PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ter dood veroordeelde viel president aan Wapenstilstand op Java Truman wordt progressief De Loodstarieven BILT Waarschijnlijk Zaterdag ondertekening Plebisciet in zicht Spoedig een opvolger voor Min. Huysmans Sabotageplan voor West-Duitsland? Masjoemi trekt ministers terug. Afbrokkelend Kabinet Maanden op de dood gewacht. 191e Jaargang - No, 13 iTiteave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg. DruKkeru Fa F van de Velde Jr. Vlissingen nu blad verschunt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 16 Jan. 1948 ABONNKMKwTSPRUS 25 Ct per week: I 3.20 per kwartaal; franco per post t 3.45 oer kwartaal Losse nummers 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: 12 Ct. per mm. minimum p advertentie l 2. Giro nr 359300 P.Z C-. Middelburg. Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr 58-60. tel 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaal 29. tel 2077 en 2924 - Goes: L Vorststr 55. tel 2475 (b.g g 2228) - Oostburg: Gratamastr 3. tel. 102 Terneuze.i Brouwerljstr 2 Zierikxee: Nwe Boecrdstr C 160. tel 26. Donderdag heeft de minister-president, dr. L. J. M. Beel, nog de volgende aanvullende verklaring betreffende Indone sië afgelegd. „Hoewel er nog geen officiële mededeling door de Com missie voor Goede Diensten is gedaan, is er alle reden om aan te nemen, dat de voorzitter der republikeinse delegatie beden officieel heeft aanvaard het voorstel nopens de uit werking van de wapenstilstand, alsmede het voorstel, dat als basis zal dienen voor verdere politieke besprekingen, met welke voorstellen wy ons reeds hadden verenigd. Voorts, dat de wapenstilstand zeer waarschynlyk Zaterdag a.s. door beide partyen zal worden ondertekend. Het verheugt de regering, dat de Commissie voor Goede Diensten dit reeds thans heeft weten te bereiken." Uit Nederlandse bron te Ba tavia wordt vernomen, dat de aankondiging van de wa penstilstand uit Djoc Jakarta naar Batavia geseind is. De overeenkomst zou, naar ver luidt, als demarcatielyn de zg. Van Mook-lyn vaststellen. Voorts zou een gedemilita riseerde zóne worden inge steld, waar door Nederlanders en republikeinen politiecon trole zou worden uitgeoefend onder toezicht van de militai re attaché's van de Commissie van Goede Diensten. REACTIE TE WASHINGTON. Het nieuws, dat de republiek de voorstellen van de Commis sie van Goede Diensten tot het sluiten van een wapenstilstand en tot het bereiken van poli- In verband met het aftre den van minister dr. G. W. M. Huysmans, is als minister van economische zaken ad in terim opgetreden de minister van landbouw en voedselvoor ziening, S. L. Mansholt. Het A.NJP. heeft redenen om aan te nemen, dat de in terim-periode slechts van kor te duur zal zyn. Onthullingen van „der Kurier" over communistische plannen. In West-Duitsland is een communistisch sabotage-plan ontdekt om als onderdeel van een algemene aanval op het plan Marshall de industrie van het Ruhrgebied zoveel moge- lyk lam te leggen. Dit is de kern van een be richt m het avondblad „der Kurier", dat onder Franse li centie in Berlijn verschijnt. -Het bericht is door bijna alle an dere kranten in West-Duits land overgenomen. Volgens de „Kurier" hebben de communistische func tionarissen opdracht gekregen stakingen te forceren, voorna melijk in 't transport en me taalbedrijf. Dortmund wordt als kernpunt van de stakings actie genoemd. Het stilleggen van spoorbaanvakken zou de aanvoer van voedsel moeten vertragen. Het plan zou rekening hou den met een verbod van de communistische parij in het Westen. In Berlijn worden de mede delingen van de „Kurier" druk besproken. Men brengt ze in verband met de zinspelingen in de Sowjet-pers op een terug trekken van de Britten en Amerikanen uit Berlijn. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft verklaard, dat zijn ministerie gelooft, dat het z.g. „protocol M" het plan van de communisten tot saboteren echt is. De woordvoerder bevestigde, dat de Britse autoriteiten in Dnits- land van het bestaan van het document afwisten. De communistische partij der Britse zóne en de Soc. Een heidspartij der Sowjetzöne hebben het in het Ruhrgebied ontdekte document een „plom pe vervalsing" genoemd. PROTESTSTAKING Inmiddels hebben de vak verenigingsafgevaardigden van de steden Duisburg, Muel- heim en Oberhausen tijdens oen bijeenkomst te Bochum besloten vandaag gedurende 24 uur een algemene staking te houden, uit protest tegen de slechte voedseltoestand in het Ruhrgebied en het Rijnland. De mijnwerkers zullen met aan de staking deelnemen, de ar beiders van de openbare wer ken en bei vervoer wel. De industriearbeiders te Bo- behalve de mijnarbei ders hebben Donderdag het werk neergelegd. tieke overeenstemming heeft aanvaard, heert te Washing ton een gevoel van grote ver lichting teweeg gebracht. Welingelichte kringen wisten hier het volgende mee te delen: Volgens de aanvaarde voorstel len zal de Indonesische repu bliek deel hebben aan de voor lopige regering voor geheel In donesië naast de vertegenwoor digers van tien andere autono me gebieden. Men venvacht, dat de voorlopige regering maximaal een jaar na de on dertekening van de nieuwe overeenkomst in functie zal zijn. Tenminste een half jaar en ten hoogste een jaar na de on dertekening, zo gaan de InUch. tingen verder, zal een plebis ciet plaats hebben in alle auto nome gebieden, waarby de be volking vryeljjk zal kunfien beslissen aangaimde a) het al dan niet blijven binnen de fe deratie. In het laatste geval zullen directe betrekkingen met Nederland door het gebied in kwestie worden onderhouden, b) Het al dan niet permanent blijven van de uitgestrektheid van een autonoom gebied. Er zyn op het ogenblik bijvoor beeld drie autonome staten op Borneo, die misschien tenslot te met groter succes tot één staat verenigd zouden kuiinen worden. Ook zal de bevolking van een bepaald gebied kunnen kenbaar maken, dat zy er de voorkeur aan geeft, dat hun landstreek zich by een andere staat aansluit dan waarvan zij nu deel uitmaakt. Men is lder over het alge meen van opinie, dat dit laat ste punt de grote moeilijkheid zal kunnen vormen by de Drac- tlsche samenwerking met de Indonesische republiek in de voorlopige regering. DEBAT IN DE TWEEDE KAMER. Op de aanvullende rege ringsverklaring van dr. Beel volgde Donderdagmiddag in de Tweede Kamer het debat over de Indonesische kwestie. Voor het verslag hiervan verwijzen wij naar pag. 2. In verband met het besluit van de republikeinse regering inzake de wapenstilstand, heeft de Masjoemi, de groot ste Mohammedaanse party in de republiek, haar vyf minis ters uit de regering terugge trokken. De Amerikaanse vertegen woordiger in de Commissie van Goede Diensten IGraham, heeft een bezoek gebracht aan de voorzitter van de Masjoe mi, dr. Soekiman. Koejemans in ongenade De heer J. Koejemans, hoofdredacteur van „De Waar heid", is door 't bestuur van de Communistische Partij Nederland uit deze functie ontslagen. Ook is aan de heer Koejemans gevraagd zijn ze tel in de Eerste Kamer en die in de Prov. Staten van Noord Holland ter beschikking te willen stellen. „Het Vrije Volk" weet te berichten, da het partybe- stuur de heer Koejemans ver wijt, dat hy zijn lezers heeft laten beïnvloeden door reacti- onnaire Engelse en Amerikaan se persbureaux, tè individua listisch optrad en te veel on derhevig was aan „wankel moedige stemmingen Het aantal abonné's van „De Waarheid" zou in 1947 met plm. 150.000 zyn teruggelopen. gunnen. „De Volkskrant" meldde in tussen, dat de Katholieke prof J. R. M. v. d. Brink uit Nyme- gen gepolst is voor de opvol ging van dr. Huysmans, wat een bewys zou zyn, dat dr. Beel niet van plan is de con tinuïteit aan economische za ken te verstoren. De wens van de Tweede Ka mer-voorzitter, mr. v. Schaik. uitgesproken bij de intrede van het Kerstreces, dat hij hoopte, dat de in 1948 voortgaande be grotingsbehandeling niet zal geschieden met ministers ad- was wellicht een duidelijke wenk van dr. Beel. Neemt ook minister van Boetzelaer ontslag Prof. van den Brink voor Econ. Zaken gevraagd. (Van onze parlementaire redacteur). Moeilijkheden komen vaak gezameniyk opzetten, dat kan de minister-president, dr. L. J. M. Beel, wel getuigen! Zeker zyn minister-presidentschap is nimmer bepaald over rozen ge gaan, maar in de laatste tyd wanboft hy toch wel erg met de „bezetting" van zyn kabi net. De eerste die heenging was minister Schagen van Leeuwen, om principiële redenen. Ir. Ne- her raakte hy kwijt omdat er biykbaar geen andere, min stens even geschikte figuur voor het Collegiaal Orgaan te Batavia te vinden was. Dr. Huysmans moest op dokters advies het regeringskasteel verlaten en nu gaan steeds hardnekkiger geruchten, dat baron v. Boetzelaer van Ooster hout, de minister van buiten landse zaken, zijn taak gaarne aan een opvolger zal overdoen. Juist nu een spoedige Ka merontbinding met nieuwe ver kiezingen op til zyn, zal het zo uiterst moeilyk blijken belang rijke persoonlijkheden bereid te vinden, misschien voor neke- le maanden het ministerschap te aanvaarden. Voor de mees ten betekent de ministeriële waardigheid een afbreken van relaties, waartoe men niet ge makkelijk komt als „de voor uitzichten" zo wankel zijn. Wordt intussen niet spoedig b. v. in de vac. Huysmans voor zien zal dan min. Mansholt, de socialist, die thans het depar tement van economische zaken ad interim beheert, het budget van de Katholieke Huysmans voor zyn rekening nemen? Trouwens, het „politieke evenwicht" in het kabinet zal wel op een harde proef worden gesteld, want de P.v.d.A. schynt reeds lang bijzonder pry's te stellen op een partijge noot aan economische zaken, waarvoor zij gaarne wederop bouw aan een katholiek zou Ontvoerde kapitein ontsnapt. Kapitein O., die Zaterdag bij Tjirandang door een bende werd overvallen en wegge voerd, is Zondag uit zyn ge vangenschap ontsnapt en heeft thans na drie dagen zwerven een Nederlandse post bereikt. De korporaal W. en de sol daat D. zyn nog in gevangen schap achtergebleven. Vandaag is het 350 jaar ge leden dat door de Sta- ten-Generaal voorrech ten werden geschonken aan een „Compagnie van Vaerte", waaruit later de Oost-Indische Compagnie werd gebo ren; is het 7 jaar gele den, dat er een conflict ontstond tussen Frans Indo China en Thai land; is het 5 jaar gele den dat de hevige lucht aanvallen op Berlijn be gonnen. In Rotterdam kan wèl gebunkerd worden. Volgens een A.N.P. bericht zou de steenkolenvoorraad ook in de Rotterdamse haven door stagnatie in de aanvoer der mate zijn geslonken, dat het Rijkskolen-bureau geen toewij zingen meer aan schepen zou kunnen verschaffen en deze om te bunkeren naar Antwerpen verwezen zouden moeten wor den. De voorraad kolen in de Rot terdamse haven is echter van zodanige omvang dat de sche pen zonder bezwaar naar be hoefte van brandstof kunnen worden voorzien. Het Ryksko- len-bureau geeft dan ook nor maal toewijzingen voor sche pen. Huwelijkszwendelaar bedroog twee bruidjes. Door de politie te Velp is een te Brussel woonachtig Ne derlander A. gearresteerd, die zich aan huweiykszwendel en oplichteryen op grote schaal heeft schuldig gemaakt. A. had een inwoonster van Velp het hof gemaakt, huwelyksvoor- stellen gedaan en haar en pas sant een bedrag van pl.m. 20.000 afhandig gemaakt. Het jonge paar zou na de hu welijksvoltrekking in het bui tenland gaan wonen en A. nam op zich voordien vast de spaarduitjes van zyn bruid in buitenlandse valuta te beleg gen. Toen de spaarpot leeg was, trachtte hij van een a.s. schoonzusje nog geld los te krijgen, maar deze kreeg arg waan, en waarschuwde de po litie, die de zwendelaar ar resteerde. Daarmede voorkwam zij er ger onheil, want A., die pas in Decembergescheiden bleek te zijn, zou binnen enkele da gen ook te Amsterdam in het huwelijk zijn getreden. Voor deze trouwpartij had hij alles geregeld, zelfs de kerkelijke in zegening, behalvede wet telijke formaliteiten. Ook dit bruidje dus was bijna zijn slachtoffer geworden! Onder grote belangstel ling is H. M. s torpedobootja- ger „Evertsen" uit Indonesië komend, de haven van Den Helder binnengevaren. Het Wereldgebeuren Sociale knipoogjes n aar het kiezerscorps. Pleitrede voor staatsinmenging. De heren Truman en Mars hall hebben het de laatste we ken drukker dan ooit; rede voering volgt op redevoering en boodschap na boodschap wordt aan het Congres voorge legd. Marshall verdedigt vol vuur zijn plan en maakt de Republikeinen duidelijk, dat hij geen beknibbel duldt. Tru man ondersteunt zyn minister en heeft zich bovendien sinds kort een nieuwe rol aangeme ten, die van Roosevelt in zak formaat. Toen Truman in 1945 plotse ling uit de schaduw van Roose velt naar voren kwam en in het volle licht der publiciteit werd gesteld, beloofde hij plechtig naar vermogen de voetsporen van zijn grote voor ganger te zullen drukken. Dat van deze belofte weinig is te recht gekomen, dat Roosevelts medewerkers hem één voor één in de steek lieten is niet uit sluitend de schuld van Truman. Er is na de oorlog in de Ver. Staten een flinke rechtse wind gaan waaien, die niet erg gun- Sensationeel incident voor het Amsterdamse Hof De ter dood veroordeelde S. D.'er W. M. Wlllemsen, die als getuige moest optreden voor het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof, heeft Donderdagmorgen om tien min. voor elf de president van het Hof, mr. M. van Vugt, aangevallen. De president had juist het verhoor van de verdachte L. Plas uit Haarlem beëindigd en Het als de eerste getuige in deze zaak, Willemsen voorkomen. Voordat de parketwacht hem voor het getulgenhekje had kunnen leiden, vloog Willemsen langs een zich naar de pers tribune begevende journalist heen in de richting van de f;roene tafel. Binnen enkele ogenblikken was htf over de ta- el g sprongen en vloog mr. van Vugt, die geen tyd meer had hem te ontwijken, naar de keel. Mr. van Vugt werd met stoel en al tegen de grond geworpen, tenvyi Willemsen zich op hem wierp. Vijf geüniformeerde parketwachten snelden onmiddellyk de belaagde president ten hulp en wisten Willemsen te over meesteren. Mr van Vugt kwam vrijwel ongedeerd uit de stryd. Na zich afgestoft te hebben, schorste hy de zitting voor enige tyd verdween met zyn raadsheren in de raads kamer. Willemsen werd aan handen en voeten door de parketwach ten uit de zaal gesleept. Hy had of simuleerde een toeval. Men sprak op het hof van morgen als vaste overtuiging uit, dat dit de reactie van een ter doodveroordeelde is, die reeds maanden dc dreigint* van een doodvonnis gevoelt zonder dat dit ten uitvoer wordt gelegd en gisteren ver nam, dat Ans van Dijk was geëxecuteerd. DE TOEDRACHT. Zo zagen vanmorgen de vele aanwezigen in de zaal van het byzonder hof met ontzetting de lange Willemsen (1.90 me- Nieuwe Schelde-heffing op komst. Door Belgisch-Nederlandse samenwerking. Vorige week publiceer- in wy reeds enige bijzon derheden over de wijziging van het Scheldeloodsta- rief en de betekenis van die wyziging voor alle Ne derlandse havens.' In aan sluiting daarop kunnen wy nog het volgende medede len. De kwestie van het loods geld op de Schelde heeft voor Nederland een veel ruimere betekenis, omdat de loodsta rieven voor alle havens met het Scheldetarief verband hou den. Het is namelijk zo, dat In de jaren, toen men nog gedwongen door de concurren tie tussen Antwerpen en de grotere Nederlandse havens, onder meer streefde naar lage loodstarieven, het voor de hand lag, dat, indien België deze tarieven kon verlagen, dit ook voor de Nederlandse havens moest geschieden. Wel bestaat de bepaling in het tractaat van 1839, aat de ta rieven voor de monden van de Maas niet lager mogen zijn, dan die voor Antwerpen. Ook is door een regeling tus sen België en Nederland een gemeenschapplijk Schelde-ta rief overeengekomen, doch in 1918 kwam de devaluatie van de Belgische frame. Daardoor kwam net loodsgeld dat in guldens of francs mocht worden betaald voor de Schelde op ongeveer 12 vam het in 1863 vastgestelde tarief. In verband met de hierbo ven genoemde concurrentie tussen de grotere zeehavens, besloot Nederland het tarief voor de Nederlandse havens eveneens op 12 van het oude tarief te brengen. Toen de gulden devalueerde, werd het tarief op 14 gebracht. DE PERMANENTE COMMISSIE. Na de jongste oorlog zijn in de Permanente Commissie van Toezicht op de Schelde- vaart besprekingen gehou den om tot vaststelling van een nieuw Scheldeloodstarief te komen dat ongeveer 125 zal bedragen van het tarief volgens de overeenkomst van 1863. In deze Commissie -hebben van Nederlandse zyde zitting de Inspecteur-Generaal van 't Loodswezen, Schout-by-Nacht D. C. M. Hetterschy en de Di recteur van het Loodswezen in iet 6e district, Kapitein ter zee J. Callenfels, terwijl van Belgische zijde zitting hebben de heren H. J. F. de Vos, hoofd van het Belgische zee wezen en C. H. C. M. Ver- geynst, hoofd-ingenieur-direc- teur der Antwerpse zeedien sten. DE BESLISSING. Blijkens mededelingen uit Brussel heeft th de Belgi sche Regering in principe haar goedkeuring gehecht aan deze plannen en ltan dus spoe- te) op de kleinste president (1.60 meter) van het Amster damse hof toespringen. Willemsen zat in de getui genbank naast een wacht meester van de rijkspolitie, die Ie opdracht had hem te bewa ken. Toen mr. van Vugt hem verzocht voor het hekje te verschfnen, stond Willemsen op. Voor de wachtmeester wist wat er gebeurde, snelde de ex-S.D.'er naar voren. Hy gaf een gil voor hij op de tafel sprong. Onmiddellyk sprong dig een eind-beslissing ver wacht worden. Deze beslissing zal uit' eindelijk neerkomen op een vermenigvuldiging van het loodsgeld met factor 10. Nu is er wat Nederland be treft reeds een Koninklijk Bty sluit, dat de mogelykhera opent de loodsgelden te bren- ten op 100 van het bedrag at omstreeks de zestiger ja ren voor de Nederlandse ha vens is vastgesteld. Van dit besluit heeft men gebruik gemaakt in Juli 1947. Toen werden de tarieven in Nederland met ongeveer fac tor 7 vermenig* ulaigd. In de Permanente Commissie Is overeenstemm'ng bereikt, dat de loodsgelden voor de Schel de voorlopig ook met factor 7 zullen worden vermenigvul digd, zulks in afwachting van de wettelijke maatregelen, die nodig zijn om uiteindelijk voor Nederland en Belglc de tarie ven met factor 10 te verme nigvuldigen. DE GEVOLGEN. Wat deze verhoging zelve betreft: zy is voor de scheep vaart wel te dragen. Men heeft sedert 1918 een veel te laag tarief betaald. Men komt ongeveer op -25 van het tarief van 1863, of zo men wil, op het tarief van 1843, dat namelijk in 1863 verlaagd werd met ruim 20 Wat de loodsplicht op het kanaal GentTerneuzen aan gaat, zal eveneens een aan vulling van het tussen Neder land en België gesloten trac taat van 1839 nodig znn om de nieuwe toestand van kracht te doen worden. Naar wy vernemen, komt de Permanente Commissie deze maand wederom te Vlis singen by'een. ook de wachtmeester naar voren, doch toen was Willem sen reeds over de groene tafel heen en op de president ge sprongen. De wachtmeester sprong zyn arrestant terstond na en diende Willemsen met een gummistok enige slagen op het hoofd toe. Willemsen, wien het Inmid dels gelukt was beide handen om de keel van mr. van Vugt te slaan, liet de president daarop los. De andere parket wachten waren inmiddels mr. van Vugt eveneens ter hulp gesneld. NIET SLAAN! Zodra mr. van Vugt, wiens witte bef ongeveer op zyn rug was terechtgekomen, was op gestaan, zei hij onmiddellyk tegen de parketwachten: .Niet slaan, niet slaan". Willemsen werd daarop weg gedragen en nadat mr. van Vugt de zitting tien minuten bad geschorst, werd de twee de getuige in de zaak Plas ge hoord. Willemsen was, nadat hij uit de zaal was verwyderd. nog enige ogenblikken beduusd van de slagen, die hem waren toe gebracht. Spoedig herkreeg hy echter zijn kalmte. Hij was over het gebeurde weinig ont zet- Hy is onmiddellyk naar het huis van bewaring te Am sterdam, waar hij reeds enige tyd gevangen zit, terugge bracht. De vrouw van Willemsen, die zich op de publieke tribune bevond, verklaarde, dat Wii temsen zich sinds de executie van Ans van Dyk, die giste ren is gefusilleerd, in zeer nerveuze toestand bevond. Zij gelooft, dat het gebeurde hier op een reactie is. „Gisteren was hij al zeer zenuwachtig", verklaarde zij. 56 NEDERLANDERS DE DOOD INGEJAAGD. Willemsen, thans 32 jaar oud, is een ex-wachtmeester van de staatspolitie, die tijdens de bezetting een der actiefste leden was van de beruchte Haarlemse inlichtingendienst"- Hy arresteerde 106 Nederlan ders, van wie er 56 de dood hebben gevonden. Het is niet waarschijnlijk, dat tegen Willemsen, voot deze aanval een gerechtelijke vervolging zal worden inge steld. Wel zal een rapport -hierover aan het dossier van Willemsen worden toegevoegd. Zijn zaak moet nog door de Bijz. Raad van Cassatie wor den behandeld. Koning van Yemen overleden. Volgens uit Cairo ontvan gen berichten is de Imam (ko ning) van Yemen, Yehia, op 85-jarige leeftijd overleden. In Sana, ae hoofdstad van Ye men, is een nieuwe constituti onele regering gevormd, aan het hoofd waarvan, aldus richten uit Aden, een nieuw gekozen Imam staat. Koning Yehia werd door de meerderheid van zijn volk be schouwd als een almachtig vorst en afstammeling van de profeet. Hij bestuurde Yemen gedurende meer dan dertig jaar. Zyn wantrouwen jegens buitenlanders en zyn afkeer van de Westerse beschaving Isoleerde zyn land van de rest van de wereld. Yemen is een der vruchtbaarste gebieden van Arabië. Het telt drie mil- lioen inwoners. stig was voor voortzetting van sociale experimenten als de New Deal. De zakenlieden, bankiers en industriëlen had den hun buik vol van Washing- ton-voogdy en eisten onbelem merde vrijheid van het parti culier initiatief en van het recht zo hoog mogelijke win sten te maken. Truman bleek tegen hun druk niet bestand en week aarzelend. De prijs- contróle verdween, de rant soenering, de milde staatsin menging maakte plaats voor een ongebreidelde economie. Het eerste teken van een meer ferme houding van Tru man was vorig jaar de stryd tegen de anti-arbeidswetten van de reactionnaire senator Taft. Het veto werd overstemd, maar de president kon tegen over de arbeiders zijn handen in onschuld wassen. Begin Ja nuari verraste Truman de pro gressieve groepen in Amerika met een Congresrede, waarin hy het opnam voor de sociaal minder bedeelden, voor de ne gers, zich keerde tegen wan toestanden en pleitte voor ho- fere belastingen op de onder- emerswinsten. Dat waren Roosevelt-klanken. En thans heeft Truman een economische boodschap de wereld inge stuurd, waarin gewaarschuwd wordt tegen hetgeen verstan dige economen al maanden ge leden voorspelden, maar waar voor de kampioenen van de economische vryheid gemaks halve de ogen sluiten, tegen een komende depressie. Als het zo doorgaat, zegt Truman, als in het zelfde tempo wordt ge produceerd en verdiend, her haalt zich wat in 1929 ge beurde en is een ernstige in eenstorting onvermydelijk. We kunnen dat alleen voorkomen door ingrijpen van de regering, door terug te komen op de zachte vorm van staatsinmen ging dus. Door herinvoering van de contróle op prijzen en lonen, van de rantsoenering, door uitvoering van een anti- inflatieprogramma, door ho gere heffingen op de winsten der maatschappyen. Ongetwyfekl kykt Truman daarbij met één oog naar het werkeiyke belang van de Ver. Staten, met het andere echter knipoogt hy naar het kiezers corps. De Democratische partij steunt vanouds op de vakbon den, de negers, de meer pro gressieve groepen en daar moet voor de komende presi dentsverkiezingen rekening mee worden gehouden. Het loont de moeite te vol gen hoe het Congres in de komende zittingen op Trumans voorstellen en waarschuwing zal reageren. Wat daar in het openbaar besloten werdt is even belangryk als hetgeen in het geheim in het Kremlin wordt bekokstoofd. Belgiën über alles Bij wijze van proef was aan 3500 Duitse oud- krygsgevangenen, die thans in de Belgische mynen werkzaam zyn, toestemming verleend 't Kerstverlof in eigen land door te brengen. De directies der mynen hadden aangenomen, dat een groot aantal van hen wel niet meer naar België zou terug keren. Het was dan ook een grote verrassing toen na afloop der feestdagen bleek, dat alle Duitse verlofgangers op de vastgestelde datum weer aan het werk wa ren in de Belgische my nen. Ernstige treinbotsing in Canada. In het Hoge Noorden van de Canadese staat Quebec zyn twee sneltreinen met grote snelheid op elkaar gelopen. Beide treinen werden ineen- gedrukt en volgens de thans beschikbare gegevens zijn 9 inzittenden om het leven ge komen, terwijl 55 personen werden gewond. Nog 14 uur na de botsing zochten arbeiders in de bit- ere koude naar andere slacht offers, die zich tussen dc wrakstukken bevinden. DE VOORSPELT: KOUDER. Geldig tot Vrydagavond. Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk regen, later plaatseiyk overgaand in sneeuw. Daling van temperatuur, in het Noor den van het land by Oostelijke wind tot beneden het vries punt. In het Zuiden verander- iyke wind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1