DE OOGST IN 1947 Passagiersvaart op Indonesië Engeland en de franc NIEUWS UIT ZEELAND NOURY ROOD BAND NOURY BLAUW BAND Nieuws in een Notedop DE VERGOEDING DER OORLOGSSCHADE. WALCHEREN Zaak Brinkman heeft 's ministers aandacht „Willem Ruys" en „Oranje" gaan samen een maandelijkse dienst onderhouden. Plannen voor de toekomst. Dc „Willem Ruys" zal hoogst waarschijnlijk van nu af zes maal per jaar heen en weer varen tussen Rotterdam en Batavia in een dienstrege ling, die synchroon zal lopen met die van het Amsterdam se .M.S. „Oranje" zodat er voortaan elke maand een 20.000 b.r. tons mailschip van beide kanten zal vertrekken, waarmee dan weer een begin is gemaakt met het herstel van de vooroorlogse regel matige verbinding tussen de beide "belangrijkste delen van het Koninkrijk, aldus verze kerde de heer Th. A. W. Ruys. directeur van de Kon- Rotterdamscho Uoyd, tijdens een onderhoud aan boord van het vlaggeschip, onmiddellijk na aankomst te Rotterdam. SNEL SCHIP. De dienstsnelheid van dit schip Is evenals die van de „Oranje" ongeveer 22 knopen, d.w.z. meer dan 25 procent hoger dan die der vooroor- se mailschepen, zodat de lan ge reis in twintig dagen kan worden afgelegd. Dit is een zeer grote verbetering. Voor de oorlog hadden de belde maatschappijen, die de pas sagiersverbinding over zee mot Java onderhouden, dan ook hot voornemen om op dc duur alle bestaande mailschepen te .vervangen door vaartuigen van dit type, zodat men met oen kleiner aantal totaal' zes hetzelfde aantal pas sagiers per jaar zou kunnen vervoeren, en dan bovendien nog veel sneller, n.l. in drie in plaats van in vier weken. Dat schema is natuurlrjk da nig in de war' geraakt, zo wel door de talloze onvoor ziene oorlogsomstandigheden als door het feit, dat de luchtvaart na Mei 1945 een veel grotere vlucht heeft ge nomen. Hoe dc passagiersvaart zich op dc duur zal ontwikkelen zal nu afhangen enerzijds van dc omvang van het vervoer, dat de K.L.M. krijgt te ver werken. en anderzyas van de vraag of dc scheepvaart maatschappijen daarnaast een Elaats in het luchtruim we en te verwerven. Tot nu toe zijn zy daarin niet geslaagd, omdat de regering, thans grootste aandeelhouaster van de K.L.M., geen concessies voor andere luchtlijnen naar Batavia wenst te verlenen. NAAR VOOROORLOGS PEIL. Dc vloot van de Rotterdam se Lloyd telde voor de ooi- log 31 schepen (meer dan een kwart millioen bv. r.t.), waar van er 19 verloren gingen. Op het ogenblik vaart do Lloyd echter weer met 22 eigen schepen, drie van de re- KOOS KOEN IN EEN NEDERLANDSE FILM. Maandag begint men in de nieuw ingerichte Profiltlstu- dlos met do opnamen van de eerste Nederlandse hoofdfilm na de bevrijding, tevens de eer ste film, dlo voor het J. Ar thur Rankconcem in het bui tenland wordtopgenomen, „Nederlands in 7 lessen", wei- we geproduceerd en geregis seerd wordt door Henry Jo- pheson en Ch. v. d. Linden. Wam Heskes (Koos Koen) zal ren hoofdrol vervullen; het Millersextet zal de door Rudolf Karsemeyer gecomponeerde muziek uitvoeren. Daar Nederland geen film traditie heeft, zijn de kosten van deze film zeer hoog, zodat men er naar gestreefd heoft een vorm te vinden, die ge schikt is voor een butteuiandse versie, dus met korte dialogen. De film zal waarschijnlijk over ruim 2 maanden in roulatie ko fingezonden mededeling) (Ingezonden mededeling) HOEST SIROOP HOEST SIROOP Bij hardnekkige hoest en bronchitis f.m gering pen, twee rej beheer gehuurde Liberty sche- •egeringsschepen in drie van ande andere maatschappijen in gebruik ge kregen schepen, zodat het to taal aantal weer op dertig is gekomen. Toch moet ook de eigen vloot weer op peil ko men. De Lloyd vertrouwt straks twee van de baby- flattopschepen, welke de Re gering waarschijnlijk in de V.S. zal aankopen, te kunnen overnemen. Twee schepen, die op het ogenblik nog op Ne derlandse werven In aan bouw zijn, komen zo goed als zeker nog dit jaar in de vaart, nl. de „Garoet" en de „Slamat", beide vrachtschepen van 12000 br. r.t. met beperk te passagiersaccommooatie. Ten slotte zullen er Neder landse werven nog drie bouw opdrachten worden verstrekt. S~ 10 jaar op bed vastgebonden. Samuel Hochstettler, de 75-jarige „dictator" van een landelijke religi euze secte in Indiana (V. S.) is tot 6 maanden dwangarbeid veroor deeld, daar hij zijn 41- iarige dochter 10 jaar lang met een touw aan bed heeft vastgekliüs- terd, omdat zij weigerde lid te worden van ztjn secte. Clay vraagt Congres 700 millioen dollar. Generaal Clay, de Ameri kaanse opperbevelhebber in Duitsland, heeft medegedeeld, dat hij het Congres om 700 millioen dollar zal vragen ten einde het gemiddelde Duitse voedselrantsoen in de Brits- Amerikaanse zóne tot 2800 ca lorieën per dag te verhogen. De V. S. overwegen cx- t ra-voedsel verschepingen ter opheffing van de huidige crisis. VERKLARING VAN CRIPPS. Meningsverschil over de melhode. Dc devaluatie van de Franse franc heeft ln Engeland de no dige beroering gewekt. Het Britse kabinet kwam in spoed zitting bUeen om een uiteen zetting van Stafford Cripps aan te horen over zijn bespre kingen ln Pary» en de maatre gelen te bespreken, dlc het Britse kabinet zal nemen om het pond te beschermen. DE BESPREKINGEN.. In het Lagerhuis deelde Staf ford Crlpps Maandag bijzon derheden mede over de bespre kingen. die hjj de afgelopen 10 dagen met de Franse minister van financiën en economische zaken heeft gevoerd. Cripps zeide dat de Britse regering sympathiseert met het doel der Franse rgeering. nl. het tot stand brengen van een reële waardeverhouding tussen franc en dollar, doch dat zy zich niet kon verenigen met de methode van de Franse re gering. De Britse regering ls niet voornemens, aldus Cripps. over te gaan tot wyzlgtng van de koers van het pond in verhouding tot andere valuta's. De politiek der Britse regering zal zijn: enerzijds de Franse rege ring helpen haar doel te be reiken, anderzijds maatre gelen tc treffen de terug slag van do Franse maatre gel op het pond en andere geldeenheden waarmede En geland ten nauwste is be trokken, te beperken. WEST EUROPESE UNIE. Cripps gaf de verzekering dat het meningsverschil tussen l'runkryk en Engeland over de devaluatie van de franc geen hinderpaal mag vormen voor Be vin'» voorstellen inzake West-Europese Unie, bestaan de uit Groot-Brlttannlë, Frank- ryk, Nederland, België en Lu xemburg. Cripps deelde tenslotte mede. dat hij tevergeefs heeft ge tracht de Franse regering te weerhouden van het treffen van dc huidige regeling. In antwoord op hem gestelde vra gen, deelde hij mede, dat het internationale monetalfe fonds nog steeds pogingen In het werk stelt om de Franse regering te bewegen op haar besluit terug te komen. AMERIKAANSE STEM. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van fi nanciën waarschuwde dat de Franse maatregelen ernstige gevolgen zouden kunnen heb ben voor het welslagen van het Europese herstelprogramma. Wanneer echter de devalua tie effectief werkt, dan zal zij, volgens de woordvoerder posi tief voordeel voor het herstel programma opleveren. Onteigening van persapparatuur. Bij dc Tweede Kamer is Ingediend een wetsontwerp tot vaststelling van een aantal bepalingen over onteigening en herdistributie van dag- bladoutillage. Het gaat hier om de de persen, zetmachines e.d. van dagbladbedrijven, welker leiding zich gedurende dc bezetting heeft misdragen en welker drukkerijen thans slechts als loondrukkerijen werken. Onder bepaalde om standigheden wil men de voormalige illegale pers, welke niet over eigen bedrijven be schikt, de eigendom van appa- raturen doen verkrijgen. GEEN BROEDERMOORD Op last van de officier van justitie te Den Bo9ch, is P. van der B, die verdacht werd van moord op zijn 60-jarige broeder W. van der B. tijdens een vechtpartij op 20 Januari, te Micrlo, op vrije voeten ge steld. Men was namelijk van mening, dat men te doen had met een noodlottig ongeval, waarbij P- van der B. uit zelfverdediging handelde Het geweer zou namelijk afgegaan zijn op het moment, dat het slachtoffer zijn broer met de kolf wilde slaan, met het ge volg. dat hij zelf getroffen werd. Koerierster van de K.P. overleden. In hot Rode-Kruis zieken huis te Bcverwyk overleed mej. D. O. de Snoo, tydens de be zetting koerierster van de K. P. tc 's Gravenhage. Februari 1941 werd mej. do Snoo op het station tc Utrecht door Duit sers gearresteerd. Do papieren die by do arrestatie op haar E avonden werden maakte do S. duidelyk, dat zy in verbin ding stond mot de illegaliteit. TÜdons het verhoor heeft zy gezwegen ondanks alle marte lingen die van zodanige aard waren, dat zy naar het zieken huis moest worden overge bracht. Drie K.P.-ers gelukte 't later, tydens een transport, mej. de Snoo te bevryden. Zy werd toen naar een zieken huis overgebracht. Hersteld ia zy echter nooit meer. In Schotland zijn 1000 chauffeurs eu conducteurs in staking gegaan uit-protest te gen het dienstschema. Dc ar beiders in de staalfabrieken konden dientengevolge niet naar hun werk. Generaal von Falken- hausen, de militaire gouver neur van België tijdens de be zetting, zal begin Februari aan België worden uitgele verd. De voorzitter van de Turkse nationale vergadering, generaal Kazim Karabekir, is plotseling .overleden, tenge volge van hartverlamming. Maandag zal een begin worden gemaakt met het pro ces tegen Simon Sanchez, die beschuldigd wordt van een poging tot een staatsgreep in Suriname. De reis van het vliegtuig van de K.L.M., dat Zondag van het New Yorkse vliegveld „La Guai'dia" naar Amster dam zou vertrekken, kon niet doorgaan tengevolge van de sneeuwstorm en technische moeilijkheden. Eerste bezwaren der K.V.P. In een vergadering te Groe- de heeft 't Zeeuwse Tweede Ka merlid mr. dr. A. J. J. M. Mes een voorlopig oordeel geformu leerd over het wetsontwerp materiële oorlogsschade. De heer Mes gaf als zyn voorlo- Sige mening te kennen, dat It wetsontwerp by de Kamer fractie der Kath. Volksparty ernstig critiek zal ontmoeten omdat het niet voldoet aan de eisen, welke zyn neergelegd In de resoluties van het par tycongres in October te Utrecht gehouden. Men mag aannemen, dat de Kamerfractie zich zal ba seren op deze resoluties, welke integrale vergoeding voor allen beogen, afgezien van gevallen, waarbij overbodige luxe in het spel is. Bovendien zou volgens deze resoluties voor econo misch en finantieel sterk staande personen en instellin gen de vergoeding der oorlogs schade over een aantal jaren moeten worden uitgesmeerd. Directeur Wederopbouw en Volkshuisvesting. Thans is het Koninklijk Be sluit afgekomen, waarbij de heer M. D. H. Glerum te Ven- lo is benoemd tot hoofdinge nieur-directeur van Wederop bouw en Volkshuisvesting in Zeeland te Middelburg. Oostburgse deputatie naar dr. IJ. Z. v. d. Meer In verband met de onbevre digende gang van zaken by de wederopbouw van Oostburg. heeft eeu deputatie van de af deling Oostburg van de Ver West Zecuwsch-Vlaanderen de zer dagen in Den Haag een on derhoud gehad met dr. ir. Y. Z. v. d. Meer, directeur-gene raal van de Wederopbouw. De bespreking duurde l*£ iftir en heeft, naar Wij vernemen, zeer verhelderend gewerkt. Amerikaans schip weer vlot. De Amerikaanse stoomboot „Iberville", die ter hoogte van Valken isse aan de grond is ge lopen. is door vijf sleepboten vlot gesleept. Het schip heeft zyn reis naar Mobile voortge zet. Autobus gekanteld. Maandagmorgen omstreeks kwart over zeven is een auto bus van de N.V. Stoomtram Walcheren, rijdende op de dienst Middelburg—Goes door de gladheid van de weg nabij Nieuw- en Sint Joosland ge slipt, van dc weg geraakt en in een sloot omgekanteld. In de bus bevonden zich geen passagiers. De chauffeur, die geer schuld aan het ongeval heeft, kwam met de schrik vrij. Enkele wielrijders, die zich bij de slippende bus op de weg bevonden, konden^ zich tijdig in veiligheid stel-^ len. Later op de dag is de bus, die zwaar beschadigd was, door twee kraanwagens weer op de weg geplaatst en naar do werkplaats gesleept. Eierensmokkelaar gearresteerd. In Zeeuwsch-Vlaanderen werden vorige week 47.000 eieren in beslag genomen. Op 13 Januari j.l. was een chauffeur met een vrachtauto, dlc byna 47.000 eieren bevatte, in het grensdorp Clinge ver schenen. met uitvoerpapieren welke de volgende dag geldig waren. De chauffeur slaagde er in des nachts clandestien over do grens te wippen, de. eieren af te leveren, terug te rijden naar Rotterdam en op 'dezelfde papieren nog eens een party van 47.000 eieren nu dus op legale wijze over de grens te brengen. Toen een volgende dag de auto weer verscheen, werd de wagen in beslag genomen. Na eeu uitgebreid onderzoek werd een firmant van „Oliviers eie- rencentrale" te Rotterdam ge arresteerd. Ook in Rotterdam werden 47.000 eieren in beslag genomen. EINDCIJFERS ZIJN TELEURSTELLEND. Alleen aardappelen goed. Do in 1947 met granen be bouwde oppervlakte bedroeg, blijkens het zojuist verschenen statistische bulletin van het centraal bureau voor dc sta tistiek. bijna 500.00 ha., het grootsto gedeelte hiervan was 'met rogge (181.000 ha.) en met havei (163.000) bebouwd. De totale opbrengst van gra nen bedroeg ruim 1 milliard kg. (1946: 1.4 milliard kg.). Dc met peulvruchten be- teelde oppervlakte bedroeg glo- MÊJÊmÊhvmÊ millioen kg. (1946: ca. 80 mil lioen kg), waarvan ongeveer 41 millioen kg. groene exwten. Ongeveer 40.000 ha. werd in 1947 met handelsgewassen (koolzaad, mosterdzaad, ïyn- znad, enz.) betoeld. De op brengst van deze gewassen be- droeg in totaal bijna 84 mil lioen kg., waarVan 58 millioen kg. gorcpeld vlas. Voor 1946 luidden deze cijfers resp. 78 en baal 86.700 ha., de totaio op brengst aan peulvruchten: 62 Inpoldering bij Ossendrecht. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben een voorstel ingediend tot oprich ting van het waterschap „De Noordkil van Ossendrecht", om te komen tot inpoldering van het rijpe schorren gebied, gelegen langs de Westerschel- de nabij het zogenaamde Os- sendrechtse gat. Het schorren- gebied is dïrea 250 H.A. groot en daarvan zou circa 220 H.A. voor cultuur geschikt zijn. Gedeputeerden van Noord- Brabant willen thans door de provinciale waterstaat een uitgebreid plan voor dit werk laten opmaker. TribunaalHd In vrijheid gesteld. Naar wij vernemen is het Tribunaallid G. W. te Axel, die in arrest was gesteld in verband met de beschuldiging, dat hij getracht zou hebben voordeel te trekken uit de tri bunaal-zaak tegen de ex-di recteur van de N.V. De Hoop te Terneuzen,- Maandag j.l. op last van de officier van justi tie in vrjjheid gesteld. Eveneens is op last van de officier in vrijheid gesteld de commissionnair D., die bij de ze affaire een bemiddelaars rol gespeeld zou hebben. Vlissingen NIEUWE BRANDWEER POST. Woensdag gaat de brand weer van Vlissingen verhuizen. De post in de Hendrikstraat zal worden ondergebracht in het voormalig militair Hospi taal aan de Korenstraat. Het gebouw is te bereiken via de Kalkhokstraat. Eventuele brandmeldingen moeten na Woensdag 6 uur n.m. geschieden bij de nieuwe ~)ost. De telefoonaansluiting ilijft dezelfde no. 116. BOUW BETONFABRIEK. Bij de gemeenteraad van Vlissingen is een voorstel ingediend tot verhuur van 'n gedeelte van het oude stati onsterrein aan de firma Muys en de Winter voor de bouw van een betonfabriek en voor van bouwmaterialen. BOUWPLAN VOOR HET „EILAND." B. en W. van Vlissingen hebben aan de gemeenteraad ter goedkeuring voorgelegd 't bouwplan, dat is opgemaakt voor de herbouwing op het „Eiland". Inplaats van de vroegere 279 woningen zullen op het „Eiland" 78 gebouwen met plusminus 123 woningen komen en een aantal bedrij ven. Een deel van het eiland is bestemd voor industrieter rein. BOUWRIJPE GRONDEN IN HET PLAN OOST. Voor het bouwrijp maken van gronden in het plan Oost hebben B. en W. van Vlissin gen een aanvullend crediet van 8-5.900 aangevraagd. De totale kosten worden nu ge raamd op 841.900. VERBETERING PAUL KRUGERSTRAAT. B. en W. van Vlissingen hebben aan de raad een cre diet van 51.340.aange- agd voor verbetering van de Paul Krugerstraat tussen do Van Dishoekstraat en de Keersluis. B. en W. willen een dubbele verkeersbaan aangelegd zien. met in het midden een strook groen en aan weerzijden voet en rywielpaden. De dubbele verkeersbaan komt voorlopig slechts tot aan de ontworpen Havenweg en voor het gedeel te, waar thans de noodwonin gen staan is een verkeersweg van 6 meter breedte, met aan weerszyden een rijwielpad en trottoirs geprojecteerd. Middelburg JAARVERGADERING „WILHELMINA". Onder voorzitterschap van dc lieer R. van Roo, kwam de Middelburgse Turnvereniging „Wilhclmina" in jaarvergade ring byeen. Na een kort ope ningswoord werden dé notulen gelezen en de jaarverslagen van secretaris en penningmees ter voorgedragen, besproken en goedgekeurd. De kascommis- sie werd aangevuld, de aftre dende bestuursleden herkozen en als nieuw bestuurslid geko zen Mej. C. Sturm. Het werk programma voor 1948 werd aanvaard, zoals door het be stuur voorgesteld is en in het clubblad omschreven. Verschei dene interne verenigingszaken werden nog in details bespro ken en geregeld, waarna de voorzitter de vergadering sluit. SPUITGASTEN EEN AVOND UIT. Vry dagavond kwamen de Middelburgse brandweerlieden in de Bogardzaal bijeen, niet om een brand te blussen, maar om een avond te genieten van een aardig cabaretprogramma, ten tonele gebracht door de toneelclub „Avedo". Een gezel lig bal, muzikaal opgeluisterd door de Eabytonband, vormde het besluit van deze geslaagde feestavond. VOOR DE NATIONALE MONUMENTEN. Dc Commissie voor Nationa le Monumenten tc Middelburg heeft moeten constateren, dat velen nog geen gehoor hebben gegeven aan de oproep, tot het kopen van een stukje Damter- rein. Met het doel. dat bereikt moet worden door de symbo lische verkoop van het 'Dam- terrein, zal zonder twijfel iede re Nederlander zich kunnen verenigen, nl. de doden te oren en hun daden aan de vergetel heid te ontrukken, maar te vens te zorgen voor de nabe staanden van deze doden. Het laatste moet toch zeker als een nationale plicht, dus ook uw plicht gezien worden. De eer- 35 millioen kg. Do met knol-, bol- en wor telgewassen (aardappel, bieten, knollen, enz.) beteelde opper vlakte bedroeg in 1947 rond 330.000 ha. (voor aardappelen alleen: 200.000 ha.). Hiervan was de totale op brengst ongeveer 9.4 milliard kg. (1946: 10.2 milliard kg.). De opbrengst aan aardappelen (zowel fabrieks- als consump tieaardappelen) bedroeg 4.6 milliard kg. (1946: 4.1 milliard kg.). Behalve (le aardappelen ver tonen alle gewassen een op brengst per ha., die beneden die van het gemiddelde der ja ren 1930-'39 ligt. Zo liggen de opbrengsten van de granen ge middeld ca. 20 van peul vruchten ruim 30 en van handelsgewassen ongeveer 15 beneden die van de genoem- do vooroorlogse jaren. Slechts de opbrengst van consumptio- en fabrieksaardappelen ligt- tlficateri zyn by iedere Bank, met resp. 109 en 112 procent het kantoor V.V.V. en enkele hierboven. I winkels in Middelburg te koop opgevoerd. STICHTING VOOR DE LANDBOUW. De heer Royackers, landelijk secretaris van de „Stichting voor de Landbouw" zal op Donderdag 5 Februari in de Sociëteit „De Vergenoeging" te Middelburg een lezing houden over het onderwerp: „Actuele problemen bij het werk". Door de Stichting worden voor de landbouwwerkzaamhe- den oliepakken beschikbaar :esteld, die op bewijs van de tichting kunnen worden afge haald by de firma's De Kam te Domburg, Blok te Souburg, of Janse te Koudekerke. PLANNEN VAN PLUIM VEEFOKKERS. De leden van de pluimvee vereniging „Middelburg en Omstreken" kwamen op Don derdag 22 Januari in vergade ring tri~en in „De Eendracht" te Middelburg onder leiding van de voorzitter, de heer C. v. Nimwegen. Het ledental bij do aanvang van het nieuwe jaar bedroeg 47. In combinatie met de zustervereniging „Nut en Sport" zal op 5 en 6 Novembei 1948 een clubtentoonstelling van pluimvee en konijnen wor den gehouden. Als keurmeester voor de afdeling Pluimvee zal worden uitgenodigd de heken- de heer C. S. Th. van Gink te Heemstede. De A.N.P.V.- pluimveefilm zal worden ver toond op Maandag 16 Februari in de Groene Zaal van het Schuttershof te Middelburg, waarbij de secretaresse van de A.N.P.V., mevr. A. Bekink- Nieuwenhuis, uit Lunteren de nodige toelichting zal geven. Op Zaterdag 10 April, zal het 25-jarig bestaan der vereniging op enigszins feestelijke wijze worden herdacht. In clubver band zal een bezoek worden ebracht. aan de eerste Euro pese Pluimveetentoonstelling van de vereniging „Avieultura" tc 's-Gravenhage. Na uitbeta ling van de behaalde eigen- fokprijzen op de provinciale tentoonstelling te Breskens werd de fokkerslijst voor 1948 samengesteld. Na enige bespre kingen over de keuringen op de kortgeleden gehouden ten toonstellingen werd de bijeen komst door de voorzitter ge sloten. O - en W -Souburg MUZIEKUITVOERING. Zaterdagavond gaf de mu ziekvereniging „Vlijt en Vol harding" te Souburg, o.l.v. de heer A. v. Wallenburg een uitvoering in de zaal van de heer Verbeem. Na het muzi kale gedeelte trad het caba ret der vereniging „Hier zijn we weer", met succes op, waaraan ook de conferencier, de heer W. de Graaf uit Mid delburg het zijne bijdroeg. „KASTEEL TE KOOP". Zaterdagavond werd door de Middelburgse gymnasias ten het toneelstuk „Kasteel te koop" van Nina Chici in de zaal „Rehoboth" te Souburg opgevoerd. Deze opvoering werd gege ven ten bate van de restaura tie van de Ned. Herv. kerk alhier. De heer Deij, president kerkvoogd, dankte voor dit belangeloos optreden van de ze toneelgroep, die door hun goed spel de aanwezigen een aangename avond hebben ge geven. De filmavonden, enige tijd geleden door de heer Kruithmof voor hetzelfde doel gegeven, hebben een batig saldo van f 264 opgebracht. Arnemuiden GEZELLIGE AVOND. De Ringryders-vereniging „In Galop" te Arnemuiden, zal op 5 Februari a.s. een gezell_ avond aanbieden aan haar le den en begunstigers. De avond zal gevuld worden met toneel, film en verloting. Nieuw- en St. Joosland UITVOERING MUZIEKVER. „O.N.D.A.". Dc muziekver. „Oefening na de Arbeid" te 'Nw.- en St. Joosland, zal op 27 en 29 Ja nuari a.s. een uitvoering geven in de zaal van de heer J. Pluy- mers. In het eerste gedeelte van de avond zullen enige mu zieknummers ten gehore wor den gebracht,- waarby tevens enige solisten zullen optreden Na de pauze zal een vrolyk spel in drie bedrijven worden Raadsbesluiten van Middelburg. REORGANISATIE REINI GING GOEDGEKEURD. De gemeenteraad van Mid delburg besloot Maandagmid dag, ondanks bezwaren welke geformuleerd werden door de heren J. C. Hoek (A.R.), B. A. Hésselink (Vrijheid), P. van Empel (C.H.) en A. J. Schot (St. Geref.), over te gaan tot het instellen van de functie van verificateur. De aankoop van nieuw brandweermateriaal ten bedrage van 9000.— werd goedgekeurd, evenals het voorstel om tussen Zuster straat en Lange Delft een nieuw parkeerterrein in te richten a raison van 30.000. Het Bouwplan 1948 (300 woningen) werd zonder dis cussie goedgekeurd. Zeer langdurig werd gede batteerd over het voorstel tot reorganisatie van de Reini gingsdienst. Op deze discus sie komen wij nader terug. Het plan werd aangenomen. Aan de agenda was nog toe gevoegd een voorstel van B. en W. om gebruik te maken van de mogelijkheid om een kasgeldlening van 150.000, welke dezer dagen afgelost moet worden, te vervangen door een lening van 300.000 met een looptyd van drie jaar op zeer gunstige voorwaarden. Dit voorstel werd aangeno men. Naar aanleiding van de be richten over de terugkomst van de directeur van het Ar beidsbureau te Terneuzen, ver neemt het A.N.P., dat deze zaak de aandacht van de bee trokken minister heeft. AANBESTEDING Maandag werd door het bureau Ruilverkaveling te Mid delburg aanbesteed het verstek D. L. H. 16, omvattende het maken van wegen met bijko mende werken in de Westwa tering van de Polder Wal cheren. Inschrijvers waren: firma gebr. Heynen, Tilburg f 267.500 A. v. Eijsden, Nijmegen f 228.300, J. Bos N.V. Mde- blik f 194.000, firma D. Mons- houwer, Zwijndrecht f 179.000 Gebr. Geldof, Serooskerke (W) f 159.380, J. D. Janse Colijns- ilaat f 153.000, Sanders Cz. tijswijk f 147.200, Reef's aan neming- en handelsmaatschap pij, Oldenzaal f 135.830, firma van 't Verlaat, Hardingsveld 133.700. JAARVERGADERING VARKENHOUDERS Vrijdagavond 23 Januari kwamen de leden van het Varkensfonds „Helpt Elkan- te Nw. en St. Joosland vergadering bijeen in de Rode Leeuw onder voorzitter schap van de heer Iz Baas. In de plaats van dhr, J. Poppe Azn., die zich als bestuurslid niet meer herkiesbaar stelde, werd benoemd de heer F. Baas Izn. De vleesprys werd op de zelfde basis vastgesteld als in 1947, terwijl de contributie werd verlaagd van één gulden op f 0,75 p'er jaar. Dit kon omdat het afgelopen jaar slechts twee verliegen van varkens waren geleden. Er was een batig saldo van 661. De secretaris-penningmees ter ,de heer Joh. Qrucq, werd dank gebracht voor zyn be heer, waarna de bijeenkomst door dc voorzitter onder dank zegging werd besloten. Veere „DE MACHT VAN 1IET KLEINE". Vrijdagavond werd te Veere in de Campveerse Toren een propagandafilmavond gegeven door de Vereniging tot ver zorging van toevallijders: „De Macht van het Kleine". Een lo terij bracht 35.55 op terwijl verder nog voor een bedrag van 12.50 werd gecollecteerd. Oostkapelle UITVOERING „CRESCENDO". Dezer dagen gaf de muziek-. veren. „Crescendo" te Oostr kapelle 2 openbare uitvoerin gen in het verenigingsgebouw order leiding van de heer J. Laroes. Een tiental nummers werden vlot gespeeld. Hier na werd door de toneelclub „Onder Ons" een toneelstuk „Amor en Bananen" opge voerd. De zaal was vooral Vrijdag goed bezet. Serooskerke JAARVERGADERING JONGELINGSVERENIGING OP G. G. Vrydagavond hield de Jonge lingsvereniging op G. G. „Pre diker 12 vers la" te Seroosker ke haar 65e jaarvergadering. Door de heer H. Sinke Jr. werd een inleiding gehouden over: „Ons dagelijks brood". Uit de jaarverslagen bleek dat het ledental steeg van 33 tot 40. Opgevoerd werd: „De Deserteur", een stuk in 5 be drijven, dat met aandacht werd gevolgd. Verder werd een me- morisatiewedstrijd gehouden en een tweetal pantomines opge voerd. Ds. S. van Wouwe sloot deze geslaagde bijeenkomst met dankgebed. Tot notabel der Ned. Herv. gemeente te Breskens werd gekozen de heer A. Baden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2