Dollars voor NecL Indië Weer goede haringvangst in Zeeland NIEUWS UIT ZEELAND Nieuws in een Notedop Geallieerde bestuurs raad in Berlijn bijeen. Nieuwe cijfers over plan-Marshall. Jhr. mr. de Casembroot Protest tegen Verdeling van bouwvolumen. WALCHEREN Amerikaans oordeel over de Renvllle-overeenkomst. Het Amerikaanse departe ment van buitenlandse zaken heeft de op de „Renville" ge sloten overeenkomsten be groet als een „gezonde basis voor de politieke en economi sche ontwikkeling van Indo nesië" en verklaard, dat de Amerikaanse regering „we gen en middelen onderzoekt om economische en financiële hulp te bieden." De tekst van de verklaring van het ministerie luidt: „De Amerikaanse regering heeft het nieuws, dat de Nederland se en Indonesische delegaties de voorstellen van de com missie van goede diensten van de Veiligheidsraad hebben aanvaard als basis voor de re geling van het Nederlands- Indonesische geschil, met grote voldoening ontvangen. De Amerikaanse regering acht deze voorstellen uiterst rechtvaardig en practisch en gelooft, dat zij een gezonde basis voor de politieke en economische ontwikkeling van Indonesië zullen verschaffen, niet alleen tot voordeel van de Indonesiërs en Nederlanders, maar ook van de rest van de wereld. De Amerikaanse re- TWEEDE KAMER De Nederlandse Bank. De Tweede Kamer heeft Dinsdag oen begin gemaakt met de behandeling van de be groting van het Zuiderzee- fonds. Minister Vos zei. dat hy er zich over zou verheugen als besloten zou kunnen worden tot zo £ne! mogelyke voltooi ing van de Zuidcrzeeinpolde- ringeh. De spoedig weer in te stellen Zuiderzceraad zal ad viezen geven. Na de plannen van de inpoldering der Zuider zee zullen verdere plannen no dig zyn, in verband waarmede hy de Dollart noemde. 350 gegadigden hebben zich gemeld voor grond in de N.O.- polder. Er zijn er '105 aange nomen. De 20.000 ha wil men in zo goed mogelijke staat overgeven aan de pachters Wat de grootte betreft der uit te geven gronden wil de minis ter niet beneden de 12 ha gaan Staatsexploitatie zal een be paalde plaats moeten innemen. Een aantal staatsbedrijven 'zou ook gewenst zijn om pioniers landarbeiders daar als be drijfsleider werkzaam te doen zyn. Er zullen in de N.O.-pol- der aparte groenten- en fruit- teeltbedryven worden aange wezen. De begroting werd zonder hoofdelijke stemming aangeno men. In de avondvergadering kwam aan de orde de natio nalisering van" do Ned. Bank door de naasting der aandelen. De heer De Wilde (A.R.) ontwikkelde bedenkingen. De heer Bierema (Vrijh.) had eveneens bezwaren. De heer Hofstra (Arb.) vindt, dat in het voorstel do juiste synthese is gevonden tussen particulier! belang en het gemeenschaps element. De heer Hpogcarsoel fC.P.N.) acht de koers, waar tegen de regering de aandelen overneemt, veel te hoog. De heer van der Feltz (C.H.) heeft hoofdzakelijk bezwaar legen 't feit, dat de Ned. Bank haar zelfstandigheid zal verlie zen. De heer Sassen (K.V.P.) meent, dat het gemeenschaps element in de nieuwe statuten sterker tot uiting had moeten komen. De minister van financiën zou Woensdagmiddag dc spre kers beantwoorden. Commissie van drie onderzoekt kwestie-Kasjmir. Dc voorzitter van de Vei ligheidsraad, de Belg Van Langenhove, heeft de samen stelling bekend gemaakt van de Commissie van Drie, die zal bemiddelen in de kwestie Kasjmir. De resolutie tot vor ming van deze commissie werd door de Veiligheidsraad met 9 tegen 0 stemmen (de Sowjet-Unic en de Oekraïne onthielden zich), aangenomen. Neger-schrijfster gearresteerd. Dc neger-schryfster, Claudia Jones, secretaresse van het ..Nationale Vrouwencomité van de Communistische Partij in dc Ver. Staten" is gearresteerd en naar Ellis-eiland overgebracht. Tegen een borgtocht van 1000 dollar kan zy weer in vrjjheid komen. Kasteel bestormd. TIJD DEK KRUISVAARDERS KEERDE TERUG. In Palestina keerde voor een ogenblik de tijd der kruisvaar ders terug toen 500 Arabieren het kruisiidderskasteel te Je- hian bestormden, waar zich 'n honderdtal Joden met de moed iler wanhoop verdedigde. De Joden werden bevrijd toen hun laatste kogel verschoten was Zjj hadden 9 doden en 19 ge wonden. Britse autoriteiten, die de bcvryding bewerkten, hebben aan de Joden aangera- fin het kasteel niet opnieuw te gering feliciteert de commis sie van goede diensten met haar uitstekende werk en de Nederlanders en Indonesiërs met de geest van groot staats manschap, waarmee zij de on derhandelingen in tegenwoor digheid van de commissie van goede diensten hebben be ëindigd. De Amerikaanse re gering zal de vooruitgang en wederopbouw in Nederlands- Indië met de grootste inte resse blijven volgen en onder zoekt wegen en middelen om economische en financiële hulp voor deze wederopbouw te bieden." Ontevreden boeren rondom vliegveld Twenthe. De boeren x ondom het vlieg veld Twenthe zyn nog steeds ontevreden. Hun ontstemming is nog vergroot doordat mili tairen zonder voorkennis de grenzen van het vliegveld heb ben verlegd en omheiningen aangebracht. Op een protestvergadering werd naar voren gebracht, dat een gezin van 9 personen nog steeds geen intrek kan nemen in een elgengebouwd huisje aan het vliegveld. Nederlandse officieren hebben het in beslag genomen. De man heeft nog nooit een cent schadevergoe ding ontvangen. De boeren klagen verder, dat zy door de regering van het kastje naar de muur gestuurd worden. Wijziging rantsoen toiletzeep. In de Staatscourant van he den is opgenomen een beschik king van de minister van eco nomische zaken, waarbij één rantsoen toiletzeep in plaats van 90 gram wordt gesteld op 180 gram. BOMAANSLAG OP GANDHI? Op minder dan 10 meter af stand van Gandhi is een bom ontploft, toen hij in gebed ver zonken was. Een jonge man. die in het bezit bleek van een tweede bom, is gearresteerd. AANRIJDING. Op het Stationsplein te Goes reed een vrachtauto tegen een lantaarnpaal, welke tengevol ge hiervan werd vernield. Sport WIELRENNEN De ronde van Frankrijk. Het parcours van de Ronde van Frankrijk 1948 neemt langzamerhand vaste vorm aan. De organisatoren hebben thans in grote lijnen het Zui- deiyk traject vastgesteld tus sen de Atlantische Oceaan en de Middellandse Zee. Het ziet er als volgt uit: Woensdag 7 Juli: Biarritz— Lourdes over de passen van de Osquich en do Aubisque. •Donderdag 8 Juli: Lourdes— Toulouse over de Tourmalet, de Aspin en de Peyresourdé. Vrydag 9 Juli: rustdag te Toulouse. Zaterdag 10 Ju^: Toulouse— Nimes. Zondag 11 Juli: Nimes— Marseille. De voornaamste, verandering vergeleken bij 1947 is dus dat er twee etappes in de Pyre neeën komen, tegen één in het vorig jhar Prins Bernhard is Dins dagmiddag metszyn eigen Da kota op het vliegveld' Nort- holt bij Londen gearriveerd. - De l.-gen. mr. H. J. Kruis heeft als chef van de generale staf een afscheidsbezoek ge bracht aan de onlangs opgehe ven myn- en munitieoprui mingsdienst te Leiden. - Joden hebben in Palestina een bom geworpen en het vuur geopend op Britse troepen en politic, die werden geassisteerd door Arabieren by de ontrui ming van een Joods tehuis voor ouden van dagen. - Alvorens te zinken is het Chileense stoomschip „Cautin" totaal omgekanteld. De kapi tein, die zich onder de overle venden bevindt, is gearresteerd. Bij deze scheepsramp hebben meer dan 100 personen het le ven verloren. Metropoliet Nicolai, de orthodoxe aartsbisschop van Beieren, is door de Amerikaan se militaire politie gear resteerd onder beschuldiging van spionnage ten behoeve van de Sowjet-Unic. De laatste Berlrjnse mode brengt een herencostuum, dat uit 95 aan elkaar genaaide lapjes bestaat. Men kan keuze maken uit 18 verschillende uit voeringen. Dc gehele Rijn is weer open voor de scheepvaart. Een Dakota van een Chi nese luchtvaartmaatschappij is. kort na te Moekden te zijn opgestegen, neergestort. Er zyn 10 doden en 40 ernstig ge wonden. De eerste byeenkomst te Berlyn van de gèallieerde be stuursraad sinds de misluk king van de Londense confe rentie is in tegenstelling tot journalistenverwachtingen kalm verlopen. De Sowjetbevelhebber maar schalk Sokolofsky bleef op 't standpunt staan, dat de cen tralisatie van het bizonale be. stuur in Frankfort niet mag worden voortgezet, daar zy door de Sowjets in strijd wordt geacht met de overeenkomst te Potsdam en met andere overeenkomsten. Generaal Clay zette uiteen, dat de maatrege len geen politieke betekenis hadden. Sokolofsky zeide, dat Clay's verklaringen in Frank fort moeten worden be schouwd als een nieuwe stap naar de splitsing van Duits land en de stichting van een West-Duitse staat. De Britse- militaire gouverneur, Sir Brian Robertson, verklaarde dat 'n centrale Duitse regering niet wordt afgewezen. „Wy wen sen echter geej| schijn regering" zo zeide hy. Clay is 20 min. na afloop der vergadering per vliegtuig naar Washington vertrokken. Nederland krijgt 705 millioen dollar. Volgens de voorlopige en op geen enkele wijze bindende ra mingen, die het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heden' heeft gepubli ceerd over de financiële hulp aan dc Europese landen in het kader van het plan-Marshall, zullen Groot-Brittannië, Frank rijk, de Brits-Amerikaanse be- zettingszónes van Duitsland en Italië tezamen iets meer dan 2/3 ontvangen van het bedrag ad. 6.800.Ó00.000 dollar, dat voor de hulpverlening in de eerste 15 maanden beschikbaar zou worden gesteld. Voor de vcrschilleride lan den zouden volgens het de partement dc volgende be dragen beschikbaar worden gesteld: Groot-Brittannië 1.760.2 millioen dollar. Frankrijk 1.434.2 millioen dollar, de dubbelzone 914.5 millioen dollar, Italië 868.S milioen dollar, Nederland 705 millioen doll ai', België en Luxembui-g 323.1 milli oen dollar. De andere lan den variërende van 185 tot 13 millioen dollar. Turkije, Zwitserland en Por tugal zullen noch in de vorm van schenkingen, noch in de vorm van leningen in liet ka der van het plan-Marshall hulp van de Amerikaanse regering ontvangen. De P.Z.Ct. per luchtpost. Met ingang van 1 Fe bruari a.s. bestaat de mogelykheid een bèperkt aantal Luchtpost-abon nementen te noteren voor onze jongens in In dië. Tot die datum staan reeds een klein aantal Luchtpostabonnementen genoteerd, waarvoor wij de helft van de abonne- mentsprys in de kosten van verzending by dra gen. De rest van de kosten wordt door de Ni win betaald, die hier mede echter per 1 Fe bruari a.s. ophoudt. Op die datum komen dus de volle verzendings kosten voor onze reke ning. Onze bfdrage in de kosten handhavende, komt een abonnement per luchtpost van 1 Fe bruari a.s. af op 12,50 per kwartaal. Ook in de veel goed koper dochuiteraard ook veel langzamer ver zending per Zeepost dra gen wy de helft by, zo dat de abonnementsprijs daarvoor op 1.60 per kwartaal komt. Zy, die per 1 Februari a.s. een Luchtpost-abon nement voor een militair in Indië wensen, kunnen dit tot uiterlijk 26 Janu ari aan onze bureaux opgeven. Toewijzing ge schiedt naar datum van ontvangst der opgave. Veedieven leverden aan smokkelaars. De Bossche recherche heeft de hand kunnen leggen op een aantal veedieven, die waar schijnlijk in contact hebben ge staan met het smokkelen m- olot, dat jarenlang de grenzen in het Zuiden onveilig heeft gemaakt. Zekere B. uit Grevelduin— Capelle werkte samen met de veehandelaar van der H. Ze reden naar de Bossche vee markt, zochten enkele koeien uit en namen deze mee in een veewagen waarna het vee aan G. K. in Capelle werd gegeven Deze zorgde er waarschijnlijk voor, dat het vee over de grens naar België verdween. Toen K. echter een der koei en minder geschikt vond voor de verkoop, heeft hy het beest geslacht. Prompt werd hij door de rijkspolitie wegens clande stien slachten gearresteerd. B en van der H. vonden het toen maar raadzaam de overgeble ven koeien naar dc Bossche veemarkt terug te brengen, .maar daar stond de Bossche recherche hen reeds óp te wachten. DE HARING EINDELIJK GEKOMEN. Toch geen records als verleden jaar. Hoewel de haring dit jü»r weken op zich heeft laten wachten in tegenstelling tot velleden jaar is de Zeeuwse haringvangst do laatste dagen weer voortreffelijk! De aanvoer in Breskens en Vlissingen is byvoorbeeld bij zonder goed. Breskens had da gen met een aanvoer van ruim 150 ton en Vlissingen ruim ii» ton. Toch blijven de cijfers achter bij die van vorig jaar De visserij wordt op meer intensieve wijze beoefend, dan in 1947 en dus zouden de op brengsten hoger moeten liggen Dit blijkt niet zo te zijn. al thans voor grotere schepen Voor de grote trawlers, die de- zo kanten zijn opgekomen om er het vissersgeluk te beproe ven, valt de vangst tegen. Voor do kleine schepen ztfn.de resultaten beter. De baring houdt zich namelijk op plaat sen op, waar de kleine vissers schuitjes makkeliiker kunnen komen, dan de grote treilcrs. ZELFDE VERLOOP. Het seizoen heeft overigens weer hetzelfde verloop als vo rig jaar. Alleen is de haring later. Weken lang hebben tal van vissersschepen in Bres kens en Vlissingen liggen wachten. Bovendien zyn de weersomstandigheden veel on gunstiger. Hoeveel storm heb ben we de laatste weken niet gehad! Dagen lang kon de vloot niet uitvaren. In 1947 was er bijna geen storm, al leen een „beetje" kou VEEL BELANGSTELLING. De belangstelling van vis- serszijde is buitengewoon groot. Uit alle vissersplaatsen van Nederland komen schepen aanzetten. Er gebeuren nu ook meer ongelukken. Niet alle vissers zyn bekend bij de Ne derlandse en Belgische kust. hun netten scheuren op wrak ken of zy lopen, zoals pas b\i Zoutelando gebeurde, zelf op een wrak. De vangplaatsen liggen dit jaar ook iets anders. Haring deskundigen menen dat dit zou wjjzen op een kort verbUjf van do haringen. Dit is echter een veronderstelling, de wer kelijkheid-is tot nu toet goede aanvoer. In Breskens is men zelfs van mening dat de aanvoer zo groot zou kunnen worden, dat men de maximumprijzen niet zal kunnen handhaven. VOOR BINNENLANDS GEBRUIK. De vis is vrywel»geheel vooi binnenlands gebruik bestemd Volgens het verdeelschema gaat 40 naar de conserven fabrieken. 40 naar de roke ryen en 20 naar de vishan del. Een gedeelte van de 'inge maakte vis is voox* de solda ten in Indië. Het Hollandse zeebanket is ook in de tropen niet te versmaden. Deviezen-ontduiking. Vorige week Maandag heb ben C.C.C., rijkspolitie en fis cale recherche een onderzoek ingesteld bij de landbouwer M. te Ellewoutsdijk. Hierbij werd een party tje wol van ca. 15 kg", én ongeveer 300 fotolam pen aangetroffen. Wol en lam pen bleken eigendom te zijn van een zekere E., wonende te Antwerpen. Deze E. kwam met zijn scheepje regelmatig by de landbouwer M., naar het heet te om te jagen. De Belg voerde de wol clandestien in, terwijl hij de fotolampen, die hij in Utrecht kocht, naar België wil de overbrengen. Met een 150- tal lampen was dit reeds ge schied. M. werd te Oudelande ingesloten. De Belc werd Don derdag door de politie te water op de Wester-Schelde aange houden en overgebracht naar Hoedekenskex-ke, waar hij door C.C.D. en rykspolitie in ont vangst werd genomen. Na een verhoor is hij te Oudelande in arrest gesteld. De landbouwer' M. is Vrijdag j.l. vrijgelaten en de Belg is Dinsdag naar Mid delburg overgebracht. Tegen beide personen wordt proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van het deviezen- besluit. Op hel» dorpsplein te 's- Heer Abtskerke heeft men op de open plaatsen, die tijdens de oorlog in de bomenryen waren ontstaan, weer nieuwe bomen geplant. Als Commissaris der Koningin. H. M. de Koningin heeft Dinsdag in het Paleis op de Dam te Amsterdam beëdigd de nieuwe Commissaris der Ko ningin in Zeeland, Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Vlissingen repatriëringshaven? Naar wy vernemen is over wogen de naven van Vlissingen in geval van nood, in te scha kelen bij de ontscheping van repatriërende militairen. Naar men ons van bevoegde zijde mededeelde, moet het echter onwaarschijnlijk worden ge acht, dat de Vlissingse haven hiervoor werkelijk zal worden gebruikt. De schepen, waarme de de militairen uit Indië re patriëren, zyn vrijwel alle schepen van de Rotterdamse Lloyd en van de My. „Neder land". De boten dezer maat- schappyen hebben ligplaats iD Rotterdam en Amsterdam. Slechts wanneer het dringend noodzakelijk blykt, zal Vlissin gen als debarkeringshaVen worden ingeschakeld. Enige tijd geleden hebben enige autoriteiten van het mi nisterie van oorlog een bezoek gebracht aan Vlissingen en is de haven inderdaad voor repa triëring geschikt bevonden. Teraardebestelling jhr. W. Z. van Teyiingen. Dinsdag werd te Oostkapel- le onder grote belangstelling het stoffelijk overschot van jhr. W. Z. van Teyiingen ter- aardebesteld. De Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, schetste de verdiensten van de overlede ne, die bijna 40 jaar burge meester van Oostkapelle was en, 25 jaar van Serooskerke. Voorts was jhr. van Teyiin gen lid der Provinciale Sta ten en Commissaris van de Polder Walcheren. Burgemeester F. G. Spren- ger herdacht hem als zijn ambtsvoorganger en memo reerde hetgeen onder zijn lei ding tot stand gekomen is. De heer Bakker, een neef van de overledene, dankte voor de belangstelling. Ds. Richad las Psalm 90 voor en sprak een dankgebed. Het mussengilde van 's- Heer Abtskerke hield Maan dagavond haar jaarvergade ring. Telegram van Middelburg aan de Minister. In verband met het feit, dat in Zeeland voor elite 100 ge reed gekomen woningen slechts 50 nieuwe mogen worden ge bouwd, heeft het gemeentebe stuur van Middelburg een te legram van de volgende in houd gezonden aan de minis ter van wederopbouw en volks huisvesting. Protesteren krachtig te gen verdeling bouw-volu- men-1948. Brief volgt. (w.g.) Gemeentebestuur van Middelburg. De in dit telegram genoem de brief is inmiddels verzonden en afschriften zyn door het Middelburgse gemeentebestuur aan de Ministerraad, de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten en Ged. Statfen van Zeeland gestuurd. Wy vernemen, dat er in deze brief op wordt aangedrongen de wederopbouw 'geheer afzon derlijk te bezien van de norma le achterstand in de woning bouw. Hierin bestaat ongetwij feld overal achterstand en het behoeft niet te worden betwij feld, dat het woningtekort in b.v. Amsterdam veel groter is dan in Middelburg. Het zou echter juist en redelyk zyn om allereerst de wondeplekken te genezen en pas, wanneer de door de oorlog geslagen gaten in de woningvoorraad zyn ge dicht, alom in den lande te be ginnen met uitbreiding van het aantal huizen. De Mattheus-Passion- uitvoering in Hulst. Het is thans zeker dat de uitvoering van de Mattheus- Passion in de Basiliek van Hulst door het Amsterdams Oratoriumkoor, o.l.v. Piet van Egmond, met medewerking van de Haarlemse Orkestver eniging zal doorgaan. De uit voering zal worden gegeven op Passiezondag (14 Maart a.s.). Uit de» gehele provincie zijn blijken van belangstelling bin- nèngekomen. In het garantie fonds. hoewel nog niet geheel voltekend, zijn bijdragen uit heel Zeeland gestort. Zoals men weet sluit de termyn van inschrijving voor gereserveerde plaatsen 1 Februari a.s. Middelburg Werkgroep der Z.V.U. samengesteld. Maandagavond werd in de Jeugdleeszaal te Middelburg een vergadering door de Z.V. U. gehouden, teneinde een werkgroep te kiezen. Hoewel de opkomst van de zijde der leden uiterst gering was er waren er maar twee ver schenen waren de bespre kingen zeer vruchtbaar, om dat verschillende wensen en suggesties voor het komende Z.V.U.*programma naar vo ren kwamen. De voornaamste taak van de werkgroep zal zijn de wensen van het publiek te peilen. Men zal trachten hier aan zoveel mogelijk tegemoet te komen en is zeer erkente lijk voor tips en suggesties. In de werkgroep hebben zitting mevr. J. P. SmitsLouwe Kooymans en de heren L. J Bol, J. A. Janse de Jonge, M J. v. Minnen, R. de Muynck, jhr. mr. T. A. J. W. Schorer en M. C. Verburg. Besloten is de groep nog uit te breiden met een tweetal vertegen woordigers uit de arbeiders klasse De instelling van deze werkgroepen en van een al gemene ledenraad heben o.m. het oogmerk de invloed van de leden op de gang van za ken in de Z.V.U. te doen toe nemen. CABARETAVOND „AVEDO". De leden van de Middel burgse toneelvereniging Ave- do hebben geen last van plan kenkoorts. Met veel enthou siasme plegen zij zich aan het toneelspel te wijden en be. reiken hierdoor soms aardige resultaten. Thans heeft men zich eens op ander terrein ge waagd en een non-stop ca baretprogramma verzorgd, hoofdzakelijk bestaande uit schetsjes en zangnummers. Een conferencier bond de programma-onderdelen met eer babbeltje aaneen. Het niet talrijke publiek amuseerde zich uitstekend en gaf zich hiervan op luidruchtige wijze rekenschap. Een bal besloot de avond. WANDELPRESTATIES VAN DE JEUGD. Door de jongens en meisjes van de gymnastiekvereniging „Medioburgum" te Middelburg, werd in '47 niet succes deelge nomen aan de afstandsmarsen van het K.N.G.V. Alle deelne mers behaalden het hiervoor beschikbaar gestelde speldje, t. w. de jongens Bram Schroe- vers, Bram Grims, Nic. Dek ker, "Kees Zuidweg, Jan Rosen- boom, Henny Eerland. Kees Minet, Piet Goossen, Kees de Jager en Piet de Jager. (To taal vijf marsen: 12%, 15. 20, 20 en 25 km.) en de meisjes Toos v. d. Kreeke, Leontien de Bruin. Rita Lubsen. Kitty Lub- sen, Elly Lubsen, Corrie Kau wen, Rie Kraay, Jopie de Rijk Ineke Jansen, Toos Sinke. Sa- rie Wagensveld, Toos Pluy- mers, Nellv Konnejan, Wouda Hubers. Wil v. Waes-eningh en Rle Blok, (totaal vijf marsen: 10, 121/a, 15, 15 en 20 km.). Vlissinge: DE BEPLANTING. De beplanting van Vlissingen gaat regelmatig verder. Thans wordt de omgeving van de wa tertoren aan de Badhuisstraat nlantklaar gemaakt. Ook de Bonediikestraat. waar voor de inundatie de meidoornbomen stonden, wordt weer met bo men beplant. ST. CAECILIA 55 JAAR. In Juni van dit jaar zal de Harmonie „St. Caecilia" te Vlissingen 55 jaar bestaat. Er heeft zich een comité gevormd dat de vereniging ter gelegen heid van dit feest een nieuw vaandel en enkele nieuwe In strumenten wil aanbiedens Oostkapelle PROPAGANDA-AVOND VROUWENBOND. De afdeling Oostkapelle van de Nederlandse Christelijke Vrouwenbond organiseert een propaganda-avond op Maan dag 26 Januari a.s. des avonds 7 uur in het verenigingsge bouw. De heer Lode van Gent spreekt over „Met de camera door Nóord-Afrika en de Saha ra". Vrouwenpolder VERGADERING VLEESFONDS". Het „Vleesfonds" te Vrou wenpolder kwam in jaarverga dering byeen, onder voorzitter schap van de heer S. de Visser. Uit het verslag van de secreta ris bleek, dat er in het afgelo pen boekjaar 12 ongelukken waren gerapporteerd. Het le dental bedraagt momenteel 65 De penningmeester sloot zyn boekjaar met een batig, saldo van 13.25. De voorzitter werd zodanig herkozen. De thanf- geldende vleespryzen blijven dit jaar gehandhaafd. Weg 's-Heerenhoek Borssele wordt verbeterd. Gedeputeerde Staten heb ben het bestek voor de ver betering van de weg 's-Hee renhoekBorssele (Monster- weg) thans goedgekeurd, zo dat de aanbesteding en daar mede de verbetering van de ze weg spoedig zal kunnen plaats hebben. De betrokken weg is dooi; de Prov. Staten in Februari 1947 van het Provinciale We genplan overgebracht naar het Tertiaire wegenplan, welk besluit eerst thans door de Kroon is goedgekeurd. De verbetering van deze weg zal, behalve door de Pro vincie/worden bekostigd door de gemeente Ovezande, die onderhoudsplichtig is en vrij willig door de gemeenten 's-Heerenhoek en Borssele, alsmede door de calamiteuze Borsselepolder, met het oog op het belang die deze bij deze wegsverbetering hebben. Afscheid jhr. Ir. J. de Ranltz. Jhr. ir. J. de Ranitz heeft Dinsdagmiddag te Middelburg afscheid genomen als hoofdir.- directeur van de Prov. Directie voor de Wederopbouw en Volkshuisvesting. Er werden geen redevoeringen gehouden, maar er bestond gelegenheid om persoonlyk afscheid te ne men. Hiervan is een zeer druk ge bruik gemaakt, hetgeen wel bewijst, dat men voor de werk zaamheden van jhr. de Ranitz een grote waardering heeft. Wij merkten onder meer op de Commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Uf- ford, de Griffier der Staten, dr. W. B. II. Teilegen, de chefs van le, 2e en 3e afdeling, der Prov. Griffie, jhr. mr. G. C. D. Rutgers van Rozenburg, hoofd v. d. afd. Onteigening en Toe wijzing Wederopbouw, talrijke gemeentebesturen uit Zeeland, de hoofdir. dir. van de Rijks waterstaat in de directie Zee land, ir. Th. Heyblom, ir. A. G. Wiersma, ir. van de Polder Walcheren, hoofdir. A. Wiebes, eveneens van de Rijkswater staat, het bestuur der Stich ting Herbouw Walcheren, de dir. van de Prov. Planologische Dienst, ir. M. de Vink, Ver scheidene gemeentearchitecten en de dir. van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woning toezicht in West-Zeeuwsch- Vlaanderen, de heer C. M. Zuidweg. Dinsdagmiddag werd xr. de Ranitz door de directeuren der Streekbureaux een maaltijd aangeboden, terwijl Dinsdag avond in Goes de Zeeuwse ar chitecten afscheid namen. „ZÖNNET!J"-OPVARENDEN VEROORDEELD. De opvarenden van het jacht „Zonnetij", dat destijds te Hansweert in beslag werd ge-* nomen, I. D.. directeur van Handelsonderneming te Aer-* denhout en R. K., architect te Zandvoort, zijn door de kan tonrechter te Middelburg ver oordeeld wegens het voorhan den hebben van vuurwapens en munitie, tot resp. 400 boete subs. 3 x 20 d.t 6 x 15 en 30 d. hecht., 150 subs. 3 x^l5 d., 2x 3 d. en 20 d. hechtenis. FILMS VAN DE WEEK Goede comedie van Lubitsch. Van de onlangs overleden grote filmregisseur Ernst Lu bitsch bereikt ons thans „Ge vaarlijk spel" (To be or not to be), helaas slechts drie dagen in Luxor-Vlissingen. Deze co medie over een troepje toneel spelers in Warschau, die op hun eigen wyze de binnenvallende Duitsers gaan bestrijden, heeft die typische „Lubitsch-touch" gekregen: zij bezit geest en tempo en wordt nimmer zoute loos. De eveneens overleden ster Carole Lombard speelt hier haar laatste rol op een on- vergetelyke wyze, gesecun- deerd door Jack Benny. Alex ander Korda produceerde deze Amerikaanse film. Charles Laughton, die van iedere rol een creatie maakt, vonden wij deze keer wat min der gelukkig geplaatst, name lijk in „Captain Kidd", een van de vele en niet de beste zeero versgeschiedenissen, waarop wij het laatste jaar worden vergast. De enscenering, speci aal van de zeegevechten, is, zo als wij het van Hollywood mo gen verwachten: groots.' (Al- hambra, Vlissingen). Ook Jean Gabin zien wy (in „De veilige haven", Electro, Middelburg) deze maal in een minder geslaagd scenario. Het onderwerp, de zeesleepvaart, ligt ons na aan het hart, maar het gegeven heeft zeer zwakke momenten. Het spél van Le- doux, Madeleine Robinson, Mi- chèle Morgan en van Gabin als sleepbootkapitein, alsmede de regie van Grëmillon, komen ver boven het gemiddelde uit. Bij beschikking van de mi nister van landbouw, vissery en voedselvoorziening is be noemd tot tijdelijk leraar aan de Rijkslandbouwwinterschool te Goes, de heer P. iiupncxu» aldaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2