hoeve van Walcheren. Ter wijn men elders a! kon bou wen, kon dat op dit eiland niet geschieden. De heer Hacke (Vrfth. en Dem.) betoogde, dat bij de we deropbouw te veel langs elk aar heen gewerkt wordt, het geen voorkomen kan worden door interdepartementaal over leg. In het bijzonder vroeg de Kamerdebat over de wederopbouw De Tweede Kamer is Dins dagmiddag begonnen met de behandeling van de begroting van Wederopbouw en Volks huisvesting. De heer Andriessen (KVP) bepleitte rationele organisatie. Ernstig moet worden nagegaan of geen vereenvoudiging mo gelijk is. Z.i. dient gestreefd te worden naar decentralisa tie. De financieringsregeling 1947 moet zo spoedig mogelijk op de helling. Een regelmati ge verdeling van bouwvolume en arbeidscapaciteit is nodig. Voor arbeders, die in geteis terde gebieden worden ge plaatst, achtte spr. het ge wenst, dat emolumenten ver strekt worden. Met hoger loon alleen komt men er niet; het werk moet aantrekkelijk ge maakt worden. De heer van Vliet (KVP) besprak vervolgens de finan- cieringspolitiek by de woning bouw en vroeg hoe de minis ter zich voorstelt op korte termyn de moeiiykheden op te lossen. Kan er spoedig over eenstemming zijn tussen de ex ploitatielasten en de exploita tieopbrengst De heer Stapelkamp (A.R.) leverde critiek op het feit, dat fl't lipn" ad Interim beheerd wordt, om heer Hacke de aandacht voor het bouwen op Walcheren. Er zijn speciale maatregelen no dig en er is alle aanleiding de ze zaak afzonderlijk onder de ogen te zien. De heer Ten Hagen (Arb.) betoogde dat de rijksinspectie voor de volkshuisvesting moet overgaan naar een provinciale dienst. Ten aanzien van de finan ciering heeft het rijk zware verplichtingen op zich geno men. Het is niet aanvaard baar, dat dit is geschied zon der wettelijke basis. Voorts betoogde de heer ten Hagen, dat het aantal aanne mers te groot is. Kan dit be roep niet gebonden worden aan een bedrijfsvergunning Met huurverhoging moet ge wacht worden tot er een dui delijke tendenz tot prijsverla ging intreedt. BARON v. d. FELTZ. Het Zeeuwse kamerlid, ba ron van der Feltz (C.H.) ont- wikelde bezwaren tegen het feit dat het departement zo lang stuurloos blijft. Spr. ver klaarde geen onverdeelde be wondering te hebben voor d? wederopbouw in de practtjk Laat men niet te ver gaan met centraliseren. De heer van der Feltz wilde thans niet spreken over de re geling van de materiële oor logsschade. De betrokken mi nisters stelt hij echter ernstig ingebreke over de late Indie ning van het desbetreffende ontwerp. Ten aanzien van het bouw plan 1948 vraagt lijj zich af, of dit volbracht zal worden. Voorts betoogt hif, dat bonwen voor de noodgebieden een kwestie van levenen dood is. Dat de huurprijzen nog het zelfde zijn als voor de oorlog kan niemand rechtvaardigen. ZEEUWSCH VLAANDEREN. Spr. verklaarde zich te verbazen over de voorlich ting in de memorie van ant woord voor wat de toestan den in Zeeuwsch Vlaanderen betreft. Met de daar be staande ellende wordt wei nig rekening gehouden. ZEELAND ACHTER GESTELD. De heer van Dis (St. Geref.) betoogde, dat de getroffen ge bieden in het bouwplan 1948, wat het bouwvolume aangaat, verre achter gesteld worden by de niet-geteisterde gebie den. In het bijzonder geldt dit voor Zeeland. Hy verzocht de minister daaraan aandacht te willen schenken. Voorts klaagde spr. over „de geld en materiaal verspillende ambtenaren van wederop bouw" van boerderijen en vroeg o.m. of het nu wel zeker is, of de aanbestede of in aan bouw zrjnde boerderijen in 1948 gereed zullen komen. Spr. hoopte, dat de minister het gerucht zal kunnen tegenspre ken als zou slehcts 40 afge bouwd worden. Mogelijk is het Bureau Wederopbouw Boerde rijen niet wettelijk gefundeerd. Een grondig onderzoek naar de tekortkomingen van dit bureau is gewenst. De heer Algera (A.R.) meende, dat de provinciale overheid ingeschakeld moet worden bij de wederopbouw. De gemeenten moeten zelf, binnen het vastgestelde con tingent, goedkeuring aan bouwplannen kunnen verlenen Enige minuten na midder nacht werd de vergadering verdaagt tot Woensdagmid dag. vormd, aldus Mochter Loebis in „Merdeka". Ook Mohammed Hatta heeft zich in deze geest uitgelaten Naar „Aneta" van bevoeg de republikeinse zijde te Bata via verneemt, geeft deze ver klaring inderdaad het officiële republikeinse standpunt weer. AANVAARDING DOOR BEIDE PARTIJEN. De Commissie van Goede Diensten heeft tijdens een re ceptie op de „Renville" eèn communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat de Nederlandse delegatie op 12 Januari de zes punten van de Commissie heeft aanvaard met inachtneming van de volgende punten a) Punt 2 gaat in na on dertekening van de politieke overeenkomst, (dit punt be treft de eerlijke vertegen woordiging van de staten in de toekomstige Ver. Staten van Indonesië in een voor lopig federale interim-rege ring). b) Onder verwijzing naar art. 4 van Linggadjati doet punt zes geen afbreuk aan het aantal deelnemende sta ten tn de toekomstige Ver Staten van Indonesië. c) De zes punten zullen na ondertekening van de wapenstilstandsovereen komst en de uitvaardiging van de eerste vereiste orders hiervan formeel aan beide partijen wórden voorgelegd d) Op de zes pünten zal binnen 4i uur door de par tijen woraen geantwoord. Het communiqué zegt vervolgens, dat de republiek op dezelfde basis als de Ne derlanders de zes punten van de commissie heeft aan vaard. KABINET GEVORMD. Het republikeinse persbu reau Antara meldt, dat Moh. Hatta er Dinsdag in geslaagd is een presidentieel zaken kabinet" te vormen. De namen van de ministers zouden pas Donderdag bekend worden gemaakt. Waarschijnlijk zullen vier ze tels aan de Masjoemi toevallen waarvan er waarschijnlijk één zal worden bezet door dr. Soekiraan, de voorzitter van de Masjoemi. Antara noemt als mogelijke verdere ministers de heren Ali Sastro Amidjojo (de huidige minister van on derwijs), dr. Soesanto (thans minister van justitie) en de Sultan van Djocjakarta, Ha- mangkoe Boewono, thans mi nister van staat voor speciale gebiedsdelen. Met betrekking tot de kabi netsformatie meldt Antara voorts, dat het kabinet zal bestaan uit zestien ministers. De functies van minister van staat, vice-premier en vice-mi nister komen te vervallen. Daarentegen zullen een mini sterie van wederopbouw en een ministerie van jeugd-aangele- genheden ln het leven worden geroepen. Moh. Hatta heeft aan de pers medegedeeld, dat Sjari- foeddin gemachtigd is om als voorzitter der republikeinse delegatie de onderhandelingen met de Nederlanders voort te zetten. eveneens in handen van mili tairen is. Besloten wordt met de woorden: Minister Marshall voert zijn buitenlandse politiek, zoals een soldaat zou afreke nen met zijn vijand. Dit laatste is zeer zeker overdreven, zoals do hele waar schuwing slechts betrekkelijk waarde heeft, gelijk een ge leerde als Einstein, beroemd om zijn relativiteits-theorie past. Het gesignaleerde feit echter, de belangrijke rol van militairen in het burgerlijke bestuursapparaat drukt onge twijfeld een stempel op de hui dige koers1 in Amerika. Men kan van militairen, die gewend zijn te denken in divisies en eskaders en voor wie de uit gaven voor bewapeningsdoel einden nooit groot genoeg kun nen zijn, geen gematigd pro gressief beleid van geven en nemen verwachten. Als leger en vlootaanvoerders zich in de regering nestelen, zo is de ge hele geschiedenis door gebleken krijgt het binnenlands beleid onvermijdelijk een» Spartaans en het buitenlands een agres sief karakter. Japan is een klassiek voorbeeld van wat mogelijk als een militaire kaste de scepter in handen neemt. Dat heeft generaal Eisen hower, zelf op en top mili tair, onverbloemd toegegeven in een brief aan mr. Finder, een Amerikaanse uitgever, EINSTEIN. wiens krant gen campagne heeft gevoerdvoor het candi- daatschap van Eisenhower als president der Ver. Staten. „Het is mijn overtui ging", schref Ike, „dat 't noodzakelijk en verstandig is, dat de militaire macht ondergeschikt bliift aan de burgerlijke. Ons volk zal meer vertrouwen heb ben in de regering als beroepssoldaten er van af zien naar hoge politieke posten te streven. Ikzelf zal gen enkele benoeming aannemen, zelf al pro beert men my daartoe over te halen en ik zou andere beroepsmilitairen, aanraden dit voorbeeld te volgen." Het was een teleurstelling voor de vele Republikeinen, die hoopten munt te kunnen slaan uit de populariteit en de innemende glimlach van „Ike." Zyn naam als candidaat zou vele stemmen van gede mobiliseerde militairen win nen; uit proefstemmingen is gebleken, dat hij gmakkeiijk Truman zou kunnen verslaan. Het pielt zeer voor Dwight D. Eisenhower, dat hij aan alle verlokkingen weerstand heeft geboden en de mening van Einstein ondersteunt. De generaals Clay, Mac Arthur, admiraals als Leahy kunnen zijn advies ter harte nemen. Minister Beel sprak met van Zeeland. Paul van Zeeland heeft Dinsdagmiddag te 's-Graven- hage een onderhoud gehad met minister-president dr. Beel en met andere leden van het ka binet. Na een bezoek te heb ben gebracht aan dc ambassa deur van België, is de heer van Zeeland naar België ver- troken. DE VOORSPELT: WEINIG VERANDERING. Geldig tot Woensdagavond. Overdrijvende wolkenvelden, ~n overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Hier en daaf vorming van ochtond- iIj ?verda& ongeveer de zelfde temperatuur als giste ren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1