PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Spanning in Indonesië West-Duitsland krijgt een Ersatz-kabinet BILT Dinsdag verklaring van de Regering? Telefoon in Zeeland Zondag zeer belangrijke besprekingen te Djocja Marshall verdedigde zijn plan 191e Jaargang - No. 8 inteave van de Ftrma Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg DruKkero Fa F van de Velde Jr Vlissingen blad verse bunt dagelijks. Dit behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE.COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 10 Jan. 1948 ABONNEMJSn ISPR1JS 25 ct per week: i 3.20 per kwartaal: franco per posi i 3.45 Der kwartaal Losse nummers 5 et ADV tlH'l ENTLEPRUS: 12 Ct per mm minimum p advertentie 2. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr 58-60. tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 2 4 - Goes: L. Vorstktr. 55. teL 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Gratamastr 3. tel. 102 - Temeuzen BrouwerUstr. 2 - Zlerikzee: Nwe Bocerdstr. C 160. tel. 26. Het Wereldgebeuren ZWEI VÖLKER, ZWEI STAATE, KEIN FÜHRER. Ein Volk, ein Staat, ein Führer! Dat was in de Hit&- periode een der succesvolste Nazi-leuzen, gekalkt op mu ren, geschreven op spandoeken, in spreekkoren uitge bruld op massa-meetings. Men kan moejjjjk ontkennen, dat Hitier er tijdelijk in geslaagd is dit Nazi-ideaal te£ verwe zenlijk®11' ineenstorting van het Derde Rijk echter heeft deze eertijds bejubelde slagzin tot 'n zinledige phrase gemaakt, een droeve herinnering aan een voorbije „glorie periode". Ein Volk? Geen sprake meer van. Oostenrijk is weer los van Duitsland; ondanks de massa-verhuizingen leven honderdduizenden Duitsers onder Pools bewind. De de marcatielijn heeft stellig een zekere geestelijke scheiding teweeggebracht. .De Oost- Duitsers lezen dagelijks an dere kranten, horen andere propaganda en leven onder andere omstandigheden, dan hun broeders in het Westen en dat mist zijn uitwerking niet Bestond niet tijdens de oor log een tegenstelling Parijs— Vichy en na du bevrijding in ons land tussen beneden en boven de Moerdijk? Ein Führer? De Führer is dood en bijna niemand Duitsland roept nog: Leve de Führer. Sinds de geallieerden bezig zijn Duitsland te „de mocratiseren" is het Führer- principe tot nader order op stal gezet Naar de vorm is Duitsland weer democratisch. Er zijn weer partijen, ge meenteraden, parlementen en verkiezingen en Führers ont breken. Ein Staat? Het is nu wel duidelijk, dat met horten en stoten, niettemin langzaam maar zeker, een -aparte st.aat „West-Duitsland" aan het ont staan is, die gevolgd zal wor den door de tegenhanger Oost-Duitsland. Vlugger dan verwacht, heb ben de Amerikanen de vol gende belangrijke stap gedaan en de economische eenheid „Bizonia" 'n staatkundig om hulsel gegeven. Op de conferentie van Frankfort immers hebben generaal Clay en Sir Brian Robertson, de Amerikaanse en- Britse militaire gouver neurs, aan de Duitse politie ke leiders voorgesteld een soort „ersatz-regering" te vormen voor West Duits land. Aanvankelijk hebben de Duitsers tegen deze plannen stelling genomen, daar zij nog steeds halsstarrig vast houden aan de staatkundige eenheid van geheel Duits land, het levenswerk van Bismarck. Maar tenslotte zijn ze voor de Amerikaan se argumenten en onont koombare consequenties van de mislukking der Lon dense conferentie gezwicht. Met ingang van 1 April krijgt Bizonia: le. Een economische Raad met 104 leden. 2e. Een Raad der gezamen lijke Staten, enigszins gelij kend op onze Eerste Kamer. 3e. Een „ersatz kabinet", waarvan de voorzitter wordt gekozen door de Eco nomische Raad en ongeveer de functie krijgt van minis ter-president. te. Een centrale circulatie ank, die het geldwezen zal regelen. Onmiddellijk na het bekend worden van deze ontwikke ling is uit Berlijn het bericht gekomen, dat in Thtiringen, in de Sowjet-zóne van Duits land, op 31 Jan. een soortge lijke conferentie zal worden gehouden als iq Frankfort. Wellicht kan dit beschouwd worden als het Russische ant woord en oetekent dit het be gin van de vorming van de staat Oost-Duitsland. Van Göbbels' slagzin is niet veel meer over dan: zwei Völker, zwei Staate, kein Führer. Besprekingen Bevin Bidault. jJl^Britse minister van bui tenlandse zaken, en Bidault, de Franse minister van buiten landse zaken, wisselen mo menteel van gedachten over het wederom bijeenroepen der conferentie van zestien, aldus de „Evening News". Hoewel er nog geen uiteinde lijke beslissing is genomen, is het zeer wel mogelijk, dat de conferentie in de eerste week van Februari te Parijs bijeen zal worden geroepen. Een van de .belangrijkste doelen van de conferentie zou zijn, de samen werking tussen de,West-Euro- pese landen te bevorderen. KORTE PREDICATIE Jezus, de zoon Jozefs, van Nazareth. Joh. 1 46. Er wordt over Jezus van Nazareth veel gesproken or deze aarde. De een doet hel terloops, in een vloek. Een ander zegt, dat Hij de eerste echte communist was. Weer anderen beweren, dat Hij de frootste humanist is geweest In zo gaat het door. Men noemt Hem een idealist of 'n volksmfileider, een groot pro feet of een godlogchenaar, de- grootste mens of een bleke Galileeër. Maar dat hebben de mensen allemaal van Hem gezegd. De Bijbel evenwel spreekt amiers over Hem. De Bijbel spreekt op een zo onmogelijke wijze over Hem, dat het voor de mensen bijna niet te geloven is. De Bybel zegt, dat Hij de- geen is, waarvan Mozes en de Wet en de Profeten hebben gesproken, dat wil in gewoon verstaanbare taal zeggen: Hn is degeen, naar Wien een volk heeft uitgezien de eeuwen door, een volk dat er maar al te bitter weet van heeft, hoe het op deze aarde toegaat, doch dat ook weet heeft van God. Dit volk heeft eeuwen uit gezien' naar het ingrijpen Gods in de smartegang van de mens. En zie, dat is geschied in Jezus van Nazareth! Dat is zo vreemd en zo onbegrijpe lijk en tegelijk zo heel erg gewoon, mensen daar Sir Brian Robertson, de Engel- se militaire gouverneur in Duitsland. Stakings-Dreigementen in Duitsland. De vakverenigingsraad in de Britse zóne van Duitsland heeft het ipilitaire bestuur in Rijnland-Westfalen gewaar schuwd, dat de mijnwerkers en transportarbeiders in staking zullen gaan, indien de voedsel toestand niet verbetert. In Hamburg staken reeds 8690 havenarbeiders. In de staalin dustrie van Solingen hebben 35.000 arbeiders 't werk neer gelegd. Tijdens dit weekend zullen de vakverenigingsleiders in het Ruhrgebied overleggen of een algemene staking In het Ruhr gebied zal worden afgekon digd. De Britse functionaris heeft verklaard, dat het „nonsens" is te menen, dat de huidige sta kingen aan „communistische agitatie" te wijten zijn. „Zij zyn te wijten aan het feit, dat de arbeiders eenvoudig niet ge noeg te eten hebben en geen vertrouwen stellen in het Duit se bestuur". Trygve Lie weet van niets. Aneta meldt uit New York. dat Trygve Lie ontkent wie ook gepolst te hebben over het zenden van troepen naar Pales tina. Ook de woordvoerders der delegaties spreken de ge ruchten tegen. Het desbetref fend bericht heeft het eerst in de New York Times gestaan. Lie voegde er aan toe, dat de ze kwestie door de commissie voor Palestina behandeld moet worden. altijd moeite mee hebben lechts de mens, die breeltf in deze wereld, waarin liefde en barmhartigheid zijn gede valueerd tot een herinnering. luJstert en gaat zien en ont waart dat de Goddelijke lief de en barmhartigheid zicht baar en tastbaar is in Jezus van Nazareth. Die mens stamelt dam ook: „Wij hebben gevonden 's-H. A. H. M. S. Spaak neemt contact op met koning Leopold. Na een kabinetsvergadering die ruim drie uur duurde, heeft de Belgische minister van bin nenlandse zaken aan de pers een communiqué voorgelezen, waaarin wordt gezegd dat de regering besloten had premier Spaak te machtigen zich rechtstreeks met de koning in verbinding te stellen om een oplossing van de koningkwes tie te zoeken. Arabieren yielen Joodse nederzettingen aan. Ongeveer 600 goed bewapen de Arabieren hebben van dé heuvels van Syrië uit twee Joodse nederzettingen in het Noord-Oosten van Palestina omsingeld. De Engelsen ver dreven met behulp van lucht macht en lichte artillerie de belagers. Drie Joden werden gedood, acht gewond. Amer. mariniers naar Palestina Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken maak te bekend, dat Amerikaanse functionarissen officieuze be sprekingen met de Palestijnse regering hebben gevoerd over de mogelijkheid, mariniers ter bewaking van het Amerikaan se consulaat te Jeruzalem te zenden, doch dat nog geen be slissingen zijn genomen. (On langs werd het consulaat-gene raal te Juruzalem gebombar deerd). Uit gewoonlijk betrouwbare bron te Jeruzalem verneemt men, dat naar verwachting on geveer 300 Amerikaanse mari niers de bewaking van het consulaat en andere door de Amerikanen beheerde gebou wen zullen overnemen en Ame rikaanse burgers op de hoofd wegen in Palestina zullen be- geleden. Naar verluidt hebben alle andere consulaten te "Jeru zalem om een soortgelijke mi litaire bescherming gevraagd. Verwacht kan worden, dat de Nederlandse regering è.s. Dinsdag in de vergadering van de Tweede Kamer een verklaf-ing zal afleggen met betrekking tot de :oestand in Indonesië. .J Sinds April 1940 nam het aantal aansluitingen met 19 toe. Opmerkelijke groei in Oost Zw.-Vlaanderen. Het gaat niet hard ge noeg met de vooruitgang van de telefoondienst na de oorlog, maar er is vooruit gang en we moeten daar voor zeker de ogen niet sluiten. Honderden toekom stige abonné's staan nog op de wachtlijst, omdat er te weinig materiaal is. Veie honderden z(jn echter in de achterliggende maanden reeds geholpen en nieuwe honderden komen dit ji aan dokbeurt. De provincie Zeeland had in April 1940 totaal 7311 tele foonaansluitingen en op 31 Dec. 1947 had zy er 8744. dat is dus 1433 meer of 19 Het aantal toestellen op Walcheren nam toe van 1993 tot 2235. op Noord- eè Zuid Beveland van 1924 tot 2522, op Schouwen en Duiveland van 817 tot 965, in Oost Zeeuwsch Vlaanderen van t jaar 1427 tot 1765 en in West Zeeuwsch Vlaanderen van 696 tot 806. De grootste vooruit gang had dus naar verhouding plaats in het industriegebied van Oost Zeeuwsch Vlaande ren. Slechts in één deel van Zeeland ging het minder foed, namelijk op Tholen en t. Philipsland. By de ar beid op het eiland Tholen deed zich in het voorjaar 1947 een bHzondere techni sche tegenslag voor, waar door het aantal telefoon aansluitingen in dit gebied niet uitgebreid kon worden en zelfs terugliep van 454 op 451. OP HET LAND. Uiteraard is de groei van hét aantal telefoonaanslu tingen ten goede gekomen aan de ste den. Op het platteland was de groei trager, omdat voor die verbindingen zoveel meer ma teriaal nodig is. Het is zelfs voorgekomen, dat voor één aansluiting op het platteland Aanvragen van fietsbanden. EEN LAATSTE KANS. Van 11 t.m. 24 Januari zal door de distributiediensten gelegenheid worden gegeven tot het indienen van aanvra gen voor inschrijvmgsbewtjzen voor fietsbanden voor vervan ging aan personen, die sinds Januari 1945 reeds een of meer bonnen voor een buitenband ontvingen, doch aan wie daar na géén inschrijvïngsbewij: werd verstrekt. Door de distributiediensten wordt plaatselijk bekend ge maakt, waar en wanneer per formulier MD 333-30 de aan vragen voor een der inschrij vingsbewyzen BI 702 t.m. Bl 706 kunnen worden ingediend Het ligt niet in de bedoeline na-24 januari a.s. nog gelegen heid voor het aanvragen van een inschrqvingsbewijs open te stellen. GedemobiliseerÜen terug in Nederland. Vrijdagmiddag te 4 uur ar riveerde de „Niéuw Holland" die het eerste grote contingent gedemobiliseerde militairen uit Indonesië naar Nederland heeft gebracht, te Amsterdam. In totaal waren '1205 passagiers aan boord, waarvan slechts 17 burgers. Acht eieren vóór Pasen. De tegenwoordige eierpro- ductie rechtvaardigt de ver wachting, dat in de komende oeriode tot Pasen aan alle leeftijdsgroepen acht eieren verstrekt kunnen worden Waarschijnlijk zal de verstrek king als volgt plaats hebben op 22 Januari wordt een jon aangewezen voor één ei. op 1? Februari eveneens, op 26 Fe bruari een bon voor twee eieren, op 11 Maart wederom een bon voor één ei en tenslot te op 18 Maart een bon voor drie eieren. Suriname wil in het Koninkrijk blijven. Leden van de Surinaamse de legatie ter rijksconferentie heb ben een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat zij „zouden pleiten voor algehei f onafhankelijkheid in eigen bin nenlandse aangelegenheden" Voorts werd in deze verkla ring medegedeeld, dat hün nog te weinig van de agenda der conferentie bekend was om hun Dlannen of politiek te kunnen uitstippelen. Suriname wenst deel te blij ven uitmaken van het konink rijk der Nederlanden. Er be staat onder de leden van de de legatie geen verschil van me ning over de basis voor de re constructie van het koninkrijk Onderzeeboten voor Turkije De V. S. zullen vier onder zeeboten van het vloottypa aan Turkije overdragen. Deze ncho ren tot de 15 marineschepen van verschillende type, welke aan Turkije worden" overgedra gen op grond van het hulnpro- gram van 100 millioen dollar. Aan Griekenland zullen 6 on derzeeërs worden overgedra gen. van Zeeland, 50 palen en 80 kg. koperdraad verwerkt moesten wordïn! Toch zyn er dorpen, waar de telefoon met een vaart om hoog is gegaan. Nemen we bijvoorbeeld Wissekerke en Kamperland, die samen van 75 stegen tot 133 en Kapelle-Bie- zelrnge, dat van 97 klom tot 149, of Oost-SouburgRitthem waar het aantal aansluitingen steeg van 45 tot 94, Bruimsse van 54 tot 74 «m Biervliet van 34 op 54. IN DE STEDEN. Van de steden ging Tcrneu- zen met een sprong van 400 op 535 het snelst omhoog. Middel burg nam met 20 nieuwe aan sluitingen over byna 7 jaren niet noemenswaard toe, Vlis singen met 54- nieuwe aanslui tingen deed het niet veel be ter. Góes had een opmerkelijke groei van 632 tot 766 nieuwe aansluitingen. Zierikzee steeg van 314 op 363 en tenslotte Oostburg van 123 op 148. Dat zijn dan de nuchtere cij fers van, wat bereikt werd. Voor 1948 zijn er grote plan nen. Wij gaven kort geleden reeds een overzicht van die olannen en zullen daar nu dus niet verder op ingaan. Dit staat echter vast: de vooruit gang zal in 1948 ook voor Zee land betekenisvol zijn! f Oost-Indonesië werkt mee aan federale regering Batavia maakt op het ogenblik spannende dagen door. Hoewel men in officiële kringen zeer gesloten is, is het wel duidelijk, dat er belangrijke gebeurtenissen op til zijn. Zo is bijv. Vrijdagmorgen Sjarifoeddin ln gezelschap van Hadji Agoes Salim naar Singapore gevlogen om Sjahrir af t« halen. Vandaar zouden zij vandaag naar Sumatra vliegen, om van daar met flatta naar Djocja te gaan. Een communiqué van de Commissie van Drie zegt, dat de commissie Zondagochtend een bespreking met Soekarno, Mohammed Hatta, Sjarifoeddin. Sjahrir en leden van de re publikeinse regeling te Djocja zal hebben. Het zwaartepunt van dt besprekingen schijnt dus wel naar het republikeinse regeringscentrum te worden verlegd. Inmiddels vernam Aneta nog, dat dr. Beel j.l. Zondag in de conferentie met de verte- genwoord:gers van de negara's en daerahs te verstaan heeft gegeven, dat indien niet spoedig opheldering zou wor den verkregen van de zijde van de Republiek de Nederland- se'regering haar beleid nader zal bepalen in overleg met de vertegenwoordigers van de ne gara's en daerahs. Hierbij ordt opgemerkt, dat het re publikeinse antwoord op de suggesties betreffende „cease fire", waarover te Djocja drie dagen werd vergaderd, nog steeds niet is binnengekomen. DE FEDERALE REGERING Inmiddels zijn er ook belahg- rijke feitefa te berichten om trent de ontw kkeling van za ken met betrekking tot de vor ming van een federale rege ring. Vooreerst heeft de mi nisterraad van Oost-Indonesië officieel bekend gemaakt, dat besloten is „aanstonds volle medewerking te verlenen aan onverwi-ode vorming van een voorlopige federale regering voor Indonesië, alsmede voor bereiding van de souvereine Verenigde Staten van Indone sië en dat daarby steeds reke ning zal worden gehouden met eventuële daadwerkelijke deel name van de republiek". Voorts zou Zaterdag de liist van namen van de 6 leden der interim-regering worden gepu- ■>l!ceerd. Een communiqué van de mi nisterraad van Oost-Indonesië zegt, dat de ministerraad, ge- Toord hebbende de mededelin gen van de minister-president, nopens de resultaten van de «onferentie van vertegenwoor digers der negara's en daerahs •n het door de radro omgeroe pen republikeinse standpunt ""naanfraaarte, het beleid van le minister-president goed keurt en van rordeel is. dat onverwiild vorming van een 'oorlonige federale regering, alsmede voorhereid'ng van de «souvereine Ver en' - 'o Staten van Indonesië, mede voor Oost-lndonesré van het grootste belang is. De beslissing om reeds thans med werken aar. de vor ming van een voorlopige fede rale regering, moet als defini tief worden aangemerkt. Nota wordt genomen van iet republikeinse standpunt, 'at de republiek, voor wat be treft haar feitelijke medewer king. van mening is, de Com missie van Goede Diensten niet te mogen passeren. Dat de 'namen der 6 leden van de interim-regering niet Vrijdag, doch eerst Zaterdag worden bekend gemaakt, komt, doordat de candidatenüist, wel ke door Oöst-Tndonesië is in gediend, eerst Vrijdag te Bata via is aangekomen. INDONESIËRS NAAR NEDERLAND. Naar Aneta verneemt, zullen zeer binnenkort drie Indonesi sche vertegenwoordigers naar Nederland reizen, waar zij o.m. de op 21 Januari aanvangende Rijksconferentie als waarne mers zullen bijwonen. PROGRESSIEVE CONCENTRATIE. Het dagelijks bestuur van de „progressieve concentratie", bestaande uit de heren prof. dr. R. F. Beerling, mr. A. M. H. Bongaerts, mr. W. G. Th. de Bruijn, dr. A. P. J. van de Burg, J. de Graaff jr„ prof. dr. G. J. Resink en dr. J. A. Ver doom, heeft een verklaring uitgegeven. Zij doet een ernstig beroep op de regering, zich te willen bezinnen op de noodzakelijk heid van een politiek beleid, waarbij in de toekomstige staatkundige constructie van Indonesië aan de Republiek In donesia een plaats wordt in geruimd, die in overeenstem ming is met haar. ook interna tionaal, zeker in de gehele Azi atische ruimte geldende positie als voornaamste d aagster van de nationale aspiraties dezer naar staatkundige vrijheid strevende volkeren. Elke an dere oplossing kan misschien een kortstondig schijnsucces opleveren, maar zal op de duur tot voortduren der chaos lei den, tot grote schade'van bei den, Indonesië en Nederland. Leopold op vacantie. Koning Ueopold van België zal op 20 Januari voor een va- cantiereis naar de Antillen vertrekken. Na deze reis zal hij naar Zwitserland terugke ren. Cursus In baby-taal. Het feit, dat vele moeders dikwijls niet de - juiste bedoeling van de onderscheidene nuiigelui- den hunner babies we ten te onderkennen, heeft een Londense kin derarts doen zinnen op een 'middel ter verbete ring. Hij lanceerde de suggestie, 'n speciale se rie gramofoonplaten te laten vervaardigen met opnameq van de ver schillende huilgeluiden waarmede een baby be paalde wensen tracht kenbaar te maken, en deze van de bijbehorende uitleg te doen voorzien. De moeders zouden al dus in staat gesteld worden, hun kinderen veel moeilijkheden in het latere leven te besparen, door de in de eerste le vensdagen geuite „op merkingen" naar beho ren te „beantwoorden". Fataal schot. Donderdag heeft een mare chaussee in de Oosterburger voorstraat te Amsterdam een schot gelost bij de achtervol ging van een vluchtende deser teur. De kogel trof de 32-jari- ge voorbijganger, F. S.. in de buik. De man moest in levens gevaarlijke toestand naar het Onze Lieve Vrouwegasthuis worden overgebracht. Prof. Parhon staats hoofd van Roemenië. Naar Agence France Pres.sc meldt, zal professor Parhon president van het presidium der Roemeense volksrepubliek worden. Het presidium is uit 5 per sonen samengesteld en heef' het recht leden van de rege ring te benoemen en te ont slaan, het diplomatieke corp* te benoemen en medailles en decoraties toe te kennen. Zonder hulp vervalt Europa in chaos. De rede, die minister Marshall Donderdag heeft uitge sproken voor de senaatscommissie voor buitenlandse za ken, wordt in vakkringen gekenschetst als een van de krachtigste en duidelijkste ooit door hem gehouden. De minister immers heeft de Republikeinen ronduit gezegd, dat zij te kiezen hebben: óf 't plan-Marshall onvoorwa--- delijk goedkeuren óf het verwerpen. In het laatste geval zou hij daaruit de consequenties trekken. Vierkant ver wierp echter Marshall alle Republikeinse voorstellen die 't plan willen beknibbelen of de uitvoering ervan onder toe zicht stellen. Hjj waarschuwde de Republikeinen, dat ver- v. rping een ramp zou kunnen betekenen. Geen politieke 0 voorwaarden. Indien Europa niet meer economisch gezond zou wc c- detn, aldus Marshall, zouden de gevolgen voor Amerika niet te overzien zijn. Aan zijn lot overgelaten zou Europa 'n prooi worden van economi sche, sociale en politieke "haos en tyrannie Het zou beheerst worden doop mach ten, waaruit oorlogen worden geboren. Het probleem van het economisch herstel was ontzaglijk ingewjkkeld. De oplossing zou natuurlijk veel gemakkeiiikep zijn. in dien alle lander. van Europa samenwerkten. Dit was ech ter niet het geval. De Sowjet- Unie en de communistische partijen hadden verklaard, dat zij vastbesloten waren zich tegen het herstelplan voor Europa te verzetten. De economische verwarring moest dienen voor de verwe zenlijking van politieke doel- irden Marshall gaf toe, dat de to tale kosten van het program Nieuwe partij in Frankrijk. Zeventien linkse leden van de Franse socialistische par tij, die Donderdag j.l. voor de discipline-commissie der partij moesten verschHnen, hebben een nieuwe party opgericht: die der democratische een heidssocialisten. De oppositie-groep der oude socialistische party heeft reeds enige tijd crifiek geoefend op leiders als Blum, die volgens hen te veel concessies doen aan de Republikeinse vólks- party. De nieuwe party staat sa menwerking met de commu nisten voor en verlangt vrede met de Indo-Chinese nationa listen in Vietnam. Zy staat critisch tegenover het plan- Marshall. Openluchtrechtspraak. Aan de Ned.-Duitse grens by Glanerbrug behandelde het Arnhemse gerechtshof de zaak tegen A. T. van Oosterwyk uit Enschede, die ervan ver dacht wordt in de nacht van 8 op 9 Mei 1947 de Duitse grensbeambte Schwabe en de oud S.S.-er L. Voerman met een revolver ernstig te heb ben gewond. Deze zaak is reeds eerder in de gelyke om standigheden gehouden. De proc.-generaal eiste opnieuw 6 jaar gevangenisstraf met af trek. op het ogenblik nog niet pre cies konden worden vastge steld. Nadrukkelijk betoogde hij, dat het congres niet moest trachten stuitende politieke oi economische voorwaarden aan de hulpverlening vast te knopen. „Wij hebben te doen me' democratische regeringen, waarvan wij nie. kunnen ver wachten, dat zij zichzelf ver plichten tot aanvaarding van voorwaarden, dir het volk te gen de borst stuiten. Warnee.- om» program van stapel is gelopen, mogen wij van haar verwachten, dat zij als organisch deel van het program haar multilaterale overeenkomsten nakomen." Fantast ontmaskerd. Door kol. van Lanschot, hoofd van de missie tot opsporing van vermiste personen, is èen onderzoek ingesteld naar de terugkeer van de schilder Pe ters uit Beriicum. die beweerd had uit een Russisch gevan genkamp te ziin ontsnapt. Na herhaalde en langdurige verhoren heeft Peters toegege ven, dat hij niet verder dan. Frankrijk geweest is. .Internationale Bank te Amsterdam Te Washington oordeelt men het steeds meer waaéschyniyk, dat de zetel voor Europa van de Internationale Bank voor Wederopbouw-en Ontwikkeling te Amsterdam gevestigd zal worden. Een woordvoerder van de Bank verklaarde, dat voor Maart geen definitieve beslis- sing genomen zou worden, doch dat Amsterdam wel zeer behulpzaam bleek wat betreft het aanbieden van faciliteit^. Zoals bekend heeft de burge meester van Amsterdam, mr. d'Ailly, tydens zijn bezoek aan Washington voorgesteld de ze tel voor Europa van do Bank te Amsterdam te vestigen. OE VOORSPELT: OVERTREKKENDE DEPRESSIE. Geldig tot Zaterdagavond: Tijdelijk tot krachtig toene mende en naar richtingen tus sen Noord en^West draaiende wind. Meest zwaar bewolkt met nu en dan buien. Iets kouder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1