PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Overwinning van het gezond verstand BILT Bases voor dollars? Auto reed te water Wegen en paden op Walcheren 191e Jaargang - No. 14 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg DruKkeru Fa F van de Velde Jr Vüsslngen Dit blad verschijnt dagelijks, behaive op Zon- en Algemeen Christeltike feestdagen WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 17 Jan. 1948 ABUNNKWlfcaV rSFRIJS 25 Ct per week: i 3.20 per kwartaal; franco per post i 3.45 oer kwartaal Losse nummers 6 ct AUVEK'l ÜNTIKPR1JS 12 ct per mm minimum p advertentie t 2. Giro nr 35D300 °.Z C Middelburg. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstr 58-60. tel 10 en 51 Middelburg: Londense Kaai 29. tel 2077 en 2924 - Goes: L, Vorststr 55. tel 2475 (b.g g 2228) - Oostburg: Gratamastr 3. tel 102 Temeuze i Brouwerijstr 2 Zlerikzee Nwe Boerrdstr C 160 tel I WAPENSTILSTAND Eén dag na de Nederlandse regeringsverklaring heeft de republiek doen weten, dat zij de wapenstilstand, zoals Ne derland die wenst en zoals ook de Commissie van Drie die bil lijk acht, aanvaardt. Aangeno men mag worden, dat deze verklaring gevolgd zal worden door de mededeling, dat de re publiek ook bereid is om me dewerking te verlenen aan de federale regering, die men zich voor de Verenigde Staten van Indonesië heeft gedacht. Ondanks dit alles is er nog steeds geen reden tot juichen, eerder tot reserve. Het is im mers niet de eerste keer, dat de republiek de order „Staakt het vuren" geeft en niet de eerste maal, dat zij schoon klinkende beloften heeft ge daan. Generaal Spoor heeft dezer dagen verklaard, dat hg van de republiek niets ver wacht, vóór de tegenwoordige regering vervangen ls door een andere; Zoals hij, denken er ve len over. En inderdaad zal de toekomst moeten leren, of Soekamo en de zijnen ernst willen maken met de opbouw, of dat zij wederom de thans bereikte resultaten slechts zul len benutten om nieuwe moei lijkheden te scheppen. Zeker: de nu voorgestelde regeling en' oplossing verlegt het accent in Indonesië volko men van de destructieve naar de constructieve elementen. De afbrekers geraken in isole ment, de opbouwers treden naar voren. Maar als de repu bliek eenmaal deel uitmaakt van de federale regering zal zij veel kwaad kunnen stichten Er zijn Kamerleden, die menen, dat men door de republiek binnen te halen, de duivel bin nen heeft gehaald. Het blijft dus afwachten. In het inmiddels aangevan gen Kamerdebat hebben overi gens verscheidene leden aange drongen op een veel nauwkeu riger omschrijving van de toe komstige Unie. Inderdaad wa re op verscheidene punten meer duidelijkheid gewenst ge weest. Wat verder opvalt is, dat onze grondwettelijke organen practisch wederom voor 'n vol dongen feit zjjn geplaatst. De regering heeft zich gebonden zonder tevoren de bekrachti ging van de volksvertegen woordiging te vragen. En dat nog wel, terwijl toch onze staatsvorm in het geding1 is en volkomen wordt veranderd. Waarom wordt zo angstvallig vastgehouden aan deze ge dragslijn, die bij vorige gele genheden toch reeds aan scher pe critiek werd onderworpen? Natuurlijk zal de goedkeuring van het Nederlandse parlement worden gevraagd. Maar intus sen is de pre-federale regering reeds gevormd en zijn dus de mededelingen van dr. Beel in een feitelijke toestand omge zet. Veronderstel dat het par lement deze oplossing alsnog zou verwerpen! Hoe zou men dan de feiten ongedaan kunnen maken Het zal zover niet komen Zelfs de oppositie ontkent niet, dat het ministerieel bezoek aan Indonesië positieve resultaten heeft afgeworpen. Maar niettemin: geheel ge rust zijn wij op de verdere ont wikkeling nog niet. Het uit treden van de Masjoemi-mi- nisters uit de regering der re publiek kè,n een veeg teken zijn. De toekomst moet leren, of de oplossing van het Indone sisch probleem nu werkelijk gevonden is. Het Wereldgebeuren Opmerkelijke verklaringen van James Forestall, Militaire aspecten van Marshali's plan. Ik zie geen politieke voor waarden in het plan-Marshall, was het korte antwoord van Paul Spaak, de Belgische pre> mier, aan een journalist, die op een persconferentie in Den Haag dit onderwerp aansneed Men zou de mening van zulk een veelzijdig en ervaren staatsman critiekloos kunnen aanvaarden als niet uit Ame rika af en toe klanken kwa men, die twijfel doen rijzen. De Congres-commissie voor buitenlandse zaken onderzoekt op het ogenblik de verdiensten van Marshall's plan en roept daarom dagelyks Amerikaanse staatslieden op voor de com missie te verschijnen en vra gen te beantwoorden. Donderdag was het de beurt van James Forestall, de minister van defensie. Het „verhoor" verliep onge veer als volgt: Is het de bedoeling van het plan-Marshall de Europe se landen militair te verster ken? Neen. Wel ben ik bereid mee te werken aan elk plan om de militaire samenwerking tussen de 16 landen te bevor deren. Ik hoop, dat mijn mi nisterie die taak krijgt toege wezen. Mogen de dollars gebruikt worden voor de aankoop van oorlogsmateriaal Ik ben er voor, dat zon der de toestemming van de Ver. Staten geen gelden uit het Marshall-fonds voor mili taire doeleinden gebruikt mo gen worden. Zyn er militaire voor waarden Ik ben er zeker van, dat Marshall de mogelykheid in gedachte hield, dat Europese landen in ruil voor economJ- she hulp bases voor de Ameri kaanse strijdkrachten zouden afstaan. Ik kan daar echter niet verder op ingaan. Staat U versterking van het Franse en Italiaanse leger voor om een communistische staatsgreep te voorkomen? Daar ben ik voorstander van zolang het niet wordt op gevat als een poging tot om singeling van enig land. Zouden de Ver. Staten hun troepen uit Europa terug trekken, indien Italië en Frankrijk communistische re geringen kregen? "^Moderne rattenvanger N" De Engelsman Hey- wood heeft een fluitje geconstrueerd, dat nauw keurig de lokroep van de rat nabootst. Op de ze manier is het moge lijk ratten te lokken en dan te vernietigen. De ze nieuwe rattenvanger heeft fluitjes naar Ame rika en Nederland ge ëxporteerd en er zijn reeds nieuwe orders binnengekomen. Het geluid van de fluitjes ligt bijna boven het ■v menselijk gehoor. a Dat zou juist een reden zijn om te blijven. De antwoorden van Forestall, die voor een deel zijn persoon lijke mening weergeven, zijn opmerkelijk. Een Amerikaans minister geeft ronduit toe, dat het plan-Marshall ook mili taire aspecten heeft en oppert zelfs de mogelijkheid van het afstaan van bases. Dat doet herinneren aan de hulp aan Griekenland en Tur kije. De opzet was deze lan den alleen economisch te hel pen en wat is er in de prac- tgk van terecht gekomen? De dollars zijn vrjjwel uit sluitend besteed voor verster. king van het leger. In plaats van economische deskundigen, zonden de Amerikanen militai re adviseurs. De hulp aan W Europa heeft een ander karak ter, maar het gevaar, dat Amerikanen als Forestall zich ook met andere zaken gaan bemoeien is lang niet denk beeldig. Daarom verdient een plan van enkele Franse staatslie den de aandacht, om de West- Europese landen één front te doen vormen, dat zich teweer- stelt tegen elke poging met behulp van de dollar, van Eu ropa een vooruitgeschoven Amerikaans bastion te maken Amerikaanse hulp? goed. schreef dezer dagen de News Chronicle, maar wij verkopen niet onze onafhankelijkheid voor een appel en een omme- let. En een Frans blad voegde er aan toe: Europa mag geen Griekenland worden in ver groot formaat. Girodienst bestaat 30 jaar Het gehele personeel van de postchèque- en girodienst was gisterochtend in het gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen te 's Gravenhage bijeen gekomen. om het dertig-jarig bestaan van de dienst te her denken. KORTE PREDICATIE VRAAG EN GAVE. Wilt gjj gezond worden? Joh. 5 6. Stel u voor: ge ligt ziek, ge verlangt vurig naar herstel en iemand doet u zó'n vraag. Zegt gij dan niet: dat is een over bodige vraag? Zulk een vraag richt Jezus tot een mens, die acht en der tig jaren ziek ligt. Op het eer ste gezicht: inderdaad een overbodige vraag! Deze mens zoekt immers al zo lang her stel in Bethesda. in Jeruzalem. Daar bevindt zich water, dat op bepaalde ogenblikken ge neeskrachtig is. Wie zich op het goede moment er in dom pelt, vindt genezing. Maar de ze zieke komt steeds te laat Hg moet er zich eerst naar toe slepen. Doch dan is het gun stige moment voorbij. Toch is Jezus' vraag niet overbodig. Want deze zieke verwacht heil van het genees krachtige water. Maar mèt Je zus' vraag treedt hem nu een werkelijkheid tegemoet, die iets bewerken kan. En deze mens staat hier voor open. Hij aanvaardt wat hem aangebo den wordt en vindt op deze wijze herstel. Ook wij lijken op die zieke. Want ons ontbreekt heel veel. En wij verwachten ons heil vanen nu kunt gg al lerlei opnoemen. Maar het ge luk vinden wij niet. Terwijl wij nu zoekende zijn. komt Christus tot ons en stelt Hij ons een vraag, die onze levensnood raakt. Maar zulk een vraag is nooit een vraag- zonder-mee.doch tegelijkertij'' een aanbod om de onvrede bij ons weg te nemen. Wij kunnen dit aanbod na- turlijk negeren, maar ons zoe ken b'üft in ieder geval tever geefs. Waarom zouden wij ons zelf zoveel moeite aandoen nu Christus voor ons staat me1 Zijn gave, die ons tot heil strekt. E. R. O. RICHARD. Oostkapelle. - Nadat de Waal voor Nij megen de laatste dagen was gedaald, is Vrijdag weer plot seling een sterke was ingetre den. Drie Friese emigranten te Franeker verdronken Vrijdagmorgen om 6 uur is een personenauto uit Twyzeler- heide in Friesland, die met vier inzittenden op weg naar Den Haag was, komende uit de Vijverstraat in Franeker, in plaat* van rechtsaf, recht door in het water van de Zuidergracht gereden. Do wagen kwam op de kop in het water terecht. De chauffeur, J. Kempenaar uit Twijzelerheldc, wist zich door een der ramen te bevryden. De drie andere inzittenden, de bakker G. Zijlstra, de landbouwer J. O. Bosma, beiden uil Twgzelerheide en de landbouwer Tj. van der Meulen uit Kol- iumerzvvaag, zagen geen kans meer uit de omgeslagen auto te komen en verdronken. Orde en veiligheid kunnen nu terugkeren Een verklaring van Dr. van Mook Dr. van Mook heeft in een persconferentie verklaard, dat de journalisten nu dan einde- Igk „nieuws, goed nieuws" hadden gekregen. Dr. van Mook zeidc uitdruk kelijk: „Wij beschouwen dil niet als een overwinning van een van beide partijen, doch als een overwinning van hel gezond verstand. Het is tyd dat wij eindigen met te twisten over iets, wat eigenlijk geen conflict is. Immers het doei van de republikeinen en de niet-rerniblikeinen is gelijk n.L om zo spoedig mogelijk te komen tot een opbouw van dit land als souvereine natie. Wij zijn tevens verheugd oat uitvoering van de overeen komst, mits deze snel er eerlijk geschiedt, zal betekenen, een spoedig einde van de onveilig heid, terugkeer van rust en or de, normaal verkeer, herstel van de economische rijkdom men van dit land, alsmede d< mogelijkheid voor een krachti ge ontwikkeling van dezt staat. HET PLEBISCIE1 Op het hulpgeroep van de chauffeur Kempenaar, kwamen omwonenden toegesneld, maar al him pogingen hebben geen resultaat opgeleverd. Een ta kelwagen van een Franeker chauffeur heeft kort na het ongeval de personenauto op de wal van de Zuiderkade ge hesen. DE SLACHTOFFERS De 35-iarige bakker Ziilstra uit Twijzelerheide was gehuwd en vader van vijf kinderen. Dp landbouwer Tj. van der M<m''— uit Kollumerzwaag, was 40 jaar oud en had een g' mei vier kinderen. De 24-jarigp landarbeider J. O. Bosma was ongehuwd. De vier inzittenden van dp auto waren op weg naar Den Haag om de laatste papieren voor hun emigratie naar Ca nada in orde te mak^n. Bij het uitrijden van de Vy verstraat in Franeker moet dp garagehouder Kempenaar door een tegenl5«rger verblind zijn. Het rapport der Snelcommissie Bespreking met gemeentebesturen. Het College van Gedepu teerde Staten heeft onder leiding van jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford een be spreking gehouden met ver tegenwoordigers van de Walcher.se gemeentebestu ren over het rapport van de Snelcommissie Walcheren. Ook andere belanghebbende instanties namen aan deze bespreking deel. Gedeputeerde Staten stel den voorop, dat zij hun stand punt ten aanzien van het rap port nog niet hadden bepaald, omdat ook de herverkave- nngscommissie zich nog over het rapport moet uitspreken. Wel hebben Gedeputeerden ?eeds een afwijzend standpunt mgenomen wat betreft de voorgestelde nieuwe weg Mid. delburg-Serooskerke. Zij wen sen verbetering van de Noord- weg en voorzover dat niet mo gelijk is namelijk voor hel eerste gedeelte een parallel weg met een nieuwe uitvals weg uit Middelburg vla de zo nodig te verbreden Seisbrug. HET VLIEGVELD. Tegen het nieuwe vliegveld bij Ritthem waren enkele be zwaren gerezen van hoofdza- kelgk agrarische aard. Gedis. cussieerd werd over de al of niet wenselgkheid van recre atiegebied op de terreinen van de waterwinning bg Dishoek Het bestuur van de polder Walcheren deelde mede, dat er bij het bestuur voorshands §een plannen bestonden om 'n innendgk achter de Nolledijk te leggen. Over de waterlopen is niets naders bekend, omdat de herverkavelingscommissie eerst hieromtrent zal moeten worden gehoord. Aangedron gen werd op behoorlijke af voer van rioolwater, zonder dat vervuiling van polderwater of gevaar voor de Volksge zondheid te duchten is. Voor recreatiëdoeleinden wilde men zo weinig mogelijk cultuur gronden bestemmen, maar bij voorkeur duinterreinen en an dere gronden, welke geen agrarische waarde hebben Het golfterrein bij Dishoek bijv. vraagt teveel cultuur grond volgens sommigen en daarom kan beter In de buurt van Domburg een duinterrein worden gezocht. Anderen wil len zelfs twee golfterreinen wat met het oog op de finan ciële kant op bezwaren zal stuiten. TE WEINIG LANDWEGEN. Sommige aanwezigen waren van oordeel, dat te weinig landwegen waren geprojec teerd. Ook hieromtrent zal de herverkavelingscommissie zich nog hebben uit te spreken. In verband met de nieuwe Rijks weg achtte men het gewenst de weg Ter Boede-West Sou burg op te nemen als tertiaire weg, omdat een druk verkee? over deze weg wordt verwacht Voorts werd nog aandacht ge vraagd voor de weg van Bis gekerke naar Meliskerke, van Koudekerke naar Dishoek, vai Koudekerke over Hoogelande naar Grjjpskerke, van Grrjps kerke naar Meliskerke van Oostkapelle naar Domburg, van Veere naar Oostkapelle. de verbinding tussen de West- dijk (onder Vrouwenpolder) en de Noordweg te Oostkapelle en het wegvak Zanddijk-Ga- pingseweg onder Veere. Som. migen wilden de weg Middel- burg-Grgpskerke- Aagtekerke. Domburg (Seisweg enz.) ver beteren tot een rechtstreekse verbinding Middelburg-Dom burg, dus niet zoals tot nu toe langs de Noordweg via Seroos- kerke en Oostkapelle. Ten slotte werd het rijwielpaden, net besproken. Aangedrongen werd op goede rijwielpaden langs wegen en door en naar de recreatiegebieden; sommi gen wilden niet alleen rijwiel paden in de richting Z.O.N. W. (bijv. Middelburg-Dom burg) doch ook Z.W.-N.O (bijv. Zoutelande-Veere). KAMPEER GELEGENHEID. Meer kampeergelegenheid in de buurt van Vrouwenpolder meer gelegenheid voor zomer huisjes bg Dishoek en Vallce nisse en ruimere gelegenheid om op of aan de duinen bg Koudelterke te bouwen werd bepleit. De recreatieweg bg Zoutelande zal niet recht streeks worden aangesloten aan een hoof dverkeers weg. omdat men het karakter van stille landweg wil bewaren Aan de wens om het ruiterpao door te trekken naar West- kapelle zal naar alle waar- schgnlijkheid kunnen worden tegemoet gekomen. Het door de Minister vastgestelde tracé van de nieuwe rijksweg Nieuwland-Vlissingen werd ampel besproken. Sommigen wilden de weg langs de spoor baan leggen, hetgeen op bjjna onoverkomelijke bezwaren stuit. Het aftakken van de oude rijksweg, waardoor het verkeer voor Vlissingen dus niet meer door Middelburg wordt geleid, zal voor laatst genoemde gemeente niet nade lig zgn. Bepleit werd een goe de weg Slachthuis-Keersluis- brug te Vlissingen en een ver binding van Ritthem met Vlissingen en met de Rammekens-Nieuwland. weg Salarissen bij het Nijverheidsonderwijs. In de salariscommissie voor de leraren en leraressen bij t Nijverheidsonderwijs is over eenstemming bereikt. De voor stellen zijn reeds door de mi nister van Onderwys, K. en W. aanvaard. Op vragen ten aanzien van het plebisciet kon dr. van Mook geen antwoord geven, omdat hij niet vooruit wenste te lopen op de publicatie van de documenten door de Com missie van Drie. Hg volstond met de opmerking, dat een van de noodzakelijkheden is een eerlijke en democratische toetsing van de publieke opinie inzake de constructie van de Ver. Staten van Indonesië. Op de vraag of algehele op lossing van het Indonesische probleem bereikt was, zelde dr. van Mook onder meer, dat dit afhangt van de snelheid der ontwikkelingen en de uitvoe ring van het bestand: „wy verwachten, dat de besprekin gen veel gemakkelijker zullen gaan. Indien er geen „shoo ting" meer is. OFFICIEEL COMMUNIQUé. De Commissie van Goede Diensten heeft een communi qué uitgegeven, waarin zij aan kondigt dat de republikeinse eerste minister namens zijn re gering de Nederlandse voor stellen voor een wapenstilstand heeft geaccepteerd. De republikeinse premier heeft namens zijn regering te vens ingestemd met een aantal ounten, dat reeds aanvaard was door de Nederlandse dele gatie, als grondslag voor de oplossing van politieke contro verse. De tekst van de overeen komst tot staking van het vu ren wordt onmiddellijk opge steld voor definitieve onderte kening door de partüen. On- midde'lrjk na de ondprtekenim? zal een plenaire zitting wor den gehouden van beidp dele gaties en de commissie en we' aan boord van de „Renville", waar ook de volledige tekst van de overeenkomst en de grondslagen voor politieke on derhandelingen zullen worden gepubliceerd. Deze plenaire bijeenkomst zal vermoedlrjk Zaterdagmid dag 17 Januari worden gehou den. TENZIJ Sjahrir heeft tegenover An tara verklaard, dat d repu bliek door de aanvaarding van de_ Nederlandse voorstellen in principe dezelfde positie krijg als de andere federatie-staten tenzg de republiek haar positie weet te handhaven. DE POLITIEKE TOESTAND. Gezaghebbende Nederlandse kringen hebben aan Aneta verklaard, dat het beeld van de dag sterk beïnvloed wordt door de inmiddels binnenko mende reacties, speciaal van de zijde der Masjoemi. Indien opnieuw de toestand zou ontstaan, dat de wapen stilstand slechts op papier be staat, dan zou wederom een impasse intreden met alle ge volgen vandien. Het is duidelijk, dat zowel verkiezingen als een plebisciet in het algemeen, dus elke uit spraak des volks, slechts mo gelijk is op basis van volledige veiligheid en op voorwaarde van vrijheid van meningsuiting Het zwaartepunt van de be oordeling van de toestand Is niet in de eerste plaats of aan de demarcatielijn zich nog wel eens een incident voordoet maar wel of door de republi keinse regering een eind ge maakt kan worden aan terren of het asnzetten daartoe. Wan neer mocht hlgken, dat dit bn ven de krachten van Djocja zou gaan, kan er zelfs sprake zg'n van politieke dis cussies, laat staan van poli tieke beslissingen of samenwer king met de republiek. Reuter meldt uit Batavia, dat de republiek de positie van staat binnen het raam der Verenigde Staten van Indone sië heeft aanvaard, en wel in de vorm, zoals de Verenigde Staten van Indonesië zullen worden georganiseerd op de grondslag van achttien staat kundige grondbeginselen, over welke grondbeginselen een informele overeenstem ming tussen de beide bij de wapenstilstand betrokken partijen zou bestaan Als een uitvloeisel van de ze achttien grondslagen zou de souvereiniteit over het ge hele grondgebied van Indone sië worden uitgeoefend door Nederland, tot het tijdstip, waarop Nederland haar zal overdragen aan de Verenigde Staten van Indonesië. Aan al le deelstaten zou een repre sentatieve vertegenwoordi ging worden aangeboden in enigerlei voorlopige federale regering, gevormd voor de ratificatie ener grondwet voor de Verenigde Staten van In donesië. Binnen niet minder dan zes maanden en niet meer dan een jaar na de ondertekening van de poli tieke overeenkomst zal door volksstemming dienen te zijn uitgemaakt, of de bevolkin gen van Java, Sumatra en Madoera hun respectieve ge bieden deel wensen te doen uitmaken van het gebied der republiek of van een der andere staten. Tot aan de ontbinding van de Commissie van Goede Diensten kan door beide par tijen het verzoek worden ge daan, dat de Commissie haar diensten zal blijven verlenen tot het bijleggen van ge schillen, die zich gedurende de interim-periode mochten voordoen. DE VAN MOOK-LIJN BLIJFT. Van betrouwbare zijde werd voorts vernomen, dat de uit tien artikelen bestaande wapenstilstands-overeen komst voorziet in een „plaats-rust"-toestand op de grenslijnen tussen de Neder landse en de republikeinse strijdkrachten, zoals deze zijn omschreven in de officiële be kendmaking van de Indische regering van 29 Augustus. Dit komt neer op een standhou den in of nabij de huidige op stelling, waarbij dus alle door de Nederlanders tijdens de politionelo actie op Java, Madoera en Sumatra bezette gebieden, onder Nederlands bestuur blyven. Ir overeenstemming met de in het verdrag aangegeven linies, zullen gedemilitari seerde zones worden inge steld. In afwachting van een politieke overeenkomst, zal de verantwoordelijkheid voor rust en orde in deze zones berusten bij de burgerlijke politie van elk der partijen. COM" 'SSIE VAN DRIE. De drie leden der Commis sie voor Goede Diensten, van Zeeland, Kirby en Graham, zullen zich waarschijnlijk per vliegtuig naar Lake Success begaven. Algemene staking in Duitse steden. Duisburg, Mülheim, Dinsla- ken en andere steden werden Vrgdag door een algemene staking van 24 uur lamge legd. Het aantal stakers wordt geschat op 140.000. Zij protes teren tegen de „hongerrant- soenen". Slechts de noodzake Hike diensten worden voortge zet. STALIN ONTVANGT. Radio-Moskou meldt, dat generalissimus Stalin Donder dag de Poolse premier Cyran- kiewics en de andere 'eden der Poolse handelsdelegatie heeft ontvangen. Dit is het eerste bericht, dat Stalin het publiek opgetreden sinds zijn naair in verband werd gebracht met het bezoek van de Zweedse kankerspe cialist aan Moskou V. Begraven olifanten hun doden? Majoor Cuming, com missaris van het district Bar in de vallei van de Boven-Nyl. heeft een merkwaardige ontdek king gedaan. Cuming doodde een olifant, die deel uitmaakte van een tamelgk grote groep. Toen hij de volgende dag kwam om het lichaam van het dier weg te ha len, bleek dit verdwenen te zijn. Enige dagen la ter vonden inboorlingen het lichaam terug onder een laag zand. Cuming is nu over tuigd dat de olifanten zelf hun doden begraven. De Sowjet-Unie is bereid de besprekingen met de V.S. over de betaling van haar schuld uit hoofde van de leen- en pachtwet te hervatten. Deze schuld bedraagt 11.200.000.000 geen dollar. 2500 Ned. gezinnen naar Canada. Ongeveer 2500 Nederlandse gezinnen, tezamen 10.000 boe ren, boerinnen en hun kinde ren, vertrekken dit jaar naar Canada. De afvaart van het eerste schip, de „Kota Inten" is bepaald op 12 Maart aan staande. In totaal worden 12 reizen door dit schip en de „Tabinta", elk met 700 tot 800 passagiers aan boord, ge maakt. Daarbij komt dan waarschgnlgk een reis met de „Volendam", die ruim duizend passagiers kan meenemen. De 10.000 Nederlanders, die dit jaar zullen emigreren, worden zowel van Nederlandse als Canadese zijde beschouwd als voorloners van een nog veel grotere stroom. In sommije kringen verwacht men zelfs in 1949 het dubbele aantal. Moeilijkheden in de handel in zuidvruchten. In de handel in zuidvruch ten zijn er moeilijkheden ge rezen. Ongveer 300.000 distri butiebonnen, ingeleverd dooi de bij de Vrije Zuidvruchten- bond aangesloten grossiers ruim 160 zijn door het Cen trale Distributiekantoor voor ontvangst getekend, doch de leden van deze bond hebben nog geen toewijzing ontvan gen. De oorzaak is een con flict met minister Mansholt. Krupp-verdedigers gearresteerd. Alle verdedigers van de 12 directeuren van Krupp, die in Neurenberg terechtstaan, heb ben uit protest tegen een be slissing van de eerste rech ter, Edward Daly, de rechts zaal verlaten. Daly weigerde in te gaan op verzoeken van de verdediger Alfred Schilf, om een aantal getuigen te on dervragen. De zeven verde digers zijn gearresteerd we gens „belediging van het Hof". Prof. Berven behandel de Sowjet-maarschalk. Na zijn sensatie verwekken de reis naar Moskou is de Zweedse kankerspeciallst, prof. Berven naar Zweden terug gekeerd. Bij aankomst in Finland verklaarde prof. Berven „Mijn patiënt was een Rus sische veldmaarschalk van de Sovjet-tank-strijdkrachten. Het was niet Stalin." Naar ik in Moskou verno men heb is de gezondheids toestand van Stalln uitste kend. (U. P.) DF VOORSPELT: NEVEL OF MIST. Weersverwachting, mede gedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig tot Zaterdag avond. Zwaar bewolkt met op ve le plaatsen nevel of mist, doch hier en daar opklarin gen. Vrijwel overal droog weer en weinig wind. Later in het Westen van het land naar Zuidelijke richtingen draaiende en geleidelijk toe nemende wind. Weinig ver andering van temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1