PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nederlandse delegatie wenste geen „verdere interpretatie" Wet vergoeding materiële Oorlogsschade ingediend „Plan Bevin" in wording BILT Vandaag Nader overleg mei de commissie van GoedeDiensien Militair overleg op Java Ruim i 2 milliard meer dan tot dusver Verhoging uitkering moei gedekt uit f 250 millioen per jaar aan nieuwe belastingen 191e Jaargang - No. 20 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg DrukKery Fa F van de Velde Jr. Vlissinger Dit blad verecliynt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen Zaterdag 24 Jan. 1948 iSPKiJS ix. ct per week: t 3.20 per kwartaal, franco per post 3.45 Der kwartaal Losse nummer» b ct AL VER I KNTIKPU1JS 12 Ct per mm minimum p advertentie 1 2. Giro nr 35S300 PZC Middelburg. Bureaux gevestigd te VlisslngenWalstr 58-60. tel 10 en 51 Middelburg Londense Kaal 29 tel 2077 en 2924 Goes: L Vorststr 55 tel 24"5 fbgg 2228) - Oostburg: Gratamastr 3. tel 102 Temeuzen Brorwerystr - Ziertkzee Nwe Bogerrlstr C 160 lel 26. Het Wereldgebeuren WESTERS BLOK IN DE MAAK OM SOVJET-INVLOED TE KEREN. GUNSTIGE REACTIES. Het spookbeeld van Westelijk blok gericht tegen Rusland heeft na de capitula tie de politieke gemoederen in Europa lange tijd beziggehou den. De meeste staatslieden van enige betekenis verklaarden zich er ronduit tegen en ont kenden, dat achter de scher men aan het smeden van zulk blok gewerkt werd. Begin vorig jaar verebden de discussies hierover en werd alle aandacht opgeslokt door de Truman-doctrine en het plan-Marshall. Sinds kort is het Westelijk- blok paardje weer volop aan het draven, voor het eerst is het openbaar van stal gehaald door Forrestal, de Amerikaan se minister van marine. Vori ge week verklaarde deze voor de Congres-commissie het toe te zullen juichen indien de 16 landen van het plan-Marshall ook politiek en militair nauw zouden gaan samenwerken. Zoals Bevin en Bidault vo rig jaar na de beroemde rede van Marshall het initiatief na men tot het bijeenroepen van de Parjjse conferentie, zo heb ben zy thans het initiatief ge nomen voor een West-Europe- se politieke alliantie. Het begon met uitsteken* van diplomatieke voelhoorns in den Haag en Brussel over een uitbreiding van het Brits- Franse verdrag van Duinker ken door aansluiting van de Benelux-landen. Donderdag heeft Bevin een aede gehouden, die aan duide lijkheid niets re wensen over liet en door de Britse pers is begroet als het begin van een nieuwe fase in de geschiedenis van het na-oorlogse Europa Bevin wees erop, dat de Sow- jets bezig zijn in Oost-Europa een hecht blok te organiseren Dan heeft ook de Britse rege ring het recht, voegde hy er aan toe, een even hecht Wes ters blok te smeden. Dat blok hoeft zich niet ge ografisch te beperken tot West-Europa, maar kan zich uitstrekken over delen van Afrika en 2.O. Azië. Bevin gebruikte nog niet het woord blok, maar sprak van „opnemen in een groter plan". De reacties op Bevin's rede Z0n vrg gunstig geweest In Washington noemt men de consolidatie van West-Europa als tegenwicht tegen* de groei ende invloed van de Sowjet- Unie een logisch gevolg van het plan-Marshall. In Parijs ziet men Bevin's woorden weer als een waar schuwing aan de Sowjet-Unie. dat de Westelgke geallieerden alles in het werk zullen stel len om het evenwicht in Euro pa te handhaven. Graaf Sforza, Italiaans mi nister van buitenlandse zaken verklaarde kortaf: Ik ben het eens met Bevin's rede. Het is hoog tyd, dat Europa op houdt verdeeld te zg'n. In Brussel ziet men als ge volg van Bevin's initiatief een mogeiyke totale ommekeer in de aloude neutraliteitspolitiek De Benelux-landen immers, vooral Nederland, hebben het decennia lang als een axioma van hun buitenlands beleid beschouwd, dat zg ten koste van veel zich buiten interna tionale verwikkelingen moe ten houden. Dit axioma zal thans geschrapt moeten wor den. Neutraliteit is practise!) een wanbegrip geworden; vrij- wel geen land kan ontkomen aan een keus tussen Oost en West. Er is zelfs vaak geen keuze de geografische po sitie beslist. KORTE PREDICATIE VERWONDERING. „Opdat gfl u verwondert". Joh. 5 20. Waarom denkëh velen bg 't horen van de woorden „kerk" en „godsdienst" direct aan Iets, waarmee je in 't gewone leven niets kunt aanvangen? Is 't niet omdat voor zovelen het kerkelgk leven niet veel meer is dan een stel dode vormen, in stand gehouden uit eerbied voor 't verleden? Geen wonder dat die godsdienst in de wereld niet hoog wordt aangeslagen. Jezus Christus is in deze we reld gekomen om ons te laten zien, dat godsdienst iets heel anders is: niet wat wg doen voor God, maar wat Hij doet aan ons. Jezus Christus is zélf de hand, door God uitgestoken naar deze wereld, naar u en mg. Hy zocht mensen op die meenden van God en mensen verlaten te zijn, die in de dool hof van deze wereld het spoor byster waren. Dat betekende voor hen: God vergeet u niet. Hij neemt u aan, niemand is te slecht voor zyn zoekende lief de. Zó hadden die mensen het nog nooit gezien. Dat was dus God, de Levende Heer! Ze ver wonderden zich met biyde ver bazing over het wonder dat God zó bleek te zgn. Verwondert gg u ook, als ge eraan denkt hoe God met ein deloos geduld u tot Zich pro beert te trekken, als Hg u tel kens weer Zijn woord doet ho ren om vertrouwen in uw hart te wekken? Schaamt ge u dan niet dat ge dit alles zo „gewoon" hebt ge vonden? Verwondert u! Het is de eerste stap naar geloof! C. L. VAN DE BROECK Oosterland. wordt de Duitse vliegtuigbouwer Hein- kei 60 jaar; wordt de schryf- ster Vicki B&um 60 jaar. MORGEN wordt de violist Georg Kullukampff 50 jaar. Aanvat op president had averechts gevolg Getuige W. M. Willemsen, de reeds ter dqod veroor deelde agent van de inlich tingendienst, die 8 dagen ge leden over de groene tafel springend president van vughtnaar de keel vloog, verscheen gisteren niet voor het Bgzondere Hof. Willemsen is In de zieken zaal van het Huis van Be waring opgenomen met een hersenschudding. Blgkbaar zijn de klappen, die de toegesnelde parket wachten met hun gummi knuppels op het hoofd van Willemsen lieten neerdalen toen deze over de grond rol de met de president, zo he vig aangekomen, dat zy een hersenschudding tengevolge hebben gehad. „Zuiderkruis" met troepen naar Nederland. Donderdag zgn 634 man stoottroepen en 130 man G.B.I op het troepentransportschip „Zuiderkruis", dat naar Ne derland zal reizen, ingescheept Te Soerabaja was reeds een afdeling mariniers aan boord gegaan. De regeringsvoorlichtingsdienst te Batavia heeft het vol gende communiqué uitgegeven: „Naar aanleiding van de mededeling van de heer Paul van Zeeland te Brussel, als zouden beide partyen aan de Commis sie van Goede Diensten vragen hebben gesteld, op grond waarvan de Commissie het haar plicht achtte op eigen ver antwoordelijkheid haar mening over zekere punten tot uit drukking te brengen, wordt van officiële zgde het volgende opgemerkt. De opvatting, dat de Nederlandse delegatie behoefte zou hebben gevoeld aan verklaringen van de Commissie -om trent haar opvatting over bedoelde punten moet op een mis verstand berusten. De Nederlandse delegatie had haar ziens wijze over de zes politieke beginselen te goeder tyd schriftelijk aan de Commissie kenbaar gemaakt. Op grond hiervan kon het de Commissie duideiyk zyn, dat de Nederlandse delegatie in dit stadium geen verdere interpretatie wenste en uiteraard niet bereid zou zgn interpretatieve verklaringen te aanvaar den, welke de betekenis van die beginselen aanmerkeiyk zou den veranderen. Omtrent hetgeen na de ondertekening van bet bestand ter kennis van de Nederlandse delegatie is gekomen met betrek king tot de zes beginselen zal, ter voorkoming van mogeiyk verder misverstand, nader overleg met dc Commissie plaats vinden". Inmiddels vernam Aneta, dat er feitelijk geen „notulen" van de formele vergadering der Commissie van Goede Dien sten bestaan, doch slechts „sunyneries" van het in de ver gaderingen besprokene. Waarschgnlgk zullen een of meer leden van de Commissie voor Goede Diensten dezer da gen naar Djocja reizen. Dit be zoek houdt vermoedelgk ver- Marshall steunt Bevin. George Marshall, de Ame rikaanse minister van bui tenlandse zaken, heeft voor de nationale katoenraad ver klaard, dat het voor het uit- eindeiyke succes van het Europese herstelprogram „ab soluut noodzakelijk" zou rijn, dat de 16 Marshall-landen voort zouden gaan op de weg naar Europese eenheid, die zij de vorige zomer te Parijs betraden. Het plan- Marshall was „een grote ge- meenschapelgke krachtsin spanning om de Westerse be schaving te redden." Weer Britse tourislen naar het buitenland. Bevin, de Britse minister van buitenlandse zaken, heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat de Britse regering waar schgnlgk met ingang van 1 Mei tourisme naar een be paald aantal landen opnieuw zal toestaan. Bevin geloofde in Maart een lgst van deze lan den bekend te maken. Zal kabinet van (rak aftreden Men verwacht te Bagdad, dat het Iraakse kabinet zal af treden, na de verklaring van het koninklgke paleis, dat de Regent en'de politieke leiders beslist hebben, dat het nieuwe verdrag met Engeland „het na tionale streven van Irak niet verwezenlgkt". De pers van Bagdad juichte de beslissing van de regent toe, welke volgens haar zeggen bloedvergieten en burgeroorlog voorkomen heeft. Lichte boeten voor Domier en Eckener. Het Duitse zuiveringsge recht heeft Claude Domier, di recteur van de Domier vlieg tuigfabrieken, tot 300.000 mark boete en Hugo Eckener. directeur van de „Zeppelin Werke" tot een boete van 300.000 mark veroordeeld, al dus de Duitse nieuwsdienst. De zoon van Eckener, Knud. is tot 12.000 mark en de be drijfsleider van de Maybach fa brieken, Karl Meybach, tot 200.000 mark boete veroor deeld. AUe veroordeelden verliezen gedurende vgf jaar het kies recht en het recht openbare leidende functies uit te oefenen Naar „La libre Belgique" be richt zal het vlees in België van 1 Februari 1948 af, niet langer tot de gerantsoeneerde levensmiddelen Dehoren. Integrale vergoeding voor kleine bedrijven en kleine woningen By de Tweede Kamer der Staten-Generaal is thans inge diend het wetsontwerp op de Materiële Oorlogsschaden. Bg aanvaarding van dit ontwerp zullen alle tot dusver in ver schillende besluiten verspreide bepalingen op het gebied van de door particulieren geleden oorlogssehade komen" te ver vallen en zal van het oorlogsschaderecht een overzichtelijk geheel zgn verkregen. Het wetsontwerp geeft echter, naar de Afd. Perszaken van het Ministerie van Financiën mededeelt, meer dan een over zichtelijke samenvatting van hetgeen tot heden reeds gold. Het ontwerp kent geheel nieuwe grondslagen, welke tot uit komsten leiden die, zo wordt gezegd, voor de getroffenen be langrijke verbeteringen betekenen. Het wetsontwerp komt tot een totaalcijfer van 5.132.000.000.-— De tot dusver geldende maatstaven bleven hier ruim 2 milliard onder en zouden tot een totale verplichting hebben geleid van 3.104.000.000. Ondanks deze haast astronomische bedragen verstrekt het wetsontwerp toch nog niet over de gehele lijn een integrale vergoeding van de geleden schade. Een oplossing van het vraagstuk van de materiële oorlogsschade in deze zin, welke nog een 2 milliard meer zou hebben gevraagd, heeft de .'«gering niet kunnen aanvaarden. met de draagkracht, is er i*. de eerste plaats van uitgegaan dat als de zwaarst getroffe nen leunnen worden aange merkt zij, die schade 'hebben geleden aan een door hen zeil bewoonde of gebruikte woning of berijfspand (mitsgaders schip). Aan deze categorie van ge troffenen kent het ontwerp 'n integrale (volledige) vergoe ding toe, althans voor zover het betreft kleinere woningen en kleinere bedryfspanden. VERDELING VAN HET GEEN MEER TER BE SCHIKKING IS GE STELD VOLGENS DE NIEUWE MAATSTAVEN De verdeling van de 2 mil liard, welke het ontwerp mééi aan schadevergoeding toekent, dan volgens de geldende maat staven zou worden uitgekeerd, geschiedt naar geheel nieuwe maatstaven. Volgens het gel dende oorlogsschaderecht wordt bg de verdeling van de voor vergoeding van oorlogs schade beschikbare gelden in het algemeen slechts rekening gehouden met de omvang van de geleden schade. Ingevolge het ontwerp zal echter bg de verdeling van voormelde 2 milliard ook in zeer ernstige mate rekening worden gehouden met de draagkracht van de getroffene Het ontwerp leidt er dus toi' dat de schadevergoeding aan de economisch zwakkeren vol lediger zal worden gemaakt dan die aan de economisch sterkeren. INTEGRALE VERGOE DING VOOR DE KLEINE EIGEN WONING EN- HET KLEINE EIGEN BEDRIJF. By de toepassing van het be ginsel, dat by de vergoeding van de geleden oorlogsschade Voor woningen is aangehou den een grens van bouwkosten Mei 1940 5.000.—; voor de bedryfspanden bedraagt deze grens eveneens 5.000.voor woningen annex bedrijfspand 8.000,en voor schepen 9.000.De omstandigheid dat het hier betrekkeiyk kleine panden betreft, gevoegd by de eis van het eigen gebruik, het geen ook weer met zich brengt dat hier niet de economisch sterkeren in het geding zyn, is voor de Regering motief ge weest om a deze gevallen een vergoeding op basis van ver vangingswaarde te verstrek ken. Dezo regeling geldt uiteraard, gezien de eis van het eigen gebrjik, slechts voor 1 woonhuis en 1 bedrijfspand of voor 1 onroerend goed bevat tende woon- en bedrijfsruimte, mede rekening wordt gehouden of voor 1 schip. AANZIENLIJKE VERBE TERING IN DE VER GOEDING VAN HUIS- RAADSCHADE. In dezelfde richting ver goeding naar draagkracht werkt voorts de in het ont werp opgenomen huisraadscha deregeling. Boven de bijdrage welke krachtens de oude rege ling is toegekend, wordt op de bijdrage welke in 1943 of later is vastgesteld, een aanvullen de bgdrage verleend, welke 't mogelijk zal maken dat het oorlogsslachtoffer zich in de meest voorkomende, gevallen weer in zgn oude staat zal kunnen inrichten. Oude bgdra ge aanvullende bgdrage wordt in deze regeling gebon den aan het maximum van 2 x de oude bgdrage en bovendien aan het bedrag van 11.250. vermeerderd met een toeslag wegens inwonende gezinsleden. Deze toeslag bedroeg tot he den 150.per gezinslid be neden 6 jaar en voor elk ouder gezinslid 250.Thans is de ze toeslag gebracht op onder- scheidelijk 300.en 500.—. MOGELIJKHEID VAN AANVULLENDE FINAN CIERING VOOR ALLE ANDERE GEVALLEN. In alle andere gevallen dan de hiervoren besprokene, kun nen de getroffenen bij de her bouw van hun pand of de we- derinrichting van hun bedrijf, worden gesteund met over- heidscredieten of althans met een periodieke bijdrage in vorm van een rentevergoeding, welke het de getroffenen mo gelijk zal maken op de parti culiere markt een crediet op te nemen. De omvang dier credie- ten en de faciliteiten welke daarby zullen worden ver leend, zullen zoveel mogelgk naar objectieve maatstaven worden bepaald. Iedere getroffene die zgn bg drage wil besteden voor de bouw van een woning of de aankoop van een na de be vrijding gebouwde woning, niet groter dan 500 m3. zal steeds op zodanige faciliteiten kunnen rekenen dat het pand op zich zelf genomen voor hem een rendabele belegging wordt. Er zal daarbg .worden uitge gaan van een bouwsom welke ten tyde dat met de bouw zal worden begonnen, redelijk is te achten. Het bedrag waarvoor de getroffene de bouw zal we ten te gunnen, zal mitsdien buiten beschouwing blgven Verwacht wordt dat het voor deel hetwelk dit systeem voor de getroffenen kan opleveren indien zg in staat zgn te gunnen beneden het bedrae waarop de met hen aangegane 'inancierlngsregeling is ge grond in belangrgke mate een druk on de bouwkosten zal uitoefenen. of vervanging van bedrijfs panden en uitrusting, zullen in het algemeen evenzeer, mits het bedrijven betreft met een bedrijfsvermogen beneden 500.000.—, op credieten met financiële faciliteiten kunnen rekenen. In deze gevallen zal op grond van het thans in de Wet neergelegde draagkracht beginsel, een meer individuele methode worden gevolgd. Ter bepaling van de draagkracht zal naast de vermogenspositie de rendabiliteit van het be- drgf een rol spelen. De Rege ring acht het mogelgk aan dit systeem een zodanige toepas sing te geven dat een minder goed beheer niet in verder gaande faciliteiten zgn belo ning zal vinden. De rendabili- teitsmogeiykheid zal zoveel mogelgk naar objectieve maat staven worden vastgesteld. BAND MET DE OVERHEID. Een bezwaar verbonden aan het hier besproken sy steem van credieten met daaraan vast gekoppelde fi nanciële faciliteiten, is dat er een band blgft bestaan tussen Overheid en getroffe ne. Aan dit bezwaar valt echter niet te ontkomen om dat omtrent' de toekomstige rendabiliteit van de bedrijven thans nog niets met zeker heid valt te bepalen. Er wordt evenwel van uit ge gaan dat die band zal wor den geslaakt zodra de rust in de maatschappelgke ver houdingen zal zgn hersteld. Alsdan zullen de financiële faciliteiten worden omgezet in een op dat tgdstip te be palen aanvullende bijdrage.. De Wet spreekt op dit punt van „uitgestelde bgdrage." EXTRA BIJDRAGEN. De mogelgkheid is evenwel geopend om in bgzondere ge vallen of groepen van geval len in plaats van de credie ten met faciliteiten, welke, zoals gezegd, te gelegener tgd zullen uitlopen op uitge stelde bgdragen, een reeds thans te bepalen extra bg drage te verlenen. Blijkens de Memorie van Toelichting zal deze mogelijkheid in het algemeen worden openge steld voor die bedrijven, wier fiscaal vermogen beneden de 50.000 ligt en welke fi nanciële steun behoeven voor de heraanschaf van bedrgfs- inventaris. Deze zullen een extra bgdrage tot maximum 100 van de reeds verleen de bgdrage ontvangen. Belastingverzwaring Hierboven is aangegeven dat het totaal van de om vang van de verplichtingen, welke uit de wet voortvloei en, moet worden gesteld op 5.132.000.000. In de Memorie van Toe lichting Is voorts naar voren gebracht dat naast deze uit gave nog enkele soortgelgke evenzeer uiterst omvangrijke uitgaven van volkomen geiy- ke aard door de Staat zullen moeten worden gedaan. Deze publiekrechteiyke lichamen, en voorts uitgaven verband houdende met de uitvoering van de Zee- en Luchtvaart- verzekeringswet en van het Zeeschepenbesluit, alsmede vergoeding van defensiescha- de, worden in totaal geraamd op 2.601 000.000. Het behoeft geen betoog dat, het totaal van deze ver plichtingen, te neten 7.733.000.000,gedurende een laDge reeks van jaren een zware belasting zal vor men voor 's Ryks schatkist. De Regering, heeft het daarom noodzaKeiylt geoor deeld een schema te ontwer- pen voor belastingverhoging en belastingherziening, welke per jaar een bate van 250 millioen zullen moeten' af werpen. Langs deze weg zal in 50 jaar de oorlogsschuld zgn afgewikkeld. Als nieuwe belastingen zyn gedacht in de eerste plaats een huurbelasting en voorts een belasting op onroerende goederen met uitzondering van kerk- en schoolgebou wen toebehorende aan in stellingen van de dode hand, het registratie- en zegelrecht, de personele belasting, de in komstenbelasting, de vermo gensbelasting en de omzetbe lasting. band met de ontwikkelingen naar aanleiding van de zgn. verduideiykingen van Kalioe- rang. MILITAIR OVERLEG BEGINT. „Ajitara" meldt uit Djocja, dat vandaag op vyf plaatsen op West-, Oost- en Midden- «lava besprekingen tussen Ne derlandse en Republikeinse mi litaire commandanten zullen aanvangen. iiuitoefenw. i u tgaven, welke in de eerste Degenen die hun bgdrage plaats betreffen de vergoe- zullen aanwenden voor herstel I ding van oorlogsschade van Molestverzekering De practijk kent twee groe pen van molestverzekering. De eerste betreft de z.g. pre mieverzekering, de tweede de z.g. molstverzekering op on derlinge grondslag. Voor de schaden, welke door de z.g. premieverzeke ring niet op onderlinge grondslag waren gedekt, is nimmer een bijdrage in uitzicht gesteld. Dit 'brengt dus mede dat verzekeraar die de scha de heeft betaald, geen aan spraak tegen het Rijk ver krijgt. Deze regeling wordt in het ontwerp gesanctioneerd. De premieverzjkering was slechts van geringe omvang. Het betrof doorgaans trans- portverzekeri ngen Veel omvangrijker en voor de oorlogsgetroffenen be langrijker, is de molestverze kering op onderlinge grond slag. Er bestonden op dit iunt twee vormen, namelijk e molestverzekering op on derlinge grondslag met aan vullende clausule en de mo lestverzekering op onderlinge grondslag met aanvullende clausule. By de molestverzekering op onderlinge grondslag zon der aanvullende clausule ligt de zaak aldus: De maatschappy begint met aan de hand van het totaal der erkende schaden vast te stellen welk bedrag moet worden uitgekeerd. Verder stelt zg vast het bedrag van haar maximum capaciteit, d. w. z. het bedrag dat zy uit de voorschotpremies en uit de naheffing ten hoogste tot uitkering kan brengen. Door deling wordt dan het percen tage vastgesteld dat af gezien van de Rgksbndrage aan de getroffen deelne- ners kan worden uitgekeerd. Deze „verbintenis" van de verzekeraar wordt nu ver minderd met hetgeen de deel nemer als Rijksbijdrage ont vangt. Op deze wgze wordt de maatschappy voor 'n groot deel van haar verbintenissen bevrijd en nu heeft steeds de bepaling gegolden dat ook de verzekerden in dezelfde mate van hun verplichtingen worden bevrgd. Waar deze opzet is gevolgd en veel schade is geleden, zal. weinig tot uitkering komen en in het algemeen geen om slagheffing plaats hebben. Het ontwerp sanctioneert deze vorm van verzekering. Het zou onredelijk zgn fe deze een andere weg voor te schrijven dan verzekerden zelf willen inslaan. Bij de molestverzekering op onderlinge grondslag met aanvullende clausule ligt de zaak geheel anders. De aan vullende clausule maakt het mogelgk in ruimere mate 'n omslag te heffen omdat de verzekerden afstand 4 hebben gedaan van de bevrijdende weriking, voor zover er er kende schade ls die niet door de Ryksbgdrage wordt ge dekt. Dit probleem is hier: hoe deze aanvullende toeslag over de getroffenen te verdelen? Tot nog toe was voorge schreven een zodanige ver deling, dat alle deelnemers aan Ryksbydrage en molest- toeslag een zelfde percenta ge zouden ontvangen. Vrij algemeen is deze in de bezet- tingstyd van departements- wege voorgeschreven wgze van verdeling niet de meest juiste geoordeeld. De voor keur wordt gegeven aan een systeem waarbij alle verze kerden een gelgk percentage van 'hun zuivere schade ver krijgen, d.w.z. van de schade na aftrek van Rijksbydrage. Het ontwerp bepaalt nu dat de verdeling volgens deze algemeen beter geachte methode zal plaats vinden. VEREENVOUDIGING. Een van de grote moei- lykheden waarvoor de molest- verzekeringsmaatschappijen bg de afwikkeling harer schadegevallen tot nog toe stonden, was deze dat de definitieve vaststelling van de molestuitkering eerst kan plaats hebben na de defini tieve vaststelling van de Rgksbydrage. In het systbem. van het ontwerp zou deze moeilgkheid nog groter wor den indien de molestverzeke- ringsmaatschappyen ook re kening zouden moeten hou den met de bydragen welke volgens dit ontwerp eerst te zgner tijd zullen worden vastgesteld. Om deze moei lgkheid te ontgaan, bepaalt het ontwerp nu dat de mo- lestverzekenngsmaatsch&p- Sgen bg de berekening van e uitkering slechts acht zul len behoeven te slaan op de uitkeringen welke in hef sy steem der Wet onmiddellijk worden vastgesteld. Om de moeiiykheden die dan nog kunnen resten indien een onmiddellijke vaststelling ook van het bedrag dier bgdrage niet mogelgk is te ont gaan, is bovendien bepaald dat in voorkomende geval len dc Directeur van het Commissariaat voor Oor logsschade het bedrag van bedoelde bgdrage kan schat ten en dat voor de molest dit geschatte bedrag als het definitieve zal gelden. DE VOORSPELT: OOSTENWIND. Matige, tijdelijk krachtige Oostelijke wind. Zwaar be wolkt met voornamelijk in het Zuiden van het land hier en daar enige sneeuw of re gen. Aanvankelijk plaatselijk nevel of mist. Temperatuur lom het vriespunt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1