0e wegenwacht werkt Amerikanen voeren de .„koude oorlog" Routeringsdienst zorgt voor veilige wegen op zee Een vraagbaak voor elke Zeeuw Zeeland op de Veluwe tweede Blad provinciale zeeuwse courant vrijdag 9 januari 1948 Er is hard gewerkt Het gevaar van de magnetische mijnen Terwgl op het ogenblik nog overal ter wereld de verschrikkelijke gevolgen van de oorlog merkbaar zijn wekken vele zeeën de indruk of daar althans ae vooroorlogse toestanden zijn teruggekeerd. Uiterlijk. Want de mannen van marine en koopvaardij, van de visserij en het loodswezen weten dat de zee altijd de destructieve elementen in zich verborgen houdt, welke een gevolg zijn van de oorlog. Nu twee en een half jaar geleden werden de laatste mij nen in zee geworpen. Nog acht tien jaar zal het naar schatting duren, alvorens deze geen gevaar meer zullen opleveren voor de scheepvaart. En zouden alle marines van de rond de Noordzee gelegén landen hard aan het werk °-aan die Noordzee „schoon te vegen", dan zouden daar 35 jaren mee gemoeid zrjn. pen vergaan, waarvan 7 Noor se schepen. In de meeste ge vallen neeft men kunnen be wijzen, dat de schepen niet op de aangegeven route za ten. Ook kwam vast te staan, dat geen enkql schip zijn ap paraat voor demagnetisering in gebruik had of er in het feheel ge'en bezat. In dit ver and wees men ons er op, dat het zeer gewenst is, dat schepen gedemagnetiseerd Dit vernemen wij uit een on derhoud, dat wij met kol. Het- tema en een aantal zijner of ficieren van de Nederlandse routèringsdienst hadden. Het klinkt weinig hoopvol, maar daar kan onmiddellijk aan toegevoegd worden, dat men het allerminst alleen bij deze vaststelling van deze gevaren ter zee gelaten heeft. Volgens de Grondwet heeft de marine tot taak de zeewe gen open te houden. Op 12 September 1945 nam de Nederlandse routerings dienst, welke onder de com mandant Zeemacht Nederland ressorteert, de zaak van de Engelsen over. DE I.R.R.A. Op voorstel van Engeland is men gekomen tot een centra le routeringsdienst, de I. R- R. A. voor geheel Europa. Er is een bestuur gevormd voor de uitoefening van het dage lijkse werk. in het gebouw uer organisatie beschikt men over een kaartenkamer, 'waar men de telkens uit de verschillen de landen toegezonden gege vens aantekent, waardoor men zich een juist beeld kan vor men van de wegen, welke het scheepvaartverkeer te volgen heeft en welke door de orga- nisatie als veilig wordeh ue- schouwd. Deze veilige routes zijn geveegd door de mijnen- veegaiensten van de verschil lende landen. Op het ogenblik geeft de „I.R.R.A." en dus ook de Ne derlandse routeringsdienst in ons land, geen opdrachten meer, maar adviezen. Volgt men het advies niet op, dan zouden b.v. verzekeringsmaat schappijen, de Raad voor de Scheepvaart, enz. daarmee re kening kunnen houden bij de beoordeling van ongevallen. De Nederlandse routerings dienst, die voor wat zijn toe gewezen terrein betreft, de „I.R.R.A." nauwkeurig op de hoogte houdt, ontvangt we derkerig alle inlichtingen uit Londen. De loodsdiensten m alle havens worden geregeld op de hoogte gehouden. De kapiteins der schepen kunnen dus altqd tijdig de laatste ge gevens ontvangen voor de vei lige vaart. De routerings dienst is thans een advies- en distributiebureau, dat nog wel een 4 of 5 jaren in stand ge houden moet worden. Het is voor het internatio nale verkeer naar en over ons land van het grootste be lang, dat de scheepvaart over goede en volledige inlichtingen .beschikt. De Ned. Routerings dienst heeft daarin een be langrijke taak met de m|jnen- veegdienst en het loodswezen, dat voor het onderhoud van ongeveer 60 boeien moet zorg dragen. De „I.R.R.A." heeft een boek gepubliceerd, waarin al le bekende gegevens over de te volgen route, enz. zijn op genomen. Dit bofek heeft de naam gekregen van „Neme- dri" („Routeing instructions for North Europeen waters, Baltic, Mediterranean and Black Seas"). Men kan het telkens aanvullen met de in lichtingen, die door de „I.R. R.A." en dus ook door de Ned. routerinsgdienst worden ver spreid. VEILIGE WEGEN. De gegeven routes zijn vol- fens de laatsteinlichtingen e pieest veilige wegen over zee. Langs de Nederlandse kust loopt ook een dergelijke route, welke door boeien wordt aangegeven. Die boeien vormen de middellijn van een roüte welke twee zeemijlen breed is. BUITEN DE ROUTES. In het zeegebied ten Wes ten en Noorden van ons land zijn in 1947 ongeveer 16 sche- Clandestiene slachting -in een Semenarie. Voor de economische politie rechter te Rotterdam hebben terecht gestaan de 55-jarige G. P., rector van het semina rie te Haastrecht en de 56- jarlge I. H. van D., broeder in hetzelfde seminarie, wegens het feit, dat de broeder in De cember 1947 een aan het se minarie geschonken koe had geslacht in een kelder, terwijl de rector daartoe de gelegen heid heeft gegeven. Het was de bedoeling om de studenten, onder wie ver schillende t.b.c.-patlënten, met Kerstmis een extra stukje vlees te geven. Het vonnis luidde voor de rector 2000 boete subs 30 dagen hechtenis, voor de broeder drie weken ge vangenisstraf met aftrek. Bij de Jaffa-poort van Je ruzalem is een zware bom tot ontploffing gekomen, waar door acht Arabieren werden gedood en 42 gewond. worden, want het aantal mag netische m|jnen, dat zich bui ten de geveegde kanalen op de zeebodem bevindt, is nog altijd groot. Dit advies zou overbodig zijn indien de zee man altijd en Onder alle om standigheden in staat was zijn schip in de opgegeven route te nouden. weersomstandig heden zoals b.V. mist, storm, slecht zicht, enz. kunnen dit weieens onmogelijk maken. Moderne schepen, uitgerust met de nieuwste hulpmiddelen op navigatiegebied zijn beter in staat in de veilige routes te blijven dan b.v. een zeil schip. Zo is het o.a. voorge steld, alle vissersvaartuigén te demagnetiseren. De Nederlandse routerings dienst vervult dus in het in ternationale kader van de „I. R.R.A." een belangrijke func tie ter bevordering van het veilig verkeer over zee. Die functie is niet alleen voor ori- ze, maar voor de internatio nale scheepvaart van zeer groot belang. Dit werk zal aan onze .naam van grote zee varende mogendheid belangrijk ten goede kunnen bijdragen. De beroemde Zweedse arts Dr. Ells Berven. die naar Moskou is geroepen om bij de behandeling van een „hooggeplaatst persoon" te assisteren „Gele rijders" vrienden van allen! Kleine ontdekkingsreiziger. Meer dan welhaast wie ook mogen de zestig Wegenwach ten die iedere dag- over de Ne derlandse' wegen snellen, op zoek naar „pechvogels", zich in de sympathie en waardering van de weggebruikers verheu» gen. Dit is geen wonder, want in de roim IY2 jaar, dat het gele service-corps thans op de weg is, brachten zrj reeds in bijna 45.000 pechgevall^n uit komst, verleenden 400 maal bij ongevallen E.H.B.O. en ston den in tal van gevallen Jiei verkeer nog op andere wijze bij. Vooral ook het vrachtver voer dat nog meer vaak dan de andere verkeersdeelnemers door ononthoud en pech gedu peerd is, profiteerde in ruime mate van de populaire weg- service van de A.N.W.B. ZONDERLINGE GEVALLEN. Dat de „gele rijders" op hun tochten nog wel 'ns voor zon derlinge gevallen komen te staan, die niet regelrecht hun vastomschreven taak betref fen, behoeft.niemand te verba zen. „Wie verre reizen doet", kan immers veel verhalen en al maken zii dan wel geen ver. re reizen, zii zijn toch voortdu rend op de weg en legden tot 1 .December gezamenlijk zij het dan uitsluitend op heti va derlandje wegennet een af stand af van 1.500.000 km. dat iR ruim 37 maal de aarde rond. Daar ls de 2-jarige Bergen op Zoomenaar. die geheel al leen op avontuur trok en op kilometers afstand van zijn woonplaats rustig wandelend en onbevreesd voor de langs hem razende auto's. door een Wegenwacht werd aangetrof fen op de grote verkeersweg. De prille ontdekkingsreiziger kreeg een gratis rit op de W W.-motor en kon na enig heen en weer gezoek gezond en wel door zijn gele beschermer aan de ongeruste ouders worden afgeleverd. Deze historie had een gelukkiger afloop, dan de gebeurtenis die zich enige tijd geleden afspeelde bij <fe Moer dijk. De daar patrouillerende We genwacht vond hier. bij de aan. vang van zijn dienst, op de wegberm een man, die geen teken van leven meer gaf. Po gingen om de levensgeesten op te wekken faalden en een ïil:ng<? verwittigd arts kon slechts constateren, dat het slachtoffer aan een hartver lamming was overleden. Soortgelijke doch minder, fa. tale gevallen ondervonden in de afgelopen winter ook an de- reWegenwachten, die enige ma. len door de koude bevangen wandelaars langs de weg von den en met Eerste Hulp ter zijde stonden. VELERLEI HULP, Naast een op hol geslagen paard, dat een W.W.-motor torpedeerde en zwaar bescha digde. werden in verschillende gevallen loslopende paarden en koeien door de Wegenwacht van de weg verwijderd en in het eigen domein terugge bracht. Ook werd nogal eens vee, dat zich in de prikkeldraadaf rastering langs het weiland had vastgewerkt, door langssnellen- de ..pechbestrriders" uit hun benauwde positie bevrijd. De Wegenwacht is immers van al le markten thuis! Bij verschillende branden verleende de Wegenwacht voorts assistentie zelfs fun geerde bij een boerderij ergens In Gron'ngen een Wegenwacht 1 l'improviste als brandweer commandant en was met be hulp van een ijlings gerequi- reerde brandweerwagen het vuur al meester, voor de even eens te hulp geroepen brand weerspuiten uit de omliggende plaatsen arriveerden. Gevonden voorwerpen van al lerlei aard waaronder en:ge malen tassen en portefeuilles met zeer waardevolle inhoud werden aan de respectieve en dankbare verliezers terugbe zorgd. DANKBAARHEID. Buitenlanders, al dan niet mét autopech, werden, in de zomermaanden vooral, in gro te getale door de „ridders van de weg" voortgeholpen en me nige spontane dankbrief vond, vanuit de meest verscheiden oorden ter wereld verzonden, zijn weg naar de A.N.W.B. Men ziet: aan variatie heeft de Wegenwacht geen gebrek en meer dan iets anders, de monstreert het vertrouwen waarmede men zich naast de nechgevallen van alle dag. ook bij voorvallen van de meest uiteenlopende aard tot de We genwacht wendt, hoe hecht de plaats is, die de „gele rij ders" van de A.N.W.B zich in onze samenleving" hebben ver worven. In zijn Nieuwjaarsrede heeft de burgemeester van Den Haag medegedeeld, dat zjjn gemeente een vrouwen overschot heeft van '31.000. Op nieuwjaarsmórgen werd overal in Engeland de Nieuw jaarsboodschap van minister-president Attlee aangeplakt, waarin de Engelsen worden opgewekt hun werk met enthou siasme te verrichten, zodat de productie met tien procent BttJgt. Goodwill-missie naar Ethiopië. Onder auspiciën van het Afrika instituut te Rotterdam zal ultimo Januari een Neder landse goodwill-missie naar Ethiopië vertrekken, met het doel eenonderzoek in te stel len naar de afzetmogelijkheden van Nederlandse producten, de mogelijkheden van deelneming in de uitvoering van openbare werken, alsmede aan de vesti ging van cultures en partici patie in de exploitatie van de bodemschatten. Plastic-lagers moeten nader beproefd worden. Naar aanleiding van het be richt over plastic lagers in de rijwiel-industrie maakt het kunststoffeninstituut te Delft in overleg met de rijksnijver- heidsdien9t bekend, dat dit bericht geheel voor verant woording van de fabrikant Is. Het onderzoek bij de rjjksnij- verheidsdienst heeft een zeer simpel karakter gedragen en is geenszins een vergelijkend onderzoek geweest piet stalen kogellagers. „Nederlanden de branding" De eerste aflevering van de ..March of Time"-serie, een reeks door de M.P EA. uitge brachte filmreportages, zal ge titeld zijn „Nederland in de branding". Deze. reportage werd gedurende 1947 in Ne derland en Indonesië opgeno men en kwam vorige maand in de Ver. Staten in vertoning. In Februari zal ..Nederland in de branding" met een in het Nedprlands gesproken com mentaar in de groté steden worden vertoond. HAVENBEWEGING TE AMSTERDAM. Gedurende het jaar 1947 zijn te Amsterdam1 aangekomen 2443 schepen, met 2.669.462 netto reg. ton, tegen 1706 sche pen, ,met 1.817.922 netto reg. ton in 1946. Amprilrrr pn Fnronn T Politiek staat stellen de /AmeriKQ en Europa 1 communistische invloed terug STROOM VAN PAKJES NAAR EUROPA. Alleen voor „democratische landen". De Amerikanen kunnen zich, thans meer dan ooit tevoren, zonder gewetensbezwaren overgeven aan het genoegen der vrijgevigheid, nif zij kort geleden door middel van hun vertegenwoordiging een enorm geschenk aan Europa hebben gegeven. De „overbruggings hulp" wordt nog aangevuld met een stroom van individuele^ zendingen. Er is daarbij meer1 gebrek aan adressen dan aan mensen, die pakjes sturen wil len. En de Amerikanen kunnen zich ook zonder ongerustheid overgeven aan de feestvreugde, want zij zijn van mening, dat zij een grote overwinning heb ben behaald: zij zijn er zich van bewust de „koude oorlog" reeds te hebben gewonnen. Zelfs in de verst afgelegen staten, in de gebieden, die traditioneel het meest on verschillig zijn jegens Euro pa, hebben de dagbladen op de frontpagina onder enor me opschriften verslag ge daan van de gebeurtenissen in Frankrijk en Italië. De reiziger, die als Europeaan wordt herkend, wordt zelfs op straat ondervraagd naar de mogelijkheid van een commu nistische overwinning met be hulp van stakingen en directe actie in het een of ander land. De openbare mening was er zich zeer levendig van bewust, dat hier een uiterst belangrijk spel werd gespeeld, thans ademt zij verlicht op omdat één partij gewonnen is. KOUDE OORLOG. Voor iedereen In de V. S., de kruier zo goed als de buffet juffrouw, de senator of de journalist, is de strjjd aange bonden tussen de Verenigde Staten en de Sowjet Unie, of zoals men liever zegt, tussen de democratie en het commu nisme. Hoe verouderd klinkt thans de benaming „Oosterse démocratie" waarmede men nog niet zo laftg geleden Rus land tooide. Tegenwoordig zegt men „Aziatisch despotisme" of „rood Fascisme". Walter Lippman- heeft die strijd de „koude oorlog" ge noemd. Men stelt zich deze voor als een krachtproef op alle fronten ter wereld. Over al voelt men Stalinistische druk, overal moet een tegen druk worden uitgeoefend. Waarbij overigens vooropge steld moet worden, dat deze druk en tegendruk niet tot een gewapend conflict zullen leiden. De bekende Franse journalist Bertrand de Jonsenel maakt op het ogenblik een reis door Amerika om de stem ming daar ten opzichte van Europa te peilen. Zjjn reisbrieven zul len onder het hoofd „Amerika en Europa" geregeld in ons blad worden gepubliceerd. J De koude oorlog brengt een hele reeks schakeringen met zich mede. De duidelijkste nu ancering is die, waarin Ame rikaanse militaire missies deel nemen aan een burgeroorlog in het tegenovergestelde kamp van dat, waarin een Russische militaire missie werkzaam is: dit is het geval in Griekenland en was tevoren het geval in China, totdat Marshall zich uitsprak tegen voortzetting dier politiek in Azië. Marshajl heeft zjjn voorkeur te kennen gegeven voor meer verzachte vormen van „koude oorlog", zoals economische steun aan democratische regeringen. Die hulp moet nieuwe kracht ge ven aan de" landen, die die steun ontvangen en moet ze te dringen. TEGEN DE ARMOEDEBACIL. De leidende gedachte hier is de veronderstelling, dat de eco nomische wanorde en de ar moede de broedplaats vormen, ivaar de communistische bacil woekert. Men wil ln medische termen gesproken het lichaam versterken, opdat het organis me zelf de krachten zal op brengen om de bacil te verwij deren. Bij deze gedachte heeft zich thans een andere gevoegd. Voordat langs een omweg van een economische verbetering politieke resultaten worden verkregen, levert de Ameri kaanse steun onmiddellijke po litieke resultaten op, aange zien hij aan de democratische anticommunistische krachten wordt aangeboden en alleen aan deze. In werkelijkheid is het alleen te danken aan de Russische politiek, aan de ver keerde manoeuvres van Stalin, l dat de Amerikaanse hulp dit karakter heeft aangenomen. Wanneer Moskou het Mars hall-plan zou hebben aangeno men, zou geen enkel onder scheid mogelijk zijn geweest tussen de „goede" steunaan- vragers en de „slechte". Maar nu Rusland de strijdbijl heeft opgegraven tegen het plan van Marshall en alle communisti sche partijen van alle landen gemobiliseerd heeft tegen deze steun, is het volkomen natuur lijkerwijze zo geworden, dat de hulp uitdrukkelijk wordt voor behouden voor de democrati sche landen en regeringen. Provinciale Almanak voor 1948 verschenen. Een goede oude bekende, ditmaal ln hemelsblauw ge waad gestoken, heeft bij de intrede van het nieuwe jaar zijn opwachting gemaakt op vele kantoren en bij tal van instellingen: de Provinciale Almanak voor Zeeland. Dit lrjvtg boekwerk, dat hans voor de 24e maal door Littooy en Olthoff te Middelburg in het licht is gezonden en wederom is samengesteld door mr. J. K. Munters, geeft door zijn uit voerige inhoud, die telken ia- re méér uitgebreid wordt, practisch alle inlichtingen op net gebied van provinciaal- en gemeentebestuur, polders en waterschappen, officiële in- stanteies en verenigingen ten algemenen nutte, die men zich maar kan wensen. Voor een ieder, die regelmatig met 't provinciaal leven te maken heeft, is dit werk onmisbaar en dat is dan ook de reden, waarom deze vraagbaak overal in Zeeland zo gezien is. Bewust Zeeuw zijn Onderhoud met de voorzitter van de Zeeuwse Kring te Apeldoorn. Na het vraaggesprek met de voorzitter van de Zeeuwse Vereniging te U.trecht, ge ven wij onze lezers thans iets over de Zeeuwen in Apeldoorn. Daar werd pas na de bevrijding door de „Zeeuwen in ver strooiing" een eigen vereniging opgericht, welke thans echter reeds pl.m. 225 leden telt. Wanneer je je in een gemakkelijke stoel neervlijt in een studeerkamer waar in dj hoek een prach tig uitgevoerde Zëeuwse schouw met open haard, doofpot en alle andere hierbij behorende attributen direct je aandacht trekt, terwijl van alle kanten vanuit schilderijen en teke ningen de karakteris tieke koppen van Zeeuwse boeren op je neerzien, en op de boekenrijen de Zeeuw se kroniek van Smal- legange en dikke bundels als resultaat van navorsingen naar Zeeuwse historie, een ereplaats innemen, dan kun je je moei lijk ergens anders dan in Zeeland wa nen. Maar toch zaten we ditmaal op de Ve luwe, in de vriende lijke woning van de voorzitter van de Zeeuwse Kring te Apeldoorn, de heer G. Frangoys, een ech te Zeeuw in hart en nieren. Het is niet moeilijk hem aan het praten te ltr|jgen over z|jn geboorteland en over io vereniging van Zeeuwen te Apel doorn, waarvan h|j de geestelijke vader en thans nog de stu kende kracht is. Wat denkt U van de Zeeuwen in Zeeland zelf? was on ze eerste vraag. Als Zeeuw-in- verstrooilng, als ik me zo noemen mag, iralt het me steeds weer op dat de Zeeu wen zich te weinig bewust zijn Zeeuw te zijn. Te vaak wordt vergeten, dat de hele historie door vele frote mannen uit eeland voortgeko men zijn. En hoeveel Zeeuwen bekleden vandaag-aan-de-dag geen vooraanstaande posities in alle delen van het land! Wat trek U het meest wanneer U weer eens in Zeeland komt? In de eerste plaats de grote ge moedelijkheid en gastvrijheid der be volking. Maak maar eens een treinreis door ons land en ob serveer dan nauw keurig uw medepas sagiers en voer met hen gesprekken. Die echte, gulle hartelijk heid vind je eigenlijk alleen maar In Zee land. Een van de bes te kenmerken van de Zeeuw is verder zijn trouw, zjjn vaste wil. Het is een kerel van zjjn woord, hij weet wat hjj wil en je kunt er op aan! Daarbij, de Zeeuwse boer weet met zjjn tjjd mee te gaan en staat niet af wijzend tegerfover het nieuwe. En nu wat over 7 de Zeeuwen in Apel doorn, vragen we. Onze vereniging datqert eigenlijk pas van na de bevrijding. Op een avond zaten wij, zo gaat de heer Frangoys verder, met een stuk of vijf Zeeuwen gezellig om een ronde tafel over Zeeland te „praeten". Die „krieng" moet groter worden! zei den we tegen elkaar en zo kwam er een Zeeuwse Kring in Apeldoorn, die thans reeds ongeveer 225 leden telt. Hoofddoel van onze vpreniging is, bij onze leden de 'Zeeuwse taal, zeden en gewoonten in ere te houden en hen meer geschiedkundige kennis over hun pro vincie bij te brengen. Van tijd tot tijd worden gezellige avonden georgani seerd, die door hun door-en-door Zeeuwse karakter reeds een zekere vermaardheid hebben gekregen. On ze toneelafdeling die over enkele uitste kende krachten be schikt, brengt dan 'n Zeeuws toneelstuk, terwjjl op de laatste feestavond zelfs een Zeeuwse revue werd gebracht, die een groot succes werd. Het gehele toneel was bijv. omgetoverd in de Middelburgse niarkt met het stad huis op de achter grond, er werd „rtenk Ëereën" enzovoort, 'oor steeds de na druk te leggen op al les wat Zeeuws is, worden ook onze le den zich er steeds meer van bewust Zeeuw te zjjn, welk jesef voorheen bij de Zeeuwen buiten de provincie dikwjjls zeer «terk verloren ging. Daar komt bjj, dat ook de oorlogs gebeurtenissen in Zeeland en de bewo genheid met het lot van onze broeders en zusters in het geteis terde gebied, de band met onze provincie aanzienlijk hebben verstevigd. En met gerecht vaardigde trots ver telt de heer Francoys dan van de Zeeuwse week, die de Kring te Apeldoorn in Au gustus 1946 organi seerde ten bate van geteisterd Zeeland, en welke ruim 17.000 opleverde. O.a. werd 'n tentoonstelling van Zeeuwse schilderijen gehouden, welke door H.M. de Koningin met een bezoek werd vereerd. Aardig 'is hierbjj nog te vermel den dat H.M. bij het bezichtigen der ver schillende werken na één oogopslag op merkte: „Dat ls dé" kerktoren van Kloe- tinge!" Ook brachten op uitdrukkeljjk ver zoek van de Koningin twee van de honderd Zeeuwse collectantjes in klederdracht een bezoek aan het Pa leis 't Loo om per soonlijk van H.M. de Koningin en H/K.H. Prinses Juliana en de kleine prinsesjes een gift voor Zeeland in ontvangst te nemen. Zo leven de Zeeu wen in Apeldoorn, niet als een kolonie die zich afzondert, doch als een grote familie die zich steeds met nauwe banden aan haar geboorte land verbonden blijft gevoelen Met de reis- en telefoongid sen heeft deze almanak ge meen, dat hij herhaaldelijk ter hand wordt genomen voor het verkrijgen van een informatie, doch ook terstond weer ter zijde wordt gelegd, wanneer de gebruiker tevreden is. Het karakter van het boek noodt niet tot een ru3tig lezen en bestuderen van de 550 blad zijden, want een droge opsom ming van namen, cjjfers, etc. heeft nu eenmaal voor weini gen van ons bekoring. Al is men nog zo'n goede, ja zelfs chauvinistische Zeeuw, men zal weinig neiging voe len zonder noodzaak kennis te gaan nemen van de namen .der raadsleden van de 101 Zeeuwse gemeenten, van de taakverdeling op de Provin ciale Griffie of de stembe voegdheden in de polderbestu ren. INTERESSANTE CIJFERS. Niettémih loont het de moeite eens op een rustig mo ment wat te Diaderen in deze almanak, omdat men uit deze schijnbaar, zo dorre stof inte ressante gegevens put, die 'n ruimer inzient in de gang van zaken in de provincie bieden. Men haalt er tevens aardig cijfermateriaal uit en kan b|jv. te weten komen, dat er 104 vr|je, waterkerende polders of waterschappen (de kleinste de Houwerpolüer 12 ha de grootste de Polder Walcheren - (17.994 ha) en 135 niet water- kerende zijn, 28 calamiteuze (binnen beheren) en 20 water schappen voor besturen van zeeweringen en oeververdedi- gingen (buiten beheren), 3 in terprovinciale en S internatio nale polders- en waterschap pen, alsmede 25 bemalings inrichtingen. Ook kan men lezen, dat Zeeland 32 instellingen, die de zorg voor de armen ter harte nemen, rijk is en acht deur waarders. Aan de Arrondisse mentsrechtbank te Middelburg zijn 27 advocaten verbonden, terwijl 32 notarissen in de provincie iedere dag temidden van hun acten en minuten toeven. Het gewest heeft 8 veemarkten en 17 weekmark ten voor granen, boter, eieren, enz., terwijl men er per jaar maar liefst 68 maal kennis zou kunnen vieren, als de fortemonnaie dit althans zou oestaan. ZONDERLINGE PLAATSNAMEN. Ronduit vermakelijk is het de lijst van dorpen, gehuchten en buurten te raadplegen, want men komt daarbij de zonderlingste namen tegen. Uitnodigende (Paradijs, Rust- wat, Rijkebuurt, Slagershaven, Wafeldorp, Schenibier) en af stotende (Boerenhol, Het Olie kot, Botshoofd, De Vuilpan), namen van vriendelijke- en onvriendelijke dieren (Bonte koe, Drie-Haasjes, Het Lam metje, Muis, Zwaantje, De platluis), van agrarische pro ducten (De Knol, De Raap) en van huishoudelijke zaken (Naaikussen, Oudestoof). De inhoud van de Almanak is dermate verzorgd, dat men er weinig criUek op kan heb ben. Het verbaasde ons ech ter de Vereniging „Zeeuws Oorlogsmuseum", waarvan men de betekenis zeker niet mag onderschatten, te .moe ten missen. Zo ontbreken er nog een paar instellingen. Voorts komt het ons wenselnk voor achter de namen van de gemeenteraadsleden te ver melden, welke politieke partij zij vertegenwoordigen en ach ter in de Almanak voldoende ruimte te reserveren voor het maken van aantekeningen be treffende wijzigingen en aan vullingen. Maar met dat al: we hebben de Almanak weer met vreug de begroet. Want 'n dagblad redactie k&n er niet buitenl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5