PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Republiek wil meedoen in de federatie Actie voor Plan-Marsltóll begonnen Wanneer krijgt Oostburg een nieuwe watertoren? BILT Verklaring te Djocja uitgegeven De Amerikaanse hulp 191 e Jaargang - No. 6 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg. Drukkery Fa. F. van de Velde Jr, Vlissingen Dit blad Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 8 Jan. 1948 ABONNEMENTSPRIJS- 25 Ct per week: t 3.20 per kwartaal; franco per post t 3.45 oer kwartaal. Losse nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct per mm. minimum p advertentie f 2. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr. 58-60. tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Gratamastr 3. tel. 102 - Tcrneuzen. Brouwertjstr. 2 - Zierikzee: Nwe Bogcrdstr.0160, tel. 26. Z.-VLAANDEREN CIJFERT De bewoners van Zeeuwsch Vlaanderen cijferen. En dat is begrijpelijk. In de memorie van antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer betreffende de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft de minister doen mededelen, dat het met de woningnood in West Zeeuwsch Vlaanderen zo'n vaart niet loopt. De bewindsman verklaarde, dat er 7129 woningen nodig W/aren, terwijl er op 1 Novem ber beschikbaar -waren 6955, waarvan 743 nog niet in ge bruik waren. Daaruit conclu deerde het Departement, dat er slechts 174 woningen te kort zyn, oftewel 3 van het totaal. Nederland moet dus wel de indruk krijgen, dat Zeeuwsch Vlaanderen er waarlijk niet slecht voor staat en dat het voornaamste na-oorlogse pro bleem keurig is opgelost. Ongeveer een maand gele den evenwel bezocht een groot aantal journalisten uit het Westen des lands Zeeuwsch Vlaanderen. Bij die gelegenheid heeft de directeur van het Streekbureau Oostburg even eens cijfers verstrekt over de toestand. En die zagen er enigszins anders uit dan de ministeriële. Zijn berekening luidde als volgt: West Zeeuwsch Vlaanderen had voor de oorlog .7385 hui zen, d.i. 256 meer dan er vol gens de minister op 1 Juni no dig waren. Er werden er door oorlogshandelingen 2040 vol komen verwoest, 805 werden er zwaar beschadigd en 3216 licht beschadigd. Van de zwaar beschadigde zijn er «562 her steld, van de licht beschadigde 2412. In de plaats van de to taal verwoeste huizen werden 1142 noodwoningen gebouwd, 30 woningwetwoningen en 10 particuliere huizen. Als we nu alle herstelde en nieuw ge bouwde bewoonb. bouwwerken optellen, komen wij tot 5420 huizen. Trek dit aantal af van het vroegere totaal van 7385 huizen en de slotsom is, dat W. Z. Vlaanderen nog altijd wacht op 1965 huizen! Oftewel meer dan 10 maal zoveel als de minister berekende. Nu heeft de minister wel licht de aanbestede 685 wo ningwetwoningen meegerekend en de 62 woningen, waaraan voor particulieren wordt ge werkt. Maar ook aan is het woningtekort aanzienlijk ho ger, dan de minister uitreken- Terloops constateren wij hier tevens, dat men zich in Zeeuwsch Vlaanderen ongerust begint te maken over het feit, dat alle nood- en woningwet woningen gebouwd worden aan de rand van de bebouwde kommen. In de verwoeste cen tra bouwt men niets. Moeten dat open vlakken blijven? Wanneer komt de winkelbouw aan de beurt? Opvallend is ook, dat de bouw der woningwetwoningen zeer traag geschiedt. Aan sommige complexen is men reeds 16 maanden bezig en het zal nog maanden duren eer de gegadigden er in kunnen trek ken. Neen, het ziet er In West Zeeuwsch Vlaanderen heel wat minder rooskleurig uit, dan de minister meende te mogen ver klaren. En men zou in Oost burg, Sluis, Breskens Schoondijke wel eens willen weten, wat men van de mi nisteriële cijfers denken moet. Het Wereldgebeuren Nieuwe conferentie der zestien land€h? Geen vlees en weinig staal, j In een toespraak tot de ver enigde vergadering van het Amerikaanse congres heeft president Truman het congres verzocht het Europese herstel- program ten spoedigste te ra tificeren. In ztjn boodschap verklaarde Truman, dat het ,van het hoogste belang" was, dat het congres de uitgave in het kader van het plan-Mars hall zou goedkeuren. Deze hulpverlening zou uiterlijk 1 April «moeten be ginnen. Hy verdedigde ztjn buitenlandse politiek tegen de aanvallen, die de laatste tijd van linkse en rechtse zijde er op waren ondernomen en zei- de: „Wy volgen een gezonde, constructieve en practische stelregel bij ons streven naai vrede. Wij binden de strijd aan tegen armoede, honger en ont bering. Dit voert niet naar een Het Engelse volk over zijn ministers. Bij een onderzoek naar de publieke opinie over de vraag, welke leden van de Britse La- bourregering „byzonder goed werk verrichten", kwam Be- vin, de minister van buiten landse zaken, bovenaan te staan met 30 procent van de stemmen. Daarna volgde Sir Stafford Cripps, de minister van financiën en economische zaken, met 12 procent De sup- Sorters van Bevin stamden ge- jdelijk uit alle politieke par tyen, die van Cripps hoofdza kelijk uit Labourkringen. On der de vraag, wie „bijzonder slecht werk'r geleverd hadden, kwam Strachey bovenaan te staan met 20 procent, gevolgd door Bevan, die o.a. voor ae behuizing moet zorgen. Het telegraafverkeer met Palestina is aan grote vertraging onderhevig. Mis schien zal het enige tijd ge heel gestaakt moeten worden. Gelukkig Nieuwjaar. De dieven die Vrij dagnacht uit de kelder van één der Verkade fabrieken te Zaandam 275 kg. boter ont vreemden, hebben een tweede bezoek ge bracht. Zy lieten op 'n blocnote-velletje een Nieuwjaarswens achter. Te Moskou is op 84-jari- ge leeftyd overleden Serge Tolstoi, de oudste zoon van de bekende Russische schrijver. Regeringswijziging op komst in België. Naar de Gazet van Antwer pen bericht, zou Spaak het voornemen hebben de samen stelling van zijn regering te wijzigen. In liberale kringen is men er, volgens het blad, van overtuigd, dat de liberalen bij deze verandering enkele porte feuilles toegewezen zullen krij gen. De moeilijkheden zouden yooral de koningskwestie en de structuurhervormingen be treffen. Het is geen geheim meer dat de beide regerings- partyen lijnrecht tegenover elkaar staan en vooral de ex tremistische socialistische vleugel onder leiding van de heer Buset van een minnelijke regeling niet wil weten. Zaak „Wilhelmstrasse" in Neurenberg. Te Neurenberg ls het pro ces geopend tegen 21 voor aanstaande Duitse diplomaten, kabinetsministers en financië le autoriteiten, tegen wie een achtvoudige beschuldiging is ingebracht. Het proces is men gaan aanduiden met de naam „Zaak Wilhelmstrasse", omdat zoals de eerste Amerikaanse aanklager brigade-generaal Telford Taylor verklaarde} de meeste daden, waar het pro ces betrekking op heeft, tn of aan de Wilhelmstrasse ge pleegd zyn. Een vloot van super duikboten voor Engeland. Volgens de vlootcorrespon- dent van de News Chronicle zal één van de voornaamste onderdelen van de strijdmacht van Groot-Brittannië in het „atoomtijdperk" gevormd gaan worden door, een vloot van su- Eerduikboten, gebouwd volgens et principe van de oorspron kelijke Nederlandse uitvinding van het „onder water diese len". V andaag ...wordt ex-koningin He lena van Italië 75 jaar; ...wordt de bekende re- vue-artist J. F. Buziau 71 jaar. oorlog, doch naar de vrede. Wy bouwen aan een wereld, waarin alle landen, groot en klein, kunnen leven zonder vrees voor agressie. Bovenal streven wij naar overeenstem ming tussen de volken der aar-» de, die gebaseerd is op de^ waardigheid van het individu en de broederschap tussen de mensen". Intussen overwegen Enge land en Frankryk de zestien landen, die in Parys het rap port over de Amerikaanse hulpverlening hebben opge steld, opnieuw bijeen te roe pen. Een besluit is nog niet genomen; Londen onderhoudt over deze aangelegenheid nog contact met Parijs. Geruchten zeggen, dat'Frankrijk de nieu we conferentie nog deze maand zou willen beleggen Engeland acht een datum in Jan. rijkelijk vroeg, omdat de voorbereidingen dan onvol doende zouden zyn. Een derde conferentie der zestien landen zou tot taak krygen de netelige kwestie te bespreken der voorwaarden, waarop de landen die Ameri kaanse hulp krygen, deze zul len ontvangen. Frankryk zal waarschijn lijk aandringen op de vor ming van een „verenigd front van alle ontvangende landen", teneinde ie Ameri kaanse invloed by het ge bruik van de beschikbaar gestelde goederen te beper ken. Welke goederen geleverd zullen worden zal pas bljjkcn uit de gedetailleerde raming. Bekend is reeds, dat Enge land in 4 jaar voor 493 mi Ui oen dollar aan tabak zal ont vangen en voor 141 millioen dollar aan voedsel. Amerika kan slechts 20 van de in het Paryse rapport gevraagde hoeveelheden ruw staal leveren en In het geheel geen vlees. De behoefte aan vlees wordt ..niet reëel" genoemd. Jacob Kaiser, de leider van de Christen democraten in Duits land, die door de Russen ls ge dwongen zich terug te trekken. Drama te Apeldoorn. Typograaf stak vrouw en dochtertje in vlaag van waanzin. In Apeldoorn heeft de 37- jarige typograaf J. W., waar schijnlijk in èen vlaag van waanzin, zijn 41-jarige vrouw met een mes aan de hals ver wond. Terwijl de vrouw in nachtgewaad naar haar in de nabijheid wonende ouders vluchtte, begaf de man zich naar de slaapkamer, waar hij zijn bijna 1 jaar oude dochter tje in het wilde weg enkele steken toebracht. Tenslotte sèoeg hij de hand aan zichzelf Een door de öüders ijlings gewaarschuwde geneesheer kon bij de kleine slechts de dood constateren, terwijl de man in levensgevaar verkeert Zowel Hy als de vrouw die er betrekkelijk goed is afge komen zijn in het Juliana- ziekenhuis opgenomen. Berlirums schilder kwam niet uit Roeland Onlangs berichtten wij, dat in het Brabantse dorp Berlicum de schilder Peters na jaren van afwezigheid bij de zijnen was teruggekeerd. Hy vertel de zeer fantastische verhalen over zijn belevenissen in Rus land, waar hy gedwongen zou zijn geweest te werken en over zijn ontsnapping uit de gevan genschap bij de Sowjets. Na zijn terugkeer werd Pe ters overstroomd met verzoe ken om inlichtirfgen van men sen, die hoopten op deze wijze mogelijk een spoor van een vah hun vérwanten te vinden. Pe ters had immers verteld, dat er in Rusland nog 1500 Neder landers zouden worden vast gehouden. Helaas is het langzamerhand duidelijk geworden, dat de ver halen van de Berlicumse schil der niet alleen fantastisch zyn. maar waarschijnlijk ook vrij wel geheel op fantasie berus ten. Men vermoedt zelfs, dat de man nooit in Rusland is ge weest. In elk geval blijkt hij over de toestanden daar eD over het verblijf van Neder landers in Russische kampen geen enkele nadere inlichting te kunnen verschaffen. Spoedig aflevering van sinaasappelen. De thans uit Palestina aan gekomen sinaasappelen zullen zoals gemeld binnenkort in distributie worden gebracht De 'voorinleveringsbonnen 0-89 algemeen en 5-89 algemeen zijn tevens koopbonnen, zodat de groente- en fruithandelaren onmiddellyk na ontvhngst tot aflevering aan hun klanten kunnen overgaan. In de bonnenlyst van deze week worden nieuwe voorin leveringsbonnen van 500 gram sinaasappelen aangewezen Hierop mag pas worden afge leverd als &lle oude bonnen zyn gehonoreerd. De prijs van 0,76 per kg., geldt zowel voor Palestijnse en Spaanse als voor Surinaamse sinaasap pelen. Niet buiten de Commissie van Goede Diensten Het Indonesische persbureau Antara meldt uit Djocja, dat de Republikeinse regering een bekendmaking heeft uitge vaardigd, waarin zy verklaard bereid te zyn om deel uit te maken van de democratische en souverclnc Ver. Staten van ïndonesië. De verklaring zegt verder, dat de Republikeinse regering zich ten doel gesteld heeft geheel Indonesië samen te vatten in een onafhankelijke en souvereine staat en zulks op de vlugst mogelijke wijze, te weten door de vorming van de Ver. Staten van Indonesië. „Momenteel is de Republikeinse regering door middel van haar delegaties en met gebruikmaking van de Commissié van Goede Diensten bezig de positie van de Republikeinse rege ring en de Ned. regering met betrekking tot de vorming van de souvereine Ver St. van Indonesië vast te stellen, waardoor de Rep. regering niet handelt buiten de Commissie van Goede Diensten. De Republikeinse regering overweegt, welke maat regelen zy in deze aangelegenheid zal treffen", aldus de ver klaring. Uit Batavia wordt gemeld, dat de republikeinse delegatie Woensdag te Batavia arri veerde uit Djocja. Op het vliegveld Kemajoran, waar de leden der delegatie uit het vliegtuig stapten, bleek, dat de heren zeer gesloten waren. Uit enkele woorden van Sja- r;foeddin en sommige zijner ministers maakte men op, dat de delegatie net laatste ont- werp-voorstel van de Commis sie van Drie aanvaardde. Te Batavia meent men thans, dat zeer belangryke beslissingen op komst zijn. Een spoedige plenaire zitting met de Commissie van Drie Ontvluchtingen werden in scène gezet! Minister gelast onderzoek. In opdracht van de ministe. van Justitie wordt thans door de procureur-generaal bij liet Bijz. Gerechtshof te Arnhem, mr. de Visser, een onderzoek ingesteld naar de omstandighe den, waaronder onlangs de ont vluchting van een N.S.B.-er uit het kamp Beender-Ribhcn „in scène gezet" werd. Soortge lijke „ontvluchtingen" zouden aldus „Het Dagblad", trou wens ook in andere kampen zyn voorgekomen, met name te Laren (H.H.). Het schijnt, dat verschillende functional rissen van de Byz. Rechtsple ging op deze wel zeer „bijzon dere" wyzo delinquenten be loonden, wanneer zij voor een onderzoek belangrijke Inlich tingen-tips gaven. Verwacht worilt, dat de mi nister in deze zaak, waarbij zelfs zeer hoge functionaris sen zijn betrokken, zeer spoe dig zal ingrijpen. Vermiste pruiken gevonden. Er is goed nieuws voor de Ne derlandse Opera te Amster dam. Dinsdagmorgen hebben namelijk agenten in de nabij heid van de trappen van het Paleis van Justitie te BrusseJ een bruin pak gevonden, dat bij onderzoek een aantal prui ken bleek te bevatten, een gedeelte van de verzameling die onlangs spoorloos is ver dwenen en die toebehoorde aan het gezelschap van de Ned. Opera, dat te Brussel een gala-voorstelling had ge geven. Vijftig pruiken zijn nog zoek. Uit Spanje zijn ruim 700.000 kisten sinaasappelen te verwachten. aan boord van de „Renville" wordt verwacht. Hoezeer geruchten over een beslissing op korte ter- myn te Batavia in omloop zijn bleek wel uit de vraag, welke enkele leden van de beman ning der „Renville" aan het persbureau Aneta stelden: „Is het waar, dat het schip bin nen enkele weken thuis vaart DE RESOLUTTE'S. Namens de landen en ge westen, die zich reeds uitspra ken voor deelname aan de Verenigde Staten van Indone sië is aan de republikeinse vertegenwoordiger te Batavia, de heer Soenario, een afschrift van de. drie resoluties aange boden, die enkele dagen gele den werden aangenomen. Twee dezer resoluties zijn reeds be kend gemaakt. De derde, die niet ondertekend werd door de staat Oost Indonesië, behelst een verzoek aan de republiek om haar politiek van geweld en. bedreiging te staken ten einde te komen tot vrye me ningsuiting nodig voor een spoedige opbouw van een de mocratisch Indonesië. Volgens Aneta zou de repu blikeinse reactie op deze re soluties niet ongunstig zyn ge weest. ENKELE VOORWAARDEN Uit Batavia wordt gemeld, dat de Djocja-delegatie ver klaard zou hebben thans ge reed te zijn voot het direct aanvangen van politieke be sprekingen aan boord van de „Renville". De republiek zou enige voor waarden verbinden aan de in williging van het Nederland se verzoek om toe te treden tot de Verenigde Staten van Indonesia en die voorwaarden zouden besproken moeten wor den. Wat Nederland en Duitsland krijgen. Het voorstel beslaat een boekdeel. Het Amerikaanse departe ment van buitenlandse zaken heeft intussen de gedetailleer de beramingen gepubliceerd in zake de hulpverlening, welke de Europese landen in het ka der van het Marshall-plan zul len ontvangen. Het document bestaat uit enige honderddui zenden woorden. Het vermeldt voor ieder land afzonderlijk de hoeveelheden voedsel, tabak, grondstoffen en machinerieën, welke voor verschillende perio den zullen worden ontvangen. De cijfers voor Nederland van de Amerikaanse hulpver lening aan Europa volgens het Marshallplan luiden als volgt: Broodgraan AprilJuni '48 155.000 ton, Juli '48—Juni '49 315.000 ton, Juli '49Juni '50 300.000 ton. In de .•olgende ja ren 250.000 ton per jaar. Grof korrelig graan AprilJuni '48 nihil, Juli '48Juni '49 315.000 ton, Juli '49Juni '50 200.000 ton. De volgende jaren 250.000 ton per jaar. Kolen April Plan geheel gereed, maar Den Haag wil het niet go edkeuren. Verkeerde zuinigheid. Oostburg heeft al eens een toren-kwestie gehad. Dat ging toen om de beide kerktorens, welke tè luxe werden geacht voor een gemeente, die op nieuw moet worden opge bouwd nadat de oorlogsgees- sel haar welvarend aanzien in ruïnes had 'erfciderd. Maar nu heeft Oostburg weer een toren-kwestie, zy het dat het hier om een to ren van geheel andere aard gaat. Vóór de oorlog stond hier, dicht aan de Ryksweg naar Schoondnke, de watertoren van de Waterleiding-My. Zw. Vlaanderen: een stoer bouw werk, dat tot in wyde om trek als een baken ln het Zeeuwsch-Vlaamse land eigen mensen en vreemdelingen de weg wees. ONZE TOREN! ,Kijk, daar heb je onze to ren ai", zei de Zeeuwsch Vla ming als hy, terug van de reis, in Breskens voet aan wal zette. En zo was het: ónze toren. Zeeuwsch Vlaanderen was er trots op en met recht, want men mocht hem be schouwen als 'n symbool van de vooruitgang van 't gewest. De gehele waterleiding van w wensen Zeeuwsch Vlaanderen is lm- van alle instanties, die er mee mers een uiting van initiatief en doorzettingsvermogen. Be gon men niet in 1935 met zes gemeenten, drie in Oost en drie in West, en zijn nu niet Alle 29 gemeenten op het klei ne Overslag na bij de maat schappij aangesloten? De toren in Oostburg, die niet alleen watertoren was, maar bovendien aan hon derden vooral in de zomer een onvergetelijk uitzicht bood, werd in de bevrijdingsdagen verwoest. Opgeblazen door de Duitsers, die immers bij hun aftocht alles vernielden,., waar van zij meenden, dat het de Geallieerden van nut zou kun nen zyn. En het is nog slechts weinige maanden geleden, dat de laatste resten van het be tonnen gevaarte werden opge ruimd. HET NIEUWE PLAN. Inmiddels heeft men niet stil gezeten. Integendeel: er is hard gewerkt en mede dank zij de medewerking van de vele bureaux en andere In stanties, welke nu eenmaal aan alle wederopbouw te pas moeten komen, zijn de plannen voor een nieuwe '-.oren onlangs gereed gekomen. Er was veel aan gedokterd, er was reke ning gehouden met de wensen te maken hebben en men meende; ten slotte, dat het resultaat goed was. Een eenvoudig, fraai bouw werk, statig van lijn, dat voor een lange reeks van jaren zyn taak zou kunnen vervullen en dat door de Zeeuwsch-Vlamm- gen weer als him .toren zou worden herkend, wanneer zy hem van verre in hun her bouwde land zouden zien op rijzen. GEEN GOEDKEU RING. Maar,wie dacht, dat het al dus met medewerking van streekbureau en supervisie, van gemeentebestuur en Cen trale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht tot stand gekomen project nu met be kwame spoed zal kunnen wor den uitgevoerd, had toch bui ten Den Haag gerekend. Te duur Le mooi Dat was de conclusie van de heren in Den Haag en via een laconiek briefje mochten directie en architect verne men, dat er maar een nieuw plan gemaakt moest worden. Het kon goedkoper! Dat er een jaar kostelijke en kostbare arbeid verloren zal gaan, telt wellicht niet. Dat net opzetten van een ge heel nieuw plan behalve veel tyd ook vele duizenden gul dens zal kosten ls misschien minder belangrijk dan de vrees, dat een fraaie toren by de getroffen bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen ergernis zal verwekken. Een .vrees, die niet zat worden gedeeld door ieder, die deze Zeeuwsch-Vla- mingen werkelyk kent en dientengevolge weet, dat hen niets zo tegen staat als de gedachte, dat alles, wat er in hun verwoeste landje moet worden opgebouwd, „op een koopje" wordt uitgerekend. En bovendien is het gevaar lang niet denkbeeldig, dat prijsstijgingen van de bouw materialen de eventueel te vinden bezuiniging weer goed deels te niet zullen doen. Het oponthoud Jat men reeds heeft gehad, was immers reeds oorzaak, dat voor het betonijzer de lang niet malse toeslag moet wordén bijbe taald. Dat is maar liefst rond 35.000 gulden! TE FRAAI? Zoals we hiervoor reeds opmerkten is het project van architect A. J. van Eek uit Den Haag fraai, maar toch zeker niet overdadig. De be zwaren van de heren in Den Haag gaan vooral uit naar het basement, dat op verzoek van de supervisie is uitge werkt tot een fraai, doorzich tig voetstuk met veel glas, dat het gehele bouwwerk en vooral ook de hoofdingang 'n monumentaal karakter geeft. En dan verder de bekroning van de toren met een in een klein, speels torentje uitlo pend uitzichtplateau. Zou men deze dingen laten vervallen, dan is er op de ge hele begroting, welke 800.000 beloopt, hoogstens eeq halve ton te bezuinigen, maar dat brengt dan tevens met zich mee, dat er een ge heel nieuw plan moet worden opgezet, want „afhakken" zonder meer gaat natuurlijk niet. En tomen aan de water leiding-technische opzet van het protect is ten enen male uitgesloten nu het tot stand is gekomen met volledige in stemming met het Rijksinsti tuut voor de Drinkwater voor ziening. NIEUW PRINCIPE. De opzet van deze wa tertoren is trouwens Iets geheel nieuws voor Neder land: niet één. of twee ho- fe waterreservoirs met aaronder 'n nutteloze hol le ruimte, maar zes reser voirs boven elkaar, die 't gehele torenlichaam inne men: de twee onderste als waterbergplaatsen en de vier daarboven naar be hoefte in te schakelen al naar gelang het waterver bruik meer of minder druk wenselijk maakt. Men heeft berekend, dat deze constructie een aanmerke lijke beperking van het waterverlles tot gevolg zal hebben. En dat is heel veel waard in een streek, waar men met drinkw ater zuinig moet ztfn! Nóg heeft men in Zeeuwsch- Vlaanderen de moed niet op gegeven. Men hoopt Den Haag alsnog te kunnen overtuigen van het goede recht en de bit tere noodzakelijkheid, welke Zeeuwsch-Vlaanderen aan spraak doen maken op spoedi ge goedkeuring van het plan, zoals 't met medewerking van alle instanties, die in de streek thuis zyn en kunnen weten, wat hier nodig is, is opgezet, uitgewerkt en zelfs bestek- klaar gemaakt. En die als „verlengstuk" van Den Haag nimmer een aanwijzing hebben gegeven in de richting welke men daar nu plotseling blijkt uit te willen. Zeeuwsch-Vlaanderen wacht op het herstel van zyn water leiding. Laat men nu niet om der wille van een bezuiniging van luttele duizenden guldens de hele zaak onderste boven gooien en dit zwaar getroffen gebied nog jaren laten wach ten op een watertoren, die tot in lengte van dagen zou ge tuigen van werkelyk misplaat ste zuinigheid. Juni '48 779.000 ton, Juli '48 —Juni '49 2.090.000 ton, Juli '49—Juni '50 533.000 ton. Ni hil In de volgende jaren. Staal April—Juni '48 100.000 ton af gewerkt staal, Juli '48Juni '49 399.000 ton afgewerkt staal. Juli '49Juni '50 394.000 ton afgewerkt staal, Juli '50 Juni '51 112.000 ton afgewerkt staal, Juli '51 268.000 ton af gewerkt staal. Machines voor de kolenmij nen Juli '48Juni '49 voor een WfKürde van 2.3 millioen dol lars, Juli '49—Juni '50 2 mil lioen dollars, Juli '50Juni '51 1.8 millioen dollars, Juli '51 Juni '52 3.8 millioen dollars. Landbouwmachines Juli '48- Juni '49 voor een waarde van 6.4 millioen dollars, Juli '49— Juni '50 7.6 millioen dollars, Juli '50—Juni '51 6.8 millioen dollars» Juli '51-^Junl '52 5.4 dollars. Olie Anri]Juni '48 253.000 ton. Jiili '48Juni '49 1.065.000 ton, Juli '49Juni '50 1.092.000 ton. Juli '50—Juni '51 1.118.000 ton. Juli '51— Juni '52 1.169.000 ton. Deze cijfers zijn nog niet definitief. HULP AAN DUITSLAND. Duitsland zal de voorrang kragen by de verscheping van belangrijke goederen in het kader van het plan-Marshall, waarvan de verschepingscyfeis heden door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zijn gepubliceerd. Het voor Duitsland bestem de graan (7.500.000 ton voor de gehele periode van April 1948 tot Juni 1952) is meer dan enig ander graankwantum voor de 16 andere landen. Aan grofkorrelig graan krijgt Duitsland in totaal 10.035.000 ton. Duitsland is het enige land, dat spoorwegwagons uit de V.S. ontvangt. In de eerste 12 maanden zullen er 20.000 naar do Brits-Amerikaanse zóne gaan, 6000 volgen later. De dubbelzone ontvangt ook als enige de schaarse stikstof kunstmest en verder tabak en 7000 vrachtwagens mijnbouw- en landbouwwerktuigen. DE VOORSPELT: KOUDER. Weersverwachting, medege deeld door het K.N.M.L te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond: Krachtige tot harde wind uit richtingen tussen Noord west en West. Meest zwaar bewolkt met nu cn dan buien. Kouder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1