PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Engeland zoekt Arabische vriendschap Land- cn tuinboawarbeiders kunnen naar Engeland De Zeeuwse spaarzin Hongaarse onderscheiding voor oud-Middelburger 191e Jaargang No. 17 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. DruktcenJ Fa F. van de Velde Jr., Vlissinger Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. Woensdag 21 Jan. 1948 ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct. per week; 3.20 per kwartaal; franco per post 1 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct. per mm., minimum p advertentie j 2. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr. 58-60. tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaal 29. tel 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55 tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Gratamastr 3, tel. 102 - Temeuzen: Brouwerijstr. i - Zierikzee: Nwe Bogerdstr. C160, tel 26. VOOR WAT HOORT WAT. Als over enkele maanden het Amerikaanse parlement zijn goedkeuring- heeft gehecht aan het Marshall-plan, zal Neder land 2.436.000.000 dollars van de Verenigde Staten ontvangen in de periode van April 1948 tot Juni 1952. Amerika zal ons graan, steenkool, staal, olie en machi nes zenden en een massa an dere consumptiegoederen, die we niet kunnen kopen eenvou dig omdat we geen dollars hebben. Men mene evenwel niet, dat Uncle Sam ons dit alles bij wij ze van cadeautje in huis stuurt. Voor wat hoort wat, zegt een goed Nederlands spreekwoord en juist over dat gene wat er hoort mag wel eens iets gezegd worden. Ten dele bestaat de Marshall hulp uit leningen. Dit is een gezond systeem, waarbij de Nederlandse regering en het Nederlandse volk de terugbe taling zelf in de hand hebben. Alle consumptiegoederen en grondstoffen evenwel zendt Amerika ons in natura. De op brengst daarvan in Nederland kan onze regering aanwenden voor wederopbouw, aflossing van staatsleningen, kortom voor alle andere dan normale uitgaven. De waarde van deze zendin gen wordt in Amerika op een afzonderlijke rekening geboekt en in speciale handelsverdragen zal de terugbetaling worden geregeld. En daarin schuilen nu juist de voetangels en de klemmen. Want de Amerika nen hebben enige terugbeta lingsmethoden op het oog. waarmede men, hoe broodnodig de hulp ook is, niet lichtvaar dig mag omspringen. Zij den ken onder meer aan het af staan van aandelen in Ne derlandse industrieën aan Amerika, aan het oprichter van nieuwe fabrieken met Amerikaans kapitaal, aan het afstaan van investeringen in onze overzeese gebiedsdelen of in andere staten. Men denkt ook aan het afstaan van de productie van de Nederland se bedrijven in Indië aan de Ver. Staten. Het zal duidelijk zijn, welk gevaar hier dreigt. Als men niet met zorg de terugbeta lingsmethoden kiest, zal Ne derland economisch volkomen afhankelijk worden van Ame rika, zal Amerika wel zéér Veel in onze economische melk te brokken krijgen. Hulpverlening is prachtig, maar zij mag niet zo ver gaan. dat Nederland er de mogelijk heid door zou vferliezen, econo misch althans een zekere mate van zelfstandigheid te behou den. Het Wereldgebeuren Joden In Palestina betalen het gelag. Kolenfraude op Huize Doom. Tijdens de strenge winter van vorig jaar werden voor de vroegere verblijfplaats van de Duitse ex-keizer, huize Doorn, extra brandstoffen aange vraagd en toegewezen, teneinde de vele kostbaarheden thans nog bezit van de Neder landse. staat te beschermen tegen de nadelige invloeden van het winterweer. Bij een dezer dagen gehou den controle bleek, dat in de museumruimten in het geheel niet werd gestookt, terwijl van de vrij aanzienlijke voorraad door bewoners privé gebruik gemaakt werd. De extra-toewijzing werd ter stond i-gëtrokken en de zaak is in onderzoek. Zes auto's reden op etkaar In. Gistermorgen in de vroegte is het verkeer op de rijksweg van Amsterdam naar het Gooi enige uren ontwricht ge weest door een zeer gecompli ceerde aanrijding. Een vrachtauto, welke op de Merwedebrug geparkeerd stond, werd aangereden door een uit de richting Naarden komende auto, waardoor de vrachtauto weer opbotste te gen een luxe auto, die voor de vrachtauto stond. Direct daar op naderde uit de tegenoverge stelde richting een vee-auto, waarvan de bestuurder even min een aanrijding kon voor komen en op de drie reeds ver ongelukte auto's inreed. Vrij wel tegelijke'rtijd kwam een ci troen uit de richting Amster dam op een voor haar rijden de wagen terecht, waardoor de chaos volkomen was. De auto's stonden dwars over de weg en versperden iedere doorgang. Een zeer lange rij auto's uit beide richtingen moest ge duldig wachten tot de ver- keersstagnatie was opgeheven. Vandaag herdenken de Sjowtet- republieken de dood van Lenin (1924). h<abg Pelixstone is een sleepboot van een scheepsweri in de lucht gevlogen en daar na gezonken. Vermoedelijk is de gehele bemanning van zes tien koppen omgekomen. Geen kracht achter V.N.-besluit. De wijze, waarop de Ver. Naties in Dec. het Palestijnse vraagstuk hebben aangevat was halfslachtig en dat begint zich meer en meer te wreken. Na lange en verhitte debat ten besloot de algemene ver gadering weliswaar het ver delingsplan te aanvaarden, maar daarmee was de kous nog lang niet af. Minstens even belangrijk was de vraag: hoe moet dit besluit ten uitvoer worden gebracht, wie zal voor het handhaven der ocde zorgen als de Engel sen weg zijn en aan deze vraag kwamen de afgevaardigden niet toe. Enkele weken geleden stuur de A.P.P. het bericht de wereld in, dat Trygve Lie kleine lan den gepolst nad over de samen stelling van een internationaal leger voor Palestina. Trygve Lie verklaarde daarop prompt van niets af te weten. Geruchten over een bezetting door Russische en Amerikaan se troepen swaren daardoor al ijverig gedementeerd. Intussen neemt de wanorde toe. Berichten over bomaan slagen, vechtpartgen, overval len zqn dagelijkse kost gewor den voor de krantenredacties. De Arabieren laten het niet bij grootsprakerige taal, maar grijpen metterdaadnaar hun wapens. Verscheidene malen reeds hebben Syrische troepen- afdelingen de Palestgnse grens geschonden voor aanvallen op Joodse nederzettingen. Het eni- te wat de Engelsen daartegen eden was een „verzoek om onheldering" zenden naar de Syrische regering. De rol van de Br. autoriteiten in Palestina is trouwens een weinig fraaie. De Russische beschuldiging, dat zij het verdelingsplan, waar zij zich met tegenzin bij hebben neergelegd, in stilte saboteren is niet geheel ongerechtvaar digd. De Palestijnse politie kiest bg gevechten tussen Jo den en Arabieren vaak de zij de van deze laatste. Dat de Britten zover zijn ge gaan gebruik te maken van de Nederlands ministeriële Ben jamin: prof. dr. J. R. M. van den Brink, die op 32-jarige leeftijd belast werd met de portefeuille van economische zaken. diensten van het Transjordaan- se Legioen heeft onder de Jo- d grote verontwaardiging ge wekt. Dit Legioen, geheel uit Arabieren samengesteld, door Engeland gefinancierd en door Britse officieren opgeleid, werd de laatste maanden op brandpunten van de onrust ingescnakeld, ofschoon de legionairs hun Britse leiders te verstaan hadden gegeven, niet tegen Arabieren te zullen vechten. Dit Engelse optreden is ver klaarbaar. Nu Palestina weldra uit de Britse invloedssfeer zal wegvallen, is het zaak voor Londen de vriendschap te win nen in de Arabische wereld. Het f'as gesloten nieuwe verdrag ussen Engeland en Irak moest de Britse invloed in dat gebied veilig stellen. Voor strijd tegen de Arabi sche scherpslijpers van de Moefti, hetgeen ernstige reac ties zou uitlokken in Egypte en het Nabije Oosten, is Lon den niet te porren. Het wachten is nu op een rapport van de speciale V.N.- commissle van vijf voor Pales tina, die de definitieve gren zen en een economische unie vooi'bereid. Eerst als deze commissie met haar werk gereed is kan men zich in Lake Success er over beraden, welke maatrege len verder genomen moeten worden. Tot zolang moeten de Joden maar zien, dat ze zich verde digen en hun eigen extremis ten in toom houden. Guerilla-nederlaag bij Corlnthe. Volgens hrt Atheense nieuws agentschap hebben de Griekse guerillastrijders, die Platanos 20 km. ten Noorden van Le- nanto aan de golf van Corin- the hebben aangevallen, een ..verpletterende nederlaag" ge leden. Honderd guerillastrij ders zouden gevangen genomen zijn tijdens de aanval op Pla tanos en de aftocht van de aanvallers. Het garnizoen van de plaats heeft 30 uur stand gehouden. GEDWONGEN RECRUTERING. In Griekse regeringskringen te Athene verklaart men be richten te hebben ontvangen dat de verzetsstrijders gedwon gen recrutering toepassen. Dp gehele mannelijke bevolkmr van door de verzetsstrijder overmeesterde dorpen zou on der deze maatregelen vallen De jonge mannen zouden ge dwongen worden bij de gueril 'a-troepen dienst te nemen. Goede films In gevaar. Op initiatief van de Neder landse Volksbeweging kwamen vertegenwoordigers van film organisaties in ons land bijeen om zich te beraden over de wenselijkheid en noodzakelijk heid gezamelijk stappen te on dernemen, teneinde te voorko men, dat voor de mogelijke aanstaande verhoging van de vermakelijkheidsbelasting, de moreel- en cultureel verant woorde film in het wekelijks? bioscoop-programma geen olaats meer zou worden inge '•uimd. De vergadering zond een adres aan de regering, waarin zij voor dit dreigende gevaar waarschuwt. Hij wilde eens lekker uitrusten Ongeveer half Decem ber werd in een papier fabriek te Meerssen in een op volle toeren draaiende papiermachi ne een zware gzeren schroefbout geworpen tengevolge waarvan de machine voor een deel werd vernield. Het duur de verschillende dagen, voordat de machine her steld was. Niet alleen werd een productie-ver lies van 12.000 kilo pa pier geleden, maar ook was een derde deel van het fabrieks-personee' gedurende enkele dagen werkloos. De rijkspolitie stelde een streng onderzoek in Ten slotte werd de 18- jarige arbeider J. W. W uit Meerssen. aangehou den, die bekende de schroefbout opzettelijk tussen de machine te hebben geworpen „om eens lekker te kunnen uitrusten". Voor deze vernieling zal W. binnenkort voor de Maastrichtse recht bank terecht staan. Smokkelaars hebben last van hoog water. De douane aan de '>uitse grens bij Glanerburg in Over- hssel heeft het de laatste da gen opvallend gemakkelijk. De smokkelaars zijn op non-actie gesteld door het hoge water b; de grens. De smokkelaarspa den staan onder water. De Gla nerbeek is buiten haar oever? getreden, waardoor uitge strekte stroken landerijen langs de Duitse gr'->s onder water zgn komen te staan. In Glanerburg knort men over de ze tegenvaller. Baruch pleit voor militaire garanties. Hij wenst bases voor V. S. Bernard Baruch, oud-advi seur van president Roosevelt, heeft voor de Amerikaanse se naatscommissie getuigenis af gelegd over het Plan-Marshall, waarbij hij heeft voorgesteld, dat de Europese tanden een economische en politieke unie zouden vormen. Deze landen zouden elkaar steun moeten toezeggen tegen agressie, ter wijl zij en bloc een dergelijke garantie van de V. S. dienen te ontvangen. „Met garantie", al dus Baruch, „bedoel ik de re gelrechte belofte om in de oor log te treden, Tndien een van deze landen wordt aangeval len". Op de vraag, of de V. S. om bases en luchtvelden in Euro pa zouden moeten verzoeken als tegenprestatie voor de hulpverlening, antwoordde Ba ruch: „Mtfns inziens wel". Pakistan en India gaan onderhandelen. Volgens A.F.P. zijn de vertegenwoordigers van In dia en Pakistan, na tussen komst van de voorzitter var de Veiligheidsraad, de Bel gische gedelegeerde van Langenhove, tot overeen stemming gekomen over in stelling van een commissie van drie leden tot beslech ting van het geschil* tussen de twee staten Men meent te weten, dat 'ndia en Pakistan ieder een lid van die commissie zullen kiezen en dat de twee aldus aangewezen leden het derde lid zullen kiezen De derde man zal dan als voorzitter van ie commissie fungeren. In de V. S. zijn minstens 36 personen om het leven ge komen door de meest intense koudegolf in dit jaargetijde. Uitwisselingsregeling tot stand gekomen. Binnenkort ook naar andere landen. De Britse voorwaarden vooi uitwisseling Van arbeldskrach ten uit land- en tuinbouw tus sen Engeland, Nederland, De nemarken, Zweden, Zwitser land, België en Frankrijk zijn thans bekend geworden. Dil betekent, dat alle jonge Ne derlanders uit land en tuin bouw, die hiertoe geschikt worden geacht, uitgewisseld kunnen worden tegen Engels»- collega's. De Stichting voor de Land oouw moet zich voor beroeps vaardigheid en arbeidskracht der Nederlandse gegadigden -mrant stellen. Heroprichting van de „Abwehr". Het onder Sowjet-Russisch< controle staande Duitsi nieuwsbureau heeft het berich verspreid, dat de Amerikaans' nilitaire autoriteiten in Duits 'and de voormalige Nazi-gene ?-aal .Heinz Guderian ond'-ach' gegeven zouden hebben dr „Abwehr" de contrasteonna gedienst van de Nazi's op nieuw op te richten. Spaarbanken betaalden mlllioenen terug. Nawerking van de oorlogsmisère. Er wordt minder gespaard in Zeeland. De terugbeta lingen van de spaarbanken overtreffen reeds enige ja ren de inlagen. Dat heeft natuurlijk een oorzaak en vermoedelijk ligt die oor zaak niet in de verminderde spaarzin, want by alle spaar banken kwam ook in 1947 een aantal nieuwe inleggers het contingent oude spaar ders versterken. Maar veel mensen kunnen door de toenemende duurte niet meer rondkomen van de begrensde lonen en velen ook gaan nog gebukt onder de flnancieel-ruïneuze gevolgen van de oorlog. Het teruglopen van de spaarbankinlagen moet dan ook gezien worden als 'n betreurenswaardig interen van reserves. Een tweede oorzaak van het teruglopen der spaarbankinla gen is vermoedelijk toe te schreven aan het feit. dat in 1945 tengevolge van de geld- sanering nogal wat gelden bij de Rijkspostspaarbank zij® gestort, die daar anders niet gekomen waren. In 1946 en 1947 is dat geld weer van de Rijkspostspaarbank wegge vloeid. IN MIDDELBURG De Rijkspostspaarbank te Middelburg ontving in het jaar 1947 van z(jn beleggers een bedrag van bgna 1.3 mil- lioen gulden en zij betaalde terug een bedrag van ruim 2 3 mililoen gulden. In dit spaar- oankressort werd dus ruim 1 mililoen gulden meer aan de spaarbank onttrokken dan werd ingelegd. RESSORT GOES In het ressort Goes (waar. toe Noord-en Zuid-Beveland behoren met uitzondering van Yerseke, Kruiningen en Ril- land-Bath) waren de cijfers iets gunstiger. Daar werd 1.6 millioen ingelegd en 2.3 millioen uitbetaald, maar daartegenover staat, dat in 1946 vele Bevelanders hun spaarbanktegoed al stevig hadden aangesproken, want toen werd er 1.4 mililoen in gelegd en 3.7 millioen ultbe taald. Het aantal nieuw uit gegeven boekjes, dat in 1946 nog 1370 bedroeg, verminder de in 1947 tot 942. Het kantoor Yerseke ont ving in 1947 ruim 167 UUÜ en betaalde ruim 243.000 terug Ook daar viel de grote terug rang reeds in 1946, to.en ruim 133 000 werd ingelegd eD meer dan 400.000 werd te rugbetaald. IN VUSSINGEN Over 1947 beliepen de in lagen bij de Rijkspostspaar bank te Vlissingen 595 809 79 (in 1946: 528.191) en de te rugbetalingen 882.183.40 (in 1946: 988 725 51). Hieruit blijkt, dat zich te Vlissingen in 1947 reeds een betere tendenz begon te open baren van toenemende inlagen en verminderde opnamen. De inlagen bereikten een top in de maand Juli en de terugbetalingen in October Wg kunnen hieraan nog toevoegen, dat bij de grootste particuliere spaarbank te Vlissingen de verhouding van de inlagen tot de terugbeta lingen zich in 1947 gunstig ontwikkelde. Daar werd bijvoorbeeld in Juli 1947 163.000 ingelegd en f 138.000 terugbetaald. Deze spaarbank had ruim 12.000 inleggers met een ver mogen van 6.5 millioen. IN ZIERIKZEE In% het ressort Zierikzee werd in 1947 bh de post snaarbank ingeffegd puim 543 000 en terugbetaald ruim f 861 000. Voor 1946 'waren deze cijfers 482 000 en 1.4 mililoen Ook hier doet zich düs het Nederland is met diverse andere landen, n.l. Denemar ken, Frankrijk, Zweden en Noorwegen, in onderhandeling voor uitwisseling op een der gelijke basis. GEEN VACANTIE. Om vooral enig karakter van vacantie aan arbeid van buitenlandse arbeidskrachten op het Britse eiland te ontne men, zijn variable minimum ionen opgesteld. In de eerste twee maanden kunnen deze and- en tuinbouwers 35 shil- 'ing per week verdienen In de Irie volgende maanden is het minimumloon voor mannen van 18 tot 21 jaar en ouder 60 tot 75 shilling per week en voor vrouwen zelfde groepe ring) 53 tot 56 shilling per week. In de daarop volgende maanden kan men tegen de geldende landarbelderslonen werken, n.l. mannen van 18 tot 21 jaar en ouder 65 tot. 90 shilling (minimum) per week en vrouwen in dezelfde groe ien 63 tot 68 shilling (mini mum) per week. Voor over werk wordt anderhalve shil 'ing per uur betaald Engeisp boeren, die aan buitenlandse verkkrachten huisvesting cn voeding verschaffen, mogen hiervoor hoogstens 30 shilling ner week berekenen. gunstige verschijnsel voor. dat in vergelijking met 1946 de inlagen stijgen. Wel blijven de terugbetalingen nog abnor maal hoog. Topmaarid van de terugbe talingen in Zierikzee was Juli van de inlagen December '47 In de laatste maand waren trouwens de inlagen met de uitbetalingen vrijwel in even wicht. WEST ZEEUWSCH- VLAANDEREN. In 1947 werd in West Zw.- Vlaanderen op de postspaar. bank ingelegd ruim 1.1 mil- lioen en terugbetaald ruim f 1.9 millioen. Ongetwijfeld staat deze on gunstige verhouding in ver band met de oorlogsmisère. Voor 1946 waren deze cjj fers bijna beangstigend, toen werd slechts 800.000.— in gelegd en ruim 3.6 millioen terugbetaald. Die getallen illustreren wel heel schril de nood van West Zceuwsch Vlaanderen. OOST ZEEUWSCH VLAANDEREN. In het ressort Terneuzen (waartoe Hoek, Philippine,; Sluiskil en Zaamslag behoren) werd in 1947 ingelegd 661 755.86 (voorgaand jaar f 701.229.72). De terugbetalin gen beliepen: f 1.124 532.30 (voorgaand jaar 1.816 207.42) In Terneuzen liep dus het in gelegd bedrag in 1947 nog achteruit. ONDER- EN BOVENGRONDSE STRIJD TEGEN DE DUITSERS. De 34-jarige kapitein der Kon. Marechaussee, K. J. Uene- man, vroeger te Middelburg woonachtig en thans te Buiten zorg verblijvend, heeft een hoge Hongaarse onderscheiding gekregen als beloning voor het verrichten van zeer belnng- ryk verzetswerk in de afgelopen oorlogsjaren. De avonturen, die deze oud-Midlelburger sedert 1942 heeft beleefd en die thans resulteren in deze onderscheiding, dc zilveren medaille van de Hongaarse Vryheldsorde, zyn adembenemend en doen eerder aan een filmscenario of een spannende roman dan aan de werkelijkheid denken. Romantisch avontuur kreeg „happy ending". In 1940, bij het uitbreken van de oorlog, lag de heer Lieneman als eerste luitenant van de Rijkspolitie te Middel burg in garnizoen. Twee jaar. nadat ook wg door de Duitsers waren overvallen, werd hij door de bezetters geïnterneerd en naar Stanislau overge bracht. Hier verbleef hij enke le jaren, totdat 't was in Jan. '44 - de Russische sol daten naar Stanislau oprukten, 't Duitse kamp werd toen ont ruimd en Lieneman met ando re geïnterneerden naar Bran denburg gezonden. De onverschrokken Liene man en enkele van z\jn kampgenoten deden tijdens deze spoorreis een ontvinoh. tingspoging, die met succes werd bekroond. In Honga rije sprong men uit de trein. Hierdoor brachten hjj en 6 anderen er het leven af. Na aldus aan de greep van de Duitsers te zijn ontkomen zwierf dit troepje dapperen zestien dagen lang door de Karpathen. In Februari wer den zij weer geïnterneerd; dit maal door de Hongaren en in Boeda-Pest. In feite behield men echter een zekere mate van bewegingsvrijheid. ONDERGRONDSE STRIJD. Dit duurde echter maar kort, want op 19 Maart 1944 rukten de Duitsers Boeda-Pest binnen Het groepje Hollanders dook onmiddellijk onder, gescheiden van elkaar, opdat men zich niet door Hollands te spreken onder elkander, zou blootge ven aan de vijand. Lieneman kwam terecht bij de leiders van een Hon gaarse illegale groep en le verde al spoedig een aan- zienlijk deel in het onder grondse verzet. Hij stal au to's, munitie en Duitse uni formen, bevrgdde Joden uit gevangenissen etc. etc. Naderhand, het was in December 1944 toen de Russen verdér oprukten, brak hij door de linies heen, in ge zelschap van mej. Margit Bethlen, de zuster van zijn il- 'egale gastheer. Béiden werden als officier in het Russische 'eger opgenomen. IN RUSSISCHE DIENST. Terwijl Margit Bethlen voor de radio anti-Duitse propagan da ging voeren, trad Lieneman in actieve dienst van het Rode Leger. Aanvankelijk heeft hij ook meegevochten. Na de val van Hongarije is hij met Mar git Bethlen naar Rusland ge trokken en in Odessa aan boord van een Nederlands schip, de „Nieuw Holland", gestapt. Dit bracht het twee tal naar Engeland. Op 5 Mei 1915 arriveerden zij in Londen, dat juist in 'n feestroes verkeerde in verband met de capitulatie van grote delen van het Duitse leger en de bevrijding van Nederland. Daar zo wél Lieneman als het meisje Russische unifor men droegen, werden zjj ver welkomd als afgevaardigden van het Rode Leger en uren lang door de menigte op de schouders In de straten rond gedragen BLIJ EINDE. De bange, moeilyke jaren kregen een big einde. Liene man en Margit Bethlen, die zovele moeilijkheden samen hadden moeten oplossen, had den een hechte vriendschap gesloten, welke al spoedig uit bloeide tot liefde. In Augustus 1945 traden zij in het huwelijk. Vervolgens staken zij over naar Nederland, waar Liene man ingedeeld werd bij de 7 December-divisie. Als een van de eerste vertrok hij naar Indonesië, om daar zijn vader land te dienen. De hoge Hongaarse onder scheiding, die hem te beurt is gevallen, werd op 31 December 11. ingesteld en is toen aan 30 personen, die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor Hongarije, onder wie Lie neman, verleend. Grote overstromingen in Oost-Frankrijk. Meer dan 50.000 mensen zijn in Oost-Frankrijk uit hun hui zen verdreven door de ergste overstromingen sinds 1778. De gezwollen rivieren hebben meer dan 100 bruggen meege sleurd en een schade van to taal 8 milliard francs veroor zaakt, aldus officieuze persbe richten. De Meurthe en de Moezel zijn buiten hun oevers getreden en hebben duizenden vierkante kilometer land tus sen Metz en Nancy onder wa ter gezet. De afscheidsreceptie van Jhr. Ir. J. de Ranitz, afgetreden directeur van de Prov. Dienst voor Wederopbouw en Volks huisvesting in Zeeland. Italiaanse socialisten congresseren. Te Rome is Maandag het 26ste congres van de Italiaan, se Socialistische partij begon nen. Een van de eerste sprekers was Palmiro Togliatti, de lei' der der Italiaanse communis ten. Hg drong aan op de nood zakelijkheid van een fusie van de communisten met de socia listen. Guy Mollet, secretaris generaal van de Franse socia listische partij, viel de Franse communistische party aan, wier „onderdrukkingspolitiek" het land ruïneerde. De Franse socialisten zouden zich nimmer met de communisten veren! gen. Daarna verklaarde Leo Bas so, de secretaris van de socia listische partij van Italië, dat de communisten en socialisten die loten waren van dezelfde stam, alles moesten doen om gezamenlijk tot het doel te geraken. Koning Leopold van Bel gië heeft Dinsdag Genève per vliegtuig verlaten om zich naar Lissabon te begeven. Krijgen we krenten Binnenkort wonjt een zen ding van 35.000 kistjes bok king naar Griekenland gezon den met het s.s. Orion. In ruil daarvoor zal Grie kenland krenten terugzenden. DE VOORSPELT: NOG VRIJ KOUD. Geldig tot Woensdagavond: Zwaar bewolkt met opkla ringen. Hier en daar nog enige neerslag. Geleidelijk toenemen de wind uit Zuidelijke richtin gen. Ongeveer dezelfde tempe ratuur als Dinsdag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1