PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nieuwe Volkerenbond? BILT Ver. Staten van Indonesia Interim-regering voor Nederl. Indië Franse regering handhaaft zich. Nog gevechten bij Konitza. Hij ging niet vrijwillig heen Verklaring van Dr Beel De kerkdeuren gebarricadeerd. Sloe-inpoldering kost 1.250.000 Dinsdag 6 Januari 1948 -ijnt aageujKs, WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstt 58-60. tel 10 en 51 Middelburg' Londense Kaal 29. tel 2077 <*n 2924 Goes: L Vorststr 55. tel 2475 (bg.g 22281 Oost burg- Gratamastr 3. tel 102 Temeuzen- Biouwertlstr 2 - Postrek nr 359300 PZC Mlddelnurg. 191e Jaargang - No. 4 Uitgave van de Firma Provinciale. Zeeuwse Courant. Middelburg. Drukkerg Fa. F. van de Velde Jr.. Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks. ABONNEMENTSPRIJS. 25 ct per week: t 3.20 per kwartaal; franco per post i 3,45 per kwartaal. Losse nummers 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct per mm. minimum p advertentie 1 2. PLAN VAN HAROLD STASSEN. Tegen Rusland. Harold Stassen, republikeins candidaat voor de Amerikaan se presidentsverkiezingen van dit jaar, heeft te New York verklaard, dat het republikein^ se programma der buitenland se politiek onder meer een al gehele herziening in 1950 van het handvest der V.N. bevat, in het bijzonder om het veto recht der grote mogendheden in de Veiligheidsraad op te heffen. Zijn programma, dat volgens zy'n woorden in 1950 zou uitlo pen op uitsluiting van de mo gelijkheid, dat de Sowjet-Unie een agressie-oorlog begint, en op vermindering van de macht der communisten in andere landerf, omvat: tegengaan van buitensporige credieten *in de V.S., supervisie over de export, beperking van voorraden om hamsteren te vborkomen en tegengaan van „booms" en depressie. 2. het plan-Marshall ,op een „gezonde, zakelijke ba sis" plaatsen zonder dat het door chicanes of politiek wordt uitgesteld en tegengewerkt. 3. handhaving van een sterke militaire positie, uitbreiding van de luchtmacht en het re- searchwerk. 4. stopzetting van de export naar de Sowjet- Unie van zware machinerieën en machineuitrustingen, die j door het communisme voor oorlog gebruikt zouden kun- nen worden, tenzij de leiders van het Kremlin door een over eenkomst en door hun optre den tonen samen te willen werken voor de wederopbouw van Europa. 5. Invoering van een ideologische wereldactie óm communistische propagan da te bestreden jn een mate, die ver uit zou gaan boven de actie van de Amerikaanse ra dio-uitzendingen. Surprise uit U.S.A. Walter Winchell, de bekende Amerikaanse publicist, heeft Zondag avond te New York voor de American Broadcasting Company voorspeld, dat indien een deel van het rode leger Griekenland zou binnen dringen, Europa zijn eerste atoombom zou krijgen. De Franse nationale verga dering is Maandagmorgen on middellijk begonnen met een debat over een aantal amen dementen, die door de commu nisten en uiterst rechtsen op artikel twee van de herziene anti-inflatie belastingwet wa ren ingediend. Het waren deze amendementen, die premier Schuman Zaterdag om de eer ste van de vyf moties van vertrouwen deed verzoeken. De eerste motie van ver trouwen werd met 308 tegen 272 stemmen aangenomen, de tweede met 308 tegen 271, de derde met 309 tegen 277, de vierde met 308 tegen 269 en de vijfde met 307 tegen 274. Na deze moties nam de ver gadering art. 3 van het wets ontwerp aan, volgens hetwelk de boeren voor een speciale belasting in aanmerking ko men. De vergadering heeft de anti-inflatiewet met 315 te gen 268 stommen aangeno men. Hotel te Jeruzalem opgeblazen. Terwijl een tropische storm de stad Jeruzalem teisterde is Zondag kort na middernacht het Semiramis Hotel opgebla zen. Zes lijken zijn reeds ge borgen ,doch men vreest, dat nog 14 personen meer door het neerstortende gesteente zijn bedolven. Naar verluidt, was het hotel het hoofdkwartier van de Ara bische jeugdorganisaties Nad- jada en Foetoewah. Men neemt aan, dat de aanval door Joden is gepleegd uit wraak voor de onlangs in dit stadskwartier ondernomen aanvallen op Is raëlieten. Volgens de herziene officiële lijst van doden en gewonden zijn te Jaffa negen personen gedood en 71 gewond. Bunkeren In Nederland,, betalen In dollars. Met ingang van 10 Januari zullen ingevolge regerings voorschrift buitenlandse sche pen, die in Nederlandse ha vens bunkeren, de kolen moe ten betalen met Amerikaanse dollars. Dit hangt samen met onze krappe deviezen-positie, aangezien de door ons land in Amerika gekochte kolen even eens met dollars moeten wor den betaald. De vraag, wat er dient te geschieden met schepen, die komen bunkeren, maar niet over dollars beschikken, zal voor elk incidenteel geval met het Rijkskolenbureau te Den Haag dienen te worden gere geld. Wateroverlast duurt voort. Tengevolge van de hoge waterstand van de Usel is de - weg ZutphenDoetinchem gestremd. Het veer te Culem- borg is uit de vaart genomen, terwijl de veerdienst Ameron- genEek en Wiel alleen over dag functionneert. Het gevaar voor de Eurne- dijk bij Steenderen is practisch bezworen. 70 van het dorp staat blank. De Commissaris der Koningin in Gelderland heeft de overstroomde gebie den bezor'it. Twee ingenieurs van Waterstaat hebben uit 'n I 30 me te f, dat mét hef oog'op hef schroef vliegtuig onderzoe I ;etting en inklinking ofttwor- kmgen ingeBteld. pen is met een 0.50 hogere Amerikaanse wapens YOor de Grieken. Reuter verneemt uit bevoeg de kringen te Athene dat in het gebied om Konitza bij de Albanese grens Maandag he vige gevechten gaande zijn ge weest. Hoewel de verzetsstrij ders uit hun stellingen bij Ly- comoros verdreven zijn zouden zij taaie tegenstand bieden. Al hun pogingen om deze stellin gen te hernemen liepen op niets uit. De Griekse lucht macht zou de verzetstroepen zware schade toegebracht heb ben en deze zouden zich van de hoogten rondom de brug van Boraz-Ani in Noordelijke richting terugtrekken. Het Westelijke gedeelte van het strijdgebied bij Konitza zou geheel gezuiverd zijn. De Amerikaanse missie on derzoekt, wat het Griekse le ger nodig heeft voor de strijd in de bergen. De missie stelt 500.000 dollar extra beschik baar voor het Griekse leger en voor de vluchtelingen uit het gevechtsgebled in Eplrus, al dus Griswold. De godsdienstoorlog In Kasjmir. Pakistan heeft de Veiligheids raad der V.N. officieel ver zocht om uitstel van de be handeling van India's klacht over het beweerde aandeel van Pakistan aan de strijd in Kasjmir, die Dinsdag ter ta fel zou komen. Pakistan wil zijn zaak voor bereiden en Zafroellah Chan, de minister van buitenlandse zaken, als vertegenwoordiger van het land naar Lake Suc cess zenden.' Zomerzegels werden goed verkocht Van de zomerzegels 1947 zijn de volgende hoeveelheden ver kocht zegels van 2 ct. (met toeslag 4 ct.) 1.170.066; zegels van 4 ct. (met toeslag 6 ct.) 876.888; zegels van 7% ct. (met toeslag 10 ct.) 940.101; zegels van 10 ct. (met toeslag 15 ct.) 1.553.994; zegels van 20 ct. (met toeslag 25 ct.) 841.885. De opbrengst frankeerwaarde 184.235,55%. boven de bedroeg Oplossing radioprobleem gezocht. Op 20 Januari zal de minis ter van O. K. en W. op het de partement eetv bijeenkomst houden met vooraanstaande perspnen uit de radiowereld. AMERIKAANSE HULP AAN SPANJE? „Persberichten uit Madrid" citerend, meldt het .Sowjet- Ru^ische persbureau Tass, dat de V. S. officieus besloten hebben aan Spanje financiële hulp të verlenen. Tot dusver Is niet bekend, aldus Tass, of de ze hulp direct of indirect zal worden verleend, of dat zij on der het plan-Marshall zal val len of daarbuiten. Vandaag ...is het 50 jaar geleden, dat Ambon door 'een aardbeving werd geteis terd; ...wordt groot-hertog Jean van Luxemburg 27 jaar. NIWIN verdeelt in beslag genomen goederen. De NIWIN heefzich be last met de zakelijke afwikke ling van de pakkettenzwendel door het „verzendkantoor voor geschenkzendingen van mili tairen in Indonesië" te Laren. De in beslaggenomen Indische producten zijn thans voor het grootste gedeelte opgeslagen in Rotterdam. De goederen staan momen teel nog onder beheer van de justitie. De verdeling der pro ducten zal niet geschieden door het comité Rotterdam van de NIWIN; dit blijft een aangelegenheid van het Cen traal Bureau. VEERDIENST GESTREMD. De veerdienst Vorchten Wijhe is in verband met het hoge water voor alle motor- verkeer gestremd. De sneltrein New York Chicago, heeft Zondag een slee met kinderen gegrepen. Tien kinderen werden gedood en twee gewond. Ex-koning Michaël van Roemenië is Maandagmorgen per speciale trein te Buchs aan de Zwitserse grens aangekomen. De treirf arriveerde met 8 wagens, de bewaking went door de Zwitserse politie van do Amerikaanse militaire po litie overgenomen, die de trein bewarkte van het ogenblik af dat hij in de Amerikaanse zóne arriveerde. Nederl. gezantschap te Rangoon. De Nederlandse regering heeft Birira erkend als onaf hankelijke en souvereine staat. In verband hiermede is te Rangoon een Nederlands ge zantschap gevestigd. De heer W. H. ae Roos, tot dusver consul-generaal te Rangoon, is als tijdelijk zaakgelastigde belast met de waarneming van de gezantschapspost. De Maas Is te Hoei (Bel gië) buiten haar oevers getre den. Enkele hoofdwegen zijn onbegaanbaar, terwijl in Dl nant vele kelders onderliepen Na een uur oponthoud aan de grens werd de reis naar Zürich voortgezet. Vandaar jaat de reis over Olten en Bern naar Lausanne Naar verwachting zal de ex-koning enkele dagen in Lausanne blij ven. Zelfs toen de trein de Ame rikaanse zóne te Linz bereikt had, wilde Michaël de daar aanwezige journalisten niet te woord staan. In Bern is bekend gemaakt, dat de Zwitserse regering be sloten heeft, Michaëls verzoek om tijdelijk in Zwitserland te mogen blijven, in te willigen. Leden van .het gevolg van Michaël hebben zich tegenover de verslaggevers te Linz wel over het een en ander uitge laten. Zij vertelden, dat Mi chaël met de trein slechts zijn kleren, vipr Amerikaanse auto's en flessen wijn had mee genomen. Beroemde stukken uit zijn kunstcollectie of ande re waardevolle dingen had hij niet bij zich. In zijn paleizen, te Boekarest en Sinaia werd de Inventaris opgemaakt. Wan neer dit zou zijn geschied, zou de Roemeense regering uitma ken, wat staatseigendom en wat persoonlijk bezit zou zijn Voorts werd verklaard, dat de koning - niet vrijwillig troonsafstand had gedaan Drie dagen voor de troonsaf stand zou Emil Bodnaras, de nieuwe Roemeense minister van defensie, uit Moskou zijn teruggekeerd en de eis tot het aftreden van de koning mee gebracht hebben. De trouwrplannen van Mi chaël hadden, aldus de zegs man, niets uitstaande met de abdicatie. Uit Kopenhagen wordt ge meld, dat de 21-jarige broeder van Prinses Anna van Bour- bon-Parma, prins Michaël, per trein uit Kopenhagen naar Pa rijs vertrokken is. Reuter meldt nit Lausanne, dat ex-koning Michaël van Roemenië Dinsdag*-to Lausan ne een officiële verklaring over zijn troonsafstand en zijn plan nen voor de toekomst zal af leggen. Belgen vragen merken en maten van autobanden. Naar wij van de zijde van de A.N.W.B. vernemen, verlangt de Belgische douane thans, dat de merken, maten en nummers van de autobanden op de o-rensdocumenten worden ver meld. Tegen deze maatregel die, naar de bond ons mede deelt, zonder enige waar schuwing van toepa.?«ing is verklaard en dientengevolge aan enkele grenskantoren tot grote verkeersopstoppingen leidde, heeft de A.N.W.B. in Brussel geprotesteerd. De bond raadt ieder, die per auto naar België gaat. aan, de benodigde gegevens bii de hand te hebben voor het ge- val men ook van hen melding daarvan op de grensdocumen- ten verlangt. Geen nader contact met Australië De min.-pres., dr. L. J. M. Beel, heeft Maandag tijdens een bijeenkomst met een aantal correspondenten een verklaring afgelegd, waarin hij zeide, dat ten aanzien van de vorming van het zgn. collegiale orgaan in beginsel overeenstemming is bereikt en dat het veelvuldig contact met de commissie van Goede Diensten, naar hy hoopte, geleid heeft tot verdere verduidelijking van het standpunt der Nederlandse regering, die van de Republiek reële doorvoering van het staken der vijandelijkheden In de ruimste zin van het woord verlangt, vooraleer zij zich in verdere politieke besprekingen met haar kan begeven. De verklaring zegt o.m.: „Met bijzondere voldoening mag ik wel gewag maken van onze contacten met de verte- fenwoordigers der onderschei- ene Negara's (landen) en Dae- rah's (gewesten). Gij weet, dat wij hen gisteren allen hebben ontmoet. Met de meeste aan drang hebben zjj ons o.m. ver- Conflict in Hersl. Ev. Lulh Kerk te Amsterdam. Enige diakenen van de Hersteld Evangelisch - Lu therse Kerk aan de Klove niersburgwal te Amsterdam hébben zich Zaterdagmlddae aan het politiebureau aan de Singel te Amsterdam ver voegd niet de mededeline dat zij maatregelen hadden genomen om de op 11 uur Zondagochtend aangekon digde godsdienstoefening geen doorgang te doen vin den. Zij hadden de deuren gebar ricadeerd en verzochten poli tiebewaking, opdat niemand het gebouw zou kunnen "bin nendringen. Tevens werd een oapier aan de deur bevestigd met de vermelding, dat de kerkdienst niet zou worden ge houden. Zondagochtend werd een aantal agenten bjj de kerk ge posteerd. doch intussen had ds. B. E. J. Bik, die de dienst zou lelden, zich In verbinding ge steld met de commissaris vati het bureau Singel. De officier van justitie had deze commissaris medegedeeld, dat het hier een openbare godsdienstoefening betrof, welke in een kerkblad was aangekondigd en dus doorgang mopst vinden. Met hulp van enige perso nen heeft ds. Bik daarop de deur van de kosterij aan de Spinhuissteeg geforceerd, maar vond de binnendeuren van de kerk nog afgesloten. Vervol gens heeft men met succes zijn krachten beproefd op een hek aan de Kloveniersburgwal. De. godsdienstoefening vond ver der normaal doorgang en werd door ongeveer 225 personen dijgewoond. Een elecirogyro-voertuig. Door de machinefabriek üerlikon in Zwitserland is als proef een voertuig geconstru eerd. dat de electrise,he ener gie voor de tractiemotoren ontleent aan het arbeidsver mogen. opgehoopt in een snel- draaiend, zwaar vliegwiel Dit vliegwiel draait om een verti cale as. gesteund door zware kogellagers. zocht onverwijld stappen te doen om te komen tot instel ling van organen ter vdorbe- reiding van de stichting der sovereine Verenigde Staten van Indonesië. Het heeft ons uitermate verheugd dit vrije Initiatief te hebben gezien en onze volle medewerking aan de verwezenlijking der uitgespro ken verlangens te hebben kun nen toezeggen. Wanneer gij by dit alles nog voegt het feit, dat wij opnieuw hebben mogen constateren, hoezeer allen, wier medewerking aan de voltooiing van dit grote werk wordt ge vergd, zich hiervoor inzetten: militairen, in wier midden wij herhaaldelijk mochten verke ren, zowel als burgerlijke auto riteiten van hoog tot laag, In donesiërs zowel als Nederlan ders, ja de gehele bevolking, dan zult gy willen aannemen, dat mijn ambtgenoten en ik thans aan de vooravond van onze terugkeer naar Nederland, gaarne uiting geven aan onze voldoening over deze ontwik keling en aan onze waardering jegens hen, die hiertoe het hunne hebben bijgedragen. Maar de donkere wolk in de gehele situatie blijft het con flict met de Republiek. Wy ho pen van harte, dat de oproep van uit de vergadering van Zaterdag naast de arbeid der Commissie van Goede Diensten er toe zal bijdragen ook dit probleem ten spoedigste tot een bevredigende oplossing te brengen S NIET NAAR AUSTRALIË. Desbetreffende vragen beantwoordend zeide dr. Beel, dat het tot zjjn leed wezen onmogelijk is geweest de uitnodiging om een be zoek aan Australië to bren gen aan te nemen. Myn terugkeer naar Neder land moest a^ in verband met vele besprekingen uitgesteld worden. Dr. Beel antwoordde bevestigend op de vraag of de datum van 1 Januari 1949 richtlijn blijft voor de totstand koming der staatkundige her vormingen. Betreffende het collegiale orgaan zegt de ver klaring van dr. Beel nog, dat thans nadere uitwerking kan volgen. Hy voegde hieraan toe. dat ook alle andere actuele vraagstukken onderwerp van bespreking zijn geweest en concrete conclusies werden be reikt. Ten aanzien van de wa penstilstand zeide hjj nog: „Ik vertrouw, dat de Repu blikeinse regering de rede lijkheid van het Nederland se standpunt zal inzien en deze kwestie binnen enkele dagen tot klaarheid zal zijn gebracht". De bijeenkomst werd bijgewoond door de ministers Drees en Jonkman en de luitenant-gouverneur- generaal, dr. van Mook. KIRBY BU SOEKARNO. Naar Antara meldt, heeft het Australische lid van de Com missie van Goede Diensten, Klrby, die "met enige leden van de Republikeinse delegatie» naar Djogja Is gereisd, Maan dag een onderhoud van onge veer anderhalf uur met Soekar- no gehad. Politieke kringen te Djogja hebben tegenover Antara ver klaard, dat de Nederlandse be doelingen thans geen raadsel meer zyn; „Men wacht slechts op het geschikte ogenblik". Als hun actie Inderdaad doorgezet zal worden, kan men dit slechts met verachting be schouwen. De Nederlanders krijgen mis. schien steun van de „Quis lings" die nu bezig zijn de Verenigde Staten van In<jor/sië op te zetten. Als de Nederlanders de' Re publiek willen vernietigen. Wil len zij de buitenwereld wjjsma. ken, dat hun actie grotendeels aan de wensen van het Indone sische volk tegemoet komt. Deze Nederlandse tactiek zal geen succes hebben, aldus Antara. A Twee nieuwe wegen WalcherenZ. Beveland. De plannen voor de inpoldering van een gedeelte van het Sloe bevatten, zoals zjj thans ter inzage liggen op de pro vinciale Griffie, enkele belangwekkende Bijzonderheden. De begroting toont aan, dat de kosten 1 250.000 bedra gen, terwijl tevens bljjkt, dat de inpoldering tevens zal lei den tot de aanleg van twee nieuwe verbindingen tussen Walcheren en Zuld-Beveland, aansluitende op bestaande wegen. De ene weg zal lopen van de Rapenburgerpolder naar de oude veerdam in de Jacobpolder, de andere loopt over de nieuwe zeedyk. Bovendien komt er tussen deze beide we gen een verbindingsweg Noord-Zuid. Tevens ls van betekenis, dat de haven van Nieuwdorp achter de nieuwe dijk komt te liggen en dus onbruikbaar wordt. Nieuwdorp verliest zijn haven. De nieuwe dijk zal circa 1740 meter lang worden en bedijkt een gebied van 458 ha. Dit omvat ongeveer 419 ha. hooggelegen schorren en on geveer 39 ha. geul. DIJ K-PROFIELEN. De afsluitdijk zal 6 m. A.P. komen te liggen met uit zondering van net in het diepste deel van de geul voor de Zuid Kraayertpolder gele gen dtjkjgedeelte, lang ongev. kruinshoogte dan het op het schor gelegen dijksgedeelto. Bij de aansluitingen van de nieuwe dijk aan de zeedijken van de Bij leveld- en de Zuid- Kraayertpolders. worden deze on dezelfde hoogte gebracht als de nieuwe dijk. De steen- glooiing op de zeedijk van de Zuid Kraayertpolder wordt daartoe, voor zoveel nodig, op genomen en herzet. AFWATERING. Ter ontlasting van het pol derwater van de in te dijken gronden, de gronden in de Jacob polder, alsmede die in de Zuid Kraayertpolder, is in de nieuwe dyk by B een uit wateringssluis in gewapend oeton ontworpen met aanslui tende buitensuatie geul. De toevoer van het polderwater zal plaats hebben door het overblijvende gedeelte van de geul voor de Jacob- en. de Zuid Kraayertpolder en de binnenbermsloot van de nieu we dijk, alsmede door de daarop uitmondende wegslo ten en later te graven kavel- sloten. Het polderpeil is op 0.50 m. A.P. ontworpen. De uitwateringssluis krijgt twee kokers met elk een dag- wydte van 1.50 gieter, een slagdrempeldiepte van 0.88 —A.P. m. en hoogte onderkant dek van 0.50 m. -f- A.P. en wordt in elke koker voorzien van wachtdeuren en 'n schuif, alsmede de nodige schermen, ontvang- en stortebed. De suatiegeul zal van het einde van het stortebed af een bodembreedte van 7 m. kry- gen. WEGEN, OPRITTEN, WEGSLOTEN, ETC. De wegen in de nieuwe pol der krijgen een verhardings breedte van 5 meter, de dood lopende wegen, welke slechts toegang geven tot enkele ka vels, van 3.50 meter. De in de richting Oost-West lopen de doorgaande dwarsweg en de binnenbermweg van de nieuwe dijk, zullen door de aanleg van opritten tegen en over de dijken van de Su- zanna-, Byleveld- en Zuid Kraayertpolders en door de aanleg van nieuwe weggedeel ten in de Suzanna- en Bijle- veldpolders in verbinding wor den gebracht met het wegen net op Walcheren en op zuid- GRONDKA VELING GRONDBERGING. EN De voor de dijk benodigde rnd én klei zal behalve aan te graven binnenbermsloot, worden ontleend aan de buiten dijks blijvende gronden. DE KOSTEN De kosten zijn als volgt be groot: 1. Aanleggen en onderhou den van verskaden en maken van de nodige spekdammen f 18.000. 2. Aanleg van ongeveer 1724 m. nieuwe dyk en gra ven van de binnenbermsloot f 575.000. 3. Aanbrengen van een steenglooiïng en van een kraagstuk met bestorting 126.000. 4. Maken van overgangsver zwaringen van de aansluitende, bestaande djjken en gedeelte lik opnemen en herleggen steenglooiïng 20.500. 5. Tijdelijk drooghouden van de nieuwe polder en van de daarop uitwaterende polders na sluiting der voorversing f 18.000. 6. Bouw van een uitwate ringssluis, inclusief van storte- en ontvangbedden f 98.000. 7. Graven van suatiegeul en opzetten der belopen met rijs- pakwerk 32 500. 8. Aanleg aarden banen van de wegen, opritten en toe- gangsnammen t 265.000. 9. Bouw van een polderma gazijn met bestrating 5000. 10. Onvoorzien en risico's f 92-000. ie landen Totaal generaal 1.250.000.deelnemen. Benoeming van zes ministers op komst. Het Dagblad te Batavia meldde Maandag: „Naar wy vernemen, ls tussen de Nederlandse regering en de verte genwoordigers van de niet-republikeinse gebieden in prin cipe overeeengekomen, dat de interim regering zal bestaan uit negen ministers, waarvan zes op zeer korte termijn be noemd zullen worden. De drie resterende portefeuilles zullen ter beschikking komen van de eventule later tot de fede ratie toetredende Negaras (landen). Dit laatste zal echter geschieden in onderling overleg tussen alle betrokkenen". Het Dagblad zegt voorts, dat er ln Batavia hardnekkige geruchten lopen, volgens welke do republiek zich tot de Nederlandse regering'- zou hebben gewend om toe te treden tot de federatie, op voorwaarde echter, dat zy in de Interim- regering minstens 5 plaatsen kr\jgt, zodat dan slechts 4 plaatsen bezet zouden kunnen worden door de nlet-republl- kelnen. Als republikeinse candldaten in de Interim-regering werden dan genoemd: Hatta, SJahrir en Samsoeddin, aldus het Dagblad over de te Batavia lopende geruchten. De Staatscourant gemoderniseerd. De Ned. Staatscourant wordt met ingang van de jaarwisse ling gemoderniseerd. Gevolg gevend aan de huidige typo grafische begrippen is de op maak van dit officiële dag blad gewijzigd. De kop van de courant, waaruit de „ta rieven" verdwenen zijn, is lichter en duidelijker gewor den. Door gebruik van mo derne lettertypes, die ontwor pen .en gegoten wordén op wetenschappelijk vastgestelde, gemakkelijke leesbaarheid, biedt de Staatscourant met zijn vele officiële berichten thans een frisser en overzich telijker beeld. Het Ned. wa pen prijkt in nieuwe, heldere tekening aan de kop. Int. muziekconcours te Scheveningen. In het voorjaar van 1948 zal in Scheveningen een inter nationaal muziekconcours wor den gehouden, georganiseerd door Philips radio. Eindhoven, in samenwerking met de maat- schappij Zeebad Scheveningen Aan dit concours zullen jonge opkomende kunstenaars uit al le landen der wereld kunnen Vlees en eieren voor de New-Yorker. De New Yorkse bond van restaurateurs heeft zijn leden geadviseerd zich met ingang van Dinsdag niet meer te hou den aan de vleesloze dagen op Dinsdag en de elloze Donder dagen, die door president Tru man werden Ingesteld, maar practisch algemeen werden ge negeerd. Wel willen de restau rants brood zonder tarwe ser veren. Het aanvankelijke aantal van 39 zuiveringsraden voor het bedrijfsleven, dat reeds eerder tot 30 was terugge bracht, is thans ingekrompen tot acht. Op 1 Juli a.s. zullen nun werkzaamheden zin vol tooid. Een industriële onderne ming te Amsterdam heeft 'n ton geschonken voor het Na tionaal Monument. DE VOORSPELT: MINDER WIND. Geldig tot Dinsdagavond: Verder afnemende en later weer naar Zuid-West krim pende wind. Wisselende bewol king. Vrijwel overal droog weer. Later weer iets oplo pende temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1