PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Hoedekenskerke's herstel BILT Geen applaus voor Truman Internationaal leger naar Palestina? De Interim-Regering Storm langs de kust 191e Jaargang - No. 7 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg. Drukkerij Fa F van de Velde Jr. Vlissingen Dit blad verschijnt dagelijks, behaive op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen Vrijdag 9 Januari 1948 ADVfclKTKNTlKPRUS: 12 Ct per WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT ,EN VRIJE STEMMEN muumum Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr. 58-60. tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Gratamastr 3. tel. 102 - Temeuzen Brouwerijstr. 2 - Zlerikzee: Nwe Boeerdstr. C 160. tel. 26. HOOPVOL PERSPECTIEF. De berichten uit Indonesië worden de laatste dagen onte genzeggelijk gunstiger. Het is nog te vroeg' om te juichen al te vaak reeds werden hoopvolle verwachtingen op dit terrein de bodem ingeslagen maar de kans is niet denkbeel dig, dat de persoonlijke aanwe zigheid van enige Nederlandse ministers in Indonesië weldra niet slechts heilzaam zal blij ken te hebben gewerkt op de houding der leidende republi keinen, maar evenzeer ten goede zal komen aan de be sluitvaardigheid der Neder landse regering. Er is over deze reis nog al het een en ander te doen ge- weest. Er was nauwelijks een Nederlandse krant, die geen critiek uitoefende op dit mi nisterieel bezoek en vooral de heer Neher moest het daarbij ontgelden, omdat men zijn In donesisch uitstapje, vermoede lijk terecht, beschouwde als een inleiding tot zijn afscheid van het departement van we deropbouw en volkshuisves ting. Wij hebben er de voorkeur aan gegeven, een afwachtende houding aan te nemen. Im mers: er zaten mogelijkheden in deze reis. In de eerste plaats was door het ingrijpen van de Verenigde Naties in Indonesië de toe stand daar zeer onoverzichte lijk geworden. Zelfs onze be windslieden moesten toegeven, dat zij af en toe uit de stroom van vaak tegenstrijdige berich ten geen wijs konden. Een per soonlijk zich op de hoogte stel len kon dus zijn voordelen heb ben. In de tweede plaats waren de parlementaire verhoudingen in Nederland /an dien aard, dat ministers, die geacht kun nen worden op de hoogte te zijn van de situatie, een ster kere positie in het parlement zullen innemen, dan ministers, die hun kennis van het Indone sische probleem ook maar van horen zeggen hebben. Met na me zou een betere geïnfor meerdheid totgevolg Kunnen hebben, dat de Partij van de Anbeid gemakkelijker haar in stemming zou geven aan maat regelen, die, hoèwel harde noodzaak, toch deze fractie weinig liggen. In de derde plaats had de persoonlijke aanwezigheid van ministers in Indonesië in dit stadium -het voordeel, dat aan de Verenigde Naties duidelijk werd, dat het Nederland ern6t is met het zoeken naar een beide partijen bevredigende op lossing. En in de vierde plaats mocht men verwachten, dat meer dan tot dusver aan de republikei nen duidelijk zou worden, tot waartoe de Nederlandse rege ring wilde gaan. Met de terugkeer der Neder landse ministers valt nu sa men de republikeinse medede ling, dat Djogja bereid is om toe te treden tot de Verenigde Staten van Indonesië en deel te nemen aan de interim-rege ring, welke de definitieve staatsregeling zal voorberei den. Dit is verheugend nieuws. Maar ook in dit opzicht is het nog te vroeg om te juichen. Djogja zal namelnk voorwaar den stellen en welke die voor waarden zijn, is tot heden niet bekend. Zij kunnen natuurlijk van zodanige aard zijn, dat zy voor Nederland onaanvaard baar znn. Dan zou de situatie ongunstiger worden dan ooit. In het tegenovergestelde geval wordt het perspectief inder daad hoopvol. In ieder geval schijnt het ogenblik van definitieve bèslis- singen te naderen en er is dus alle reden om de ontwikkeling in dé eerstkomende periode met bijzondere aandacht te volgen. Is Stalin overleden Zwitserse bladen van ver schillende richting hebben be richten uit „doorgaans zeer goed ingelichte bron" gepubli ceerd, volgens welke maar schalk Stalin zou zijn gestor ven. Weer een vliegramp. Ten Westen van Algiers is een vliegtuig tegen een heuvel opgevlogen en verongelukt, 9 personen, onder wie 2 kinderen kwamen in de vlammen om. Wapens voor Griekenland. Griekenland zal 40.000 ge weren met toebehorende amu- nitie ter waarde van 750.000 pond sterling van Engeland kopen met particuliere Griekse fondsen in Engeland, die vrij willig aan de regering ter be schikking zijn gesteld. Canada wil Internationaal Legioen. Canada zal in de Veiligheids raad voorstellen onmiddellijk de vorming van een kleine troepenmacht ter hand te ne men, die moet worden samen gesteld uit vrijwilligers uit al le delen der wereld naar het voorbeeld van het Franse vreemdelingenlegioen. Het Wereldgebeuren Slechte ontvangst van zijn boodschap tot het Congres. „Attlee in zakformaat". De boodschap van president Truman tot het Congres over de „State of the'Union", de stand van zaken in de Ver Staten, heeft geen onverdeeld gunstige ontvangst gehad. Zo wel bij aankomst als bij het vertrek van de president klonk slechts een zwak applaus en zijn rede zelf werd onder onge wone stilte aangehoord •Slechts enkele keren betuigden de Republikeinen hun instem ming; dat was toen iTruman beloofde de anti-stakingswet naar beste weten te zullen be handelen en pleitte voor een sterk leger. Deze koele ontvangst is voor een deel te wijten aan de on dramatische voordracht Van de president -Truman is geen meeslepend spreker voor een ander deel aan de inhoud van de boodschap zelf. Truman besteedde opmerk?- lijk weinig aandacht aan bui tenlandse aangelegenheden. .Hij liet felle taal tegen de commu nisten en de Sowjet-Ume ach terwege, maar hekelde daaren tegen wel toestanden in eigen land. In de Ver. Staten, zeide Truman, - leven nog millioe- nen in achterbuurten en hut ten. worden de negers een aantal menselijke rechten ontzegd, gaat het onderwijs een financiële crisis tege moet en zien gezinnen met lage inkomsten hun loon door de prijsstijgingen als sneeuw voor de zon verdwij- belastinghervorming voor ren gunste van de lagere inko mensklassen en een anti-infla tieprogram ter beteugeling van de prijsstijgingen. Zulk een taal klonk de Re publikeinen. die liever gebrui kelyke tirades t$gen het com munisme. gevolgd door loflie deren op de vrijheid en het particuliere initiatief horen, weinig aangenaam in de oren Charles Halleek-, leider der Republikeinen, gaf als com mentaar: „De boodschap druipt van demagogie. Indien alles, waar Truman om vraagt Amerikaanse mariniers naar Griekenland. In diplomatieke kringen te Londen wordt grote betekeni- gehecht aan de berichten, dat 1000 voor de strijd ui'gerust- Amêrikaanse mariniers than® op weg z'yn naar Grieken'and Waarnemers te Londen ver wachten, dat-de mariniers zich niet meer in de strijd zullen mengen dan de Britse troepen die nog in Griekenland zijn Niettemin wordt de kwesrio als een belangrijke nieuwe di olomatieke wending be schouwd. WAPENS VOOR GRIEKENLAND. De Griekse minister van co ördinatie heeft de berichten bevestigd, dat de Griekse ara bassadeur te Washington een overeenkomst met de Ameri kaanse regering heeft gete kend betreffende de 'leverine van oorlogsmateriaal ter waai de van 25 millioen dollar, dat zich in Duitsland bevindt. werd ingewilligd, zouden de uitgaven der regering milliar- den dollars stijgen". En Carrol Reece, een ander vooraan- staan Republikein: „Truman had in plaats van deze bood schap aan Henry Wallace moe ten schrijven: „kom terug, al les is vergeven". Senator William Jennei meende: „De oproep tot herin voering der rantsoenering maakt Truman tot een Cle ment Attlee in zakformaat" Meer tevreden waren de De mocraten, vooral de vooruit strevende figuren orrder hen. Senator Glen Taylor, een vriend van Henry Wallace, sprak van „een krachtige en oprechte boodschap, hoewel ze mijn vrees, dat Truman's poli tiek tot oorlog leidt, niet ver mindert". Samenvattend kan men zeg gen, dat het eerste optreden van Truman voor het Ctmgres na het Kerstreces geen succes is geweest. De Republikeinse meerder heid is onhandelbaar "en wil niets weten van enig voorstel, dat ook maar enigszins aan de Roosevelt-periode herinnert De laatste maanden van Tru- mans ambtsperiode zullen niet zijn gemakkelijkste zijn Richard Tauber overleden. De beroemde tenor Richard Tauber is Donderdag te Lon den overleden. Tauber was in October j.l. geopereerd wegens een abces in de ouik Richard Tauber werd op 16 Mei 1892 te Linz geboren als zoon van de Intendant van de stedelijke schouwburg te Chemnitz. Zijn bijzondere stemgave werd ontdekt door Carl heines, dié nem tot zan ger opleidde. Tauber r.iaaktf als zanger zijn debuut te Chemnitz in de rol van Tami no in „Die Zauberflöte" Later legde hij zich meer toe op de operette. Na het aan de macht komen van Hitler, is Tauber naar Engeland uitgeweken. Trygve Lie polst ook Nederland. Aneta meldt uit Lake Success: „In de afgelopen tien da gen heeft Trygve Lie, de secretaris-generaal van de V. N., een aantal kleine mogendheden gepolst over de vraag, of zjj bereid zoóden zijn manschappen naar Palestina te zenden, wanneer ernstiger ongeregeldheden zouden ontstaan naar aanleiding van het plan tot verdeling van het Heilige Land. Naar verluidde zouden Nederland, België. ZwoJen, Noorwegen en Denemarken voorkomen op de Ijjst van Euro pese landen, waarvan Trygve Lie gelooft, dat zji misschien manschappen ter beschikking -zullen stellen wanneer de nood zaak daartoe zich voordoet. Geen der over deze kwestie geraadpleegde delegaties heeft nog definitief antwoord ge geven". Den Haag weet nog van niets. Agence France Presse meldt nader, dat ook Brazilië en Mexico gepolst zijn» ..In krin gen van de V. N. houdt men rekening met het feit. dat de toestand in Palestina het waarschijnlijk noodzakelijk za' maken een internationale ge wapende macht te vormen voor het handhaven van de or de na het vertrek van de Brit se troepen en om de uitvoe ring van de verdeling waar toe door de algemene vergade ring van de V N besloten ts mogelijk te maken. Volgen.- zekere niet bevestigde inlich tingen zouden de Grote Viji niet-qfficiële besprekingen gaan voeren over een eventu ele bijdrage van deze lander Simon Sanches komt op 26 januari voor. Simon Sanches, die het com Dlot, dat enige tijd geleden de Surinaamse regering omver wilde werpen, geleid zou heb ben, zal 26 Januari terecht staan. zelf aan de vorming van poll tietroepen van de V. N., welkè naar Palestina gezonden zou den kunnen worden". Te bevoegder plaatse te s-Gravenhagekonden wij nog geen inlichtingen over deze kwestie verkregen. De Koningin maakt rijtoer. H. M. de Koningin heeft Donderdagmiddag, ondanks 't buitengewoon ongunstige weer een rijtoer door Amsterdam gemaakt. Loco-burgemeester Franke vertegemvoo-dicde he» gemeentebestuur. De Koningin bezocht het Stedelijk Museum waar zij de kunstnijverheids- tentoonstelling „Zo wonen wii in Zweden" bezichtigde. Staat moet vliegveld Twgnte ontruimen. De eigenaren van de gron den, waarop het vliegvek' Twente is aangelegd* hebben de staat, een proces a-ingedaao fn kort geding heeft de presi dont van de rechtbank te Al Almelo thans beslist, dat d«- staat binnen 6 weken het vlieg veld zal moeten ontruimen. VANDAAG PUBLICATIE VAN DE NAMEN VAN ZES MINISTERS Naar Aneta uit betrouwbare bron verneemt, zullen vandaag de namen van zes leden der interim-regering gepubliceerd worden. Zoals bekend, had de vergadering van vertegen woordigers van negara's en daerahs haar gedachten be paald op een interim-regering van negen leden, waarbij drie zetels voorlopig open zouden blyven. Volgens deze bron is een lyst van twaalf candidaten op gesteld. BESPREKING OP „RENVILLE". Donderdag vond np de „Ren ville" een ontmoeting tussen de Commissie voor Goede Diensten en vooraanstaande leden van de republikeinse de legatie plaats. Deze ontmoe ting zou een informeel karak ter hebben. Het antwoord op de te Djogja besproken sug gesties van de Commissie van Drie ten aanzien van het Cease Fire" was Donderdag ochtend nog niet overhandigd. REPUBLIKEINSE REACTIE. Naar aanleiding van de ver klaring van mr. van Kleffens tegenover de Amerikaanse on derminister van buitenlandse zaken, Lovett en de pers. heeft het republikeinse ministerie van voorlichting een officieel communiqué uitgegeven waar Clay biedt W.-D'iitsland meer zelfstandigHeïd. Duitsers wijzen de voorstellen af. Generaal Clay, commandant van de Amerikaanse bezet tingszone, heeft tijdens bespre kingen in Frankfort tussen Britse en Amerikaanse gou verneurs en Duitse ministers der 8 „Lander" zes voorstellen gedaan, volgens welke^, de Duitsers meer politieke zelf standigheid krijgen. Onder anderen zou de econo mische raad aangevuld worden met een wetgevende Kamer die uit 16 -leden rou moeten bestaan en een uitvoerende commissie worden gevormd die te vergelijken is met een kabinet. De sociaal-democratische minister-president van Slec&wyk-Holstein, Lueder- mann, heeft nu verklaard, dat de minister-presidenten van de Duitse staten 'In geen geval iets zouden aanvaarden, dut zou (ijken op de stichting van een souverelne West-Duitse staat. Kaufmann, Christelijk -de mocratisch afgevaardigde in de economische raad. verklaar de eveneens, dat zijn partij in geen geval de Engels- -Ai kaanse voorstellen zou vaarden. Slechts de .liberaal-democra tische voorzitter der voor naamste commissie van de eco nomische raad. Euler, verwel komde de voorstellen. Een speciale conferentie van Duitse minister-presidenten en Duitse functionarissen uil de.# Brits-Amerikaanse zóne van Duitsland heeft besloten de door het Brits-Amerikaan se bestuur ingediende zes voor stellen met enkele kleine wijzi gingen te aanvaarden. Volgens deze voorstallen zullen de bei de. zones op financieel en eco nomisch gebied tot een één heid worden. Ameri u aan- in betoogd wordt, dat genoem de verklaring veel van de waarheid afwijkt. „Hetgeen mr. van Kleffens putonome re geringen noemde, waren be halve Oost-Indonesië en moge lijk de sultanaten Borneo nog geen zelfstandige regerin gen, doch personen, die met toestemming van de Neder landse regering bijeenkwamen. De Nederlandse koloniale rege ring oefent in deze plaatsen -en gewesten nog steeds gezag uit", aldus dit communiqué. Spoedig terugbetaling van kolengeld. In de tweede helft van deze maand zal op nog nader be-, kend te maken data een begin gemaakt worden met de terug betaling van het geld, dat te veel betaald werd bij de aan schaffing van de huisbrand stoffen. De gezinshoofden, die een te'hoge prijs betaalden, zullen zoals bekend 4 terug ontvangen; de kamerbewoners die teveel betaalden, zullen een bedrag van 2.40 gerestitu eerd krijgen. De terugbetaling zal geschie den aan de postkantoren.' Op de kaarten TA 707 voor de hoofden van het gezin zullen twee bonnen aangewezen wor den. De ene bon geeft recht op een terugbetaling van f 2.40. de tweede op die van 1.60, zo dat in totaal 4 ontvangen kan worden. Op de kaarten TB ,707 voor de kamerbewoners wordt één bon aangewezen, welke op de ontvangst van 2.40 recht geeft. Marshall wil alles of niets. Verdeeldheid onder Republikeinen. Naar Reuter uit Washing ton meldt, wtfzen tekenen dui delijk op een ernstige verdeeld heid in do Amerikaanse repu blikeinse party ton opzichte van het plan-Marshall. Het laat zich aanzien, dat deze verdeeldheid zich zal kris talliseren rondom de invloed rijke republikeinse senator Vandenberg. die klaarblijkelijk voor het plan-Marshall zal vechten en de eveneens zeer invloedrijke senator Robert Taft, die geen gelegenheid voorbij heeft laten gaan om in het openbaar te verklaren, dat de begroting voor het plan- Marshall te hoog is. George Marshall, de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken, heeft nu tegen over de Amerikaanse senaats commissie voor buitenlandse betrekkingen ronduit ver klaard, dat indien de Republi keinen in het congres zouden blyven dreigen met verlaging van het totaal der Amerikaan se bydrage tot het plan-Mars hall, zij evengoed liet gehele plan zouden kunnen pry'sgeven. „Een ontoereikend 'program zou verspilling van onze hulp middelen*. betekenen", aldus Marshall.™ Maarschalk von Paulus ontkent ER ZIJN ZIEKE HERSENS AAN HET WERK. In de stad Flensburg, in de Engelse zóne van Duitsland, is een brief gepubliceerd van veldmaarschalk von Paulus, die by Stalingrad door het Ro de Leger gevangen werd geno men: Von Paulus verklaart thans, dat al.deze berichten „of wel het product zijn van zieke her sens of wel een kwaadwillig en schandalig stuk oorlogsop hitsing. Evenals alle krijgsge vangenen van het vroegere Duitse leger in de Sowjet Unie wacht ik met een groot heim wee op de terugkeer naar mijn vaderland". Schepen in moeilijkheden Een vliegende storm heeft Donderdag langs de gehele Nederlandse kust gewoed. De windkraöht in Vlissingen was 50 km per uur, terwijl de Bilt verder noteerde Amsterdam 60 km per uur, met stoten. Den Helder iets meer dan 100 km per uur. In verband met dit ruwe weer werden de loods- diensten voor Vlissingen en de Nieuwe Waterweg gestaakt. De bemanning van de bot ter Uk 172, schipper A. Vis ser uit IJmuiden, heeft door deze storm angstige momen ten beleefd. Woensdagmiddag waren de vijf opvarenden uit Umuiden vertrokken om te gaan vissen op het Kanaal, bij Ostende. Aanvankelijk scheen er geen vuiRje aan de lucht te zijn, doch ter hoogte van de boei HKS, dwars .voor Wal cheren begon het lieve leven in de smalle vaargeul, waar buiten men zich niet wagen' 'urfde vanwege het mijnenge vaar. ZEILEN VERSPEELD .In het. holst van de nacht keerde de Uk 172 naar Umui den terug. Om 4 uur blies de storm een van de zeilen weg en om 11 uur, toen men voor In de zwaarst getroffen Bevelandse gemeente wordt flink aangepakt. Woningprobleem wordt dit jaar geheel opgelost. Toen de bevrijding van Hoedekènskerke op 29 Oc tober 1944 een feit was ge worden, zag het er in dit dorp, waarvan niemand wel ooit gedacht zal hebben dat dit nog eens In de frontlijn zou komen te Üggen, erg mistroostig uit. De vernie lingen en de hieruit voort gevloeide moeilijkheden wa ren zo groot, dat men ei- genlijk niet wist waar het eerst aan begonnen moest worden. Drie weken voor de bevrij ding hadden de Duitsers de sluis van de Polder Hoede- kenskerke opengezet en on klaar gemaakt, zodat het zou te water vrij de polder kon binnenstromen. Hier en d,aar kwam het water zelfs één me ter hoog te staan. Drie dagen lang lag het dorp onder het granaatvuur; 40 van de 1500 inwoners werden hierbij gedood en 27 woningen totaal ver woest, 48 zwaar beschadigd en 124 liepen lichte schade op. Vo.orts werden de Openbare school te Hoedekenskerke en de beide R.K. scholen te Kwa- dendamme, alsmede de Her vormde kerk te Hoedekens kerke en de R.K. kerk te Kwadendamme door het oor logsgeweld getroffen. Tengevolge van de Inundatie welke tot Jan. '45 voortduurde, werden verschillende boom gaarden vernield, terwijl over het algemeen de structuur van de grond door het zo,yte water is achteruitgegaan. Zo werd Hoedekenskerke de zwaarst getroffen gemeente in Zuid-Beveland! NA DRIE JAREN. Wanneer nu. na ruim drie jaren, opnieuw de balans wordt opgemaakt, is er zeker alle reden tot tevredenheid. Onder de bezielende leiding van bur gemeester Vogelaar een man die van aanpakken weet heeft de bevolking zich'met man en macht aan het herstel werk gezet. De plaatseIrjkf aannemers schiepen orde in de chaos, het waterschapsbestuur stelde alles in het werk om in de kortst mogelijke tijd de pol der weer droog te krijgen en het huisvestingsprobleem werd voorlopig opgelost door samen woning. Kwadendamme nam zelfs nog .150 evacués uit Mid delburg op. En nu is men zover, dat alle licht beschadigde huizen her steld zijn, terwijl de zwaar be schadigde panden voor 75 weer bewoonbaar zijn Ook de scholen alsmede de R.K. kerk zjjn hersteld, terwijl men de Hervormde kerk dit jaar defi nitief hoopt te restaureren, na dat een verenigingsgebouw zal zjl'n verkregen, waarin dan tij delijk de kerkdiensten gehou den kunnen wórden. NIEUWBOUW Het woningtekort zal nog dit jaar weggewerkt zijn. Acht woningwetwoningen kwamen rfeeds gereed en 36 zijn in aan bouw of er zal weldra aan be gonnen wbrden. Van deze 36 komen er 18 te Kwadendam me aan de Kerkeboomgaard de fundamenten zijn reeds ge legd terwijl de andere 18 op de hoek van de nieuwe pro vinciale weg en de Molenstraat te Hoedekenskerke zullen ver rijzen. De bouw te Hoedekens kerke heeft enige tijd gestag neerd. daar de grondaankoop wat lang duurde, doch thans is alles geregeld, zodat dezer dagen met het werk begon nen kan worden. Verder bestaan er plannen voor nog 12 woningen te Kwa dendamme en 3 4 te Hoede kenskerke, die men ook dit jaar wil bouwen. Na het ge reedkomen van al deze huizen zal het woningprobleem tn de ze gemeente zijn opgelost. Voorts zij nog -vermeld dat de Dienst Landbouwherstel voor de bouw van 4 noodboer 'derijen zotgde. I RIOLERINGSrLAN Wie mocht denken dat hier mee dan voor Hótedekenske.rke allo wensen zijn vervuld, heeft het mis. Er zijn nog tal van problemen, die. al zijn zij geen gevolg van de oorlog, dringend naar een oplossing vragen Als eerste hiervan willen wij noemen: de afvoer van water en faecaliën. Deze laat veel te wensen, daar riolering ont breekt. Het gemeentebestuur heeft nu opdracht gegeven voor het maken van een plan tot aanleg van riolering in de beide dorpskommen. Hoede kenskerke en Kwadendamme. Verder zijn er nog de dringend nodige verbetering van de we gen en de electrlficatie van de zgn. onrendabele gebieden. Dit laatste probleem is voor Hoe dekenskerke juist dezer dagen opgelost met grote financiële offers van de belanghebben den. De^ zgn. C-wijk zal d^t jaar geëelectrificeerd worden. TOEKOMSTMOGELIJK HEDEN. Het gemeentebestuur zit dus niet stil. hetgeen alleszins be grijpelijk en gerechtvaardigd ia wanneer men het antwoord hoort op de vraag: „Bent U optimistisch t.a.v. de toekomst van Hoedekenskerke?", welke wij aan burgemeester Vogelaar voorlegden. „In Hoedekenskerke zit er een vaste wil in de mensen en elke gemeente, waar deze aan wezig is, heeft een toekomst. In de landbouw, fruitteelt en tuinbouw liggen grote moge lijkheden. Aan de fruitteelt en de tuinbouw werd tot dusver betrekkelijk weinig gedaan doch wanneer men zich hierop nog meer gaat toeleggen, ligt hierin voor onze bevolking een goede toekomst. Trouwens, de laatste jaren zijn er in de Zak van. Zuid-Beveland reeds vele nieuwe boomgaarden aange legd en dat men vertrouwen heeft in de verdere ontwikke ling, bewijst wel het feit dat de Veilingsvereniging „Zuid- Beveland" is overgégaan tot de bouw van een pakstatlon te Oudelandc. Ook zal de verkeersbedrijvig- held in de toekomst toenemen Waarschijnlijk zullen dit jaar de aanlegsteiger^, met ponton in de provinciale veerhaven ge reed komen, zodat de dienst Hoedckenskerke-Temeuzen met een groter schip uitge voerd zal kunnen worden en dus ook vervoer van auto's weer zal kunnen plaats vinden. Herinneren wij tenslotte nog aan de plannen die de Spoor wegen schijnen te hebben om een spoorwegferrydienst te openen, zodat goederenwagons via de,lijn Goes-Hocdekensker- ke naar de Ijjn Terneuzen- Mechelen overgebracht zouden kunnen worden. Hoek van Holland was, volgde het tweede zeil. Dc schipper, die bevreesd was in de woede er elementen met zjjn note- dop.ie opnieuw een nacht te moéten ingaan, hees het nood sein. Een sleepboot en een reddingsboot voeren uit, doch de Urk 172 kon op eigen, krfacht Hoek van Holland bin nenlopen. Een schip van de KN.S.M. heeft Donderdagmiddag by Scheveningen in moeilijkhe den verkeert. Er behoefde ech ter geen assistentie te worden verleend.. Republikeinen nodigen Oost-Indonesië uit In een Donderdagavond uit gegeven Republikeins commu niqué wordt medegedeeld, dat de Republikeinse regering een uitnodirring heeft gericht tot de minister-president van Oost-Indonesië, ïde Anak Gde Agoeng, om een bezoek te brengen aan Djogja „teneinde besprekingen te houden over de vorming van de Verenigde Staten van Indonesië". Krij'gt de Oranje een zusje De directeur van de Stoom vaart My. Nederland heeft medegedeeld, dat men bezig is met de tekeningen voor een nieuw passagiersvaartuig, een zustervaartuig van de „Oran je". Het is echter nog niet ze ker of de plannen werkelijk heid worden, want de kosten zijn zeer hoog en goed mate riaal is nog slecht verkrijg baar. De directeur is van me ning, dat eerst het probleem scheepvaartluchtvaart dient opgelost te worden en wel doordat de Mij. zelf aan het luchtvervoer gaat deelne men. Olie bij Delft? Zoals bekend, verricht de Nederlandse Aardolie-Maat schappij momenteel een ver kenningsboring in Delft. Naar wij vernemen is op een diepte van ongeveer 800 meter een kleiachtig zand aangeboord, dat 'zwakke oliesporen bevat. DE VOORSPELT IETS KOUDER. Weersverwachting, medege deeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig tot Vrijdagavond. Aanvankelijk afnemende, maar later weer wat toene mende bewolking, maar nog vrijwel nergens neerslag. Iets kouder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1