PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Een vrije valuta-markt in Parijs Volksstemming op Madoera was voorbarig BILT Socialisten kozen voor Amerika Scherpe critiek op wederophouw-ambtenarij Strijdlust te Djocja. Nieuwjaarsrede Burgemeester van Middelburg Curagao en de Rijksconferentie. 191e Jaargang - No. 22 Uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg Drukkerij Fa F van de Velde Jr. Vlissinger Dit blad verscluint dagelijks, behalve op Zon- en Christelijke feestdagen Algemeen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 27 Jan. 1948 ABOiWNcmrhv iSPKiJS zi ct. per week; t 3,20 per kwartaal, franco per post i 3.45 oer kwartaal Losso nummers 5 ct ALVERI tÜNTIKPKIJS: 12 Ct. per mm., minimum p advertentie 1 2. Giro nr 359300 PZC Middelburg. Bureaux gevestigd te VlissingenWalstr 58-60, tel 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29 tel 2077 en 2924 Goes: L. Vorststr 55 tel 24"5 fbg.g 2228) - Oosthurg: Gratamastr 3. tel 102 Terneuzen. Brouwerijstr - Zierikzee Nwe Bogerdstr C 160 tel 20. Het Wereldgebeuren De „rebellen" legden het hoofd In de schoot. Italië de uitzondering. Drs. L. de Jong heeft zijn buitenlandse overzichten voor de V.A.R.A. gestaakt, omdat de inhoud daarvan niet meer in overeenstemming was met de zienswijze van 't V.A.R.A.- bestuur. Het G.G.-cabaret is uit de aether verdwenen. De redactie van het Vrije Volk heeft een reorganisatie onder gaan. Men zou aan deze kleine wijzigingen, vooral met het oog op de komende verkiezin gen, niet veel aandacht behoe ven te schenken als zy geen symptomen waren van een steeds radicaler verandering in de houding van de West- Europese socialisten ten op zichte van het communisme. Al direct na de bevrijding hebben de meeste socialisti sche partijen duidelijk doen blijken, dat zij niet gediend waren van eenheidsfront-vrij ages en communistische lonk- jes tot samenwerking, maar de Sowjet-Unie had toen nog een groot crediet en allerlei ideeën over een „doorbraak' deden toén nog opgeld. De oproepen van Churchill en de Amerikaanse Hearst- pers, die aanstonds op de krachtigste wijze tegen Rus land en het communisme van leer wilden trekken, vonden even felle bestrijding als de Stalinistische methoden, die zich langzamerhand duidelij ker gingen aftrekenen. Met het verstrijken der maanden wonnen de rechter vleugels van de socialistische partijen terrein. In Engeland leidde Bevin een koers in, die regelrecht leidde naar Ameri kaans vaarwater en hij ont ving daarvoor goedkeurende klopjes op de schouder van de conservatieven. In Frankrijk maakten Blum en Ramadier ten koste van veel arbeidersstemmen hun partij tot een middengroep tussen twee uitersten in. In de Lage Landen kozen Vorrink en Spaak vóór samen werking met de katholieken. Oppositie daartegen bleef niet uit, Bevin kreeg last met zijn „rebellen". De Franse schoolmeester Monnet verza melde rond zich heen een groep, die protest- aantekende tegen de koers Blum en op het congres een overwinning behaalde. In België werd de Waal Max Buset de linkse rebel en in Nederland lieten het Pa rool en ds. Buskens critische klanken -horen. De loop der gebeurtenissen heeft de oppositie 't hoofd in de schoot doen leggen. Het plan-Marshall stelde voor een keuze, die niet te ontwijken was. Het oprichtings-commu- niqué van de Kominform, die een oorlogsverklaring inhield aan de sociaal-democraten, maakte deze keuze niet al te moeilijk. Spaak heeft geen vertrouwen in prins Boudewijn. Tijdens een vergadering van de algemene raad van de Bel gische socialistische Partij, verklaarde de Belgische eerste minister Spaak gistermorgen: „Ik ben geen voorstander van een onmiddellyk aftreden van de koning, Een dergelyk aftreden zou namelijk in Sep tember van dit jaar Prins Boudewijn op de troon bren gen, hetgeen een ongeluk voor hem zelf zou zyn, voor de dy nastie en voor België". „Men vraagt mij, zo vervolg de Spaak, of ik er goed aan heb gedaan mij naar de Koning te begeven. Ik kan hierop vol mondig: ja antwoorden. Het is goed geweest, dat de Koning ook eens gesproken heeft met iemand, die nu niet juist be hoorde tot de Katholieke Volkspartij of het nationale koningscongres". De algemene raad van de Belgische Socialistische Partij heeft Maandag in een resolutie o.a. verklaard, dat de besprekingen kunnen worden voortgezet met dien verstande, dat deze. ten doel hebben de enig mogelijke grondwettelijke oplossing te vinden, die in het belang is van het land: troonafstand. Sowjet-Unie wil handel met Ver. Staten. De nieuwe Sowjet-ambassa- dcur in de Ver. Staten, Alex ander S. Panjoesjkin. heeft gepleit voor uitbreiding van de handel tussen Sowjet- Unie en V. S. Hjj achtte dit een stap op de weg naar be tere diplomatieke betrekkin gen. De volkeren van be;de landen, zei Panjoesjkin, heb ben gelijkelijk belang bij de verbeteringen van die betrek kingen. Pogingen om een derde weg af te bakenen tussen de uiter sten in hebben weinig opge leverd. De onbewimpelde aan sporingen van Bevin en Attlee in hun laatste redevoeringen tot actieve strijd tegen het communisme, de bijval die de plannen voor een Westers blok in socialistische kringen heb ben gevonden, laten er geen twijfel meer over bestaan. In de grote machtstrijd tus sen Amerika en de Sowjet- Unie heeft het West-Europese socialisme de zijde van Ame rika gekozen. Slechts één land maakt daarop een uitzondering: Ita lië. Vorige week is in Rome het congres gehouden van de socialistische meerderheids partij van Nenni, zonder de pro-Bevin en pro-Elum groep van Saragat, die tot een splinterpartijtje is geworden. Dit congres heeft de poli tiek van samengaan met de communisten goedgekeurd. Mocht het Volksfront bij de komende verkiezingen een overwinning behalen, dan zal Italië het zorgenkind worden van het Westerse blok. Acht doden bij vliegramp bij Parijs. Te Romainville, een Noord- Westelijke voorstad van Parijs, is een vliegtuig in botsing ge komen met een timmermans werkplaats. Het huis kwam in lichter laaie te staan en vyf huizen zijn in totaal vernield. Van de twaalf inzittenden van het vliegtuig, allen piloten of leerlingpiloten, zijn er acht om het leven gekomen. Het toestel behoorde aan de opleidingsschool voor de lucht vaart van het vliegveld Lc Bourget. Weer een Britse trein vastgehouden. Nadat, zoals eerder gemeld. Vrijdagavond j.l. een Britse trein door de Sowjet-Russen bij de grens van hun zóne was op gehouden, is in de afgelopen nacht opnieuw een Britse mili taire trein, die uit Berijn naar de Britse zóne ging, bij de zó- negrens door de Sowjet-Rus- sische autoriteiten vastgehou den. De „Waterman" vertrokken. Vrijdagmiddag is het s.s. „Waterman" met aan boord een bataljon infanterie uit Den Bosch, een comnagnie aan- en afvoertroepen uit Zuidlaren, een détachement mariniers uit Bergen op Zoom en het 50e veldhospitaal uit Kampen, te zamen pl.m. 1500 man, naar Indonesië vertrokken. DE GEVAREN, DIE HET POND BEDREIGEN. In het orgaan van de Fran se Staatss de devalutatie van de Franse franc tot een koers van 214.392 ten opzichte van de dollar en 864 ten opzichte van het pond sterling bekend gemaakt zodat de devaluatie nu van kracht is geworden. Dit betekent een devaluatie van 80 Van een hooggeplaatst per soon werd vernomen, dat de vrye handel in dollars waar- schynlijk Donderdag of Vrydag zal beginnen. Er worden ook onderhandelingen gevoerd met de Zwitserse regering over de invoering van vrije handel in de Zwitserse franc. Van ge zaghebbende zijde is nog me degedeeld, dat 'later ook ande re valuta tot de vrije markt zullen kunnen worden toegela ten. De exporteurs zullen de helft van hun buitenlandse va luta afdragen tegen hun offi ciële koers en de andere helft op de vr'y- markt mogen ver kopen. Iedereen zal op de vrije markt mogen verkopen, doch om valuta te kunnen kopen moet men in het bezit zijn van een invoervergunning of van een daarmede te gelijk te stel len valutavertificaat. DE BEZWAREN. Het voornaamste bezwaar van Engeland en vele andere landen tegen de maatregel van Frankrijk is, niet de vrees, dat hun export doQr de Franse de valuatie zal verminderen, doch dat hnn valuta door de Franse vrije markt ondermijnd zal worden. Geen Amerikaanse of andere importeur, zal ponden tegen de officiële koers te Londen kopen voor de betaling van invoer uit Engeland, wanneer hij deze te gen de helft van de prijs voor het zelfde doel in Parijs kan verkrijgen. Ongetwijfeld zullen de Franse autoriteiten trachten dit tegen te gaan. De Franse autoriteiten zullen trachten iedere verkoop van ponden, be halve aan werkelijke Franse importeurs, te voorkomen. Een soortgelijke poging is in Italië echter niet geheel en al suc cesvol geweest en in Frankrijk Jalouzie. Vincent Spiriti, een inwoner van Florida, heeft goede redenen naar voren gebracht om van zijn vrouw Vi vian te scheiden. Vivi an was zo jaloers, dat zij eerst alle foto's van vrouwen uit de krant knipte alvorens Vin cent die mocht lezen. Zij draaide de radio uit zodra zich een vrou wenstem door de luid spreker liet horen, want ook daardoor werd haar jalouzie aangewakkerd. Vivian hield haar ge liefde Vincent zo kort, dat hij met 25 Ameri kaanse centen per week genoegen moest nemen - De vergadering van de Veiligheidsraad over de kwes tie Kasjmir is voor onbepaal de tyd uitgesteld. zouden de gevaren veel groter zijn. Zoals men weet heeft het internationale monetaire fonds niet slechts gewaarschuwd te gen de gevaren van de Franse stap. maar ook tegen nog veel ernstiger gevaren, die aan een uitgebreider aanvaarding van dit stelsel verbonden zouden zijn. Nu de methode zich in en kele weken tijds van Grieken land naar Italië en thans ook naar Frankrijk heeft uitge breid .betekent dit geen gering gevaar. VERKLARING VAN SCHUMAN. Robert Schuman verklaarde Maandag In de Nationale Ver gadering dat liet devaluatie- schema geen afbreuk zal doen aan de Europese wederopbouw Ten aanzien van eventuele tijdelijke moeiliikhcden voor andere landen, zeide Schuman. dat Frankrijk bereid Is om met deze landen en het internatio nale monetaire fonds de moge lijkheden te bestuderen en de ze moeU'f-heden te verlichten Vandaag is het 100 jaar gele den, dat de stichter van de Japanse vloot, admi raal Heihatsjiro Togo werd geboren; is het 6 jaar geleden, dat Churchill de gealli eerde overwinning voor spelde. BRAND IN DE „BON VIVEUR". PRINS BERXHARD WAS ONDER DE GASTEN. In het Londense restaurant „Le bon Viveur" in Hertford- street, Mayfair, waar Prins Bemhard, die Maandag voor privé-aangelegenheden naar Londen vloog, de lunch ge bruikte, is brand uitgebroken Verschillende gasten verlieten de tafel, doch de Prins bleef zitten. De brandweer was spoe dig ter plaatse. 10 boete voor Lunshof Het Amsterdams Gerechts hof heeft Maandagmorgen het vonnis van de rechtbank dd. 15 October j.l. van 10, subsi- dair 10 dagen hechtenis tegen de journalist H. A. Lunshof bevestigd. Naar bekend wei gerde de heer Lunshof destijds aan vrouwe Justina de naam te noemen van de persoon, die hem de geheime notulen van Linggadjati had verstrekt. Het hof was van mening, dat Lunshof zich niet kan beroe pen op verschoningsrecht, om-, dat de verplichting tot geheim houding voor journalisten niet algemeen erkend is in tegen stelling tot die voor artsen en advocaten. Deze conclusie van het hof was mede gebaseerd op het feit, dat het beroep van journalist voor ieder zonder enige beperking open staat Evenzeer verwierp het hof het beroep, op overmacht van de heer Lunshof (die had aange voerd, dat hij in de ogen van beroepsgenoten onmogelijk zou worden, indien hij de naam van zijn zegsman zou noemen), „omdat hij door eigen vrije daad de geheime notulen heeft gepubliceerd en zich dus uit eigen v vrije wil in de positie heeft 'gebracht, waarin hij ge dwongen kon worden mede delingen over de bron(nen) van deze publicatie te doen". Lunshof zal cassatie aante kenen. Sociaal en Economisch Drie landen-congres. Het comité Benelux deelt me de, dat in het afgelopen week einde de algemene Drie-landen raad te Luxemburg bijeen kwam. Besloten werd in Fe bruari a.s. een sociaal Drie landen-congres te 's Gravenha- ge te houden. In Mei a.s. wordt te Amsterdam een economisch Drie-landen-congres gehouden Opperbevelhebber is bereid de oorlog voort te zetten. Een woordvoerder van het republikeinse leger heeft Zon dagavond via Radio Djocja in opdracht van de republikeinse opperbevelhebber het volgende beken.d gemaakt: „In verband met berichten en geruchten, als zou de aanvaarding der vredesvoorstellen op de „Ren ville" voornamelijk haar grond vinden in het feit, dat de repu blikeinse strijdkrachten niet meer kunnen instaan voor het voortzetten van de strijd, wordt door de opperbevelheb ber met nadruk verklaard, dat deze berichten en geruchten leugenachtig zijn. De republi keinse strijdmacht heeft nim mer de strijd gestaakt en zal dit ook niet doen. voordat de wensen betreffende de verdedi ging van de volledige vrijheid zijn verwezenlijkt. Voorts het besluit tot aanvaarding van het bestand in het bijzon der door het kabinet genomen. Mondeling en schriftelijk heb ben de commandanten van alle éénheden van de strijdmacht hun vastbeslotenheid te kennen gegeven, dat zij zullen instaan voor de voortzetting van de strijd ter verdediging van de souvereiniteit en de vrijheid van de Indonesische repu bliek". De Spaans-Franse grens weer geopend Er gaan geruchten, dat de FransSpaanse grens binnen kort zal worden geopend. Se dert September van het vorig' jaar zouden onofficiële onder handelingen over de herope ning van de grens zijn ge voerd. Export-stop voor Amerikaanse petroleum Het interstate commerce committee van het Ameri kaanse Huis van Afgevaar digden, heeft voorgesteld on middellijk een verbod af te kondigen op de uitvoer uit de Ver. Staten van alle petro- leumproducten. Deze maatregel zou nood zakelijk zijn met het oog op de ernst der vooruitzichten, wat de olievoorziening in ge val van een oorlogsnoodtóe- stand betreft. H.M. de Koningin bezocht Sportfondsenbad. H. M. de Koningin bezocht Maandagmiddag te Amster dam het Sportfondsenbad- Oost, waar zij de uit reiking van de diploma's aan kinderen uit de 5e' en 6e klassen van diverse lag scholen bijwoonde. PROTESTEN VAN REPUBLIKEINSE ZIJDE. Ook dr. van Mook was niet op de hoogte. Het bericht van de volks stemming op Madoera kwam te Batavia als een volkomen verrassing. Een en ander zou zyn ge schied op initiatief van de recomba voor Oost-Java, de heer Van der Plas, en van Bro-Netlerlandse plaatselijke nlones'.sche autoriteiten. Geljjk bekend, zal volgens de door de Nederlanders en de republikeinen aanvaarde politieke beginselen, de volks stemming op Java, Sumatra en Madoera plaats hebben „binnen een periode van niet minder dan zes maanden en niet langer dan één jaar" na de ondertekening der politie ke overeenkomst. Volgens een mededeling van Nederlandse zyde, was de It. G. G. dr. van Mook zelfs niet op (le hoogte van de organisatie der volksstemming. Van officiële republikeinse zijde kenschetst men het ge beurde als eén „raadpleging op anti-democratische wijze en noemt men dit plebisciet een scherts. Er wordt pro test aangetekend tegen het feit, dat de republieK over deze volksstemming in volko men onwetendheid werd ge houden. De volksstemming is niet voorafgegaan door een vrije gedachtenwisseling en ernstige voorbereidingen. De republikeinse „Patriot" noemt de volksstemming een sabotage van het werk van de Commissie van Goede Diensten en schending van de politieke grondslagen, waarover over eenstemming werd bereikt. DERDE WEST JAVA- CONFERENTIE. Het totale aantal vertegen woordigers op de derde West Java-conferentie, welke in dc tweede helft van Februari te Bandoeng zal worden gehou den, bedraagt honderd, en zal bestaan uit 53 Indonesiërs, aan te wijzen door verkiezingen, 14 Indo-Europeanen, aan te wij zen door de Recomba in over eenstemming met de „Commis sie ter voorbereiding van de vorming van de staat West-Ja va", 11 Nederlanders, 8 Chine zen, 3 Arabieren en andere vreemde Oosterlingen-niet Arabieren, benevens de elf le den van de commissie van voorbereiding. Generaal Bradley, die door President Truman is benoemd tot stafchef, van het Ameri kaanse leger als opvolger van generaal Eisenhower. Wil tot opbouw mag niet gesmoord in formalisme De Maandagmiddag gehou den vergadering "an de ge meenteraad van Middelburg werd door de voorzitter, jhr. mr. W." C. Sandberg tot Es- senburg, geopend met een in drukwekkende Nieuwjaarsre de, waarin een overzicht werd gegeven van het wel en wee der Zeeuwse hoofdstad in 1947. Wederopbouw, vergoeding oorlogsschade en volkshuisves ting noemde spr. het grote zorgenkind van het gemeente bestuur. Een te veel aan ambtelijke in stanties noemde spr. de aller grootste rem voor een Vlot verloop van de wederopbouw. Elke instantie, elke ambte naar is bezield met de beste bedoelingen, maar ieder heeft een eigen visie en het spreek woord, dat vele honden der hazen dood zyn geldt in bij zondere mate voor ieder initi atief tot wederopbouw. Elke instantie heeft eigen methodes en komt tot andere conclusies. Voordat er een gunning kan plaats hebben verlopen er maanden, maanden waarin veel nuttig werk verricht had kunnen worden en waarin vele mensen aan betere woonruim te geholpen hadden kunnen worden. Spr. noepvïe voorbeel den van aanbestedingen, vwcar- bij na meer dan 'n half jaar nog geen gunning kon plaats heb ben. In zulke gevallen is dan vaak de algemene toestand volledig veranderd, de materi aalpositie is gewijzigd, de de viezen zyn op of de aannemer kan zijn pr\js niet meer ge stand doen en de lydensweg kan opnieuw afgelegd worden. Het resultaat is echter, dat de getroffen gebieden achter blij ven, ja sterker achterop ko men bij de niet getroffen ge bieden. Spr. drong met klem aan op prioriteit voor de getroffen gebieden by de materiaaltoe- wjjzing en zette uiteen, dat 't bericht, ilat nien voor scholen bouw gebruik zou moeten ma ken van semie-permanente bouwwijze, ontsteltenis had verwekt omdat dit voor vele wederopbouwgebieden zal be tekenen het overstappen van de ene barak in de andere. In vlammende bewoordingen protesteerde jhr. Sandberg te gen de verdeling van het Bouwvolume, daarbij verlan gend, dat alles wat de weder opbouw betreft buiten het ge wone bouwvolume zal worden gehouden. Langzamerhand gaat men zich toch wel afvra gen, hoe men de verschillende instanties moet overtuigen, dat er getroffen gebieden zijn. De regering nam maatrege len, dat collaborateurs na (le zuivering weer in de maat schappij konden worden opge nomen, daar men vreesde dat zich anders een groep van on tevredenen in onze samenle ving zou afzonderen. Is men echter niet bang, dat een groep vaderlanders, waartegen geen enkele bedenking bestaat of bestaan heeft, maar die door de oorlog zware schade heeft geleden, zich zal afkeren van eigen regering? Dat deze groep zal verarmen en zodoen de een veel groter contingent van ontevredenen in onze sa menleving zal opleveren? VERGOEDING OOR LOGSSCHADE EEN VRAAGTEKEN. Ten aanzien van het wets ontwerp vergoeding materiële oorlogsschade meende spr. dat dit de kleine beurzen helpt, maar dat het ten aanzien van de zwaardere schadegevallen een groot vraagteken is. Spr. noemde het treurig, dat waar de wil tot bouwen aan wezig is, de betrokkenen her haaldelijk stranden op forma lisme in Den Haag. Op deze manier gaat de ondernemings lust verloren. Mogp toch be grepen worden, dat wil het ge troffen Zeeland niet in de toekomst een noodlijdend gebied blijven, met een noodlijdende middenstand, er daadwerkelijk geholpen zal moeten worden, (lat het Initia tief niet onder formalisme moet worden doodgedrukt, maar krachtig en bovenal snel moet worden gesteund. HULDE AAN GEMEEN- TEPERSONEEL. Zeer krachtig pleitte spr. voor salarisverbetering van het ge- nieenfcepersoneel. ten aanzien waarvan de gemeente met handen en voeten aan Den Haag gebonden is. Overigens noemde spr. de voorbeeldige plichtsbetrachting van het gemeentepersoneel een der lichtpunten in 1947, evenals de prettige verhoudingen in het college van B. en W. en de ge meenteraad. BEHOEFTE AAN WONINGEN. Spr. deelde mede, dat het aantal inwoners steeg van. 20.353 tot 20.862. Het geboor teoverschot beliep 333. het aantal ingekomen personen 170, het aantal sterfgevallen 168. Op de lijst van gegadigden voor een woning van buiten de gemeente staan 160 a 170 per sonen, het aantal trouwlusti gen bedraagt 120 paren, ter wijl nog ca. 100 geëvacueerden moeten terugkeren. Bovendien vvordert massa's aanvragen om een vestigingsvergunning af gewezen, omdat er geen woon ruimte is. Spr. liet hierna de belang rijkste raadsbesluiten van 1947 de revue passeren: de vaststel ling van het uitbreidingsplan, de herbeplanting van de bol werken. de credietverlening voor de bouw van midden standswoningen in de Griffi oen; de opening van een nieuw listributiekantoor en van een nieuw tijdelijk gemeentehuis het besluit tot bouw van een nieuwe brandweerkazerne en tot aanleg van industrieterrei nen. Voor de Middelburgse in dustrie noemde spr. het jaar 1947 niet ongunstig. De res tauratie van het Gothische raadhuis vordert evenals die van Abdy en Lange Jan. Met voldoening constateerde spr. dat ook het herstel der zaken- nanden vordert en nieuwe fir ma's zich vestigen. De midden stand pakt aan. het culturele leven bloeit, verscheidene ten toonstellingen trokken de aan dacht van de gehele provincie, het toeristenbezoek was zeer bevredigend, ondanks het te kort aan hotelruimte. Met vreugde herinnerde spr. aan de totstandkoming van de school voor Bijz. Buitengewoon L.O. en het begin der herbe- planting op initiatief van Nieuw Walcheren. Ten slotte herinnerde spr. aan de terug keer van het garnizoen. W AT KOMEN GAAT. Voor 1948 wees spr. op de Tweede Z.E.T.O. en de viering van het regeringsjubileum, terwyl spr. een sluitende begroting voor dit jaar aan kondigde, credietaanvragen voor het bouwplan 1948, voor stellen tot reorganisatie van de reinigingsdienst, tot verbe tering van de riolering, tot in stelling van schooltandverzor- ging en de aanleg yan sport velden. De heer I. van Loo (P.v.d. A.) beantwoordde deze Nieuw- 'aarsrede. Gebrek aan plaatsruimte noopt ons de overige raadsbe sluiten kort onder „Nieuws uit Zeeland" te vermelden. bespreking mei Minister Jonkman over speciale verlangens. In aansluiting op de berich ten, dat do delegatie van Cu rasao nog voor liet begin der Rijksconferentie bepaalde verlangens bij do Nederlandse regering klemmend naar vo ren zou willen brengen zonder inwilliging van welke verlangens de delegatie niet bereid zou zijn, aan de Rijks- conferentie deel te nemen verneemt het A.N.P. dat de leden der delegatie Maandag morgen door do Minister van van Overzeese Gebiedsdelen zyn ontvangen. Het onderhoud duurde ruim twee uur. Na afloop was de delegatie niet bereid een verklaring af to leggen, doch wel deplde men desgevraagd mede, dat men „Dinsdag hoogst waarschijn lijk by de opening van do Rijksconferentie aanwezig zou zyn." De delegatie van Curagao heeft in onderling overleg be sloten dr. M. F. Da Costa Go mez onder zeer bepaalde res tricties aan te wijzen als woordvoerder van de delegatie. Dr. Da CostA Gomez ont ving Maandag het volgende te legram uit Curagao: „Het volk stelt vertrouwen in U en leden Curiel. Plantz. succes toege wenst". Het telegram was on dertekend door het „Volksco mité". SURINAME WACHT RUSTIG AF. De vertegenwoordiger van Suriname in Nederland, te vens lid der Surinaamse dele. gatie ter conferentie, mr. R. H. Pos, verklaarde aan de vooravond van de conferentie tegenover het A.N.P.„Ik kan niet anders verwachten, dan dat de besprekingen ten aan zien van de practische uit voering der beginselen van gelijkberechtigd heid en zelf beschikkingsrecht zich uitslui tend op zakelijk terrein zul len bewegen. De Surinaamse delegatie wacht rustig de ont wikkeling der conferentie af. Zij is eensgezind en weet in hoofdtrekken, wat zij wenst ten aanzien van de toekom stige verhouding van Surina me tot Nederland." De sinaasappelen rijn er. Zaterdag is het s.s. „Titus" van de K.N.S.M. te Amster dam aangekomen met een volle lading Jaf fa-sinaasappelen, omvatotende 33.600 kisten. Dit is de eerste zending van de Palestina-oogst die naar Am sterdam komt. zodat althans de hoofdstedelingen deze sap pige vruchten binnenkort bjj hun groentenhandelaren kun nen verwachten. Amerikaans plaatsvervanger Yan functie ontheven. De Amerikaanse ambassa de te Londen heeft bekend gemaakt, dat dc Amerikaanse afgevaardigde in de commis sie der plaatsvervangers van de ministers van buitenland se zaken voor Oostenrijk, Dodge, van zijn functie is ontheven. De reden van dit besluit is niet bekend. DE VOORSPELT: OVERWEGEND DROOG. Overdrijvende wolkenvelden en vrijwel overal droog weer. Matige, tijdelijk krachtige Zuid-Oostelijke wind, later uit Zuidelijke richtingen. Weinig verandering van temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1