PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Toch weer moeilijkhëden BILT TRYGVE LIE* Scheldefabriek te Breskens geopend een staatsman van formaat „Begin der Industrialisatie van W.ZVlaanderen" 191e Jaargang - No. 18 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg Drukkerij Fa F van de Velde Jr.. VTissmger Dit blad verscWJnt dagelijks, behalve op Zon- en Christelijke feestdagen Donderdag 22 Jan. '48 ABUisiNCdVUSNTSPRUS Ui. ct per week: t 3.20 per kwartaal; franco per post 1 3.45 per kwartaal Losso nummers ft ct. ALVERIKNT1KPRUS: 12 ct per Algemeen WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN gm- Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr. 58-60. tel 10 en 51 Middelburg: Londense Kaai 29. tel 207T en 2924 - Goes: L. Vorststr 53 tel 24"5 fb.g.g 2228) - Oostburg: Gratamastr 3. tel 102 - Terneuzen: Brouwerjjstr Zlerikzee. Nwe Bogerdstr C 160. tel 26. Bijzondere verduidelijkingen waren de Nederlanders niet bekend Eigen weermacht, financiën en buitenlandse betrekkingen voor de Republiek? De Tweede Kamer heeft heden de beraadslaging over de regeringsverklaring nopens de ontwikkeling der gebeurtenis sen in Indonesië voortgezet. De minister van Overzeese Gebiedsdelen heeft bit} het begin der vergadering het volgende medegedeeld: Tot goed begrip van de gebeurtenissen, welke zich hebben afgespeeld na de ondertekening van de zes, door de Com missie voor Goede Diénsten aan de reeds gesloten overeen komst toegovoegde punten, moet ik de Kamer mededelen, dat de republikeinse delegatie de zes punten heeft aanvaard met verwijzing naar de „conceptions and clarifications", die door de Commissie voor Goede Diensten tydens de bijeen komst te Kali Oerang op IS Januari j.l. aan de republikein se delegatie waren gegeven. Deze toelichting was aan de Nederlandse delegatie niet be kend. De Nederlandse delegratie heeft hierop nog dezelfffe dag in een brief aan de Commissie voor Goede Diensten gewezen en stelde uitdrukkelijk vast, dat de Nederlandse regering zich uitsluitend gebonden acht aan de in de zes punten geformu leerde beginselen. Nog wordt op nadere opheldering over deze aangelegen heid gewacht. Deze nadere opheldering kan zeer binnenkort worden tegemoet gezien. De Nederlandse delegatie heeft zich uiteraard alle rechten voorbehouden met betrekking tot de opvatting der repu blikeinse delegatie en de toelichting op de zes punten, door de Commissie voor Goede Diensten gegeven tijdens de vo- renvermelde bijeenkomst. Tot zover de verklaring van minister Jonkman. KAMERDEBA. ÜITGESTELD. De heer Schouten (A.-R.) vroeg, of thans het debat wel kan worden voortgezet. Er is geen zekerheid. Daar om vraagt hij, of de replieken nu moeten beginnen, of dat ze uitgesteld moeten worden. De regering zal de twijfel op de kortst mogelijke termijn willen opheffen. De heer Romme (K.V.P.) meende, dat bij voortzetting van Let debat er onzekerheid bestaat over de inhoud van een bepaald stuk. De heer Joekes (Arb.) sluit zich bij de overwegingen van beide vorig sprekers aan. De voorzitter meende, dat de discussies steeds opnieuw inge steld kunnen worden met het oog op de ontwikkeling der toestanden. Aanvankelijk meende hij, dat in derde ter mijn op de zaak zou kunnen worden teruggekomen. De heer Schouten (A.-R.) wees er op, dat men thans slechts hypothetisch zou kun nen spreken. Het leek hem het beste de beraadslaging niet voort te zetten, ervan uitgaan de, dat de regering op de snel ste wijze opheldering zal ge ven. Daarna werd besloten de be raadslagingen uit te stellen. BIJZONDERE MINISTERRAAD Kort vóór de hervatting va9 het debat over de rege ringsverklaring betreffende In donesië in de Tweede K mer, is de ministerraad Woensdag ochtend in het kab'net van de minister-president gedurende omstreeks één uur bijeenge weest. PESSIMISME Zowel in Nederlandse als in Indonesische en republikeinse kringen heerst pessimisme over een spoedige tot stand- koming van de politieke over eenkomst, nu is gebleken, dat de aanvaarding der zes toege voegde punten van de Com missie van Goede Diensten door de republiek slechts is ge schied op basis der „concepties en verduidelijkingen", haar door de Commissie verstrekt tijdens de vergadering te Kali- oerang van 13 Januari j.l. Recapitulerend zij vermeld, dat op Zaterdag 17 Januari aan boord van de „Renville" net bestand en de twaalf pun ten voor de politieke bespre kingen, welke door de Neder landers waren voorgesteld, zijn getekend. Tevens werden toen aangeboden de zes punten van de Commissie van Goede Dien sten en werd overeengekomen binnen 48 uur ta antwoorden op de zes toegevoegde punten Dit geschiedde op Maandag 19 Januari eveneens aan boord van de „Renvilje". Beide par tgen accepteerden de zes pun ten, de republiek echter op ba sis van bovengenoemde con cepties en verduidelijkingen van Kalioerang, die waren vastgelegd In de officiële no- tulen van die byeenkomst. Een woordvoerder van de re publiek zou tegenover Aneta verklaard hebben, dat de notu len niet bekend waren aan de delegatie van het Koninkrijk op 19 Januari. Voorts ver- Klaarde dezelfdg woordvoerder thans: In deze verduidelijkingen zou gesteld zijn, dat aan- taarding van de zes punten van de Commissie niet bete kende, dat de republiek niet zou kunnen beschikken over eigen weermacht, eigen fi nanciën en eigen buiten Iandse betrekkingen. Een republikeins woordvoer der heeft hieraan .oegevoegd dat de republikeinse delegatie in de veronderstelling verkeer de, dat de Nederlandse delega gie van een en ander op de hoogte was. De woordvoerdei van de Ned.-Indische regeriw zeide daarentegen, dat de for mele verduidelijking van Ka üoerang een volkomen verras sing betekende voor de delega tie van het Koninkrijk. PAUL VAN ZEELAND. Het Belgische lid van de Commissie van Goe de Diensten Paul van Zeeland verklaarde te 's- Gravenhage tegenover het A.N.P., dat de vjjf me- ningsmtspraken, welke los staan van de zes door de Commissie voor Goede Diensten toegevoegde pun ten, Zaterdag vóór de on- ondertekeningsplechtig- heid aan boord van de „Renville", door de voor zitter der Commissie voor Goede D'ensten zijn voor- Sdezen ten overstaan van e delegaties en de pers. Deze vijf meningsuitspra ken geven met elkander de opvatting weer, welke de Commissie voor Goede Dien sten van het bereikte ac- coord had. Het is echter mo- gelrik, dat de notulen van de besprekingen, op 12 en 13 Januari te Kali Oerang ge voerd, pas later zijn versche nen en dat daaruit de moei lijkheden zijn ontstaan. Deze notulen bevatten een verslag van conversaties over pen genele reeks van punten, welke naar aanleiding van tal van zaken tussen de re publikeinse delegatie en de Commissie voor Goede Dien sten zijn behandeld. ONVOORWAARDELIJK AANVAARDEN. Officieel wordt uit 's-Gra- venhage gemeld: De Nederlandse regering heeft de zes punten, voorge steld door de Commissie voor Goede Diensten, in hun ge heel onvoorwaardelijk aan vaard als basis voor politie ke besprekingen met de re- Eubliek. Het is thans geble- en, dat de republiek deze punten slechts aanvaard heeft onder voorbehoud van eenzy- dige- interpretatie. De Neder landse regering heeft ophel- derfing gevraagd. Zy meent, te mogen verlangen, dat de 6 punten door de republiek wor den aanvaard zonder restric ties zoals zij door de Com missie voor Goede Diensten zijn voorgesteld alvorens zij de nadere uitwerking ter hand kan nemen. AJIeen op deze wijze wordt bereikt, dat over de verplich tingen van beide partijen geen misverstand ontstaat. WAT WIL DE RE PUBLIEK? In kringen van de Com missie voor Goede Diensten te Batavia werd Woensdag avond aan Aneta verklaard, dat de moeilykhedén, ont staan door het' accepteren i>an de overeenkomst door de republiek, op basis van de concepties en de verduidelij kingen, gegeven te Kali Oe rang op 13 Januari, „op een misverstand berusten". „De Nederlanders" aldus de zegsman van Aneta „heb ben de 6 toegevoegde punten van de Commissie voor Goe ie Diensten aanvaard, -voor wat ze zijn, zoals de Neder landers beloofd hadden. De republiek d:ent hetzelfde te doen en niet de aanvaarding afhankelijk te stellen van wat dan ook, nadat zij zich verbonden had, de zes pun ten te aanvaarden. In het bij zonder niet, nu de verduide lijkingen niet zijn, zoals de republiek het voorgeeft." DE WAPENSTIL STAND. Naar het persbureau „An- tara" uit legerkringen ver neemt, zullen op 24 januari tussen de gewestelijke repu blikeinse en Nederlandse mi litaire commandanten de eerste besprekingen plaats hebben betreffende de m'litai- re aangelegenheden. Deze be sprekingen tullen plaats vin den op vijf plaatsen op Java SOETOMO Het persbureau „Antara" meldt, dat de bekende repu blikeinse revolutionnaire lei der Soetomo, meer bekend als ..boeng tomo", die later werd benoemd tot generaal majoor van de T.N.I., ontslag zal ne men uit het republikeinse le ger. G'andhi heeft clementie gevraagd voor de jongeman die een bomaanslag op hem heeft gepleegd. Het kan vreemd lopen! Op 20 November 1947 wandelde de heer W Gerritsen, wonende aan de Kelzersdyk In RQssen. over het stationsplein aldaar. Plotseling viel het oog van de heer G op een halskettinkje van schakels en kralen Het sieraad werd opge raapt en nauwkeurig bekeken en toen zag df heer G., dat het niet compleet was; er ont brak ongeveer een stuk van tien centimeter aan Toch nam de vinder het collier mee, omdat hg het erg mooi vond Het werd bewaard, maar hy was het al bijna ver goten. Tot de heer Gerritsen dezer dagen bij een vis handelaar een stoom- bokklng kocht. De vis werd ..opgemaakt" en het klinkt bijna te vreemd om waar te kun nen zijn, maar uit het binnenste van de bok king kwam het ontbre kende stuk van het a maanden geleden gevon den halssnoer. Zelfs de helft van de sluiting za' aan het ontbrekende stuk. dat uit de vis werd gehaald. J Zwarte handel jn de Achterhoek. C.C.D.-ambtenaren hebben in samenwerking met de rijks politie in Neede en omgeving een uitgebreid complot van clandestiene slachters en zwarthandelaren ontmaskerd Het onderzoek is nog steed gaande, maar reeds zijn 20 ar restaties verricht, terwijl kam bestaat dat er nog meer zullen volgen. Radio-uitzendingen voor ex-politieke gevangenen. In afwachting van een nadr» re beslissing, zullen de uitzerv dingen voor de ex-politieke ge van genen uit de bezettingstijd in het vervolg plaats vinder iedere Vrijdagavond van 19.21' tot 19.30 uur over de zender Hilversum IT met uitzondering van de derde Vrijdag der maand. ■Voedselregistratle In Duitsland. De Brits-Amerikaanse auto riteiten in Duitsland hebben de bizonale economische raad te Frankfort verzocht een wet uit te vaardigen, volgens welke de hoofden van de 20 millioen ge zinnen in de Brits-Amerikaan se zóne moeten opgeven hoe veel voedsel zij bezitten. Deze wet zou met name de ham steraars en zwarthandelaren moeten treffen. Overeenstemming tussen Marshall en Frankrijk. Marshall heeft Woensdag verklaard, met de Franse re gering „volkomen, tot overeen stemming" gekomen te zijn omtrent de economische reor ganisatie van de Brits-Ameri kaanse zóne. Voorlopig geen schoenen voor jarige kinderen. Bij de gebruikelijke aanwij zing van het TD-eindcjjfer voor het afhak tl van een schoenen hon, zh'n ditmaal mededelingen betreffende de uitreiking van sehoenenbonnen voor kinderen die in de lopende nv»aml jarig zijn. achterwege gebleven. Voorlopig heeft dan ook geen uitreiking van deze ex tra veriaringsbon plaats. Binnenkort zullen hierom trent mededelingen volgen. Minister v. d. Brink beëdigd. De nieuw beneomde minis ter van economische zaken Drof. dr. J. R. M. van den Brink, is Woensdagmorgen door H. M. de Koningin op het Paleis aan de Dam te Am sterdam beëdigd. Nieuw Eersle Kamerlid. Indien Minister van den Brink voor het lidmaatschap der Eerste Kamer bedankt komt op de desbetreffende lijs* in aanmerking ir. H. J. M Verhey te Didan. Leger nodig voor Palestina. De New York T'mes meldt uit Lake Success, dat de commissie voor Palestina tot de opvatting is gekomen, dat een internRnonale legermacht nodig zal zrjr om de verde- ing van Palestina tot stand ce brengen. Hoewel zij niet tot een besluit zyn gekomen zijn de vijf leden der com m'ssie thans van mening, dat het probleem der veiligheid moedig met de Veiligheids raad moet worden opgeno men en dat er één of ande re militaire macht nodig zal zijn. Beperking loonsverhogingen in Frankrijk. De Franse regering heeft Oiosdag een decreet uitgevaar digd, waarbij iedere afzonder- 'like loonsverhoging tot een maximum van 30 beperkt wordt. Wordt verwacht Devaluatie Franse franc EEN FRANC NDERHALVE CENT. De Franse raad van minis tère. is gisteren in een buiten gewone zitting bijeengekomen om de monetaire kwestie te besn reken. Men verwacht algemeen een •oopdige afkondiging van de ••evaluatie van de franc tot >.55 dollarcent. S:nds 1946 be- lraagt de officiële koers 0.84 4-lIarcent: de waarde van de tran« wordt dus met 35 •erlaagd. De koers in Nederland, die thans 2.235 per 100 francs ledraagt zou daardoor 1.45 vorden. De nieuwe franc zal nauwe- rjks een zevendje waard zijn ■/an voor de oorlog. Het Wereldgebeuren VANDAAG GAST IN ONS LAND OP ZOEK NAAR VERGADERRUIMTE Genève, Parijs, Brussel of den Haag. De Noor Trygve Lie heeft zich in de afgelopen twee jaar door de zeer onpartijdige, ac tieve en tactvolle wijze, waar op hy het secretariaat van de Ver. Naties heeft geleid, een grote internationale faam ver worven. Dat is voor zijn land genoten en voor de Londena- ren geen verrassing. Al in 1935, op 39-jarige leef tijd, werd hij Noors minister van Justitie en in die functie uitermate populair bij het Noorse volk. .Later verhuisde hij voor korte tijd naar het ministerie van handel, tot hem na het uitbreken van de oor log in het emigranten-kabinet van Nvgnardsiold, de porte feuille van buitenlandse za ken werd toevertrouwd. In Londen werd Lie bijzon der gezien als een van de beste en felste* vertegenwoor digers van de kleine landen. 15 December 1940 held hij een rad" rede tot het Noorse volk. die in kwaliteit niet achter stond hij de beste oratorische notaties van Churchill en •iestiids veel indruk maakte. Lie is trouwens een briliaht redenaar, die vaak voor de wrist weg spreekt en een tijd lang lessen heeft gegeven in het spreken in het open- hrp» Het/geheim vai Lie's popu lariteit zit vooral in diens veelzi^'gheid en zijn afkeer van alles, wat naar. een hoog- S art'ge regenten-aristocratie zweemt Hoewel hy uit een burger- 1k milieu komt. voelde hij z:"' al als leerling van de H.L'.S. te Oslo, aangetrokken tot sociale problemen. Hij werd een zeer actief lid van de jeugdbeweging van de Noorse arbeiderspartij zonder zich te laten „verpolitieken". Als student muntte hij uit in de sport, was een goed zwem mer en voetballer, een uit muntend trekker en jager en won eerste prijzen met athle- tiek. In 1919 begon Lie zijn car rière als jurist. Zijn benoe ming tot secretaris van de arbeiderspartij werd gevolgd door zijn aanstelling tot juri disch adviseur van de vak verenigingen en een minister post lag al spoedig in het verschiet. Vandaag zal Lie in ons land aankomen voor een driedaags bezoek. Op 't ogenblik reist Mi tezamen met een commis sie van advies, waarvan o.a. de Nederlander A. Peet, lid is, door West-Europa, op zoek naar een geschikte plaats voor de dit jaar te houden algemene vergadering van de V.N. Vier steden dingen naar de eer, de ruim 3000 afgevaar digden en diplomaten met hun staven, benevens de jour nalisten en andere belangstel lenden te mogen ontvangen: Genève, Parijs, Brussel en den Haag. Genève is reeds gewogen en waarschijnlijk te licht be vonden. Het Paleis des Na tions biedt uitstekende ruim te, doch de accommodatie-ge legenheid is zeer beperkt. Bovendien is het leven in Zwitserland te duur. De regering heeft aangebo den enige millioenen goed kope francs ter beschikking te stellen en vlugge verbin dingen met omliggende plaat sen te waarborgen. Of dat de bezwaren kan ondervangen, is de vraag. In Parijs vervalt het gebrek aan hotelruimte, het leven echter is er voor buitenlan ders nog duurder dan in Ge nève. Misschien maakt Brus sel een goede kans. De Haagse gemeentebe stuurders zullen zonder L-wy- fel niets nalaten om de be zoekers te doordringen van de voordelen, die de residentie biedt als tijdelijk diplomatiek centrum. Mochten hun argu menten doorslaggevend blij ken, dan krijgen zij zeven maanden tijd de zaak voor te bereiden. Hoopvolle verwachting in de Vergeten Hoek'' n Slechts enkele dagen nadat te Aardenburg een bedrijf van de Zeeuwse Confectiefabrieken te Middelburg in bedrijf werd gesteld, is te Breskens Woensdagmiddag de nieuwe fabriek van de N.V. Kon. My. „De Schelde" in werking ge komen. Voorlopig telt dit bedrijf nog slechts een goede dertig werkkrachten, maar binnen enkele maanden zal dit aantal tot over de 100 worden opgevoerd en Ir. H. C. Wesseling, die bij de opening do genodigden een frelkom toeriep in het Breskense gemeentehuis, verklaarde, dat de bedoelingen van „De Schelde" natuurlijk aanzienlijk verder gaan, dan een fabriek met slechts 100 man personeel'. Niet ten onrechte knoopt men dan ook aan de opening van deze fabriek niet slechts in Breskens, maar in geheel West Zeeuwsch-Vlaanderen hoopvolle verwachtingen vast Burgemeester J. A. Eekhout van Breskens gewaagde zelfs van het begin der industriali satie van West Zeeuwsch- Vlaanderen en zonder zich aan overdreven optimisme schul dig tc maken, verdiepte hy zich in toekomstmogelijkheden, die zeer zeker geen utopie zijn. Het spreekt evenwel van zelf, dat er nog heel wat ge beuren moet, voor West Zw.- Vlaanderen inderdaad indus trialiseren kan. Om te beginnen dient Bres kens de beschikking te krij gen over een goede binnenha ven, modern, doeltreffend ge outilleerd. 't Was de Commis saris der Koningin, jhr. rar. J. W. Quarles van Ufford, voor het laatst bij een plech tigheid als deze naar voren tredend, die herinnerde aan de vage toezeggingen, die door de Regering dienaangaande zyn gedaan. Het Provinciaal Bestuur zo- wei als het gemeentebestuur van Breskens riep spr. in dit verband toe: Weest waakzaam! Let op Uw zaak! Breskens staat of valt met de nieuwe binnen haven! Na de bevrijding is Zeeuwsch-Vlaanderen de voed- selschuur van het Noorden ge weest. La&üt het Noorden nu een vriendeiyke daad tegen Zeeuwsch-Vlaanderen verrich ten en het in staat stellen zich te ontwikkelen! Behalve de haven moet er natuurlijk industrieterrein ko men en ten overvloede dient de ionge generatie in Zeeuwsch Vlaanderen bereid te zyn om in de fabrieken te werken Maar wat dit laatste betreft zijn de vooruitzichten hoopge vend. Er hebben zich voor werk op „De Schelde" te Breskens meer gegadigden aangemeld, dan er op dit mo ment geplaatst konden wor den! DE COMMISSARIS DER KONINGIN SPREEKT. Natuurlijk werden by de in- bedryfstelling hartelijke woor den gesproken. Ir. Wesseling huldigde de Stichting Herstel Zeeland, aan welker de tot standkoming van deze Schel defabriek te danken is. By de burgemeester drong hij op wo ningbouw aan ten behoeve van het personeel. Jhr. mr. J. W. Quarles van IJfford noemde deze openings dag een blijde dag voor West Zw.-Vlaanderen. dat overigens om zyn trouw aan het staats bestel. zijn liefde voor het Oranjehuis en zijn zware oor logswonden zulk een dag waarlijk wel verdiend heeft Een ramp was het voor het «xtra zwaar getroffen Bres kens. toen bekend werd, dat de fabriek van van Melle weg zou gaan. en dankbaar mag men de N.V. Kon. My. „Del Schelde" zyn, dat zij besloot naar Breskens te komen. Met name de heren J. A. Eekhout D. van Heyst en Bouwenso hebben deze vestiging in de hand gewerkt er. zy verdienen daarvoor alle hulde, want de ze dag is, terwyl zich hoop voller perspectieven aftekenen voor de woningbouw, niets minder dan een nrijlpaal waarvan het passeren grote mogelykheden voor de toe komt opent. Spr. drong aan op de aanleg van een haven en op het inrichten van industrieter rein. De bevolking van Bres kens wenste hy, mede met be hulp van deze nieuwe indus trie. welvaart en waarachtig geluk toe. REDE VAN DE BURGE MEESTER. Burgemeester Eekhout was vanzelfsprekend bigde ge stemd. Niet alleen brengt „de Schelde" arbeid, maar tevens schept zy voor de jongelui ge legenheid om op haar leerscho len een goed vak te leren Spr. constateerde dat er ani mo genoeg is en dat Breskens wat dat betreft voldoende mo gelykheden voor industrieves tiging biedt. Heel Zeeuwsch-Vlaanderen biedt dio echter. Wat zou er niet te bereiken zyn, als de gemeenten eens eendrachtig samenwerkten voor de indus trialisatie. Er zou een orde nend lichaam moeten komen, samengesteld uit vertegen woordigers van de gemeenten en prominente figuren uit han del en industrie. Dit zou te zamen met het Provinciaal Bestuur wellicht veel kunnen bereiken. Men denke aan de aanleg van een kanaal van Breskens naar Sluis, aan het aantrekken van Belgische in dustrie. In eendrachtige sa menwerking moet er veel te bereiken zyn! Na deze sprekers voerden nog het woord de heer A. Hoolhorst. voorzitter van de Ver. West Zeeuwsch-Vlaande ren, die seizoen-arbeid in de industrie het beste achtte voor landbouwend Zw.-Vlaanderen de heer C. A. Kammeraad. na mens de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Zee land, de heer D. van Heyst, die als secretaris-directeur der Stichting Herstel Zeeland een groot aandeel 'iad in de vesti ging van dit bedryf en tot slot de heer Wesseling, die de by- eenkomst sloot. Hierna werd de fabriek be zichtigd. De in bedryfstelllng werd on der meer bijgewoond door de heren A. Schout en A. L. S. Lockefeer, leden van Ged. Staten, de heer van Tyen, dir der N.V. Kon. My. „De Schel de". Ir. Th. Heijblom, hoofd- ir. dir. van de Rykswaterstaat de heer A. S. de Jonge, Secr der Kamer van Koophandel, de heer K. van Everdingen, plv. voorzitter der K. van K.. de heer D. F. B.- Hoegen, best lid van het Dep. Zeeland der Maatschappy voor Nijverheid en Handel en tal van vooraan staande figuren uit Zeeuwsch- Vlaanleren. WAT „DE SCHELDE" IN BRESKENS MAAKT. Niet onvermeld mag hier biyven, dat de N.V. Kon. Mij .,De Schelde" hier koelinrich- tingen zal vervaardigen, zoals die gebruikt worden in kleine bedrijven, slagerijen, bakke ryen. Geen Koellnrlchtingen dus voor huishoudeiyk ge bruik. Deze koelagregaten, die in serie gemaakt zullen wor den. moesten tot dusver uit Amerika worden Ingevoerd. Hoewel aan sterke buiten ■andse concurrentie het hoofd moet worden geboden, hoopt men toch dat export binnen het bereik der mogelykheden zal blyken tc liggen. Paardenmiddel. Twee politie-agenten te Detroit zyn er ach ter gekomen wat de beste behandeling is voor een bevroren eend. Zy troffen er nameiyk een aan in de Detroit en hakten hem los uit het ys. Het beest gal geen teken van leven meer. Een van de agen ten wrong echter de snavel van het beest open en goot er eeD scheut whisky in. De eend begon terstond te kwaken. Klepte met zyn vleugels en vloog er vandoor. Toch een ronde stuiver. De minister van financiën heeft medegedeeld, dat hy overwegende bezwaren biyft koesteren tegen handhaving van de vierkante stuiver. Het dubbeltje en kwartje zullen van een kartelrand worden voorzien, de cent en de stuiver van een gladde rand. Tot zijn voldoening heeft de minister kunnen vaststellen, dat de munten van een kwartje, dub beltje, stuiver en "cent, zoals deze in de ontwerp-muntwet zyn voorzien, ook door blin den op eenvoudige wyze van elkaar kunnen worden onder scheiden. Indien zulks het on derscheid tussen de munten ten goede zou komen, bestaat er geen bezwaar de diameter van de stuiver met lmm tc vergroten. Postzegelnieuws. In de tweede helft van Ja nuari komen nieuwe frankeer zegels van het type Hartz in omloop, in de waarden van 45 50 en 60 cent. Met ingang van 1 Juli zullen de zegels van het type „Le- beau" (het zg. duifjes-type), buiten gebruik worden gesteld. Emir Feisal, minister van buitenlandse zaken van Saoedi- Arabië en zoon van Koning Ibn Saoed, heeft in beginsel een uitnodiging van de Britse regering om Londen te bezoe ken aanvaard. DE VOORSPELT SOMBER WEER. Geldig tot Donderdagavond: Zwaar bewolkt met hier en daar nevel of mist. Tydeiyk enige regen of sneeuw, voorna melijk later op' de dag in het Zuiden van het land. Aanvan kelijk meest zwakke later wat toenemende wind uit Zuideiy- ke richtingen. Temperatuur om het vriespunt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1