Oe K.N.A.C. heeft plannen NIEUWS UIT ZEELAND D.U.W.arbeid in Zeeland Vliegveld-sok voor 1948 afgebreid Een S.O.S.-dienst en onderhoudscontröle. Gouden jubileum-jaar. In verband met enige acties, welke de Kon. Ned. Automo- biel Club in haar gouden jubi leumjaar op touw zet, werden in een persconferentie enige mededelingen gedaan. De K.N.A.C.S.O.S. dienst heeft ten doel gestrande auto mobilisten, die lid van de K.N. A.C. zijn, op de eenvoudigste wijze hulp te doen verlenen door de dichtstbijzijnde garage. Alle garages, welke aan deze S.O.S.-dienst medewerken, kragen een speciaal bord van de K.N.A.C. Gestrande auto mobilisten zullen deze garage bedrijven kunnen bereiken door gebruikmaking van iedere be schikbare telefoon in de na bijheid, waarbij o.a. gedacht wordt aan de telefoons van de hulpposten van het Ned. Rode Kruis en de benzine- en servi cestations. Aan een meer systematische telefoonvoor ziening wordt inmiddels ook reeds gewerkt. Men stelt zich voor binnenkort in n&uwe sa menwerking met de P.T.T. een wegvak te voorzien van de meest moderne communicatie middelen, teneinde aan de hand van de daarbij opgedane er varingen te komen tot een or ganisatorisch geheel. ONDERHOUDSCONTRÖLE Eveneens nieuw is de Onder- houdscontróledienst, welke als een aanvulling kan worden be schouwd van de reeds lang be staande technische dienst. Een deskundige en periodie ke contróle op de staat, waarin vooral de particuliere, niet in eigen bedrijf verzorgde auto's, verkeren, zal twee maal per jaar plaats vinden, later drie of zelfs vier maal. Ploegen van twee autotechnici, reizende per jeep, waarin de nodige con- tróle-instrumenten cn meet werktuigen worden meege voerd, verrichten de inspectie. Paul Spaak over Benelux en plan-Marshall. Min.-president Paul Spaak, die op het ogenblik de gast is van de Nederlandse regering, heeft op een persconferentie in Den Haag als zijn mening te kennen gegeven, dat het plan Marshall geen politieke voor waarden inhoudt, hoewel de communisten zulks wel bewe ren. Wel meende hy, dat er 'n po litiek idee bestaat in deze zin. dat de erbty betrokken landen niet communistisch worden. Op een vraag, of de Bene lux politieke en militaire ge volgen kan hebben, was zijn antwoord, dat als er een goed economisch accoord bestaat zeer zeker ook op ander ge bied meer samenwerking mo- geljjk is. Wat betreft dc Duitse kwes tie. meende hjj, dat dc Benelux niet goed behandeld ls. Hy ge loofde niet, dat de drie landen voldoende geraadpleegd wer den. NIEUWE «ONNEN Geldig voor het tjjdvak van 18 Jan. tot en met 31 Jan. a.s. BONKAARTEN KA, KB. KC 802: Melk: 121 Melk 4 liter. 124 melk 6 liter, 125 melk liter. Vlees: 126 vlees 100 gram, 127 vlees 300 gram. Boter enz.: 128 boter 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 129 boter 250 gram margarine of 200 gram vet. Kaas: 116 Algemeen 100 gram of 125 gram- korstloze kaas. 133 Reserve 200 gr. of 250 gram korstloze kaas. Brood enz.: 148 Algemeen 1600 gram, 149 Algemeen 400 gram of 1 rantsoen ver micelli e.d., 134 Reserve 800 gram, 136 Reserve 400 gram (alles geldig tot en met 24 Januari a.%) BONKAARTEN KD, KE 802: Melk: 624 melk 10 liter, 625 melk 11 liter. Vlees: 626. 627 vlees 100 gr. Boter enz.: 628 boter 250 gr. boter of margarine of 200 gram vet. 629 boter 125 gram margarine of 100 gram vet. Brood enz.: 648 Algemeen 400 gram, 649 Algemeen 400 gram of 1 rantsoen vermi celli ed., 633 Reserve 400 gram (alles geldig tot en met 24 Januari a-s.) Kaas: 635 Reserve 100 gram of 125 gram korstloze kaas. BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, MF, MG, MH 802 (b(jz. arbeld, a.s. moeders en zieken) Brood: 1043 Brood 800 gram. Boter enz.: 1048 -Boter 250 gr. boter of margarine of 200 tram vet; 1042 Margarine 50 gram margarine of 200 gram vet. Kaas: 1044 kaas 200 gram of 250 gram korstloze kaas. Eieren: 1049 Eieren 5 eieren. Melk: 1047 melk 5 liter. Vlees: 1041 vlees 300 gram. 1046 vlees 200 gram. De aandacht wordt er nog ma&ls op gevestigd dat de si naasappelenbonnen 115 Alge meen en 615 Algemeen, die vo rige week werden bekend ge maakt, uiterlijk 17 Jan. a.s. d|j een handelaar moeten zjjn In geleverd. ANTI-LAWAAI. Een derde actie, waarin de K.N.A.C. een werkzaam aan deel heeft, is de anti-lawaai- actie. Van de plannen om eerPeco*- nomisch verantwoorde auto mobielindustrie in ons land te vestigen is afgezien, daar men dan alle onderdelen in Neder land zou moeten fabriceren. Met bommen ook dieven gevangen. De onlangs te Breda opge loste bomaanslagen, waarvoor de twee broers M. uit Raams- donkveer zjjn gearresteerd, bla ken thans nog nasleep te heb ben. De politie heeft nl. na 'n intensief onderzoek ontdekt, dat de broers zjch ook schul dig hebben genjaakt aan ver- ellende grote diefstallen en inbraken in de omgeving. De argwaan werd gewekt, toen de politie bn huiszoeking bij de Oosterhoutenaar B., die dp projectielen, waarmede de bomaanslagen te Breda zijn gepleegd, leverde, enige arti kelen vond, die afkomstig ble ken te zijn van diefstal en in braak. B. werd stevig aan de tand gevoeld en hij bekende toen dat deze arf»kelen van de beide brofers afkomstig waren. Zy hebben de hand gehad in een grote texticldiefstal, ge- plegd te Oosterhout, waarbij voor f 3000.— gestolei^ werd. Daarnaast hadden zij nog 3 in braken op hun geweten waar bij behalve d belde broers, ook B. en zekere K. uit Geertrui- denberg hebben medegeholpen "Vs Wie vond de distributie uit? Een Engelsman, ge naamd Bishop, beweert reeds 19 jaar geleden het Britse voedseldistri butiesysteem „uitgevon den" te hebben. Hij heeft zijn zaak voor de „Ko- ninklyke Commissie voor beloning aan uitvinders" gebracht. In 1940 zou hy zyn systeem aan het minis terie voor voedselvoor ziening bekend gemaakt hebben. Dit had echter geantwoord, dat zyn stelsel niet voldeed. Het in 1941 ingevoerde stel sel kwam echter op de voornaamste punten met het zijne overeen. Dit werd toegegeven door professor Robbins, het vreogere hoofd van de economische sectie van het bureau van het oor logskabinet Bishop maakt aan spraak op 50.000 gulden beloning. De woordvoerder, die voor de kroon opkwam verzekerde, dat het in gevoerde stelsel geen verband hield met de in gezonden brief en dat deze beoordeeld was in het licht van het stelsel in 1940. S.S. „VOLENDAM". In ons blad van Woensdag berichtten wy dat de militairen, die per SS. „Volendam" uit Indonesië terugkeren, op 26 Januari in Nederland zullen aankomen. Van de repatrië- ringsciienst vernemen wy, dat het S.S. „Volendam" niet 26, maar vermoedeiyk 22 Januari te Rotterdam verwacht wordt TWEEDE KAMER Minister Vos over verkeersproblemen. Nog 1.2 millioen voor kanaal door Zuid-Beveland. De Tweede Kamer heeft Woensdag de beraadslagingen over de begroting van verkeer en waterstaat voortgezet. De heer Posthumus (Arb.) vroeg of voor de binnenvaart teen oplossing mogeiyk is oor verruiling -van schepen beneden 100 ton tegen schepen van groter tonnage. Hy ves tigt de aandacht op de moge- lijicheid van modernisering cler vloot en vraagt of er wel vol doende gelegenheid voor nieuwbouw wordt gegeven. De heer Algera (AR.) geeft te kennen, dat z.i. van reor ganisatie van het departement niets zal komen als gewacht moet wo'rden op de tot stand- koming van de nieuwe wette- ïyke regeling van het vervoer. MINISTER VOS AAN HET WOORD. Minister Vos sluit zich aan bij de opmerking van de heer Schilthuis, dat de productie kosten verlaagd moeten wor den en het in verband daar mede ook noodzakelijk ls een foed'geregeld vervoer te heb- en. Spr. erkent de grote bete kenis van het vervoer in de Uitbreiding vrijstelling wegens broederdienst. Tot dusver kan vrijstelling van de militaire dienst slechts worden verleend aan hen, die kunnen wyzen op drie broe ders, die een voor broeder- dienst geldige dienst hebben volbracht. Thans hebben de ministers van Oorlog en Mari ne, teneinde tegemoet te ko men aan de gezinnen, die reeds een belangryk aandeel bij de vorming van het leger hebben geleverd, voorlopig voor de lichting 1948 beslist, dat ook dienstplichtigen, die twee broe ders hebben, die dienen of ge diend hebben, in aanmerking kunnen komen voor bestem ming tot buitengewoon dienst plichtige. Zij moeten daartoe vóór 1 Februari een aanvraag indienen by de burgemeester van de gemeente voor welke hy voor de dienstplicht is in geschreven. Van hen, die reeds zijn inge lijfd of een oproeping ter in- schryving hebben ontvangen, kan geen aanvraag in behan deling worden genomen. De terugbetaling van kolengeld. Van 19 Januari tot en' met 25 Februari a.s. zal de resti tutie op dc per 1 Juli 1947 verhoogde kolenprys aan de houders van een Drandstoffcn- kaart TA 707 (z.g. gezins- kaarten) of TB 707 (kamerbe woners) worden uitbetaald. Hiertoe zyn aangewezen de bonnen 78 BV en 81 BV van de brandstoffenkaarten TA 707, waarop resp. 2.40 en 1,60 zal worden uitgekeerd en de bonnen 78 BV van de brand stoffenkaarten TB 707, waar op 2.40 zal worden uitge keerd. De uitbetaling zal geschie den door de P.T.T.-kantorei volgens een bepaald letter schema, waarvoor wordt ver wezen naar de betreffende of ficiële publicatie. nationale economie. Als taak op langere termyn van zyn departement ziet de ministei het leggen van grondslagen voor een goede ontwikkeling van de verschi'lenr'e vervoers takken. Een goede coördina tie moet berusten op een be hoorlijke werking van alle tak ken van vervoer. Handhaving van het rijver bod op Zondag zal de minister nader doen bezien. Beantwoording van de vra gen over schadevergoedingsre geling wil spr. uitstellen. Hij verklaart te aarzelen te zeg gen dat er een algemene re geling moet komen. De minister verklaart, dat net op den duur zal moeten komen tot streekvervoeronder- nemingen, die het vervoer In een bepaalde streek zullen moeten verzorgen. Het vraagstuk aan wie dat vervoer zal worden opgedra gen hangt af van de vraag wie in eerste instantie zich daarvoor zullen aanbieden. De kwestie van een gezins- tariet op de spoorwegen zal de minister aan de spoorweg- raad voorleggen. Spr. deelt mede, dat na het herstel der binnenvloot het vraagstuk van het verouderde materiaal en de modernisering thans onderzocht wordt. Tenslotte deelt spr. o.m. 'mede, dat in de komende wet tot regeling der oorlogsscha de de binnenscheepvaart ook betrokken wordt. Daarna wordt gerepliceerd. In antwoord op een opmer king over de verhouding Ne derlandBelgië verklaart mi nister Vos, dat hy van mening is, dat alles gedaan moet wor den voor samenwerking, baar bij de Westelijke havens be vorderd worden. Sinds de oorlog is aan het kanaal door Zuid Beveland 3.2 millioen besteed, voor 1948 staat nog 1.2 millioen op de begroting. VLIEGVELDEN. By de afd. burgerhjke lucht vaart vraagt de heer Algera (A.R.) o.m., of er niet te veel grote vliegvelden komen. De heer de Ruiter (C.H.), merkt op, dat veel cultuur grond aan het gebruik wordt onttrokken door vliegveld aanleg. Kan Vaalhaven niet meer gebruikt worden? Ergei wordt het als militaire autori teiten vergeten de grond te vorderen, zoals in Twenthe. De heer Koeieman (C.P.N.) verbaast zich erover, dat de K.L.M. blijkbaar niet in staat is het binnenlandse luchtver keer fe onderhouden, maar dit overlaat aan een particuliere maatschappy die gedeeltelijk gefinancierd wordt door En gels kapitaal. Verder wjjst hjj op een samenwerking van een scheepvaartmaatschappy met die onderneming. Minister Vos meent, dat met één luchtvaartterrein in het Westen niet kan worden vol staan. Het is volslagen onmo- geiyk Waalhaven te gebrui ken en ook als vliegveld te bestemmen. Het terrein zal niet verloren zyn; het kan voor andere doeleinden worden gebruikt. De kwestie schadevergoe ding of vordering ten aanzien van het vliegveld Twenthe zal nu spoedig besproken moeten .vorden. Ten aanzien van de vlleg- Hden zal naar sprekers me ng de sok ln 1948 geheel zijn gebreid. Tc half zeven werd de ver gadering verdaagd tot Don derdagmiddag. Luidruchtig debat in het Franse parlement. De Franse nationale verga dering is Woensdag weer onder voorzitterschap van de oudste afgevaardigde Cachin (Comm.) byeengekomen om over te gaan tot de verkiezing van haar bu reau. Na een zeer luidruchtig debat verklaarde de soc. No- gueres onder donderende toe juichingen, dat Herriot de ver gadering behoorde te leiden, dit op grond van het regle ment. Daarna werd een motie aangenomen volgens welke Ca chin niet het recht heeft zijn oordeel uit te spreken over de lyst van candidaten voor het bureau. COMMUNISTEN LIEPEN WEG. By de hervatting van de ver gadering werd de oppositie te gen de lijst van candidaten, geformuleerd door de commu nisten, met 387 tegen 182 stemmen afgewezen. Cachin verklaarde daarop, dat hy wei gerde een onvolledige lyst voor te lezen en verliet de voorzit terszetel. Daar men in het tu mult zijn laatste woorden niet verstond, weet men niet of de vergadering al dan niet ver daagd is. De communistische afgevaardigden verlieten him zetels, de andere bleven. De vergadering werd voort gezet onder voorzitterschap van Violette (radicaal-socia list), die op een na de oudste afgevaardigde is. Violette pro clameerde daarop de lyst en verklaarde, dat het bureau van de assemblee voor de huidige zitting is samengesteld. Duitse communisten willen stakea Naar het Franse persbureau i»..F.P. meldt, heeft de Duitse Communistische Partij haar functionarissen opdracht ge geven stakingsbewegingen te organiseren voor een algeme ne staking in Februari en Maart. Felle brand in opvoedingsgesticht. Woensdagavond brak brand uit in het R.K. opvoedingsge sticht te Harrevela onder Lich tenvoorde 'in de Gelderse Ach terhoek. In dit gesticht wor den ongeveer tweehonderd re- gerings- en voogdrjpupillen verpleegd. Alle bewoners zyn ongedeerd uit het gebou^v ge komen. De brand is ontstaan in de rechtervleugel, vermoedelijk door kortsluiting. De brand weren uit Winterswyk, Doe- tinchem. Groenlo, Varsseveld en Lichtenvoorde namen aan het blussingswerk deel. Het middengedeelte van het f ebouw bleek weldra niet meer e redden, zodat de blussing zich moest bepalen tot de zij gebouwen. Ook de rechter vleugel van het gebouw is uit gebrand, men noopte de lin kervleugel, waarin zich de ka pel bevond, te kunnen behou- m. De pupillen werden bijeen gebracht in een buiten de on- middellykc omgeving van de brand gelegen gymnastieklo kaal ter voorkoming van ont vluchtingspogingen. Voorlopig geen IJ-tunnel te Amsterdam. In de Amsterdamse ge meenteraad deelde wethoudei L. Seegers namens B. en W mede, dat het college er bij de regering op had aange drongen het IJ-tunnelplan ur gent te verklaren. De rege ring zal evenwel de bouw var de tunnels bij Velsen en ver volgens bij de Hembrug laten voorgaan; de bouw van de IJ-tunnel is eerst over 10 of 15 jaar te verwachten. Herverkaveling Walcheren. Raad van Beroep Ingesteld. De minister van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning zal V rijdag a.s. te Mid delburg niet alleen de Her verkavelingscommissie Wal- .cheren installeren, maar ook de Raad van Beroep. De Herverkavelingscommis sie wordt belast met de uitvoe ring van de Hervekavelings- wet-Walcheren. Boven de commissie staat een tweede, onafhankelijke in stantie, de Raad van Beroep, die in hoogste ressort beslist na afweging van de bezwaren der belanghebbenden tegen de motieven der Herverkavelings commissie. De Raad van Beroep is als volgt samengesteld: Voorzitter: jhr. mr. F. J. M van Nispen tot Sevenaer, raadsheer in het Gerechtshof te Arnhem, lid van de Neder landse pachtraad en Centrale Grondkamer te Arnhem. Leden: ir. M. A. Geuze, voorzitter Zeeuwse Landbouw- Maat^phappy, landbouwer en fruitteler, te Poortvliet; A. Minderhoud, directeur van het landbouwbedrijf „De Wilhel- minapolder" te Wilhelmina- dorp; mr. W. Rip, lid Eerste Kamer' der Staten-Generaal. secretaris Christelyke Boeren- en Tuindersbond in Nederland te Voorburg (Z.H.); W. P. J Staal, landbouwer en lid van de grondkamer voor Zeeland te Vogelwaarde. K.B. VERSCHENEN Het Kon. Besluit inzake de benoeming van de leden van de Herverkavelings-Commissie is thans verschenen. Benoemd werden de heren, die wy reeds in een vorige editie vermeld den. De „Borneo" naar Amerika vertrokken. Woensdagmorgen is de nieuwste aanwinst der Ned. koopvaardij, de „Borneo", wel ke te Vlissingen werd ge bouwd, onder gezagvoerder Graffelman voor de eerste reis naar de Ver. Staten vertrok ken. De Weslkappelse dijk. Zaterdagavond ontstond in de dijk te Westkapelle een vry groot gat, dat met zware keien en rijshout moest wor den gedicht. Er bestond sreen direct ge vaar voor dc dijk, doch de storm van de laatste dagen heeft menige inwoner van Westkapelle even angstig doen zijn. Het gat was ontstaan aan de teen van het oude dijksge- deelte. Men verzekerde ons van Waterstaatszyde dat geduren de de laatste stormachUge 'dagen de dyk zich uitstekend heeft gehouden. Ook de an dere zeeweringen van Walche ren gaven -geen reden tot on gerustheid. Rechtsherstel Burgemeesters Bij wege van rechtsherstel is bij K.B. eervol ontslag verleend aan H. G. Hornin- ge, als burgemeester van Ar- uemuiden. „SCHUTTEVAER" JUBILEERT. De afdeling Schouwen en Duiveland van de schippersver eniging „Schuttevaer" zal op Donderdag 15 Januari in hotel Storm te Bruinisse haar 50-ja rig jubileum vieren. AANTAL ARBEIDERS NAM STERK TOE. Enige klachten. Door het vrijkomen van belangryko aantallen arbei ders voomamelyk In Zuid-Holland is thans het arbeiderscontingent van de D.U.W. in Zeeland bedui dend uitgebreid. Maandag j.l. is voor het eerst het nieuwe arbeiders kamp te Biijdorpe op Schou wen en Duiveland in gebruik fenomen. D&ar zyn nu 84 ar- eiders gehuisvest, 't Kamp te Noordweile, waar er eveneens 84 ondergebracht worden, zal vermoedeiyk over 14 dagen in bedryf komen. Het kamp te Kerkwerve op Schouwen zal spoedig in bedryf komen, maar dat zal iets langer du ren, omdat de inventaris nog aangevuld moet worden. VERVOER PER BOOT. Het lag in de bedoeling ook een groep Bevelandse D.U.W. - arbeiders op Schouwen te la ten werken. Zij werden elke dag per boot van Colijnsplant naar Schouwen gebracht. Dat is evenwel op een teleurstelling uitgelopen. Hoewel de daar voor gehuurde boot voldeed aan de bepalingen, meenden de arbeiders, dat dit vaartuig niet geschikt was. Thans is even tueel een grotere boot beschik baar, maar de arbeiders heb ben niets meer van zich laten horen pn zy zyn van het werk weggebleven. Dit geeft vooi hen straks moeilijkheden by de betaling van de overbruggings- steun. Thans wordt overwogen of de arbeiders, die van N.-Beveland naar Schouwen gaan, wel licht prijsstellen op huisvesting in een der Schouwense kam pen. HET LOON. De betaling bij de D.U.W. blyft nog altijd een teer punt. Over enkele dagen zal de Ter- neuzense Bestuurdersbond een vergadering met de daar aan wezige D.U.W.-arbeiders be leggen om de klachten ondei de ogen te zien. Reeds werd door de N.V.V.- vertegenwoordiger in de con tact-commissie voor Zeeland de heer v. d. Spiegel, met de D.U.W.-leiding het loonpro- bleem onder de ogen gezien Daarby werden een aantal loonzakjes overgelegd, waaroi ivel zeer minimale loonbedrn gen genoteerd stonden als ge volg van het vele regenverlet enz. Bij regenverlet zakt na melijk de betaling per uur ve 60 tot 42 cent. Het bleek ov> rigens, dat de betaling strik» volgens de voorschriften waf- geschied. In Zeeuwsch-Vlaanderen har» men tenslotte nog enkele ando, re klachten, waarby een at komstig van de Temeuze*. arbeiders, die in West-Z Vlaanderen werken. Dat c ginu over het ontbreken van schuil gelegenheid by regen. Daar naar is reeds een onderzoek in- jesteld. Vreemdelingenverkeer. Het algemeen bestuur der Provinciale Zeeuwse Vereni ging voor Vreemdelingenver keer vergaderde in Vlissingen. Daartoe uitgenodigd door de directie van de N.V. Kori. Maatschappy* „De Schelde" werd in de morgenuren onder deskundige leiding de „Schel- de"-werf bezichtigd, welk be zoek werd gevolgd door een lunch in het Wooldhuis, aange boden door de directie. Hier werden harteiyke woorden van waardering gewisseld tussen de voorzitter der vereni ging, mr. J. Moolenburgh en de directeur der Maatschappy, de heer H. C. Wesseling. 's Middags werd in hetzelfde hotelvergaderd, waarby bijna alle leden aanwezig waren. Er werd met vrucht gediscussi eerd over de activiteit der ver eniging in het afgelopen jaar. over de plannen voor 1948, dat voor Zeeland uit toeristisch oogpunt een bijzonder gunstig jaar belooft te worden en over de financiële toestand der ver eniging, die de mate van haar toekomstige activiteit zal be halen. Repatriërende Zeeuwen. Met de „Volendam" keren, behalve de' reeds gemelde, nog de volgende Zeeuwen naar het vaderland terug: W. P. Hoebeke en B. de Nooyer uit Amemuiden; H. P. Slinkert, H. H. Wittebroot uit Bergen op Zoom; G. P. Mol hoek, 's Heer Arendskerke; A. F. K. Meyaard, 's Heer Hen drikskinderen; D. J. Hamelink, Hoek; R. A. van Dale, Hulst: P. Minnard, Yerseke; C. W. Kempe en M. A. van der Vliet, Kattendijke; J. Boer, Kloetin- ge; J. W. J. de Kok, Lewe- dorp; E. van Kolfschoten, St. Maartensdyk; L. C. de Kam en G. Melse, Middelburg; J. Vermeulen, Oost Souburg: J. de Leeuw, Rilland; M. van Oef- felen, Tholen; F. Wabeke, We- meldinge; M. de Wit, Wisse- kerke. Met de „Willem Ruys" ko men L. J. de Buck uit Sluis en J. H. Scheybeler uit Koudeker- ke. Installatie Demobilisatieraad. Woensdagavond Werd in de raadzaal van het gemeente huis te Middelburg de Demo bilisatieraad geïnstalleerd. Na afloop hiervan volgde een in terne bespreking. Wij komen op een en ander in een volgende editie nader terug. Mildere straffen voor Zeeuwen. De Byzondere Raad van Cassatie besliste op het beroep van W. M. te Groen uit Mid delburg, die wegens verraad tot vijf jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. De procureur-fiscaal conclu deerde tot verwerping. De raad legde een straf van vier jaar met aftrek op. In het beroep van C. 'I. van der Weele uit Sas van Gent, die wegens verraad tot zes jaax gevangenisstraf werd ver oordeeld, concludeerde- de pro cureur-fiscaal tot het instellen wan een psychiatrisch onder zoek. De Bijzondere Raad va» Cassatie verenigde zich daar mede. De politieman P. van der Bom uit Hulst werd wegens samenwerking met de S.D. tot 18 jaar gevangenisstraf veroor deeld. In zijn conclusie achtte de procureur-fiscaal een straf van veertien jaar juister. De Byzondere Raad v ,n Cassatie heeft de zaak drie weken aangehouden. GEVAARLIJK SPEL. „Speler om het spel en niet om de inzet", aldus betitelde de procureur-fiscaal de Tsjech C. Bedmar, die geleid door zijn fantasie -om de My. „De Schel de" voor opblazen te vrijwa ren, een gevaarlyk spel met de S.D. speelde en velen in moei lijkheden bracht. In afwijking van het vonnis van 15 jaar R. W.I., opgelegd door 't Bijzon der Gerechtshof te Utrecht, concludeerde de procureur-fis caal tot zes jaar met aftrek van voorarrest. Het oordeel van de Bijzondere Raad van Cassatie luidde: zes jaar met aftrek en ter beschikkingstel ling aan de regering. Vlasexport naar België. Er is een overeenkomst met België afgesloten, wawnirart België afgesloten, waarin wordt bepaald, dat Belgische vlassers het recht wordt ver leend in Nederland in 1948 duizend ha. vlas te telen en dit ongerepeld naar België uit te voeren. Voorts zal door de Bel gen 5.000.000 kg. gerepeld "ëtro- vlas van de oogst 1948 mogeü worden aangekocht. Aangezien het zowel voor de Nederlandse behoefte aan stro- vlas als voor de export nood zakelijk is, dat zoveel mog'elyk vlas wordt uitgeteeld, hoopt het bedrijfschap, dat deze over eenkomst mede een stimulans zal zyn voor de telers om in 1948 meer vlas te telen dan in de voorafgaande jaren. WALCHEREN JAN VAN GENT GEVANGEN Een inwoner van St. Lau rens, de heer J. A. Kasse, heeft op een weiland een Jan van Gent gevangen. Deze vogel soort is in Nederland zeldzaam, doch by stormweer komen de vogels wel eens aan onze kust. Vlissingen Z.V.U. Het district Vlissingen en omgeving van de Zeeuwse Volksuniversiteit hield Dins dagavond een ledenvergade ring in het Concertgebouw ten einde overeenkomstig het nieu we reglement een afdelingsbe stuur (tevens Werkgroep) en vertegenwoordigers in de Le denraad te kiezen. Het afde lingsbestuur werd als volgt sa mengesteld: H. A. Bosshardt, voorzitter; mej. T. van Heulen secretaresse; F. J. Clowting, penningmeester, mevr. L. Kern- perBlankert; mevr. I. SchreuderJorissen;» dr. M. Schreuder en dr. J. Spuyman. Serooskerke GEEN SUBSIDIE VOOR TUIN BOU WCURSU S. Dinsdagmiddag kwam de gemeenteraad van Serooskerke in vergadering byeen. Het voorstel van B. en W. om de hondenbelasting met in gang van 1 Jan. 1948 te ver hogen voor een luxe hond tot 15 en een bedryfshond tot 7.50, werd zonder hoofdelyke stemming aangenomen. Een door Ged. Staten voor gestelde aanvulling van de jaarwedderegeling Secretaris sen en Ontvangers met een re geling voor de vergoeding.van verplaatsingskosten ontmoette geen bezwaar. Door dc voorzitter werd een uiteenzetting over de begroting 1948 gegeven, waarna tot arti- kelsgewyzc behandeling werd overgegaan. Het voorstel van B. en W. om het bedrag per leerling voor de bijzondere scholen voor het jaar 1948 vast te stellen op 15 werd met al gemene stemmen aangenomen. Op voorstel van B. en W. werd de begroting vastgesteld met in ontvang en uitgaaf voo. de gewone dienst tot een totaal-bedrag van 92.195.36, en voor de kapitaaldienst 95.085.53. Van de afd. Walcheren van de C.B.T.B. was een verzoek binnengekomen om subsidie te mogen ontvangen voor de twee-jarige tuinbouwwinter- cursus, die in deze gemeente wordt gehouden. Daar dit be stuur eerst thans subsidie .•leeft aangevraagd, terwyi de •ursus xreeds lang lopende is, vordt met algemene stemmen ie sloten op deze aanvraag af wijzend te beschikken. By de rondvraag vestigde de ïeer Comelisse de aandacht op het nodige onderhoud van de voetpaden, waarop de voorzit ter mededeelde, dat deze de aandacht van B. en W. hebben en het voetpad bij P. Maljaars reeds gezand is. De heer Izeboud informeerde naar de beplanting van de al gemene begraafplaats. De voorzitter antwoordde hierop, dat de beplanting is afgelopen, op vier populieren en de wil- genpotenna. De heer Janse vestigde de aandacht op de toestand bij de Parochieput. B. en W. zullen voorzieningen treffen. Hierna volgde sluiting. O - en W -Souburg SOUBURG'S HERSTEL. Nadat men enige tijd gele den de oude begraafplaats rond de Ned. Herv. kerk te Souburg had opgeknapt en i weer opnieuw met bomen en heesters had beplant, is men thans de oude mUur. die rond de begraafplaats heeft gestaan en die zodanig in verval was gekomen, dat er grote brok ken steen uitvielen, begonnen opnieuw op te bouwen. De muur zal niet alleen de oude begraafplaats aan het Oranjeplein afsluiten, maar deze zal worden doorgetrok ken tot in de Ritthemse straat, waar vóór de inundatie een heg stond als afscheiding tus sen de weg en de oude be graafplaats. Met de 15 woningwetwonin- ger aan het Koopmansvoet pad is men nu zo ver gevor derd, dat er thans één van be woond wordt. f NOG GEEN VASTE MEERWIJKEN. Het was reeds enige tijd be kend, dat de Souburgse melk- slijters pogingen in het werk stelden om in navolging van andere plaatsen hun werk te saneren, door aan elke melk- slijter een wijk aan te wijzen. Op een Dinsdag gehouden vergadering werd echter be sloten deze nieuwe methode van slijten voorlopig nog geen doorgang te doen vinden. St Laurens OPENBARE VERKOPING. Ten overstaan van notaris Hertogs werd te St. Laurens verkocht de woning Noordweg 87 te Sint Laurens, koper werd de heer Joh. Poppe te Oostka- pelle voor de som van 4520. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Beroepen te Over- en Neder Asselt 'S. M. J. Hulsbergen te Hoedekenskerke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2