PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zeelands toekomst ernstig in gevaar Republiek erkent Oost'Indonesië Zeeuwse boerderijenbouw BILT FRUITHANDELAAR VERMOORD. Trnsdag opening van de 7nn<le Tafel-fWemntie Het monsterverbond van 1939 191e Jaargang - No. 19 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg Drukkerij Fa F van de Velde Jr. Vlissinger Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- cn Christelijke feestdagen Vrijdag 23 Januari 1948 ISSPKUS 21 ct per week: t 3.20 per kwartaal; franco per post 3.45 Der kwartaal Losse nummers D ct ALVBKI KNTllSFRUS. 12 Ct per Algemeen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN ggu j Bureaux gevestigd te VlissingenWalstr 58-00. tel 10 en 51 Middelburg Londense Kaal 29. tel 2077 en 2924 Goes: L Vorststr 55 tel 24"5 (bgg 2228) Oostburg: Gratamastr 3. tel 102 - Terneuzen BrovwerQstr Zierikzee Nwe Bogerdstr C 160 tel 26. Bouwvolume-1948 onaanvaardbaar. TELT DE OORLOGSSCHADE NIET MEER MEE De vaststelling van het Bouwvolume 1948 heeft ln de nood- gebieden van Zeeland begrijpelijkerwijs een stemming teweeg gebracht, die met „verslagenheid" te zwak omschreven is. Men heeft het gevoel gekregen, en nogmaals dit is begrij pelijk dat men willens en wetens in een hoek gedreven wordt, achteruit wordt geduwd, door een groep ambtenaren, die er niet het minste besef van heeft, dat bouwen voor de noodgebieden een kwestie is van leven of dood. Door ambtenaren. Want de opvattingen, die op het depar tement van Wederopbouw en Volkshuisvesting toonaange vend zijn, kunnen bezwaarlijk van een minister afkomstig zjjn, omdat er al sedert maan den geen minister meer de scepter zwaait, maar de toe stand zo is, dat de minister volkomen aan de leiband loopt van door de regering zelf ge schapen organen, die bijna on beperkte macht bezitten. Aan wie de schuld is, laat Zeeland overigens onverschil lig. Het gaat immers om de naakte feiten. En die zijn als volgt: Terwijl Drenthe, zonder oor logsschade, voor iedere 100 in 1948 gereedkomende woningen er 100 nieuwe mag aanbeste den, Overijssel 100, Gelderland 100, Utrecht (zonder oorlogs- schade) 200, Den Haag 400 en Rotterdam 300, mag Zeeland er voor iedere 100 slechts 50 nieuwe aanbesteden. Dit betekent, dat de weder opbouw van Zeeland volledig vastloopt en dat de wil van provinciaal bestuur, gemeente besturen en bevolking om ge bruik te maken van de levens kansen, die Zeeland thans heeft, de wil om Zeeland op te werken en te brengen op een hoger welvaartspeil, in de kiem wordt gesmoord. Reeds eerder is er op gewe zen, dat het departement van Wederopbouw en Volks huisvesting voornemens was om het gehele bouwprobleem te gaan beier ken vanuit de ge zichtshoek der volkshuisves ting. Dit voornemen blijkt thans in practijk te worden omgezet. Men laat de stelregel, dat wat vernield is weer opge bouwd moet worden, los, men •doet eenvoudig alsof er geen oorlogsschade is en houdt al leen rekening met de woning behoefte, die er blijkens de jongste volkstelling in verschil lende landsdelen bestaat. Zijn er in Amsterdam 1000 wonin gen nodig om in de woning nood te voorzien en in Zeeland slechts 100, dan krjjgt Amster dam 10 maal zoveel nieuwe woningen toegewezen, als Zee land. Dit zijn cijfers, die wij slechts als duidelijk voorbeeld hebben genomen, om de gang van zaken te demonstreren. Het gaat immers om het prin cipe. Nu reeds is het zwaar geteisterde plaatsen een doorn in het oog, dat waar geen scha de is herbouwd wordt in vaak sneller tempo, dan ln eigen ge bied. Dit zal nog erger worden na de vaststelling van het nieuwe bouwvolume. De weder opbouw loopt volledig vast en hoe ooit de ruïnes.op Schouwen en Duiveland, op Walcheren, in Zeeuwsch-Vlaanderen moe ten verdwijnen, wordt zo lang zamerhand een raadsel. Zee land komt er wat dit aangaat van alle geteisterde gebieden verhoudingsgewijs het slechtste voor te staan. Van prioriteit voor de noodgébieden is geen sprake meer. Het departe ment van Wederopbouw en Volkshuisvesting doet eenvou dig alsof er geen noodgebieden meer zijn. Nu zou men daar vrede mee kunnen hebben, als Zeeland een provincie zonder toekomst was. Als aan Zeeland besteed geld weggegooid geld zou zijn. De werkelijkheid ziet er evenwel anders uit. Het ït mogelijk, dat men zich in Den Haag, ondanks de grote mate van publiciteit, die Zee land de laatste jaren ook boven de rivieren heeft, nog altijd niet voldoende bewust is van wat zich in deze provincie afspeelt. Het wordt dan echter tjjd, dat men zich daar rekenschap van geeft. Het is zeer goed mogeljjk. dat op grond van de volkstel ling de woningbehoefte in Zee land kan worden bepaald op 12 terwijl zij op 31 Mei 19*7 nog 31.5 bedroeg. Maar Zeeland vraagt zich dan toch af, of bjj de vaststel ling van dit woningtekort re kening is gehouden met de lan ge lijsten van trouwlustige en van elders komende woning zoekenden, van de geëvacueer- den, die er naar hunkeren om naar Zeeland terug te keren Het vraagt zich af, of er reke ning is gehouden met het feit dat een der voornaamste oor zaken van het wegblijven van de Kon. Marine uit Zeeland ge legen is in de omstandigheid, dat er geen woningen zjjn. Het vraagt zich af, of er rekening mee is gehouden, dat de Stoomv. Mjj. Zeeland bij een eventuele terugkeer voor het woningprobleem komt te staan Of er rekening mee !s gehou den, dat de N.V. Kon. Mij De Schelde order na order moet afwijzen wegens gebrek aan personeel, dat niet aangetrok ken kan worden omdat er geen woningen zjjn. Of het niet be kend is in Den Haag, dat industrialisatie van West- Zeeuwsch-Vlaanderen dit ge bied prachtige kansen zou ge ven, maar dat industrialisatie slechts mogeljjk is, als er wo ningen, woningen en nog eens woningen worden gebouwd Geeft men er zich wel reken schap van. dat de stijgende vervoerscijfers op de Zeeuwse veren sedert 1939 is het ver voer bijna verdriedubbeld! een toenemend belang van Zee land voor overig Nederland aantonen? Dat men in geheel Zeeland voortdurend zint op middelen om uit de naoorlogs- ellende te komen? Wie in Zeeland leeft en werkt, beseft, dat Zeeland weer een rjjke belangrijke provincie KAN worden als de regering het in staat stelt gebruik te maken van de kansen van dü ogenblik. Inpiaats van nog meer remmen moet Zeeland extra steun hebben Met de vaststelling van dit bouwvolume helpt men Zee land echter niet. Men trapt hel diener in de put. Welnu: Het is voor Zeeland onaan vaardbaar, dat men doet, alsot hier geen ongekende offers zijn gebracht en Zeeland gelijk stélt met gewpsten zonder schade. Toen elders reeds gebouwd werd, stond Walcheren nog meters diep onder het zeewa ter en toen het droog was kon men beginnen niet met nieuw bouw, maar met moeizaam noodherstel en later definitie! herstel. Nu dit geëindigd Is, moei men echter herbouwen wat ver woest werd, op Zuid-Bcveland op Schouwen en Duiveland, op Walcheren, in Zeeuwsch-Vlaan deren, kortom overal waar Zeeland ongeheelde wonden heeft. Daarom is het te hopen, dai het Provinciaal Bestuur en de Zeeuwse Kamerleden zich zee» krachtig verzetten zullen tegen de achterstelling, waarvan Zeeland het slachtoffer wordt. Zeeland's toekomst Is er mee gemoeid. Zeeland mag niet be rusten in een regeling, die het bljjvend verlamt. De oude fabriek van de fa. Van Melle is thans weer her steld en de N.V. Kon. Mjj. „De Schelde" heeft haar als dépendance voor de fabricage van koelkasten e.d. in ge bruik genomen. Na ruzie in café te Tiel. Gisternacht omstreeks één uur is te Tiel een moordaan slag gepleegd waarvan de 37- jarige fruithandelaar B. van Dee uit Tiel het slachtoffer is geworden. De 31-jarige haven arbeider D. van den Broek, eveneens uit Tiel, stak van Dee met een broodmes neer ln de Tolhuisstraat. De onmiddellijk gealarmeer de politie trof de dader in zijn woning aan. Van Dee zat in gezelschap van enkele kennissen, o.w. van den Broek, in een café aan de Westluidensestraat. Er ont stond ruzie, waarbjj van Dee, die enigszins onder invloed van alcohol moet hebben ge staan, enkele minder prettige opmerkingen tot v. d. Broek nchtte. Na een hooglopende woordenwisseling verliet van den Broek het café. Hij ging naar de woning van zijn va der, waar hij een broodmes haalde. Daarop keerde hij te rug naar de Westluidense straat, waar hii voor het café van Dee opwachtte. Nadat de ze de deur uit was gegaan, volgde van den Broek hem en sprak hem aan. Er volgde een korte woordenwisseling, waar na van den Broek plotseling zijn broodmes te voorschijn haalde en van Dee enige ste ken in hoofd en tussen de schouderbladen toebracht. Do delijk gewond stortte van Dee neer. Vijftien jaar geëist tegen Tinus Osendarp Voor het bijzonder gerechts hof to 's-Gravenhage eiste Donderdag do advoeaat-fiscaal vijftien jaar tegen Tinus Osen darp, (le bekende athleet, die tijdens de bezetting voor de Sicherheitsdienst werkte. De Rode Kruis-fraude in Semarang. De landrechter van Sema rang heeft mevrouw B., haat dochter en een opkoper tol resp. twee iaar, zes maanden en anderhalf jaar gevangenis straf veroordeeld, wegens deelneming aan de fraude bij het Rode Kruis te Semarang Thans is bepaald, dat de ronde-tafel conferentie met de West, officieel zal worden geopend op Dinsdag 27 Janu ari te 10 uur v.m., in het ge bouw van de Eerste Kamer. Door zijn broer doodgeschoten. In, een jachtveld te Mierlr werd de 60-jarige W. v. d. B.. door een geweerschot gedood Zijn broer verklaarde tegen over de politie dat hij met hem gevochten had. Beide broerf hadden reeds jaren lang ruzie als gevolg van een familie vete. Britse oppositie tegen franc-devaluatie. Naar verluidt bljjft Enge land krachtig protesteren te gen een eventuele devaluatie van de Franc. De Britse ver tegenwoordiger in het Inter nationale monetaire fonds heeft er op gewezen, dat het instellen van een exportfranc op de vrjje markt zou leiden tot een verwarring op het ge bied van de wisselkoersen in Europa. De Amerikaanse vloot in dq Middellandse Zee. Vice-admiraal Forrest Sher man heeft, voor hij met het lijnschip „America" vertrok om het commando over de Amerikaanse marine-strijd krachten in de Middellandse Zee over te nemen, verklaard, dat de V. S. 18 gevechtssche pen in de Middellandse Zee hebben, waaronder het vlieg tuigmoederschip „Midway". Eerste Duitse fabriek naar Engeland. De eerste Duitse fabriek, d'e volgens herstelbetalings overeenkomst naar Engeland wordt overgebracht, is onder weg van Stuttgard naar Red ditch. Het materiaal zal ln de be kende B.S.A.-motorfabrieken aldaar gemonteerd worden en in Juli in het bedrijf komen. 10 Duitse technische deskun digen komen met de fabrie ken mee. Hun is strikte ge- helmhouding opgelegd ten aanzien van het werk, dat zij gaan verrichten. Het Wereldgebeuren Amerikaanse regering publiceert documenten over de onderhandelingen HitlerMolotov. Sowjets gingen accoord met inval in Scandinavië. De betrekkingen tussen Duits land en de Sowjet-Unie van 1939 tot 1941 vormen nog al tijd een duister hoofdstuk in de geschiedenis van de tweede wereldoorlog. In het begin van de veelbe wogen maand Augustus 1939 werd de wereld plotseling ver rast door sensationeel nieuws- uit Berlijn: Duitsland en de Sowjet-Unie hadden een mon sterverbond van vriendschap gesloten: in de internationale situatie was met één slag een grote ommekeer gekomen. Hit- Ier waande zich in het Oosten gedekt en draalde verder niet meer met zrjn aanvalsplannen tegen Polen en daarmee tegen het Westen. Het Amerikaanse departe ment- van buitenlandse zaken heeft gisteren documenten ge publiceerd over de nasleep van dit veelbesproken non-agressie pact. Het was al bekend, dat op voorstel van Hitier, Molotov accoord ging met een verdeling van de wereld in Russische Duitse, Italiaanse en Japanse invloedssferen. Afgezien van Europa wilde Duitsland alleen zijn vroegere gebieden in Afri- Samenwerking In het b elang van de toekomst. De nieuwe crisis in de be trekkingen tussen Nederland en de republiek, gaf Woens dag aanleiding tot velerlei geruchten in Batavia. De meningen van de republi keinse en niet-republikeinse Indonesische dagbladen is ver deeld. Sommigen wijzen de voorge stelde overeenkomst af, ande ren bevelen paraatheid aan en een enkele adviseert eerst van mening te wisselen over de be tekenis van de overeenkomst alvorens een bepaalde houding aan te nemen. Sjarifoeddin, die Dinsdag uit Batavia vertrok, had een on derhoud te Djocja met Soe- karao en Moh. Hatta' Tahya, de vertegenwoordigei van Oost-Indonesië te Batavia kondigde het zenden van een goodwill-missie naar de repu bliek aan, zodra de republiek de staat Indonesië officieel er kent. Intussen houden te Ba tavia de geruchten aan, dat een reorganisatie van het ka binet te Djocja op komst is. Van de zjjde der republiek en van do zijde van Oost-In donesië is Donderdag gelijktif dig de erkenning door de re publiek van Oost-Indonesië als deelstaat In de Ver. Staten van Indonesië bekendgemaakt De republiek Indonesia ver kkiarde, dat de nationale be weging reeds zover gevorderd Is, dat Oost-Indonesië oen eigen staat met staatsmldde len heeft kunnen vormen om zijn streven naar de souvereine en democratische Ver. Staten van Indonesië voort te zetten. In de huidige toestand kan de republiek samenwerken met Oost-Indonesië tot een spoedige verwezenlijking van de idealen van het Indonesi sche volk. PAUL VAN ZEELAND Van Zeeland heeft zijn in Den Haag afgelegde de vijf punten van verkla ring inzake de vijl Je Commissiè van Goede hensten in een uitvoerige uit eenzetting tegenover journa listen te Brussel Donderdag nog eens bevestigd. Hjj wees er daarbij op, dal =iet vanzelfsprekend moet worden geacht, dat de Oom- missie wanneer zij een bepaal de opinie uitspreekt, slechts 'ieh zelf bindt. Zii heeft ceer macht een van de partjjen vast te leggen. Deze zjjn WALCHERENSE BOEREN Tholen dit jaar gereed. Een van de vele zorgen kindjes in Zeeland is de boerderijenbouw. Niet min der dan 776 boerderijen gin gen door oorlogsgeweld en Inundaties verloren en thans Januari 1948 zijn er nog geen 100 nieuwe gereed of in aanbouw. Het uitblij ven van de schaderegeling waardoor de betrokkêncn huiverig worden hun aan deel In de bouwkosten (25 te storten, is hier van een voorname reden. Deze geringe animo is er zelfs de oorzaak van gewor den, dat niet eens het bouw programma voor 1947 90 boerderijen kon worden uit gevoerd: er zijn er slechts 75 aanbesteed, waarvan 25 opge leverd werden. De overige ko men dit voorjaar gereed. De bouw van de 15 resterende boerderijen volgens het bouw plan '47 wordt deze maand aanbesteed. Toch ts het Bureau Weder opbouw Boerderijen niet ge heel ontevreden over de resul taten van het afgelopen jaar. Alle schade aan de min of meer geteisterde maar nog be woonbare boerderijen in de Erovincie en aan de daarbü ehorende opstallen is hersteld (hiermede was een bedrag van 7y2 m'llioen gulden gemoeid), zodat men thans alle aan dacht kan wijden aan de nieuwbouw. Voorts is het han garprobleem in Zeeland in '47 opgelost. WACHTEN AF. DOELMATIGHEID EERSTE EIS. Hoewel in ons land sedert 1928 zeer veel aandacht wordt besteed aan de volkshuisves ting, zjjn ae boerderijen tot vpor kort maar stiefmoederlijk oèhandeld. Bouw van een nieu we boerderij kwam voor de oorlog sporadisch voor en dan nog eigenlijk maar alleen na brand. Het gevolg is, dat het aantal oude boerenhoeven met stallen, die in één woord abo minabel zijn, legio is. Hierdoor ontstond in het verleden zeer veel ziekte onder het vee. Ge lukkig wordt nu meer aandacht aan de boerderjjbouw besteed. Het principe van het „streek- type waaraan de aesthetici zo lang hardnekkig hebben vastgehouden, is grotendeels losgelaten: doelmatigheid, pret tige verhoudingen, behoorlijke afmetingen en een smaakvolle gevel zjjn thans de eerste ei sen. Door Verbetering van de stal- en nevenruimten wordt trouwens indirect ook de volkshuisvesting verbetert. Ieder, die oude boerderijen in verschillende delen van ons land heeft bezocht; weet wat dit zeggen wil! De nieuwe boerderijen wor den, zoals bekend, met Rijks subsidie gebouwd en dit geeft het B.W.B. de macht tot het doorvoeren van bepaalde ei sen. Voor de eigenaren is dit niet altijd even' prettig, omdat zij hun vrijheid van handelen kwijt zijn. De resultaten van deze macht kruiden echter de onaangename spijs. Wannéér /ooruitstrevende Doeren zen goede ideeën hebben, maakt het B.W.B. hiervan gaarne ge bruik. DE TASRUIMTE. In Zeeland is de opinie over net nut van de combine tn de practijk nog verdeeld. Het Bu reau wederopbouw Boerderijen wacht de resultaten van de onderzoekingen af. Wanneer blijkt, dat de combine het pleit heeft gewonnen en er in de nieuw te bouwen boerde rijen geen grote tasruimte meer nodig is. omdat het pro tect op net veld afgewerki kan worden, zal men de ont werpen daarmede in overeen itemming brengen. Momen teel wordt aan bouwlustigen de vrije keuze - een grote of een kleine tasruimte gela ten. Veel waarde wordt gehecht aan de brandvrjjheid van de stallen. Toen ln de N.O.polder enige' nieuwe boerderijen door blikseminslag verbrandden, bleven de stallen onbescha digd temidden van de puinho pen over. Men kon de nieuwe boerderij hier om heen optrek ken. SUCCES MET HANGARS. Met de hangars heeft men een groot succes geboekt en er kan thans wel gezegd worden, dat het hangarpro bleem in Zeeland is opge lost. Iedere boer, die er één wilde hebben, heeft er een gekregen. Er zjjn er momen teel 25 kant en klaar en 50 in aanbouw. Zeeuwsch- Vlaanderen heeft de meeste, terwijl voor het eerst nu ook op Walcheren een tien tal stalen hangars in aan- .bouw is. Op Schouwen Dui veland worden zij uit his torische overweg1 ngen uit hout opgetrokken; de kosten zijn even hoog en het mate riaal is even duurzaam als staal. Zeeland telt 307 noodboe- renwoningen, 630 noodstallen an 300 gedeeltelijk verwoeste maar nog voor bewoning ge ■ichikt gemaakte boerderijen. WALCHEREN EEN PROBLEEM. De volgende cijfers geven 'n Juidelijk beeld van de stand van de herbouw op l Januari 1948: Walcheren 243 boerderijen verwoest; 7 In aanbouw en de bouw van 3 ln voorbereiding; West Zeeuwsch-Vlaanderen 325 en Oost Zeeuwsch Vlaanderen 54 verwoest; in totaal een 40- tal in aanbouw; Zuid-Beveland 80 en Noord-Beveland 8 ver woest; in totaal een 20-tal ge reed of in aanbduw; Schou- wen-Duiveland 67 verwoest. 14 klaar of in aanbouw; Tho len 22 verwoest, 13 klaar ol in aanbouw; St. Philipsland 7 verwoest, 2 gereed of in aan bouw. Walcheren staat er dus het somberste voor, als gevolg van de geringe financiële draag kracht van de bevolking en het wachten op de Instelling van de Herverkavelingscom missie. Wanneer men op Zuid- Beveland in het zelfde tempo kan blijven bouwen, kan ae herbouw hier binnen vier jaar gereed zjjn. In Tholen komt men dit jaar gereed met de boerderij-herbouw. De laatste 6 moeilijke gevallen zullen In Februari of Maart aanbesteed worden. De plannen voor de bouw van deze boerderijen zijn reeds klaar. Er kan worden verwacht, dat het zwaartepunt van de boerderijenherboüw in de toe komst ód Walcheren zal val-« len. Daar hier vrjj veel kleine bedrijven bestaan, wil men de herbouw gecombineerd laten geschieden, met dien verstan de dat bijvoorbeeld zes boer derijen door één architect en één aannemer worden behan deld. hetgeen een zeer econo mische werkwijze is. steeds vrij de suggesties van de Commissie te verwerpen of op fe volgen. Er zullen, aldus Van Zee land, in de toekomst nog heel wat moeilijkheden op te los sen zjjn, doch deze mogen ons het einddoel niet uit het oog doen verliezen. Het feit. dat er thans een wapenstilstand is en dat mensenlevens gespaard blijven, mag ons met hoop voor de toekomst vervullen. BESTANDSSCHENDING Volgens een bericht van Antara zouden (le Nederlan- lers binnen 48 uur na onderte kening van de wanensrilKtands- overeenkomst het bestand ge schonden hebben. Antara be weert, dat driehonderd man Nederlandse troepen, gesteund loor luchtmacht en zware mortieren. Maandagochtend twee kampongs van Malanj» hebhep aangevallen en hier door zware schade hebben veroorzaakt. Er zouden doden gevallen zjjn. Demobilisatiespeldjes. Op voorstel van de kolonel Goede wagen, hoofd van het bureau inspectie demobilisa- fie,- heeft de minister van oor- 'og bepaald, dat «an militai ren van dc Kon. Landmacht hij hun demobilisatie een de- mobilisatiespeld zal worden uitgereikt, indien zij minsten.' drie maanden in Indië zijn ge weest en daar hun plicht naar behoren hebben vervuld. De militairen ontvangen dit embleem, dat alleen op bur gerkleding gedragen mag worden, bij hun aankomst in Nederland in het demobilisa t.iecentrum Huis ter Heide. Het bureau demobilisatie van het ministerie van Marine geeft een demobilisatiesneldle en een demobilisatie-insigne D.N-I. (dienst Ned.-Indië) aan demobiliserende militairen van onze zeemacht. Beide mogen alleen op burgerkleding ge dragen worden. Filmsier in luiers. Een baby van nog geen twaalf uur oud heeft, overeenkomstig een nog voor haar ge boorte met haar ouders gesloten overeenkomst, haar debmit gemaakt voor de film. Men had nameljjk voor de film „Oliver Twist", naar het werk van Dickens, een jonge Oliver nodig voor de scène, waarin hij „na enkele moeilijke ogen blikken, ademde, niesde, en aan de bewoners van het werkhuis begon ken baar te maken, dat de gemeente een nieuwe last was opgelegd". Ten behoeve van de opname was een kamer in het huis, waar de ba by geboren werd, tot werkhuis-interieur om getoverd en in die nood- studio speelde de baby haar rol. De enige moei lijkheid werd opgeleverd door het feit, dat de jonge filmster pertinent weigerde te niezen. Dc opnameleider stapte ech ter luchthartig over deze tegenslag heen met dp opmerking: „We zullen die nies dan maar verge ten". .J ka terughebben, terwijl de Rus sische aspiraties naar de rich ting van de Indische Oceaan gingen. Aangenomen werd, dat het Britse wereldlijk ver slagen en de nalatenschap ver deeld kon worden. Uit documenten, betrekking hebbend op een onderhoud tussen Hitier en Molotov in November 1940, blijkt, dat bei de heren overeenkwamen Tur- kjje onder druk te zetten om met de geallieerden te breken. Het verdrag van Montreux zou door een ander worden vervangen, waarin de Sowjet- Unie het recht tot onbeperkte vaart door de Dardanellen zou krijgen Molotov stelde als voor waarde, dat de Duitse troepen onmiddellijk uit Finland moes- sen worden teruggetrokken. Later eiste hij bovendien ge bied ten Zuiden van Batoem en Bakoe. De overeenkomst werd nooit getekend, daar Hit- Ier inmiddels bevel had gege ven aanvalsplannen tegen Rus land voor te bereiden. Uit telegrai. men van de Duitse ambassadeur in Moskou aan de Wilhelmst rasse is te le zen, dat de SoWjet-ITnlc des- tjjds geheel accoord ging met de Duitse offensieven ln Scandinavië en de Lage Lan den. 7 April 1940 deelde de am bassadeur aan Molotov mede, dat de invasie in Noorwegen en Denemarken was uitgevoerd in verband met betrouwbare berichten over een dreigende Engels-Franse inval. Molotov zou volgens een telegram toen geantwoord hebben, dat zjjn regering deze maatregelen ten volle begreep, daar de Engel sen zich niets gelegen hadden laten liggen aan de rechten der neutrale landen. Daaraan zou hij hebben toe gevoegd: wij weijsen Duitsland een volledig succes toe bij zjjn defensieve maatregelen. Op 18 Juni werd de ambassadeur op het Kremlin ontboden om de hartelijke gelukwensen van de Sowjet-regering met het schit terende succes der Duitse strijdkrachten naar Berlijn over te brengen. Dat alles is niet geheel nieuw meer. Veel bijzonderhe den over de verhouding Rus- land-Duitsland werden reeds gepubliceerd door de geallieer de correspondenten en in het boek van James Bymess. Belangrijk is echter, dat de Amerikaanse regering er juist nil /toe over is gegaan eeii se lectie van buitgemaakte docu menten officieel openbaar te maken. Tot dusver zijn ze ge heim gehouden, omdat de pu blicatie „pijnlijk zou kunnen zijn voor de Sowjet-Unie". Wel kwamen de Amerikaanse, Britse en Franse regeringen indertijd overeen hun buitge maakte papieren bijeen te doen, ze door deskundigen te laten bewerken en ze gezamenlijk het licht te doen zien. Rusland weigerde zich toen bij deze overeenkomst aan te sluiten. Het Amerikaanse ministerie heeft geen reden opgegeven, waarom van de afspraak is af geweken, maar in Washington hecht men er grote diplomatie ke betekenis aan. Franse belangstelling voor de Benelux. Do „New York Times" meldt uit Parijs, dat de Franse regering voornemens is met België, Nederland en Luxem burg in overleg te treden over de mogelijkheid van toetre ding tot de Benelux als voor bereiding of onderdeel van de FransItaliaanse douana-unie. Volgens de Parijse corres pondent van de „New York Times" Is Frankrjjk's belang stelling voor een economische band met de Benelux hoofdza kelijk toe te schrijven aan zjjn verwachting, dat Nederland zijn rjjk in het verre Oosten zal herstellen en aan het feit, dat België in Afrika uitge strekte koloniën bezit. DE VOORSPELT BEWOL.iT. Geldig tot Vrijdagavond: Meest zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of sneeuw cn plaatsgliik nevel of mist. Aanvankelijk zwak ke en veranderlijke wind. La ter wat toenemend en draai end. naar Oosteljjke richtin gen. Enige daling van tem peratuur met voornamelijk in het Noorden en Oosten van het land lichte vorst. Later op de dag zal de temperatuur in het Zuiden en midden weer enige graden oplopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1