PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Geen hervatting van de politionele actie Eerste Ned. militairen keerden terug BILT Kaiser houdt stand Actie van Vervoerders Sjarifoeddin verwacht toch oorlog Nog geen nieuws uit Djocja Wat kost de radio 191e Jaargang - No. 9 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg. Drukkerij Fa F. van- de Velde Jr. Vllssingen Dit blad verschijnt dagelijks, béhaive op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 12 Jan. 1948 Aonnemew TSPRUS 25 et per week: t 3.20 per kwartaal; franco per post r 3,45 oer kwartaal Losse nummers 5 ct- ADVERTELNTIEPR1JS: 12 Ct per mm- minimum p advertentie 1 2. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux gevestigd te Vllssingen: Walstr. 58-60. tel. 10 en 51 - Middelburg: Lóndensfe Kaal 29. tel 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55, teL 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Gratamastr 3. tel. 102 - Temeuzen Brouwerijstr. 2 - Zlerikzee: Nwe Bogerdstr. C160. tel. 26. Het Wereldgebeuren Russische sector van B erlijn bij Sowjet-z6ne. Tegenzet van Moskou. Jacob Kaiser, de voorzitter van de Christelijk Democrati sche Unie in Duitsland, die tezamen met zijn collega Ernst Leinert'op nogal ge ruchtmakende wijze door. het mil'itaire Sowjet-bestuur uit zijn functie werd gezet, heeft zich voor het eerst in het openbaar daarover uitgelaten. Hjj deed dat op een partij- meeting in Berlijn. Hetgeen Kaiser over de ontwikkeling in de Sow jet-zone vertelde, bevestigt de verklaringen vaii andere leiders. Naar Kaiser's mening streeft de socialistische eenheidspar tij er sinds vorige zomer naar, de Sowjet-zöne tot commu nistisch jachtterrein te ma ken. Zij doet dat door poli tieke blokvorming voor te stellen, hetgeen inhoudt, dat de partij, die daarop ingaat, opgeslokt wordt. Daartoe dient ook het bijeenroepen van het „Duitse Vólkscon gres". Alles wijst erop, dat het volkscongres binnenkort inbreuk zal maken op de rechten der gewestelijke par lementen en leden van on- dere partijen zal dringen onvoorwaardeijk samen te werken met de socialistische eenheidspartij. Het is bekend, dat menige afgevaardigde onder dwang toch heeft deelgenomen aan het volkscongres. „Ik heb" zei Kaiser daarover „leden van mijn eigen partij in tra nen gezien van schaamte, om dat zij zich hadden laten dwingen het congres bij te wonen. Wij hebben tot het uiterste gepoogd samen te werken, en daarbij veel door de vingers gezien, maar het bleek on mogelijk. Door nog verder te gaan, zouden wij onze princi pes verloochenen". In het orgaan van het mi litaire Sowjet-bestuur, de „Taeliche Rundschau", is in middels te lezen, dat de Rus sen weer een stapje verder willen gaan en de status van Berlijn willen wijzigen. Vol gens het blad, kan niet lan ger worden toegestaan, dat Berlijn tot het centrum van seperatisme en een vergader plaats van intriganten wordt ^ge^aakt. Men maakt daaruit op, dat de Russen besloten hebben hun sector van Berlijn bijJde Sowjet-zöne in te lijven. Dat zou tot gevolg_ hebben, de ontbinding van de Berlijnse gemeenteraad en de verwij dering van de Sowj et-verte- Mijnramp in Metz. 9 DODEN, 28 GEWONDEN. Bü Metz heeft zich een ernstige mijnontploffing voor gedaan, die volgens tot nu toe bekende cijfers 9 mijnwerkers het leven heeft gekost. 28 mijnwerkers konden uit de verwoeste mijn worden gered. Zij waren allen gewond en le den min of 'meer ernstig aan gasvergiftiging. Er bevinden zich nog 5 man onder de grond. Alles wordt in het werk gesteld hen te redden. De ontploffing in de mijn werd veroorzaakt door mijn- gas. Amerikaanse vloot tienmaal zo groot. WENS VAN ADMIRAAL DENFIELD. Admiraal Louis Denfield, de nieuwe Amerikaanse chef van 'vlootoperaties, heeft ln een radio-rede verklaard, dat de vloot van de Ver. Staten te weinig manschappen en schepen omvatte om een. oor log te kunnen winnen. De vloot zou met de nodige spoed tot het tienvoudige moeten worden uitgebreid, al dus de admiraal. Inval van 600 Arabieren in Palestina. Grensgevechten in Palesti na, die na een inval van 600 Arabieren uit de Syrische heu velen volgden, hebben ruim \-yf uur geduurd. Volgens of ficiële berichten ln Jeruzalem' zou deze veldslag de voorlo per kunnen zijn van gevechts handelingen op grote schaal. By de grensinval splitsten de Arabieren zich in vliegen de colonnes van 80 man en omsingelden de Joodse neder zettingen Kfar Szodd en Dan. Deze aanval is de tot nog toe hevigste en best georgani seerde sedert het uitbrekn van de troebelen in Palestina. Drie Joden werden gedood en 8 gewond. genwoordigers uit de gealli eerde Kommandantura. De overige twee sectoren van Berlijn zouden op deze wijze een- Westers eilandje worden midden in de Sowjet-zöne, een positie, die op de duur moeilijk te handhaven is. Dit is dan de Russische tegenzet in verband met de Ameri kaanse plahnen in West- Duitsland. Binnenkort, zegt radio Moskou,* zal maarschalk Sokolvosky hierover een lan ge verklaring afleggen, een verklaring die in het Westen met belangstelling wordt te gemoet gezien. Morrison veroordeelt „kwaadaardige aanvallen". Herbert Morrison, vice- premier van Groot-Brlttannië, heeft, tijdens een bijeenkomst van de aanhangers der La- boürpartii teLeicester, de „on ware en kwaadaardige aanval len" op Engèland door de Sov jet-Russische communisten veroordeeld. Hoewel wij niets liever wil len dan samenwerking met de Sovjet-Unie, aldus Morrison, kan men niet verwachten, dat wij -steeds onware en kwaad aardige aanvallen op ons land op ons laten zitten. Men kan niet verwachten, dat wij ge lukkig z|jn, wanneer het ene land na het andere in Oost en Zuid-Europa overgeleverd wordt aan ondemocratische en niet-representatieve com munistische regelingen, ge paard gaande met onderdruk king van andere politieke partijen en de pers-vrijheid. Twaalfhonderd man In Amsterdam ontscheept Velen gaan opnieuw naar de Oost. (Van onze speciale verslaggever.) Zes-en-vijftig bussen staan op een rij op het Y-eiland om de eerste Nederlandse mili tairen, die uit Indië terugke ren, naar hun woonplaatsen te vervoeren. Zij zijn zojuist me de „Nieuw Holland", een der troepentransportscbepen. die nog steeds heen en weer varen, aangekomen, monter 'en opgewekt, vol goede moed om het burgerleven te her vatten, hetzij voorgoed, het zij tijdelijk, want er zijn er bij, die later zullen terugke ren. Het transport bestaat uit 1200 personen, te tfeten afge- keurden van de Kon. Land macht, gedemobiliseerden van de Luchtstrijdkrachten, repa triërenden yan het Kon. Ned. Indische Leger, gedemobili seerden van het korps mari niers, verlofgangers van de Kon. Marine en een groepje evacuée's, ten dele gezinsle den van de aan boord zijnde militairen. Een zeer gemengd gezelschap dus, dat tijdens de reis zelfs een kleine uitbrei ding beeft ondergaan door de geboorte van de kleine Nico- laas Huibert, die deze namen heeft gekregen, omdat hij nu dezelfde voorletters heeft als het schip, waarop hij gebo ren is. De luitenant-generaal, mr H. J. Kruis, is met zijn echt genote op de kade, om de ont scheping gade te slaan. Als ik hun even aanschiet om een praatje te maken, verklaart hij desgevraagd: NOG SLECHTS VOOR LOPERS. Dit zijn eigenlijk nog maar voorlopers. Slechts een klein deel bestaat uit oorlogs vrijwilligers, die hun tijd heb ben uitgediend. Het eerste werkelijke grote transport (geen afgekeurden) komt be gin Februari. Hoeveel soldateiv keren er dit jaar terug? vraag ik. Dat kan ik op geen stuk-, ken na zeggen. Het aflos singsschema is pas tot April vastgesteld. Er komen er tot die datum enige dui zenden. Daarna staat nog niets vast. Hebt u de stemming van de jongens gepeild? Dat hoef ik niet te doen, ik-zie het zo wel! Warme winter in Moskou. Na 24 uur dooi en re gen zijn de straten van Moskou in modderba- nen veranderd, iets dat in Januari bijna niet "voorkomt. De hoofdstad der Sovjet-Unie beleeft de „warmste" winter sedert 50 jaar. Uitgebreide spionnage in Noorwegen? Het conservatieve, te Oslo verschijnende blad „Morgen- budet" bevat op de frontpagi na een artikel onder de kop: „Uitgebreide spionnage ln Noorwegen." Hierin worden de grote mogendheden be schuldigd van spionnage op grote schaal. Het artikel is voornamelijk gericht tegen de Sovjet-Russen. HET AAPJE Inderdaad er- is niet veel mensenkennis voor nodig, om vast te stellen, dat zij blij zijn weeV vaderlandse bodem te betreden, als de eersten de loopplank passeren om in de debarkeringsloods van de Stoomvaartmaatschappij Ne derland" htm paperassen in orde te laten maken. Het zijn Limburger^, voor het meren deel- mariniers, die al in 1944 als vrijwilliger waren ver trokken, nog vóór de bevrij ding van het Westen der halve. Eén heeft er een aapje on der zijn overjas verborgen het klassieke aapje en hij stopt het bibberende diertje even weg als hij de generaal passeert. Aapjes meenemen mag eigenlijk niet, maar de C.O.T. heeft dit geval door de vingers gezien. Gisteren, zo horen wij, is te IJmuiden kapitein J. C. Bührmann, adjudant van de Koningin,'aan boord geweest om een begroetingstoespraak te houden namens Hare Ma jesteit. En te Amsterdam heeft dat generaal-maioor A H. Nijhoff gedaan uit naam van de minister van oorlog Nu geen toespraken meer. maar vrolijke, klanken van de tromnetten der pavalerie uit^ Amersfoort. Zij spelen het" „Limburg, mijn dierbaar begint, zulks ter begroeting van de Zuiderlingen, die voorrang hebben, omdat zij het verst weg rrjoeten. Na hen komen Zuid-Hol land en Zeeland! Dan Drente, Overijssel en Gelderland. Daarna Amsterdam, Noord- Holland, -Friesland en Gro ningen Vervolgens Noord-Brabant. Vandaag... is het 275 jaar ge leden; dat te Amster dam de door Jan v. d. Heijden uitgevonden slangenbrandspuit werd gebruikt; is het 25 jaar gele den. dat in Italië de grote raad van de fas cistische partij werd op gericht; is het 6 laar gele den, dat Tarakan door de Japanners werd be zet; Is het 4 iaar gele den dat de Atlantik wal werd voltooid; is het 3 jaar geleden dat de Russen hun gro te winter-offensief be gonnen. Marinekapel naar Indonesië. De Marinierskapel zal onder leiding van de eerste luitenant Gijsbert Nieuwland in de eer ste week van Maart naar In donesië vertrekken. Het voor nemen is voor de troepen in geheel Indië op te treden. 't Gooi, Utrecht, en, afzon derlijk Nijmegen Tenslotte Den Haag en Rotterdam EN NU EEN BAANTJE! Ongeveer twee uur neemt de ontscheping in beslag. Ter wijl alles in volle gang is, heb ik een ontmoeting met luitenant-kolonel F. L. Werdmölder, commanderend officier troepen, afgekort C. O.T., die aan boord de leiding over de militairen heeft ge had. Gaarne vertelt hij iets van deze reis, die prachtig verliep. Hebben de jongens aan boord zich niet bezorgd, ge maakt over de vraag of zij wel een baantje zullen kun nen vinden? Niet bepaald. Zij hadden juist in een van de Indische dagbladen gelezen, dat men hier meer dan 100.000 arbei ders te kort komt. Hadden ze niet willen blijven? Velen gaan terug! Zij zijn bang, dat zij in hun dorp niet meer kunnen wennen, nu zij zovèel van de wereld heb ben gezien. Indië vinden ze allemaal een prachtig land en tallozen hebben er voor gezorgd dat zij er een baan kunnen krijgen. Zo wordt er omroeper bij radio Ban doeng. Voor die betekent de terugkeer dus niet veel meer dan een paar maanden verlof. Dan wandelen wij nog even door de loods, waar V.H.K.- meisjes zich uitsloven om brood en lafenis te verstrek ken en waar verlofpassen, bonnen en geld worden \uit- gereikt Alles verloopt snel ?n de eene na de andere bus snort weg. Een paar uur later zijn zij thuii bij vader en moeder. De verhalen over liet Grote Avontuór barsten los. Ontreveden over wettelijke^ regeling PROTESTMEETING TE MIDDELBURG. Honderden Zeeuwse beroeps goederenvervoerders, die het transport langs de weg uitvoe ren, zyn Zaterdagmiddag, na een massale rit naar Middelb urg, in het Schuttershof aldaar bijeengekomen om te proteste ren tegen het ontwerp-W'et •Autovervoer Goederen, dat do or Minister Vos is Ingediend en dat spoedig in de Tweede Kamer zal worden behandeld. Hoewel zy het treffen van we ttige maatregelen ter regeling van het vervoer van harte toe juichen, menen de vervoerders door de aanvaarding van het huidige ontwerp een onzekere toekomst tegemoet te gaan, on dermeer omdat de door de mi nister voorgestelde coördinatie van het vervoer van bovenaf een bevoordeling van de Ned. Spoorwegen en haar dochter maatschappijen, met name de A.T.O., ten gevolge kan heb ben. Het is daarom, dat zy de noodklok luiden en zich bera den op een grote tegenactie. PROTESTMEETING TE MIDDELBURG. Nadat mr. M. A. Terwoert, de districtssecretaris voor Zee land van de Vakgroep Goede- renvervoer-langs-de-weg en de heer de Herder, Prov. voorzit ter van de N.O.B.. deze verga dering. die ondermeer werd bij gewoond door vertegenwoordi ger^ van de Kamer van Koop handel en Fabrieken, de E.V O.; 'de vakgroep Personenver voer, de Bond van Autogarage houders, de vereniging Han delsbelang en de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, hadden geopend, schetste de heer C. P. G. van Yperen alg. secretaris van de Ned. Orga nisatie van Beroepsgoederen- vervoer langs de weg, het ka rakter van de wet en haar draagwijdte. Voor het geregelde vervoer en de afhaal- en besteldiensten zal een door de Kroon ^benoem de commissie vergunningen verlenen voor ten hoogste 10 jaar, mogelyk korter. Op ver zoek van de Rijksinspecteur van het verkeer kunnen ÏÏeze ingetrokken worden. Het onge regelde vervoer krygt vergun ningen van deze Rijksinspec teur, die deskundig advies in wint Ook hier geldt de ver gunning voor 10 jaar: zij kan geweigerd worden in het alge meen vervoersbelang en kan ook ingetrokken worden zon der schadeloosstelling. BEVREESD VOOR DE A.T.O. Deze laatste bepaling vormt één der vele grieven van de vervoerders tegen deze mach tigingswet waardoor de minis ter in 18 gevallen bevoegdheid heeft algemene maatregelen van bestuur te treffen. Ook kant men zich tegen tal van vaagheden in het wetsontwerp, die evenzovele onzekerheden voor de vervoerders zyn. Men Ook het afgelopen weekend is de spanning in Indonesië nog steeds zeer groot geweest en uiteraard was de aandacht vooral geconcentreerd op de besprekingen te Djocjakarta, waar de Commissie van Drie besprekingen met de hoogste republikeinse leiders zou hebben, welke zij zelf in zekere ma te als een afsluiting van haar werkzaamheden schijnt te be schouwen. Men weet over welke punten deze zeer belangrijke bespre kingen handelen: de staking der vijandelykheden en de vor ming van de federatie. Sjarifoeddin, Hatta en Sjahrïr zyn Zondagmorgen in Djocja aangekomen. Tot Zondagavond was over het verloop der besprekingen nog niets bekend gewor den, maar algemeen werd aangenomen, dat de eerstkomende dagen het succes of het -falen van de onderhandelingen zul len brengen. VERKLARINGEN VAN SJARIFOEDDIN. In dit verband heeft de ver klaring ran Sjarifoeddin te genover United Press tijdens zyn Verblijf te Singapore sterk de aandacht getrokken. De In donesische premier zeide, dat hy in de naaste toekomst een oorlog in Indonesië venvacht en dat naar zyn mening de Nederlanders hiermede zullen beginnen. Een dergelyke uitla ting is natuurlyk weinig ge schikt om het optimisme le vendig te houden, maar geluk kig staat tegenover deze me- RADIO-OMROEP VOOR 1947 Minister Gielen heeft de Tweede Kamer toegezonden een overzicht der voor 1947 feraamde kosten van de ra io-omroep. Aan dit overzicht zijn de volgende cijfers ontleend: Dienst regeringscommissa ris, (inclusief rubriek het Ryk over zee) 137.257,50; Ned. Radio Unie 6.080 780; Avro f 960.980; KRO 933.868,50; NCRV 837.359; VARA T 903.105.50; VPRO 101 881; IKOR 39.530; RVU 4.000; Ned. Strijdkrachten 169.162; Wereldomroep 1.272.635; to taal 11.440.608,50. In overleg met het depar tement van financiën werd dit bedrag verminderd met 416 390,50, welke verminde ring o.m. verkregen werd door schrapping van de stu- diobouw voor de wereldom roep. Notaris Smokkelde deviezen. Zaterdag werden enige per sonen te Eindhoven, de notaris D., de accountant G. en een makelaar P. in arrest gesteld, in verband met een grote de- viezensmokkel-afteire, die de zer dagen door de fiscale op sporingsdienst te Nijmegen is ontdekt. De verdachten werden op last van de Officier van Justitie naar Den Bosch ver voerd. Men vermoedt dat men hier te doen heeft met een der uit- lopers van een wijdvertakte deviezensmokkelarij, die haar centrum in Amsterdam heeft. De verdachte personen zouden zich bezig hebben gehouden met het verhandelen van cou pures, benevens edelstenen, die in Duitsland van in nood' ver kerende burgers zouden zijn aangekocht. De smokkelhandel zou rich uitstrekken over Ne derland, Duitsland, België, Lu xemburg en Engeland. Een juffrouw wist de brillanten en diamanten over de .Nederland se grens te smokkelen. dadel ingen van Sjarifoeddin era verklaring van gezagheb bende Nederlandse zijde, vol gens welke geruchten over een hervatting der politionele ac tie volkomen uit de lucht ge grepen zouden zyn. Ook van een ultimatum aan de republikeinen schynt geen sprake te Zijn, al vernam Ane- ta wèl, dat op korte termijn een duidelijk antwoord op de ingediende amendementen is gevraagd. Het is immers nu al vijf weken geleden, dat de „Renville" te Priok aankwam en sedert 10 December dat is nu al meer dan een mSand hebben de beide delegaties geen ontmoeting aan boord van het schip meer gehad. Sjarifoeddin heeft in rijn hiervoor reeds aangehaalde verklaring er voorts op gewe- E.V.C. eist hogefe lonen voor metaalindustrie. De bedrijfsgroep metaalnij verheid der E.V.C. heeft een resolutie aangenomen, waarin de mening wordt uitgesproken dat om verstoring van de ar- "beidsvrede te voorkomen en de bestaande snanning tussen loon en behoeften te verminde ren, onmiddellijk dient te wor den overgegaan tot: verhoging van de bestaande lonen en sa larissen met minstens 10 voor alle werkers van hoofd en hand in alle- takken van in dustrie in de Nederlandse me taalnijverheid. De leiders der Amerikaanse marine. Van links naar rechts: Admiraal Colclough, admiraal Chester Nimitz (pas afge treden als opperbevelhebber van de Amerikaanse marine), marine-minister John Sullivan en de nieuwe opperbevelheb ber Lewis Denfield. is voor een 'Verantwoorde taakverdeling tussen de ver voerstakken, doch meent, dat coördinatie en sanering van bovenaf tot verstarring zal leiden en de voortgaande nati onalisatie geen algemeen be lang kan zijn, temeer daar de overheid belanghebbende is. Mogelyk gaat het dezelfde kant op als destijds met het gersonenvervoer i.e. de auto- us-bedrijven, die tegenover „het troetelkindje van de Staat", de Spoorwegen, hebben moeten capituleren. De vervoerders willen zeg genschap hebben en het be drijfsleven zien vertegenwoor digd' in de adviescommissies. De vergunningen dienen voor onbepaalde tijd verstrekt te worden, het particulier initia tief bevorderd. De spreker besloot met de woorden: „Mogen degenen, die hun oordeel moeten geven over de wettelijke regeling en over de plaats, die het "overheidsbe drijf in dit vervoer toekomt, beseffen, dat zij het lot in han den houden van een aanzien lijke groep van particuliere ondernemers, die hebben ge toond te beschikken over durf en initiatief en die zich bewust zijn van hun verantwoordelijk heid tegenover de volkswel vaart". Een afgevaardigde van de B.O.V.A.G. zegde de vervoer ders de steun van deze orga nisatie toe en de prov secre taris van de Vakgroep Perso nenvervoer wenste hen succes met de actie, die o.m. gevoerd wordt met'behulp van affiches op de 20.000 Nederlandse vrachtwagens en een massa vergadering in Den Haag. De heer Cal jouw. vice-voor- zitter van de N.O.B., ln Zee land, sloot de bijeenkomst. zen, dat de republikeinen zich In geval van oorlog thans ln een betere positie zouden be vinden dan de laatste keer om dat hun linies korter zjjn en vooral omdat de plannen voor verdediging van het volk vol tooid konden worden, ook al moest hy hieraan toevoegen, dat de republikeinen thans over minder wapens beschik ken. DE FEDERATIE. Wat de vorming van de fe deratie betreft, moet geconsta teerd worden dat de federale stroming zich steeds meer doet gelden, vooral dank zy de krachtige activiteit van de- Maleiers van Sumatra's Oost kust, o.l.v. dr. Mansoer en de Arabische ex-T.NJ.-off icier Dzoe el Kamain. De stemmen, die beweren dat de federalisten weinig meer dan marionetten van de Nederlanders zouden zyn, wor den overigens steeds minder gehoord. Hieraan zal de krach tige houding van de federalis ten tydens hun jongste con gres, waarop aanvankeüjk zelfs een paar voor de Neder landers weinig vriendelyk ge stelde resoluties dreigden te worden aangenomen men „eiste" van de Nederlandse re gering onmiddellyko instelling van een interim-regering wel niet vreemd rijn. Verwacht wordt, dat dr. Beel deze week in dc rege ringsverklaring over Indonesië" mededeling zal doen van een concept-overeenkomst met Oost-Indonesië, waarin Neder land het accoord van Den Pas^ sar tussen Oost-Indonesië en de Ned. Indische regering zou erkennen, en eventueel ook van do mogelijkheid soortgelijke overeenkomsten te sluiten met de overige autonome gebieden. Wellicht komt daarby ook de positie van Nieuw Guinea ter sprake, waarvan de Indische Nederlanders een nieuw stam land zouden willen maken. Het blijft echter de vraag of dit verantwoord en te verwezenlij ken zal zynKte meer daar Oost-Indonesië aanspraken op dit gebied doet gelden. DE INTERIM-REGERING. De officiële bekendmaking van do namen der zes leden van de interim-regering, welke reeds vorige week verwacht werd, is nog steeds niet afge komen. Wel wist Aneta Zater dag to berichten, dat Raden. Abdoelkadii', Wisakéono Wlr- jodlhardjo (burgemeester van Buitenzorg), prof. Hoessein TMa'adir»i"n",at (vonrrittpr van het Komité Indonesia Serikat). Pangeran Kartanegara (voor zitter van de R^ad van zelf be stuurders van Oost-Bomco), Raden Soerio Santoso (advi seur van dr. van Mook) en voor Oost-Sumatra waarschijn lijk mr. JDzoe el Karnain daar in zitting zullen nemen. Volgens Aneta zou ook nog een zevende namm bekend ge maakt worden, maar andere berichten spreken er nog steeds van, dat drie van de ne gen plaatsen in de interim-re gering voor de Republiek open gehouden zouden worden. Hoewel de beschikking over de Nederlandse strijdkrachten rechtens bij de Landvoogd blijft, zal in feitf toch ook de interim-regering, die uitslui tend een binnenlandse taak krygt, medezeggenschap heb ben. COMMISSIE VAN DRIE. Met de Commissie van Drie schijnt het overigens ook niet alleen rozegeur en mnneschyn to zijn. Ingewijden zyn lang zamerhand wel tot de conclu sie gekomen, dat zij van be trekkelijk twijfelachtige \jaar- do is en dat do Veiligheidsraad zeer voorzichtig moet zijn als hy zich in internationale za ken mengt zonder behoorlijk georganiseerd te zyn. Men meent ook, dttt Van Zeeland met hoofd en schouders boven zijn beide medeleden uitsteekt. De Commissie verdoet een groot deel van haar tyd met het vaststellen van haar be voegdheden en het ovenvinnen van onderlinge meningsver- verschlllcn. NIEUWE POSTZEGELS Gedurende de maand Januari zullen postzegels van het nieu we type aan de «postkantoren verkrijgbaar zijn m de waarden van 5 cent (geelgroen), 7^ cent (roodbruin) en 12^ cent (rood). DE VOORSPELT: ZACHT WEER. Geldig tot Maandagavond. Zwaar bewolkt met nu en dan regenbuien en enkele op klaringen. Aanvankelyk afne- ménde, later weer tot krachtig toenemende en aan de kust tijdelijk stormachtige naar Westelyke richtingen omlopende wind. Zacht weer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1