Mussolini over de Duitsers Rusland wijkt voor druk Strijd om het Tiendrecht Geblokkeerd geld Geen liefde voor de sport meer? NIEUWE BOEKEN TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 14 JANUARI 1948 Hij was minder optimistisch dan de Generaals Ley alleen beschonken genietbaar Het heeft erg lang geduurd voordat er sprake was van een werkelijke vriendschap tussen Hitler en Mussolini. De Duce had de ontwikkeling van het nationaal-socialisme in Duitsland met de grootste sympathie gevolgd, doch verschil lende uitingen er van maakten hem nogal^sceptisch. Voor Mussolini was in nazi-Duitsland alles te fanatiek, te overdre ven en te veel georganiseerd. Deze skepsis van Mussolini werd tiidens de ontmoeting met Hitier te Venetië nog versterkt. De Ducë merkte direct dat Hitier niet zoals hyzelf uit de ar beidersbeweging was voortgekomen en het had hem getroffen dat de Führer de wcrkeiykheid altijd overeenkomstig ztfn fan tasie zag. Als gevolg van Duitslands houding tijdens de oorlog in Abessinië kwam er verande ring in Mussolini's oordeel, maar er bleven bij hem nog veel bedenkingen bestaan. Zo ergerde hij zich steeds wanneer Hitier hem bij een bespreking nooit aan het woord liet ko men. Hitier hield, wanneer er een gesprek onder vier ogen werd gevoerd, urenlange mo nologen, waartegen hij niets mocht inbrengen omdat de Fuhrer van oordeel was dat alleen zijn mening juist was. Oorlog tegen de Sowjet-Ume heeft Mussolini met grote hef tigheid afgeraden. Hij was van mening, dat men eerst met de Westelijke mogendheden diende af te 'rekenen voordat het avontuur tegen de Sowjet-TJnie kon beginnen. Kenschetsend voor Mussolini was de opvat ting die hij verkondigde bij een bezoek aan het Duitse hoofd kwartier te Wjasma in 1942. De Duitse generaals waren zeer optimistisch, maar de Du ce zeide tegen Göring: „Wat de Sowjet-TJnie kan presteren, hebt u in de winter van 1941- '42 gezien; bedenk dat het op nieuw winter kan worden. U moet rekening houden met de armeeën uit O.-Azië, die on der de meest barre tempera turen. kunnen oorlogvoeren Het is u niet gelukt de Russi sche cavelerie uit te schakelen en deze is in de winter een ge vaarlijker wapen dan de tanks. Het is tijd om vrede te sluiten of met Engeland of met de Sowjet-Unie. Wanneer u vrede sluit met Stalin kunt u Polen en de randstaten behouden; geef Stalin overigens wat hij wenst en help hem bij de we deropbouw van zijn land. Op het ogenblik heeft u alle pan den nog in de hand". DE ANDEREN. Steeds weer getuigde Musso lini er van dat Hitier, wat zijn medewerking betrof, geen ge lukkige keuze had gedaan. Vooral op Göring had Mussoli ni het begrepen. Het exf.eri- ment met de Luftwaffe leidde tot catastrophale verliezen en Mussolini was van oordeel dat het zijn schuld was dat de ge allieerde luchteskaders vrij spel hadden boven Duitsland en de steden vernietigden. Zeer scherp was de Duce in zlijn oordeel over von Ribben- trop, de minister van buiten landse zaken. Hij hield hem voor een kwakzalver die tot niets in staat was. Ondanks zyn zelfverzekerdheid met de mond was zyn werk als minis ter een ononderbroken keten van mislukkingen. Ribbentrop, nederlandse gift aan de olympiade. Het N.O.C. heeft aan. het or ganisatiecomité' te Londen een hoeveelheid van ruim 100.000 u S,r°enten en fruit ten ge schenke aangeboden. Mr. J. N. van den Houten, secretaris van ïet N.O.C., deelde dit feit me- ae tydens een conferentie, wel- ke hq dezer dagen te Londen nad met Lord Burghley en de heer E. J. h. Holt, resp. voor zitter en directeur van het organisatie-comité Mr. van den «outen nodigde beide heren uit y°°r ,een bezoek aan Neder land ten einde de schenkers in ae gelegenheid te stellen deze pft op symbolische wijze over Aldus wil Nederland in de van de Olympische ge dachte een groet van vriend schap en sympathie brengen aan de ruim 50 landen, die in Londen zullen zijn vertegen woordigd, en aan Engeland in het bazonder. aldus Mussolini, was steeds wantrouwend wanneer er in zijn omgeving iemand met kwaliteiten naar voren kwam. Mussolini heeft nooit kunnen begrijpen, hoe Hitier deze on bekwame en onproductieve fi guur heeft kunnen aanstellen. Dikwijls heb ik aldus prof. Zacharias met de Duce over Goebbels gesproken, voor wien hij een bijzondere belangstel ling aan de dag legde. Hij vond hem zeer bekwaam, doch zijn propaganda voor het buiten land achtte hij niet gelukkig Daarom verbood de Duce aan de Italiaanse bladen Goebbels' propaganda over Roosevelt's gedeeltelijke verlamming over te nemen (Goebbels zelf was door zijn dwergachtige gestalte en horrelvoet nu niet juist het voorbeeld van een edelger- maan). Nadat Italië gecapitu leerd had was Mussoli ni's gezondheidstoestand van dien aard, dat Hit- Ier professor Zacharias van het Berlynse Sie- nensziekenhuis aan de Duce ter beschikking stelde. Gedurende 19 maanden leefde Prof. Zacharias in de onmid- lyke omgeving van Mus solini. Vele belankwek- kende gesprekken met de Duce heeft hij geno teerd en binnenkort zal er van zijn hand een boek verschijnen met als titel: Toen ik Mussolini's lijfarts was. Het Zwit serse weekblad „Die Weltwoche", waaraan wij het hierbrjgaande ar tikel hebben ontleend, publiceerde een gedeelte uit het manuscript. Met openlijke geringschat ting sprak de Duce over de leider van het Duitse Arbeids front, dr. Ley. Deze heeft Mus solini eenmaal bezocht, maar reeds spoedig vond deze, dat hij niet het minste politieke gevoel had. Mussolini kwam tot de conclusie dat deze man al leen wanneer hij beschonken was, een dragelijke indruk maakte. Rust achtte hij de meest on bekwame man voor de post van minister voor opvoeding en wetenschap. Von Rundstedt vond hij de beste Duitse géne raal. Rommel achtte hij niet in staat een groot leger aan te voeren. Keitel maakte op hem de indruk van een bui'eau-ge- neraal. Sokolofsky naar Moskou. Onmiddellijk na het bekend worden van de jongste En- gels-Amerikaanse besluiten over het bizonale bestuur is maarschalk Sokolofsky, mili tair bevelhebber in de Sow jet Russische zóne van Duitsland, naar Mqskou gevlogen om met zijn superieuren overleg te plegen. De onlusten in West-Dultsland. De betogingen en protesten tegen de voedselcrisis in het Ruhrgebied en het Rijnland du ren voort, ondanks de opposi tie van het merendeel der vak verenigingsleiders. De minister van voedselvoor ziening van Westfalen, heeft de ministers van voedselvoor ziening van alle staten der dubbelzone, alsmede vertegen woordigers van vakverenigin gen en industrie, uitgenodigd voor een conferentie, waarop de middelen zullen worden be sproken om de huidige voedsel crisis, welke stakingen in het Ruhrgebied tot gevolg heeft gehad, te boven te komen. BENOEMING OLYMPISCH ATTACHÉ. Ingevolge artikel 25 van het Olympisch reglement is op voordracht van het N.O.C. be noemd tot Olympisch attaché te Londen luitenant kolonel L. J. A. Schoonenberg, tot voor kort adjudant-militair attaché aldaar. Het zal zijn taak zijn zowel vóór als tijdens de Olympische Spelen al datgene te doen, wat in het belang van de Ne derlandse deelnemers kan zijn. Wat met dat geld gedaan kan worden. Een beknopt overzicht. In verband met de vele vragen, die tot onze redactie werden gericht over de kwestie van het geblokkeer de geld en wat daarmee nu gedaan kan worden, laten wij hier een eenvoudig sche ma van de belangrijkste be palingen volgen. Het sche- ma is door een deskundige opgemaakt. Geblokkeerde saldi van 100.— of daar beneden zyn vanaf 5 Januari vry. Geblokkeerde saldi beneden 500,worden automatisch door de Bankiers, Spaarban ken en andere instellingen op optie-rekening geboekt, van welke rekeningen per 1 Juni a.s. 300,wordt vry gege ven of indien het bedrag lager is dan 300,het gehele be drag. de optie-rekening. Voor geblokkeerde rekenin gen boven 500,moet de overboeking naar een optie rekening bij de instelling, waar de gelden zijn gedeponeerd, worden «aangevraagd, waartoe persoonlijk formulieren moeten worden getekend, echter ge beurt de overboeking in zo verre fot een maximum van 3500,Onder zeer bepaalde omstandigheden kan dit be drag worden verhoogd, tot een maximum van 75 van het uitstaande bedrag per 30 Juni 1939. Van deze optie-rekening of wel beleggingsrekening ge naamd, wordt telken jare te beginnen 1 Juni 1948 een vijfde deel vry gegeven, met een mi nimum van 300,Ter vol doening van heffingen kunnen belastingschuldigen, na ver kregen vergunning der Neder- landsche Bank, Onroerende goederen, schepen enz. over dragen of bezwaren aan of bij een houder van een optie-reke ning, welke nieuwe houder echter deze nieuwe bezittingen binnen drie jaren niet mag vervreemden of bezwaren. Ook kunnen van een optie rekening bepaalde door den Minister aan te wijzen effec ten worden gekocht, welke dan echter tot 1 Januari 1951 bij de Bankiers gèblokkeerd blijven. "Ten laste van de optie-reke- ning kunnen koopsommen van levensverzekering, lijfrenten enz. betaald worden, welke verzekeringen echter niet voor 1 Januari 1951 mogen worden afgekocht of beleend. CERTIFICATEN. Ook kan met gelden van op tie-rekening op Investerings certificaten, welke rentedra gend z^n, worden ingeschre ven, met een minimum van 500,welke onverhandel baar zijn, maar welke in 5 jaarlijkse gedeelten worden omgewisseld in met vrij geld verhandelbare certificaten. Met deze certificaten kunnen ech ter geen heffingen of belastin gen worden betaald. Deze cer tificaten worden verstrekt in coupures van 100,500, en 1000,—. INSCHRIJVIN GEN GROOTBOEK 1946. Deze inschrijvingen zijn ver handelbaar via de Bankiers, met dien verstande, dat voor bedragen tot 500,— geen toe stemming wordt vereist van de belasting-autoriteiten, daarbo ven echter wel. De minimum- wers is voor deze handel vast gesteld op 98 Deze inschrij vingen kunnen ook worden ge ruild tegen onroerende goede ren of hypotheek, mits de nieuwe verkrijger de inschrij ving grootboek gebruikt voor belastingen en heffingen, hier voor is echter toestemming der Nederlandse Bank nodig, en wordt slechts eenmaal ver leend tot een bedrag van 10.000,—. Overboekingen geblokkeerd tegoed van de ene naar de an dere Bankinstelling op naam van dezelfde rechthebbende blijft toegestaan zonder ver gunning der Nederlandsche Bank. Belastingen van voor 1946 en heffingen kunnen ook wor den betaald -uit optie-rekenin gen, beleggings- of herbeleg- gingsrekeningen. Aflossingen van hypotheken geschieden thans uitsluitend op vrye rekening. Aflossingen van levensver- zekerings-polissen, mits niet aangegaan met geblokkeerd geld, geschieden in vrije be taalmiddelen. WAT NIET MEER MAG. Aanslagen waterschappen enz., betaling van boeten ver vallen voor 5 December 1945 mogen niet meer uit geblok keerd tegoed of optie-rekening. Giften aan Charitatieve in stellingen mogen niet meer uit geblokkeerd tegoed of óptie- rekening. Geblokkeerde bedragen wel ke niet zijn aangewend voor belasting of overboeking naar optie-rekening, worden drie maanden na aankondiging naar de Schatkist overgeboekt. Prof. P. Liefticnk, de man van de blokkering en deblokkering Dus tijdig de geblokkeerde re keningen opheffen! Gelden geblokkeerd uitge keerd door Molest Verzekering Maatschappijen worden gecre diteerd bij de Herstelbank. In 't algemeen kan hierover slechts worden beschikt ten behoeve van herbouw of aan schaf voor vernielde of verlo ren gegane verzekerde goede ren. De algemene vergunningen der Nederlandsche Bank zijn vrijwel alle ingetrokken, ter wijl indien hoog nodig nog wordt gedeblokkeerd voor noodzakelijk levensonderhoud, studiekosten en voor kosten in verband met een te sluiten huwelijk. J. L. L. Zondagmiddag is bij Ba tavia een jeep beschoten, wel ke duidelyk van de Rode Kruis- kentekenen was voorzien. Amerika en Europa II Amerika meent, dat het ergste achter de rug is. SOWJET BLEEF. Door Bertrand de Jouvenel. De boeken, de artikelen en over het algemeen de gesprekken over buiten landse politiek in de U. S. A. hebben sedert drie jaar een ontwikkeling onder gaan, die men in drie de len kan splitsen. Eerst was er het „juridische" stadi um: alles werd in verband gebracht met de struc tuur van de Verenigde Na ties. Het tweede stadium viel samen met de eerste moeilijkheden van Russi sche zijde. Dit was het „psychologische" stadium en zelfs het „psycho-analy- tische", waarin men het gedrag van de Sovjet Unie toeschreef aan een patho logische vrees, men ana lyseerde in dit stadium de historische oorzaken en zocht naar middelen om de grote zenuwlijders van het „Kremlin" gerust te stel len. Het derde stadium en daarin leven wij thans is het „strategische." Laten wij elkaar goed be grijpen. Wanneer hier het woord „strategisch" gebruikt wordt, dan wordt politieke strategie bedoeld en geen mi litaire. „Zij komen er niet C. W. Schraa: Kinderen uit de Rietlanden. Bij Hollandia Baarn verscheen bovenstaand boek, een roman, die zich be zig houdt met de jeugd uit het Zuiden van Friesland. Het is zonder pretenties geschreven, bevat goede elementen, maar mag toch niet tot de meest geslaagde uitgaven van Hol landia gerekend worden. Twee goede meisjesboeken. Twee goede meisjesboeken, die een ruime lezerskring verdie nen zagen dezer dagen het licht. Het zijn Ankie's Twee lingzusje van Mimi van den Heuvel (Uitg. De Sleutel, Haarlem) en een herdruk van Carry van Bruggens De Klas van Twaalf (Uitg. Hollandia Baarn). Het eerstgenoemde is geen bakvisroman, zoals de titel en het formaat even doen veronderstellen, maar uitste kend geschikt voor meisjes van 1012 of 14 jaar. De Klas van Twaalf geeft de belevenis sen van twaalf kweltelinge- tjes en zal door ieder meisje dat zo aan haar laaste school jaren bezig is, wel met vreugde worden begroet. Goede Jongensboeken. De uitgeverij De Sleutel te Haarlem beijvert zich de laat ste tijd om goede jongensboe ken op de markt te brengen. Zy zoekt daarby terecht niet alleen haar kracht in het nieuwe, maar brengt ook nieu we uitgaven van werk, dat menige huisvader zich met genoegen uit eigen jeugd zal herinneren en waarnaar hij thans met hetzelfde genoegen nog eens zal grypen. Zo verschenen onlangs nieu we uitgaven van Tom Sawyer en van Huckleberry Finn, bei de van Mark Twain, roem ruchte boeken, die nog niets van hun attractie verloren hebben. Daarnaast vermelden wij thans twee boeken van Kapi tein Marryat nl. Stuurman Flink en Jacob Eerlyk. Oude bekenden, die voor de jeugd echter nieuwe bekenden zijn en die daarom op de boeken markt waarlijk de aandacht verdienen. Rumoer in het Aardenburger Ambacht, in het jaar 1477. Landslieden moesten toch het onderspit delven. Het jaar 1477, sterfjaar van Karei de Stoute, was voor Vlaanderen en rumoerig jaar. De steden, waaronder ook Gent Brugge en Sluis, kwamen in regelrechte opstand, om zich te ontdoen van de zware lasten waarmede deze vechtjas hen had belast. Opvolgster was zijn 19-jarige dochter Maria van Bourgondië een meisje nog, dat aanvankelyk weinig meer kon doen, dan toe staan, wat haar onderdanen eisten. Pas na haar huwelijk met Maximi- liaan van Oostenrijk in dat- zefde jaar moesten de oproe rige steden zich neerleggen of werden deze bedwongen. Behalve de poorters der ste den waren echter ook de vrijla ten rumoerig geworden. Deze landlieden vooral zij die woonachtig waren onder de rook van Sluis of Aardenburg hadden gezien, dat in de steden de poorters ongestraft hun regering hadden Kunnen gevangen nemen en afzetten en dat men daar nu zonder al te zware lasten verder leefde onder een zelfgekozen be= stuur. IUBT TIENDRECHT. De grieven der plattelands bewoners waren minder zwaar, dan die der stedelingen. Zij verzetten zich niet tegen 's Graven bestuur, maar het ver- driette hen, dat anderen profi teerden 'an hun arbeid zonder chet minste voor te moeten doen. Het tiende deel van al hun granen, fruit, vlas, enz., moesten zij immers afstaan aan degene, die de tiendrech ten over hun landerijen en schuren bezat. Dit knellende tiendrecht wilden zij kwijt! In navolging der poorters belegden de landbouwers een vergadering en daarop namen zij eenoarig het besluit: „dat zij do voorzeide tienden niet meer betalen wilden en zouden „en" dat zij de persoon aanzien wilden, die ze zou komen halen". Van Heille tot St. Kruis en van de wal len van Sluis tot aan die van Aardenburg deed men mee, zodat de tiendheffers het niet wagen durfden hun rechten uit te oefenen. De bezitters der tiendheffers in deze streek, de kloosterlin gen van St. Baaf in Gent, die door deze weigering een groot deel van hun inkomsten verlo ren, zaten natuurlijk ook niet stil. Zy wendden zich tot Ma ria van Bourgondië om hulp en verzochten haar om de on- willigen tot rede te brengen. Deze landsvrouwe was van goeden wille, maar vrijwel on machtig iets te doen, daar ze haar handen reeds meer dan vol had met het handhaven van haar eigen rechten. Voor lopig moest zij zich dus beper ken tot een schriftelijk bevel tot betaling, dat de deurwaar der van de" Raad in Vlaande ren overal in de streek ging afkondigen. Het antwoord der oostandigen hierop was kort: zij weigerden zonder meer en voerden zelf de tienden in hun schuren! CAPITULATIE. Hierop kwamen weer nieu we klachten van de abt van St.,Baaf bij Maria binnen en weer werd de deurwaarder er op af gestuurd. Ditmaal eiste hij, dat alle tiendweigeraars op een reeds vastgestelde dag voor gemachtigden van de Abt van St. Baaf zouden ver schijnen om hun zaak af te doen. Achter deze tweede eis stond nu echter een sterke macht, want Maria was intus sen gehuwd met een krachtig soldaat, waarvoor de steden zich reeds hadden moeten buk ken. Bijstand van de poorters was dus niet meer te verwach ten en zodoende zat er ook voor de. boeren niets anders op, dan toegeven. Deden zij dit nu nog niet, dan zouden zij in- plaats van voor de kloosterlin gen van St. Baaf, voor dc Raad in Vlaanderen worden ge daagd en onze „boosdoeners" begrepen maar al te goed, dat zy fneer genade van de kloos- terlingen, dan van de Heren van de Raad hadden te ver wachten, want deze zouden hun niet alleen de tiendweige ring, maar vooral de opstand aanrekenen. Op een viertal halsstarrigen na, verschenen dan ook alle weigeraars voor de abt van St. Baaf om restitutie van de ge weigerde tienden en belofte „van betering" te doen. De straffen, die nun werden opge legd waren licht. Hoe het met de vier hardnekkigen is afge lopen, vermeldt de historie niet, maar we kunnen gerust aannemen, dat zij een zeer har de noot te kraken zullen heb- door", luidt het devies van de Amerikaanse politiek, „wij zullen niet toestaan, dat nog andere landen onder de Sta linistische invloed vallen: zo als de Russen in Iran ons te- fenover zich gevonden heb- en, zo zullen zij ons overal ontmoeten, waar zij willen op dringen, hetzij onder eigen naam, hetzij als communis ten." Voorts komt een toene mende zorg aan de dag: de Russen zullen moeten terug wijken uit de landen, die thans onder hun overheersing leven. Het plan-Marshall, dat stel lig het karakter draagt van broederlijke hulp, heeft tevens het karakter van een verster king tegenover het communis me. De onderhandelingen over de vredesverdragen krijgen steeds meer het karakter van een hefboom tot uitdrijving van de Russen. NIET ALTIJD TE GENDRUK. In een zo brede strategie moeten uiteraard verschillen de opvattingen naar voren ko men. De mening, dat men de Russen overal moest tegen houden, van antwoord dienen op iedere plaatselyke opdrin ging door een tegendruk, zo als dit bepleit is dour George Kennan in een anoniem arti kel in het belangrijke tijd schrift „Foreign Affairs'!, is terecht aan critiek onderwor pen door Walter Lippmann in zijn boekje „De koude oorlog". Het is in de politieke strate gie even verkeerd als in de militaire de offensieven van de tegenstander af te wachten en hem telkens het terrein te laten kiezen, waarbij dan de reserves moeten worden inge zet, waarover men beschikt op het ogenblik, waarop hij dat nodig maakt. Het is be ter. aldus de redenering van Lippmann, zelf de belangrijke punten te kiezen en er zijn inspanning op te concentre ren. Terwijl Iran, hoewel men het verdedigt, nooit een ste vig bondgenoot kan worden, die het gewicht van de „kou de oorlog" mee kan helpen dragen, zal Europa daarente gen, wanneer het bevrijd is van de communistische infil tratie, zijn deel kunnen dragen van de democratische weer stand. der franse Stellig, de verwijdering communisten uit de Fra Robert Taft, een der felste voorstanders van een „harde" politiek tegen Rusland regering is een belangrijk feit geweest in de koude oor log en een overwinning van belang. Het tweede bedryf heeft zich afgespeeld gedurende de grote stakingen van eind November en begin December. Frankryk heeft de druk van de commu nistische partij terzijde ge schoven evenals die van de Sovjet-Russische regering op zijn openbare zaken. De ope ratie is geslaagd, de zieke maakt 't wel, zo ziet men het in Washington. In z\jn hart gelooft men dat Rusland niet in staat ls oorlog te voeren; men gelooft zelfs, dat het regime zeer verzwakt is. Men heeft veel rumoer gemaakt over een run, die zich zou hebben voorge daan op de winkels en ban ken In de Sovjet Unie, voor de geldzuivering werd afge kondigd. Men zag daar in een bewijs, dat het vertrouwen was geschokt. Weinig belang hecht men aan de verklaring van Molo- tov, dat Rusland zou beschik ken over de atoombom. Men gelooft en wil geloven, dat het niet meer is dan bluf. Pessimisten zullen zich herin neren, dat indertijd nogal vaak gesproken werd over de bluf van Hitier. Stap voor stap wijken Rus land en zyn agenten achter uit. Men denkt hier, dat het ergste achter de rug is en dat het voldoende zal zijn de druk duidelyk te houden om die terugtocht te versnellen. Men hecht geen geloof aan een gewelddadige reactie. Mocht die echter komen, dan is men er niet bang voor. Eens waren de Zeeuwen gevreesde tegenstanders. Clubgeest ontbreekt. Dat het mis is met het voetbalpeil in Zeeland staat vast. Dat hebben wij al in ver schillende verslagen en artike len in ons blad geconstateerd. Wat er aan mankeert en de oorzaken daarvan hebben wij ook al herhaaldelijk aange toond, Er is echter nog een oorzaak, dat wij buiten de pro vincie niet meer mee kunnen. En dat is volgens de heer H. v. Putten uit Groede wel de voornaamste, omdat alle ande re daaruit voortvloeien. Het is het ontbreken van liefde voor de sport. Iemand, die in een of andere tak van sport iets wil bereiken, kan dat ondanks al lerlei technische moeilykheden. Als hij maar liefde voor zyn sport heeft. ZAND- EN GRINTVELDEN Nemen wy als voorbeeld de clubs van voor de oprichting der Z.V.B., b.v. Zeelandia, Sta vast en Walcheren. Deze Mid delburgse clubs speelden, voor dat zij tot de NVB toe traden, wel eens vriendschappelijke wedstryden. Maar niet op gras velden als biljartlakens. Nee, deze jongens voetbalden op zand- en grintvelden. Even voor de wedstryd begon zag men enkele spelers met kalk- emmers, doelpalen en hoek- vlaggen sjouwen om 'n veld uit te zetten. En dan werd er ge speeld. Niet voor toeschouwers, maar voor de sport, hun sport. Dikwijls speelden in zulke wed stryden eerste klassers mee, Invasie-1948. In dit jaar staat Eu ropa een nieuwe invasie te wachten, ditmaal van vreedzame Amerikaanse en Canadese touristen. Volgens reisbureaufunc tionarissen zal het aan tal passages naar Groot- Brittannië en het Euro pese continent tussen Mei en October aan staande waarschijnlijk een totaal van honderd vijfentwintigduizend be dragen, het hoogste cy- fer van de laatste jaren. De vliegtuigen van twaalf luchtlijnen en een met een twintigtal sche pen vérsterkte vloot van passagiersboten zullen de invasie 1948 mogelijk maken. Veel bezoek zal na tuurlijk getrolcken wor den door de Olympische spelen te Londen. Bij een vliegtuigongeval in de Dominicaanse republiek zyn 28 personen om het leven gekomen. z.a. Jo Schot, Arjaan Philipse en Rein Steur. In zulke wed strijden werd iets geleerd Later traden deze elftallen toe tot de N.V.B. Er kwamen sportvelden en met de sport velden zorgen. Aan spelers had men geen gebrek. Reserves hoefde men nooit aan te wij zen. Er waren altijd wel spe lers aan de trein, die graag hun eigen reis betaalden om in een hoger elftal mee te spelen. Dat getuigde van liefde voor de sport en van clubgeest. Dat deze clubgeest een heilzame uitwerking had op het spelpeil, blijkt wel uit het feit, dat de Zeeuwse clubs uit die tijd in Brabant gevreesde tegenstan ders waren. DE KENTERING Toen de Z.V.B., die in 1921 was opgericht, op een kwade dag besloot 'n speciale Zeeuw se afdelihg voor de 2e en 3e klassers-samen te stellen,, ging' het mis met het Zeeuwse voet bal. Vele clubs, die anders nooit in de 2e of 3e klasse ge komen zouden zijn, kregen nu wel een kans. Het gevolg was, dat het voetbalpeil zienderogen daale. Er waren immers geen tegenstanders meer, waar men iets van kon leren. Daarbij kwam, dat de nieu we generatie bij lange niet dat enthousiasme toonde, dat men van de ouderen gewoon was. Het gevolg was, dat de Zeeuw se voetbalreputatie verloren •ring. Enthousiasme, clubgeest, lief de voor de sport, dat is waar het vele voetballers aan ont breekt. En zolang dit niet ver betert, zolang de jongens uit de lagere elftallen geen drang in zich voelen om even „goed" tc worden als de spelers uit de hogere elftallen, zal het mis blijven gaan met het Zeeuwse voetbal. 200.000 TON RUS SISCH GRAAN. Volgens de „Nieuwe Gids" zouden de besprekingen tus sen België en de Sovjet-Unie fisteren tot een overeenkomst ebben geleid. In ruil voor een grote hoe veelheid broodgraan be weerd wordt 200.000 ton zou België staal leveren. Tsjeclio-Slowakije zal niet deelnemen aan het Olympisch voetbal toumooi, omdat een ploeg van zuivere amateurs niet sterk genoeg zou zyn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5