M onica het Olympische wonder Kappie en de Gouden Hamer Polen laat schepen en kranen bouwen Tennissen in Zeeland Jesse Owens, is verloofd WALCHEREN Sport en wedstrijden Belangstelling van de jeugd gevraagd. De propaganda-avond, die op 27 Januari a.s. in Vlissingen gehouden zal worden, moge aanleiding zyn, om iets over de tennissport in Zeeland te ver melden. Het tennisspel heeft in onze provincie nog niet de belang stelling en de populariteit, die het in de meeste overige delen van ons land kent. Aan compe titie en toumooien wordt slechts in bescheiden mate deelgenomen. Er zyn in Zeeland 16 by de Kon. Ned. Lawn Tennis Bond aangesloten clubs met tezamen 356 leden. Niet-aangesloten clubs z|jn er slechts by uit zondering en wanneer wy dit vergelijken met het totaal van ca. 40.000 leden van Bonds- clubs en -parken, dan zijn dit sprekende cijfers. MOEILIJKHEDEN. Toch laten de tennisliefheb- bcrs de moed niet zakken en het ziet er naar uit, dat zij de moeilijkheden te boven zullen komen. Die moeilijkheden zijn van verschillende aard. In de eerste plaats gebrek aan goede banen. Middelburg had juist voor de oorlog twee uitstekende nieuwe gravel (gemalen baksteen) banen gekregen doch ver loor die na Mei 1940. In Vlis singen geraakten de banen bij de inundatie onder water en het kostte grote moeite de ra vage na de oorlog weer eniger- mcte te herstellen. In Sluis was na de bevrijding nog slechts en halve baan over. En zo kan men doorgaan Gelukkig kan hier tegenover gesteld worden, dat Terneuzen, 't grootste tcnniscentrum, zijn nieuwe banencomplex kon be houden en dat er plannen zijn voor nieuwe aanleg in Middel burg, Goes en Vlissingen. VERSPREIDE LIGGING. De verspreide ligging en het betrekkelijk kleine aantal clubs is een tweede moeilijk heid, die het onderling contact en daardoor de verbetering van het spelpeil remt. Spelers uit Renesse en Hulst, Sluis en Zie- rikzee. Vlissingen en Sas van Gent zijn niet gemakkelijk tot elkaar te brengen! Toch is er één gelegenheid per jaar waar leder Zeeuws tennisser, die er maar even ge legenheid toe heeft, zich ver toont. Dat zijn de Zeeuwse kampioenschappen. Aanvanke lijk werden zy verspeeld, daarna te Vlissingen en de laatste jaren steeds te dngen. Waarschijnlijk zal dit jaar Goes als gastheer optre den. Dit jaarlijkse toumooi wordt door een spreekwoorde lijk gezellige stemming geken merkt. De meeste deelnemers kennen elkaar van het vorig jaar en als men 's avonds zit na te praten is het één grote vriendenreunie. Om daarna de volgende dag elkaar weer fel te bekampen! In '46 en '47 viel even 't licht op de tennissport, toen deze als onderdeel van de sportuit- wissellng tussen Vlissingen en Scarborough beoefend werd. De resultaten onzerzijds waren maar matig, maar Engeland is dan ook de bakermat van het „lawn"-tennis, dat daar nog veelal op grasbanen beoefend wordt. WAAR BLIJFT DE JEUGD? WiL deze sport ook hier tot meerdere ontwikkeling en ver breiding komen, dan is het al- 'lereerst nodig dat de jeugd zich er voor interesseert. En daar is alle reden toe. Tennissen is een aantrekkelijke sport, een spel van vlugheid en handigheid, van uitstekende alzijdige lichaamsontwikkeling. Een spel waarbij de sportieve overwinning de gezonde prik kel tot de hoogste individuele prestatie geeft. Maar ook een spel dat in prettig clubverband ais ontspanning na het dage lijks werk beoefent kan wor den. Het is waar. dat het hoge spelneil dat tegenwoordig, in nationale en internationale wedstrijden bereikt wordt, me de verkregen is met behulp van trainers en na langdurig oefenen, maar „men kan wel trouwen, al is het niet met de Prins" en ook in de uithoeken van ons land worden soms goede resultaten bereikt door natuuriykfe aanleg en onder linge oefening. En er zyn we reldkampioenen geweest, die begonnen zjjn met op straat een balletje te slaan met een plankje! K.N.L.T.B. De Kon. Ned. Lawn-Tennis- Bond. welke in 1949 zyn 50-ja- rig jubileum hoopt te vieren, is van den beginne af de centrale organisatie op dit gebied ge weest en de grote verbreiding van deze sport is voor een be langrijk deel aan haar te dan ken. Het is dan ook niet de eerste maal dat de heer Vree- denburgh namens de K.N.L.T. B. naar Zeeland komt. Soms was het om lezingen te houden, soms om met een ploegje top- spelers een exhibition te ge ven. Als tennisjoumalist maakt hy al meer dan 25 jaar alle belangrijke wedstrijden in ons land mee, en vele bulten Nederland. En als boeiend spreker heeft hy ontelbaren la ten meegenieten van wat hy zag en beleefde. By zyn be zoek in Vlissingen en ook Goes, Zierikzee en Terneuzen komen dit seizoen waarschyn- lyk nog aan de beurt zal het hem dan ook zeker niet aan belangstelling ontbreken. Liep tegen renpaarden om aan de kost te komen Het gaat hem slecht. Berlijn 1936. In het machtige Olympische Stadion gaan hon derdduizend Duitsers on danks de intense nazi-propa- ganda tegen de Amerikaanse negerathleten als bezetenen te keer. De negerathleet Jesse Owens heeft zojuist de finale 100 m. in de fantastische tijd van 10.2 sec. gewonnen. In ex tase staren de Duitsers naar deze zwarte zoon van de Ala bama katoenvelden. Als dat eens een „Germaan" was Ja, Owens won de 100 m. En hoe! De opmerkzame toeschou wer had geen seconde nodig om te zien, dat hier een kam pioen der kampioenen aan het werk was. Tijdens de voorwed- 8 try den noteerde hy twee maal 10.3 en een maal 10.4 sec. De 200 m. liep hy twee maal in 21.1 sec. om ten slotte in de fi nalc met 20.7 sec de tweede gouden medaille in de wacht te slepen. De volgende dag vestigde hij op het nummer vèrspringen een nieuw Olym pisch record met een fantasti sche sprong van 8.06 m. Een jaar tevoren had hij het we reldrecord reeds gebracht op 8.13 m. Zyn vierde en laatste medaille won hij in de 4 maal 100 m. estafette. REGELMAAT EN RHYTHME. Jesse is niet wat velen van hem denken, een enorme neger. Hij is normaal gebouwd, maar volkomen athletisch. Hij loopt met een prachtige regelmaat en een bewonderenswaardig rhythme. Hy rookt niet en drinkt niet, maar dat doet hy niet speciaal voor de sport. Tot vlak voor de wedstrijd at hy waar hy zin in had, zonder er zich om te bekommeren of het nadelig kon zyn. Wel deed hy, hoewel hy dat zelf niet wist, aan mental training. Voor zyn trip naar Beriyn nam hij aan le belangryke wedstrijden deel om zyn zenuwen voor de grote „show" in Beriyn te sterken. Voor hy naar Europa ver trok studeerde hy aan de Ohio University. Na de Spelen wil de hy zyn studie voortzetten, maar na zyn glorierijke over winningen werden hem ontel bare verleidelijke aanbiedingen gedaan. Hollywoodwilde hem een hoofdrol in een film geven, de Amerikaanse toneelwereld wilde hem in een grote show opnemen, men wilde hem be- talde demonstratieraces laten lopen, kortom hy kreeg volop gelegenheid om zyn athletische talenten in geld om te zetten en zyn pas behaalde roem te exploiteren. Hij kon echter geen besluit nemen, maar wilde er thuis over nadenken. Hy had in dit ene seizoen voldoen de roem geoogst en na de wed- stryden in Engeland liet hy zich van de lijst voor Zweden schrappen. Dit besluit bracht hem in ongenade by de Ameri kaanse sportautoriteiten en dat is ook een van de redenen ge weest, waarom hij nadien wei nig meer van zich deed spre ken. „PROFESSIONAL". Hy werd voor een jaar ge schorst en het ligt voor de hand, dat hy toen genoeg had van de amateur-sport en zyn activiteit ging verleggen naar een gebied, waar die hem geld opbracht. Hy trok enige tyd - rond met een dansorkest, liep wedstryden tegen renpaarden en hazewindhonden en pro beerde alles om met zyn roem en zyn snelheid aan de kost te komen. Op het ogenblik reist het Olympisch wonder door Ameri ka met 'n filmapparaat, waar mee hij films vertoont in ne ger bioscopen. Men zegt, dat hy graag weer naar zyn oude sport zou willen terugkeren en dat hy het best eens in Enge land zou willen proberen De nieuwe Russische gezant in de Ver. Staten Alexander Panyushkln (links) overhandigt in het Witte Huis president Trunian zyn geloofsbrieven. Omgeven door journalisten ver klaarde hy te streven naar betere betrekkingen met de V. S. FEUILLETON .Naar het Engels VAN BERT A RUCK Door: J. JOKISREN 102 dat do houten vrouw ik begreep eerst niet, dat ze die vrouwenkop op de klip be doelde zo heel nodig een nieuw verfje moet hebben en dat zy benieuwd is, of jy dat misschien zoudt willen doen. als je hier komt. Hier in Wa les z\jn ze altyd benieuwd ln plaats van rechtstreeks te vragen, wat ze willen: schynen anders vrywel all hun zin te krygen. (Lieve deugd, dat ïykt niets op het blanco velletje, dat ik sturen mocht... maar ik moet hem ook niet langer maken dan de zyne. Ik moet dus ein digen). Ik zal hem door Theo laten posten en (Ja, wat moet ik er nu on der zetten? Dat is nog het lastigste). „Met vriendeiyke groeten." (Neen, dat gaat niet). „Ik zal hem door Theo la ten posten en verblyf wat? (Wel, wat ben ik eigenlijk?) Je (officiële) Monica Trant. Nu ben ik toch nog wat vergeten! P.S. Ik zal er aan denken, dat je bevolen hebt (Neen, dat klinkt niet aar dig, het ïykt te veel op ma nier B. Doorkrassen dus). dat je verlangen is? Neen, ik zal denken aan wat je voorstelt, betreffende het tonen van myn bly'dschap, als ik je Zaterdag zie. Ik zal het toch maar niet schrijven; het mocht eens een verkeerde indruk geven maar ik zal het werkelyk ge zellig vinden, Billy Waters Zaterdag weer te zien. En nu op Theo uit, en haar vragen, om, wat zy in haar onschuld myn minnebrief noemt, even naar de post te brengen. HOOFDSTUK XXII. Als een meisje ook maar eenigszins geneigd was, om verliefd te worden op Billy Waters lk kaft het my nu voorstellen, dat zo iets moge- iyk zou zyn; maar natuuriyk niet iemand, zoals ik, die ln staat is eenvoudig vriend- schappelyk met hem om te gaan dan zou ze er hier ge makkelijker toe kunnen komen dan ergens anders. Sommige mannen ge woonlijk de aardigste zyy zoveel meer gewoon, als ze buiten zyn. Hy is het ten minste. Ik merkte dat de eer ste avond al op, toen hy hier aankwam en lk hem ging af halen van het kleine station netje omdat het beter stond tegenover zyn familie. Voor de trein nog stilstond, zag ik hem al by het raampje van de coupé staan, zo'n haast maakte hy. Zodra hij my gewaar werd, nam hy zyn pyp uit zyn mond en zwaaide er mee boven zijn hoofd als groet zyn gezicht was één brede glimlach, om dat zyn vacantie begonnen was; de trein begon langza mer te ryden. Even later sprong hy er uit en rende naar my toe. „Hallo, Nancy!" riep hy en greep myn beide handen. „Je bent dus toch gekomen! Ik was benieuwd, of je het doen zou. Het was erg geschikt van je. Hoe maak je het? Je ziet er best uit! Zo, zo. een zonnehoed op!" (Wordt vervolgd). 59. De kamers op de tweede etage waren werkelijk heel geriefelyk, maar Signor Rlvaldl was er niet tevreden mee. „Myn mooie eerste etage-verdieping", mompelde hy. „Wat moet die Keizer Napoleon daar!" ,Jk vind het maar gek," zei Kappie, „Keizer Napoleon is toch al lang dood. Er bestaai geen Keizer Napoleon meer!" „O, nee?" vroeg Signor Rlvaldi. „Is dus een bedrog-leugen laten wij er niet meer over spreek-praten, Signor Capitano. Mijn snorren trillen van drift woede over die galonnen-man!. Ik zal hem vertellen,' dat hy een oplichters- individu is! Maar laten wy eerst af scheid wensen. Ik zal U een afscheids cadeau present geven, een handpalm vol glinstersteentjes van myn voorva dertje Rivalderio!" Blondines werden rood. Hoezeer zy er per- sooniyk ook op gesteld zouden zyn. mogen frultelers in Herefords hire geen blonde meis jes in dienst nemen voor het besproeien van vruchtbomen, aldus heeft de „commissie voor landbouw in tyd van oorlog", die nog steeds haar functies uit oefent .besloten. Ofschoon de meisjes, die de vruhetbomen in Herefordshire bespuiten, met rubermaskers wa ren uitgerust, bleken deze maskers geen vol doende bescherming te gen de inwerking van de teerolie op de huid van blonde meisjes te bie den en werden deze meisjes in het gezicht zo rood als pioenèn. Brunettes ondervon den deze schadelyke in vloed niet. Middelburg BOVAG-FEESTAVOND. Woensdagavond gaf de Bo- vag, de bond van automobilis ten en garagehouders, district Walcheren, voor leden en geno digden een feestavond in het Schuttershof te Middelburg. Voor een gezellig bal begon met muziek door de Baby-Ton Band, werkte het cabaret-ge zelschap Jan van Ostade onder de titel Dag in Dag uit een non-stop programma af. Niet alle 'nummers- waren even geslaagd en de meeste niet gloednieuw, maar het ge- bodene viel toch zeer in de smaak. Er waren aardige schetsen zoals de Zondebok en de 100- jarige, Pierre van Ostade, hoe wel klaarblijkelyk geen Vla ming, bracht wat Vlaamse hu mor, Henny de Klerk zong en kele bekende liedjes als Daddy. Jan van Ostade creërde weer eens Pietje, de schooljongen en Henkie van Rijswijk zorgde voor accordeonmuziek. Aan het begin van de avond Ne! van VHet toch naar Amerika Naar wy vernemen heeft Nel van Vliet passage ge boekt op de „Nieuw-Amster- dam", die Vrydagmiddag uit Rotterdam naar Amerika ver trok mevr. Fogarott uit Chi cago heeft Nel van Vliet uit genodigd naar Amerika te ko men, zolang de zwemster dit wenst. Op haar kosten kan de Hilversumse zwemster in de Ver. Staten verbiyven. Nel van Vliet kan by de zwemvereni- g „Townclub" te Chicago de dageiykse training volgen. De kosten van de overtocht worden door de „Townclub" betaald. In verband met de ge rezen moeilijkheden zou Nel van Vliet op medisch advies e invitatie hebben aan vaard. Nel van .Vliet verwacht op de Olympische spelen in Londen voor Nederland te kun nen uitkomen. De voorzitter van de K. N. Z. B., de heer J. de Vries, verklaarde dezer dagen dat indien de mededeling, dat Nel van Vliet Vrydag naar Ameri ka zou vertrekken, juist is ,'t hem in hoge mate verbaasde, waarom Nel van Vliet daar over niet met het bestuur van de K.N.Z.B. heeft gesproken De heer de Vries sprak als zyn mening uit, dat het op dezp wyze onmogeiyk zal zijn, dat Nel van Vliet door het bestuur van de K.N.Z.B. zal worden uitgenodigd ons land op de Olympische zwemwedstrijden te Londen te vertegenwoordi gen. Olympische biefstuk. Als byzonderheid van het door de Ver. Staten gedane aanbod om ter gelegenheid van de Olympische Spelen te Lon den alle deelnemers van voed sel te voorzien, kan nog ge meld worden dat deze byvoe- ding bestaan zal uit rundvlees en bacon ter waarde van 750.000 gulden. Generaal John Kilpatric, bestuurslid van het Amerikaans Olympisch Co mité, heeft verklaard, dat het onaangenaam geweest zou zyn indien goed doorvoede Ameri kaanse athleten tegen hongeri ge buitenlanders zouden moe ten uitkomen. De heer Holt. directeur van het Britse orga niserend comité, heeft gezegd, dat het Britse ministerie van voedselvoorziening het voed sel uit Amerika zal doorlaten. Deze byvoeding zal verhou- dlngsgewys onder de deelne mers verdeeld worden. WINTERSPORT Gestroomlijnde ski verdween. De Britse skiploeg, die thans in Zwitserland aan wedstryden deel neemt en tenslotte in de Olympische Winterspelen zal uitkomen, maakt gebruik van een nieuwe gestroomlynde ski. die naar men hier beweert niet alleen veel lichter, maar ook 10 procent sneller is dan de tot dusverre bestaande ski. De nieuwe ski is van staal, plastic Ien hout vervaardigd. Een van deze ski's is echter plotseling, uit Muerren, waar de Britten thans oefenen, ver dwenen. Men gelooft dat een van de buitenlandse concurren ten dit gedaan heeft om te voorkomen dat de Britse ploeg van deze ski's tijdens de Olym pische wedstrijden gebruik zou maken. Aangezien er slechts één paar gezonden is, zal dus niet met de snelle ski's ge oefend kunnen worden. RUSSISCHE WAARNEMERS NAAR ST. MORITZ. Zondag a.s. worden te St. Moritz Russische waarnemers verwacht ter bijwoning van de Winterspelen. Men neemt aan dat zy contact zullen zoeken met het I.O.C. dat op 29 Ja nuari vergadert, als eerste stap in de richting van Rus- land's deelneming aan de Lon- dense Zomerspelen. Een lid van het bureau van het I.O.C. deelde in ditverband evenwel mede dat de Russen geen blyk hadden gegeven van de wens om officieel contact met de le den van het I.O.C. te verkry- gen. De namen -van de leden der Sovjet-delegatie waren ook niet bekend gemaakt. Rusland is naar men weet reeds lid van de I.A.A.F. Om lid te worden van de OlympiscKe organisatie zouden de Russen een nationaal Olympisch Co mité moeten vormen dat dan door het opperste internatio nale lichaam, het I.O.C., zou worden erkend. TAFELTENNIS DE ZEEUWSE TAFELTENNISKAMPIOEN- SCIIAPPEN. Hoewel het er aanvankelijk naar uitzag, dat de voorronde van de Zeeuwse tafeltennis kampioenschappen door zalen- nood niet kon worden voortge zet, is men er door het sportie ve aanbod van „Sla Raak", die haar trainingsavond af wilde staan, in geslaagd toch nog een groot aantal wedstrijden te spelen. In groep A nam J. Segboer (Sla Raak) de leiding met 10 punten, gevolgd door J. G. Rouw, (Goes), met 8 punten. Op de derde plaats komen A v. Sluys, (Sla Raak), en R. v. Sparrentak, (Sla Raak), beide met 6 punten. J. Segboer heeft zich hierdoor reeds -in de finale geplaatst. In groep B slaagde F. Beek- huysen er in, alle partyen te winnen. Hij staat hier aan de kop met 22 punten, gevolgd door G. Llevense, (Sorry), met 16 punten en R. Wondergem. (Sla Raak), met 12 punten. Tenslotte hebben W. A. Fiegen (Orvio), en G. J. Fontevne. (Orvlo), ieder 8 punten. Van deze groep plaatsten F. Beek huizen, G. Lievense en R. Won dergem zich reeds in de fina le. Zondagavond worden de wedstrijden voortgezet in het gymnastieklokaal aan de B. Ewoutstraat te Vlissingen. HANDBAL PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Heren B: Tonido H—Vol harding; WalcherenHellas II. Dames A: Marathon IE. M.M.: de Zeeuwen IHellas. Dames B: Tonido ITonido II; Marathon II—de Zeeuwen verwelkomde voorzitter Mullié de aanwezigen, in het byzonder de dames en heren van de Ryksverkeersinspectie, van wie hy dit jaar veel toewijzingen verwachtte. Na de pauze reikte de direc teur van de Ambachtschool diploma's uit aan geslaagden voor de vakexamens. Domburg EEN NIEUW SPORTVELD? Woensdagavond kwam de gemeenteraad van Domburg bijeen ter behandeling van de begroting voor 1948. In een algemene beschou wing wees de heer Geldof op de tekorten, vooral het wa terleidingsbedrijf boekt sedert 1945 aanzieniyke verliezen. Spr. vroeg zich af wat daar tegen te doen zou zijn in de toekomst en gaf o.m. in over weging de tarieven en de ga- garantiebedragen voor water betrekkende gemeenten te herzien. Weth. Brand wees op bezwaren en onuitvoerbaarhe den. De heer Geldof wenste, dat by de samenstelling van com missies zoveel mogelijk de bur gers zelf commissies zullen vormen, zonder raadsleden, opdat de vraagstukken meer belangstelling ondervinden. Spr. was niet tevreden oVer de jongste wethoudersverkiezing, waarby z.i. aan de verhouding v. d. raad geen recht was ge daan. Voorts stond de heer Geldof erop, dat verenigingen, welke subsidie genieten, reke ning en verantwoording zullen afleggen, ook de „N.V. Dom- burgse Zeebadinrichting", nu de gemeente aandeel in het kapitaal hoeft genomen. Hij drong voorts aan op spoed by de wederopbouw, verzocht om góede arbeidsverdeling voor net gemeentepersoneel, de lei ding en de contróle in één hand, zodat aan een billyke eis van productiviteit kan worden voldaan. Ten slotte erkende spr. dat de proef met de open stelling van het volksbad een succes is geweest. De heer Dourleyn pleitte voor een sportveld. Ten einde cultuurgrond te sparen kon er een terrein aan de Schelpweg worden gebruikt. De aan staande verkaveling werkt de zaak in de hand, meende hy De heer Brand zou ook de tot standkoming ten zeerste toe juichen, doch zag moeilijkhe den. Deze spreker wilde in de toekomst verschillende strand- attracties als: paardenverhuur, consumptieverkoop onder de ingezetenen aanbesteden en de meerdere inkomsten voor de exploitatie benutten. De heer Geldof had enig bezwaar te gen paardryden op drukke stranden en wilde die sport aan voorschriften binden. De heer Dourleyn achtte een red- dingslijn noodzakelyk. By de behandeling van de Volkshuis vesting vroeg de heer Geldof de commissie Woonruimtewct te installeren en te instrueren Hy vestigde de aandacht op enkele woonhuizen, die een korte tijd in het jaar worden betrokken en daarna een lan ge tyd leeg staan. De burgemeester maakte be kend, dat centralisatie van brandweren niet is te ver wachten. De heer Geldof zag graag de politieverordening gewyzigd. St. Laurens DE STRAATVERLICHTING. Woensdagmiddag vergader de de gemeenteraad van St. Laurens. Burgemeester van 't Hoff wees op de vele pro blemen die 1948 weer met zich zal brengen: Huisvesting, wegverbetering, straatverlich ting en riolering. Toch mag niet ontkend worden dat reeds veel werd bereikt. Het inwo nertal steeg van 1280 tot 1416. Van de Minister van Finan ciën was bericht ingekomen, dat uit het Gemeentefonds 3.75 per inwoner zal wor den uitgekeerd. Door de voor zitter werd medegedeeld dat nog steeds de vijf woningen aan de Kerklaan niet gereed zyn om te bewonen. Bespre kingen met de aannemers leid den tot geen resultaat. De af werking gaat te langzaam, ook op andere plaatsen waar dezelfde firma nieuwbouw uit voert. Voorts werd medege deeld dat het bureau Alsma plannen indiende voor zes wo ningen aan de Kerklaan. De goedkeuring van hogere auto riteiten moet worden afge wacht. Vastgesteld werd een ver ordening ex art. 4 Woon- ruimtewet 1917. Eveneens de jaanveddeverordening van de ambtenaren ter secretarie. Z.h.st. werd aangenomen het voorstel van B. en W. tot voorlopige samenwerking met vijf andere gemeenten inzake bouw- en woningtoezicht. Vastgesteld werd de begro ting Burgerlyk - Armbestuur 1948. By de rondvraag klaag de de heer Hamelinck over de slechte straatverlichting en de z.i. onhoudbare toestand van de bermen aan de Noord- weg. De heer J. Koole Mz; vroeg naar de beplanting van de z.g. ruïne en de heer J. Koole Dz. informeerde of by de aanleg van nieuwe landwe gen overleg gepleegd wordt met 't gemeentebestuur. De heer Riemens bepleitte uit reiking aan de schoolkinderen van een aandenken aan 't re geringsjubileum. De voorzitter merkte op dat by de begroting met een en ander rekening wordt ge houden. Verder deelde de voorzitter mede dat voor verbetering van de bermen prijsopgaaf werd gevraagd by Geldof, maar dat nog steeds geep antwoord werd ontvangen. Over de slechte straatverlichting wordt voortdurend geklaagd by Vlis singen. Voor de beplanting van de ruïne wordt getracht by de bevoegde instanties ver goeding te verkrygen. Weth. Boon merkte op dat inderdaad door de autoriteiten met het gemeentebestuur overleg wordt gepleegd over aanleg van wegen enz., maar dat de moeilijkheden voor aangelan den zeer groot zyn. Voorts moeten verschillende verbete ring van riolering enz. wachten op definitief herstel van de Noordweg. Tussen Nederland en Oostenryk is te Wenen een luchvaartovereenkomst gete kend. Opdrachten voor de Nederlandse scheepsbouw. Over de in opdracht van de Poolse regering geplaatste scheepsorders m Nederland, had een redacteur van het A. N.P. met Iemand uit bevoegde kringen een onderhoud. Polen heeft reeds drie bag germolens by Nederland ge kocht. De grootste van deze drie wordt thans by de werf Gusto in Schiedam hersteld en verbouwd. Dit is een object van meer dan anderhalf mil- lioen gulden. Voorts kocht Po len aan gebruikt materiaal tweo sleepboten en een hoe veelheid machinerieën, be stemd voor de wederopbouw van de Poolse havens. Er is voorts een order van 22 riviersleepboten van twee types, 13 kleinere enkel- schroevige sleepboten van 150 P.K. en 9 grotere dubbel- schroevige van 500 P.K. Deze 1 order is over verschillende werven, door het gehele land verdeeld onder auspiciën van het directoraat-generaal van shceepsbouw en reparatiën. Zy omvat een bedrag van 13 mil- lioen gulden. De aflevering zal in de naaste toekomst ge schieden. De N.V. Kon. My. „De Schelde" te Vlissingen heeft opdracht voor enkele machines en ketels. Voorts heeft de Amsterdam se Droogdok My. een grote tjsbreker in opdracht van de Poolse regering gebouwd, wel ke eind Februari afgeleverd zal worden. Ook voor haven sleepboten zijn reeds enkele orders geplaatst. Een andere belangrgke post in het driejarenplan is de aankoop van vier él vyf grote dryvende kranen voor het overladen van steenkool en ijzererts. De kranen moeten een reikwydte hebben van 20 m. en een hefvermogen van 10 ton. De onderhandelingen over de levering van de kranen zijn thans nog in volle gang.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 4