Minister Lieftinck over de Douane-Unie NIEUWS UIT ZEELAND De Vlissingse haven ging vooruit in 1947 Snelle hulp' voor Europa SPAAK BEZOCHT NEDERLAND. Truman dankt Middelburg. De herverkaveling van Walcheren. Goes-Hoedekenskerke weer per trein WALCHEREN Nederland moet meer exporteren naar België en Luxemburg. Zwarte franken, In de samenwerking tussen onze drio landen, België, Ne derland en Luxemburg, waar over Ik my ten zeerste ver heug. is dit wel merkwaardig, dat in Nederland de waarde ring voor deze economische samenwerking, naar de aard en gewoonten van de inwo ners. soberder Is geuit dan in grote delen van België en Luxemburg, hetgeen geen af breuk doet aafi de oprecht heid van onze gevoelens, gl- dus minister Lieftinck in een onderhoud, dat hy naar aan leiding van de inwerkingtre ding van de douane-unie toe stond aan de corfespondent van Belga in Den Haag. Op de vraag of hH verwacht te dat de tot stand koming van de douane-unie Invloed zou uitoefenen op de financiële moeiiykhedcn tussen België en Nederland, antwoordde de minister, dat de bedoelde moei- lgkheden tussen België- er Luxemburg- enerzyds en Ne derland anderzyds met name worden veroorzaakt door het feit dat de betalingsbalans tussen beide gebieden chro nisch onevenwichtig is. „Ook vóór dc oorlog, aldus mi nister Lieftinck. importeerde Nederland uit het Belgisch- Luxemburgse gebied meer dan het er naar toe exporteerde. Deze ontwikkeling is na de oorlog door algemeen bekende omstandigheden verder in de hand gewerkt. België is de gelukkige be zitter van zeer belangrijke ex portgoederen, zoals vele we- doropbouw-producten en duur zame consumptie-goederen, o.a. textiel, welke in Neder land zeer gewenst en ook no dig waren. In de periode, wel ke sedert ite bevryding ver streken is, kon het betalings verkeer op gang gehouden worden enerzijds doordat Bel gië aan Nederland zeer be langrijke credieten heeft ver strekt, waarvoor wq ten zeer ste dankbaar zijn, en ander- Het comité Rotterdam van dc BelgischNederland Luxemburgse samenwerking organiseerde met het provin ciaal .Antwerpse zustcrcomité Maandag te Rotterdam een byeenkomst, gcwHd aan de be spreking van de betekenis der internationale handel voor de beide landen. De Belgische gasten, onder wie dc Belgische ministcr-prc- dent Spaak, werden 's morgens ten stadhulzo ontvangen. Nadat burgemeester Oud het gezelschap had toegespro ken, verkreeg minister-presi dent Spaak net woord. Deze wees er op dat het Benelux- work nog grote moeilijkheden zal ondervinden, doch dat deze ongetwijfeld in een geest van samenwerking zullen worden opgelost. s Middags aan dc lunch bracht minister Spaak hulde aan de Londense regeringen, die met de Benclux-gcdachte zyn begonnen. Spr. meende dat de beste samenwerking kan worden gevonden tussen Antwerpen en Rotterdam in een sfeer van openhartigheid. De Belgische oud-minister Vos wees in 'n zeer uitvoerige rede op de groeiende betekems van de Benelux. Te 's-Gravenhage werd 's avonds een gala-avond gege ven, waar Spaak eveneens het Woord voerde. Hy belichtte en kele aspecten van de interna tionale poHtiek en toonde zich niet pcssimiUtisch. Dronken chauffeur reed meisje dood. Zaterdagavond werden de 15- jarige meisjes N. Westdijk en C. waftder, die van Klaaswaal naar Numansdorp op weg wa ren, aangereden door een vrachtauto, bestuurd door A. van Soest uit Klaaswaal. Het meisje Westdyk werd op slag gedood. Haar vriendin werd over de langs de weg lopende tramrails geslingerd en moest zwaar gewond naar een Rot terdams ziekenhuis worden overgebracht Het block, dat dc vrachtryder zwaar beschon ken was. De rijkspolitie heeft hem gearresteerd en dc vracht wagen in beslag genomen. Iers parlement ontbonden. De president van Eire heeft yet parlement ontbonden en al gemene verkiezingen op 4 Fe bruari gelast. De algemene ver kiezingen, die normaal in 1&49 zouden zyn gehouden, zyn ver vroegd door nederlagen van de regeringspartij bij vtweo der drie tussentijdse verkiezingen In November. (Ingezonden mededeling) zijds, doordat Nederland bij tyd en wyie belangryke hoe veelheden goud en (deviezen aan België heeft overgedra gen, wat voor ons uiteraard een groot offer was. De enigo duurzame oplos sing kan slechts worden ge vonden in vergroting van de Nederlandse export naar Bel gië en Luxemburg. Het ls dan ook mijn hoop, dat 't gemeen- schapelyke douane-tarief en de onderlinge tolvrydom de af- zetvoonvaanlen van Neder landse prodacten op de Bel gisch-Luxemburgse markt gunstiger zullen maken en daardoor tot do totstandko ming van het bovenbedoelde evenwicht zullen bijdragen. In verband hiermede is het ook heel belangrijk dat do inwo ners van de partneiflamleir eikaars producten beter leren kennen." Op de vraag of een ruimer kapitaalverkeer geen oplos sing kan brengen voor de fi- nanciëlo zorgen, antwoordde minister Lieftinck: „Ongetwij feld kan verruiming van het onderling kapitaalverkeer op de duur van groot behang wor den. Voorshands verzetten zich van Nederlandse ^ijde daartegen nog de tot nu t« noodzakelijke deviezenrestrlc- ties, die met kracht moeten worden gehandhaafd. MEER KAPITAAL VAN BELGIË NAAR NEDER LAND? Kapitaalbeweging van Bel- g'ë naar Nederland zou stel- j zeer gewenst zyn. Hier heeft men echter te maken met een andere moeilijkheid. De Belgische kapitaalmarkt laat namelijk momenteel niet toe dat Belgisch .kapitaal ge ëxporteerd wordt, omdat ook met kapitaalschaarste in Bel gië rekening moet gehouden worden. Bovendien vloeien complicaties voort uit hot zwarte deviezfen verkeer. ZWARTE FRANKEN. Voor de samenwerking van onze landen is de zwarte geld handel funest. De fout ligt voor een deel natuurlijk bij de Nederlanders die hun guldens voor Belgisch geld verkopen tegen een veel lagere prijs dan de officiële. Dit euvel dient met alle kracht te wor den bestreden. En zy die den ken zich te kunnen verrijken door deze handel, koper zowel als verkoper, zouden moeten inzien dat zy erg anti-nationaal handelen. Deze probleemstel ling ligt niet alleen op het fl- j nancieel-economisch terrein. maar veeleer in de morele sfeei Babies in de wolken. Grote hoeveelheden pap, zware pakken pa pieren luiers, bontge kleurd speelgoed en leesboekjes werden Za terdag aan boord van het K-L.M.-toestel naar Batavia gestouwd. Dat aeze attributen voor de ze Indië-reis noodzake- lyk en onontbeeriyk wa ren, bleek wel uit het lawaai, dat uit het pas sagiersrestaurant op Schiphol weerklonk. Dit was nl. bevolkt met 26 babies en kleine kinde ren, omstuwd door zorgzame moeders, die zich in het kader der gezinshereniging met hun kroost by hun echt genoten in Indië zullen voegen. Reserve-stewardes sen, „grounds-hostesses" en meisjes van de afde ling inlichtingen fun geerden als hulptroe pen, terwijl ambtenaren van het ministerie van O. G. zich kennelyk on- wennig tussen de diver se looprekjes etc. bewo gen, vermaningen en raadgevingen uitdelend. Een grote mensenme nigte zwaaide enthou siast ten afscheid, toen gezagvoerder Viruly om 11 uur de Constellation, waarin zich 63 zielen bevonden, startte. Voor de twee stewar dessen zal het een ge denkwaardige vlucht worden, met deze luid ruchtige vliegende kin derkamer. De burgemeester van Mid delburg, jhr. mr. W. C. Sand- berg tot Essenburg, heeft naar aanleiding van de door de stad Middelburg doör tussenkomst van de heer ChJ A. Wolverton aan de President van dc V'f. Staten geschonken Iegpenni; van Traman een dankbrief ont vangen van -de volgende in houd: „I surely appreciate the me dal which Hon. Charles Wolverton brought me. I shall treasure it very highly as a mark of appre ciation from your good city" (Ik waardeer ten zeerste de medaille, die mij door de heer Charles A. Wolverton is over handigd. Ik zal haar in hoge ere houden als een blijk van waardering van Uw goede stad). Brand in de Grote Kerk te Tholen. Zondagmiddag werd in Grote kerk te Tholen door de koster brand ontdekt by het houten tussenschot van preek- kerk en noodkerk. De brand weer was spoedig ter plaatst en was het vuur weldra mees tér. De brand was ontstaan door een defect aan de koker van de centrale verwarming. De kerkdienst van Zondag middag kon geen doorgang vinden. Aantal zeeschepen bijna verdubbeld. Installatie verbeterd. De haven van Vlissingen heeft in 1947 gedeeld in het herstel, dat in vele Neder landse havens zij het in veel te traag tempo in trad of voortging. Er zyn meer schepen bin nengekomen dan In 1946 en er is meer vracht verwerkt. Het aantal havengeldplichti- ge zeeschepen dat m 1947 de haven binnenliep bedroeg 856 tegen 471 in het voorafgaande iaar. De brutotonnage in 1947 beliep ruim 327.000. Het aan tal vissersschepen bleef gelijk, nameiyk 113 en het aantal bin nenvaartschepen bleef even eens gclyk. nameiyk 797. Wij «tekenen hierbij aan, dat dc schepen van het loodswe zen, de marine - en de prov. Verklaring van Marshall. Marshal heeft voor de Com missie s voor buitenlandse zaken verklaard, dat het plan tot herstel van Europa aan vier voorwaardei. moet vol doen: le het moet snel wor den uitgevoerd; 2e het te ver strekken bedrag moet vol doende zyn; 3e het moet doeltreffend zijn; 4e op soe pele wijze worden uitgevoerd. Indien de Verenigde Staten niet terstond het probleem aanvatten, zouden de gevol gen ernstig zijn. De hulp is bedoeld om te voorkomen, dat Europa economisch wordt gewurgd. Het voorgestelde plan eal zware lasten voor het Amerikaanse volk met zich meebrengen, hoewel de hoeveelheid goederen; wel ke men dacht uit te voeren, minder zal zijn dan die var de afgelopen maanden. Het plan is een middel om een derde wereldoorlog te' voorkomen. Marshall prees het1 werk van de Paryse conferentie, die het herstelplan opmaak te. De behoeften van de Eu ropese deelnemers Sullen voortdurend onderzocht moe ten worden. De aanvallen, die op het plan waren gedaan, noemde de Amerikaanse minister zuivere propaganda". MINDER EXPORT. Ook Harriman werd door de commissie gehoord. Hy zeidc: „We jnoeten toegeven dat het hulpprogramma voor Europa onze moeilijkheden, om tc trachten inflatie te voorkomen, zal vergroten. Toch zullen de baten de kos ten verre overtreffen". Dc Amerikaanse ambassa deur in Engeland, Douglas, verklaarde, dat de samenwer king der betrokken landen door het plan-Marshall zal worden bevorderd. Men verwacht, dat dc cx- smokkekf. port der Verenigde Staten over 1948 zal teruglopen met 600 milliben dollar. De-im port zal toenemen met 300 millioen dollar. NIEUWE CONFERENTIE. De eerste economische ad viseur» van het Franse minis terie van buitenlandse zaken, Herve Alphand, is naar Lon den vertrokken voor bespre kingen in verband met het bijeenroepen der zestien lan den voor een conferentie over het plan-Marshall. Van betrouwbare zijde ver luidt voorts, dat Engeland en Frankrijk het er thans in principe over eens zijn, dat een nieuwe conferentie nuttig DOLLAR-TEKORTEN. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft de officiële cijfers van de ge schatte dollartekorten en overschotten der Europese landen tijdens het 4%, jaar van het plan-Marshall bekend gemaakt. Nederland heeft een tekort van 2.512 milliodfc dollar, de overzese gebiedsdelen een overschot van 76 millioen; België en Luxemburg hebben een fekorf van 1.474 millioen. De overzeese gebiedsdelen van België een overschot van 55 millioen. stoombootdiensten biyten deze statistiek vallen. DE N.V. HAVEN VAN VLISSINGEN. Wat het bedrijf van de N.V- Haven van Vlissmgen aangaat, kan worden vermeld, dat in 1947 deze N.V. de beschikking kreeg over 2 kranen op rups banden en een ketelinstallatie ten behoeve van het melasse- station. De hoeveelheden ver werkte lading waren belang rijk groter dan in 1946. Van eind Juni tot begin Sep tember werd van Vli§singen uit een vrachtdienst op Enge land geëxploiteerd door een Rotterdamse firma. Deze dienst vervoerde met 48 af vaarten, dié werden gegeven door kustvaarders, fruit uit Italië. België en Nederland. Doordat Engeland de import in September verbood, kwam deze dienst te vervallen. De N. V. trad op als stuwadoor. In Januari en Februari werd 1700 «.ton Noorse haring aan de buitenhaven gelost door 113 visserschepen. Het melassestation was goed bezet. In September en De cember arriveerden 2 tankers uit Cuba. De vrachtdienst van de Stoomvaart My. „Zeeland' met een kustvaartuig gaf 45 afvaarten. De passagierdienst \yerd nog niet hervat WAT VERWERKT WERD Hier volgt een vergelyking van enkele verwerkte hoeveel heden in 1947 met die ln 1946: 1946 Div. 32.892 ton Melasse 11.672 ton Vis Hout 1947 66.258 ton 23.637 ton 1.701 ton 2.077 ld. 971 std. Stenen 6.138.000 st. 7.204.000 st. Dakpannen 263.000 st. 139.000 st. De devlezensmokkel te Eindhoven. Van bevoegde zyde verna men wy nog in verband met de geruchtmakende deviezen- zwendel te Eindhoven, dat een der hoofdverdachten zekere B. uit Amsterdam is, die kans ge zien heeft naar het buiten land uit te wyken, waar hy is aangehouden. Bij het smok kelen en verhandelen van geldcoupures en edelstenen, zou de notaris D. te Eindho ven niet rechtstreeks betrok ken zyn geweest. Zyn geval zou uitsluitend betrekking hebben op zijn bemiddeling bij dè verkoop van een 1 millioen francs, die op een thans nog niet opgehelderde wyze in 1945 ons land werden binnenge- Nleuwe marine-officieren. Onder grote belangstelling heeft lt. admiraal C. E. L. Helfrich Maandagmiddag in het Marine-opleidingskamp 103 adelborsten tot officier begdigd. In een toespraak ss hij er op, dat deze groep, welke de eerste is, die na de bevryding wordt „afgele verd", niet bestaat uit jonge lieden van ongeveer gelijke leeftijd en ervaring, maar uit een verzameling jonge mensen, die door verschillen de oorzaken niet in de condi tie, welke wij voor de oorlog gewdhd waren, het instituut betraden. Sommigen hebben reeds deel genomen aan de strijd, anderen zijn stuurloos door de ellendige vernederen de jaren gegaan. Het feit, dat zij er in zyn geslaagd een hechte promotie van het korps adelborsten te vormen, gaf spr. het vertrouwen, dat zij ziclv de eigenschappen hebben eigen gemaakt, welke voor een goede marine onont beerlijk zijn. Koning Bras. De wielrenner Braspenniux, die dc laatste dagen herhaal delijk is besproken inzake ztjn smokkelpractüken, is niet de bekende wielrenner Adriaan Braspenninx, wonende te Rijs- bergen en oud-koppelgenoot van de zesdagenrenner Pijnen burg, maar de jonge wiclren- Minister Mansholt zal commissie installeren. De installatie van de Her verkavelingscommissie Wal cheren zal niet, zoals eerst werd gemeld, door de Dlrec teur-Generaal van de Land bouwgebieden geschieden, doch door min. Mansholt. De installatie zal geschieden Vrijdagmiddag a.s. om 2 uur in liet P.Z.E.M.-gebouw te Mid delburg. Naar wy vernemen zyn er besprekingen gaande om de spoorbusdienst GpesHoede- kenskerke weer te doen ver vallen en de treindienst op dit traject in ere te herstellen. Mocht hiertoe inderdaad beslo ten worden, dan zal dit, naar verwacht wordt, echter niet eerder geschieden dan by het ingaan van de zomerdienstre geling. Bedrijfscredieten voor Zeeuwse boeren. Naar de inspecteur Voor Zeeland van do Rijksdienst voor landbomvherstel in een verga dering te Middelburg mede deelde, zullen de bijzondere be- dryfscredieten In de toekomst zonder enige vorm van onder pand (borgstellingen, hypothe ken) tot een bedrag van 7Ö00 door de boeren kunnen worden» opgenomen. Hoofdbestuur Stichting voor da Landbouw. De leden van het -hoofdbe stuur der Stichting voor de Landbouw treden ingevolge de statuten elk jaar op 31 Decem ber af. Pe zes samenwerkende organisaties hebben, met uit zondering van het Kon: Ned. Landbouwcomité, dezelfde be stuursleden Voor het jaar 1948 aangewezen, die in het afgelo pen jaar zitting hadden. Voor iet Koninklijk Ned. Landbouw- bouwcomité hebben thans zit ting P. J. J. Dekker, Wemel- dinge en J. H. Lanting, Nieuw- land. Het dagelijks bestuur van de stichting vormen de herèn Chr. van. den Heuvel, F. J. M. Smits van Oyen, H. D. Louwes (voorzitter), J. Lageveen, C. J. van Mastrigt en C. J. van dea Ploeg. De export van Zeeuwse mosselen. DE JAAROMZET ZAL DE 50 MILLIOEN K.G. AAN ZIENLIJK OVERSCHRIJDEN Naar wij vernemen zal, dank zij de grote vraag in Frankrijk naar Zeeuwse mosselen, de omzet in dit - seizoen de door ons in een artikel van enkele weken geleden genoemde hoeveel heid van 50 millioen K.G. belangrijk overschrijden. De levering heeft de 100 van de' standaardcapaciteit reeds bereikt, terwijl men op 1 Januari van het vorig jaar nog slechts op 60 van de standaardcapaciteit toé was. Voor de verdere aflevering vay mosselen door de kwekers is thans een bijzondere rege ling getroffen, welke Maan dag 12 Januari van' kracht is geworden. Hierbij worden aan kleine en middelmatige kwe kers bijzondere voordelen ge boden. Er wordt op toerbeurt 8 van de standaardcapaci teit geleverd met een mini mum van 150 ton voor kwe kers met een standasrdcapa- cfteit tot 1500 ton. Voor kwe kers -met een standaardcapa citeit boven 1500 ton is het minimum 250 ton. Nieuwe industrie in Zeeland. Binnenkort zal te Clinge een nieuwe industrie worden ge vestigd. Het is het plan de gro te hoeveelheden houtafval van de klompenmakersbedryven, tot bouwsteen en bouwplaten om te vormen. Door mengin^. van cement en houtafval vef- krygt men een isolerend en on brandbaar product, dat ge- schilct is voor de. bouw van bergplaatsen, voor dekbeschot enz. Zodra de-vereiste bedrijfs- vergunning aanwezig is zal met de fabricatie een aanvang worden gemaakt. DE V.A.R.A. IN ZEELAND. De V.A.R.A.-toumee van het tournee-gezelschap, Charles Aerts zal zich ook tot Zeeland uitstrekken. Het gezelschap zal de revue „Hallo aansluiten" Maandag 26 Januari opvoeren te Goes en Dinsdag 27 Januari te Middelburg, terwijl Woens dag .28 Januari de tournee voor Zeeland te Vlissingen wordt besloten. Middelburgse boeren bijeen. De ^fdeling Middelburg va» de Zeeuwse Landbouw Maat schappij hield Maandagmiddag haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer M. Klcinepicr. sprak ln zijn ope ningswoord de wens -uit, dat 1948 voor de Walchcrense boer voorspoediger zal zijn dan 1947. Uit net verslag van de secretaris, de heer W. Besuijen, bleek,-dat de afdeling 92 leden telt en dat de Stichting voor de Landbouw veel werk van de afdeling heeft overgenomen. Dc aftredende bestuursle den. de heren J. Ovcrbeke en J. J. Gecrse, werden herkozen. Ir. P. C. D. Toxopetis, in specteur van Landbouwherstel, hield vervolgens een Inleiding over „Herstel en schadever- goedingsnolitiek". Hy schetste de moeilijke omstandigheden waarin de boeren door» de droogte kwamen te verkeren. Het cultuurtechnisch herstel heeft al enorme vorderingen emaakt op Walcheren, -maar iet wachten is thans op de herverkaveling. De financiën baren zorg Landbouwherstel moet 14000 schadedossiars doorwerken; de schadeberekeningen eisen veel tijd. De ergste „crepeergeval- len" krijgen voorrang bij de behandeling. Landbouwherstel zal voort aan geen graszaad meer in na- tura beschikbaar stellen. Men wil namelijk de handel weer' volledig inschakelen. Over de veerestitutie spre kend, merkte ir. Toxopeus op, dat nog niet de helft van de Walcherse veestapel terug is. De zaakschadevergoeding voor de gedupeerden ligt op een goede basis en ook de ver goeding voor het levensonder houd is niet tegengevallen. Dc pachtwaardevergoeding geeft evenmin reden fijt ontevreden heid. Bij de vergoeding van de bewerkingskosten van in cul tuur gebrachte gronden wordt rekening gehouden met de oogstopbrengsten. Een uitvoerige nabespreking volgde op deze lezing. De Rijkszuivelconsulent, de heer C. Zwagerman, hield een plei dooi voor goede ontwatering van dc weilanden. Wanneer de grasgroei in Februari goed zal blijken, zullen reeds dan voor bereidingen voor veeinvoer worden getroffen. Aanleg van boomgaarden. Tydens de fruitteeltdag te Goes, hield ir. G. de Bakker, inspecteur voor de tuinbouw, een lezing over „De aanleg van de boomgaard". Er is voor een kweker geen belangryker werk dan het ma ken van een plan voor de aan leg van een boomgaard, daar dit zyn consequenties heeft voor een groot aantal jaren. Het zwakste punt van de Zeeuwse kwekor noemde spr. de aanleg van een boomgaard. Er wordt thans echter geluk kig ter zake meer oVerleg ge pleegd met de voorlichtings dienst. De vruchtbomen groei en het beste op gronden die voldoende vochthoudend en watcrdoorlatcnd zijn. Er Zijn echter niet zoveel gronden die aan d^zc eisen voldoen. Daar om moet de aanplanting aan gepast worden aan de grond. Het bestur vart Zeelands proeftuin heeft nu het voorne men een derde wetenschappe lijke kracht aan te stellen, die zich zal belasten met de bo demproblemen. Deze zal dan na een geschikt plantschema voor aanleg van boomgaarden de grond onderzoeken en daar na een geschikt plantschema opstellen. ls de voornaamste factoren waarmee bij het samenstellen van een plantschema rekening moet worden gehouden noem de spr. de bespuiting, de be stuiving, de mechanische be werking en de financiële toe stand van de kweker. Als de beste rangschikking in ver band met een rationele bespui ting en een goede bestuiving zag spr. het 4-ryen systeem. In het verdere deel van zijn inleiding besprak ir. de Bak ker nog de voor- en nadelen van hoogstammen, struikvorm- beplanting en de in Brabant toegepaste spillenbeplanting. Spr. eindigde zijn inleiding met het uitspreken van dè overtuiging dat, wanneer de kwekers alle op deze fruit- teeltda# gegeven raadgevingen opvolgen, de Zeeuwse fruitteelt zeker een goede toekomst heeft. ALG. AFD. ZIEKÈNFONDS „WALCHEREN". Dqor dc Eenheids Vakcen trale, afd. Vlissingen, is de heer M. de Vos Burchart, Sou burg, aangewezen om zitting te nemen in het bestuur van het Alg. Afd. Ziekenfonds „Walcheren". Als plaatsver vangend lid is aangewezen de heer C. M. Schillemans, Vlis singen. Middelburg DIRECTIE VAN RUSTHUIS „DE GRIFFIOEN" BENOEMD De bestuurders van het Her vormde rusthuis te Colijns- plaat, de heer en mevrouw Ver- bürg, zijn benoemd tot direc teur en directrice van het Te huis voor ouden van dagen der Nbd. Herv. kerk „De Griffi oen" te Middelburg. OECU3IENISCHE WERELDCONFERENTIE. In verband mét de Oecume- nise wereldconferentie te Am sterdam in de zomer van 1948. zal C. M. Baronesse van Heem! stra uit Amersfoort, in Maart te Middelburg een spreek- Onontplofte bom te Middelburg. SPOEDIG RUIMING. Het zal aan weinig inwoners van Middelburg bekend zijn, dat zich in hun stad nog altyd een onontplofte bom beyindt, een erfenis uit de eerste grim mige oorlogsdagen van 1940. Het lugubere voorwerp rust op 2 m. diepte in het terrein van de fa. Polak by de Dokhaven. Wy vernemen, dat deze bom zeer binnenkort Verwyderd en onschadelyk gemaakt zal wor den. Het zal dan wel noodza kelijk zyn, dat de bewoners van de huizen in de omgeving voor een korte wnle hun wo ningen verlaten, doch zy be hoeven zich niet ongerust te maken, dat zy by terugkeer puin of scherven zullen vin den. De ruiming geschiedt na melijk door. deskundige krach ten, die er aan gewend zyn dergelijke karweitjes vlug en veilig op te knappen. Middelburg's bouwplannen. In aanvulling op ons bericht betreffende de plannen van het femeentebestuur van Middel- urg tot bouw van circa 300 arbeiderswoningen in 1948 •bij de Baarsjessprink (tussen de Nieuwe Vlissingse weg en de Lage weg), vernemen wy, dat de vijf architecten, die ieder een deel van het plan voor hun rekening zullen nemen, onder ling nauw zullen samenwerken en in nauw contact zullen staan met de stedebouwkundi- ge ir. M. Duintjer te Amster dam, zulks met het oog op .de aanpassing van de verschillen de onderdelen.» De architecten hebbén zich bereid verklaard de plannen op 15 Maart a.s. bestekklaar te hebben. Koninkl. onderscheidingen in Zeeland. Bij Koninklyk Besluit van 30 December 1947, no. 45 zijn benoemd tot ridder in de Or de van Oranje Nassau, de he ten: k J. van Tuinen, referendaris ter provinciale griffie van Zeeland, te Middelburg; A. C. de Baare, lid der Provinciale aLaten, te Vlissingen; J. Mijs, notaris te Oostburg; E. H. F. Francken, secretaris der ge meente St. Jansteen; J. Cats- hoek, oud-lid der Provinciale Staten en oud-vwethouder dér gemeente Zierikzee, directeur van de N.V. Stoomdrukkery v.h. Lakeman en Ochtman. By Koninklijk Besluit van 18 December 1947, 11 is aan de heer J. van Beveren, Hoofd assistent-rechercheur, schip per aan boord van het recher chevaartuig „Albatros" te Vlissingen. wonende te Oost en West-Souburg, de gouden eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau ver leend. Bijzonder Gerechtshof De drie gebroeders. Drie broeders met schuldig gebogen ruggen zaten Vry- dagmiddag op het beklaagden bankje voor het Bijzonder Ge rechtshof te Middelburg. Ja nus Leijnse, de oudste, be drijfsleider te Gentbrugge, was in Antwerpen toegetreden tot de Waffen S. S. en werd des wege veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf met aftrek sedert 25 Mei 1945, conform de eis. Broer Nicolaas, ^4-ja- rige bediende te Vlissingen, die gebouwen, betrokken door de S. D., had bewaakt en vrij- foillig tot de Kriegsmarine was toegetreden, kreeg één jaar voorw. met een proeftijd van 3 jaar en onder toezicht- stelling van de S. T. P. D., waarbij het Hof de 3 jaar, dat hij in krijgsgevangenschap verbleef, tevens als straf wil de aanrekenen. De jongste, Frans Leijnse, 22-jarige mon teur te Amsterdam, bewaak te eveneens S D.-kwartieren, was bovendien o.m. bewaker in een Jodenkamp te Meche- len, trad toe tot de Waffen S.S. en bewaakte door dè S. D. na een overval gearres teerde vrouwen. Het Hof nam het hem zeer kwalijk, dat zijn gedrrg ook na de bevryding niet zeer goed is geweest: hy heeft ondermeer een poging fedaan tot afpersing van een ood te Amsterdam. De procureur-fiscaal eiste 5. jaar R.W.I. met aftrek van voorarrest, doch wijzigde la ter deze eis in 3 jaar jeugd gevangenis. Het vonnis ltiid- de: 3 jaar jeugdgevangenis, ontzetting rechten voor 15 jaar. De 38?jarige brandstoffen- handelaar Adelein Blanckaert te- Graauw, die gedurende de laatste tyd van de oorlog hulp- landwachter was, werd ver oordeeld tot 4 jaar gevange nisstraf mèt aftrek sedert 30 Mei 1945 en ontzetting rech ten voor het leven. beurt vervullen. Vlissingen INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. De bekende schrijver-globe trotter, Jef Last, zal voor het Instituut voor Arbeiders-Ont wikkeling te Vlissingen op Vrydag 16 Jan. a.s. in het ge bouw „Concordia" vertellen van zijn belevenissen in het Chinese rijk. Deze lezing zal met lichtbeelden 'worden toege licht. De opvoering van het toneel stuk „Polletje Piekhaay" van Willem van Iependaal gaat om financiële redenen niet deer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2