NIEUWS UIT ZEELAND De naasting van de „Nederlandse Bank Een voorbeeld. De nieuwe belastingen. Voorzichtig met zwakke maag S V, Zimmerman krijgt achttien jaar. Conflict tussen verdediger en procureur-fiscaal Kabmet-Sjarifoeddin afgetreden. Directeur Arbeidsbureau Terneuzen weer terug. Begin kazemebonw te Middelburg. WALCHEREN TWEEDE KAMER Het regende amendementen. De Tweede Kamer heeft Vrijdagmiddag de behande ling van het wetsontwerp houdende nieuwe bepalingen nopens het statuut van de „Nederlandsche Bank" N.V. voortgezet Opnieuw werd uitvoerig beraadslaagd over de amende menten, die betreffende de werkzaamheden der Bank (artikel 9) waren ingediend, speciaal ten aanzien van het toezicht door de Bank op het credietwezcn, in afwachting van de totstandkoming van een wettelijke regeling. Het amendement-Saksen (K. V.P.) werd Z.h.s. aangeno men, de amendementen-De Wilde (A.R.) verworpen. De artikelen 9 t.m. 14 werden aangenomen. Ook het volgende artikel betreffende de taak van de Bank lokte amendementen uit, die door de minister wer den bestreden. Een amende ment-Sassen betreffende de begrenzing van het gezamen lijk bedrag der omlopende bankbiljetten wotd door mi nister LieffTnck overgenomen. De heer Sassen diende ook amendementen in op art. 23, de benoeming en zittingsduur van president en secretaris. Damplantsoen vyordt vlot verkocht. Dc Nederlandse Bank heeft aan de Nationale Monumen- tencommissie bericht, dat Zt) twintig vlerkante meter Dam plantsoen zal kopen. Dit Is wederom een gift van 100.000 die voor de monumenten en de nagelaten betrekkingen van de oorlogsslachtoffers is binnen gekomen. Do actie zal. zoals men weet, nog slechts korte tijd duren. De Nederlandse gezant te Stockholm heeft doen weten, dat de weinige Nedorlandcrs aldaar1000 cm2 grond heb ben gekocht. In verband met de kolenbon- nen-actic. welke de Nationale monumentencommisflte teza men met de NIWTN voort, ko men duizonden kolenbonnen onder „Machtiging 1917, Den Haag" binnen. Als bijzonder heid kan worden vermeld, dat tientallen inzenders, die niet over kolenbonnon beschikken, bedragen van 10 en 25 gulden in aangetekende brieven slui ten voor certificaten. Hoteldirecteur kocht iwarl. De tuchtrechter voor do prij zen heeft in de Gooise zitting do exploitant van „Het Hof van Holland" te Hilversum veroordeeld tot een boete van 10.000 wegens het zwart In kopen van extra-levensmidde len al* vlees, boter en spijsolie. Mr. A. H. Roest Collius uil Den Haag, die namens de Bc- drijfs-Horeca een uitvoerig pleidooi hield, zotte de dwang positie uiteen, waarin het ho tel- en restaurantwezen zich thans bevindt. Gasverslikking. De 15-jarige A. J. L. M. uit do BcrberiHStraat tc 's-Graven- hage is door gasvcrstikklng om het leven gekomen. De slang van het gasstel, dat in het vertrok stond waarin de jongeman sliep, was losge raakt. Een konhis, die op be zoek kwam rook een gnslucht en men vond M. toen dood b\j do deur van het vortrelt. Deze werden met 35 tegen 28 stemmen verworpen De Tweede Kamer heeft haar goedkeuring gehecht aan wetsontwerpen tot wijziging van'de hoofdstukken Binnen landse- en Sociale Zaken en van een tweetal artikelen van het besluit op de ondeme- mingsbelastin g-1942. (Dc zitting duurt voort). Als iemand eigenaar is vap een totaal verwoeste woning, waarvan die waarde in Mei 1940 5000, bedroeg, krijgt hü aan vergoeding uitgekeerd een bedrag van 5000 verme nigvuldigd met de bouwindex, geldende op het moment, waarop hij gaat bouwen. Is het bouwen dus drie maal zo dunr als in 194CK dan ontvangt hij 15.000 verminderd met de afschrijving, die in Mei 1940 billijk moest .worden ge acht. Voor een klein bedrijf geldt dezelfde regeling. Voor een bedrijf met woning is het ma ximumbedrag niet 5000, maar 8000, voor schepen 9000. Het "aat bier om panden met een inhoud van ca. 500 m. behoorlijke woningen dus. Vijf eu dertig procent def schadegevallen valt onder de ze regeling. Omtrent de nieuwe belas tingen, die zoals gezegd 250.000.000 per jaar zullen moeten opbrengen, deelt de Memorie van Toelichting me de, dat de minister zich deze als volgt denkt: Huurbelasting (fn tc voeren zodra huurverhoging mo gelijk Is) 75.000.000. Belasting op onroerende goederen uit de dode hand (bitgezonderd ker ken en scholen) 10.000.000. Verhoging registratie- en zegelrecht 10.000.000. Verhoging Personele Belasting 15.000.000. Verhoging Inkomsten belasting 10.000.000. 30 opcenten Vermogens- belasting 15.000.000. Verhoging Omzetbelasting 115.000.000. (Ingezonden mededeling) Omdat CHEFAROX - behalve dat het direct verlichting geeft - géén vorming van steeds méér zuur veroorzaakt en bovendien omdat het een geleiachtige genezende laag op de maagwand vormt. De laat ste jaren zijn o.a. in de grote Amerikaanse ziekenhuizén uitgebreide onderzoekingen gedaan, waarbij is vastgesteld, dat inderdaad colloïdaal alu minium hydroxyde - waaruit Chcfarox bestaat - het ideale middel Is. f 1.25 p. doos, 0.40 p. buisje. (Ingezonden mèdedcllng) (Ingezonden mededeling) Hotel de I' Europe Domburg Telefoon K 1188/307 Geheel gemoderniseerd. Ie klas restaurant onder nieuwe directie. Prop. Directeur. J. F. SEYDEL. Stem van het geweten. Een Amsterdamse da me stuurde dezer da gen naar net gemeen tebestuur een bedrag van 2.90 met een bo- gelèlaend anoniem schrijven. waarin zij mededeelt, daarmede de tramritten te willen betalen, welke zij in 't afgelopen jaar als ge volg van het gedrang zonder betaling heeft moeten maken. Zij spreekt voorts in dit schrijven de hoop uit, dat velen dit voor beeld zullen volgen en loet tenslotte 't voor stel in de trams bus sen aan te brengen, waarin men het even tueel door de conduc teur niet geïnde tram geld kan deponeren. "M .r EIS WAS LEVENSLANG. Het Bijzonder Gerechtshof tc Middelburg heeft Rijk Johan Zimmerman uit Middelburg, die zich gedurende de bezet tingstijd met name in Zwolle door zijn anti-Nederlands op treden zeer gehaat maakte, veroordeeld tot een gevange nisstraf van 18 jaar. met af trek sedert 8 Mei 1945 en ont zetting rechten voor de duut Van het leven, met het recht tot het instellen van beroep in cassatie. Zimmerman werd vrijgesproken van een deel der ten laste legging. De procu reur-fiscaal had eèn levens lange gevangenisstraf geëist. BIJZ. GERECHTSHOI Totaal ƒ250.000.000. President Soekarno maakte in een radio-redevoering be kend. dat het kablnet-Sjari- foeddin is afgetreden. Aan Mohammed llatta is de vor ming van een nieuw kabinet opgedragen. Dit aftreden is niet geheel onverwacht gekomen. Waar schijnlijk wordt Zaterdagmor gen de samenstelling van het nieuwe kabinet bekend ge maakt. Mlchaël en Anne ontmoeten elkaar. Ex-koning Michaël van Roe menië en Prinses Anne de Bourbon-Parma hebben elk aar Vrijdag op het station te Davos voor het eerst sinds Michaels abdicatie ontmoet. Er is bevestigd, dat de verlo ving niet openbaar bekend gemaakt zal worden. Nel van Vliet naar Amerika vertrokken. Nel van Vliet, 's werelds snelste schoolslagzwemster, is Vrijdagmiddag met de „Nienw Amsterdam" naar Amerika vertrokken. Joodse militie gevraagd Het Joodse Bureau heeft om do onmiddellijke instel ling van een Joodse militie van 30.000 tot 35.000 man in Palestina verzocht aan de Pa lestijnse Commissie der V.N. De Sinterklaasbommen. Vrydag werd voor het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag de behandeling der appèl-zaken nopens de bom aanslagen op de Prinsesse- gracht op 5 Dec. 1946 voort gezet Dc advocaat-fiscaal per sisteerde bij zijn eis van 8 jaar gevangenisstraf tegen kap. baron van Heemstra. De nier we eis tegen sergeant W. F. Sleper luidde 9 maanden waarvan 5 mnd. voorwaarde lijk met aftrek, evenals de eis tegen J. Haakmeester. Te hoge straf geëist. Het Bijzonder Gerechtshof to Middelburg zette Vrijdag morgen de behandeling van de zaak tegen de 32-jarlge mo tordrijver Jan Kant uit Ka pel le voort. Bij een vorige zitting was do behandeling geschorst, daar enige getuigen niet waren op gekomen. Kant werd er van beschul digd ln 1944 als lid van de Ne derlandse Landwacht deelge nomen te hebben aan huiszoe kingen naar onderduikers of vuurwapenen in Kloetinge, Koudekerke, Ovezande en Ka- pclle. Hij ontkende geassis teerd te hebben bij een huis zoeking in Koudekerke en de hierbij gearresteerde twêe per sonen naar het Bureau van de Landwacht te hebben overge bracht. Ook zou hij niet op vluchtenden hebben geschoten De procureur-fiscaal nam het verdachte bijzonder kwa lijk. dat hij vaak op eigen houtje heeft gehandeld en zeer bruut is opgetreden. Hij vroeg opsluiting voor de tijd van 15 jaar met aftrek vin voorarrest. De verdediger, rar. A. H Kuipers, betwistte het, dat Kant aan de Koudekerkse raz zia heeft deelgenomen en vroeg vrijspraak op dit punt. Hij daagde de proc.-fiscaal uit namen te noemen van perso nen, die door Kant's optreden gedupeerd zijn en noemde het onbillijk, dat 15 jaar werd ge elst. „Als het zo moet gaan. leg tic er liever het bijltje maar bij neer. Tegen deze man wordt maar doodleuk 15 jaar gevraagd, terwijl 5 j'aar wel licht nog een te hoge sttaf zou Je proc.-flscaal zeide Kant, getuige de feiten, allerminst als een „totaal ongevaarltl- ke beminde dopeling te be schouwen. „Ik protesteer cr tegen dat mr. Kuipers zich geroe- Sen acht, wanneer hl) voor e zoveelste maal ontsteld is Eisenhower géén president. Generaal Eisenhower heefl Vrijdag medegedeeld, dat hit zich niet beschikbaar zal stel len als candidaat voor hei presidentschap van de V. S. Bij oon onlangs gehouden onderzoek van de openbare mening werd Eisenhower aan gewezen als degene, die de meeste kans zou hebben de a.s. presidentsverkiezing als republikeins candidaat te win- on. Spaak confereerde met Koning Leopold. Minister-president Spaak heeft Zondag te Genève een onderhoud met Koning Leo pold gehad. Hij heeft de Ko ning de huidige situatie in verband met de Koningskwes tie uitgelegd. Nadat Koning Leopold uit Cuba zal 2ijn te ruggekeerd, zal minister-pre sident Spaak opnieuw een onderhoud met hem hebben. DE BENELUX EN DUITSLAND. Do diplomatieke correspon dent van Reuter seint: Bel gië, Nederland en Luxemburg zullon waarschynlh'k betrok ken worden b(j het werk van de aanstaande driemogend- heden besprekingen over Duitsland, welke ln de nabije tokomst tc Londen cn ParQs zullen worden gehouden. U.N.O. In Rivlèrahal? De staf van Trygvc Lio heeft Vrijdag de Rivièrahal te Rotterdam, welke eventueel dienst zal doen als vergader ruimte voor de U.N.O., be zichtigd. Ernanno Wolf-Ferrarl, eert van dc meest vooraan staande Italiaanse componis ten. Is Woonsdagavond op 72- loden. over een eis, er van te spre ken, dat de procureur-fis caal „doodleuk" staat te re- quireren. Hij heeft daartoe niet het recht." HITLER IN DE SOEP De landbouwersknecht J A. Hanse uit Kortgene zou in 1941 aan de „gemachtig de van de leider1' Jan Dek ker verteld hebben, dat ze kere Roose had gezegd: „Ze moesten Hitler door do soep doen, dan zou ik 'cr wel een bord van lusten cn wist ik zeker, dat hü dood was". Ook een anti-Duitse uitlating var iemand anders zou h(f heb ben overgebriefd. Hij behoor de tot cle 10 beste colpor teurs van „Vova" ln Zeeland. Xn 1944 zou Hanso de ma rechaussee en illegale werker Willem Brandes bij de Ord- nungspolizei hebben aange- bx-acht. Deze man is gearres teerd, maar heeft kans ge zien te ontsnappen, hierbij een prestatie leverend waar voor de president van bet Hof hem hulde bracht. Hier door heeft Brandes zyn eigen leven gered. Er werden ech ter geheime papieren in be slag genomen, waarvan en kele andere illegale werkers hat slachtoffer werden. Hanse ontleende dit ver raad. De proc.-fiscaal achtte het tenlaste gelegde bewezen en eiste een straf van 6% jaar met aftrek en ontzet ting rechten, voor 15 jaar. 12 JAAR GEËIST. Twaalf jaar met aftrek werd geëist tegen de Middelburgse koopman C. Fondse, die in 1941 in dienst trad van de N.S.K.K. en later bij de O.T. kwam. Hij heeft in 1943 in Koudekerke twee meisjes opgehaald voor tewerkstelling by do Organisa- tie-Todt en een jaar later te Souburg als buitenbewaker van het strafkamp gefungeerd. Na dolle Dinsdag bewaakte hg als landwachter spoorlijnen in Overijssel tegen sabotage. t De verdediger, mr. Kuipers, maakte opnieuw aanmerking op de wat hij noemde exorbi tant hoge eisen, die in dergelij ke zaken worden uitgesproken. OPNIjEUW EEN BOTSING. In de middagzitting van het öijz. Gerechtshof te Middel burg stond terecht W. Ketting uit Vlissingen, die in '1942 in dienst trad van der „Zentral- stelle für Jüdische Auswan- derung". In deze functie heeft hij geld en goederen van door Duitsers weggevoerde Joden geïnventariseerd, deelgenomen aan invallen en huiszoekingen in door Joden bewoonde hui zen, hulp verleend bü Jodenar restaties, en wachtdiensten verricht bij gebouwen, waai Joden waren bijeengebracht-. Later nam hij dienst bg de VVaffen SS. De procureur-fiscaal acht te het optreden van verdach te zeer ernstig en meende een gevangenisstraf van 18 jaar met aftrek te moeten eisen. De raadsman mr., Kuiper noemde Ketting een verdrukte figuur en zijn bekentenis door do Amsterdamse PJLA. afge dwongen. Hierop ontstond weer een conflict tussen de procureur- fiscaal cn mr. Kuipers. De laatste noemde de eisen in de- zo zitting belachelijk en de proc.-fiscaal verzocht mr. Kui pers de fatsoenlijke sfeer van tie rechtzaal te helpen bewa ren. Ook de President van het Hof, mr. Bloeniers, keerde zich tegen de verdediger. Deze merkte geëmotioneerd op: „In leder zaak zal ik er weer op hameren ,dat deze eisen bela chelijk z(jn". UITSPRAKEN. In dc middagzitting werden do volgende uitspraken ge daan: J. C. de Kam, te Kapelle, 9 jaar met aftrek sedert 29 Oct. 1944 en recht op beroep in cassatie (vrijspraak ten laste- legging huiszoeking Koudeker ke) C. Fondse te Middelburg, 8 jaar met aftrek sedert 19 Mei '45, recht op cassatie; W. Ketting te Vlissingen, gedeel telijke vrijspraak, 8 jaar met aftrek sedert 5 Mei 1945 en recht op beroep in cassatie; J. A. Hanse te Kortgene, 6 Ms jaar met aftrek sedert 12 Mei 1945 en ontzetting rechten voor. 15 jaar, recht op beroep in cassa- PROTESTEN UIT HET BEDRIJFSLEVEN. Een dezer dagen is bekend geworden dat de heer J. Brink man met ingang van 1 Febru ari a-s. weer In functie zal tre den als directeur van het Ar beidsbureau te Terneuzen. Voor de bevolking vfcn Ter neuzen en omliggende plaatsen kwam dit bericht geheel onver wacht. Door de bevoegde autoritei ten van de onder het Arbeids bureau Terneuzen resorterende gemeenten is reeds bij de mi nister geprotesteerd tegen d?ze terugkomst. Een der grootste havenfbrdrjjven heeft reeds me degedeeld tegen bemiddeiinR van het Arbeidsbureau onder leiding van de heer Brinkman ernstige bezwaren te hebben. PROVINCIALE VEEFOKKERIJ COMMISSIE. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben benoemd tot leden van de Provinciale Commissie ter bevordering van de Veefokkerij in Zeeland de heren C. F. Vercraeiie te Aarden burg, A. C. Geluk te St. Annaland en A. J. Vdt- hageHoste te Schoondijke. Naar wy vernemen zal Maandag o,s. een begin wor den gemaakt met de afbraak van de restanten dor oude ka zerne in Middelburg. Dit bete kent tevens het begin van de bouw der nieuwe kazerne aan de Korte Noordstraat, waar van \v(j de plannen enige tyri geleden uitvoerig hebben be licht. Het werk wordt uitge voerd door de firma C. van de Kiippe en E. C. Lindenbergb te Vlissingen. Zangersdag in Wesl-Brabani Het na de bevrijding door het Bergen op Zoomse Man nenkoor genomen initiatief tot het organiseren van zan- gersdagen in West-Brabant is overgenomen door de Kon. Nederlandse Zangersbond, die dergelyke zangeredagen in diverse gewesten wil organi seren om uiteindelijk te ko men tot Nederlandse zan- geredagen, waaraan de beste koren van de gewesten zul len deelnemen. De West-Brabantse Zan gersdag zal dit jaar op He melvaartsdag worden gehou den door 11 koren, waarvan 4 Zeeuwse. Een tweede „Willem Ruys". De Kon. Rotterdamse Uoyd heeft omvangrijke plannen voor de toekomst. De vraag echter, of er een tweede „Wil lem Ruys" komt, is een kwestie van overleg met de re gering en met andere ver- voerslichamen. In ieder geval staat de Lloyd op het stand punt, dat 2g haar rechten op passagiersvervoer naar Indo nesië niet zonder meer kan prijs geven, aldus werd te Rot terdam medegedeeld. Voor het vaderland gevallen Er is bericht ontvangen, dat sergeant W. J. Zeeman, af komstig uit Oosterland, op 14 Januari 1948 in Indonesië is gesneuveld. Rechtsherstel burgemeester van Goes. Bjj K.B. is mr. W. C. ten Kate, b(j wege van rechtsher stel, gerekend met ingang van 1 Mei 1946, opnieuw benoemd tot burgemeester der gemeen te Goes. Sluis, als tourislenoord. Sluis heeft zich in het afge lopen jaar in een grote belang stelling van toeristen mogen verheugen. Niet minder dan 125.000 vreemdelingen, voorna- Igk Engelsen en Belgen vereer den Slius met een bezoek. Middelburg VOORSTELLEN AAN DE GEMEENTERAAD. B. en W. van Middelburg hebben aan de Raad voorge steld op opvallende plaatsen in de stad nieuwe aanplakborden te laten aanbrengen. Het ma ken en plaatsen van acht nieu we en het opruimen van drie oude aanplakborden zal een bedrag van f 1900 vragen. Wanneer de Raad hiermede ac eoord gaat, zullen binnenkort aan alle ingangen van de stad en in elke wijk borden aanwe zig zijn, tot een totaal van ne gentien. Tevens is voorgesteld in de Algemene Politieverordening de bepaling betreffende de ver spilling van di'ink water te la ten vervallen, een aanvullend crediet van 2065 voor herstel van de school ajxn de Nieuwe Haven te verstrekken, de perio diek afgetreden leden van het bestuur der Burgerlgke instel ling voor Maatschappelijk Hulpbetoon, P. M. Bayens en J. C. Peeck opnieuw als zoda nig te benoemen en aan de heer J. van Dgk per 1 Febr. a. s. wegens zgn vertrek naar Arnhem eervol ontslag te'ver lenen als ambtenaar van de Burgerlijke Stand en plaats vervangend secretaris. FEESTAVOND N.R.V. Met een goed geslaagde feestavond in 't Schuttershof te Middelburg heeft de afd Walcheren van de Ned. Reis- yereniging Donderdag haar 35-jarxg bestaan gevierd. De avond begon met enkele toe spraken. De voorzitter, de heer A. Buyterse, memoreerde hoe in December 1912 op initiatief van wjjlen ds. Oberman uit Vlisaingen met dertig leden een afdeling op Walcheren werd gestient, welke in 1930 zelfs 700 leden telde. Thans zijn het er vooral als ge volg van de oorlog en zijn ge volgen voor het internationaal toerisme nog maar 360, doch de heer Buyterse ver trouwd^ dat dit aantal wel dra weer zal stijgen. Namens het hoofdbestuur sprak dr. J. Ramakers een woord van felicitatie, waarbg hg herinneringen aan zijn jeugd op Walcheren ophaalde en er op wees hoe de N.R.V. door het bevorderen van het reizen ook het levensgeluk van haar leden dient. Spr. deed zijn woorden van een fraai bioemstuk vergezeld gaan. De Toneelver. „Mercupius" voerde hierna „Het Wespen nest", 'n van de bekende blij spelen van Henk Bakker ditmaal geschreven ln samen werking met J. W. van der Heyden op: een gezellig dwaas geval, vol van verwik kelingen en verwisselingen, waarom veel en hartelijk ge lachen ls. Dit succes was met het minst te danken aan het vlotte en hier en daar zelfs zeer goede spel van de Mercu- rius-leden, van wie we speci aal willen -noemen mevr. A. Bouwens-Bouman, die de rol van „schrijfster-onder-incognl- to" werkelijk uitstekend speel de. Maar ook de anderen had den succes, speciaal de heer A. Reljerse en mevr. J. Focke- van Eenennaam als het Am sterdamse echtpaar-op-vacan* tie, de heer en mevr. Jellema- Koole als 't ponsion houden de echtpaar en de heer J. J. van der Koord© als hun vriend Nijhof. Aan het slot waren er bloemen voor de da mes. Vlissingen Politiebureau weer naar de Breestraat. Omstreeks 1 Februari zal de politie to Vlissingen het oude gebouw aan do Breestraat weer betrekken. Het gebouw is geheel hersteld en bovendien aanmerkelijk verbeterd. Voor het publiek is een wachtkamer ingericht, terwijl er verder een vertrek bij de in gang is bestemd voor de af handeling van eenvoudige za ken, zoals aangifte van gevon den voorwerpen e.d. Ook de cellen zijn hersteld en voor de gevangenen is een douchecel aangebracht. Voorts is een ge heel moderne inrichting voor dactvloscopie en fotografie aagebracht. BADHUIS „GOED WONEN". In het badhuis van de Wo ningbouwvereniging „Goed Wonen" te Vlissingen, werden •n het afgelopen jaar 51.9(19 baden genomen, waarvan 8625 door vrouwen. 40 526 door mannen en 2758 door kinderen. Ritthem LOOP DER BEVOLKING. Het aantal Inwoners van Ritthem bedroeg op 1 Januari 1948 totaal 520, te weten 279 mannen en 241 vrouwen. Het totaal aantal bedroeg op 1 Ja nuari 1947 429, te weten 234 mannen en 195 vrouwen. Koudekerke LOOP DER BEVOLKING. Het aanta linwoners van Koudekerke bedroeg op 1 Ja nuarl 1948 totaal 2537. te we ten 1288 mannen en 1249 vrou wen. Op 1 Januari 1947 be droeg het totaal 2325. te wp- ten 1188 mannen en 1137 vrouwen. Westkapelle FILMAVOND. Door het Leger des Heils werd Dinsdagavond in de Zwitserse can tine te Westka- pelle de film „Hannele's He melvaart" vertoond. De op komst was zeer bevredigend. Oostkapelle VERGADERING GEITEN- FOK VERENIGING. Woensdag vergaderde de geitenfokvereniging „Ons Be lang" te Oostkapelle in café „De Vriendschap'*, onder voor zitterschap van de heer F. Boone. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat het ledental der vereniging 54 bedraagt. De kas sloot met een klein batig saldo. De contributie werd vastge steld op 1.25 per lid per jaar. Het dekgeld voor geiten van leden op 4.voor niet- leden op 8.—. De aftreden de bestuursleden, de heren B Corbgn en H. de Voogd wer den herkozen, de heer W. Vos werd benoemd tot bode. Tot ouderling van de Ned. Hcrv. Kerk te Grflpskerke werd gekozen de heer W. Blok in de vacature C. W. Blerens. Nationale pijpersdag te Goes. Naar wij vernemen zal do Nationale Pijpersdag dit jaar In Zeeland, en wel te Goes, worden gevierd. Dit zal ge schieden op Hemelvaartsdag B. Ongeveer 200 pijperscorpsen met circa 2000 tamboers, pij pers en hoornblazers, waaron der de bekende pgperscorpsen Jubal en Jong Jubal uit Dordrecht, zullen aan dit festijn deelnemen. Ongetwijfeld zal dit bijzondere gebeuren in Zeeland brede belangstelling trekken. Zeeuwse spaarzin. Wy gaven enkele dagen ge leden 'n reeks cgfers, die de Zeeuwse spaarzin over 1947 illustreerden. Hier volgen nog enkele be langwekkende cgfers, die dc Nutsspahrbank te Middelburg ons verschafte. In het Jaar 1947 werd bij deze spaarbank ingelegd een bedi'ag van 432.323,10 en terugbetaald 291.284,83. Het tegoed van de spaarders was bg het, begin van het Jaar ruim 4,3 millioen gul den en aan het eind na bijboeking van de rente ruim 4,8 millioen. Het aantal nieuwe spaar ders bedroeg 759, waartegen over slechts 270 spaarders afvleien. Aan het schoolsparen na men 7 scholen met 845 jeug dige spaarders deel. Uit deze cijfers blgkt wel duidelijk, dat ondanks de ruïneuze gevolgen van de oorlog de oude spaarzin nog aanwezig is. Bietenoogsi viel tegen. Nu do suikerbietencampag ne weer achter de rug is en de productiecijfers der verschil lende fabrieken bekend worden, blgkt dat de bietenoogst dit jaar 1522 millioen kg. (dit is 100 millioen kg. minder dan in 1946) bedroeg. De uitzaai was wel een tien tal procenten hoger dan in 1946, doch de abnormale weers omstandigheden hebben zeer nadelig gewerkt. Hierdoor zal de suikerproductie, niettegen staande het gehalte beter was dan vorig jaar, de 200 millioen kg. niet overschrijden. De Centrale Suikermaat* schappg verwerkte 560 milli oen kg. bieten, de verenigde coöperatieve suikerfabrieken in West-Brabant 414 millioen en de onafhankelijke coöpera tieve suikerfabrieken te Put- tershoek 280 millioen kg., Gro ningen 190 millioen en Sas van Gent 78 millioen. Fraaie installatierede. Donderdag stond voor het Goes© Tribunaal terecht de 57- jarige landbouwer I. Luteyn te Zuidzande. L. was sympa thiserend lid der N.S.B. en dorpsboerenleider van de Ned. Landstand. Voorts werd hij le wethouder van Zuidzande en was hij de rechterhand van de N.S.B.-burgemeester Bent. Hij maakte zich verdienstelijk voor de wehrmacht en oefende pressie uit op meisjes om voor de Duitsers te gaan werken. H(j hield bij de burgemeesters installatie een fraaie (door de burgemeester zelf gemaakte) rede. De verdediger, mr. Kuypers. zeide dat L. ''niet gehandeld had uit eigen gewin en dat hij niet pro-Duits was. Hg achtte verdachte met 33 maanden in ternering voldoende gestraft en vroeg invrgheidsstelling. Het - Tribunaal willigde dit verzoek in. Garnizoenswerkplaats te Bergen op Zoom. Na een onderbreking van acht jaar heeft Bergen op Zoom weer een garnizoens werkplaats gekregen, die ge vestigd is xn de voormalige vleeshal aan de Markt, De werkplaats omvat een kleei'- makerij en een schoenmakerij, die alle herstelwerk ver richten voor het Bergse gar nizoen (2500 man) en het toekomstige Róosendaalse (700 man). Tot nu toe werd dit werk verricht door de werkplaatsen te Middelburg. Deze werkplaatsen zullen xn t ver-volg' alleen voor de C. O. A. K. werken. Belgische havengelden. Tgdens een spreekbeurt voor het Vlaams Economisch Verbond te Antwerpen, ver klaarde wethouder Seghers van Antwerpen o.a. het vol gende: Zo juist heeft België zijn dumpingspolitiek inzake loodsgelden op de Schelde op geheven en deze loodsgelden op hetzelfde peil gebracht als de Nederlandse. Antwerpen verliest hierdoor een voor deel en ik verwacht dat dit de Nederlanders zal aanspo ren een gunstige oplossing te zoeken voor net vraagstuk van de havengelden, die te Antwerpen voor trampsche pen 68 procent en voor re gelmatige lijnen 35 procent hoger zgn dan die te Rotter dam. eeuwse nippers Door de minister van Landbouw, Visserij en Voed sel voorz'enlng ls beslist dat de uit Sas van Gent afkom stige schepen de letter's S. V. G. mogen dragen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2